OEECHUftN HET IUIDEM. De aoctiler uan madame Angot. DE DOCHTER VAN MADAME ANQOT. HIJ IS ER! UliïTE BIOSCOOP - OMWIJK No. 85. Zaterdag 29 Oct 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. Opera comique in 3 bedrijven door Lecocq. 3e Bedrijf. Bij het opgaan van het doek voor deze acte is het tooneel herschapen in een schitterend geïllumineerden tuin, voorstellende den tuin van Calypso te Belleville, een plaats waar tijdens het toenmalig bewind het volk samenkwam en zijn feesten en bals organiseerde. Ook Clairette had deze plaats gekozen om een bal te geven. Verschillende vrienden en bekenden noodigde zij uit. f Er wordt gedanst en gezongen, dat het een lust is. Clairette echter, tracht langs dezen weg Pitou en mej. Lange, die zij niet vertrouwt, te ontmaskeren. Na eenigen tijd verschijnt zij zelf. om zich te overtuigen of allen aan haar verzoek hebben voldaan. Vreug devol wordt zij ontvangen door het volk. dat zich echter ten zeerste ver wondert over haar kleeding en verant- woording vraagt voor haar handelwijze. Clairette ziet zich dan wel genoodzaakt opheldering te geven aan hare pleeg ouders en anderen. Zij zegt o m. zeer verbeten te zijn op Lange en Pitou. Zij heeft hen beiden een brief doen toekomen, waarin zij een samenkomst voorstelt tusschen hen, en tracht dit tweetal op die manier in de val te doen loopen. Allen gaan daarna ift de balzaal. Lari vaudiere, die eveneens een schrij ven ontving, waarin hem verzocht werd verkleed op het Calypso-bal te verschijnen om den ontrouw van Lange te aanschouwen, is intusschen opge komen. Voorzichtig sluipt hij langs de boschjes de balzaal binnen. Even later keert hij echter onverrichterzake terug en vindt een vreemdeling in den tuin Deze dol-vermakelijke ontmoeting die zich kenmerkte door wantrouwen en vechtlust, leidt tenslotte tot de her kenning van beiden en blijkt de laat ste Pomponet te zijn, die uit de ge vangenis ontvluchtte en na veel om zwervingen op dit bal terecht kwam. Clairette verrast deze twee mannen, juist als zij op minder vleiende wijze over haar spraken. Nu acht zij haar beurt gekomen, Pomponet en Larivau- diere, hoewel zij het doet voorkomen dat zij hen niet kent, te hekelen en belachelijk te maken. Zij zal hen ten slotte alle geheimen ontsluieren en zich op Lange wreken. 't Uur van samenkomst tusschen Lange en Pitou is intusschen aange broken. Pitou wacht reeds geruimen tijd. Eindelijk verschijnt ook mej. Lange. Beiden lezen den door hen ontvangen brief voor en nu pas blijkt hun, dat zij verraden zijn. Lange dringt er op aan, dat Pitou zal vluchten, doch deze weigert pertinent en verklaart mej. Lange zijn liefde. Spottend en sarrend komt het publiek uit de balzaal. Lange vooral is het onderwerp van hun pla gerijen. Pitou beschermt haar. Plots verschijnt Clairette. Zij is woe dend. een ruzie ontstaat, die ontaardt in een vechtpartij tusschen haar en Lange. Ook Larivaudiere is razend van nijd jegens mej. Lange. Pitou moet haar in bescherming nemen. En zoo het meer gaat onder marktvrouwen nadat beiden elkaar flink de waarheid hebben gezegd en zelfs tot vechten kwamen, wordt de vrede geteekend. Clairette keert terug tot Pomponet, en ter eere van deze nieuwe trouwpartij laat Lange een nieuw vat wijn aanslaan en onder ge jubel en blijde zangen wordt het bal voortgezet, waarmede het einde van dit prachtige werk is genaderd. EINDE. Motorrijtuigen op meer dan twee wielen moeten aan de linker achter zij de bij avond een rood licht voeren, alle rij en voertuigen, geen motorrij tuigen zijnde, een rood licht of een roode reflector eveneens aan de linker achterzijde. Motorrijtuigen op twee wie len en rijwielen bij avond aan de achter zijde een rood licht of een roode re flector. leder motorrijtuig of ander rij of voertuig moet voorzien zijn van een spiegel, waardoor de bestuurder het linksachterliggend weggedeelte kan overzien. Alleen als de bestuurder een zitplaats inneemt vanwaar hij het ver keer op bedoeld weggedeelte gemak kelijk kan waarnemen of bij rij of voertuigen geen motorrijtuigen zijnde, waaraan een spiegel bezwaarlijk kan worden aangebracht of bevestigd kan blijven, is het aanbrengen van een spiegel niet verplichtend. Een rijwielpad mag buiten noodzaak ook niet meer worden bereden met motorrijtuigen op twee wielen. In bij zondere gevallen kan aan bepaalde personen hiervan ontheffing worden verleend. Bestuurders van Motorrijtuigen zijn op de wegen steeds verplicht, ingeval zij voornemens zijn plotseling vaart te verminderen of stil te houden, van dat voornemen tijdig te doen blijken, het zij door een duidelijk teeken, gegeven op of aan het rij of voertuig, hetzij door het goed zichtbaar op en neer bewegen ter zijde van het rij of voer tuig van een der armen of een stok of ander voorwerp. Ingeval zij voornemens zijn van rich ting te veranderen, moeten zij van dat voornemen tijdig doen blijken hetzij dooreen duidelijk teeken, gegeven op of aan het rij of voertuig, hetzij door het goed zichtbaar uitsteken terzijde van het rij of voertuig van een der armen of een stok of een ander voor werp in de richting, welke zal worden ingeslagen. Dezelfde verplichtingen rusten in de vorengenoemde gevallen dus bij het voornemen van plotseling vaart ver minderen of stil houden of richting veranderen op de bestuurders van rij wielen en rij of voertuigen geen motor rijtuigen of rijwielen zijnde, indien door het niet geven van een dezer tee- kens de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg zoude kunnen worden belemmerd of in gevaar ge bracht. Bestuurders van motorrijtuigen moe ten in de hiervoren genoemde gevallen dus steeds een teeken geven bestuur ders van rijwielen en andere rij of voertuigen alleen als het verkeer op den weg zulks vordert. van proza en poëzie van eenige onzer schrijvers en dichters, als Marie Koe nen, Marnix Gij sen, A. Roland-Hoist, Herman Gorter en het groote voorbeeld van eenvoud en soberheid Gezelle. De stilte in de zaal liet het grootste gedeelte van den avond zeer veel te wenschen over, (vermoedelijk omdat deze lezing vele leden van den Vrou wenbond te hoog lag), wat o.i. wel oor zaak zal zijn geweest, dat het laatste gedeelte van deze keurige voordracht zeer werd bekort. Pastoor van Riel dankte aan het slot Mej. Hulsken voor haar schitterende lezing en sloot niet den Chr. groet. R.K. Bond van Handels- en Kantoor bedienden. De afdeeling Waalwijk van den R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedien den „St. Franciscus van Assisië5'ver gaderde Woensdagavond in de achter zaal van hotel Verwiel. De belangstelling was zeer slecht waarover de voorzitter in zijn openings woord dan ook z'n spijt te kennen gaf. Waar de Secretaresse per 1 Oct. heeft bedankt, moet de voorlezing der notulen tot een volgende vergadering worden uitgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter, dhr. Duivelaar deelde mede, dat 't met het actieve leven der afdeeling niet bepaald gunstig staat, en 't geringer wordende ledental niet bemoedigend werkt, Het bestuur heeft daarom gemeend ernstige pogingen te moeten aanwen den om de afdeeling èn kwantitatief èn kwalitatief hooger op te voeren. Momenteel ziet het ledental er droevig uit en telt de afdeeling niet meer dan 25 leden. Zonder ernstige medewerking van alle leden, aldus de Voorz., zullen we de daling onzer vereeniging niet kunnen stremmen. Om tot een actiever leven te komen heeft 't Bestuur ge meend te moeten voorstellen de vor- VFR7ÏTTM NÏFT om de komende dagen Uw V LIXLUim SXILmL p|aatsen to bespreken voor Opera Comique te Wi vmber. Zaal Musis Sacrum. den, de datum der uitvoering is vast gesteld op 9 Januari 1928. Op de huis houdelijke vergadering van Woens dagavond d.a.v. is hiervan mededee- ling gedaan aan de turners, zoodal de ze zich genoopt zullen voelen hun uiterste pogingen in het werk te stel len om het welslagen der uitvoering te bevorderen, daardoor het goed recht der lichaamsoefening steeds meer in het licht te plaatsen en anderen op te wekken tot deelneming aan hunne al zijdige corporeelc ontwikkeling. Wij meenen niet uit de school te klappen, als wij inededeelen, dat onder de door ons bereids vermelde knots oefeningen een nummer voorkomt, ge titeld „vlammen zwaaien", dat uiterst belangwekkend moei zijn en een fan tastisch effect zal maken. Waar de geslaagde openlucht-uitvoe ring ter gelegenheid van Koninginne- verjaardag, welke der WGV vele vrien den en bewonderaars heeft verworven, nog versch in 't geheugen ligt, zien wij de komende winteruitvoering met be langstelling tegemoet. Op dezelfde ledenvergadering wer den de heer en M. van de Ven en E. de Geer tot bazuinblazers der vereeniging aangewezen. Er zal echter wel eenigen tijd overheen gaan, eer wij het oor aan hun muzikale „uitlatingen" kunnen vergasten, daar gemelde personen nog in de behandeling van het instrument onderricht moeten worden. Verbinding Noord—-Zuid. In verschillende bladen, in verschil len voorstellen de vor- lende gemeenten wordt tegenwoordig ming van een goede propagandaclub een aclje gevoerd voor een nieuwen met eenige dames en heeren. De taak weg Van Amsterdam naar het Zuiden der propagandisten zal vooreerst zijn, 5>Vt naar Breda, Roosendaal naar Waalwijk die op het Provinciaa om propaganda materiaal te brengen België» Deze actie wordt gecombineerd Wepenplan voorkomt, na de beslis onder de aandacht van ongeorgani - mef ^ie voor een vaste brug over Aa,a t»n aiiprRnnpdiastP aar seerden en daarop een huisbezoek te Keizersveer. doen. De burgemeester van Schoonhoven De voorz. legt gaarne de erkenning heeft zich ook voor deze kwestie ge af, dat propaganda maken als hier interesseerd en schrijft daaromtren 3. F. Slaats. 4. L. Hesselbert. 5. J. v. d. Hoven. 6. C. van Berkel. Ons Genoegen. 1. F. Slaats. 2. Th. van Weert. 3. J. de Graaff. 4. A. Slaats. 5. Jos. Klerx. 6. Andr. v. Oudheusden. Aanvang 8 uur. Aanbesteding. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree Bossaerts, te Waal wijk gehouden publieke aanbesteding voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Sprangschestraat te voormalig Besoijen, voor rekening van Mej. J. E. Mazirel te Waalwijk. C. Michael Vrijh.-Cappel f 6719 A. van Huiten Waalwijk 6447 J. Kooien 6400 C. Timmermans Sprang 6198 E. Maas Waalwijk 6190 Gebrs. v. Willlgenburg Sprang 6048 M. Wijnands Waalwijk 5874 W. v. d. Hammen 5820 Zw. Treffers Zn.,» 5817 J. den Teuling 5788 J. v. d. Meijs 5738 A. Vermeer 5597 A. Bonis 5534 J. W. Nieuwenhuizen Sprang 5148 Gegund aan den laagsten inschrijver. Begroeting f 6600. Provinciaal Wegenplan. Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat is aan de Provin ciale Staten een adres gericht om de verbetering van den weg Tilburg— Waalwijk die op het Provinciaal PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 28 October 1927 R. K. VROUWENBOND. NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET. In de op 1 November 1927 in wer king tredende nieuwe Motor en Rij- wielwet, komen o m. de volgende be langrijke nieuwe bepalingen voor. Het publiek neme hiervan in zijn eigen belang goede nota. Het is op alle openbare wegen aan bestuurders van motorrijtuigen, rijwie len of andere rij of voertuigen alsme de aan bestuurders of geleiders van rij of trekdieren of vee verboden de linkerzijde van den weg te houden. Alleen bij inhalen mag de linkerzijde van den weg worden benut om te passeeren. In bochten binnen bebouwde kom men en verder in die buiten bebouw de kommen, waar het uitzicht niet vrij is, zijn die bestuurders of geleiders verplicht de rechterzijde van den weg te houden. In die gevallen mag dus niet voorbij worden gereden en moet iemand die inhaalt wachten met voor bij rijden totdat hij de bocht gepas seerd is. Woensdagavond had in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging de eer ste vergadering van den R. K. Vrou wenbond plaats in dit seizoen, waarop als spreekster optrad, mej. M. Hulsken, met het onderwerp „Levensvereenvou diging." De presidente opende de vergadering die slecht was bezocht en leidde met eenige woorden de spreekster in. Door de veelzijdigheid van 't vraag stuk, zoo begon Mej. Hulsken, zag ik mij genoodzaakt een bepaalden kant er van voor U te ontleden, n.l. de geeste lijke zijde, waardoor ik dus niet op het terrein van de huishouding zal terecht komen. De versoberingsgedachte komt in on zen tijd tot uiting in de scheppingen der moderne kunstenaars, die in hun werk al het overbodige achterwege la ten en zich slechts bepalen tot het ab solute, het ware. Met een mooie collectie lichtbeelden werden de evoluties aangetoond, die den laatsten tijd de bouw-, schilder- en beeldhouwkunst hebben ondergaan en gaf de begaafde spreekster 'n duidelijk beeld, hoe vooral bij den modernen woning-, schoolbouw e.d. door heden- daagsche bouwmeesters, als Berlage, Dudok van Heel, Kamerling-Ommes, Kramer, de Klerk e.a., alleen het prac- tische, sobere wordt nagestreefd, en daardoor een indruk van rust, kalmte en degelijkheid wordt verkregen. Ook door de binnenhuis-architecten wordt eenzelfde doel nagestreefd, de moderne meubelen beantwoorden uitsluitend aan het doel waartoe zij moeten die nen, de sombere, duffe huiskamersfeer heeft moeten ruimen voor de luchtige, lichte ruimte, waarin men zich kan be wegen, zonder door overvloedigen op schik en vaak smakeloöze versieringen gehinderd te worden. Dat deze stroomingen eigenlijk niet nieuw zijn, maar ook in andere tijdper ken tot uiting kwamen, bewezen ver schillende beelden uit het steenen tijd perk der Egyptenaren, den Renaissan cetijd, enz. Na de pauze behandelde mej. Huls- ken nog de vereenvoudigingsidee in de moderne litteratuur, door voorlezing geen aangenaam werk is. Maar waar de belangen van den Bond gediend moeten worden, spoort spr. aan om alle vrees op zij te zetten en de hand eens flink aan den Sisg te slaan. Spr. meent, dat in een plaats als Waalwijk, waar nog zooveel ongeor gar.iseerden rondloopen, met eenige moeite wel succes te behalen zal zijn. Na eenige overweging gaven alle aanwezigen zich als propagandist op. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering opgeworpen vraag over de al of niet verplichte aansluiting bij de Standsorganisatie, deelt de voorz mede, dat de heer Hamersveld verplichte aansluiting nog nietnoodig interesseerd en schrijft daaromtrent artikelen in de bladen. Hij zou een weg wenschen Amsterdam—Gouda Schoonhoven-Gorinchem-Keizersveer- Breda. In het «Dagblad van Noordbrabani* zijn daaromtrent al meermalen artikelen geschreven, ook van de zijde van Oosterhout, speciaal om hierdoor een vaste verbinding over de Bergsche Maas te krijgen. Men wil er de des betreffende gemeentebesturen voor- spannen, de Kamers van Koophandel enz. Nu deze aangelegenheid aan de orde is gesteld, willen wij een plan voor een anderen verkeersweg in herinne ring brengen, n 1. de voor vele jaren oordeelde maar wel de wenschelljkheid geprojecteerde of gedachte spoor- bepleitte dat de leden zich persoonlijk verbinding Amsterdam—Utrecht-Go- zouden aansluiten bij de R.K. Werk liedenvereeniging. Zaterdag en Maandag 8 uur DINSDAG (Allerheiligen) om 6 uur en half negen in de 39161 met een prachtnummer dat al ziin vorige overtref. rinchem—WaalwijkTilburg—Baarle- Nassau via België naar Parijs. Wanneer men eventueel gaat over wegen welke de kortste en beste ver bindingsweg is, die 't hart van het Noorden (Amsterdam) met 't hart van 't Zuiden (Tilburg) verbindt, dan zal 't plan voor den weg Amsterdam-Utrec'nt- Vianen-Gorinchem-Waalwijk-Tilburg, enz., die uitstekende veeren heeft te Vianen. Gorinchem, Drongelen en in hoofdzaak uitstekende wegen mogelijk ook wel een woordje meespreken. Biljart-match. Woensdagavond heeft een vriend schappelijke biljartwedstrijd plaats gehad tusschen de eerste zestallen van de vereeniging „Hakabe" en „De Twee Kolommen" in het clublokaal van laastgenoemde. De uitslagen waren: Twee Kolommen Hakabe M.Klijn 67 J. van Loon 100 Nog deelt de Voorz. mede dat voortaan weer een presentielijst zal worden aangelegd, en voor de leden - cnppkpnhrink 89 welke dan 't trouwste ter vergadering J- Spijkerman 100 J. Speekenbr nk komen, flinke prijzen beschikbaar J-Kools 72 J. Leijtens 100 zullen worden gesteld. P van Eeten 74 Hiermede kan de vergadering zien I L- Moonen vereenigen. Dan stelt de Voorz. aan de orde; Verkiezing van twee bestuursleden, (candidaten van het bestuur C. Wouters en P. J. Dupont,) Beide candidaten worden met meer heid van stemmen gekozen en nemen hun benoeming aan. Hierna werd aan den penningmeester gelegenheid gegeven verslag uit te brengen van de gehouden Bondsver gadering. De Voorzitter dankt den penning meester voor diens uitvoerig verslag en sluit daarna de vergadering met den christelijken groet. W. G. V. In aansluiting op ons bericht om trent de activiteit ontwikkeld door de W. G. V., als voorbereiding voor hare a.s. zaaluitvoering, kunnen wij thans inededeelen, dat op de bestuursverga dering, welke j.l. Maandag is gehou- Th. Bakkers 100 Totaal 513 H. v. d. Griendt 100 J. Willemse 84 C. Vissenberg 79 sing' ten deze, ten allerspoedigste aan de orde te stellen, op gronden reeds meermalen vermeld. Het bestuur van „Waalwijks Belang" heeft aan dit adres krachtig adhaesie betuigd. Bazar. 't ls ons een genoegen te kunnen mel den, dat de Bazar voor de Chr. School en de Chr. Fröbelschool zich mag verheugen in zeer veel belangstelling. Thans is men begonnen loten te ver- koopen voor de groote verloting en de sprei-verloting De loten worden gretig gekocht. De prijzen zijn dan ook fraai en talrijk. Dit onderdeel der Bazar zal ook wel goed succes heb ben. Post- en Telefoondienst. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat op Aller heiligen, 1 November a.s. in den post dienst de volgende beperkingen of wijzigingen worden toegepast: a. De laatste briefpostbestelling wordt niet uitgevoerd. b. De laatste lichting der bussen vervalt. c. De invordering der quitantiegelden in {oud) Waalwijk heeft niet Dins dag 1 November, doch Woensdag 2 November plaats. Politiebond. De afdeeling Langstraat en omgeving van den R.K. Politiebond .St. Michael" hield Donderdagavond in de feestelijk versierde zaal van den heer v.Sebille een algemeene feestvergadering. Na een rede van den Bondsambtenaar M. A. L. Klijn, Haarlem over 't orga nisatieleven van politieambtenaren, werd de avond in prettige stemming doorgebracht onder muziek, zang en voordrachten, waarbij de humoristen Brokken en v. d. Griendt hun ge waardeerde medewerking verleenden. Een gezellig bal besloot deze feest vergadering. De opkomst had beter kunnen zijn. 552 zoodat Hakabe met 39 punten dezen zeer geanimeerden wedstrijd heeft gewonnen. Biljartwedstrijd. Maandagavond a.s. zal in het Café van den heer Alb. Kemperman een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld worden tusschen de daar gevesügde Biljartvereeniging „Ons Genoegen" en de Waalwijksche Biljartclub W.B.C., gevestigd bij den heer A. van Berkel. Daar deze twee vereenigingen van ge lijke kracht zijn, behoeft men niet te twijfelen dat het aan belangstelling zal ontbreken. De zestallen zijn samengesteld als volgt: W. B. C. 1. F. Schoelitz. 2. J. Slaats. Ingezonden Mededeelingen. Voor Allen die Sokkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mlfnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Chemische inrichting afgebrand. Door onbekende oorzaak ontstond Woensdagavond omstreeks zes uur brand in de chemische fabriek van de firma B. van Zwol, Schoenfour- niturenhandel. Mr. van Coothstraat alhier. Omtrent de toedracht vernamen we het volgende Toen de 24-jarige A. Treffers bezig was met het overgieten van cementlijm sloeg er plotseling een groote vlam uit. T. slingerde de brandende lijm van zich af, maar koh niet voorkomen w. Da -O lllli,'. 11 I. Ut V.IV. juivii KJ; An Dl/ \\Iar\r -r...,tïI-

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9