39074 WaalwliHsCne StfloiWleiij Antoon lielen. Marktberichten. Gedenk-Album Tentoonstelling. "buitenland. RECHTZAKEN. ct., Ge 100 KWU 10 ct., 7e 100 KWU 8 ct., rcsteerende KWU 7 et., met de be paling dat de gemiddelde prijs niet la ger zal zijn dan 10 ct. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 27 October 1027. Als uitvloeisel van 'n disideratum van den Gemeenteraad, overeenkom stig aan het voorstel van den Voorzit ter, lieel't deze geconfereerd met de be trokken gemeentebesturen, om den weg VlijmenHaarsteegHeusdenWijk WoudrichemSleeuwijk in het we genplan te doen opnemen en is een ad res in dien geest verzonden aan bet Prov. bestuur, waaraan adliaesie werd betuigd door de besturen van Hedik- huizen Herpt, Wijk en Veen. Gisteren viel van een schip in de Maas een kind te water. Doordat vlak bij een roeiboot lag, die kon worden benut, slaagde men er in liet kind, toen het weer boven kwam, en grijpen en voor erger te behoeden. Door onvoorzichtigheid kwam een 13-jarige jongen, zekere K. S., die stond toe te kijken bij een dorschmachine, in aanraking met den drijfriem, zoodat liij een kolossale verwonding opliep op zijn hoofd en zich onder heelkundige behandeling moest stellen. BINNENLAND. t De opening van hei Maas-Waal-kanaal te Nijmegen. Donderdag was 't voor de oude Keizer Karei stad een gewichtige en gedenkwaardige dag. Haar vieln.l.de eer te beurt H. M. de Koningin en Prins Hendrik te mogen begroeten, die gekomen waren ter gelègenheld van de opening van het Maas-Waal kanaal. Onder buitengewoon groote belangstelling arriveerde de Vorstelijke Familie om 11.12 uur uit Den Haag. Onmiddellijk werden de buiten gereed staande rijtuigen bestegen en reed men onder geestdriftige toejuichingen recht streeks naar de sluis aan de Waalzijde van het kanaal te Weurt, even over de grens van Nijmegen. Minister v. d. Vegte hield een rede, waarin hij een zeer uitvoerig over zicht gaf van alles, wat voorafging aan de totstandkoming van het belang rijke werk. Plechtig oogenblik. De Koningin begaf zich na de redp van den Minister, vergezeld van den heer v. d. Vegte en ir. Wentholt naar het bfcdieningsgebouwtje van de sluis. Zij bracht daar een handel in bewe ging, waardoor de siuis werd geopend. Alsnu verliet H.M. het gebouwtje en wandelde zij naar de sluis terug, waar aan boord gegaan werd van een fraai, gepavoiseerd vaartuig. De boottocht over het kanaal duurde slechts kort. Onmiddellijk na afvaart van de boot met de Koningin, werd een over het kanaal gespannen Oranjelint doorge varen, de gebruikelijke symbolische voorstelling, waarmede het kanaal ge acht werd voor de scheepvaart geopend te zijn. De Koningin deed daarna haar in tocht in de stad Nijmegen die schitte rend was versierd en haar op buiten gewoon enthusiaste wijze ontving. 'n Buurvrouw verklaarde dat Tim mermans in tegendeel een goede beste baas is, een oude man, die van ver dachte al veel ondervonden heeft wat niet aangenaam was. Wat er van zij K., had den ouden man met een bezem op 't hoofd ge slagen, een daad welke door den pre sident ernstig werd gelaakt. Eerbied voor den ouderdom 1 Conform den eisch werd K. wegens mishandeling veroordeeld tot f 10.— boete subs, 10 dagen hechtenis en betaling eener schadevergoeding tot een bedrag van f 12. Oneerlijk in dienstbetrekking. L. J. D., reiziger 's Bosch, had ten nadeele van zijn patroon C. Verhoeckx, sigarenfabrikant 's Bosch, kwitantie s meegekregen tegen afgifte waarvan hij verschillende bedragen bij de klan ten moest innen. Ook pleegde hij op lichting door bestellingen op te geven, die niet gedaan waren en de sigaren te verduisteren. In Waalwijk heeft verdachte ook al eens zoo iets uitgehaald. De schade voor den patroon be draagt f 160. Wegens oplichting en verduistering luidde de eisch één maand gevange nisstraf. De verdediger wees In zijn pleidooi op het uiterst gering inkomen, hoog stens f 12 per week, dat verdachte geniet, die uit armoede heeft gehan deld te hebben. De verdediger verzocht het rapport af te wachten van de reclasseering al vorens uitspraak te doen. Ernstig misdrijf. Op Donderdag 3 Nov. a s. wordt voor de rechtbank behandeld de straf zaak tegen L. Ff A. verpleegster te Drunen, (die in Waalwijk inKoopen deed zonder betaling), verdacht van l abortus gepleegd op 23 Sept. 1927 ten aanzien van C. K. Waalwijk, 28 Oct. 1927. eieren HV2—12 cent. varkens f 8—f 13. Wij hebben nog een 50 tal GGdGBlk ABblltttS der Tentoonstelling 1925. Men herinnert zich deze mooie foto-Album, met een 50 foto's der expositie vanaf 't begin tot aan 't einde, de comité's bezoekers enz. Wij stellen deze beschikbaar voor f2.* PÖF Stllk. Men kan dus op zeer billijkerwijze in 't bezit komen van dit prachtig souvenir. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 8 uur. Flora Bioscoop, .Mannen van Staal". Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, „De Drie Musketiers". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 uur- Flora Bioscoop, .Mannen van Staal". Zondag 6'/2 uur. Feestvergadering voor de leden van de R K. Werk- liedenvereeniging in den Gildenbond. Maandag 8 en uur. Witte Bioscoop, ,De Drie Musketiers". Maandag 8 uur. Repetitie Waalw. Veteranen Gymn. vereeniging, gem. GymnastiekloKaal. Maandagavond 8'/4 uur Repetitie Waalwijks Gemengde Zangvereeniging voor dames en heeren, Hotel Verwiel. Dinsdag 6 en 8V2 uur. Witte Bios coop, „De Drie Musketiers". Dinsdag 6 en 8V2 uur. Flora Bios coop, „Vrouwen zijn raadsels". 't Likeurstel geschonden. J. v. O. mandenmaker te Vlijmen, was op 28 Aug. boven theewater en toen was weer de drank aan't woord, die zich altijd wreekt op z'n eigen getrouwen. De mandenmaker stelde zich, be- heerscht door den drank, nog al erg aan. En 't mooie likeurstel van vrouw D., en waar ze zoo zuinig op was, moest het bezuren en werd geschon den door 't breken van een der glaasjes. Ook een schilderij, een familiestuk moest er aan. 't Kostte verdachte f 10 boete, ter wijl door het O. M. f 20 was ge eischt. Tevens zal verdachte f 5,— schade vergoeding moeten betalen. Dat k&n ik niet, ik heb geen centen aldus verdachte. Dan maar sparen door niet te drin ken, adviseerde de president. Arme oude L. K. zonder beroep te Vlijmen, had zich vergrepen aan een man van reeds 79 jaar, genaamd Timmermans. Deze heet lastig te zijn en vitterig op kin deren uit de buurt. GEMENGD NIEUWS. Het Fransche stoomschip „Farmosa" heeftWoensdag een draadloos telegram afgezonden, waarin wordt gemeld dat het s.s. onderweg is naar Rio de Ja neiro met 720 overlevenden van het taliaansche s.s. „Mafalda", dat vergaan is. Het Bureau van de Navigazione generale Italiana deelt mee, dat 't s.s. Mafaida" 1300 personen aan boord had. Aan boord van het s.s bevond zich ook de bekende tenorzanger van de Metropolitan Opera te New-York Gigly. Men weet niet of hij gered is. Het s.s. „Mafalda" van de Navigazione generale Italiana meet ongeveer 12000 ton. Het schip is 11 October van Genua vertrokken met bestemming van Rio de Janeiro, waar het op 25 October werd verwacht. Op 18 October vertrok het schip van Dakar. Volgens te New York uit Rio de Janeiro ontvangen telegrammen schijnt het ltaliaansche s s. „Prinses Mafalda'' niet ver van de kust op een onderzee sche klip gestooten te zijn. Het schip begon onmiddellijk te zinken en onder de opvarenden ontstond een paniek. Vele passagiers trachtten een plaats te veroveren in de reddingsbooten. Uit Rio de Janeiro zijn onmiddellijk eenige schepen naar de plaats van de ramp vertrokken om zoo mogelijk nog hulp te verleenen. Latere telegrammen uit Rio, te Lon den ontvangen, behelzen, dat reeds 1150 menschen, zoowel passagiers als leden der bemanning van de Princi- pressa Mafalda, gered zijn. Het aantal slachtoffers kan nog ten hoogste 60 bedragen, maar zal waarschijnlijk blij ken nog geringer.te zijn. De eerst ge lande passagiers bevestigen, dat er 'n heftige ketelontploffing heeft plaats ge had, maar of dat vóór of na hetstoo- ten op de klip is geschied, is nog niet uitgemaakt. Een Reuter-bericht uit Montevideo spreekt van slechts 34 pasagiers, die omgekomen zouden zijn. Een groot aantal overlevenden zijn met rotibooten te Bahia aangekomen. Tien stoomsche pen zijn bezig de overlevenden op te pikken. De kapitein van het Fransche stoom schip Formosa heeft draadloos geseind, dat men op de te hulp gekomen sche pen hoopt vrijwel alle menschen, die aan boord waren van de Matalda, te kunnen redden. Nu men langzamethand een beter overzicht neeit kunnen krijgen, blijkt, dat zich 12Ü8 personen aan Doord van de Matalda bevonden, waaronder 24U man van de bemanning. De Mafalda bleef nog 4 uur drqvend, nadat ze haar noodseinen had verzonden. Het aantal vermisten staat lntusschen nog niet vast en de berichten spreken hierin elkaar nog tegen, de laatste mededeelingen varieerden tusscnenöü en 30, hoewel oe eerste berichten spraken van 800,600, 480 slachtoffers. De oorzaak van het ongeluk met de Mafalda ligt in het feit, dat de schroef as is gebroken, waardoor het water tot de ketels doordrong, die daarop sprongen. Het ongeluk gebeurde om 8 uur 's avonds. Overlevenden van de ramp, die te Bahia aan zijn gekomen vertelden, dat een aantal passagiers, waaronder een groot aantal vrouwen en kinderen lan gen tijd in het water worstelden om boven te blijven voor ze gered werden. Een aantal verdronken door de duis ternis, enkelen werden door haaien verscheurd. Vier passagiers, die door de Moselle gered werden, stierven aan boord wegens de doorstane emoties. Een Brazittaansche autoriteit van de immigratie zei, dat de meeste verliezen waren voorgekomen onder de eerste en tweede klasse-passagiers. De kapitein van de Mosella zei, dat vierhonderd schipbreukelingen hun leven te danken hebben aan den hel- denmoed van den kapitein en den marconist van de Mafalda. Beiden bleven tot het laatste oogenblik op hun post en verdwenen met het schip. De kapitein van de Mosella sprak nog over de afschuwelijke scenes en het verschrikkelijk geschreeuw van de hulpelooze menschen in het duister, dat slechts spaarzaam verlicht werd door zoeklichten, Overlevenden vertelden, dat de Ma falda een goeden gang had, ondanks het ongeval aan één der schroefassen, toen plotseling de ketels sprongen en het water het schip binnendrong, De eerste-klasse salon werd door de ont ploffing vernield. In de mijn Julia te Eygelshoven is de 17-jarige sleeper J. N. ondereen kolenwagentje gekomen, dat van een helling losgeschoten was. De onge lukkige werd ernstig gewond naar boven gebracht en overleed spoedig. Naar de avondbladen melden is gisteren te Tammersfors in Finland een hevige brand uitgebroken in de cabine van een bioscoop-theater. Het vuur breidde zich snel uit tot de zaal. Een 50-tal personen, die op het bal- con gezeten waren, werden door de vlammen overvallen en sprongen in de zaal. Er kwamen 21 personen in de vlammen om en talloozen werden levensgevaarlijk gewond. Eenige ge- wonden zijn reeds aan de bekomen kwetsuren bezweken. (V.D.) In de nabijheid van Stroemitza (Macedonië) heeft gisteren een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. Een kind- had een bom gevonden en naar een groep spelende kinderen overgebracht. Daarna wierpen de kinderen steenen naar de bom, om haar tot ontploffing te brengen. Dit geschiedde inderdaad, met het gevolg, "dat drie kinderen letterlijk aan stuk- ken werden gereten. De drie overige kinderen werden zoo zwaar gewond, dat inmiddels twee hunner zijn over leden het zesde worstelt nog met den dood. Er is een onderzoek ingesteld om na te gaan, hoe het kind aan de bom is gekomen. Een vrees lijk drama wordt uit Troyes gemeld. Te Ailteville woonde een bejaard echtpaar, de man was mijnbouwer en de vrouw had den laatsten tijd teekenen van diepgaande melancholie vertoond Enkele dagen geleden, toen de man -s middags thuis kwam, miste hij zijn vrouw in huis. Had hij een voorge voel van een ramp, vreesde hij zelf moord Hij ging zijn vrouw zoeken en vond haar dicht bij huis op de rails van den spoorweg liggen. De man poogde haar weg te trekken maar de ongelukkige klemde zich uit alle macht aan de rails en de dwars- leggers vast. Aan den horizon doemde de sneltrein op. Een verschrikkelijke worsteling tusschen beide menschen volgdede een vechtend om beider leven, de ander om eigen dood. De trein naderde. Heeft de machinist de beide menschen op de rails telaat ontdekt? Blijkbaar, want pas op een honderd meter afstand van de worstelenden is hij gaan stoppen. Te laat echter, de trein heeft beiden ver pletterd. De man was het hoofd van den romp gerukt. De vrouw leefde nog toen het personeel van den inmiddels tot s-ilstand gebrachten trein haar opnam. Zij stierf toen men haar tegen den berm van den weg neerlegde. Volgens te Berlijn ontvangen telegram heeft op den spoorweg tusschen Serajïwo en Mostar in Her- zegowina een vreeselijke ramp plaats gehad. Een trein is door het instorten van een spoorwegbrug in een 5o M. diepen afgrond gestort. Volgens nog niet bevestigde be richten zouden 260 personen om het leven zijn gekomen. Gistermorgen omstreeks 5 mnt. voor half 9 heeft nabij Voorschoten een ernstig trein ongeval plaats ge had, waarbij twee dooden zijn te be treuren. De electrische locaaltrein N. 859. die te 7 38 van Haarlem naar Delft vertrekt, reed nabij Voorschoten bij K. M.-paal N. 54 in op een groep spoorwegarbeiders, die op den spoor- weg liepen. Twee der arbeiders, n. 1. G. Narsfeld uit Voorschoten en H. V. Wierstra uit den Haag, werden op gedood. Een der arbeiders werd ernstig ge wond, terwijl vier lichte wonden be kwamen. De "stationschef van station Voor schoten, die direct werd gewaarschuwd, liet den volgenden sneltrein uit Am sterdam, N. 1013, te Voorschoten stoppen om verbandmiddelen mee te geven Een geneesheer, die zich in dezen trein bevond, begaf zich on middellijk naar de plaats van het ongeval en verleende de eerste hulp. Bij de twee slachtoffers kon hij slechts den dood constateeren Ook de genees- heeren Dirkhof en Stoel eveneens door den stationschef gewaarschuwd, begaven zich naar de plaats van het ongeval. Zoowel de lijken als de ge wonden zijn met den trein naar den Haag vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval staats nog niets vast. De bestuurder van den electrischen trein, waarmee de aanrijding plaats had, verklaarde voldoende signalen te hebben gegeven. Toen hij merkte, dat de arbeiders op den spoorweg bleven, kon hij den trein niet meer vlug genoeg tot stil stand brengen om een aanrijding te voorkomen. Vanmorgen is bij het rangeeren van de stoomtram voor het bietenver- voer te Ooltgensplaat de stoker van der Sluis uit Middelharnis onder een wagon geraakt, waardoor hem beide beenen zijn afgereden. Vanochtend is in de nieuwe vaart onder Leiderdorp de 18-jarige schip persknecht J. M. uit Delft door den harden wind van een Westlandsche schuit geslagen en verdronken. Gistermiddag is op den Dalemd schedijk te Gorinchem 'n 5 jarig kind van den heer H.. te Gorinchem, inge nieur by den bouw der nieuwe melk fabriek, door een auto overreden. Het kind werd in het ziekengasthuis aldaar opgenomen, waar het vannacht is overleden. Naar het hospitaal te Kerkrade is Woensdagavond overgebracht zekere v. d. Kuzt uit die gemeente, die té Terwlnselen door een auto van de firma Sanders Wouters uit Heerlen was overreden. Bij aankomst in 't zieken huis was 't slachtoffer reeds overleden. Gisteravond tegen half zeven moest de 20 jarige knecht M. H. Ko eken, te Tiel, op de straat voor de smidse eenig werk verrichten, waarbij hij een electrische iamp gebruikte. Toen hij in een plas trapte viel hij op den grond. Hij bleek door den stroom getroffen en volgens verklaring van ar. Jonkers was hij oogenblikkelijk overleden. De politie heett de lamp in beslag genomen. De getroffene was afkomstig uit Apeldoorn. Men meldt uit Berlijn: ln een dorp in de nabijheid van Lodz in Polen zou dezer dagen een 69 jarige rentenier in het huwelijk treden. Een paar dorpelingen, tuk op den bruidschat van 1000 dollar, dron gen de woning binnen om het geld te stelen. Toen de rentenier zich tegen de indringers verzette werden hij zijn vrouw en zijn beide dochters doodgeslagen. Daarna gingen de roovers er met den buit vandoor. Vier personen, die van de misdaad worden verdacht, zijn reeds in hechtenis ge nomen. Zondag in den vroegen ochtend vond in de siijfseifabriek Zeelandia te Sas van Gent, een zeer ernstig onge luk plaats, meldt het „D. v. N. H.". De werkman A wonende te Westdorpe was in de siroopafdeeling doende met zijne werkzaamheden, toen hij op zeker oogenblik moet zijn uitgegleden, met het gevolg, dat hij op een der in volle werking zijnde machines is terecht gekomen. Vreeselijk verminkt en onder de grootste pijnen werd de man aanstonds naar het R K. Ziekenhuis te Sluis kil vervoerd, waar hij in deerniswek- kenden toestand werd opgenomen. De man is gehuwd en vader van twee kinderen. ln den nacht van Zondag op Maandag keerde de heer H. J..Ter- winselen naar zijn woning te Onder- Spekhols huiswaarts, ln de Schaes- bergstraat te Onderspekhols kwamen hem naar het „L. D.". meldt een vier tal personen tegen. Deze personen hadden Zondags te voren eeri kleine woordenwisseling met een paar bezoe kers in een café in de Akkerstraat te Spekholzerheide gehad. Terwijl zij J. vroegen of hij een der dergenen was met wie zij Zondags te voren een woordenwisseling hadden gehad vielen reeds de slagen, en werd J. met een hard voorwerp ernstig mis handeld. Hevig bloedend en kermend van pijn kroop de heer J. op handen en voeten tot aan de woning van den heer M. alwaar hij werd binnengela ten. J. bleek een ernstige hoofdwonde en vermoedelijk een rechterbeenbreuk te hebben opgeloopen. Door den inmiddels ontboden ge neesheer dr. Michels werd J. verbon den en daarna naar zijn woning, 150 meter verder, gebracht. De boosdoeners wisten na deze daad volbracht te hebben in de^richting Terwinselen te ontkomen. Lindbergh is in New York terug gekeerd na een rondvlucht door de Ver. Staten te hebben volbracht, ten einde de belangstelling voor het vlie gen aan te wakkeren. Hij heeft 22.350 Eng. mijl afgelegd, bezocht 82 steden en sloeg geen enkelen staat ovér. Naar schatting hebben ongeveer 30.000.000 lieden hem gezien. Het geheele programma, dat Lind bergh zich had gesteld, werd stipt afgewerkt. Enkel was er in Portland een paar uur vertraging geweest, ten gevolge van zwaren mist. ln het ge heel heeft Lindbergh 260 uur gevlo gen hij hield 69 maal een lang oponihoud, 13 maal stopte hij maar even. In totaal heeft Lindbergh 147 redevoeringen afgestoken. Hij liet 192 brieven vallen en maakte 1235 mijl paradevluchten. Hij deed 23 staatshoofdsteden aan. Men meldt uit Berlijn Te Bunzlau in Silezië heeft een 17-jarig gymnasiast een meisje van denzelfden leeftijd, dat eveneens het gymnasium bezocht met een revolver gedood. De jongen, zwaarmoedig van aard. die veel occultistlsche boeken las, had eenigen tijd geleden aan een schoolkameraad verteld, van plan te zijn een eind te maken aan zijn leven. Zaterdagmiddag heeft hij nu mef het meisje, waar hij veel van hield, een wandeling buiten de stad gemaakt; plotseling, toen zij ongeveer 3 a 4 K.M. van de stad verwijderd vvaten, trok de jongen een revolver en schoot het meisje in de borst. Wat ga je doen, riep het meisje, maar de knaap hjeld haar terug en zeide dat de daad moest worden volbracht. Daarna schoot hjj ten tweeden male. „Laat mij leven", riep het slachtoffer nog en verloor daarop het bewustzijn. Vervolgens schoot de jeugdige moordenaar het Volgens een bericht uit Belgrado meldt de „Politica", dat te Boekarest de staat van beleg is afgekondigd. Deze zal naar alle waarschijnlijk heid tot het gehcele land worden uitgebreid. lieden is een officieel communiqué gepubliceerd, waarin het volgende wordt medegedeeld: „Het onderzoek tegen Manoilescu wordt voort gezet en heeft reeds een verrassend resultaat op geleverd.- De bij Manoilescu gevonden documenten zijn eigenhandig geschreven en hebben betrek king op een voorgenomen omverwerping der re geering." Een vergadering, welke door de nationale boe renpartij was belegd, is verboden. Averescu houdt heden een bespreking met alle leiders der oppo sitie. De censuur is zeer streng. Naar verluidt, zou de Koningin voornemens zijn uit het laud te vluchten. Dit laatste wordt echter uit Boekarest tegengesproken.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 11