genomen. De heer v. Engelen vraagt naar den De Voorzitter dankt voor den ont- schuldenlast der gemeente. vangen steun en deelt mede dat bij de nieuwe regeling 't Rijk 50pCt. zal vergoeden. M. Boom. Dat blijft voor ons toch gelijk, wij moeten 't toch opbrengen. Voorzitter. Dat weet ik nog niet. 't Zal liggen aan de bronnen waaruit 't Rijk de meerdere inkomsten denkt te putten. 5. Vaststelling rekening van de gemeente en van het G.E.B. over '26. Namens de commissie van onder zoek deelt de heer v. Sprang mede, dat de rekeningen in orde werden bevonden. 6. Vaststelling begrooting van de gemeente en van het G.E.B. '28, en beschikking op de ingekomen verzoe ken om subsidie. De Voorzitter deelt mede dat op het G.E.B. f4300 kan worden afge schreven. v. Wagenberg. Hoeveel is er nu al in totaal afgeschreven? Voorzitter. Op 31 Dec. '26 f 13850. De boekwaarde van het bedrijf bedroeg op 31 Dec. '26 f92673. Dan geeft de Voorzitter nog een nadere toelichting, 't Bedrijf opent gunstige perspectieven. De stroom- afname is met 3500 K.W.U. gestegen en 't aantal aansluitingen neemt steeds toe, zoodat 't bedrijf wel op eigen wieken kan drijven. v, Helvoirt. Zouden we den stroom- prijs niet met 5 cent kunnen verlagen. Voorzitter. Voor 1929 kunnen we wel een verlaging in uitzicht stellen. Nu staat de boekwaarde nog te hoog. v. Engelen. Maar een verlaging van stroomprijs zal toch ook meerdere aansluitingen brengen. Voorzitter. Wanneer we den K.W.U.- prijs maar met 5 cent zouden verlagen dan kregen we een mindere opbrengst van f 1600. En zoo groot zal ineens 't aantal aansluitingen wel nietoploo- pen, dat we dit tekort kunnen dekken. v. Halder. Indien eenigszins moge lijk zou ik er toch maar vast iets af doen. De stroomprijs is hier toch al hoog vergeleken bij andere gemeenten. Voorzitter. De commissie heeftalles nauwkeurig onderzocht, maar om het bedrijf gezond te maken moeten we den voorgestelden weg volgen. De heer v. Wagenberg vraagt naar de mogelijkheid om ook 't krachttarief te verlagen. De Voorzitter zegt, dat de commis sie ook dit punt in overweging heeft en de industrie gaarne ter wille zal zijn. Subsidies. De volgende subsidies werden ver leend Aan den Bijenbond f0 50 per korf, Vroedvrouwenschool, Heerlen, f 12 50, R.K. Politiebond St. Michael, f 10.— R.K. Militairenvereen., Venlo, flO.— Begrooting '28. De heer v. Engelen vraagt waarom verschillende posten samen zijn ge voegd, b.v. salarissen ambtenaren en bode. De Voorzitter antwoordt dat men een model moet volgen van begrooting zooals door Ged. Staten vastgesteld. De heer y. Engelen zag gaarne een specificatie van deze posten. Voorzitter. De Secretaris zal even de toelichting halen. De heer v. Sprang wijst op de onregelmatige huisnummering. De Voorzitter beaamt zulks. Het ligt in de bedoelingen om in 't voorjaar een commissie te benoemen voor een geheel nieuwe huisnummeringwaarbij van het systeem van wijken zal worden afgeweken. Dan beantwoordt spr. de vraag voor den heer v. Engelen. Salarissen ambtenaren. Ie ambtenaar f 1000. Heesbeen. Ik heb zooveel kleine rekeningen gezien van leveranciers van schrijfbehoeften, zouden we dat niet voordeeliger bij één firma kunnen bestellen. De Voorzitter antwoordt dat men zulks zal overwegen. Aan den heer v. Engelen deelt spr. mede, dat de schul denlast der gemeente f 43.000— be draagt met f 16 000 voor werkloosheid en aankoop en verbetering van gron den, totaal dus f 59.000. De heer v. Wagenberg merkt op, dat een post zeer laag is geraamd, n.l. „Brandbluschmiddelen". Spr. wil aan B. en W. in overweging geven om in de toekomst de brandbluschmidde- lente verbeteren. Voorzitter. Er hangt nog steeds 't plan dat we aangesloten zullen wor den op 't net van 's Bosch. Dan zou den v/e 100 brandkranen krijgen. Ik zal me binnenkort over deze kwestie nog eens in verbinding stellen met den Burgemeester van 's Bosch. Onze putten zijn niet berekend op een mo torspuit. De heer v. Wagenberg wijst op 't nuttig effect van de saval sproeiers, die men op verschillende punten der gemeenle kan plaatsen. Voorzitter. Dank zij de lieve jeugd van Vlijmen kunnen we niets aan den openbaren weg hangen. De heer v, Wagenberg vraagt of de onderwijzers in deze de jeugd niet tot beter inzicht kunnen brengen. De Voorzitter zal dit met de hoofden van scholen overwegen. M. Boom. Ik heb ook een kleine studie gemaakt van de begrooting en zou nog wel enkele kleine opmerkin gen kunnen inaken, maar nu ik gezien en gehoord heb, dat alle zuinigheid wordt betracht, kan ik mijn stem aan de begrooting wel geven en vertrouwen, dat B. en W. ook in de toekomst een zuinig beleid zullen voeren. De heer v. d. Griend kan zich ook met de begrooting vereenigen. Met genoegen constateerde spr. een kleine belastingverlaging. Spr. zag echter de belastingverlaging liever toegepast voor de groote gezinnen, door b.v. een verhooging van kinderaftrek. Hierna werd de begrooting m.a.s. vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld de be grooting van het G E B. met een bruto winst van f 4000.—. 7. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer voor den Hoofdelijken Omslag '28. B. en W. stellen voor het vermenig- vuldigingscijfer vast te stellen op 60/i0o v. Sprang. D'r heeft onlangs een ingezonden stuk in de krant gestaan, waarin werd gezegd dat hier de be lastingen hooger waren als in den Bosch. Is zulks waar Voorzitter. Neen, die mijnheer M. had z'n stuk beter in de pen kunnen houden. Ik heb er eens nageïnformeerd maar in 's Bosch zijn alle belastingen hooger dan bij ons. Daar betaalt men van f 2500, f 101.50 en bij ons f 68.95, van f 5000, f 267.10 in Vlijmen daar entegen maar f 144,— van f 10,000 in 's Bosch f 675,— en bij ons f 503 enz. In dat stuk werd ook gezegd, dat wij voor 1916 geen belasting betaalden. Nu heb ik eens een staatje opge maakt van extra uitgaven, zooals die ons worden voorgeschreven door 't Rijk. En dan zult u begrijpen waarom we nu wel belasting betalen® (Spr. leest dan 'tvolgende voor): A. Uitgaven 1927 die in 1916 niet bestonden ronde cijfers. f1400.- f 1200.- f 875.- plus vergoeding rijwiel 2e f 900. 3e f 500. Bode. f 1000.- en uniform. De heer v. d. Griend informeert naar de nieuwe schoolgeldheffing. De Voorzitter zegt, dat 't schoolgeld- geheven zal worden over 't belastbaar inkomen na kinderaftrek. De gemeente zal dan f 300 minder ontvangen. De heer v. Heesbeen ziet in de be grooting geen ernstig streven naar bezuiniging. Spr. wijst op den post, bureau- en schrijfbehoeften die f 200 hooger is gesteld. De Voorzitter bestrijdt zulks, deze post is gelijk geraamd als verleden jaar. De heer Heesbeen bepleit om de posten zoo laag mogelijk te ramen. De Voorzitter maakt den heer v. Heesbeen duidelijk, dat B. en W. een zuinig beleid voeren. Voor 3 jaar had de gem. een nadeelig slot van f 11.000 en nu een batig saldo van f 8000.— Spr. wijst op de gezonde politiek zooals die door B. en W. wordt ge voerd, door de ontvangsten zoo laag en de uitgaven zoo hoog mogelijk te ramen. Dit acht spr. 't eenigste en beste middel om den financieelen toe stand der gem. geheel gezond te maken. Warenkeuring f Wit-Gele Kruis f Verzekering stormschade f Kosten uitgebreid lager onderwijs f Bijzonder gewoon lager onderwijs f 8600.— Bijzonder uitgebreid la ger onderwijs f Kosten Rijks H.B.S. f Subsidie Lyceum f Kosten Nijverheidsonder. wijs f 600.— Subsidie werkeloozen- kassen f 1200.— Districtsarbeidsbeurs f 200.— B. Verhoogde Uitgaven Kosten Krankzinnigen f 525.— Armbestuur f 4800.- 448.- 462 93 100.- 550.- 500 - 600. Totaal f 18678.— M. Boom. Zoo'n krantengeschrijf hoort hier eigenlijk niet thuis, maar nu we er toch over spreken, zou ik gaarne willen weten hoe hoog daaren tegen de meerdere inkomsten zijn. Voorzitter. Ik heb alleen genoemd de wettelijke verplichte uitgaven. M. Boon. Een vergelijking van Vlijmen met 's Bosch gaat trouwens ook mank. Wij hebben groot grond bezit. Uit landerijen krijgen we hooge prijzen. Maar met 't bandhout hebben j we toch bijna afgedaan en om 'n behoorlijken toestand te brengen zal wel eenige offers eischen. De Voorzitter zegt, dat, als straks de verhouding tusschen Rijk en ge meente geregeld is, de belasting zal kunnen worden teruggebracht tot 0.25 of f 0.30. De heer van Sprang merkt op, dat men zoo noodig de werkloozen aan het werk zou kunnen zetten voor het uitmaken van banden en knuisten. De heer v. d. Griendt meent, dat de woningbouw in de Mommersteeg voor de toekomst ook nog wel een schadepost zal brengen omdat die huren te hoog zijn en reeds verschil lende gezinnen daardoor genoodzaakt waren om Vlijmen metterwoon te verlaten. Spr. meent dat men dit door huurverlaging kan tegenhouden. Voorzitter. Daar behoeven we ons niet angstig over te maken. Als er één woning leeg komt, zijn er dadelijk al vier of vijf nieuwe huurders voor te vinden. Maar de huur is destijds zoo door den minister geregeld en daar mogen wij niet aan tornen. De heer van Wagenberg merkt op, dat men met belasting heffen te Iaat is begonnen, toen men reeds ver in de dalende lijn was. Spr. is geen voor stander van gemeente bezittingen als woningbouw enz. Bespreking onderhoud torenklok en verpachting landerijen voor meerdere jaren. De Voorzitter deelt mede, dat de monteur geen kans ziet om de klok behoorlijk te herstellen en raadt aan om naar een klokkenmaker te gaan. Hiermede kan de raad zich ver eenigen. De heer H. Boom merkt op dat de landerijen in waarde zullen afnemen in- dien ze niet behoorlijk gemest worden. De Voorzitter antwoordt dat men zal overwegen om met slakkenmeel te mesten. De vrees dat de landerijen minder zullen opbrengen, acht spr. niet zoo groot. In 't Ven kreeg men f80.— per bunder. De heer van Wagenberg geeft voor 't Ven een zomerbemaling in over weging. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. M Boom een eerste vereischte is, dat de bloksloten worden uitgegraven. Voorzitter. De pachters doen er niets aan. Voor een volgende ver pachting zal de gemeente 't doen. De heer van Halder meent, dat het Laag-Veen niet anders dan met be- langrijke kosten vruchtbaar te maken is. Wijziging begrooting 1927. Wordt goedgevonden. Rondvraag- Naar aanleiding van een door den heer van Sprang in de vorige verga ring gestelde vraag betreffende indu- strie-ierrein deelt de Voorzitter mede, dat de gemeente geen gunstig ge legen terreinen voor industrie heeft. Van Sprang. Bij 't station ligt toch nog terrein, 't Is weliswaar particulier, maar dat zou de gemeente toch kunnen aankoopen. Als we hieraan publiciteit geven en er op wijzen dat voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn, dan is er in de toekomst m.i, wel iets te bereiken. Zien we maar eens naar Bergenop-Zoom. Voorzitter. We kunnen in dien geest werxen en wel eens adverteeren. De heeren van Wagenberg en van Heesbeen zijn van oordeel dat dit geen enkel effect zal sorteeren. Van Sprang, 't Wordt toch ook tijd dat we de legende, als zou van hooger hand de industrie hier worden tegen gewerkt, uit hoofd praten. De Voorzitter deelt mede, dat men enkele werkloozen aan 't bandhout steken zal zetten. De heer van Sprang wil bij een eventueele overplaatsing van 't vuilnis belt, de aandacht van B. en W. vestigen op de tweede wiel. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Loonopzand, gehou- den op 29 October j.l. des namiddags 3 uur ten gemeentehuize. Voorzitter Edelachtb. Heer van Besouw, Burgemeester. 1. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening over het dienstjaar 1926. Namens de commissie van onder zoek deeit de heer v. d. Hoven mede, dat de rekening in orde bevonden werd. 2. Aanbieding der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1928. Deze zal met de toelichting aan de leden worden gezonden. 3. Voorstel tot het aangaan eener geldleening wegens schoolbouw. Zal worden aangegaan bij den Bond van Nederlandsche Gemeenten tegen een rente van 47/g pCt„ koers 100. 4. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten inzake de salarieering van Burge meesters en Secretarissen. B. en W. stellen voor hierop afwij zend te adviseeren. Wordt goedgevonden. 5. Verzoek van het Bestuur der Bijzondere School voor Ned. Hervorm- den te Loonschendijk om aankoop van een schoolkachel. Dit verzoek wordt toegestaan. 6. Verzoek van de Besturen der R.K. Werkliedenvereniging en Fabrieks arbeiders inzake voortgezet onderwijs. Voorzitter. B. en W. staan zeer sympathiek tegenover 't herhalings- onderwijs maar achten den tijd nog niet gekomen om hierop in te gaan, ook niet op de gronden zooals °door de besturen worden aangevoerd, dat door ons destijds het herhalings- onderwijs werd stop gezet uit een be zuinigingsmaatregel. De aflossingen die wij elk jaar moeten doen zijn nog van dien aard dat de gemeente onder een zware last gedrukt gaat. Wij kunnen dus, hoe sympathiek wij er ook tegenover staan, niet tot inwilli ging van het verzoek adviseeren, onze begrooting laat zulks nog niet toe, want we mogen hierbij niet uit het oog verliezen dat het wel niet bij dit enkele verzoek zal blijven. Wet houder v. d. Horst heeft deze week eens even een vlugge becijfering ge maakt wat de gemeente 't herhalings- onderwijs zou kosten, en dat bleek toen gering te zijn. De Raad weet zelf welk een groote uitgaven wij de laatste jaren hebben moeten doen, zooals voor nieuwe scholen, drainage- veld, werkloosheid, enz. Wethouder v. d. Horst. We kunnen er wel toe over gaan als we de be lasting verhoogen. maar dat is toch niet gewenscht. Ik wil dit punt in verband brengen met punt 12, het verzoek van de R.K. Werkliedenver eeniging om subsidie voor den te ge ven cursus in patronenmaken. Zeker, herhalingsonderwijs is zeer nultig, maar als 't onderwijs op de dagschool goed gevolgd wordt, dan heeft een arbeider een vrij goede ontwikkeling om zich verder te bekwamen. Als er dan werkelijk 'n drang toi meerdere ontwikkeling is dan is dit ook wel door zelfstudie te bereiken. Maar met het Vakonderwijs is het echter anders gesteld. Dit moeten we zooveel mogelijk bevorderen. Kaats heuvel zal binnen niet al te langen tijd een zeer vooraanstaande plaats innemen in de schoenindustrie en uit dat ^oogpunt vind ik punt 12 urgent. We moeten in 't belang van onze plaats meer streven naar behoor- lijke vakopleiding, naar degelijk vak onderwijs. Wij staan sympathiek tegenover herhalingsonderwijs maar de gelden hiervoor kunnen nog niet op de be grooting gevonden worden. Roesienberg. Ik ben 't niet heele maal eens met de redeneering van v. d. Horst, die weinig waarde hecht aan herhalingsonderwijs.... v. d. Horst. Pardon, dat heb ik niet gezegd. Roestenberg. Maar u meent toch voor herhalingsoefening met wat zelf studie te kunnen volstaan. Doch de toestand is anders, 't Herhalingsonder- ging wordt aangevoerd, dan zouden we eigenlijk nooit iets tot stand kun- nen brengen, 't Herhalingsonderwijs is hier een daadwerkelijke behoefte, en daarom moeten we over deze bezwaren heen stappen. Maar ik zou voortaan bij dergelijke punten gaarne een schema van de uitgaafposten hebben en daartegenover stellen de inkomsten, zoodat we dan dieper op de zaak kunnen ingaan. v. d. Heuvel. Daar wordt in het verzoek gesproken van voortgezet onderwijs, is dat hetzelfde als herha lingsonderwijs? De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer v. d. Heuvel wil voorop stellen de noodzakelijkheid eener goede ontwikkeling, uit hoofde waar van men niet onsympathiek kan staan tegenover herhalingsonderwijs. In een groote inaustrieele gemeente als deze moet men a priori ook kunnen be schikken over goed ontwikkelde vak lieden. Evenwel dringt zich hier ook een practische zijde op, n.l. de vraag, Kunnen wij zulks behartigen. Dan wijst spr. op 't verkeerde van gratis herhalingsonderwijs,dat naar zijn oordeel niet voldoende wordt gewaar deerd. Toen 't Rijk vroeger subsidie gaf heeft men daarvan een voorbeeld ge kregen. 'tLeek veel op vliegwerk; de leerlingen werden vlug bij elkaar ge haald voor 't vereischte minimum aantal. Wat had men teen niet kunnen bereiken, aldus spr., zoo er een oor deelkundige leiding geweest ware. In Loonopzand waar ook herhalings onderwijs gegeven wordt komt men toch niet om subsidie. Ten slotte vraagt spr. of de ge meente enkel subsidie zal geven of de geheele kosten moet dragen. Voorzitter. Neen, de bedoeling zal zijn dat de gemeente de geheele kosten draagt. 't Plan van de Fraters te Loonop zand hebben we destijds toegejuicht. Maar daar schoeien ze de zaak op een geheel anderen leest. Daar vroeg men slechts een zekere tegemoet koming in de kosten voor vuur en licht. Natuurlijk zijn we daar terstond op ingegaan. Er is hier vroeger herhalingsonder wijs gegeven, maar dat is op niets uitgeloopen. Maar zooals men 't te Loonopzand heeft aangepakt mogen we er wel iets van verwachten en bovendien is 't voor de gemeente voordeeliger. Wij hebben een kleine berekening gemaakt wat de gemeente t herhalingsonderwijs zou kosten. Wanneer we eens rekenen op drie avonden per week en een vergoeding van f 1.per uur, dan komen we aan een bedrag van f 1200. En dan rekenen we er de Zuster scholen nog buiten. Wij zijn de zaak zeer genegen maar van de gemeente zal men in deze niet alles kunnen eischen. Ook van wijs is 't gevolg van een daadwerke-I de zïidë ri~Pr'TpiVnXüX'k uVd" uikvergen,athedoor'he", u moet niet herhalingsonderwijs juist ook het vak onderwijs een stoot in de goede rich ting krijgt. Ik zou willen zeggen, het herhalingsonderwijs is onafscheidelijk met het vakonderwijs verbonden. Wil men een goede vakopleiding, dan is goed herhalingsonderwijs hiervoor onontbeerlijk. Ik erken gaarne dat we op gepaste wijze aan de bezuiniging moeten meedoen, maar we mogen ons hierdoor niet latenverleiden om 't paard achter den wagen te spannen. Goede ontwikkeling is in 't belang van onze gemeente en welvaart en daarom wil ik vóór inwilliging van het verzoek stemmen. Weth. v d. Horst. Wij hebben bij onze overwegingen steeds 't nut van herhalingsonderwijs vooropgesteld, maar we mogen ook niet ontkennen dat het herhalingsonderwijs eigenlijk niet zóó gewaardeerd wordt als 't wel moet. Toen de gelegenheid er was om herhalingsonderwijs te genieten, heeft men er toen zoo zeer van ge profiteerd Neen, 't verloop was heel slecht. Men begon met een flink aantal leerlingen, maar na verloop van een paar maanden waren er niet veel meer. De ambitie was werkelijk gering. Maar dat alles nog terzijde gesteld ben ik een voorstander van goed herhalings onderwijs,indien we de gelden hiervoor geleidelijk beschikbaar kunnen stellen, 't Is veel gemakkelijker om te zeggen, laten we 't maar geven, dan om 't te weigeren. Maar als we het verzoek inwilligen ontkomen we niet aan belastingverhooging, en dat moet toch wel op de allerlaatste plaats geschie den. De belastingen zijn toch al druk kend, ook voor de arbeidersklasse, en niet zoozeer de Rijks— maar wel de gemeentebelasting weegt hier zoo zwaar. Roestenberg. De kwestie van het belastingvraagstuk moeten we een oogenblik terzijde stellen, want onder dit motto kunnen we wel alles weg werken. Wanneer voor elke uitgave 't bezwaar van belastingverhoo- De Wijs. Ik meen ook dat 't niet de bedoeling is om den geheelen last op de gemeente te schuiven. En dan behoeft er toch nog niet dadelijk van belastingverhooging te worden ge sproken. Daarom ben ik er voor om met een subsidie te steunen. v. d. Horst, 't Adres van Loonop zand is eerst gekomen en we vonden geen bezwaar om een subsidie van f50.— te geven. Maar hier staat niets aangegeven over subsidie, men vraagt herhalingsonderwijs en spreekt niet over kosten. Als 't gaan moet als te St. Joachimsmoer dan laat men er maar niet aan beginnen want één avond per week noem ik geen her halingsonderwijs. We mogen niet vergeten dat bij inwilliging van het verzoek ook andere deelen der ge meente 't recht kunnen doen gelden om herhalingsonderwijs en dan komen we tot een uitgaaf van f 1200. In Loonopzand hield men rekening met deze omstandigheid en ook met den financieelen toestand der gemeente. Maar ik zeg nogmaals, als we toege ven dan komt de Loonschendijk en 't Straatje ook. 't Motief dat in het ver zoek wordt aangevoerd is niet geheel juist. Wij hebben 't herhalingsonder wijs destijds niet stopgezet uit 't oog punt van bezuiniging maar omdat het Rijk niet meer verder Subsidieerde en alle lasten op de gemeente schoof. Maar zouden we nu niet't herhalings onderwijs met 't vakonderwijs kunnen verbinden? Me dunkt dat kan toch wel samengaan en goede resultaten opleveren. Roestenberg. Wat het herhalings onderwijs te St, joachimsmoer betreft, daar verwacht ik ook niet veel van en zoo moeten we 't hier ook niet inkleeden. 't Geval te Loonopzand staat eigenlijk ook meer op zich zelf, want Fraters zijn andere leerkrachten dan we hier hebben. Een subsidie zou hier zeer sprekend moeten zijn, want de onderwijzers hebben huisge zinnen waarvoor zij moeten zorgen.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2