Rheumatische pijnen Hoofd-en Kiespijn andering zou u!t den booze zijn. Over ziektevergoeding: b hoort thans niet gesproken te worden, de Regee ring gaat daar eerstdaags een vaste regeling in brengen. Het is diep bedroevend en hoogst afkeurenswaardig om gelukkige toe standen, zooals te Hilvarenbeek be staan, zoo klakkeloos uit hun verband te rukken en onwillekeurig vraag' men zich af of het niet gewenscht zou zijn, dat dergelijke bevolen storingen in bedrijven, wettig strafbaar worden gesteld. Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn, UEd dw. dienaar F. KUI|PERS BUITENLAND. bestuursleden van K. B. en allen die rekening gehouden wordt, doch die in hun medewerking verleenden bij de de toekomst 'n naam zal hebben hoog voorbereidende werkzaamheden, wa- te houden. Hij wenscht J. K. geluk met ren aanwezig. St. Nicolaas bleek 'n zelf- 't succes reeds bereikt, doch wijst ze op de vriendelijke, spraakzame, innemen- 't groote werk dat hen in de toekomst de H. Man als voorgaande jaren. Geen wacht. Hij wijst er op dat steun van dc enkel pakje werd overgereikt, of een gemeente bijzaak moet zijn. 't Is een opwekkend of vermanend woord werd belang dat allen raakt, allen moeten den kleine toegevoegd en geen enkel hier dus willen steunen. Hij beveelt de kind ging heen, dan met 'n lachend, jeugdige vereeniging in aller sympa van vreugde stralend gelaat. Met thie aan en hoopt dat haar plannen vuur werd de H. Man bij z'n intreden ook in de toekomst zullen slagen, zoo bezongen, met enthousiasme werd hij I als 't eerste werk reeds is geslaagd. gedankt na de uitdeeling zijner rijke gaven. K.B. had met de organisatie van dit feest andermaal 'n groot succes, 't Is en blijft een van haar meest sym pathieke daden. Armenconcert. Zoo ooit dan krijgen we Zondag in Apolio 'n armenconcert mei „elck wat De heer Colijn is opnieuw benoemd tot voorzitter der volgende economi sche conferentie, over welker wel slagen hij zich optimistisch uitliet. Zooais men weet zal de heer Colijn zich spoedig naar Lidië inschepen voor een langdurige reis. Er dreigt nog altijd een conflic tusschen Polen en Lithauen welk laatste land niet veel schijnt te moeten hebben van de inmenging van den Volkenbond. President Coolidge van der Ver eenigde Staten zal geen nieuwe can didatuur aanvaarden. Er zijn vermoedelijk 900 visschers door het ijs ingesloten, op de Kaspische zee omgekomen BINNENLAND. In de gisteren gehouden zitting dei Tweede Kamer is de begrooting var Financiën zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na aanneming van eenige kleinere wetsontwerpen, kwam aan de orde dt begrooting der P., T. en T. In de gisteren gehouden avond zitting van de Tweede Kamer, werd de behandeling van de justitie-begroo ting voortgezet. Jhr. van Sasse var Ysselt besprak het optreden van den Olficier van Justitie te Middelburg inzake de Aardenburgsche verkiezings- kwestie. Tot hoogleeraar in de metallurgy en docimasie aan de Technische Hoogeschool is benoemd ir. M. H. Caron, hoofdingenieur bij den Mijn bouw in Ned Ind.ë. Door het verbond van vereeni gingen van sigarenfabrikanten en d« Ned. R K Vereeniging van Sigaren fabrikanten, is een adres gericht aai den minister van Financiën, waarin het deikbeeli eener gewichtsbeias ting, verbonden met een banderoll» voor de sigaretten, ten zeerste word' aanbevolen. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 7'/2 u"r Repetitie voor de adspfranten en 8V2 uur voor dt leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8V2 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/3 uur repetitie Tavenu. Zaterdag 8 uur. Bestuursvergadering Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, G Dec. 1927. Winkelweek. Zaterdagmiddag had in de zaal van Euphonia de sluiting plaats der win kelweek, door de Winkeliersvereeni- ging hij gelegenheid van St. Nicolaas georganiseerd. Deze tweede winkel week der W. V. heeft een schitterend verloop gehad en er is beslist het doel mede bereikt wat de jeugdige vereeni ging beoogt n.l. de aandacht op de plaatselijke zaken te trekken en de koopers hier te houden. Doch daaren boven heeft de W. V. het resultaat ge had, dat honderden koopers van bui ten gekomen zijn, om hier hun inkoo- pen te doen. Bij herhaling blijkt het, dat onze winkelstand niet onder be hoeft te doen voor* dien van andere en grootere plaatsen uit de omgeving. De prijzen werden uitgereikt door den Voorzitter der Vereeniging Iv. B., Mgr. Volker sprak hierna 'n woord van sympathie met 't werken der ver eeniging en 'n woord van opwekking tot de cursisten, 0111 niet slechts te be ginnen doch ook vol te houden en met ambitie de lessen en alle lessen te vol gen. Hij belooft J. K. z'n vollen steun De heer Smit wees nog op de combi natie met den cursus van de Vakver wils". Nooit zagen we 'n meer variee- rend programma en daarbij een pro I fnigmg, die zooals te voorzien is, voor gramma dat uitsluitend met krach ten uit onze plaats wordt afgewerkt, zoodat er zoo goed als geen onkosten af gaan en alles de armen ten goede komt. De harmonie geeft 'n zestal nummers, waaronder „Gloria Victis" van Langlois en „Le Rocher Fantime" van Popy, het duo Bosch alhier, met eenige dilettanten verzorgt het komi sche gedeelte; van Apollo krijgen we nog 'n duo voor Piston en Tuba, een quartet voor 3 clar. en sax. Bas, een solo voor Piccolo en een voor groote fluit, terwijl tevens een solo en een duo worden gezongen en het pas opgerich te Mannen-quartet „Bel Canto" 'n enkel een dubbel quartet zal uitvoeren. De groote zaal van den heer Smit is Zondag beslist te klein. Jong Kaatsheuvel. Het werk 'n viertal weken geleden door eenige energieke jongelui begon nen, heeft reeds 'n schitterend resul taat gehad. Gisteravond is de eerste cursus der vereeniging „Jong Kaats heuvel" in een der lokalen der O. L. school geopend. Behalve de leerlingen en hun leider, de WelEd. heer Abersohn, en de ledvn van Jong Kaatsheuvel, waren aanwe zig de HoogEerw. heer Pastoor Völker, Kap. Hoekx, het Schoolbestuur, afge vaardigden van de Vakvereeniging, verschillende fabrikanten en andere genoodigden. De heer Jef. van Beurden, voorzitter der jeugdige vereeniging, opende met '11 kort welkom, daarbij de belangstel ling verzoekend voor 't werk van „J. 11 volgend jaar zal tot stand komen. Hierna begon de heer Abersohn met z'n eerste toespraak tot de cursisten waarvan er reeds 'n twintig zich had den opgegeven voor deelname. GEMENGD NIEUWS. Tegen net sluitingsuur van üt calé's omstond Zondagavond op hei Piusplein te TilDurg een tvvistpanij usschen de gebroeders T., wonende Jan van Galenstraat; en een zekeri de B, wonende aan de Varkensmarki Nadat de politie de vechtenden in de richting van hun huis had gedre ven en van B. niet van plan scneen aan de vermaning gevolg te geve rekende de politie de 8. in. Dit wektt de woede van de vijanden van de B. en met een mes gewapend sloof T (ot tweemaal toe op den hootdagen af die zijn aangehoudene moest los laten. T. werd daarna buiten gevechi gesteld, terwijl de B. werd ingerekend. Later heeft de politieook T. opgehaald Te Nijmegen, in het oude stads gedeelte tusschen de Lange Brouwers straat, Vinkengas en Pnemsuaat, heef vannacht een hevige Orand gewoed ir. de trappenfabriek van den heer B welke fabriek beslaat uit 2 gebouwen oeide met drie verdiepingen en zolder en gescheiden door een laag bebouwd gedeelte. In het achtergebouw, dt eigenlijke fabriek, werd gisteravond J1 uur op de eerste verdieping vuui ontdekt door de bewoners van een volgd worden om tot welslagen van dit doel te geraken. Hij somde op, wat reeds door de jeugdige vereeniging ge daan is en gaf een kijk op 't arbeids veld dat J. K. nog openligt. Dat de ver eeniging de zaken goed bekeken heeft en er organisatie zit in hun beweging moge blijken uit onderstaanden opzet: Propaganda Vereeniging ,Jon% Kaatsheuvel" I. a. b. II. a. b. c. d. »angrenzrnd huis eneen oo'itie aeert Iv." De heer Jac. Smit gaf een duide-1 die door den rook er niet in slaagden, lijke uiteenzetting van 't doel der ver- 'iet tc blusschen. Spoedig brak 't vuur eeniging en de werkwijze die zou ge- aan alle zijden in felle vlammen uit. De brandweer die mei 9 Manger, werkte, wist het vuur in te sluiten. Behalve een groote houtvoorraad, waarvan gelijkvloers een deel ge spaard bleef, zijn 120 trappen, be stemd voor in aanbouw zijnde wo ningen, verbrand. Om 2 uur kon hel grootste deel van het brandweerma leriaal worden ingenomen. Het fabrieksgebouw en de inhoud waren verzekerd De arbeid ligt stil. waardoor verscheidene arbeiders werk loos zijn geworden. Een aangrenzend pand aan de Langt Brouwersstraat, bewoond door drit gezinnen, wier inboedels niet verze kerd waren, heeft veel brandschade; andere woningen, door welke brand slangen moesten worden gelegd heb ben waterschade gekregen. Gisteravond zijn te Heeze, bij Eindhoven, drie boerderijen afgebrand De brand is ontstaan in de boerderij van de wed. A. v. d. Hurk. Dezt groote hofstede stond in koretn tijd in lichtelaaie, zoodat aan redden niet te denken viel Het vuur taste daarna de groote boerderij van j. Heesakkers en het boerderijtje van E. van Winkel aan. Alle drie panden werden geheel in asch gelegd. Van de inboedels kon zoo goed als niets gered worden, hei meeste vee werd in veiligheid gebracht Van de wed. v. d. H. is 'n vet varken in de vlammen omgekomen, bij den landbouwer H zijn twee jonge varkens en bij v. W. die niet thuis was, vier geiten verbrand. De vrijwillige brandweer heeft uit- breidinh van den brand weten te voor komen door de daken der dichtbijge legen boerderijen nat te houden. De brand is vermoedelijk te wijten aan een in slechten staat verkeerenden schoorsteen. Verzekering dekt de schade. 1. 2. 3. 4. b. Lichamen. Schoolbestuur. Jong Kaatsheuvel. Taak Schoolbestuur, adviseerend lichaam, school, commissie v. toezicht, finantiën. finantieele commissie, studiecommissie. III. Taak Jong Kaatsheuvel, a. uitvoerend lichaam propaganda, administratie, dagelijksch schoolbestuur, incasso's schoolgelden, studie-commissie (in samenwer king met schoolbestuur, b.v. eventueele uitbreiding) IV. Leerlingen. Cursus is voor eenieder boven de 20 jaar toegankelijk. V. Bestrijding onkosten, lesgelden, plus minus 1,50 per maand, subsidies: Gemeente. Fabrikantenbond. Werkmeeslersbond. Werkliedenvereeniging, donateurs. VI. Lesavonden, (event, nog le wij zigen). Dinsdagavond 7,309 uur. Woensdagavond 7,309 uur. VII. Schooljaar. Aanvang zoo mogelijk 1 Dec. a.s. Beëindiging 1 April. De heer Smit wees hijzonder op den ganger, de heer Joh. Slinkerland uit Voorburg, dat uit het van deu openba ren weg geheel afgescheiden transfor- matorgebouw 'n rookwolk kwam. Daar hij niemand op het terrein aanwezig zag, helde de heer S. in een naburige sigarenwinkel onmiddellijk de brand weer op, die binnen 5 minuten met de motorspuit van de Louisa Henriette- straat ter plaatse was. Zeer kort daar na verscheen ook de spuit van den Rijs wijkscheweg. Onder leiding van den inspecteur de Jager werd dadelijk het blusscliings- werk aangevangen, doch hiertoe moest de brandweer zich eerst een weg banen door de zwaar gesloten houten deuren welke deel uitmaken van de schutting 0111 liet voorterrein. Met koevoeten en breekijzers was binnen enkele minuten een dezer deuren geforceerd, zoodat de slangn konden worden uitgelegd. Ook het gebouw zelf scheen herme tisch gesloten, Doch de brandweer zag spoedig kans, een der ijzeren deuren van dat gebouw open te rammen, ter wijl intusschen eenige van haar spuit gasten de muren van het transforma- torstation en voor zoover mogelijk ook het interieur onder de deur door nat spoten. Een geweldige vuurgloed kwam uit het gedeelte, waar de brand scheen te zijn ontstaan, den brandweermannen tegemoet. Zij trotseerden echter liet gevaar en een paar man gingen naar binnen 0111 den vuurhaard op te sporen. Intusschen was een assistent van het bedrijf ter plaatse gekomen, die de noodige aanwijzingen gaf. Later kwa men resp. ook de adjuct-directeur, ir. Trooster en de directeur' van liet G. E. B., ir. Bakker. Do brand bleek een der transforma toren tot oorsprong te hebben en de vlammen werden later lievig gevoed door liet daarbij beboerende oliereser voir. Een der deskundigen was van meening, dat de transformator zich au tomatisch zou uitschakelen en dat dan het vuur vrij eenvoudig zou zijn te dooven. Geadviseerd werd, in verband met de aanwezigheid van zooveel olie, liet blusschen met water te staken en dit) voort te zetten met zand. T11 110 ti me hadden de brandweermannen een deel van de klinkerbestrating van liet voorterrein opengebroken en toen wer den massa's schoppen zand op 't vuur geworpen. De vuurhaard had imiddels zulk '11 omvang genomen, dat aan blusscliing met zand alleen niet meer viel te den ken. De olietank stond geheel in lichte laaie. Het blusschingswerk werd daar op weer met de spuiten voortgezet; krachtige stralen werden op het boven gedeelte van het gebouw en, op de olie tank geworpen, zoodat een oogenblik de gelieele vuurgloed door een vrij zwarte rookmassa vervangen scheen. Doch dit was inderdaad slechts schijn, want tot drie-, viermaal toe laaide de roode vuurgloed weer op, ondanks de kolossale hoeveelheden water, waarme de hij werd bevochten. Totdat eindelijk de vlammen, toen de olietank was uit gebrand, den strijd tegen de brandweer moesten opgeven.. Op dat oogenblik evenwel hel was toen omstreeks 5 minuten voor tien werd een plof gehoord, die het geheele transformatorstation electrisch uitscha kelde en die tevens het gnnsche Bezui- denhoutkwartier en het Boomen- en Bloemenkwartier in het donker zette, terwijl in de geheele stad het voedings- net van de tram werd uitgeschakeld. Ook de electrische spoorweg op de lijn RotterdamHaarlem, die met dit transformatorstation in verbinding staat, was geruimen tijd tot stilstand gedoemd, doch door overschakeling op Rotterdam, kon, zij het ook met halve terwijl de heer J. Fredëriks aan allen dank bracht, speciaal voor de bemoei- geldelyken steun die noodig zal zijn, ingen die K. B. zich voor 't welslagen I 0111 kunnen bereiken. Waar van de gemeente niet alles kan worden ver langd, moeten de lasten gedragen wor den door de cursisten en gedeeltelijk gedekt uit donatie's. Hij rekent daarbij op den steun der fabrikanten en allen heeft getroost. St. Nicolaas. Na dagen van moei- en zorgzaam werken door de commissie, belast met de organisatie van 't St. Nicolaasfeest I die het belang der vereeniging ter har der arme kinderen, heeft de uitdeeling Dinsdagmiddag om 2 uur in de school der Eerw. Zusters het gewone verloop te gaat. De heer L. v. d. Horst sprak even eens een woord van opwekking. Hij gehad. Vele belangstellenden, waaron- roemde het initiatief van „Jong K;*ats- der bijna het geheele convent van het heuvel" en juichte hun streven met klooster der Eerw. Zusters, de Hoog sympathie toe. 't Is noodig voor onze Eerw. heer Pastoor Mgr. Völker, de I plaats, waarmede thans reeds degelijk Brand in een transor mat or station te 8-Gravcnhage. Een felle brand, ontstaan in 't trans- formatorstation der H. T. M. aan deu Schenkweg te 's-Gravenhage aan liet einde van de Anna van Buerenstraat, heeft gisteravond veel beroering ge wekt, vooral omdat tengevolge van dien brand het gelieele Bezuidenhout- kwartier in duisternis werd gebuid, terwijl in de gebeeles tad de trams, en aanvankelijk ook de electrisclie spoor wegen op liet traject Rotterdam-Haag- Haarlem, tot stilstand werden gedwon gen. Even vóer negenen zag een voorbij- kracht, het spoorwegverkeer tenslotte worden hervat. Als vermoedelijke oorzaak van deze uitschakeling veronderstelde men, dat een 10.000 volts kabel onder water was gekomen en dat dientengevolge auto matisch de stroom werd afgesloten. De brand zelf wordt toegeschreven aan een defect aan den olieschakelaar. De duisternis in het Bezuidenhout- kwartier hield nog geruimen tijd aan. Ruim elf uur werd het electrisclie licht even hersteld, doch vijf minuten latei- was het alweer uitgeschakeld. Einde lijk, kwart voor twaalf, gingen de lich ten weer aan. - De tram kon reeds om kwart over elf haar weg vervolgen. Voor geen klein geruchtje vervaard. De machinist van een walsmachinc van de Utrechtsche basaltwegenbouw- maatschappij, v. d. B., afkomstig uit den Bosch en werkzaam tijdelijk in dienst van den onderaannemer S. uit IJmuiden hij de verbetering van den Spaarnwouderweg le Haarlemmermeer, had met den uitvoerder van het werk kwestie gekregen waardoor hij ontsla gen was. Dit heeft bij B. kwaad bloed gezet en Zondagavond uitte hij dit op een eigen aardige en gevaarlijke wijze. In het ca fé van den heer d. H. aan den Nieuwe- meerdijk te Haarlemmermeer, bedreig de hij verschillende bezoekers met een revolver, terwijl ij openlijk verzekerde den bedoelden uitvoerder te zullen doodschieten. Verder heeft hij de walsmachine, waarop hij voorheen werkzaam was en welke op den Spaarnwouderweg was geplaatst, zoodanig met steenen be werkt, dat verschillende machine-on- derdeelen vernield en beschadigd zijn. De schade aan deze machine toege bracht, schatte de maatschappij op minstens 500. B. is voor de deze feilen door de po litie gearresteerd en Maandag naar Hoofddorp overgebracht. De revolver is in beslag genomen. Brand. Te Aardenburg is de landbouw- schuur van C. C. met de aanwezige landbouwgereedschappen en het hooi door brand vernield. Inbraak. Te Asten is op vier verschillende plaatsen ingebroken n.l. bij den ge meente-secretaris, de dames Simons en dc heeren J. v. Goch en B. Jansen. Ver mist worden geld, horloges en gouden sieraden. Noodweer. Boven Zuid-Span je, langs de kust in de streek van Malaga, hooft een hevig onweder gewoed. De stadMalaga en de omgeving zijn door een stormvloed ge teisterd. De sneltrein SevillaGranada is ontspoord. Verder bijzonderheden ontbreken, daar de verbindingen zijn verbroken. Omtrent liet noodweer, dat in het Zuiden v. Spanje gewoed heeft, wordt nog gemeld, dat een gedeelte van de sinaasappeloogst in de provincie Va lencia verwoest is. In de provincie Malaga heeft de storm overstroomin gen veroorzaakt en aanleiding gege ven tot een treinontsporing. Het ver dere verkeer ondervond vertraging. BURGERLIJKE STAND. MADE. Geboren: Antonius zv G. Me- kes van Gils Johannes zv J. van Meel—van der Zanden. Overleden: Antonetta Damen 14 maanden Caiharina Godschalk 58 j echtgenoote van wijlen A. van Ven- rooij Johanna Gommers 62 j echt genoote van A. van Schendel. bestrijdt men het beste door de genezende werking van wediig beschermd degen vervalschingen n Buisjes van 40en 75ct. Proefbuisjes25ct Bij Apodh.en Drogisten. 1

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6