lEECHDVUM HET ZÜIDEH. ONS VRABENHOEKIE, rï Het ideale tafelzilver GERO No. 85. Zaterdag 29 Oct. 1927. 50e .trg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. De Gemeente-begrooting. Een crediet toegestaan voor verbouwing der school op 't Veer tot Raadhuis. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 22 Oct. 1927 des avonds 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Moons. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerkingen vastge steld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Enkele goedkeuringen van Ged. Staten van genomen raadsbesluiten, alsmede het gebruikelijke proces-ver baal van kas opname. 2. Staten van oninbare en nog te verhalen posten van plaatselijke belas tingen; conform voorstel B, en W. wordt besloten. 3. Voorloopige vaststelling der re kening van het. gemeentelijk electrici- teitsbedrijf, het vleeschkeuringsbedrijf en der gemeente over den dienst 1926. Óe secretaris der commissie van onderzoek, de heer Schoenmakers, deelt mede, dat de commissie kan voorstellen de diverse rekeningen goed te keuren. Alleen werd bij het nazien dèr re kening van het electriciteits bedrijf er op gewezen, dat de toepassing van het z.g. reductie tarief wel een grooter verbruik bevordert, doch in de practijk zeer onbillijk werkt. In hun antwoord op deze opmerking zeggen B. en W., dat zij reeds een herziening van dit tarief in overweging hebben genomen daar inderdaad ge bleken is dat dit onbillijk werkt. Teneinde een grooter verbruik te be vorderen was bepaald dat, hetgeen men verbruikte boven het gemiddelde der laatste 2 jaar, slechts met lOcent behoefde te worden betaald. Dit heeft nu echter tot gevolg dat zij, die vroeger reeds veel stroom ge bruikten van deze regeling zoo goed als niet kunnen profiteeren, terwijl zij Met algemeene stemmen wordende diverse rekeningen hierna vastgesteld. 4 Goedkeuring rekening dienst 19..6 en begrooting dienst 1928, van het burgerlijk armbestuur. De commissie van onderzoek deelt bij monde van den heer Schoenmakers mede dat, naar een der leden ter oore was gekomen, geklaagd werd over de onvoldoende tegemoetkoming bij uit besteding van armlastige oudjes in het gesticht. Er werd slechts een bedrag van f 175 per jaar voor gegeven en voor hen die ouderdomsrente trok ken slechts f 19 - per jaar. Door bedoeld lid werd er op aangedrongen, dat B. en W. pogingen zouden doen om dit bedrag te verhoogen Voorzitter. B. en W. zullen deze klacht bij de betrokken instelling overbrengen en trachten dit bedrag op te voeren. Schoenmakers. Ook ik vind het be drag veel te min. Lafikhuijzen Gzn. Ik ben het met collega Schoenmakers eens, als het gaat over ouden van dagen die ineen gezin moeten worden opgenomen, dan is het weinig maar in een gesticht, waar het over den hoop gaat, is het beter te doen. Als er geld genoeg was dan was er geen bezwaar om meer te geven, maar nu behoeft de armmeester niet met de centen te morsen. Waar zal het geld vandaan moeten komen? Vijf gulden ongeveer per week is geen kleinigheid. We moeten in aanmerking nemen dat in den gevel staat„Liefde gesticht" en geen „Pension". Schoenmakers. Als ik U even van antwoord mag dienen, dan moetik U op de eerste plaats opmerken, dat U zich met f 5.— per week vergist. Die f 19.— per jaar plus ouderdomsrente maakt slechts ongeveer f 3.40 per week. Er moet toch voor die menschen gezorgd worden. De Voorzitter zegt toe bij het arm bestuur verdere stappen te zullen doen. De rekening en begrooting worden hierna ongewijzigd goedgekeurd. 5. Vaststelling begrooting van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, het vleeschkeuringsbedrijf en den gemeente dienst 1928. Op de begrootingen van het electri citeitsbedrijf en van het vleeschkeu ringsbedrijf heeft de commissie van onderzoek geen enkele aanmerkingen adviseert zij tot goedkeuring, waarmee de raad zonder opmerking accoord gaat. Een uitvoerige discussie ontspint zich echter bij de behandeling van het rapport over de Gemeentebegrooting 1928. Bij afdeeling I hoofdst. II Algemeen beheer, deelt de commissie bij monde van den heer Schoenmakers mede, dat zij heeft kennis genomen van den brief van Ged. Staten inzake. Verhooging salarissen Burgemeester en Secretaris. Ged. Staten schrijven dat zij thans het oogenblik gekomen achten om een herziening voor te bereiden voor deze salarissen voor gemeenten van 4000 tot 20.000 inwoners, welke in ver- houding tot andere plaatsen te laag zijn. Zij vragen het oordeel van den De commissie gaat gaarne met deze nieuwe regeling accoord en steltvoor aan Ged. Staten te berichten dat zij met deze verhoogde jaarwedde accoord kan gaan voor zooverhet betreft die van den burgemeester en secretaris. Een verhooging van het salaris der wethouders zooals daaruit voortvloeit, achten zij niet noodig. Nadat de Voorzitter voorlezing heeft gedaan van bedoeld schrijven van Ged. Staten en hierop eenige toelichting heeft gegeven, merkt hij op dat B en W. in deze aangelegenheid slechts het rapport der commissie naar voren willen brengen, doch als belangheb benden hierover niet verder willen SPDekejong- Ik ben het geheel met het rapport van de commissie eens waar het spreekt van accoord gaan met het voorstel van Ged. Staten. Ik kan echter niet inzien, als de werkzaam heden die tegenwoordig in een ge meente als de onze op burgemeester en secretaris drukken, steeds toene men, zulks eveneens niet met de wethouders het geval zou zijn. Ik be grijp nog niet waarom de commissie adviseert om die jaarwedden niet te verhoogen. Kan zij mij daaromtrent misschien een nadere verklaring geven? Schoenmakers. De commissie meent dat de meerdere werkzaamheden die er sedert de laatste vaststelling der salarissen op burgemeester en secre taris zijn komen rusten, niet in die mate op de wethouders rusten en daarom meende ze goed te doen te adviseeren, deze laatste niet te ver hoogen. Lankhuijzen Gzn. Destijds zijn de salarissen van B. en W. ook verhoogd en de commissie was van oordeel, dat toen die verhooging voor de wethou ders te hoog was, daarom meende zij, dat zij thans voldoende waren en niet weer opnieuw behoefden te worden verhoogd. Het is een groot verschil of men wethouder is in een groote stad of hier. Hier hebben ze slechts te ver gaderen met den burgemeester, af en toe iets te bespreken, hun handtee- kening te zetten, enz. terwijl ze een gemeente-opzichter hebben die de zaak nagaat, dat behoeven ze dus ook niet te doen. 't Is een eerepostje, dat niet om het geld moet worden aan vaard. Ik vertrouw, dat de heeren Wethouders het zelf ook zoo zullen inzien. De Jong. Ik. ben het niet geheel met U eens, dat het een eerepostje is. Hier hebben we het geval, dat het een paar heeren zijn, die er niet op zitten te wachten, maar het kunnen ook andere menschen zijn en we moeten toch ook rekening houden met hetgeen komen kan Ik ben er ook niet voor om met geld te smijten, doch Uw vergelijking met een groote stad gaat ook niet op daar zal het salaris ook heel wat anders zijn. Lankhnijzen Gzn. Ik zou het woord geven aan de Wethouders zelf hoe zij hierover denken Komen er later andere wethouders, welnu, als het getij ver loopt kunnen de bakens verzet worden. Voorzitter. We kunnen er hier onze meening wel eens over uitspreken, maar zooals Ged. Staten het hebben voorgesteld, zoo gebeurt het toch. Zijlmans. 't Is allemaal poppenkast. Ze vragen ons oordeel en als wij zeggen van neen, dan gebeurt het toch. v. Woerden. Met welk bedrag zul len de salarissen verhoogd worden? en Secretaris met f 500 en van de wethouders met f 50 De raad gaat hierna met het voorstel van de com missie accoord. Bij het hoofdstuk „volkshuisvesting maakt de commissie de opmerking dat maa'.regelen dienen te worden ge nomen om de leegstaande woningen t»gen de vernielzucht der jeugd te beschermen door er blinden voor de ramen te laten maken, daar er anders geen ruit zal heel blijven. Verder wordt het wenschelijk geacht dat het gemeentebestuur bij de bouw- vereeniging aandringt om eens aan dacht te besteden aan het opnieuw verven der woningen, terwijl men van meening was dat niet voldoende maat regelen werden genomen om de achter stallige huur binnen te krijgen. Voorzitter. Uw klacht hebben wij aan de bouwvereeniging overgebracht Het feit alleen reeds dat wij naar het binnenkomen der achterschallige huur hebben geinformeerd, heeft reeds gun stig gewerkt. Ik heb dezer dagen hier en aan mijn huis zooveel aanloop gehad van menschen die me kwamen vertellen dat ze een aanschrijving hadden gehad om de huur te betalen daar ze er anders uit gezet zouden worden. v. Woerden. Hebt U daarbij nog clementie gebruikt? Voorzitter. Voor hen, die blijken van goeden wil te zijn endoorziekte of iets dergelijks zijn achtergeraakt wel. Maar tegen de onwilligen zullen maatregelen worden genomen. Bij den post .Openbare werken" heeft de commissie zich afgevraagd of de ambtenaar belast met de inning der haven- en kaaigelden zich vol doende van zijn taak kwijt. Voorzitter. Na onderzoek is aan B en W. gebleken, dat de vervulling van zijn taak niets, te wenschen over-1 laat. Bij den post „Wegen" vraagt de commissie of het niet gewenscht zou zijn uit een oogpunt van veiligheid, dat de zijbermen van de Luitenam- bachtstraat worden verhard. Zij ver zoekt B. en W. er bij Ged. Staten op aan te dringen, dat deze weg op het wegenplan wordt gebracht. De Voorzitter zegt, dat deze weg reeds in het wegenplan isopgenomen. Op 25 October komen de Provinciale Staten bijeen om dit ontwerp te be handelen. Tot zoolang zal men dus nog op een definitieve beslissing moeten wachten. Als het gebeuren zal in den geest, als in het ontwerp staat omschreven dan kan men zeer tevre den zijn. Of de uitvoering eventueel aan de gemeente wordt opgedragen, ofwel of Ged. Staten dat zelf doen. valt nog niet te zeggen. In elk geva als het in uitvoering aan de gemeente n Menschenleeftijd garantie l komt, dan zullen B. en W. op den grootsten spoed aandringen en he gedeelte van de Luitenambachtstraat het eerst nemen. Bij het artikel „Grasverpachtingen stelt de commissie voor in de ver- pachtingsvoorwaarden een termijn te bepalen binnen welken het gras der zijbermen moet worden gemaaid. Voorzitter. B. en W. zullen hiermede rekening houden. Bij het hoofdstuk „GÊmeentereini- ging" merkt de commissie op dat het ophalen van vuil opnieuw moet wor den aanbesteed. Voorzitter. B. en W. stellen voor een nieuwe aanbesteding te doen om voor den tijd van 1 jaar ten minste 2 dagen per week het vuil op te halen, Wordt het werk naar genoegen ver richt, dan wordt deze termijn telkens weer met een jaar verlengd. Aangenomen. Bij het hoofdstuk „Eigendom niet voor openbaren dienst bestemd" vraagt de commissie of bij het grasgewas rondom de vroegere centrale ook het houtgewas begrepen is. waarop de Voorzitter antwoordt, dat volgens het contract het houtgewas in den termijn van 6 jaar gehakt mag worden, waar uit dus volgt dat hét voor den pachter van het gras is. Aan den pachter zal worden medegedeeld dat hij het dit aar kan hakken. De commissie vraagt verder of het aantal Hectaren dat op den aanslag van het Waterschap „Beneden Donge" voor rekening der gemeente wordt gebracht, n.l. 37.50 H.A., wel juist is. Voorzitter. Het is B. en W. bij nazien gebleken dat deze aanslag uist is. Bij den post bezoldiging gemeente veearts, zegt de commissie te kunnén meegaan met het voorstel van B. en W. om dit van f400 op f300 terug te brengen, welke wedde thans vol doende wordt geacht. Het voorstel van B. en W. om de jaarwedde van v. d. Werf met f 100 te verminderen wordt zonder opmer- kingen goedgekeurd, Alsdan komt het belangrijkste punt aan de orde, nl. de post door B. en op de begrooting gebracht voor Verbouwing der oude o l. school aan het Heerenplein op 7 Veer tot Raadhuis. de commissie van onderzoek een lid van meening dat be doelde verbouwing nog eenigen tijd diende te worden uitgesteld tot de tijdsomstandigheden gunstiger waren. Bovendien was dit lid van meening dat men bij een eventueele verplaat sing van het gemeentehuis een punt in het centrum der gemeente moest kiezen. Weliswaar zouden de kosten ftafïf'wen hrérme-floK 'net oeia'ng van het komende geslacht, dat toch ook de lasten heeft te dragen van de hiervoor te sluiten leeningen, in het oog te houden. De Julianastraat, ter hoogte van de Middenstandswoningen, was volgens dat lid de beste plaats, wijl daar ter plaatse de gemeente voor uitbreiding is aangewezen en dit het middelpunt van de gemeente is. Een ander lid der commissie was eveneens van meening dat met het verbouwen nog eenigen tijd diende te worden gewacht, doch eventueel zou dit lid de voorkeur aan verbou wing der school op het Heerenplein geven. Het derde lid kon zich met de voor- stellen van B. en W. vereenigen. Voorzitter. B. en W. achten thans den tijd gekomen om tot stichting van een ander raadhuis over te gaan. Al valt er iets te zeggen voor de Juliana straat, toch is het verschil in den afstand niet zoo groot en het bespaart een CORRESPONDENTIE. Jo F., Grootestr., Waalwijk. M'n beste Jo, je hebt niet goed gezien, /o Str. is niet 't zelfde nichtje als lo F. Maar ik ben zeer dankbaar voor je hartelijk briefje. Ik kan me levendig voorstellen met welk een groote belangstelling jij des Zaterdags naar „De Echou uitziet. Maar jij bent de eenigste niet Jo. Bedenk dat er zoo een paar duizend van jou slag zijn. En dan grooten, nou en of, vaders en moeders lezen ook maar wat graag ons jeugdhoekje. Nu moet ik m'n lief Nichtje eeJsJ eens aan de ooren trekken over dat opstel. Weet je waar ik 't gelezen heb In een schoolboekje en.... een reclame-uitgave van Van Nelles Koffie en Thee. Zoo, wil Jansje mij ook eens schrij ven? Dat vind ik fijn. En de kleine Janneman ook al? Maar die broeke man zal eerst nog wel een paar jaar ouder moeten zijn, voor hij pen en potlood kan hanteeren. Maar ik wil hem nu toch ook al graag tot mijn neefjes rekenen. Dag allemaal 1 Neefjes Ton en Ebe Tr., Grootestr., Waalwijk. lullie deden ook ditmaal weer je best, maar.... 't geluk is voor de ge lukkigen. Ik heb jou opstel met aan dacht gelezen, Ton. en als er p aats komt. wordt 't hier afgedrukt. Wan neer krijg ik eens een opstel van Ebe Zeg nu niet 't gaat „niet", want met een beetje doorzettingsvermogen en wat goeden wil, zooals bij Ton, dan kom je er wel. Dag jongens Anloon H., GrootestrWaalwijk. partij Ton. la, nu weet ik 't al weer, e schreef me nog dat je een neet bent van de Treffertjes Nou Ton. ik ben blij voor je dat ook jij ditmaal tot de gelukkigen behoort. Ik hoop, dat je 't boek met plezier zult lezen. De stevige vijf, Ton! Marie de R., Waspik. Nou Marie, dat noem ik nog eens boffen, hél Komt me daar een vrien delijk nichtje kennis maken met Oom Wim, of liever, Oom Wim wordt be kend met een nieuw nichtje, dat mee doet aan den raadselwedstrijd en.... meteen een prijsje wint. Gefeliciteerd Marietje en welkom in onzen kring. Ik zal spoedig wel eens hooren of je 't boek mooi en begrij pelijk hebt gevonden. Vele groeten, ook aan alle huisgenooten. Waarom zilverwerk vlekt, als het met eieren in aanraking komt Beste Oom Wim. Het is misschien een heel gekke vraag die ik U durf te doen. Ik zou het ook niet gedaan hebben, maar mijn Grootvader zeivraag t mjar aan Oom Wim, en daarom doe ik het jij"was de'vorigYmaal ook van del nu maar. Mijn moeder is ai een paar dagen boos op onze meid omdat ze het tafelzilver zoo slecht onderhouden heeft. Sommige messen en vorken zijn heel dof geworden met groote vlekken erop. Hoe we ook poetsen, ze blijven op sommige plekken heelemaal zonder glans. Nu heeft de meester ons vroeger meen ik eens gezegd, dat zilverwerk vtekt wanneer 't met eieren in aanra king komt Is dat waar? Hartelijke groeten van Uw neefje, Waalwijk, 14 Oct. '27. WIM G. B. Antwoord Wim G. B. Zoo, m'n vriendelijke naamgenoot, moest je eerst door je Grootvader aangespoord worden om je met die vraag tot mij te richten. Dat was goed. Inderdaad Wim, zilverwerk vlekt als 't met eieren in aanraking komt, omdat eieren een sterke hoeveelheid zwavel bevatten, die, bij samensmelting, een zwavelzilver vormt. Dit laat op het metaal een zwarte vlek achter, een min of meer duidelijk en blijvend spoor. Deze sporen van vermenging treden des te duidelijker aan het licht, naar mate het ei minder versch is, doch zij kunnen zich zelfs voordoen bij de zoogenaamde zachte eieren, die men in den handel vindt. De warmte heeft bij dit chemische verschijnsel eveneens een woordje mee te spreken, een verschijnsel, dat zeer hinderlijk is voor menschen, diezeer aan den glans en de onberispelijkheid van hun zilver hechten. En.... tot dit soort menschen behoort je moeder ook hel Da's goed Hartelijke groeten Wim. ook aan alle huisgenooten^ Poes op jacht. Zorder zich te verroeren. Met oogjes, die loeren Ligt poesje op zolder en luistert Ze hoort zacht getippel Muizenvoetjes getrippel En hoort, hoe ze heel zoeijes fluistert Tot haar kindertjes klein: „Heel stil moet je zijn, „Wantietsfijns gaat je Moedertje halen, "Geduld nu maar even „'t Zal 'n smulpartij geven Voor'n poes met geen goud te betalen 1" Heel stil en heel zacht Sluipt ons poesje in den nacht Naar de muisjes, die smullen van 't koren Dat de boer heeft vergaard Voor den winter bewaard Wie zal 's nachts onze vreugde verstoren". Zoo spreekt Vadertje muis, „*t Is zoo stil hier in huis "Dat men poesje's fluweelpoot kan hooren". Je hebt 't toch mis, Paatjs Muis, da's gewis, Zoo denkt poes, en ze lacht in haar vuistje. Ha! Ze maakt zich gereed Tot den sprong.... HupDa's beet. Piep, piep, help 1 roept in doods- angst ons muisje. Maar ons poesje kent geen gena, Hupt naar huis en weldra Zit de poesjesfamilie te smullen, En 't smaakt de kleintjes niet slecht Dit heerlijk gerecht. M. v. d D. die vroeger weinig afnamen, thanc tweor gaan gebruiken en er vanzelf meer van profiteeren. Dit systeem kan naar het oordeel van B en W. niet gehandhaafd blijven. Zij zullen er iets anders op trachten te vinden en dan aan den raad een voorstel dienaangaande doen. Bij aanschaffing belangrijk goed- kooper. in het gebruik evenveel voldoening als massief zilver. Vraagt onze brochure Standaard-cassettes

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5