Wat is de waarde 00 f van Uw gulden S 1ste, I 2de. I 3de. Queen Slaapkamer ameublement! Wollen Bébé-artikelen! Wollen-, beslikte- en Moltondekens. Manolacturenhandel Firma Fredeffis, VAN EEN STAM- FEÜILLETOM Extra aanbieding gemoltonneerde Directoires Ong. borstrokken Magazijn „DE ZON", Kaatsheuvel. enorm bedrag in de kosten. v. d. Pluijm. Ik vind het ook veel doelmatiger de oude school In te rich ten. Nu heeft men veel onderhouds kosten aan die school en aan dit oude raadhuis komen ook zeergroote kosten. de Jong. Als het inderdaad waar is dat het tegenwoordige raadhuis in een zoodanigen toestand is, dat er ver andering moet komen, en dat geloot ik ook wel, dan mogen wij de gele genheid niet laten voorbijgaan om, nu we over een oude school beschik ken, die zeer goed tot laadhuis is om te bouwen en op een mooi punt in de gemeente, het raadhuis aldaar in te richten. Een nieuw raadhuis te bouwen aan de Julianastraat zou ik niet wensche- lijk vinden. Eerstens worden de kosten daarvan veel te hoog, maar ook staat het daar niet goed. Men kan welden ken dat daar meer gebouwd zal wor den en er eens het centrum zal komen, volgens mij zal dat nog niet zoo gauw gebeuren, misschien na 150 jaar! De menschen zouden zeggen, wat praki- zeeren die lui toch om op dat punt een raadhuis te bouwen? Lankhuljzen Gzn. Ik heb me in de laatste dagen herhaaldelijk afgevraagd Wat zal de raad in deze doen? De tijdsomstandigheden acht ik op het oogenblik nog minder gunstig om een dergelijke groote uitgave te doen. Zouden we het nog niet eenige jaren met het raadhuis kunnen doen waarin we nu zitten, totdat onze gemeente een beetje uit de schuld raakt. Wij zien allemaal wel aankomen dat het raadhuis op den duur niet hier in Raamsdonk kan blijven, maar ik zou alleen willen voorstellen om nog enkele jaren te wachten Moet er een ver andering komen, dan ben ik er ook voor om zoo weinig mogelijk kosten te maken, dus voor verbouwing der school. de Jong 't Is juist uit bezulnigings- overweging dat ik met het voorstel van B. en W. kan meegaan, daar er anders zeer groote kosten komen aan dit oude raadhuis en dan is het nog maar voor een tijdje. Schoenmakers. Dat het dringend noodlg is dat er verandering in den toestand komt. zal altijd wel kwestie van persoonlijke opvatting blijven. Ik moet toegeven dat het tegenwoordige raadhuis niet meer aan de tegenwoor dige eischen des tijds voldoet, doch ik geloof toch ook dat de ruimte, enz. voldoende is om de werkzaamheden naar behooren te kunnen doen. Men diene zich eerst af te vragen of het wel heel noodzakelijk is dat de De inwoners klagen toch reeds zoo over de ho'o ge belastingen. We leven in een tijd dat allerwege op bezuini ging wordt aangedrongen en daarom zou ik wachten tot betere tijden aan breken. Zijlmans 't Is allemaal geen voor deel. We staan met het oude raadhuis ook voor groote kosten en de oude school kost ons ook veel van onder houd en staat daar renteloos. Netten. Wat het kapitaal, dat voor het nieuwe raadhuis noodig is, jaar lijks aan intrest kost, dat zal heel wat meer bedragen Hetgeen op het oogen blik aan onderhoud wordt uitgegeven, weegt daar niet tegen op. We zouden later altijd nog kunnen zien. Schoenmakers. Ik wil den heer Zijl mans even opmerken, dat het school gebouw op het Heerenplein niet rente loos staat. Het brengt altijd nog wat huur op en de gemeente kan het ook voor iets anders bestemmen. Als daar echter het raadhuis zou komen, dan De waarde van Uw gulden wordt bepaald door de hoeveelheid in volume en kwa liteit die U er voor kunt koopen. Uw gulden zal de hoogste waarde hebben wanneer U koopt in de grootste zaak der geheele Langstraat en wel om de navolgende redenen: Wij koopen gezamenlijk met 184 der grootste zaken van Nederland en kunnen door het groote kwamtum extra prijzen bedingen. Onze groote omzet is van dien aard, dat wij kunnen verkoopen van het extra voordeel dat wij hebben door onzen gezamelijken inkoop. Omdat wij een economische en goedkoope exploitatie hebben en hoofdzakelijk met eigen krachten werken. Uit den aard der zaak zijn wij daarom het aangewezen adres voor huwelijksuitzetten. U vindt bij ons zoowel den Inhoud als delinnenkast zelve, diverse uitvoeringen in meubelen,tapijten, gordijnstoffen, bedden enz. HEDEN GEËXPOSEERD: mogelijk wordt mijn meening door een nadere uiteenzetting van den Voor zitter veranderd. Wat het onderhoud der school betrefl, dat kan worden bestreden uit de opbrengst van ver huurde lokalen.Thans wordt erf 100.— van ontvangen naar ik meen, doch als die andere lokalen ook verhuurd wor den, dan zou het geheel zijn onder houdskosten wel opbrengen. Wordt vervolgd. BÉBÉ-UITZETTEN hebben wij in groote verschei denheid, waaronder een mooie collectie Wiegen, Kinderledikanljes, Dekentjes, enz. enz. HEDEN GEËXPOSEERD: Maat 30 35. 40 - 45 50 55 60 - 65 70 c M. Prijs 49 - 55 62 - 68 - 74 - 80 - 86 - 92 - 98 ct. Maat B. B 35 40 45 50 55 60 - 65 70 c M. Prijs 26 - 38 - 42 46 - 49 52 - 56 - 67 - 73 ct HEDEN GEËXPOSEERD: Wollen dekens 2 persoons Gestikte dekens gebl. 2-persoons Molton dekens 2-persoons Uw gulden heeft de hoogste waarde, besteedt in: Combinatie Homo-Bonus, 184 zaken in Nederland. 39160 f 4.95. f 6.75. f 1.05. indien Uhem zitten we toch ook weer met dit oude raadhuis dat dan leeg komt te staan. De Jong. Er Is herhaaldelijk gezegd dat het tegenwoordige raadhuis niet meer geschikt is en een ander zegt weer, dat men het nog wel enkele jaren er mee stellen kan. Mag ik nu den Voorzitter eens uit zijn tent lokken en van hem als deskundige eens hooren of het werkelijk niet meer door den beugel kan v. Woerden. Ik herinner mij deze kwestie nog uit de vorige zittings periode, toen de plannen in de burge meesterskamer te bezichtigen waren. Ik had niet gedacht, dat zij thans reeds aan de orde zouden komen. Ik ben deze dagen wel een beetje huivering ge weest om zulk een groote uitgave thans op de begrooting uit te trekken Daarvoor bestonden twee redenen. Ten eerste denk ik nog altijd aan de actie tegen de demping van een deel van de haven. Niet omdat men zoo aan die haven gehecht was. maar om de groote kosten hieraan verbonden. Ten tweede is er nog altijd de han gende procedure over die 8 midden- standswoningen.Het legt voor mij groot gewicht in de schaal hoe dit zal uitvallen, daar hieraan een belangrijke financieele zijde zit. Om die redenen zou ik nog even deze raadhuiskwestie willen uitstellen, doch KERKNIEUWS. Op den laatsten Zondag van October. Christus Koningschap. Het is niet mijne bedoeling in dit eenvoudig dagbladartikel al de gron den aan te voeren, waarop het Koningschap- van Christus berust. Voldoende acht ik het te vermelden, dat Christus als Tweede Persoon der Heilige Drieëenheid, dus als God, schepper is en bestuurder van alle bestaan. Hieruit alleen reeds, uit het feit dus van onze volmaakte afhanke lijkheid ten Zijnen opzichte volgt voor ons de verplichting Hem als onzen oppersten Koning te erkennen. Maar tevens heeft Christus, het Vleesch geworden Wooid Gods, als verlosser van het gevallen menschen- geslacht recht op de erkenning van een Koningschap, ten koste van Zijn Bloed verworven. De erkenning van Christus Koningschap is derhalve een dure plicht zoowel voor elk individu in het bijzonder als voor de maat schappij in haar geheel. Nochtans een theoretische erken ning is niet voldoende, zij dient practisch in daden te worden omgezet. Erkenning van een Koningschap eischt erkenning en naleving van de koninklijke wetteneischt gehoor zaamheid aan zijn wettige gezanten, hetgeen in ons geval beteekent na leving der Goddelijke e Kerkelijke geboden. Deze erkenning beteekent tevens strijden onder 's Konings banier, dus Apostel zijn. Christus is Koning der eenlingen op de eerste plaats, dus Koning der zielen, dus ook van onze ziel. Vandaar den plicht van ieder van ons de ziel te richten op het door God gewilde doelde heiligheid Bereiken wij de heiligheid niet, we bereiken niet het doel, we zijn geen volmaakte ond rdanen van Christus. Christus Koning der Gemeenschap. De meest oude, de door God zei ingestelde vereeniging in het huisge zin. Daarover moet Christus Koning zijn, daar moeten zijn voorschrifteu En het eerst de onderlinge liefde, welke Hij als een bijzonder kenteeken de Zijnen voorschrijft. Koning ook van het Sociale leven. Vrede-Koning. Hoe fel botsen de partijen in klassenstrijd nog op el kander. Hoe weinig vrede wordt daar gevonden omwille der miskenning van Christus wet van liefde en rechtvaar digheid. En nochthans zonder de naleving dezer wetten zal de sociale vrede een illusie blijven, die nooit en nergens verwezenlijkt worden kan. Zoolang Christus sociale Koning schap voor werkgevers en werknemers een klank blijft en een theoretische waarheid, die nimmer in daden wordt omgezet zal de strijd tusschen de standen blijven voortwoekeren tot groot nadeel van het godsdienstige, het moreele en economische leven van ons volk. Daarom is het plicht dat de organisaties hetzij van patroons, hetzij van werknemers dit Koningschap i ook practisch erkennen in hunne ver eeniging. Christus, Koning ook in het politieke leven. Vóór of tegen Christus, dat is de groote scheidingslijn, die de eeuwen door de partijen tegen over elkander plaatste. .Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij zegt Christus zelf. Mocht dit beter worden Ingezien, hoeveel dichter zou den bijeen staan, die nu elkander mis trouwen. Hoeveel breeder zou de blik uit gaan om een oplossing te vinden in de groote vragen, die het leven stelt. Koning der natiën tenslotte, ja ook daar waar haat en onderling mis trouwen den vrede blijvend in gevaar brengt, is behoefte aan den geest die uitstraalt uit Christus leer van liefde en van recht. Ja daar vooral. De erkenning van Zijn Koningschap door alle volkeren, door elk individu 't Is een ideaal, maar tevens helaas een illusie. 't Zou een dwaas optimisme zijn te gelooven aan iets wat nimmer te bereiken is. Nochtans mag dit geen reden zijn om moedeloos en rusteloos neer te zitten, treurend om de ellende van ons volk zonder de hand ter redding te reiken. Het is onze plicht ten opzichte van God en van den naaste te werken aan de verwezen lijking van het .Omina instorare in Christo", aan de erkenning van Christus Koningschap in allesendoor allen. Koning der zielen willen wij Hem, laat dat op de eerste plaats zijn voor onze eigen ziel. Zijn wij zelf getrouw aan Zijn wet in al ons werken. Zijn wij tevens Apostel daar waar het mogelijk is. Koning der gezinnen: doen wij tenminste in ons eigen gezin Zijn vrede heerschen Koning van 't Sociale leven, Hier reikt onze macht niet zoo ver, maar zijn wij werkgevers, ge denken we dat onze arbeiders recht hebben op een menschwaardig be staan. Gedenken we dat de „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII ook op onze dagen zijn volle waarde 'bezit en beschouw n wij onze positie als patroon als een machtig middel'tot het Apostelaat. Zijn wij iemand die zich niet in eigen-ik zucht verre houdt, die enkel zoekt naar meer gewin, maar leeren wij begrijpen ert 'mee voelen de nooden van de lagere klassen der maatschappij. Zijn wij werknemers, zeker, dan mogen en moeten wij opkomen voor onze rech ten, maar overwegen wij wel, dat wij naast die rechten ook plichten hebben, hetgeen dezelfde „Rerum Novarum" duidelijk aantoontplichten ten op- zichte van onze patroons. Wachten wij ons voor verblinding als zou het leven van den werkgever een gaan op rozen zijn. Laten de leiders van onze organi- saties in hunne vereenigingen daar eens meer op neerkomen, om onze menschen te leeren zich in te denken in de zorgen van wie buiten hun eigen stand staan. Wat den volkeren vrede betreft steunen wij elke vredesbeweging in de mate van ons kunnen en in de richting door Paus Benedictus XV in zijn vredes-encycliek „zoo duidelijk aangegeven. Tenslotte voegen wij bij het Aposto- ische werken het gebed, opdat God het moderne menschengeslacht moge voeren tot een meer practische be- eving en tot een daadwerkelijk erkennen van Christus algemeene en algeheele Koningschap tot Zijne meerdere glorie en tot heil der zielen, opdat zij genieten .den vrede van Christus fn het Rijk van Christus". St. Truyden. A. van der Pluijm. apmppnip 7iilkp hnnoa uitaauei) itiml. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". hii7nnripr in nrariiilr wnrdpn pphrarht. snikte zo. zoo ver te Vry bewerkt naar den roman van Louise B. B. 14) <4bij bloedtbij bloedtriep Annie en het gezicht van «lie groote roode droppels op myn wit flanellen pak en op de steeneu bracht baar zenuwen in de war. Zij liep iuidi roepende en gillend door den tuin naar binnen. Je kunt begrijpen wat baar ge schreeuw een opschudding maakte. Intus- schen bad Otto/my "geholpen, ik nam myn zakdoek en veegde bet bloed uit myn bals. .Onwillekeurig keek ik naar Sofie. ofschoon die inspanning zeer pynlyk was voor mijn oog. Ze Stond nog op dezelfde plek, stokstijf en wit als een laken. Het beste zou zyn. zcide Otto, als je pro beerde naar binnen te gaan. kan je dat? Zeker! zeide ik. want al bad ik al dien omhaal niet kinderachtig gevonden, dan zou ik my toch flink gebonden hebben om Sofie, om Otto, weet ik bet waarom Ik kwam voorbij de plek. waar Sof ie nog altijd stond, met die starende uitdrukking in de oogen. Ik begreep dat zy geschrokken moest zyn en ik zeide zoo vriendelijk en zoo vergoelijkend mogelijk: Is niets, nichtje, hoegenaamd niets, bet lykt alleen maar wat erg door al dat bloed. Maar heusch, ik voel niets. Ik kon baar toch niet zeggen, boe ik op dat oogenblik, nu ik door de stekende pijn 1 ijiia niets zag. den arm van myu an tipathie een heerlijken steun vond. Halverwege den tuin kwamen wy de ge heele familie tegen, allen zeer verschrikt, minstens denkende, dat ik aemeebtig op bot asphalt* lag. Hilde vloog me om den bals I denk eens, Hilde! O. Huil), Trouwhartig kind. om dadelijl denken over bet geval Zy brachten niy in de tuinkamer. Johan moest een dokter balen en onderwijl begon nen de dames kommen met koud water, banddoeken en sponzen by elkaar te zoe ken. Maak toch niet zoo'n gedoe om een klei nigheid. houdt jufllie ine dan voor zóó laf. zeide ik. Al myn praten hielp echter niets en langzamerhand begon ik bet. toch wol aardig te vinden om zes kleine blanke band jes voor me bezig te zien. Ik liet me dan ook heel gewillig naar oom's armstoel bren gen. ondersteund door Ililde en Annie, ter wijl Jettie kussens schikte om bet mij ge makkelijk te maken, en liet my toen ijs koude compressen ep het hoofd leggen en mijn ziek oog betten, zooveel ze maar wilden. Maar Annie, zeide Jettie eindelijk, toen al dat koude water iny wel vermindering van pijn bezorgd bad. maar mij zoo nat en kil als een kikker maakte, zoodat ik klap pertandde van de koude, vertel toch eens. boe is bet ongeluk gebeurd? Och, zeide ik haastig, bet is niets, niets dan mijn eigen domheid. Maar ik dacht nu aan Sofie, en keek de kamer rond. Ze was er niet. en... en... Otto Waarden- burg wa^ er ook niet.- Eon bitter gevoel kwam over me. .Tettie. Hilde en zelfs Annie, de vreemde, hadden allen beter hart dan zy... de hoofdschuldige. Ik was wel niet. stervende, maar boe kon zij. slechts eon paar miuuiten later, reeds flirten met een ander. Misschien lachten ze wel om me... ik werd warm van er gernis. Toen de dokter binnenkwam, werd ik toch weer verlegen om al den omhaal, die er gemaakt was en verzekerde den escu laap. dat alles niets te lied ui den had. Hij (lacht er echter niet zoo luchthartig over, zeide dat ik mij vooral rustig moest hou den. en liet zyn verband trommel uit de auto halen. Want van dew" knecht had hy .natuurlijk reeds gehbord wét er gebeurd was. Ily vroeg den dames de kamer te verla ten. Johan zout hem wel helpen. Met. ang stige gezichten, gingen Annie en Jettie weg; alleen Ililde bleef, doodsbleek, maar vast beraden hij my staan. Geen knecht, doctor, ik zal helpen, zeide zij kalm. Freule, ik moet U waarschuwen, dat hef operatietje nogal pijnlijk zal zyn. Ililde. ben je dwaas, ga weg, kind, riep ik nu ook. Ze boog zich over mij en zeide zacht Dacht je. Huib. dat ik) je geheel aan vreem den over zou laten? We kunnen toch al niet tegenover Wolf verantwoorden, wat er met je gebeurd is. in ons huis. En zich oprich tende. zeide zy Ga gerust) uw gang. dokter. Ik ben niet bang voor bloed en ik hen nog nooit flauw gevallen. Goed kind. dat zoo sterk familiehanden voeltWelk oen verschil tusschen twee zusterslaat; ik nuy er maar niet in ver diepen. De wond werd dichtgenaaid. IIc wilde dat het nog veel pijnlijker was geweest, alleen om Hilde mijn moed te toonen. Want na tuurlijk bleef ik een stalen gezicht zetten, om haar alleen. Ik kon heel goed bij het uitwasschen en verbinden onderscheid voelen tusschen de warme hand van den dokter en het kille bevende handje van mijn nichtje. Zeer ze ker had zij een pluimpje verdiend, dat d° dokter haar gaf. toen alles afgeloopen was. De wond aan hel hoofd was diep en breed, maar zou spoedig genezen. De dokter was echter niets gerust over het oog en vreesde voor ontsteking. Ook daarvoor kreeg ik een verhand, zoodat ik er op het laatst uitzag als een Heidelbergscli student na de ..inensur". I)e dokter bracht me nu ook, op myn ver zoek. in zijn auto naar myn kamers, want ik wilde me. zoo toegetakeld, niet aan de anderen laten zien. IJdele voorzorg. Reeds den volgenden dag kreeg ik bezoek van Rent inga, zijn vrouw en Milde, die nog dikwijls terugkwamen. En zoo zil ik hier 1111 reeds een week lang. Vandaag mocht ik voor het eerst mijn oogen gebruiken, ^vant het was 111e streng verboden te lezeiï of te schrijven. Natuur lijk. dal mijn eerste werk is jou mijn we dervaren te melden. O. Wolf, ik verveelde mij zoo al dien tijd en ik heb je zoo ge mist. En was het nu alleen nog maar de verveling, dié mij kwelde, maar ik heb zoo veel zorgen. Daar oom en jij weg zijn. be schouw ik mij zelf zoo'n beetje als hoofd van het gezin en wat moet ik toch denken van Sofie en Otto Waardenburg. Ze is me nooit een enkele maal. evenals Ililde met de Rentinga's deed. komen opzoeken en ik hoorde zoo dikwijls den naam van den stu dent. Ergo. komt hij er nog geregeld aan huis. •Tettie schijnt wel blind! IIet wordt tijd. dat tante en 00111 thuiskomen. Want dat is immers geen party voor die inyttie geestige Sofie. dat idiote ventje! Wat kan ik er aan doen om het te verhinderen. Ik weet maar een middel. Twist met hem zoeken en in, een duel hem door een priem in het hart on schadelijk maken. Want ik haat hem. DA Ar. Adieu, het heeft 111e toch geen goed ge daan. dit lange schrijven. Tot morgen. Beste Wolf .Te eenige broeder er gelukkig niet langer uit. als een opgedolven Egyptische mummie in windselen. (Een liefelijke ver gelijking vaiij mijn welbeminde nicht .Tettie.) Er is alleen atropine in mijn oog gedrup peld. óm mij te verhinderen er mede te werken, en verder liggen er een paar hecht pleisters gekruist over myn achterhoofd. Nog altyd geen Adonis dus. Verder begin ik met smaak te eten van al de fijne scho teltjes. die eiken' dag geregeld aan mijn adres bezorgd worden. Ik dankte er Hilde en .Tettie voor, maar zij ontkenden zoo stel lig, dat ik nu heeleniaal niet begrijp. door welke onbekende weldoensters ik zoo ver troeteld word. Natuurlijk nieuwe stof te over voor Jettie. om me onbarmhartig te plagen met myn onbekende adoratrice. Want het is een „zij". Wolf. Deze ragouts en crèmes komen niet van een pasteihak ker. Zoo dikwyls men ze mij laat proeven, herken ik de recepten van de Haagsche Kookschool. Sofje, die zooals je weet. den cursus volgt, maakt ze ook zoo. Een mysterie dus.Het zou, pikant zijn. als niet. andere dingen me kwelden. Over eenige dagen is er een groote „garden partij" op och (lor buitens aan don Leidsehen straat weg. Wy 7.yn uilen gevraagd. Maar ik heb wegens myn redicuul uiterlijk moeten be danken. Do van MaldoRhems gaan er loon. 011 nafuurlijk ook do Waardenburgen. Zoo'n buitenparty Reeft natuurlijk aan een verliefd paar de mooiste gelegenheid om... om... Wolf. je laatste briefkaart was uit Tyrol, leloRrafeer 111e precies waar je bent. want als het hier Ie benauwd is. dan vlieR ik naar joMoo. EeniRe broeder. Ik heb behoefte aan je gezelschap. Ik had zóó Rehoopt. dat het vandaag plasregenen zou. maar het is een en al heldere zonne schijn. Beroerd land, waar het weer nooit op zijn (yd leelyk kan zyn. Wat treffen ze het op de buitenpartij. Het is alleen wat warm. Ik puf en kan Reen vijf minuten op een plaats blijven zitten. Morgen verwacht ik je telegram, dat mij je adres zal) melden. I)e uren kruipen om. Ik verlang zoo harte lijk weg te komen. Telegram van Huibert aan zyy broeder Wolfgang: Wolf, waarom mij je adres niet gemeld? Ik zend dit naar St, Moritz. waar je terug moet zyn. Ik kom morgen. Telegram van Wolf aan Huibert: Uilskuiken, blijf, en ga naar het Bezui- denlioult. Vraag Sofie het recept van de citroenvla. Beste oudste. O. Wolf... neen, alweer een te voorbarig l>egin. I11 arren moede telegrafeerde ik -je xymik heb nooit een meer verbluft gezicht getrok ken dan Dij de ontvangst van je telegEam. Waarom was ik een uilskuiken en vMt doo ik met een keukenrecept? Maar toen ik zoo las: ga naar het Bezuiden bont, kou ik het ook niet langer uithouden op myn kamers. (Wordt vervolgd*)

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6