DE ECHO VAH HET ZUIDEN. BRONCHITIS ONS VBMNHOEKIE. Uw AKKER'* Nr. 87. Zaterdag 5 Nov. 1927. 50e Jaarg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Philips. Maandagavond heeft de heer A. F. Philips te Eindhoven een radio-rede gehouden, welke elke rechtgeaarde Nederlander en elke rechtgeaarde Bra- banter vooral, met trots en ontzag heeft vervuld. In eenvoudige taal, maar versierd met steeds stijgende cijfers, die de fraaiste beeldspraak overschaduwen, heeft de industrieele heros, die Philips is, in een korte, maar voor ons volk een der gewichtigste en meest betee- kende redevoeringen van onzen tijd uitgesproken, een rede, jwelke de som is van jarenlange stalen energie, stoere ondernemingslust, scherpen blik, durvende hand en stoer vertrou wen in eigen kracht en inzicht. Wat staat zoo'n rustig gesproken rede, waarvoor slechts tien minuten aandacht werd gevraagd, toch torens hooger dan al dat getheoretiseer over economie, democratie en wat al niet meer. Philips heeft nooit veel gesproken. Hij dééd en doet nog. Wenschen zij, die de rede niet via luidspreker of koptelefoon beluister den, eenige cijfers. Hier zijn ze In 1891 werd begonnen met 30 ar beiders. In 1895 waren er werkzaam 42 ar beiders. In 1900 400 arbeiders. In 1915 3100. In 1925 8100, en in 1927 10.000 arbeiders in Eind hoven alleen. In de dochteronderne mingen werken er nog 7000. Totaal dus 17.000. In 1895 werden gemaakt per dag 500 lampen, thans 250.000 per dag. Per maand wordt meer dan één millioen aan loon betaald. Eigen Philips-vennootschappen en kantoren heeft Philips in Sydney, Shanghai, Rio de Janeiro, Buenos- Aires, Madrid, Barcelona, Parijs, Brus sel, Londen, Milaan, Zurich, Genève, Kopenhagen, Oslo, Heisingfors, Stock holm, Praag, Weenen, Budapest, Ber lijn en Warschau. Reeds vóór de oprichting van de vennootschap had men een Zieken fonds voor de uitkeering van geldelij- ken steun bij ziekte. Bij de vorming van de vennootschap is men overge gaan tot stichting van een goed pen sioenfonds voor beambten en arbei ders, zoowel als voor weduwen en weezen. In de polikliniek wordt gratis hulp verleend; zieken worden ook aan huis bezocht, terwijl het geheele gezin van deze gratis hulp kan profiteeren. Philips bouwde circa 1300 beamb ten- en arbeiderswoningen, hygiënisch ingericht en tegen lage huur verkrijg baar. Wegens het groote gebrek aan werkkrachten bestaan bij de vennoot schap plannen, om nog een vijf- a zeshonderdtal woningen te bouwen, wanneer de regeering hierbij de hand wil reiken, ter bestrijding van de werkloosheid. Voorstellen hieromtrent werden reeds gedaan. Tevens werd een sportpark aange legd. De heer en mevrouw dr. G. L. F. Philips-van der Willigen stichtten een studiefonds, waardoor begaafde kinderen van de beambten en arbei ders in staat gesteld worden, hunne studies voort te zetten. Op het oogen- blik zijn er 156 pupillen In dit fonds ingeschreven. Het Philips-de Jongh wandelpark, bestaande uit 25 H.A. bosch, met mooie eiken dreven, werd de gemeente ter beschikking gesteld als publiek park, terwijl een Philips-de Jongh Ontspanningsfonds werd opgericht, om de menschen geregeld uitstapjes te doen maken onder goede leiding. Een uit 65 man bestaande Philips. Harmonie geeft geregeld concerten. Nog werden door mevrouw Philips- de |ongh gestichtnaai* en verstel- scholen, kookscholen, wasch- en strijk- cursussen, zoodat jaarlijks eenige meisjes in de fabriek werkend, tot flinke huisvrouwen, die orde en zuinigheid in hun toekomstig gezin brengen, worden opgeleid. Niet onvermeld mag blijven, dat de afdeeling onderwijs, behalve een lagere school met 250 leerlingen en een kleuterschool met 100 leerlingen nog avond- en dagscholen verzorgt voor vervolg-onderwijs, kantooronderwijs, nijverheidsonderwijs en cursussen voor technisch onderwijs. Waar Faam en Bzk vandaan komen. Verschillende vertegenwoordigers van de pers hebben op uitnoodiging der Directie een omwandeling gemaakt door de grootsche en monumentale tabriek der N.V. v/h. Louis Dobbel- mann, voor eenige maanden geheel voltooid en gebouwd tusschen Hoog straat en Groenendaal, te Rotterdam een oppervlakte beslaande van ruim 3000 M2. Daarin zijn ondergebracht de tabaks-, sigaretten-en thee-fabriek. Onder leiding van de architecten B. Hooykaas Zoon werd met het af breken der oude huizen aan het Groenendaal in 1925 begonneneen werk gepaard gaande met vele moei lijkheden, daar het bedrijf moest door gaan, doch dat tnans geheel voltooid een indrukwekkend bouwwerk vormt in dit oude stadsgedeelte. De Directie, beslaande uit de Heeren R. S. P. Schuil en L. A. A. van der Heijden, heett door het initiatief ne men om het bedrijf geheel te moder- niseeren de kroon gezet op den levens arbeid van den stichter, wijlen den Heer Louis Dobbelmann, die als zoon van een Nijmeegsch tabaksfabrikant in 1866, na een 6-jarig verblijf in Amerika, in ons land terugkeerde, om te Rotterdam van de firma H. van Woerden Zoon een kleine tabaks- kerverij met winkel aan de Hoogstraat gelegen over te nemen, welke hij in datzelfde jaar onder eigen naam her opende. Hij huurde ook een naastbij gelegen pand, waarin hij een stoom ketel met machine Eetplaatsen, waar mede zijn machinale kerverij was gesticht. Deze is de bakermat van de in onzen tijd, zoowel in binnen- als buitenland, om haar tabaksproducten beroemde Dobbelmann-fabriek. Want onder 'sHeeren Dobbelmann's energiek zakenbeheer werd het bedrijf gestaag grooter in omvang. In de eerste periode van ontwikkeling was het bedrijf over 3 verschillende plaatsen in de stad verdeeld, doch in 1884 maakte de aankoop van de voormalige suikerfabriek van de firma van Oordt aan de Hoogstraat het mogelijk, dat alle takken van bedrijf onder één dak gebracht werden. De omzet naar het buitenland was toen reeds van belang, doch omvang rijker zou het worden toen de Heer Dobbelmann zich in 1870 de mede werking van den Heer A. Zwenk verzekerde, die later in 1901, tegelijk met een schoonzoon van den Heer Dobbelmann, den Heer R. H. van Schaik, als directeur optrad van de inmiddels opgerichte NaamloozeVen nootschap v/h. Louis Dobbelmann. Dat was helaas hetzelfde jaar, waarin de Heer Louis Dobbelmann door den dood aan zijn werkzaam leven werd onttrokken. Willen we even nagaan wat er sindsdien geschiedde, behooren wij te vermelden, dat de Heer A. Zwenk in 1921 zijn directeursfunctie neer legde, na een halve eeuw op voor beeldige wijze zijn beste krachten aan de firma te hebben gewijd. De Heer van Schaik bleef tot 1924 opzijn post. Hij liet zich opvolgen door de tegen woordige directie, de jonge generatie bovengenoemd, die tot de algeheele moderniseering van het fabrieksge bouw besloot en tot invoering van de meest ingenieuze bedrijfsmachines. Zoo is er thans een tabaksbedrijf in het leven geroepen, dat door z'n kracht, zijn wijd-bekenden naam en zijnenor men omzet inderdaad een sieraad is van de Rotterdamsche groot-industrie. Men heeft zich er van kunnen over tuigen. De gasten werden allereerst rondgeleid door de groote drukkerij, waar drie snelpersen voor kleurendruk het benoodigde verpakkingsmateriaal kunnen afleveren. De FAAM-verpakking werd daar o.a. ook gedrukt. Een blik in de daaraan grenzende cartonnage fabriek deed zien op welk een snelle wijze machinaal alle be- noodigde doozen voor de verpakking worden gefabriceerd. Daarna werd de groote kerverij-hal betreden, waar een grootaantal kerfbanken de verschillende tabakken snijden, die uit de enorme trechters aan de zoldering worden op gevangen. 't Is de weg van gekerfd blad tut keurig verpakte tabak. Want na de kerfbanken verlaten te hebben, wordt de tabak langs ondergrondsche transportbanen naar de eesten geleid, waar zij het verdere drogingsproces ondergaat. In zeeven terechtgekomen word zij vervolgens van stof en zand gezuiverd. Om eenigszins een denkbeeld te krij gen van het enorme produktie vermo gen der fabriek diene. dat een der 5 eesten, de grootste van Europa, 3000 pond tabak per uur verwerkt. Na de stofzuivering wordt de tabak door middel van geperste lucht naar de bovenverdiepingen geblazen, waar de opslagplaatsen zijn, die over de ge heele lengte der gebouwen loopen. Hoewel met de moderniseering het geheele bedrijf geëlectrificeerd is, er werken meer dan 100 motoren, wordt er stoom gebruikt voor de drooghok- ken en vanzelf voor de centrale ver warming. De electriciteit is de over wegende kracht en deze brengt de tallooze economisch werdende drijf- machines in werking, die mogelijk maken, dat goede tabakken in uit stekende verpakking tegen minimum prijs in de consumptie gebracht kunnen worden. Als in een revue zullen we thans alles noemen, wat de grootste belangstelling der persmenschen mocht trekken. De reusachtige vochtketels, waarin de pruimtabak B. Z. K„ de roem van het huis Dobbelman, wordt gesausdde spinnerij-machines, waar men de z.g. roltabak, de delicatesse voor den narts- tochtelijken pruimer, die niet wil weten, dat hij pruimt, buitengewoon vinding rijk in elkaar ziet draaiende machi nale pakkerij met haar ingewikkelde machine-techniek, die mogelijk maakt in één dag per paketeermachine 250Ü0 pakjes tabak keurig verpakt at te le veren, de banderolleermachlnes, de automatische theewegerij, de sigaretten- machines w.o. er een is met een pro ductievermogen van 25000 sigaretten per dag, de machines in de groote bankwerkerij en smederij, enz. Zoo werd bovengenoemde opslag plaats van gekorven tabak bereikt, 'n ruime lichte zaal met breede buisope ningen in den vloer, om de tabakken te transporteeren naar de reeds ge noemde machinale pakkery, waar ze, alvorens in de machines te komen, met de hand door meisjes wordt gewogen omdat er nog geen uitvinding is, die het mogelijk maakt tabak automatisch te wegen. Op het enorme dak, een panorama gevende van de groote siao, zag het gezelschap de groote „cyclonen" of luchttorens, waarmede de tabak uit de kerverij naar de voorraadzolders geblazen wordt. Volgden de strippeiij en sorteerderij ten dienste der melan ge, de groote timmermans werkplaats, waar vatenduigen worden verwerkt tot exportkisten, z.g. vacuum-afdeeling, waar blikken gevuld met tabakspro ducten, voor de tropen bestemd, lucht ledig gemaakt worden. Iets wat bijzonder in dit grootsche tabaksbedrijf den bezoeker opvalt, is de door de geheele fabriek loopende transportketting4 ter lengte van 285 M., waarmede alle verpakte producten naar de verschillende afdeelingen worden gezonden. Ten slotte de groote expeditiehal en de modern ingerichte kantoorlocaliteiten. waar den bezoe kers het z.g. HolerithkaarLysteein werd gedemonstreerd, waaimede in één uur 24000 kaarten gesorteerd kunnen worden met den naam van den afnemer, zijn woonplaats, zijn aankoop en besteed bedrag, kortom alle bijzonderheden van belang voor de adminietratie met haar staf van employés en haar reizigers. Deze laatsten reizen per auto het gansche land door. Een prachtbedrijf van breeden om vangeen der grootste fabrieken van Rotterdam. Het autopark telt alleen reeds meer dan 20 wagens. Het per soneel is ruim 500 man sterk. De firma bezit opslagplaatsen aan de rivier de Maas, o.a. aan de Vierhavenstraat, aan de Brielschelaan en aan de Linker Rottekade, waar voor duizenden en duizenden vaten ruimte aanwezig is, ongerekend de pakhuizen aan Hoog straat en Groenendaal. Filialen zijn gevestigd te Amsterdam. 's-Graven- hage en Utrecht. Door de voortreffelijkheid der pro ducten en het energieke beheer steeg de omzet der N.V. v/h Louis Dobbel- Voorde Borst mann met 50 °/0 sinds de oorlogsjaren, terwijl door de capaciteit der nieuwe installatie op een toename van 100°/o gerekend is. Door het enorme succes, dat de firma thans reeds heeft met haar nieuw merk baaitabak FAAM, is de omzet intusschen wederom met 10-tallen procenten gestegen. De om zet van haar alom bekend merk pruim tabak B.Z K. is anderhalf maal zoo yroot als voor den oorlog. Een bedrijf, dat een eerste plaats nneemt in de Nederlandsche tabaks industrie. Men bericht, dat er groote kans bestaat dat de nieuwe wet op N.V. doorde Eerste Kamer verworpen wordt. De gasdirecieur van Workum is terzake van corruptie, verlaagd tot baas-fitter. Die van Schagen heeft be kend zich aan corruptie schuldig ge maakt te hebben. De justitie heeft deze zaak in handen. GEMENGD NIEUWS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft over Engeland een zware storm gewoed, die van zeer ernstigen aard blijkt te zijn geweest. De wind had een gemiddelde snelheid van 60 mijlen per uur; te Valencia in Ierland werd zelfs een snelheid van 78 mijlen geregistreerd. Gelijk reeds gemeld verkeerden verscheidene schepen in nood. Te Brandfort woei een fabrieksschoorsteen om. De 200 arbeiders, die in de fabriek werkten, wisten te ontkomen. Dat de ongevallen welke over het geheele land hebben plaats gehad, niet alle even onschuldig waren, blijkt uit het Reuterbericht volgens het welk 21 menschen werden gedood. Nog 'n CORRESPONDENTIE. Henk S., Amsterdam. Ik liad nou allerminst verwacht, dat ik nog zulke belangstellende neefjes in zoo'n groote stad had. Natuurijk zul je ook een volgende maal van de partij zijn hé, Henk! Ja, vriendje, dat je moeder 't boek nog maar een jaartje voor jou zal bewaren, is heel goed. Als jij bij de oplossingen je leeftijd had opgegeven, dan zou ik een meer geschikt, boek hebben gezonden. Dag Henk! Zus v. L., Minister Loeffstraat. Van jou hartelijk briefje heb ik goede nota genomen, Zus en ik ver wacht binnenkort een langen brief waarin je mij wel eens zult willen zeg gen hoe je 't boek vindt. Doe weder- keerig vriendelijke groeten aan alle huisgenooten. Trijntje van M., Sprang. Wat een keurig briefje ontving ik van jou. Natuurlijk, Trijntje, gaat plicht voor genot. Ik bemerk wel, dat ik met een verstandig en flink nichtje te doen heb en daarom was ik dubbel blij toen je een prijsje uit onze loterij trok. Je zult Toosje ook wel eens dat boekje laten lezen hé. Dan genieten er twee van, wat jij Toosje. Heb je nog steeds zulke gezonde bolle wangetjes? Ia, Toosje, ik heb jou eens op een wandeling door Sprang ontmoet. De stevige vijf voor jullie allen. Pietje en D'una Fr., Sprang. Jou oplossingen waren heel goed, Pietje, maar't lot was je ditmaal niet gunstig. Is 't vorige boek niet in je smaak gevallen? Omdat 't een jon gensboek is? Eerlijk gezegd, was ik steeds in de verbeelding, dat jij een neefje van me waart en daarom zond ik dat boek met mooie verhalen over dieren. Een volgende maal zal ik met jou smaak en aanleg rekening houden. En jij Dina, waart ditmaal niet zoo scherpzinnig met de oplossingen. En fin, jij zult 't later nog wel eens flink overdoen, hé. Dag allemaal Annie van R., Grootestraat. Ha! welkom Annie! Hartelijk wel kom in den steeds grooter wordenden kring van ons Jeugdhoekje. Je zult wel reeds gezien hebben dat de oplossingen bijna goed waren, op één na. Natuurlijk had ik ook jou graag een mooi boek gegund, maar je weet, 't lot had hier te beslissen, daar moest ik buiten blijven. j Maar wie weet - een volgende maal? In elk geval doe jij dan zeker weer mee hé! Krijg ik nog eens een brief van je? Hartelijke groeten, ook voor vader en moeder. Dag Annie! Augu-stien Coenen. Zooals je ziet, heb ik hier een op stel uit je eerste kweekschool jaar laten plaatsen. T.z.t. zullen er nog wel meerdere volgen. Maar eerst moet ik ine. nog door andere copie heenwerken. Hoe gaat het thuis? Spijtig dat ik Jo niet meer heb kunnen spreken. Als je ergens een benoeming krijgt, hoor ik 't wel hé. Schrijf me nog eens een lan gen brief. Bij voorbaat dank. De ste vige vijf en hartelijke groeten voor' allen. Beterschap met moeder. ZOO'N DIEF. We hadden een prachtige ekster. M'n broertjes hadden hem praten ge leerd. Als Moe buiten kwam, was de eerste begroetenis, uit den pereboom of van 't dak van 't schuurtje: „Dag Vrouw". Als wij buiten kwamen, riep ie meestal niets of„Zwartkop, Ger- rit of Ekster". Dat was zoo z'n gewone manier van doen. Hij mocht ook in huis komen, tot in de keuken, verder niet, maar dat was al ver genoeg, want op 'n goeie keer waren er twee zilveren lepeltjes van 't servies weg. Overal werd gezocht, doch niets gevonden. Moe ging eens naar den tuin om te zien of m'n kleine zusjes er ook mee aan 't spelen waren, want die klein tjes sjouwden van alles mee naar bui ten. Nauwelijks was ze één voet bui ten de deur, of daar klonk 't: „Dag Vrouw". Moe glimlachte. Vlug sprong de ekster uit den boom en dribbelde Moe na den tuin in. De kleintjes wis ten van geen lepeltjes iets af en speel den daarom weer gezellig door met de koekjes, die ze van Moe gekregen had den in de eene en 't schopje in de an dere hand. De ekster, jaloersch dat hij niets kreeg, sprong op m'n jongste zusje toe, greep haar 't koekje uit de hand en ging er mee aan den haal. „Leelijk beest", riep m'n zusje 'in achterna, maar ook dat hielp niets. Niemand vermoedde ook nog maar dat ie ook wel de lepeltjes kon hebben, tot 't op een zekeren dag uitkwam. M'n broertjes waren aan 't knikkeren. De ekster, dol op knikkers, greep er een en ging er mee van door. M'n broertje 'm achterna. Gauw, zoo gauw als je maar denken kunt, stopte de zwarte vogel z'n buit onder 'n hoop blaren onder 'n rabarberpot. M'n broertje zocht en zocht en vond eindelijk: z'n schat (z'n knikker), de lepeltjes van Moe en nog meer kleinigheden terug. Dolblij holde ie naar huis: „Moe, ik heb de lepeltjes terug gevonden, de ekster had ze onder een rabarberpot verstopt". „Zoo'n dief", lachtte Moe, maar wat blij, dat ze nu 't stel weer compleet had. Frans kreeg 'n kwartje in z'n spaarpot. Toen Frans buiten kwam riep ie tegen de ekster: „Dief, dief!" en al gauw riep de ekster terug: „lef, ief". Pa verbood 't. gauw, want anders zou ie vreemden wel eens voor dief kunnen naschreeuwen. Augustien C. OM OVER TE DENKEN. Besef dat uwe talenten u geschon ken zijn, om ze te gebruiken tot een zegen, niet alleen voor u zelf, maar ook voor anderen. (Uit Lectuur). 't Eenmaal uitgesproken woord, Vliegt gelijk een kogel voort. Wee u zoo het kwetst of moordt. (Uit Lectuur). Behandel Uw gedachten als gasten en Uw wenschen als kinderen. (Chineesch spreekwoord). Hoe eerlijker en gestrenger gij Uzelf beoordeelt, des te rechtvaardiger en milder zult gij liet anderen doen. (Kung-Fan Dsji). Wij zouden gelukkiger zijn, zoowel kinderen als volwassenen, indien wij beter waren, en wij zouden beter zijn, als wij maar wat meer moed be zaten om goed en beter te worden. (H. Zpehokke). Het eenvoudigste leven is het rijkste Om zuxirlt aanslag van zilver af ie nemen. Hen aanvullend antwoord aan Wint G. B. In mijn antwoord, dat ik de vorige week aan Wim G. B. gaf, heb ik iets zeer belangrijks vergeten. Ik toonde weliswaar aan hoe op zilver zwarte vlekken achterblijven als het met ge kookte eieren in aanraking komt, maarik vergat 't, middel te noe men om de aanslagen te verwijderen. Een eenvoudig middel, om deze vlekken te laten verdwijnen is, het zilver met zeer fijn roet te wrijven. OOM WIM. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstckingskiemen bij deteere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: fl.50,fZ75, f4.50

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5