ÏÏÏC10 IHü iïïliïl Nr. S8. Woensdag 9 Nov. '21. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 November 1927 Dd Blinden van Grave komtn Als een uitgeleien gezelschap naar Waalwijk komt, wordt dat ten zeerste op prijs gesteld en getracht voor ten passende ontvangst te zorgen. Nu het echter geldt een gezelschap olmden zal dit nog meer het geval zijn, daar twijfelen wij niet aan. Vooibereiding werd reeds gemaakt om hen in het Bondsgtbouw ie ont vangen en er een koffietafel te bereiden en 'het Comité rekent er op in de Gelegenheid gesteld te worden om die ongelukkigen zoo gul mogelijk te ont halen. Daartoe zal een bepaalde groep van Middenstanders cm hun mede werking worden gevraagd, om het noodige daartoe gezamenlijk bijeen te brengen. Men moet dat echter niet te licht schatten, want het gaat erom twee avonden een goed voorziene tan te hebben voor ongeveer 40 jongens, maar met een ruime en gulle mede werking van allen gaat het toch bes en het Comité verwacht van dien kant dan ook allen steun. Denken we erom we hebben ook in deze. de liefdadig heid, een naam op te houden. Doch we hebben nog meer steun noodig, nl. van geheel Waalwijk. Met een paar bussen komen de blinden van uit Grave aan en moeten denzelfden avond weer naar huis om Dins<ja8 dezelfde reis nog eens te maken. Men begrijpt dat is geen kleinigheid, vooral met zulk een gezelschap. Heel bijzon dere omstandigheden moesten dan ook hiertoe noodzaken, want, wat ze nu doen voor Waalwijk, hebben zij reeds lang gedaan. Zij trokken uit naar de groote steden, van het Noorden zoowu als naar het Zuiden van Limburg. En dat dit voor de blinden geen prettige uitstapjes zijn, laat zich gemakkelijk begrijpen. Ze zijn nergens beter op hun gemak dan in hun eigen huis, waar ze het minst het gemis der oogen voelen. Het is dan ook alleen nood gedwongen dat zij uitgaan omconcerten te geven. Het instituut der blinden was zeer gebrekkig en behoefde noodzakelijk herstel en vernieuwing. Eigen middelen ontbraken, men klopte aan bij Rijk en Provincie, doch tevergeefs. Om welke redenen dan ook, men ontving van dien kant niet de verwachte steun. Toen heeft men het plan opgevat om zichzelf het noodige geld te verschaffen en wel door middèl van het geven varf concerten. Men deed het wel ongaarne wijl er zulke groote moeilijkheden aan verbonden waren, maar de nood dwong om op dergelijke wijze uitkomst te zoeken. De directie van het instituut vertrouwde, dat de mildadigheid en het meevoelen der menschen met deze ongelukkigen niet alleen de kosten van een dergelijke onderneming zou goed maken, maar dat er bovendien nog flink wat over zou blijven. En ze zijn in hun verwachtingen niet teleurgesteld. Overal zijn ze met open armen ontvangen, vonden volle zalen van menschen en een goed ont haal. Dat verwacht men ook van Waalwijk. Van den anderen kant zal men ook geen spijt behoeven te hebben van een eventueele bijwoning van deze con certen, wijl het gebodene zijn geld dubbel waard is. Behalve een harmonie en Symphonie-concert zullen zij ook nog een schitterende demonstratie geven van het blinden-onderricht. Eenige jonge dames hebben zich beschikbaar gesteld om aan de huizen entréekaarten te koop aan te bieden. Op deze wijze wordt iedereen, ook al zou men door omstandigheden ver hinderd zijn de concerten bij te wonen, in de gelegenheid gesteld de onder neming financieel te steunen en zoo aan de blinden hulp te bieden. Boven dien zijn de leden van het Comité gaarne bereid elke gift, hoe klein dan ook, in ontvangst te nemen. De namen der leden van het Comité zijn als volgt Burgemeester J. Moonen, Voorzitter. A. M. van Liempt, Voorzitter van Waalwijks Belang. P. Verwiel, Voorzitter R.K. Midden- standsvereeniging. H. Kleijn, Voorzitter N.C, Boeren bond. F. Passier, Voorzitter R K. Werklie- denvereeniging. Mevr. Moonen-Sassen, Presidente R.K. Vrouwenbond. Kapelaan Beekmans, Onder-Voorz. Benoemd. Met ingang van 16 November a.s. is benoemd tot Stationschef te Waal wijk de heer C, Th. Beeloo uit Am'- terdam. Examens. Op het j. 1. te 's Gravenhage ge houden examen. Boekhouden Pont. slaagden o.m de dames, Dina Slaats en Dina Hendriks. Zij genoten hare opleiding bij de Eerw. Zusters van het St. Theresiagesticht alhier. Gouden Bruiloft. Onder zeer groote belangstelling worden uitgereikt. R.K. Wcrkliedenvereeniging. Maandagavond vergaderde de .R.K. Weikliedenveretniging in de groote zaal van den R.K. Gildenbond, waaibij als sprtker optrad de heer Eijkemans uit Tilburg over „belastingheffing' Voorzitter Passier opende de ver- gaderii g met den Chr. groet, heette in 't bijzonder den heer Eijkemans welkom en gaf z'n leedwezen te jtefhebbeiij-toonêel te verbeteren, kennen over de geringe belangstelling Eijkemans uitbeelding van haar rol slaagde. i Assurantie dekt, zij het ook niet Parallel hiermedelooptLarivaud'ère 1 geheel, de schade. (jan Princen) zoowel wat 2ang als programma der oniwikkelings avond(n tconeel betreft. De heer Princen heeft j begrepen dat deze opera, en zijn rol in 't bijzonder, een zeer sterke actie vraagt om den zang te onder steunen. Zelfs de kleinste details heeft hij van deze noodzakelijke gedachte doordrongen en wat meer zegt, ook uitgevoerd en op een wijze door geen een dan lot vierde het echtpaar Sleenhoff Hamers uit de Putstraat, gisteren zijn gouden bruiloft. Geheel de Putstraat heeft aan het welslagen van dit zeldzaam feest spontaan medegewerkt en op wijze waarvoor we niets hebben. Voor het huis van het gelukkige feesipaar had de buurt een zeer fraaie versiering aangebracht, die 't vooral des avonds met "verlichting bijzonder goed deed. Vóór de H. Mis van negen uur werden de oudjes door de buurt- commissie en een groot aantal bruidjes per auto afgehaald Na de H. Mis bood het dochtertje van den heer L. Kroot, namens alle kinderen uit de Putstraat een mooie bloemenmand aan met de volgende toespraak: Feestvierende Gouden Echtpaar. Gouden krone siert U heden Op dit gouden jubeltij Ruisch dan ook van gouden snaren U een feestlied luid en blij. Vijftig volle lange jaren Gingt gij samen hand aan hand /Langs den kronkelweg des levens Nauw vereend door liefdesband. Vijftig volle, blijde jaren Deeldet gij de vreugd en smart Die in 't wisselend menschenleven Beurtelings wonen in het hart. Vurig smeeken wij den Hemel Op deez' gouden feesttijdag Dat Hij U nog lange jaren Voor elkander sparen mag. Dat Hij rijk U zeeg'nen moge U voor onspoed steeds bewaar Immer U nabij moog wezen Bij het dreigen van 't gevaar. Lang na 't diamanten feesttij Dat gij saam nog vieren moogt Leide Maria, ons aller Moeder, U naar 't Hemelrijk omhoog. Om onze dankbaarheid te toonen Voor U, geacht gouden paar, Bied ik namens alle kinderen U deze mand met bloemen aan. Hierna werd door alle bruidjes het feestlied gezongen. Feestlied. Eind'lijk brak de dag hier aan, Dat vóór vijftig jaar, U een heil'ge liefdeband Bond tot echt'lijk Paar. Heel de Putstraat, groot-en klein, Juicht thans blij van geest Wordt gij met recht en reden be mind door uwe kinderen, voor wies geluk nooit een opoffering U te gïooi is geweest, ook de Buurtschap weei Uwe oprechte vriendschap en voor komendheid te waardeeren en op prijs te stellen. En zij ihans een bewijs te leveren, niet alleen in wooiden, maar ook in daden. Na mens de buurt dan bied ik U ais feestgeschenk aan. twee fauteuils en deze enveloppe, waartoe allen, zonder schier eenige uitzondering, met groote bereidwilligheid hebben bijgedragen. Gelieve deze geschenken te aanvaarden met dezelfde liefde, als waarmede zij U geboden worden. Zij heiU vergund in goede gezondheid, in rust en vrede, nog vele jaren in deze leunstoelen naast elkaar plaats te nemen. Wordt heden de zilveren echtkroon vervangen door de gouden kroon, vurig hopen wij, dat ook nog eens het diamant Uw beider achtbaren schedel sieren zal. En mogen dan niet alleen Uwe kinderen en kleinkinderen, maar ook de Buurtschap en de heele Putstraat, daarvan nog de levende getuigen zijn. Op de vervulling dezer zoo oprecht gemeende wenschen, zullen wij niet nalaten vandaag een glas te ledigen. Sta mij toe, dat ik thans eindig met den uitroep: „Lang en gelukkig leve het Gouden Paar Sleenhof-Hamersl Ad muitos annos! Hip, hip, hoera!" Van talrijke zijden mocht het gouden bruidspaar nu hartelijke gelukwen- schen ontvangen. Bij de receptie merkten wij o a. op den Edelachtb. Heer Burgemeester Moonen en den ZeerEerw. Heer pastoor van Riel. Des avonds werden door de grooteje meisjes uit de Puistraat nog een viertal mooie liederen ten g hoore gebracht onder leiding van den heer v. d. Griendt. Te ongeveer 8 uur bracht de har monie „St. Crispijn" een serenade. In buitengewone prettige stemming werd hierna het verdere gedeelte van den avond onder de buurt doorge bracht. Bij de vele felicitaties die het gouden paar gisteren mocht ontvangen voegen ook wij gaarne de onze. Militaire Zaken. bis. „Heil, Sleenhof—Hamers, heil, „Op Uw Oouden Feest". Vlaggen, groen en bloemenpracht Sieren uwe woon. Waar het oor zich keer' of wend Klinkt een jubeltoon. U ter eere schalt ons lied, Juicht elk om het meest „Heil, Sleenhof—Hamers, heil, bjs „Op uw Gouden Feest". Blijv' een hechte vriendschapsband Immer hier bestaan. Kleur de voorspoed-zonne lang Uwe levensbaan. Zij en blijve steeds 't refrein Als 't nu is geweest: „Heil, Sleenhof—Hamers, heil, bis „Op uw Gouden Feest". Schenk Uw rijksten zegen, Heer, 't Jubileerend Paar. 't Avondgoud bestraal hen nog Vele, vele jaar. Hoor, verhoor ons smeekgebed „Leid hen met Uw hand, „Tot eens hun schedel siei' bjs „'t Schitterend Diamant". Te ongeveer half twaalf begaf het feestcomité zich naar de woning van het gouden bruidspaar. Door den heer L. Kroot, .voorzitter van het feestcommité, werd namens de buurt het feestcadeau aangeboden zijnde een paar prachtige leunstoelen benevens een douceurtje onder ge sloten couvert. De heer Kroot sprak hierbij als volgt Geachte Jubilaren. Op dezen voor U belden zoo ge denkwaardigen dag, zij het mij namens de Buurtcommissie vergund eenige woorden tot U te spreken. Ik wensch U dan, geachte jubi laren, van harte geluk met Uw Gou den Bruiloft. Voorwaar een zeld zaam feest, dat slechts weinigen vieren kunnen. Vijftig lange jaren hebbende banden des huwelijks U thans om sloten, een halve eeuw hebt Gij lief en leed trouw met elkaar gedeeld, en naar best vermogen steeds Uwe plich ten betracht. Gij hebt dus alle reden, om, onder dankbaar, opzien tot God, die U zoo lang gespaard heeft, nog eens met vreugde en voldoening terug te blikken op de reeds afgelegde levensbaan, Hierna zette de heer Eijkemans tn een helder betoog uiteen de wijze van btloStinghelfivig. Spr. gaf aan de verschillende bronnen van inkomsten waarvan belasting wordt geheven en toonde ook aan wanneer er redenen zijn om herziening van een aanslag ie vragen Nadat nog eenige vragen aan spr. waren gesteld, sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering met den Chr. groet. De dochter van Madame Angot. Toen „T.A.V.E N U" in't begin van dit jaar aankondigde,dat zijde opera- comique van Lecocq «de Dochter van Madame Angot" in studie nam, hebben we ons in allen ernst de vraag gesteldwaagt de vereenigirig hier niet een daad die ver boven dilettan- wenscht" hTelvan I tisme uitgaal Wie deze opera van wenscni ni Lecocq kent> zal moeten toegeven, dat onze in stilte gedane vraag, alleszins gerechtvaardigd was. Zeker, de jongste opvoeringen van „Marion oe Marke tentster" mochten gerust en waren ook zeker aanleiding voor het zich steeds meer ontplooiende „T.A.V.E.N.U." om eens verder te reiken, maar voor een dillettanten-vereeniging blijft 't een niet te onderschatten waagstuk, wan neer zij een werk als „de Dochter van Madame Angot" op haar programma plaatst, 't Laat zich dan ook licht begrijpen, dat we met meer dan ge wone belangstelling den eersten dag der uitvoering tegemoet zagen. Toen men ons vóór de uitvoering vroeg „zijn uwe verwachtingen hoog gespan nen", antwoordden wij oprecht: «we zijnergnieuwsglerigen geheel passief Ende zoo koen gestelde daad is, ten uitvoer gebracht met een succes zóoals wellicht niemand had durven verwachten. Een volle zaal trekken gaat nog wel mei wat handige reclame, maar een tjokvolle zaal met een zeer uiteen loopend puDliek bevredigen, vraagt iets meer. En dat „iets meer heelt T.A.V.E.N.U. in ruime mate gegeven, zóó zelfs, dat men soms het publiek tot enthousiasme bracht. We mogen wel zeggen, dat 't succes evenredig is geweest aan den zwaren arbeid der vereeniging en daar zijn we dubbel blij om. Want meer dan hel publiek hebben wij van nabij mogen zien welk een „ausdauer" een ijver en volhar ding van de speelsters en spelers werd gevraagd voor de instudeering van dit moeilijke werk. In zijn oordeel neemt de toeschouwer hiervan maar al te weinig nota en zoo zal men er ook Zondagavond mis schien geen oogenblik aan hebben gedacht, dat de opvoering van deze opera een drie kwart jaar gestage studie heelt geeischt. Dat wil nog al iets zeggen voor dilettanten, om acht maanden onafgebroken te repeteeren, soms drie avonden in de week. Voor zoo'n ambitie, voor zoo'n ijver en doorzettingsvermogen moet een ieder dan ook groote bewondering hebben. Een woord van hulde voor Welk een mooie tooneeltjes gaf hij soms samen metdeheeren Tom Bur- marje, als Pomponnet en J. de Bont, als Ange Pitou. 't Komt ons voor dat Pomponnet in 't eerste en deide bedrijf stijlvoller speelde, ook bewuster dan in't tweede bedrijf, waar hij sommige momenten niet vrij was van provincialisme in houding en taal. Zijn stem was als al- Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons mededeelt, zal de inlijving der dienstplichtigen van de lichting. 1928 Uit deze gemeente plaatshebben den energieken, onvermoeiden leider. als volgt: f M A. Beekmans, 17 R. 1., in het tijdvak van 19-23 juli. N. Beerens, 17 R 1. 19—23 Maart. H. Q. P. Brands, 1 R. V. A. (bereden) 2-6 April. C. Braspenning, 17 R. 1., 19-28 Juli. W. A. C. Brekelmans, C. H. S., (ziekenverpleger) 1—5 Oct. H. F. Bruurmijn, 3e B. Genietroepen, 19-23 V\aart. P. A. Couwenberg, 17 R. l.>f 19—23 Juli. O A. C. Donkers, 17 R. l._ 2 6 April (aangewezen voor opleie A. J. J. Fooij, 2 ding onderolficier) B. Genietroepen, 1—5 Oct. Fd Haan, 2e B. Genietroepen, 19—23 Maart. J. M. v. Heeswijk, 17 R. 1 1-5 Oct. (opleidingoificier mil. adm.). L. F. G. v. Helvoirl. 17 R. L, 1—5 Oct., J. Hoogendoorn. Grenadiers, 19-23 Maart. A. C. J. van Huiten, 17 R. 119 23 Juli. L. H. Kolste- ren, 17 R. I., 2-6 April (opleiding onderofficier). L. H. Leijtens, 17 R 1 jg—23 Juli. J. J. v. d. Meijdenberg, 17 R 1, 19-23 Maart. C. A. P. Musters, 17 R. 119 23 Juli. H. J. C. Nouwens, 17 R. I, 19-23 Juli. A. C. Papen hoven. 17 R. I., 19-23 Maart. E. F. v. d. Pluijm, 7e R. V. A. (onbereden) 19—23 Maart (opl. onderofficier). P. Stevens, 17 R. L, 1-5 Oct. G van Veldhoven. 17 R. I., 19—23 Juli. Een persoonlijke oproeping zal t.z t. voor de betrokken dienstplichtigen worden uitgereikt. De Rijksgoederen, verstrekt aan de gewone dienstplichtigen der Land macht, zijnde zij die zijn ingelijfd voor de lichting 1912, behoud&ns enkele uitzonderingen, moeten in Dec. a.s worden ingeleverd. 't Is in het belang van betrokkenen gewenscht, dat zij de Rijksgoederen in behoorlijken toestand inleveren, daar zij zich anders aan bestraffing blootstellen. Een nadere oproeping zal door het Bureau voor Militaire Zaken alsnog dhr. Jac. Sars, is hier zeer zeker wel op zijn plaats' Zooals we reeds zeiden, zijn de uitvoeringen Zondag en Maandag een buitengewoon groot succes ge worden en was de zaal beide avonden geheel bezet. Maar met een enkele vermelding „goed geslaagd" mogen we ditmaal niet volstaan, en we ge- looven dat we met een kleine be schouwing Tavenu meer van dienst zijn dan met 't hierboven genoemde traditioneele oordeel, dat verder niets zegt. Men bedenke echter, dat beoor deeling van dilettantenwerk zeer moeilijk is, omdat hierbij zooveel factoren van algemeenen aard en plaatselijk karakter moeten meespreken. Dank zij de verklarende art. van den heer Verdurmen, kan een bespre king van't stuk wel achterwege blijven In de keuze van de verschillende hoofdfiguren is de leider zeer wel gelukkig geweest, 't Allermeest trad hier wel op den voorgrond Mej.Dina Slaats in de rol van Mad. Lange, Parijsche actrice. Mad. Lange gaf spel momenten zóó gaaf, zóó af, dat we ons soms afvroegen hebben we hier nu met een eenvoudige dilettante te doen of met een waarachtige actrice. Haar spel stond steeds boven den drempel van burgerlijk tooneel en reikte meer naar een geroutineerde vakprestatie. Zij verstaat de kleine kunstgrepen der beroepsspelers: te gelijk met een enkele hand of lichaams beweging zich in de telkens wisse lende rollen in te leven. En dat deed zij ongedwongen met de geraffineerd heid van een geschoolde actrice. En voeg daar dan bij een sterke bezieling een groote spontaniteit een goede ro beheersching en een flinke dosis spel optimisme en last not least een goed ontwikkelde krachtige alt en men heeft de voornaamste factoren waarmede Mej. Slaats zoo buitengewoon in de ijd voortreffelijk, een onmisbare kracht voor TAVEN.U. Een iets minder sterke figuur vinden we Ange Pitou, de liedjeszanger. We hadden hier van een Parijsch-straat- zanger wat meer zwier verwacht, een zekere vrijpostigheid op 't brutale af en vooral gevatheid. O i. ligt dit ge heel in 't karakter van Pitou. Niettemin ga! Pitou (J de Bont) vele "oede momenten, vooral met Clairette en Madame Langehij blijlt een ver dienstelijke kracht. 't Middenpunt dezer operette is Clairette Angot, de dochter van Ma dame Angot. Zondagavond speelde Mej. Mulders- Sars en Maandag Mej. Verdunnen- Botermans de rol van Clairette, 't lieve bruidje. Beiden gaven soms heel mooie speelmomenten en wisten zich zeer natuurlijk in haar moeilijke doch dankbare rol in te leven. Men kan in verschijning, actie, zang of wat ook de eene beter achten dan de andere wij hebben voor beider optreden groote waardeering*. Bijzonder mooi vonden we ook het ballet dat met zijn eenvoudige doch mooie en zuiver rytmische bewegin gen sterk boeide, 't Applaus was hiervoor niet van de lucht, en t ging „bis bis". Hulde aan den ontwerper ên leider, den heer Jan Princen. Groote waardeering hebben we vooral voor de uitvoering van het tooneel-decor, vooral wat betreft t eerste en derde tooneel vooral 't laatste was bijzonder mooi en deed denken aan 't 'werk van groote Schouwburgen. En dat alies gemaakt door eigen krachten, speciaal de heeren de Bor.t Sars en van Iersel hebben hier goed werk geleverd. Tenslotte mogen we onze tevreden heid uitspreken over de symfonie, waarbij we een goeden vooruitgang mochten constateeren. We mogen vooral niet vergeten dat we hier te doen hebben met een vereeniging die met zeer veel tegenslagen te kampen heeft. Laat men zich vooral toeleggen op goede bezetting, veel meer dan groote bezetting; dit zal de Symfonie ten goede komen en het doel „begeleiden" in de hand werken. Als waarnemend directeur heeft de heer v. Kempen zich bij de instu deering veel moeite gegeven, waar voor hem hier zeker wel een woord van dank toekomt. Resumeerende mogen wij besluiten, dat 't geheel zeer goed is geslaagd en ieder zijn beste krachten aar. de op voering van dit stuk heeit gegeven, Een woord van hulde aan de ziel van T.A.V.E,N.U. den onvermoeiden energieken directeur Jac. §ars, die zich zooveel opofferingen gestroost om het uitgaand publiek van Waalwijk iels goeds te bieden. De prestatie is zoo bijzonder groot waar zulk een uitbundig succes op elk gebied bereikt werd, alles met en door eigen krachten. Brand. Hedennacht is het groote pand, zijnde het laatste aan de Noordzijde Winter 1927-1928, te geven in de zaal der R.K Werk- liedenvereenig te Waalwijk. De Eerw. heer Beekmans Adviseur der R.K. Werkl.ver. heeft voor dit sei zoen wederom ontwikkelingsavonden georganiseerd. ZEerw. is er in geslaagd het volgende program samen te stellen: 1. Woensdag 23 Nov. Opening: Lezing over „Twee beroemde Oud steden Praha en Buda" door den Weleerw. HeerL Bijnen, oud-adviseur, kapelaan te Eindhoven, (met licht beelden) 2 Donderdag 15 Dec. «De groote en heilige Paus Pius X." (m« licht- oeelden) door den Weleerw. Pater H. v. d. Sanden, C S.R. te Rotterdam. 3. Donderdag 26 Jan. „Vanwaar, Waar er. Waarheen wetenschappelijke gegevens over oorsprong en vorming van het heelal en den aardbol." (met lichtbeelden) door den ZEerw. heer Dr. H. v. Heesch, Prior van de Abdij te Grimbergen bij Brussel. 4. Donderdag 23 Febr, „De Leer industrie" (met lichtbeelden) door W. d. Natris, Kringpropagandist te Hel mond. 5. Donderdag 8 Maart. „Vlaanderen in Woord en Beeld" (met lichtbeelden) door Oscar Tytgat, Vlaamsch Letter kundige te Utrecht. 6. Donderdag 22 Maart. „De Fransche Revolutie" (met lichtbeelden) door W. d. Natris, Kringpropagandist te Hel mond. De lezingen zullen nog door zang en muziek worden opgeluisterd. „De aap". Wij vernemen, dat de tooneelver- eeniglng „O.O.G." gevestigd bij den heer v. SeDille, op 19 en 20 Nov. a.s met 't tooneelstuk „De aap", voor 't voetlicht zal komen. Algemeene vergadering RK. Midden- statidsvereeniging. Naar wij vernemen houdt de Mid denstands—vereeniging hedenavond eene algemeene vergadering in de achterzaal van Hotel Verwiel. Om. zullen aan de orde komen: bespreking St. Nicolaas-actie, verkie zing nieuwe commissaris wegens be danken van den heer F. van Wees en de Piuimveemarkt. Deze vergadering zal niet voor de pers toegankelijk zijn. De werking der Schoenenwet. Publicatie van een rapport te verwachten. Uit liberalen hoek wordt nog steeds beweerd, dat het Schoenenwetje in dertijd de prijzen der schoenen heeft doen stijgen. Deze bewering wordt nu ook door de regeering betwist. Minister de Geer deelt in zijn Me morie van Antwoord mede, dat een verslag is uitgebracht over de wer king der wet. De regeering zal zorgen, dat dit rapport spoedig wordt gepubliceerd. De gaskwestie te Waalwijk. In 't „D. v. N." te Breda van gis teravond komt 'l volgende bericht voor, aangekondigd met groote koppen en vette letters „Wij kunnen mededeelen, dat in verband met eventueele corrupties door den gasdirecteur van Waalwijk, geen commissie van onderzoek zal worden ingesteld, omdat het feitenmateriaal tegen den directeur verzameld, van dien aard is, dat een commissie verpletterender bewijzen zou kunnen vinden. Men zou den directeur gelegenheid geven eervol ontslag aan te vragen. Zou hij nalaten zulks te doen, dan zal hem oneervol ontslag worden verleend. Vrijdag 11 November komt deze kwestie in de openbare raadsvergade ring ter sprake". Dit bericht uit 't „D. v. N." werd van het Hoogeind staande huis, eigen- j nog gisteravond per radio wereldkundig dom van den heer Loelf te Sterksel, door brand totaal vernield. Het pand werd bewoond door de amilie van Bentum, die er ,een boer derij in uitoefende, en door het uit 10 personen bestaande gezin van A. van der Steen. Even na 12 uur werd de brand, ontstaan In de boerderij, ontdekt. Het vuur had echter reeds zulk een om: vang aangenomen, dat de bewoners, die allen reeds ter ruste waren, zich nog juist bijtijds in veiligheid konden stellen. Alleen het voornaamste vee kon men nog redden, overigens ging zoo góed als geheel den inboedel van beide gezinnen verloren. Toen de motorbrandspuit ter plaatse verscheen, was het geheele huis reeds één vuurzee, en men besteedde dan ook allereerst zijn aandacht aan een nabijgelegen boerderij met rieten dak waarop men vele vonken kon zien neerkomen. Door dit goed nat te hou den werd uitbreiding voorkomen. Er was gelukkig zoo goed als geen wind en ook de windrichting was niet on- gunstig. De brand woedde zeer fel. De pu blieke belangstelling was, door het middernachtelijk uur, betrekkelijk ge ring. Vele omwonenden vernamen het eerst hedenmorgen. Omtrent de oorzaak van den brand valt niets te gissen. Zooals men weet besloot de gemeen teraad voor eenige weken deze geheele kwestie in handen te stellen van B. W. ten onderzoek. Deze hebben de vorige week de gemeenteraadsleden uitgenoodigd tot een strikt vertrouwe lijke bespreking te dezen aanzien, waarvan absolute geheimhouding 'vol gens de wet uitdrukkelijk is opgelegd. Wij weten niet of bovenstaand sensatie-bericht van den befaamden correspondent in 't meer en meer aan sensatie-laboreerend blad in 't Zuiden juist is, wij weten alleen dat dit, waar of niet waar, ontleend moet zijn aan de loslippigheid van een der raads leden, die moreel en wettelijk gebonden waren. Het is in 't belang onzer gemeente en der goede zeden zeer te betreuren, dat er zulke raadsleden zijn en niet minder zulke correspondenten, die daarop speculeeren of daarvan profi teered zonder eenige verdere over weging ten aanzien van andere be langen. Dergelijke ontijdige publicaties, nog voor 't onderzoek is afgeloopen kun nen dit slechts benadeelen en geven iémand reeds ter algemeene veroor deeling prijs, voordat het onderzoek definitief gesloten en een beslissing ten deze gevallen is. Intusschen zullen wij deze a.s. Vrij dag vermoedelijk .officieel vernemen. (WijzeWaai* in 't brons groen eikenbout"». gemaakt

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5