MOM nti mm 365 x Allegro Nr. 96. Woensdag 7 Dec. '27. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. 1 2 3 1 2 3 4 1 2 3 1 2 3 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 December '27. JUBILEUM-NUMMER. ln ons Jubileumnummer dat 1 januari a.s. verschijnt, zal een beperkte ruimte beschikbaar worden gesteld voor ad vertenties. Zij die eene annonce in dit nummer, dat naar wij ons voorsteilen een heel bijzonder karakter zal dragen en dat door de duizenden en duizenden lezers om zijn vorm en inhoud zal worden bewaard, wenschen geplaatst te zien. worden verzocht een or.zer ter nadere bespreking te ontbieden of die annonce zoo spoedig mogelijk op te geven. DE ADMINISTRATIE. Examen. De Heer C Verwiel te Waalwijk is Maandag 5 December geslaagd voor de Akte Aardrijkskunde M. O. Hij heeft zijn opleiding genoten aan de R.K. Leergangen te Tilburg. St. Nicolaas. Het bezoek van St. Nicolaas aan onze gemeente op Zaterdagen 26 No vember en 3 December georganiseerd door Waalwijks Belang daarin bij ge staan door Dames- en Heeren-Comité's in v m. Baardwijk en Besoijen, ten bate van behoeftige huisgezinnen in onze gemeente, mag een groot succes genoemd worden. Er werd aan geld opgehaald in v m. Waalwijk f 210. in v.m Biardwijk pl m. f 150 en in v m. Besoijen pl m. f80 zoodat in geheel Waalwijk de belang rijke som voor dit mooie doel is ge collecteerd van pl m f 440, terwijl daarenboven nog een 125 pakjes met verschillenden, zeer begeerden inhoud verzameld werden. Men ziet dat hier door onderlinge samenwerking van een prachtig resul taat gesproken mag worden, waardoor men in staat was zeer veel behoefti- gen en hunne kinderen metSt Nico laas een mooie verrassing te bereiden. Een woord van dank voor allen is hier op zijn plaats. Vestiging. Naar wij vernemen zal Mej. Ver hoeven, aan wien in de voorlaatste raadsvergadering over 1928 een sub sidie is verleend van f 500 zich 15 Dec. a s. als vroedvrouw in onze ge meente vestigen. Kostelooze Rijwielmerken. De Ontvanger der Directe belastin gen te Waalwijk deelt mede, dat be halve op de gewone kantooruren, op Maandag 12 en 19 Dec ]927 en2Jan. 1928 des avonds van 7 tot 9 uur ten kantore Waalwijk gelegenheid beslaat tot het aanvragen van een kosteloos rijwielmerk. De aanvrage moet door den persoon zelf geschieden. Gewer.scht is daarbij het aanslagbiljet mede te brengen. De kostelooze rijwielmerken worden alleen uitgereikt aan hoofden van gezinnen die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben, wier werk meer dan een half uur gaans van hun woning is verwijderd en die niet in de rijks inkomsten belasting zijn aangeslagen. Telefoongids. De wijziging, gegeven voor de ver melding in den telefoongids van den Heer Pulles—van G:rwen behoeft de volgende verbetering 80: A. Pulles van Gerwen Co., Schoenfabriek Stationstraat. 191: A Pulles van Gerwen, Woonhuis Mr. van Coothstraat. Korfbal. Op de Ztterdag l.l. gehouden verg. van deN.K.B. (Noord Brabantsche Korf- baloond) gehouden te Tilburg werd de heer C. Trimbach. voorz. van W. E K. gekozen als bestuurslid van dien bond. W.E K. zal 't volgend seizoen haar eerste competitiewedstrijden spelen. Bekroningen. De bekende hoenderfokker, de heer W. v. Heesch alhier, heeftop de groote Nationale Tentoonstelling van de Eind- hovensche Pluimveeclub met de vier door hem ingezonden Barnevelders wederom fraaie bekroningen verworven nl. een eere-, een 2en en een 3en prijs met twee Barnevelder hanen (jongj. Een 2en prijs met een Barnev. hen (oud) en een 4en prijs met een Barnev. hen (jong). Een mooi succes, vooral waar de dieren van eigen fokkerij zijn. Kanarie-tentoonstelling. In de keurig versierde en gezellige zaal van den heer A v. d. Pluijm hield de „Eerste Waalwijksche Kanariever eeniging" 11. Zaterdag en Zondag een onderlinge tentoonstelling van kanaries, die zeer goed geslaagd mag heeten. Nadat zich de heer Schoep uit Til burg Vrijdag en Zaterdag met de keu ring der vogels had belast, werd de tentoonstelling Zaterdagavond ge opend. Beide dagen heeft de tentoon stelling zich in een goed bezoek mogen verheugen en mag dus de vereeniging op een mooi succes bogen. Wij laten hieronder den uitslag der keuring volgen Klasse I. 4 vogels 1927. pr. Raaljmakers 229 p. Raaijmakers 220 p. Pijnenburg 119 p. Klasse 11. 2 vogels 1927. pr. Netten 107 p- Raaijmakers 98 p. Pijnenburg 95 p- Klasse III. 1 vogel 1927. pr. Pijnenburg 52 p. Pijnenburg 49 p. v. d Wiel 46 p. Klasse IV. 2 vogels Open Klasse, pr. v Rijswijk 145 p. v. d. Wiel 137 p. v. d. Wiel 125 p. Klasse V. 1 vogel Open Klasse. pr. v. d Heijden v. d. Pluijm Netten de Kok Klasse VI. Vrije Klasse, pr. Wijkmans. Govers. Govers Poppen, pr. Raaijmakers. Pijnenburg. v. d. Pluijm. 61 p 52 p. 49 p. 49 p. kon komen, zijn uitkeering van 70 procent minimumloon bij werkloosheid en 30 procent bij ziekte en ongeval Staking en uitsluiting De staking, geproclameerd bij de schoenfabriek fa. F. de Wert en Z is heden een voldongen feil. De onder handelingen, vorige week gevoerd tusschen deputaties van patroons en arbeiders ook met den Rijksbemidelaar hadden geen afdoend resultaat. De staking met uitsluiting op drie andere fabrieken fa G en F Kuipers fa Ja- cobs v d Bosch Fa. Blankers-Remmers, omvat circa 125 personen, die bijna allen georganiseerd zijn. Men meldt nog nader, dat alleen de ongeorganiseerde stikmeisjes en een aantal jongens Maandagmorgen waren opgekomen aan de fabriek van de fa Fr. de Wert Het werk kon dus geen voortgang vinden en de uitsluiting op de andere 3 fabrieken trad in werking. Geheel de Hilvarenbeeksche Schoen industrie ligt dus stil. Van werkgeverszijde wordt gemeld, dat het groote bezwaar van de firma de Wert tegen de arbeiderseischen geldt, het afsluiten van een collectie! contract. Men wil daartoe absoluut niet overgaan, omdat voor de meeste schoenfabrieken in den lande geen collectief contract geldt. T. Crt Biljarvereeniging U.T E.L. Zaterdagavond speelde de vereeni ging UT L. haar openingswedstrijd in calé van Helvoirt legen het tweede zestal van „Ons Genoegen" welke wedstrijd een zeer gezellig verloop scheer ik mij met één scheermesje sinds ik het ideale slijp- en aanzet apparaat voor veiligheids scheer mesjes gebruik. Prijs ƒ7.50. Verkrijgbaar bij de FIRMA JOH. SMULDERS - 's Hertogenbosch Boomplantdag. Het gemeentebestuur heeft besloten, bij het aanplanten van de j >nge boomen in de Burg. van der Kiokkenlaan waarvoor de mooie Plantaan boom is uitgekozen een boomplantdag te organiseeren. Voor de 48 te planten jonge boomen, zullen van de verschil lende L O. Jongensscholen 48 kinde ren worden aangewezen, die elk een boom zullen planten Het feit zal dan in een oorkonde worden vastgelegd, en aan eiken jeugdigen planter wor den uitgereikt. Een en ander zal natuurlijk met eenige plechtigheid gepaard gaan, terwijl aan de deelnemende kinderen ook eene versnapering zal worden uilgereikt. Raadsvergadering. De eerstvolgende raadsvergadering zal gehouden worden op Vrijdag 23 December a s. Doktersfonds R.K. Werkl. Ver. Wij vernemen, dat het bestuur van het doktersfonds van de R K. Werk- liedenvereeniging. aan zijne leden zal voorstellen, een overeenkomst aan te gaan, met de alhier te vestigen vroed vrouw. Over de basis waarop zulks zal geschieden, zijn partijen reeds overeengekomen. A.s Maandag zal eene alg. verg. gehouden worden. Acrobaat Boesnach. As Zondag zal de bekende acrobaat Boesnach. die reeds eerder in onze gemeente optrad eene vliegdemon- stratie geven te v.m. Baardwijk. Hij zal dan vanaf den ouden toren aan den dijk langs een staaldraad, waaraan hij slechts met zijn tanden hangt over een afstand van een paar honderd meter naar beneden zweven. Deze demonstraties zullen Zondag tweemaal gegeven worden, n.l. te 12 uur en te half vier. Men zie hiervoor de advertentie in ons volgend nummer. Staking en uitsluiting in de schoen industrie te Hilvarenbeek. Gistermorgen vergaderden de stakers en uitgeslolenen in het patro naat onder leiding van den heer Roes- tenberg en Passier. De laatste conferentie tusschen de betrokken partijen met den Rijksbe middelaar had Vrijdag plaats. Hier kon ook geen overeenstemming wor den bereikt, zoodat het conflict onver- mijdelijk werd. De beide hoofdpunten in 't geding, waarover men niet tot overeenstemming had en was de uitslag als volgt: U.T E.L. Ons Genoegen. H. Pullens Thzn. 75 Fr. de Vries 70 Fr v. Helvoirt Wz 75 H Pullens Lz 75 E de Vries 75 A. Verheijden 73 J Pullens 74 M Lcijtens 75 Fr v. HelvoirtBzn 68 A v. Helvoirt 75 Fr. Schilders 75 K. Maas 73 437 441 Genoegen" won met 4 zoodat „Ons punten. Hoogste serie werd gehaald door den Heer A. van Helvoirt van „Ons Genoegen. De wegen in Noord-Brabant. Omtrent het bezoek van den Minis ter van Waterstaat aan Noord Brabant wordt ons nog gemeld, dat Z Exc vergezeld was van den administrateur van zijn departement, den heer Rosen wald en op de reis begeleid werd door de hootdambtenaren van de Rijkswater staat in de provincie, den hooidinge nieur directeur De Gelder en de hoofd ingenieurs Kempees en van Spanj Het doel van het ministerieel bezoek was kennis te nemen van de vorde ringen van de dit jaar door het Wegen fonds ondernomen verbeteringen van Rijkswegen in Noord Brabant Zooals bekend, kan Noord Brabant zich beroemen op het bezit van een over het algemeen goed net van Rijks wegen, wat richting, breedte en be groeiing betreft. De meeste zijn recht, breed en aan beide zijden met hooge boomen begr< eid Een gebrek is ech ter de bestrating van oude ontff.-n keien, welke nog op vele dier wegen wordt aangetroffen. Daarom heeft, nu geld tot verbete ring der wegen beschikbaar is geko men, de Rijkswaterstaat in de eerste plaats gedacht aan de vervanging van de ongeschikte keien door een beter bereidbaar verhardingsmateriaal. De keuze is daarvoor gevallen op cement beton. Daartoe worden de keibestratingen opgenomen en vervan gen door een 6 M. breede en 0 18 M dikke vlakke betonverharding De uitgekomen keien worden benut tot verbreeding tot 6 M van een ander vak keibestrating, dat. na die verbree ding dienen zal tot onderlaag voor een het volgend jaar daarop aan te brengen vlakke verharding van asphalt- beton. In dien geest is dit jaar de verbe tering van ongeveer 40 K M wegleng- te aanbesteed, over verschillende Rijks wegen, verdeeld, namelijk 6 K M. tusschen Breda en Bergen op Zoom. 6 K. M tusschen Breda en Moerdijk. 8 K. M. tusscnen Breda en net Sieeuwijksche Veer, 1.5 K M. tusschen Breda en Golile, 12 5 K. M. tusschen Den Bosch en Einuhoven, en 4 KM. tusscnen Den Bosch en Grave. De kosten zijn f 1.100 000 Het vol gend jaar zal de verbetering van een ongeveer even groote weglengte onder nomen worden. Bij de verspreide ligging der weg- vakken, was het utteraard niet moge lijk ze in één dag te bereizen, in verband waarmede het ministerieel bezoek zich heelt moeten bepalen tol de bezichuging van drie in uitvoering zijnde vakken betonvemardtng, name lijk een vak van 3400 M lengte tus schen Vugt en Boxicl, een vak van 4800 M. lengte tusschen Eiten en Koosendaal en een vak van 2000 M lusscnen Breda en Ouster hout. Rectificatie. In het bericht in ons vorig nummer, betrtffende de stichting van een tede- raile van schoenfabnkantenvereenigin- 'gen noemden wij als datum voor ae te nouden consiitueerende vergadering Dinsdag 13 Febr. a s., dit moet zijn Dinsdag 13 Dcc. a.s. Men verzoekt ons verder te willen melden, dat het pand in de Stations straat waar vroeger de Geldersche cderhanüel gevestigd was, niet door de fa. Janssen Co. is aan gekocht. zooals wij meldden, doch gehuurd. DRUNEN Verschenen is hel Jaar verslag der vereeniglrig tot Evangeli salie binnen de classis den Bosch. Onder het woord uit Psalm 84 „Zij gaan van kracht tot kracht', Als „motto" geetl de Secretaris Ds. Voornoeve van den Bosch, een kort overzicht mei betrekking tot de drie evangelisatie- posten n.l. s Hertogenbosch, Tilburg en Oss, zij behartigen op allerlei wijzen de geesieiijke belangen der Orthodoxe Hervormde Kerk en verrichten tevens zuiver Evangelisatiewerk De Secretaris wijst in zijn verslag op een opgewekt vereenigingsleven, kerk bezoeken enz. te 's Bosch te Tilburg in een be (rekkelijk zelfstandige vereeniging van Orthodox Hervormden. Financieel is een klein te kort. Het verslag van den jongsten post der vereeniging Oss spreekt van lang zamen vooruitgang en groeiende be langstelling. Tot Voorzitter werd gekozen Ds. j. H. Huijgens te Heusden. Uit het fi lancieel verslag blijkt dai de vereeniging heeft een nadeellg saldo van 1 97 84. Verder geeft hei verslag nog foio's der gebouwen en een uitgebreide financieele mede deeling Ds. v. d. Vlugt uit Drunen die het verslag geheel heeft klaat gemaakt, spreekt tot slot, een op wekkend woord. Den Penningmeester Ds v. d. Vlugt uit Drunen en den Secretaris Ds. Voorhoeve uit den Bosch mag een woord van dank voor hun keurig verslag niet onthouden worden. Ook hier heeft St. Nicolaas zijn intrede gedaan bij de kinderen. Dins dagmorgen kwamen de kinderen in het Meisj^spatronaat bijeen om het feest van St. Nicolaas te vieren en tevens vele geschenken in ontvangst te nemen, want aan vele behoeftige kinderen werden talrijke kleeren uitgereikt en werden allen verrast op lekkernij Toen allen bijeen waren kwam St. Nicolaas met zijn zwarten knecht en werd door allen verwelkomd, waarna St. Nicolaas de pakjes uitdeelde, ge schonken door milde gevers, welke voorzeker een woord van dank niet mag onthouden worden, ook een woord van lof aan de Eerw. Zusters die alles gedaan hebben om deze kleeren te maken. Nadat nog een woordje ge sproken was door den Z Eerw. heer Pastoor keerden alle kinderen met een dankbaar hart huiswaarts. Wij hopen dat dit telkenjare mag worden herhaald, tot heil en geluk van de kinderen der behoeftige gezinnen. In de dezer dagen gehouderfver- gadering van het Handbooggezelschap 'de Wets Zonen", werd met algemeene stemmen besloten om aan te sluiten bij den Oranjebond. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Blijkens de in dit nummer voor komende advertenties zal de bekende acrobaat Boesnach a s. Zaterdag in onze gemeente optreden en wel te 3 uur n m te Vrijh. Capelle bij het Kasteel Zuijdewljn, waar hij een vlieg demonstratie zal geven en des avonds te 7 uur in café v. Caem, waar zijn gezelschap een uitvoering geeft van goocheltoeren, komische- en drama tische voordrachten. Zeer velen zullen ongetwijfeld deze spannende vertooningen gaan bijwonen. INGEZONDEN STUKKEN Conflict in de schoenindustrie te Hilvarmbeek. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. Hilvarenbeek, 6/12, 1927. Op bevel van het hooidbt stuur van den werkliedenbond is de staktr g in de schoenfabriek van den heer F. de Wert heden ingegaan. De andere fabrikanten ter plaatse, de eischen van bovengenoemden Bond onredelijk en in hun geheel niet voor inwilliging vatbaar vindend, hebben ter steuning van den heer de Wert hunne fabrieken op gelijken datum stilgelegd. Deze zaak heeft mijne bijzondere belangstelling, daar ik uit ouderlijken plicht mijne twee zoons eene schoen fabriek bezorgde. De werkgevers te Hilvarenbeek zijn allen behoorlijk tevreden en de toe stand van de werknemers is er schit terend, getuige o m. de vele schoone eigen woningen, waaronder groote calé's en zelfs genre villa's, de laatste jaren en tot op dezen dag door hen gebouwd. De groote danszaal met annex woonhuis van den Voorzitter van den plaatselijken Werkliedenbond is er een zeer sprekend bewijs van. Bovendien kent de levenswijze geen krimp nauwelijks te gelooven, zal men zeggen en toch weer, dat er onder de schoenmakerswerklieden vele houders van groote en enkele houders van kleinere jachlaktens zijn, die voor en na het werk die rijkelui's sport be oefenen. Vischsport valt ook terdege in hun kader, waarvoor een deel van het Wil- helminakanaal door hen gepacht is. Ook heeft het werklieden corps zijn contigent liefhebberij motorrijders, van krimp of ontevredenheid is dus te Hilvarenbeek geen sprake. Wat is dan de aanleiding van het conflict De vrijgestelde Roestenberg gaf bij gehouden conferenties te kennen, dat hij eens iets moest doen voor zijn mannetjes en dat laat zich ver- staan, al was het maar alleen tot be houd en instandhouding van zijn baanije zooals hij zelf nog kortelings ten kantore van den heer de Wert getuigde. Hij moet immers steeds op wat nieuws bedacht zijn of de leden vinden allicht aanleiding de geldelijke con tributie te staken en den bond over bodig te beschouwen. De werkgevers willen accoord gaan met redelijke eischen en dat zijn de gevraagde kindertoeslag en betaling van Christelijke feestdagen en boven dien enkele vrije dagen met .behoud van loon, doch wijzen onherroepelijk de overneming ten hunne laste van de gevolgen der eventueele werke loosheid af, denkt eens terug aan de misere van 1921-22 en 23, de sterk- sten zouden er onder bezwijken. Wie toch kan bij niet werken 70°/0 van het minimumloon gavandeerer. Gedwongen stilstand door slapte in zaken geeft ontegenzeggelijk voor de werkgevers een groot nadeel, dat waarlijk door bijzaken niet moet wor den vermeerderd. Den werknemer treft dit zetter ook, aan tegenslag kan niemand ontkomen, doch de loonen zijn zoo hoog, dat de werkman zich aan dien tegenslag kan aanpassen Niettegenstaande er in 1926 nogal werkelooze dagen zijn geweest, zag ik toch op de loonlijsten verschil lende jaarbetalingen genoteerd van flinke werklieden gaande van fl 1500.- tot zelfs boven de fl. 2000 per per soon, en als men daar bijvoegt de fl 31.20 jaarlijks voor ouderdomspen sioen en bovendien nog de procenten over 't heele jaarloon voor de onge vallenwet, dan meen ik met recht te mogen zeggen dat de werkman op eene schoenfa riek voor vlijtig wer kende personen (want alles is er bijna stukloon) een zeer goede maatschap pelijke positie kan zijn en die dus best een tegenvallertje in den vorm van gedwongen werkeloosheid kan velen. Inkomens van werkmanshuishoudens van fl. 4500 en meer zijn hier geen zeldzaamheden. Volgers het verslag der Tweede Kamer van 1 December heeft men daar een heelen namiddag over de moei- liike quaestie der werkeloosheid vol gepraat zonder een afdoende regeling in elkaar te kunnen zetten De Minister zegde huiverig te zijn om de Industrie te belasten met nieuwe uitgaven voor ziekteverzeke- ring en werkeloosheidverzekering en hier zou men die netelige zaak maar met een slagje oplossen, door den geheeien last op de werkgevers te laden, terwijl 's Lands Regeering niet durft denken aan een klein percentage. De gevorderde 100 pCt. van het gewone loon bij ongeval is ook zeker een overdreven luxe. het zou een klein ongeval tot een begeerd iets maken 70 pCt. is passend en ver- Vuchterstraat 33. Teleloon 659 (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur,

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5