DE ECHO VAN HET' MM. WITTE ROZEN Nr. 91. Zaterdag 19 Nov. '27. 50e Jrg. DERDE BLAD. DOOR VON ADLERSFELD—BALLESTREM, dit is de titel van de schitterende Feuilleton, die in een der eerstkomende nummers begint. Het is een der beroemdste en boeiendste romans, die ooit verschenen zijn. Wij hebben ons groote kosten moeten getroosten om het opnemings- recht te verkrijgen, maar wij vertrou wen dat wij or»ze lezers daarmede van dienst zijn. Het treft buitengewoon gunstig dat nieuwe abpnné's tegen januari vanaf 1 December ons blad gratis krijgen, dus dit prachtwerk van het begin at kunnen volgen. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 18 Nov. 1927. NAPOLEON. Historisch Tooneelspel in drie bedrijven. Door Jan Grosfeld. Door de Tooneel veieenigmg „D.V.S.V.", onderatdeeltrig van üc R. K Werkliedenvereniging alhier, wordt a s Maandag dit stuk voor her publiek gegeven. Wie zien nog de stukken herinnert, welke reeds door deze vereniging zijn uitgevoerd, zal weien, dat een Tooneelwerk als dit, aan hare krach ten best toeveitrouwd is. Ter verduidelijking diene het vol- gende Kot te Beschrijving. De schrijver zegt in zijn inleiding o. a. Tot hel samenstellen van dit too neelspel heb ik mij laten drijven dooi het verlangen om deze historische persoonlijkheid van legendarische grootte, onder popuiair-aantrekkelijken vorm nader aan mijne ianügenooten bekend te maken. Niemand is er, wieri tenminste niet eenmaal in zijn leven iets verteld is van Napo leon's daden. Slechts zeer weinigen echter kunnen zich er op beroepen. Napoleon te kennen als den geiiialen veldheer en organisator, door God geroepen om Europa onder ae slagen van onophoudelijke oorlogen tot orde en tucht terug te brengen. Wij weten nu, dat God voor de keuze zijner werktuigen slechts een ik zou haast zeggen wilden ol ongecontroleerden greep doet in den menscheiijken hoop, die op aarde rondkrielt. Napoleon was noch een heilige, noch een man van ijzer. Be gaafde God hem met militaire en orga nisatorische kundigheden van noon geëvenaarden omvang, echt mensche- lijk, bont en zeer vele waren zijne gebreken en zwakheden. Evenwichtig toonde hij zich als mensch nooit, kleinzielig was hij vaak. Overigens had hij wel wat wij in den gewo nen omgang noemen een goed hart. Zien wij hem in de geschiedenis als spelende met het leven van hon derdduizenden menschen, zoo zien wij hem in de hoekjes ook weenenü neergebogen over het iijk van een gesneuvelden vriend. Stug en veel- eischend voor zijne officieren en amb tenaren, kon hij zeer vriendelijk tegen over hen zijn en was hij de verafgode kameraad zijner soldaten. Het Corsi caansche bloed kookte snel en ge makkelijk in hem en veranderde zijn humeur vaak van minuut tot minuut Hoezeer hoogmoed en eerzucht zijr, geheelen persoon beheerschten, blijki o a. uit de feiten «erstens, dat hij zijn beminde vrouw Josephine verliet en met de dochter van den Keizer van Oostenrijk huwde, onder voorwendsel dat Josephine., die hem tot zijn spijt geen zoon en opvolger schonk, nooii kerkelijk met hem in den echt was verbonden: tweedins, dat hij, die toch van godsdienstigeri aanleg was, den heiligen Paus Pius VII onwaardig vervolgde, omdat de H. Vader hem geen vrijheid wilde laten in de rege ling van zuiver kerkelijk disciplinaiie en hiërarchische aangelegenheden. Hel was ook zijn ongebreidelde eerzucht de wil om tot eiken prijs het Keizer schap te winnen, die hem reeds tij dens zijn consulaat er toe bracht, den jongen Hertog van Enghien, laatste prins van Condé, zonder vorm van proces of eenig bewijs van schuld, te doen fusileereri. Deze moord is de draad, waarlangs dit tooneelspel zich afwikkelt. De schrijver heeft het aangedurfd, de wroeging, welke Napoleon var deze ook staalkundig verkeerde da?d steeds bijbleef, in een tweemaal voor komende verschijning van den ver moorden hertog om te zetten, echter zoo, dat hij ook op den toeschouwer den iudruk van een droombeeld Lakt verpersoonlijkt in zijn misdaad als ^onsul bedreven den grootmachtige en&lotte tot den ondergang voerden, zal den toeschouwer aks stichtende les uit de opvoering bijblijven. Napoleon de militair tuchtigde EuropaNapoleon de organisator leerde het zich te regeeren Napoleon de mensch stortte zichzelf van de hoogte, waartoe God hem verheven had en deed hem eindigen eenzaam en doodgemarteld door wraakzuchtige vijanden op een harde rots in den Ailanttschen Oceaan. De fantastische bevorderingen, welke het Napoleontische tijdperk kende, hcefi de schrijver zien verbeeld in den miluair-hië»archischen opgang van twee fictieve figuren, n.l. Jean Bap- tisie Lacosse en Pierre Lavöst. De overige persoonlijkheden zijn histo risch, maar vervulden een andere rol in de orde der gebeuriemssen. Het le Bediijt stelt vooreen bosch bij sterrennacht, waar Jean Baptiste Lacosse bezig is een grat te graven voor een hem onbekend persoon, die later blijkt te zijn de nertog van Enghien, prins van Condé, wiens doodvonnis op aanstoken van Fouché door Napoieon tijdens dit bedrijt wordt onderteekend, waarna de on schuldige hertog woiclt gefusilleerd Het 2e bedrijf brengt ons in eene zaal van het Keizerlijk Paleis te Fon- ainebleau, gedurende welk bedrijl Napoleon met maarschalk Bertianü den veldtocht tegen Pruisen vooi be reidt en Fouché zijn wenken en be velen geefi tijdens dezen veldtochi zijne oogen en oortn goed open te nouden en op de betrekkingen dei Keizerin te letten. Gedurende dit be drijf heeft de eerste verschijning van den hertog van Enghien plaats. Het 3c bedrijt speelt in hetzelfde paleis. De maarschalken zijn eenparig van meening, dat verder verzet nutte loos en misdadig is. Napoleon moei, in weerwil van zijr. pogingen om zijne maarschalken over te halen met hem legen Parijs op te rukken, zich hierbij wederleggen en moet den afstand tee kenen. Fouché, de verrader, die daar het meest op aangedrongen heeft, ver laat in duivelschen triomf het paleis om het antwoord van Napoleon, aan de verbonden mogendheden over te brengen, In dit bedrijf krijgen we de tweede verschijning van den hertog van Enghien, in de houding en klee ding van het oogenblik, waarop hij de wraak des hemels over zijne rech ters afriep, waardoor Napoleon zoo zeer getroffen wordt, dat hij geen weerstand meer bieden kan en ai stand van den troon teekent. Dezen korten inhoud hebben wij gegeven tot beter begrip van dit too neelwerk. Waar „D.V.S.V." haar sporen op tooneelgebied wel verdiend heeft, en de entrée zoo laag gesteld is, dat iedereen er van kan profiteeren, hopen wij dat velen gebruik zullen maken van deze gelegenheid orn een werke lijk mooi historisch tooneelwerk te zien, temeer, waar aan costumes, tooneel en decor alle mogelijke zorg is besteed. JAC. M. DIODEN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Op 1 Augustus j.l. wendde de Kamer zich in een uitvoerig adres (destijds in ons blad opgenomen) tot den Minister van Arbeid, waarin er de aandacht op werd gevestigd dat bij de doorvoering der plannen tot reorga nisatie van den post-, telegraaf- en te lefoondienst, beoogende verschillende bezuinigingen op de uitgaven voor de ze diensten, al te veel de belangen van handel en industrie van bet platteland werden over bet hoofd gezien. Zoo werden in bet adres der Kamer behandeld de plannen tot omzetting der' postkantoren te Made en te Geer- truidenberg, de wijziging in de post- zending op de lijn Lage-Zwaluwe 's-Hertogenbosch, Vle plannen tot op heffing van de telefooncentra te 's-Gra- vemoer en Nieuwkuijk en de openstel ling van bet telefoonkantoor te Loon- opzand. De tusschenkomst der Kamer beeft de omzetting van bet postkantoor te Made niet kunnen verhinderen. Ten aanzien van bet Postkantoor te Geer- truidenberg is echter de mededeeling ontvangen, dat omtrent een anderen vorm van exploitatie voor dit kantoor nog geen beslissing kan worden geno men, docli dat met de door de Kamer aangevoerde bezwaren zal worden re kening gehouden. Wat liet postvervoer op de lijn Lage Zwaluwe's Hertogenbosch betreft, deelt de Minister mede, dat de wijzi ging in dit vervoer eer een verbetering dan verslechtering van het postvervoer heeft gebracht. Het is intusschen ech ter gebleken, dat deze wijziging inder daad voor sommige plaatsen de post dienst zooveel slechter heeft gemaakt, dat de Kamer op deze aangelegenheid zal terugkomen. Naar verluidt der mededeeling van den Minister staat het nog niet vast dat tot. de opheffing van de telefoon centra 't-Gravëmoer en Nieuwkuijk zal worden overgegaan, doch dat in elk ge val hij een te nemen beslissing met de belangen van de telefoongebruikers zal worden rekening gehouden. Zand zal bet aantal openstellingsuren binnenkort van 8 worden gebracht op 9 uur per werkdag. Ned. R.K. Hond van Handels-, Kantoor- .en Winkelbedienden, afd. Waalwijk. Maandagavond om 8 uur zal boven genoemde vereeniging een propaganda- vergadering houden. Als spreker zal optreden de beer A. van Hamersveld, bondsvoorzitter, met bet onderwerp: „De Rechtspositie van de bedienden". Deze vergadering is toegankelijk voor alle bedienden, zoowel leden als niet- leden. We hopen, dat alle leden tegen woordig zullen zijn en dat de ongeor ganiseerden hunne belangstelling zul len toonen, door in grooten getale op te komen. De vergadering wordt ge bonden in de achterzaal bij den beer P. Verwiel. B lind en-Uitvoervn gen. Zooals wij meldden, waren de twee avonden der Blinden uit Grave een succes. Nu krijgen wij nog a.s. Zondag de collecten in de parochiekerken, welke wij zeer dringend in ieders grootste milddadigheid aanbevelen. Rijksvakschool. De Minister van Arbeid zegt in zijn Memorie van Antwoord o. m. 't vol gende De omstandigheid, dat bij de Alge- meene Rekenkamer ten aanzien van 't verband tusschen de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers en bet daaraan verbonden Proefstation ten bate der Lederindustrie, eenig misver stand beeft geheerscht, behoeft nog geen aanleiding te vormen om in den bestaanden toestand wijziging te bren gen. In feite ressorteert bet Proefstati on trouwens reeds thans, onder één De partement, nl. onder, dat van den Mi nister van Arbeid. Door de nauwe be trekkingen, welke tusschen school én proefstation bestaan, en onvermijde lijk ook moeten bestaan, moeten ech ter de zaken school en proefstation ra kende, steeds door de Departementen van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waaronder de school ressor teert, en van Arbeid, Handel en Nij verheid, waaronder bet Proefstation thuis behoort, gezamenlijk worden be handeld. Deze samenwerking levert nooit de minste moeilijkheid op en geeft in de practijk tot geen enkel bezwaar aan leiding. R.K. Vrouwenbond. Woensdagavond vergaderde de R.K. Vrouwenbond in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging. Na opening en een inleidend woord van den Z.Eerw. beer Pastoor trad de Patronaats-too- neelvereeniging van van. Besoijen voor bet voetlicht met bet tooneelspel „De Reisgeleide" van Jo Molkeboer. De zaal was goed bezet en de aanwezigen hebben ongetwijfeld veel genoten van bet natuurlijke, ongekunstelde spel der jeugdige actrices. „De Reisgeleide" geeft in 5 tafereelen weer de geschiede nis van een meisje van bet land, dat door bet schijnschoon der stad daar heen wordt gelokt, ondanks de verma ningen van baar vrome grootmoeder, die bij baar de plaats van vader en moeder tegelijk inneemt. Voor baar vertrek geeft grootmoeder baar den raad toch geen van de vele vrienden, die zich op baar reis zullen aanbieden, tot geleide te kiezen dan alleen de eene ware vriend „De plicht". Weldra ont moet zij dan ook reeds deze verleiders, waarvoor grootmoeder haar waar schuwde, maar als achtereenvolgens het genot, de rijkdom en de eer baai- willen inpalmen, wijst zij deze resoluut af, totdat eindelijk de engel der plicht verschijnt, dien zij berkent als de gelei de, baar door grootmoeder aanbevolen en bij wien zij zich voor baar verderen t-oebt aansluit. Wij kunnen voor de opvoering van dit spel niet anders dan groote waardee- rihg hebben voor de speelsters en niet minder voor de leidsters, die zicli met zoo groote ambitie aan de instudeering van spel en zang hebben gewijd. Ook de costumeering en aankleed iug van het tooneel waren keurig in orde, de vele schitterende tafereelen waren een lust voor de oogen. Een dankbaar applaus van het tal rijke publiek beloonde de speelsters na ieder bedrijf, doch vooral na de schit- rende apotheose bij het einde. Het hierna volgende blijspel „De in gebeelde zieke" viel zeer in den smaak en bracht de lachspieren danig in be weging. Het dankwoord van den ZeerEerw. beer Pastoor was welverdiend en bij sprak zeker namens allen, toen bij de hoop uitte de Patronaatstooneelclub nog meerdere malen te mogen zien op treden. De nieuwe Ford. De N.V. A. de Graaff Co.'s Auto mobielhandel alhier, officieele Ford Dealer voor dit district, deelt ons me de, dat zoo juist door haar 't officieele bericht van de Ford Motor Company is ontvangen, dat de nieuwe Ford auto mobielen en trucks zijn afgezonden om geëxposeerd te worden op de auto mobieltentoonstelling te Brussel, wel ke op 3 December a.s. aanvangt en dat zij binnenkort geleverd kunnen worden. Bovengenoemde firma heeft reeds eenige modellen in bestelling. Verloding Groene Kruis. Blijkens achterstaande advertentie zal Kruis plaats hebben Zaterdag 26 Nov. a.s., des middags om 3 uur. Ongetwij feld zal de trekking van de verschil lende mooie prijzen weer veel belang stelling trekken. Mijnheer de Senator. Een oud blijspel, dat 't echter in on zen tijd ook nog goed doet, spijts de lawaaierige tooneelmodernisatie van het Zuiden. Dit laatste is geen mis prijzen, maar een sceptisch staan te genover een „tooneelhernieuwing" met moderne formules, die morgen weer anti-modern genoemd worden. Natuur lijk kan men waardeering hebben voor 't streven om de leege vlakken in ons tooneel te vullen en 't behoeft ook geen aanvechting dat een komisch of dra matisch persoon, waarin we alleen zien de veruiterlijking van een begrip, zonder meer, en dus niet uitgroeit tot een levend personage van vleesch en bloed, nooit een verheuging of conflict een interessante voordracht over de humor en ironie in de letterkunde. Wie uit de aankondiging van het onderwerp mocht hebben aigeleid een lach-avonü te krijgen, was er danig naast, 't Was een iijne kunstavond met een doceerend karakter. in zijn inleiding wees de heer Poort op t moeilijke van het onder werp omdat de lach een probleem is. „De mensch is het wezen dat lachen kan" zegt Plato en duidt hiermede 't verschil aan tusschen mensch en dier. J't is niets men&chciijkcr dan een iach zegt spr. en iaat üaaiop volgen üc moeilijke vraag waaiom lacnen wij? Vanat Ansiotelcs lol neden zijn er wijsgceien geweest die zich niet dit viaagsiuk neoDen Oczig gehouden. Zoo iacniD.v. elk mensch om Cnapun. In de volgende lijnen geeti de neer Poort dan een sleutel voor dit geheim. Al hei lacnwckkcnde berust op een kan realiseeren van het leven zelf. legensieihngvoor alle rachwekkend- Maar zoolang men in den vollen Sturm und Drang der tooneelhernieuwing el kaar nog niet verstaat (zal Herman Teirlinck binnenkort de gewenschte oplossing brengen met z'n colleges aan de academie?) en 't een struikelen is over: realisme, naturalisme, idealisme, cerebralisme, kortom, zoolang we nog staan in een geroezemoes van „isme's", aanvaarden we dankbaar tooneelstuk- ken, zooals de Dommel kring ons Don derdagavond bracht. „^lijnheer de Senator" i»- een gees tig Duitsch blijspel in drie bedrijven van Franz von Schöntban en Gustav Kade!burg. Als blijspel mist 't de diep te en scherpte en schuimende geestig heid van 't Franscbe blijspel ,,'t Oud Kasteel", waarmee de rappe dilettan ten van „de Dominelkring" 't vorige jaar zooveel succes hadden. Dit Duitsche blijspel kunnen we be schouwen' als ren stukje Duitsche huis- kamer-romantiek (onder romantiek te verstaan bestaanbare uitzonderingsfi guren), maar meer nog als een sterke typrering van een zekeren tijdgeest, die een eeuw achter ons ligt. Figuren als Senator Andersen, hebben ook on ze voorouders gekend. Een soortgelijk type, neen, een fotografie van den se nator vinden we immers in den ouden Corn velt van Jo van Ammers-Kullers' „Opstandigen". In Mijnbeer de Sena tor zien we eveneens boe de jongste ge neratie met de oude gesteven en gestre ken ideeën van 'n Andersen breekt. Dit gaat natuurlijk niet voetstoots, maar 't is de liefde welke bier beide partijen tot elkaar brengt en tenslotte overwint. Het stuk werd bijzonder vlot ge speeld, zooals we dat van „de Dominel kring" gewoon zijn. De beer Fr. Prin- zeri was als senator bijzonder in stijl. Aan 't eind van het derde bedrijf was hij minder rolvast, maar, en bier zit 't fortuinlijke, dat kwam zijn spel baast ten goede, want naturlijker kon het niet. Vooral in z'n onderhoud met So phie Petzoldt (Mevr. Zoetmulder van Klaveren), mochten we na de ontdekte vergissing van Andersen wel ,,'t zoe ken naar woorden" verwachten. Hen- Mittelbach (H. van der Putt), schoonzoon van den senator, was ren levend woorden- en gebarenspelzijn spel gaf den indruk van improvisatie, en dat zegt genoeg voor een acteur. In één adem noemen we dan nog': Mr. Gehring (A. Schellens), Agathe (Mevr. L. de Vlani-Hegener) Helene (Mevr. D. Schellens-van Wijck), Stefanie (Mevr. A. de Vlam-Rubbens). Daaromheen bewegen zich nog eenige kleine rollen, als: Dr. Heinz (R. de Vlam), Jozef (Mr. Joh. v. d. Putt.) en Oscar (E. de Vlam). Alle speeelsters en spelers bewogen zich met zoo'n gemak op 't tooneel, zooals men alleen, van beroepsartiesten kan verwachten. 't Geheel was zoo absoluut af. Welk een fijn, soepel spel gaf Mr. Gehring te zien, die er in slaagde de steenen Agathe tot leven te brengen. Hij was de beminnelijke Duitsche held, die voor geen moeilijkheden terugspringt en door gezond verstand weet te over winnen. En lioe natuurlijk voltrok zich in Agathe 't proces van levend worden, 't terugkeeren tot. een gezonde werke lijkheid en een dito levensbeschouwing. Stephanie was 't zich gemakkelijk be wegende en innemende kostschoolmeis je, die den hartelijken MJr. Gehring als premie krijgt. 't Gebeele geval met Oscar, zoon van den senator, die z'n hart verkocht heeft aan de lieve Gouvernante, Sophie Pet zoldt, wordt ten slotte tot oplossing gebracht, 't Stuk eindigt met een ge lukkige verbintenis der kinderen van den senator en 't weer man worden van beer Mittelbach. Alle hulde aan de ziel van de intel- lectueele tooneelgroep, den regisseur, dhr. Zoetmulder. Een hartelijk applaus en veel bloe men volgden. De beer van Liempt dankte namens 't operatiekamerfonds de innemende gasten uit Eindhoven. Ook wij hopen op een spoedig weer zien van de Hommelkring. Hoewel de zaal aardig bezet was, hadden wij voor een dergelijk doel en spel nog meer belangstelling verwacht. Wellicht waren de resultaten voor het operatiekamerfonds dan ook van eeni ge beteekenis geweest. Herman Poort. Voor een kleine groep belangstel lenden hield de letterkundige Herman ncid is m ucn Kern een tegenstelling aanwezig. We dienen nicioij mei ie velgelen dat we naasi ecu bundei peiaounnjKneid, naast individualisme uok een üundcl geineenscüapsinsiihct nebben. En deze twee nu Komen geregeld mei eikaar in botsing. Dc iacn is de wil en de daad van de gemeenschap, ja is werkelijk ten gemccnschapbua&d. Zoo zal een klui zenaar den lach vciiiezen. ut lach viaagi immeia een echo. De iach kan ook straffend optieden; de gemeen- acnap werkt straffend up nel individu ais 'i leis legen de gemeenschap doet. 't Leven is een voortdurende wissel werking en 'i individu, dat mei reke ning huudi met de viocibaaaiheid van nel leven, bedreigt de wereidoiae cn verzet zien in wezen legen de gemeen- scnap. Dt gemeenschap suait het individu dan met den iach, Al 'l ko mische berusi op deze tegenstellingen. Door eenige met zorg gekozen frag menten werkt bpr. dan genoemde stellingen verder uit. Natuurlijk moet men vooral niet uit het oog verliezen, dat 't karakter van een lach kan ver anderen. bpr. leest dan een fragment voor uit een werk van F. de Sinclair. Volgens spr. mist de Sinclair twee gaven, die de bron zijn van hoogere numor, n.l. soberheid en gevoel. Dan noemt spr. nog eenige fijne humoristen zooals b,v. Jean Paul, de teer gevoe lige. Evenals de Engelsche meesters weet ook hij in tranen te lachen en met een bevende stem te schertsen. Dat is de opstijgende hurnor, die meer verwant is aan de luisterende stille dan aan den schaterlach, Ter verduidelijking ias spr. eenige iijne genre stukjes voor van Frans Verscnoren en Theo Thijssen. Spreker loonde daarmee aan de grenslijn tus schen de humor en 't komische. De fijnere en hoogere humor wordt alleen bereikt door einstig voelende kunstenaars met veel toewijding. En de bron van dit alles, zoo zegt spr is de liefde. Na de pauze behandelde de heer Poort de ironie. Ook ironie is een andere soort van lachwekkendheid, die ook uit tegen stellingen wordt geboren. Maar ook hier is een scheiding tus schen het oorspronkelijk ironisme en 't verheven ironisme. Onze Nederland, sche wijsgeer Bierens de Haan zegt o.a. „het oorspronkelijk ironische is de haat tegen het verhevene". En waar het verhevene 't keRmerk is van het goede en schoone. gaat 't oorspron kelijk ironisme dus tegen de deugd in. Oorspronkelijk ironisme kent ook geen geluk, 't Oorspronkelijk ironisme vindt men in een Faust, Mephistophe- les, enz. Dit soort ironie is voor den booze een machtig wapen. Maar dit wordt hem echter ontwrongen door den Apologeet van de waarheid. De betere ironie is het eigendom van den apologeet der waarheid. Spr. gaf hierna eenige voorbeelden hoe b.v. Christus zoo'n apologeet was en de betere ironie wist aan te wen den. Iedere groote apologeet kent deze betere ironie. We vinden ze niet alleen bij Socrales en Aristoteles, maar bij eiken kunstenaar en wijsgeer, zoowel bij den Franschen blijspel—dichter Molière, als bij den Hollander van Moerkerken, en evenals bij den fijnen Oostenrijker Riike, die de armoede verheft tot een goddelijkheid en de weldaad maakt tot een eeiedienst, vinden wij ook in de werken van Anatole France betere en hoogere ironie, die uit liefde geboren wordt en van goddelijken oorsprong is. Met een mooi fragment van Barnabé, 1e jongleur—kloosterling,van Anatole France besloot Herman Poort zijn hoogst leerzame voordracht. Deze eerste kennismaking met den heer Poori was een zeer aangename, die naar wij hepen aanleiding zal geven hem nog meermalen voor Waal wijk te introduceeren. „VEDEHOVA". Zooals reeds vroeger in ons blad vermeld werd, stelt de Vereeniging „Vedehova" zich o.m. ten doel het or- ganiseeren van lezingen over onder werpen de schoenindustrie betreffen de. Zoo werd in de vorige vergadering een voordracht gehouden over een in den laatsten tijd veel besproken thema n.l. Bata en zijne fabrieken, waarmede een veelbelovend begin gemaakt werd. /npncrtne 23 November is hel

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9