Toeeewiid aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen 1 feuilleton VAN ÉÉN STA1ÏI. K 50e JAARGANQ UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD, GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. De 'Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag om twee uur ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Bianchi- Bij de opening door den Voorzitter zijn afwezig de heeren Sassen en Meijer. De noiulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Agenda 1. Behandeling subsidie aanvragen. De Voorz. zegt, dat door B. en W. alleen de gebruikelijke subsidies op de begrooting zijn gebracht, t. w. Voor de Teekenschoolde Hoogere Handelsschool Waalwijk f 400.- Redasseeringsver. Breda »5.— K K. Politie bond „St. Michael" f 5.— Ooglijdersgesticht R'dam f5 Har monie .Apollo" f 100.—Handelshoo- geschool Tilburg f 30 - Zwemclub f 125 Nieuwe subsidie-aanvragen:'tGroene Kruis (afd. Raamsdonk); Federatie Wit-Gele Kruis; Nederl. Vereeniging „Volkszang" Vereeniging tot ophelfing Jan Fabrieksmeisjes. Voorzitter. Evenals vorig jaar stellen wij ook thans voor op eenige aa"v^gen afwijzend te beschikken, niet dat t doel ons niet sympalhiek is, maar uit financieele overwegingen ^cieten wij hier een grenslijn trekken. Wij stellen U voor op 't verzoek van de Ned. Ver. v. Volkszang, afwijzend te be- SC Hiermede kan cte raad zich veree- Een subsidie voor 't Groene en het Wit-Gele Kruis laten B, en W. geheel aan den Raad over. Van 't Groene Kruis hebben de ingezetenen veel profijt, maar de werkzaamheden van 't Wit Gele Kruis zijn nog niet tot in Geertruidenberg doorgedrongen. B. en W, erkennen gaarne 't nut dezer beide vereenigingen. De heer Nederlof wil beide veree nigingen gelijk stellen en f25.-sub sidie verleenen. Kroon. Daar ben ik't niet mee eens. 't Wit-Gele Kruis is wel goed, maar werkt toch niet in deze gemeente, en om nu subsidies naar buiten te brengen daar voel ik niet veel voor. 't Groene Kruis daarentegen werkt hier met 58 leden en daarom vind ik 't niet billijk dat we beide vereenigingen gelijk gaan stellen. Nederlof. 't Wit-Gele Kruis werkt toch ook voor bescherming van meisjes. Voorzitter. Neen, dat is weer een heel ander terrein. Wiegman. De heer Nederhof heeft een beetje abuishij zal wel eens aan groote stations dames hebben gezien met een wit gele band om den arm, maar die hebben niets uit te staan met 't Wit-Gele Kruis, 't Wit Gele Kruis werkt in Brabant ook tot bestrijding van kindersterfe. Ik ben voor subsidie, in de hoop. dat men dan ook in Geer truidenberg een afd. van 't Wit Gele Kruis krijgt. Voorzitter. Wil men de eene veree niging dan meer geven? Wiegman. B.v. f 10 en f 25. Kroon. Ik kan wel mee gaan om t Groene Kruis meer te geven. De heer Nederlof bepleit gelijkstelling. De heer Tak wil niet terstond 't gevraagde maximum geven. De heer Nederlof stelt voor om t Groene Kruis f25en 't Wit-Gele Kruis f 15 - te geven. Wordt aangenomen met 4 1. Tegen stemde de heer Tak. Subsidie vereeniging totverheffing van fabrieksmeisjes. De heer Kroon stelt voor om aan deze nuttige vereeniging f25.— te geven, omdat zij goed werk verricht op zedelijk en maatschappelijk terrein. Een subsidie van 125 vindt spr. noodig en als de gemeente-financiën het toelieten zou spr. een verhoogde subsidie willen voorstellen. Nederlof. Gezien de onbescheiden vraag om f 200.— stel ik voor om f20.- te geven. Wordt aangenomen met i—2. Tegen stemden de beide wethouders. 2 Vaststelling Gemeentebegrooting dienst 1928 en daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen. De commissie van onderzoek neeft geen aanleiding gevonden tot bijzon dere opmerkingen. De ontvangsten en uitgaven sluiten f 158.071 35 De begrooting draagt overigens 't karakter van een zuinig beheer. Op verzoek van den heer Nederhof werd de begrooting hoofdstuksgewijze behandeld. Salarissen Ambtenaren. Nederhof. Bij 't inzien van de begroo ting heb ik perplex gestaan over de salarissen die hier verdiend worden. De salarissen van de hoogste ambte naren staan ongeveer gelijk met 't salaris van een politieagent. Aan de 10-43 salarissen van Burgemeester en Secre taris kunnen wij niets veranderen, maar dat der ambtenaren toch wel. 't Salaris is hier niet in overeenstem- ming met de plaats welke een ambte naar moet innemen. De tweede amb tenaar verdient nog minder dan een sjouwerman en de volontair nog min der als een vogeljongen van de scheepswerf. Ik wil daarom voor stellen om de salarissen der ambtena ren met f 100 te verhoogen. De Voorzitter is het geheel met den heer Nederhof eens en voegt daaraan toe, dat 't zielental eener gem. niet tot maalstof is te nemen voor de salari- eering. Een gemeente waar veel indu strie is, daar zijn de werkzaamheden ter secretarie ook grooter. Spr. Se®" daarvan een voorbeeld met Made, waar 't zielental grooter is, de werk zaamheden er minder zijn en de gem. secretaris f 1500 in salaris hooger staat danik secretaris dezer gemeente. Timm^hans. Is daar nou niets aan te doen? j Voorzitter, 't Eenige wat de Raad kan doen, dat is een verzoek richten aan Ged. Staten om herziening van de salarissen. De Raad kan wel een hooger bedrag op de begrooting plaatsen, maar dat zullen Ged. Staten niet zonder meer goedkeuren. Nederhof. Kunnen wij nou niet voor stellen om de salarissen van den Burgemeester en Secretaris te brengen op f 3000.-. Voorzitter. Laat ons eerst t andere afhandelen. Tak. Zouden we de begrooting met eeist geheel onder de oogen zien, want er kunnen nog zóóveel veran deringen komen. Wiegman. We moeten niet pro- beeren de begrooting sluitend te maken door de salarissen. Als ze t verdienen dan moeten we 't ook geven. De heer Nederhof maakt ook een opmerking over de salarisverhouding tusschen der gem. bode enWeerdels. De eerste heeft f 920.— en de tweede m?ar t 800. De heer Sassen komt ter vergade- ri*De Voorzitter zegt dat Weerdels ook voor '/3 aan den waterstaat werkt en daarvoor f 300 ontvangt. De heer Timmermans vindt 't in komen van Weerdels behoorlijk. Voorzitter. De gemeente bode is bovendien ook nog politie assistent en verricht eenmaal in de veertien dagen Zondagsdienst zonder eenige extra vergoeding De heer Nederhof vraagt naar de mogelijkheid om door betaling ver- lenging van sluitingsuur te krijgen. Als hoofd der politie heeft de Voor zitter hiertegen vele bezwaren. De bedoeling van den heer Neder- hot is om een agent te machtigen tegen afgifte van een bon en betaling, vergunning te laten verleenen tot ver lenging van het sluitingsuur. De heer Timmermans zegt, dat dit aanleiding zal geven tot aangenaam heden. Voorzitter. In bijzondere verstandig heden heb ik steeds verlenging van sluitingsuur toegestaan. De heer Nederhof trekt daarop zijn voorstel in. G.E.B. De heer Nederhof vraagt of de ge meente 't systeem van huurinstallatie ter hand kan nemen. De Voorzitter antwoordt, dat de gem. blij is daarvan af te zijn, omdat 't spoedig een schadepost bleek te zijn. De heer Sassen vraagt, vooral met 't oog op de winkels of verlaging van den stroomprijs mogelijk is. De Voorzitter zegt, dat dit zal wor den overwogen. Dan komt de Voorzitter terug op het voorstel van den heer Nederhof, be treffende salarisverhooging. Timmermans. Als men aan t ver hoogen gaat, dan komt de gem. bode hiervoor m 1. eerder in aanmerking als Weerdels. De heer Nederhof wil zijn voorstel handhaven met uitzondering van Weerdels. Dit wordt aangenomen met 5—1. Tegen stemde de heer Wiegmans. Hierna werd de begrooting goed gekeurd. Vaststelling heifingspercentage. Wordt vastgesteld op l.5. Vaststelling begrooting Sted. üods- huizen. 4 Wordt zonder meer vastgesteld. Overwogen zal worden of de ge meente over zal gaan tot verzekering tegen Stormschade. Vaststelling instructie geneesheer belast met de armen praktijk. De Voorzitter zegt dat de oude in structie van 't jaar 1863 noodig eenige wijziging behoeft. De heer Timmermans vraagt wijzi ging van 't art. houdende bepaling, dat een geneesheer bij vervroegd ver trek voor een plaatsvervanger heeft te zorgen. Spr. vindt deze bepaling niet goed, omdat een geneesheer daardoor de gelegenheid wordt geboden om een familielid of vriend in de gemeente te halen. Spr. wil dsarom art. 2 zoodanig wijzigen, dat aan de gemeente deze bevoegdheid wordt gegeven. Wordt aldus vastgesteld. Vaststelling salaris gemeente genees- heVoorzitter. Wij stellen U voor 't salaris van f 1200 te brengen op f 1000. Wordt goedgevonden. Voorstel tot benoeming van den ge neesheer belast met de armenpraktijk. WOENSDAG 1G NOVEMBER 1927. NUMMER 90. Courant Prijs der Advertentie Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per maanden ƒ1.20. Franco per poet door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zUn. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". Vrij bewerkt naar den roman van Louise B. B. 18) Zijn oogen schitterden. Was daar met een veelbeteekenend hoopvol voorteeken in hun heider zelfde streven, om éénzelfde smait te stillen? En als een liefkoozing streelde die gedachte, hem, terwijl hij de trap opging naar zfln ooms studeerkamer. Op het mid denportaal kwam hij Lize tegen, die naar beneden ging. Ben jij dat, Wolfgang? Waarlijk! H had willen groeten als voor een vreemde. Wat zie je er goed uit, zoo geheel anders. Maar je moet papa spreken, nietwaar? Nu goed succes dan! Vriendelijk knikkend, met die aardige verstandige lwlitjes in haar heldere, blauwe oogen, vervolgde ze liaar weg. Beloofde haar blik vol sympathie, waar mede ze hem had aangezien en die zoozeer verschilde van haar eersten blik, dien luj zich nog zoo goed, herinnerde, niet een blijd toekomst? Waar was de sombere stemming, toen hü donkere wolken meende te zien vol naderend gevaar? Mooi en zonnig was deze late zomerdag, en mooi en zonnig was zijn heerlijke hoop, voor zich en voor Huil),.door zijn toedoen. Zoo gestemd betrad liij zyn ooms studeer kamer. De heer Van Maldeghem zat aan de tafel, met papieren en boeken bedekt. Daar was in die stijve houding, op dat lange aris tocratische gezicht iets van het strenge on- verwrikbare van een rechter. Wolfgang daclit onwillekeurig aan de karakterschets, die zijn jonge broeder van zijn voogd gege ven liad„streng, nauwgezet, onbuigzaam, en rechtvaardig!" en een vage onrust, die hö niet begreep en waarover lip zich inner lijk hoos (maakte, kwam zyn hoopvolle stemming storen. Aan een werktafeltje bij liet raam zat, in een armstoel, mevrouw an Maldeghem. Daar was iets gezelligs in de schikking van dat hoekje; het verried, dat ze daar dikwy.s zat Voor Wolfgang bracht haar moederlijk vriendelijk gezicht als het ware een ver kwikkende warmte in deze groote kamer, met haar sombere kleuren en nog .somher der meester, en hij begroette haar met groo te ingenomenheid. Ik weet, dat je gevraagd hebt myn man alleen te spreken, Wolfgang, want ik was hier toen de boodschap kwam. Dit is alt yd het hoekje, waar ik 's ochtends zit, als mijn- huishouden aan kant is. Wil ik weggaan Hij las in haar oogen, die liij liad leeren begrijpen, liet vermoeden van de reden zy- ner komst en dat ze veel sympathie had voor zijn pogen en met groote haast ant woordde liy „Integendeel, tante, ik ver vul een moeilijke taak en 't is zoo bemoedi gend u hij mij te weten. En nu begroette hy zijn oom, die hem zeer voorkómend de hand reikte en hem verzocht te gaan zitten. Hy kreeg een stoel en plaatste zich tusschen het echtpaar in. Hij wachtte een poos, totdat hij bemerkte, dat men het aan hem overliet, om te begin nen- „Misschien begrijpt u al, oom. waarover ik kom spreken?" „Heeft Huibert je gezonden om myn liart te vermurwen? Dan spijt het mij, W <>lf- gang, dat je gekomen bent, want je poging is vruchteloos." Wolfgang hief protesteerend zijn hand op: „O neen. oom, liet tegendeel is waar. Huil) weet niets van myn, bezoek hier. dat ik hem Verzwegen, hel), omdat ik begreep dat hij er zich tegen verzetten zout Ik ben genood zaakt by u om inlichtingen te komen, nadat myn broeder, na al myn vragen en smeeken, mij niets zeggen wil. En Wolfgang ^ei- telde hoe hy door Huib's brieven op de hoogte gehouden werd van de idylle, die in dit liuis werd afgespeeld. Onwillekeurig wendde hy zicli onder liet spreken meer naar zijn tante dan naar zijn oom. Als by elk schepsel werden ook zijn oogen aangetrokken door het licht het licht, dat door de vensters naar Duinen drong, maar vooral naar het licht, dat straalde uit haar lieve oogen met dien moe derlijken blik. i - ..Hot spyt mij. zei ze treurig, toen Wolfgang vertelde, hoe de twee jongelui el kander eindelijk begrepen hadden dat wij kortzichtig waren en de kinderen zoo vrij samen lieten omgaan. Veel leed had beiden, ons allen, dan bespaard kunnen biy- ven Maar en dit met een diepen zucht ik zag nooit anders dan een eigen zoon in hem en nóg. Wolfgang had haar willen danken voor dat laatste woord, en veel zachter dan liy 1 ooit kon verwachten, hoorde hij haar echt- j genoot antwoordenNeen vrouw, beschut- dig jezelve nul maar niet. Ik alleen ben hier de schuldige. Ik, die wist, heveel je van den jongen hield, en daarom jaren lang je myn zorg over hem niet wilde mededeelen. En nu tot Wolfgang gekeerd: Ik liet Huid bij myn meisjes, omdat ze altijd als broer en zusters voor elkaar geweest waren. Het liet zich aanvankelijk aanzien, alsof alles hij liet oude bleef en daarom ging ik gerust op reis. Maar ga voort, V olfgang. Wolfgang vertelde nu van Huib's laatsten brief, waarvan de kalme toon hem meer verschrikt had dan de meest radelooze smartuiting, hoe hij in groote haast naar hem was toegevlogen en hoe onnatuurlyk bezadigd en stijfhoofdig gesloten hy hem had teruggevonden. Hy wil mij, vooi- wien hy anders geen enkel geheim lieeft. niets zeggen. Hy vertelt alleen, (lat er een misverstand is tutssclien u en hem. En ik hen zeker, oom, dat hy hierin de waarheid spreekt, want ik zag nooit waardiger houding in een groot leed dan juist die van mijn onbesuisde» broeder. Waar u hem ook van beticht, hy m oet onschuldig zijn. U, oom, die hem van kind man hebt zien worden, kunt weten <iat het leven van Huib onbevlekt is. Vier jaar is hij weg geweest en gedurende dien tijd heb ik hem gekend, en dit verzeker ik u plechtig: van zijn tijd, ginds doorgebracht, kan hy u rekenschap geven met opgeheven hoofd en open blik. Zooals Huib mij onlangs schreef: hy mag 'n enkelen keer gestruikeld zijn. gevallen is Hij nooit! Weet je dat wel zeker. Wolfgang? OomZeker? Hoe kunt u het nog vra gen! Huib en ik zijn immers één. Rr is geen enkele daad, (lie ik hem verwijten kan? Neen. Wolfgang's toon kon niet be slister zyn. tA Een donkere wolk kwam op het voorhoofd van den ouden heer. Ik weet niet of je spreekt uit werkelijke onkunde of uit...... ridderlijkheid. In elk geval schijn je beslo ten te zijn je broeder te helpen, ik kan i.it niet in je afkeuren. Ik weet echter niet of ik het geheim, dat Huib voor jo verborgen houdt, mag openharen. Dat zou misschien i een ondienst zijn aair Huibert. Neen. neen. Van Maldeghem. kwam nul zijn vrouw tusschenbeide, je weet. ik ben als Wolfgang, ik kan maar niet die zwa- re beschuldiging tegen Huib hegrypen. Het is misschien beter Wolfgang alles te zeggen, misschien kan juist hij hierin de waarheid ontdekken. Daarenboven zich met een plotselinge ingeving tot haar neef wenden- ,ie hij was immers hy jou gelogeerd te Batavia, de eerste maand van zijn verblyf in Indië? Ik meen dat. hij ons dikwijls daar- van verteld, heeft. Zeker tante antwoordde Wolfgang, nu zeer verwonderd. Wat konden ze weten uit dien noodlottigen tijd? Welnu, zei de heer des huizes, naar t scheen eensklaps vast besloten aan de han- j gende vermoedens een einde te maken, ik zou de eerste zijn om me te verheugen over Huib's onschuld, geheel afgescheiden van zyn plannen voor myn dochter. Weet dan Wolfgang, reeds gedurende drie jaar draag ik het vermoeden bij me. dat Huib de slaaf is van een ongeneeslyken hartstocht en. althans als een vader heb ik getreurd over den gevallene. Diei>e rimpels groefden het voorhoofd van den strengen man en er was zulk een op rechte smart in zijn oogen te lezen, dat Wolfgang er door getroffen werd en hem verlangend aanzag. Een stomme bede. die terstond werd verhoord. Je weet, Wolfgang, dat Huibert's moe der den jongen een zeer groot fortuin na liet, dat ik beheerde, omdat geen directe verwanten achterbleven. Ik hen slechts verre aan Huib en jou verwant; jullie lieht me steeds „oom" geheeten en ik heb steeds als een .vader" voor jullie gewaakt, voor Hufil) in het bijzonder. Toen hy zijn zeereis ondernam, bepaalde ik, dat hij, zoolang hy minderjarig was. slechts de helft van zyn inkomen zou ontvangen. Die som bleef voor oen jongmensch tocli nog zeer aanzienlijk. Huib hield zich voor geheel vrij en zon der toezicht; ik liet liem in die meening, omdat ik werkelijk ook goed vond dat liy. na een degelijke en verstandige opvoeding, leerde op eigen beenen te staan. Uit de verte, zoover dit mogelijk was op zuilk een grooten afstand, hield ik een wakend oog op liem. Stel u nu mijn schrik en zorg voor, toen ik te weten kwam, dat Huib op één dag niet alleen zijn achterstallige renten, die gedepo neerd waren hij een handelshuis te Bata via. geheel opeischte, maar zelfs door trans acties beslag liet leggen op zyn inkomen voor twee jaren. Wat beduidt dit? Waar voor kan zulk een jongmensch zulk een enor me som, bijna een fortuintje, noodig hebben Ik heb geïnformeerd, waaraan het geld kon besteed zyn; Huib repte er geen woord over in zijn brieven. Toen herinneerde ik mij te Batavia een kennis te hebben uit mijn stu dententijd. Ik schreef dien man, den advo caat Kraayenhof. Aan zijn antwoord had ik niets. Hij schreef mij een warmen brief over Huib, (lien hy reeds scheen te kennen en hij wensclite mij geluik met zulk een neef. Wat dat geld betrof, hij twijfelde niet of er was een goed gebruik van gemaakt, ik moest zonder zorg zijnHuib was zulk een aller innemendst mensch. Een vriendschappelijke brief, maar voor een man van, zaken al zeer oppervlakkig. Kortom, de groote afstand maakte elk beslist optreden moeilijk en ik besloot op Huib's terugkomst te wachten. (Wordt vervolgd')

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1