Marktberichten. Advertentiën. HOL L ANDIA Binnennaaier, Rflapper en Doornaaier. vraagt Klipperzeilschip vei/en en oerkooptn n s.Zondag VLIE<3DE/V\OM5TRATIE en Acrobatiek in de lucht door den lucht-acrobaat BOESNACH. politie werd verworpen met 3 tegen 22 stemmen. Met dezeifde stemmen verhouding werd besloten den hoofd inspecteur van politie, die nu den titel draagt van marktmeester, voortaan te noemen directeur van het markt wezen, doch het voorstel om hem een kleine geldelijke vergoeding toe te kennen werd verworpen met 13 tegen 12 stemmen. SPRANQ CAPELLE (Voorm. Sprang). A s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Terpstra van Treebeek (L In de Ned. Herv. Kerk hoopt des namiddags 2 uur op te treden Ds Münlnikel van Waalwijk. VRIJ HOE VE-CAPELLE Op Zondag 15 December hoopt voor de Geref Zendingsvereenlglng op te treden Ds. J. Imelik van Zevenbergen met het onderwerp: .Antichrist en Zending". Deze vergadering, zal gehouden worden in de Gereformeerde Kerk te Vrij ïoeve-Capelle en zal aanvangen om half acht. Eenieder die eenigszins tijd heeft, verzuimenlet, dezen eminenten spreker te komen hooren CAPELLE HetSt.Nicolaasfeest.dat j 1. Maandagmiddag op de O.L. scho |en in deze gemeente gevierd werd, is uitnemend geslaagd. Om 1 uur arriveerden St Nicolaas en Zwarte Piet per auto aan de school in de Kom, waar zij met gejuich werden ontvangen. Aan iederen leerling werd door St. Nicolaas een cadeautje ter hand gesteld, terwijl de kl inen rijke lijk op lekkers werden onthaald, waar bij menig toepasselijk lied werd ge zongen. De gelukkige gezichten der kinderen vertelden op duidelijke wijze hoe welkom dit bezoek was Ongeveer 2 uur zette St. Nicolaas zijn tocht voort tot het brengen van een bezoek aan de O.L school aan de Nieuwstraat, benevens aan die te Vrijhoeve Capelle. Overal heerschte vreugde en pleizier. Een woord van dank aan hen, die hun financiën tot het welslagen van dit feest hebben verleend, alsook aan degenen, die het onderwijzend personeel bij de voor- bereidende werkzaamheden de behulp, zame hand geboden hebben, is hier zeker niet misplaatst. Voor de Ned. Herv. gem alhier hoopt a.s Zondag des nam. half drie uur op te treden Ds. Louwe Kooimans uit Waalwijk De biljartclub „Het Kalme Spel" alhier zal op 28 Dec a.s in haar verenigingslokaal een feestavond organiseeren. waartoe het duo P Ele wout-Boeren uit Breda is uitgenoodigd zijn medewerking te verleenen. Bij de j I. Donderdagmorgen gehouden verkiezing voor 3 notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier is gekozen de heer J. v. d Hoeven, terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. G 1 Addink, N C. v. Eek. J. P Konings en A. Millenaar. Deze herstemming zal gehouden worden op Dinsdag 13 Dec. a.s. des morgens tusschen 9—li uur. J.l. Woensdag had de smid A C., toen hij bij den heer S. alhier aan het werk was het ongeluk d >or het dak van de veranda te vallen. Wonder boven wonder heeft hij zich niet be zeerd. zoodat dit ongeval met den schrik en eenige schade betrekkelijk goed is afgeioopen. Door de afdeeling Langstraat van den Bond van Ned. Onderwijzers is tot afgevaardigde naar de in de Kerstweek te 's Gravenhage te houden algemeene vergadering dezer vereeni- ging benoemd de heer A. J. Fooij te Waalwijk. As. Maandag en Dinsdag, tel kens des avonds ten 7.30 uur, zal in het café van Mes aan de Haven alhier een bioscoopvoorstelling worden ge geven door dhr C Krikke, Bioscoop Moderne te Den Haag, terwijl op eerstgenoemden dag des nam 5 uur een kindervoorstelling zal gegeven worden. A s. Zondag des nam 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a. d Loon- schendijk optreden Ds. Slemper uit Waalwijk. De heer C. Paans heeft bedankt voor zijn benoeming als ouderling der Ned. Herv. Gem. a. d Loonschendijk Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv gem alhier Ds. v. Griet huizen te Zuid Beierland. WASPIK. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 9 December '27 des nam. 6 uur. Aan de orde Verstrekking van leermiddelen aan de Christel. Biiz. School. WASPIK. Uitslag van het biljart tournooi. gegeven door de vereeniging .Krijt op Tijd", gevestigd bij den heer Lhr. Montens: le Afdeeling. Industrie. Onze industrie verkeert momenteel W.B.C Waalwijk 479 p. Dongen. Dongen 437 p. Jongenspatronaat. Drunen 412 p. in een stadium van grooten bloei. Alle Het Groene Pommeransje, fabrieken hebben meer dan voldoende Waspik 371 p. te werken, terwijl er meerdere zaken 2e Afdeeling. 1 pr. Jongenspatronaat. Drunen 479 p. WBC., Waalwijk 400 p. Het Kalme Spel, Sprang—Capelle 383 p. V.O V., Waspik 363 p. Het Kalme Spel, Raamsdonk 359 p. 6 Noqil Volleerd, 's Gravemoer 358 p. 7 Nooit Volleerd. Made 324 p Hoogste serieprijs: le Afdeeling de heer F. Siaats 33 p. RAAMSDONKSVEER. Ds. Ewoldi treedt a.s. Zondag om half tien op in de Veersche Kerk en om twee uur in de Dorpsche Kerk. De werknemer K had'l ongeluk op zijn werk zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden verleend. MADE. Nu de Herv. Gemeente van Made en Oud Drlmmelen weer een eigen predikant heeft zal als vorig jaar weder een Kinderkerstfeest op der» avond van den 2en Rerstdag gehouden worden Ter bestrijding van de daaraan verbonden uitgaven zal door twee dames bij de gezinsleden der kerk. aisook bij eenige andersdenkenden aan de huizen gecollecteerd worden. Tusschen de landbouwers P. v M., H en V. alhier, hun bedrijf hebbend om en op het gehucht Ter Aalst, bestaat een jtrenlange veete, die menigmaal tusschen hen tot uiting kwam Zondag jl. brak de bom los De oudste zoon van P. v. M werd op een afgelegen plaats door twee personen van zijn fiets getrokken en kwam daarbij te vallen en werd door hen met messteken op 't hoofd en lichaam bewerkt, doordat er menschen kwamen opdagen namen zij de vlucht. De politie, die eenige aanwijzing moet hebben, doet een streng onderzoek Men verneemt dat alhier opeen! nader te bepalen tijd de telefoonuren op dit kantoor zullen gewijzigd en verlengd worden met uur voor iedere openstelling en zullen zijn ge opend van 8-1, 2-4 en 5-8. Zondag 11 Dec. zullen de pre dikanten Ds. Vink te Drimmelen en D*. J. Steenhuizen te Made des v.m. 10 uur in de Herv. Kerk voorgaan. Voorts zal Ds de Jong als ringpredi- kant des nam. 2 30 te Dongen een vacaturebeurt doen. NIEUWS UIT UEUSDEN. Heusden, 8 Dec. '27. Zondagavond komt de heer Jan Joezer uit 's Hage een voordrachten avond geven voor de R.K. Debating club en belangstellenden. Het pro gramma omvat een tiental nummers, oa. van Guido Gazelle. Qjerido, Mr' Leesberg. Pol de Mont, Henri 't Sas, etc., afwisselend ernst en boert. We durven de bezoekers een gezelligen avond van kunstgenot voorspellen. Woensdagavond werd de school jeugd vergast op een voorstelling in Concordia, gegeven door mej Schra muden uit Rotterdam Gedurende een paar uren wist ze de kinderen aange naam bezig te houden met haar pop penkast. Den heer B. Baatjens, lid der Kon E'k Scherpschuttersvereeniging „St Blasius", werd de zilveren medaille uitgereikt voor 25 jarig lidmaatschap Aangemoedigd door het succes heeft de Gemengde Zangvereeniging „Crescendo" besloten dezen winter nog een tweede uitvoering te geven NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 9 Dec. 1927. RÜ kspostspaarbank. Aan het postkantoor Kaatsheuvel werd gedurende de maand November 1927 ingelegd 12244.83 en terugbe taald 8514.85. Uitgegeven werde 5 nieuwe boekjes. Arm en con eert. Andermaal willen we wijzen op het zijn, die reeds den verkoop moesten stop zetten om tijdige levering nog te kunnen garandeeren, terwijl anderen reeds tot overwerk hun toevlucht moe ten nemen. De voortdurende uitbrei ding der fabrieken moge hiervan mede als bewijs dienen. Successen. De Pluimveefokkers uit Kaatsheuvel bereikten op te Pluimveetentoonstel ling der Bossche Combinatie, die op 9, 10 en 11 December gehouden wordt, wederom de grootste successen. De hr. J. Tuerlings gaat aan den spits met zijn inzending Wit Leghorns, waarmede hij van de acht nummers 5 maal den lsten, 2 maal den 2den en 1 maal den derden prijs behaalde, met nog diverse collec tie- en eereprijzen. De heer H. Badjou won met 6 inzen dingen zwart Leghorns 2 maal lsten, 3 maal 2den en 1 maal derden prijs. De heer H. v. Woensel behaalde met zijn Patrijs Leghorns 1 maal lsten, 2 maal 3den, 2 maal Z.E.V. en 1 maal E. V. Successen, die voor 't materiaal van onze plaatselijke pluimveeteelt meer dan voldoende spreken. Liedertafel. Woensdag a.s. zal in café Jan van Dun een vergadering gehouden worden om te trachten te komen tot oprichting van een zangvereeniging. Allen, die over 'n goede stem, 'n goed gehoor en de noodige ambitie beschikken, wor den uitgenoodigd de vergadering te be zoeken. Met aller medewerking kan iets goeds tot stand komen. Wegb orden. Andermaal is door de vereeniging „Kaatsheuvels Belang" 'n verzoek ge richt tot den A.N.W.B. om bij den in gang van onze plaats borden geplaatst te krijgen, zooals overal elders en te vens onze plaats op de wegwijzerbor- den in de omliggende plaatsen te ver melden met aangifte van kilometeraf stand. Waar dit verzoek thans is ge steund door alle leden van den A.N.W. B. ter plaatse, mogen we vertrouwen, dat ditmaal ons verzoek het noodige effect zal sorteeren. JUBILEUM-NUMMER. In ons Jubileumnummer dat 1 Jan. as. verschijn!, zal een beperkte ruimte beschikbaar worden gesteld voor ad vertenties. Zij die eene annoncein dit nummer, dat naar wij ons voorstellen een heel bijzonder karakter zal dragen en dat door de duizenden en duizenden lezrrs om zijn vorm en inhoud zal worden bewaard, wenschen geplaatst te zien, worden verzocht een onzer ternadere bespreking te ontbieden of die annonce zoo spoedig mogelijk op te geven. DE ADMINISTRATIE Oprichting nHet Zuider Afwaterings kanaal." Overwegende, dat in het belang van den waterstaatstoestand van de gronden, welke afwateren op het Zuider Afwateringskanaal en het Oude Maasje en zijn gelegen ten Westen van het Drongelensch kanaal gewenscht is deze gronden tot een waterschap te vereenigen Gelet op artikel j92 der Grondwet, artikel der Provinciale Wet en artikel 13 der Waterstaatswet 1900; Stellen Ged. Staten voor: De gronden onder de gemeenten Raamsdonk. Waspik Sprang—Caoelle, Waalwijk en Loon op Zand, gelegen binnen de in arikel 2 omschreven grenzen, worden vereenigd tot een waterschap onder den naam van wa- terechap „Het Zuider Afwaterings kanaal Waalwijk, 9 Dec. 1927. eieren 11 13 cent. varkens i 8 f 10 AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 8 uur. Bestuursvergadering Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zaterdag 8 uur. Flora Bioscoop, „In veilige haven". Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, „Twee Straatjongens van Parijs". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Liederfafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder- tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 uur. Witte 8ioscoop, „Twee Straatjongens van Parijs". Zondag 6 en 8'/2uur. Flora Bioscoop, „In veilige haven". Maandag 8 uur. Repetitie Waalw. Veteranen Oymn. vereeniging, gem. Gymnastieklokaal. Dinsdagavond 8'/4 uur. Repetitie Waalwijks Gemengde Zangvereeniging voor de dames en om 9XL voor de heeren, Hotel Verwiel. Woensdagavond 7'/2 uur vergadering van den R K. Vrouwenhond vraagt Alleen geroutineerde arbeiders komen In aanmerking. EEN EEN VOORAANSTAANDE SCHOENFABRIEK ALLESZINS BEKWAAM in de moderne Alleen zij, die als talen Armenconcert dat Apollo Zondagavond ZZZ?te' wegwerkt' ™xrde"s mUr- om uur geeft. Niet alleen zal er te ge- De beschikking over bedoeld gemaal be- 1 pr. Ons Genoegen, Waalwijk 500p. meesten trots mag nieten zijn van het keurige werk van uitsluitend krachten uit onze plaats, doch tevens doen we er een goed werk mede, daar de geheele opbrengst de plaatselijke armen ten goede komt. Congregatie. Onze bloeiende Lieve-Vrouwe-Con- gregatie hield gisteren haar grootsten feestdag. Een Eerw. Pater Capucijn leidde de geestelijke oefeningen. Niet minder dan nieuwe leden deden hunne plechtige opdracht aan O. L. V. De Congregatie is en blijft voor Mgr. zoodanig practisch werkzaam geweest zijn en in staat zijn geheel zelfstandig te werken, kunnen soljiciteeren met opgave van verlangd salaris en vroegeren werkkring Kennis der stenografie strekt tot aanhe- vellng. 39400 Brieven onder No. der ad ert- aan het Bureau van dit Blad. van het „Johanna Dorothea". Op Zaterdag den 17 Dec. 1927, des namiddags half drie ten herberge van JAN BOEZER aan het Vaartje te Waspik, ten verzoeke van den Weled Gestr. Heer Mr P. p m LOEFF, Advocaat Procureur te 's-Her togenbosch, als curator In het faillissement van A Kluijtenaar en J A. Westbrofk. schippers te Sprang Capelle, zal Notaris R. Middelkoop te Capelle, om contant geld in het openbaar Het staalijzeren Klipperzeil schip genaamd „Johanna Dorothea", groot 121 ton, hebbende een laadruim, vooronder en aebteronder- kajuit met roef, volledige tuigage en roeiboot. Het schip is te bezichtigen aan de werf van de N V. Scheeps- bouwwerven v.h. P. <5 A. Ruijten- berg te Waspik. neerzien. B A ARP WIJ K. De vlucht gaat vanaf den ouden toren te Baardwijk langs den dijk, van een hoogte van 40 M over een lengte van 300 M le vlucht om 12 nar 'g middag». 2e vlucht om 3'/a uur nam De Memorie van Toelichting zegt het vol gende De waterstaatstoestand in het gebied vau het Zuider Afwateringskanaal eischt drin gend verbetering. Do Nieuwe Maasmond bracht verslechte ring mede van den waterstnatstoestand in de oiulerwerpeiyke streek; om het meerdere loaterbezwaar, ontstaan door het graven van den Nieuwen Maasmond, weg te nemen, werd een tweede kanaal ontworpen en uitge voerd met aan de monding een krachtig be malingswerktuig in den vorm van een schep rad. Dit kanaal is het Zuider Afwaterings kanaal. gereikt de waterstand in Grave een zeker peil. dan wordt het gemaal aangezet doch het behaalde resultaat is weer spoe dig verdwenen. Het Zuider Afwateringska naal bepaalt zich tot zijn taak: „het weg werken van het meerdere waterbezwaar, ontstaan door het graven van den Nieuwen Maasmond." In normale omstandigheden heeft men dus al een minder goeden afvoer dan vroe ger; onder abnormale omstandigheden, als bijvoorbeeld in het voorjaar van 1920 én in het voorjaar van dit jaar, krijgt men ge woon treurige watertoestanden te zien, nage noeg 't geheele onderwerpelijke gebied komt dan blank te staan en dit water kan niet weg de havens trekken niet en het Zuider Afwateringskanaal, niettegenstaande de be reidwilligheid der Reikswaterstaatsauto- riteiten om in abnormale tijden te willen helpen, kan geen hulp bieden, omdat het scheprad aan Keizersveer boven een zeke ren stand van het buitenwater geen effect kan sorteeren. De algemeene drang om tot verbetering te komen, die zich uit in 't huidige verzoek schrift aan Uw College, heeft eene natuur lijke ontwikkeling gehad en is daardoor zoo sterk geworden, dat hij tot die uiting is gekomen. Ten tijde van het graven van den Nieu wen Maasmond, was hooibouw met vee houderij in deze streek hoofdbron van be staan. Een zeer eenvoudig bedrijf dus nog dat vrijwel bestond van hetgeen de aarde uit zich zelve voortbracht. Kunstmpst kende men niet en evenmin had men eenige notie van landbouwwetenschap zooals de grootvader zijn bedrijf had ge voerd, deed het de kleinzoon. Des winters kreeg men vrij geregeld het zoogenaamde opperwater door de bultenpolders, dit liet een meer of minder dik laagje vruchtbaar- makende slip achter en zoo was van liever lede de overtuiging geworteld, dat water voordeel bracht. Alzoo bestond dus ten tijde van het gra ven van den Nieuwen Maasmond nog geen of althans zeer weinig belangstelling onder de belanghebbenden in het vraagstuk dei- ontwatering. De eerste duw in de goede richting werd gegeven door de oprichting van zuivelfabriekende regelmatige veer- tiendaagsche uitkeering tegen een hoogeren prijs, dan vroeger voor het product kon bedongen worden, maakten de menschen als het ware wakker, men ging zoeken on wat verder zien, er werden landbouwcur- sussen opgericht en het resultaat is geweest dat het tegenwoordige geslacht der land bouwers ook theorie van het bedrijf kent en weet, dat water slechts nadeel brengt aan het land. Naast in hoofdzaak zuivedbedrijf in het Oosten van het onderwerpelijke gebied en bouwbedrijf in het Westen daarvan, is in het midden, als vorm van intensieve cultuur het tuinderij bed rijf ontstaan, dat zich begint te ontwikkelen in verschillende richtingen. oor dit bedrijf is goede waterafvoer een leven s voorwaarde. Reeds jaren geleden zijn door toenmalige bestuurders van den Binnenpolder van 's- Grevelduin-Capelle, een der laagste gedeel ten van het betrokken gebied, omvattende pogingen aangewend om door meerdere be maling van het Zuid Afwateringskanaal te komen tot eene verbetering in den water stand. Besprekingen met den Rijkswater staat leerden, dat het Rijk zich bepaalde tot liet mtvooron van zijn tnnk. liooger vernield betreffende het. Zuider Afwateringskanaal; wilde men meer, dan moesten de betrokken lichamen trachten om samen een nieutw wa terschap op te richten, het geheele gebied van het Zuider Afwateringskanaal omvat tende en dit nieuwe lichaam moest dan het gemaal aan Keizersveer overnemen. Als maximum conceasie verklaarde de Water staat zich bereid tegenover de separate wa terschappen om te malen tegen betaling der directe kosten. Samenwerking was nog niet te vinden, de tijd was er nog niet rijp voor en laten malen voor een enkel waterschap was practisch niet uitvoerbaar, daar waar een zou laten malen, de anderen mede zou den profiteeren en de enkeling zou betalen voor allen. De hooge waterstanden in 1920 brachten meerdere belanghebbenden in het touw, o.a. de Dagelijksche Besturen der gemeenten rig verlangde verlossing van het te veel aan water zoude brengen en de nijvere land bouwbevolking een goede kans zou bieden om aan de dreigende en zeer nabije cata strophe te ontkomen. Gorrespondeiit Völker het work Wflornn lii! ,1 rust by den Rijkswaterstaat. Naast aansluiting op bet ZuiderAfwate- ringskanaal, is blijven bestaan de uitwate ring, zooals deze van ouds bestaan heeft, door middel van sluizen en duikers, voorzien van vloeddeuren, op de havens, uitmondde aan den Zuidelijken wal van het Oude Maasje. Wordt de betrokken streek nu voldoende 1 ontwaterd door de van ouds bestaande in- i richtingen en door liet Zuider Afwaterings- kanaal? j b Het antwoord moet ontkennend lulden. De capaciteit van de outle afwateringswe gen is niet meer gelijk aan die van vroeger vooral de sterke aanslibbing der havens beïnvloedt deze ongunstig. M aspik en Capelle, die in bespreking traden met den Rijkswaterstaat, waarbij .bleek, dat (leze zich hield aan zijn standpunt, destijds ingenomen tegenover de bestuurders van den Binnenpolder van 's Greveldudn-Capelle. De kiem voor samenwerking is toen ontstaan. Do groote stoot tot samenwerking is gege ven door den heer Huizenga, Rijkslandbouw- consulent te Breda, die in het najaar van 192.» te Waspik eene vergadering bijeenriep van besturen der belanghebbende lichamen en in die vergadering, geassisteerd door den Heer Ingenieur van Konijnenburg van het Rijks-Ontwateringsbureau, die het water staatkundig gedeelt" behandelde, in heldere bewoordingen het groote belang uiteenzette, dat liet geheele gebied by betere ontwatering beeft. Staande deze vergadering werd eene commissie benoemd om de gewensehte sa menwerking eenen vasten vorm te geven' twee dingen hebben de taak dier commis sie vergemakkelijkt 1. de watersnood in het begin van 1929, die nog eens duidelijk de onvoldoendheid van den waterafvoer aan eenieder demon streerde en 2. de steed9 nijpender crisis in den land bouw, ontstaan door blijvende hooge land- prijzen en zakkende prijzen voor de produc ten, gepaard met het groote aantal boeren zoons, dat een bestaan moet zoeken in hun vak, welke crisis dringt naar intensieve cul tuur, die onmogelijk is, indien er geen ver betering komt in den waterafvoer. Vrijwel unaniem is de betrokken streek voor oprichting van het in 't verzoekschrift gevraagde waterschap. Bovendien is spoedige oprichting ge wenscht, daar het gevraagde waterschap ook tot taak zoude hebben om in samenwerking met de waterschappen der Benedeil-Dongo en der Boven-Donge, wier belangen in zeer nauw verband staan met elkaar, plannen te doen ontwerpen, wier uitvoering aan een zeer groot gedeelte van Noordbrabant de vu- - --O-- o- De havens ztjn olker het werk waarop hij met den ^meente-eigendom en de middelen laten met toe. om het vroegere dieptepeil te kun nen handhaven. Af en toe wordt gebaggerd,

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10