it tcmmo ti iuiotN. - HARRY PIEL - WITTE BIOSCOOP. Klooster- bal en s e m Vocht LETTERKUNDIGE AVONDEN. Op Vriidag 16 December a.s. 's avonds 8 uur zal Duitschland's grootste Sen «atie-artist TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. R.K. Vrouwenbond. Wij vestigen nog even de aandacht op de vergadering van den R.K Vrouwenbond hedenavond in den Gildenbond. Pater Henricus O C. uit Helmond zal spreken over .Christus en Zijn werk". Ontwikkelingsavond. Vanwege de R K. Werkliedenver- eeniging zal Donderdagavond.in de groote zaal van den Gildenbond de tweede ontwikkelingsavond worden gehouden. De Weleerw. pater H. v. d. Sanden uit Rotterdam, zal spreken over .De groote en heilige Paus Pius X". Pater v. d. Sanden zal zijn lezing met lichtbeelden verduidelijken. De heer jos. de Bont zal dien avond zijn medewerking verleenen. Wij merken nog op, dat de boven zaal alleen toegankelijk is voor be talende bezoekers. Bekroningen. Door den heer W. van Heesch werden de volgende prijzen behaald op de groote Pluimveetentoonstelling van de Bossche Combinatie van 9, 10 en 11 December 1 Tweede prijs, 2 Derde prijzen, 2 Zeer Eervolle vermeldingen met zijn inzending Barnevelders. Doktersjonds. Onder leiding van het dezer dagen definitief gekozen bestuur werd Maan dagavond de eerste algemeene ver gadering gehouden van het Dokters fonds der R K. Werkliedenvereeniging Na een welkomstwoord zet Voorz. Leljtens het doel dezer bijeenkomst uiteen. Besproken wordt de wenschelijkheid om met Mej. Verhoeven, die zich medio December alhier als vroed vrouw komt vestigen, een overeen komst aag te gaan. 't Bestuur heett reeds een conferentie gehad met Mej. Verhoeven, welke tot resultaat had, dat zij zich bereid ver klaarde tegen een vergoeding van f 10 de leden van hel fonds te helpen. Waar in het reglement een art. voorkomt, bepalende, dat bij gezins vermeerdering f 10.— zal worden uit gekeerd, wordt besloten, dit art. te doen vervallen en den leden daarvoor recht op gratis hulp te verleenen. Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat uit den boezem van het fonds den wensch is geuit om 't voorschrift in art. 15. bepalende, dat men 8 weken contribueerend lid moet zijn geweest alvorens voor uitkeering in aanmerking te kunnen komen, te doen wijzigen en inplaats van 8 weken 4 weken te lezen. Hiermee gaat de vergadering unaniem accoord. Na nog een krachtige opwekking om voor het fonds te propageeren, sloot Voorzitter Leijtens de vergade ring met den christelijken groet. Acrobaat Boesnach. Onder vrij groote belangstelling heeft de bekende acrobaat Boesnach Zondag j.l. bij den ouden toren te v.m. Baardwijk een tweetal demonstra ties gegeven van zijn bekend „vlieg nummer" dat voor groot en klein een waar sensatie-nummer blijft. Ook zijn sterke gymnastische toeren die hij te voren aan den draad en aan de ringen demonstreerde wekten terecht ieders bewonnering. Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten. Op Dinsdag 13 December had te Tilburg de oprichtingsvergadering plaais derFederaiie van Nederlandsche Schoenfabrikanten. De Commissie van Voorbereiding, bestaande uit de Hee- ren Henri Mannaerts, Tilburg, Voor zitter, J. C Spapens, Waalwijk, Chr. Vesiers, Kaatsheuvel, A. Roosen, Ois- terwijk en Mr. B. J. M. van Spaen donck, Tilburg, had aan de bestuurs tafel plaats genomen. De vergadering was bijzonder druk bezocht en schoenfabrikanten uit alle deelen des lands waren tegenwoordig. Van de plaatselijke Vereenigingen van Waalwijk, Tilburg en Kaatsheuvel woonden vrijwel alle leden de ver gadering bij. De opzet der Federatie is een band te vormen tusschen alle Nederlandsche Schoenfabrikanten en wel op federa tieven grondslag. Als doel der Vereeniging wordt in de statuien aangegeven: „door het onderhouden van een geregeld overleg tusschen de schoenfabrikanten en hunne plaatselijke en gewestelijke organisaties werkzaam te zijn in het belang van de schoenindustrie hier te lande en van hen, die als werkgever of werknemer in dezen tak van nijver heid werkzaam zijn." Onder de middelen wordt genoewd „het voeren van gedachtenwisseling en zoo noodig actie over zoodanige wetsontwerpen, welke de schoenid- dustrie of het arbeidsvraagstuk betref fen, het doen houden van lezingen, in de zaal van Hotel VER WIEL spreken en lezen Mej. DINA 39404 Plaatsbespreking en kaartenverkoop vanaf heden bij VAN VELTHOVEN, Sigarenmagazijn, Markt. Entrée f 1.25. Streng verboden te rooken. HET COMITÉ. het collectief optreden bij tentoonstel lingen; voorts het adviseeren in 2ake arbeidsvoorwaarden, zoo noodig het plegen van overleg met werklieden bonden en het onderling bespreken van door zoodanige bonden aan de orde gestelde onderwerpen en gedane verzoeken, alsook het bemiddelend optreden in arbeidsconflicten en ver der het gezamenlijk behandelen van andere zaken van soortgelijken aard en strekking." De Frederatie kent 2 groepen van leden a. rechtspersoonlijkheid bezittende Vereenigingen van Schoenfabrikanten in Nederland, zoowel plaatselijke als gewestelijke als landelijke; b. schoenfabrikanten, die niet in een plaatselijke Vereeniging zijn ge- organiseerd. Met algemeene stemmen werden de concept-statuten en het concept huis houdelijk reglement goedgtkturd, ter wijl alle aanwezigen zich staande de vergadering als lid opgaven. De Federatie zal geleid worden door een Federatie-bestuur, waarin zoowel vertegenwoordigers der leden-vereeni- gingen als de direct-aangeslotenen zullen zitting hebben. Duivententoonstelling. Zooals reeds door middel van een annonce in ons vorig nummer werd aangekondigd houdt de Waalwijksche van een wijsgeer of de grootheid van een heilige draagt. De bultenaar die een .Kaïn" wordt, de Aap die het be dreigde leven redt met opoffering van het zijne. Zoo kan de eene mis deelde stijgen tot den hoogsten graad van menschelijke edelmoedigheid en daalt de andere tot de diepste der zonde. Zie daar, welk een mooie stof, en o.i. heeft Grosfeld hiervan een prachtig brok levensechtheid tot een tooneelspel gemaakt van zeer goed gehalte Zeer begaafde beoordeelaars noemen „de Aap" dan ook mee van het allerbeste wat deze schrijver tot op heden schreef. Wilde men een aanmerking op dit stuk dan zou volgens onze bescheiden meening die te maken zijn op het feit dat het hier en daar even naar overdrijving zweemt, en dat er een weinig roman tiek in zit. Dit heeft ons echter niet weerhouden om het stuk met toe wijding voor zoover onze gebrekkige leiding dit toelaat, in studie te nemen en hebben we ons over dit kleine euvel (als men het zoo noemen wil) heen gezet, naar aanleiding van een uitspraak van den bekenden paedagoog en tooneelcritici Gerard Nielen, welke uitspraak luidde als volgt: „Waarom zouden we de gezonde „romantiek van onze planken weren „Het volk vraagt nog om het roman KOMT OEZE WEEK met een spannende en boeiende spoorur _gfüm Brabander ook in persoon te leeren kennen. Voor hen die hem reeds ontmoetten, is geen aansporing noo dig. As. Vrijdagavond om 8 uur zal een goedgevulde zaal bij Verwiel, naar we hopen blijk geven, dat Waalwijk belang stelt in de jong levens- krachiige uitingen van de geest van ons Zuiden. Blijkens eene in dit nummer voorkomende advertentie van de Ne derlandsche Landbouwbank is vanaf Maandag 19 December a.s ten haren kantore de inschrijving opengesteld op de 5°/o Ohligatieleentng groot f 750 000 ten laste van het Pause lijk liefdewerk van den H. Apostel Petrus te Rome. In het prospectus wordt uitvoerig het doel en de werkwijze geschetst van dit liefdewerk, dat door den H. Stoel is opgericht om de middelen te verschaffen welke de H. Kerk be hoeft oin ln de missies inlanders tot priesters op te leiden. Deze zegenrijke organisatie, door den H. Stoel zoo bijzonder aanbevo len is over bijna alle landen der we reld verspreid, ln ons land alleenzijn in reeds 750 van de 1200 parochies afdeellngen van dit liefdewerk opge richt met 140 000 contributanten, welk getal nog steeds stijgende is. Het aantal studenten door dit lief dewerk onderhouden overtreft thans de 2000. Omtrent de betaling der rente en de terugbetaling der leening worden blijkens het prospectus de meest zekere waarborgen gegeven, zoodat het deelnemen aan deze leening niet alleen beteekent een bevordering van het zegenrijke missiewerk doch tevens een uiterst veilige geldbelegging kan genoemd worden. Men vrage voor verdere bijzonder heden het uitvoerige prospectus aan. De koers van uitgifte is 993/4, de aflossing a pari, terwijl deze leentng verdeeld is in obligaties van f 1000. f 500.en f 100.-. Postduiven-Concoursbond Zaterdag 17 en Zondag 18 December, in de zaal van den heer A. v. Berkel, een ten toonstelling van postduiven. Biljart-wedstrijd. Zaterdagavond had in de zaal van den heer A. v. Berkel de return-wed strijd plaats tusschen de „W.B.C" en .Ons Genoegen". Ook dit maal wist „Ons Genoegen" met een overwinning uit den strijd te komen met een meerderheid van 95 punten. De wedstrijden hadden het volgende verloop „W. B. C.' „Ons Genoegen". Fr. Slaats 100 J. de Graaff 81 L. Hesselbert Slaats Fr. Schoelitsz A. v. Berkel J. v. d. Hoven 72 H. Slaats 100 59 Th. v. Weert. 100 31 Fr. Slaats 100 100 A. v. Oudheusden 86 100 J. Klerkx 90 Totaal 462 557 Zaterdag a.s. speelt een zestal van 't Vosje uit v.m. Baardwijk tegen het 2de zestal van de W B C. in het calé van den heer A. v. Berkel. Biljartseance. Onder groote belangstelling gaf Mej. Schrier uit Domburg. Zondag avond in 't café van Nic. v. Loon een biljartseance. Zij speelde een partij tegen vier personen, aan wie zij 400 carb. op de 600 voorgaf. ln 19 beurten behaalde Mej Schriers 688 punten. Haar vier tegenstanders hadden toen juist 71 punten geteld. Mej. Schriers speelde met een gemiddelde van 37. Hoogste serie was 135. De eerste W inter uitvoer ing v. nO.O.G." DE AAPU. Op Zaterdag 17 en Zondag 18 December as., telkens des avonds om half acht zal de nog jeugdige tooneel- vereeniging „OnsOnderllng Genoegen" hare eerste winteruitvoeriiig geven in de concertzaal „de Lindeboom" van den heer C. M. van Sebille, Antonius- straat alhier. De keuze is ditmaal gevallen op een der nieuwste werken van den in den laatsien tijd zeer populair ge worden tooneelschrijver Jan Grosfeld, n.l. het vierbedrijvige tooneelspel „de Aap". De titel van dit stuk zal velen misschien eenigszins vreemd lijken en daarom willen wij even aanhalen welke gegevens Grosfeld hebben geïnspireerd om zijn „Aap" te schrijven. Het is de geschiedenis van een mismaakte een gebochelde die zijn betergeschapen broer benijdt en haat. Een tweede stumperd is de',„Aap'' die zijn ongeluk met de gelatenheid „tische en slikt het „Artikel" nog al te „dikwijls in vervalschte samenstelling". Niettegenstaande het feit dat dit stuk én voor ons èn voor de execu tanten nog al zwaar ligt. hopen wij het zoover gebracht te hebben, dat wij „de Aap" op het peil van middel matig dillettantenspel ten tooneele kunnen brengen. Het stuk uitvoerig beschrijven zullen we ditmaal nalaten, de joviale medewerking welke wij van ver schillende zijden mochten ondervinden stelde ons in staat een keurig tekst boekje te kunnen doen uitgeven, waarin het stuk uitvoerig is beschreven elk bedrijf apart. In de hoop dat van deze boekjes een druk gebruik gemaakt zal worden, stelden wij den prijs daarvan op slechts 10 cent en zal dan elke bezoeker voor dit luttele bedrag zekerheid hebben dat hij het spel geheel en al met meer gemak kan volgen. Wat aankleeding en verdere bij zonderheden betreft meenen wij niets gespaard te hebben om den tooneel liefhebbers een mooien avond te kunnen aanbieden Wegens de beperkte ruimte hebben wij de plaatsbespreking ais volgt geregeld Op Zaterdag 17 December in den Sigarenwinkel van den heer P. v. d. Aa-Kooimans, St. Antoniusstraat. en bij den heer H. v Engelen v. d. Houdt. Grootestraat en aan de zaal van 2 tot 4 uur en Zon dag 18 December op dezelfde plaatsen van 12 tot 2 uur. Ook zijn hier dan tekstboekjes verkrijgbaar. Wij vertrouwen dat alle tooneel- Hefhebbers en het verdere publiek uit onze plaats ons door bijwoning onzer uitvoeringen steunen in ons streven om nog meer liefhebberij voor de schoone tooneelkunst bij te brengen om zoodoende telkens door „Ons Onderling Genoegen" iets hoogers, iets mooiers op dit gebied aan ons volk te brengen. H. v. E. Anton van Duinkerken. Eigenlijk was 't te verwonderen dat Anton van Duinkerken, die hier talrijke familie- en vriendschapsrelaties heeft, en wat meer zegt, die 'n heel eigen en vooraanstaande plaats inneemt onder de jonge Nederlandsche kunste naars, 't Waalwijksche publiek nog niet in 'n lezing heeft laten meegenieten van de warme geestdrift en stuwende overtuigingskracht, die we toch ook hier in besloten kring al van hem leerden kennen Wie z'n gedichten en tijdschriften, of minstens de beoordeelingen in de bladen van zijn jongste dichtbundel „Onder Gods Ogen" heeft gezien; z'n talrijke pittige essays in Roeping, De Nieuwe Eeuw en elders heeft ge lezen, mag niet verzuimen deze echte De Burgemeester van Barradeel geeft ieder (en in het bijzonder de arbeidende bevolking zijner gemeente en van andere gemeenten) in overwe ging. alvorens in relatie te treden, of bestaande relaties te bestendigen, met het Administratiekantoor voor Uit lootbare fondsen," gevestigd te'sQra- venhage, waarvan exploitant is Hessel de Jong. alias Henry Th. de Jong. wonende AdelheidstraatNo. 250aldaar, of met diens vertegenwoordigers, met name E Brand, wonende Grootekruis straat No. 9, te Groningen, inlichtin gen in te winnen bij den chef van politie in zijn gemeente te Sexbierum. Overneming in de Nieuwsbladen gewenscht. Verkeerscontrole. Ged. Staten htbben overwogen het denkbeeld, in dit gewest eene provin ciale verkeersinspectie in het leven te roepen, aan welke het toezicht op de naleving van de voorschriften der ge wijzigde motor- en rijwielwet en der gewijzigde wet op openbare vervoer middelen zal zijn op te dragen. De hoofdingenieur en de technische ambtenaren van den provincialen waterstaat kunnen het toezicht niet volledig vervullen met het gevolg.dat de meeste van bedoelde overtredingen ongestraft blijven. Toch vraagt het algemeen verkeersbelang, dat die over tredingen, welker aantal blijkens bij Ged- Staten inkomende klachten met den dag toeneemt, worden opgespoord, vervolgd en gestraft. Daarvoor is noodig een speciaal ambtenaar, die zich uitsluitend aan voorschreven taak kan wijden, die de noodige kennis en ontwikkeling bezit om de gecompliceerde en technische voorschriften van het motor- en rij wielreglement te verstaan, die door tactisch optreden het publiek op den weg er toe zal weten te brengen de nieuwe verkeersregelen na te leven, en die ten slotte scherpe controle zal gaan uitoefenen op de naleving door de autobus-exploitanten van de door Ged. Staten goedgekeurde dienstrege ling, tarief en voorwaarden bij de vergunning gesteld. Ged. S;aten achten den tijd aange broken tot de benoeming van een ambtenaar als boven bedoeld over te gaan, die van Ged. Staten instructie zal hebben te ontvangen omtrent de uitoefening van zijne werkzaamheid De verkeerscontroledienst ware in te richten op d nzelfden voet als de reeds bestaande weggeldcontrole, die in het verleden goed heeft voldaan. De kosten van dien verkeerscontrole dienst zullen naar raming bedragen wegens aanschatfing van een motor rijwiel met zijspan tot vervoer van 't meettoestel pl m. f 1000 en van een wieldrukmeettoestel pl.m, f 800, te zamen pl.m. f 1800. Naast deze kosten van eerste aan schcffing zal jaarlijks zijn uit te geven f 2100 aanvangsjaarwedde van den te benoemen verkeerscontroleur; f 800 (naar schatting) wegens kosten van exploitatie van het motorrijwiel (benzine, onderhoud) en f 1000 wegens verblijfkosten. Tevens deelen Ged Staten mede. dat zij zullen overwegen, in hoeverre aan den verkeerscontroleur tevens toezicht op de naleving van de weg geldverordening en aan den weggeld controleur tevens werkzaamhedeu voor de verkeerscontrole kunnen worden opgedragen. Het bestuur der afdeeling Noord- Brabant van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten richt aan de Staten het verzoek om, nadat de door de Staten gevoteerde post van f 200.000 zal zijn uitgeput, een nieuw credlet te openen voor het verstrekken van bijdragen aan gemeenten en water schappen in de kosten van door deze lichamen bij wijze van werkverschaf fing uit te voeren werken. Ged. Staten wijzen erop, dat het door het Rijk over 1926 verleend subsidiebedrag is gedaald van f 88 771 28 tot f 37,666 10 over de eerste 9 maanden van 1927. Zoo het Rijk over de resteerende 3 maanden van 1927 nog een subsi die zal uitkeeren evenredig aan dat van de loopende 9 maanden, zal het regeeringssuhsidie over 1927 beloopen pl m. f 50.000. zoodat de provinciale uitkeering zal bedragen de helft of pl.m. 25 000 en mitsdien voor 1928 nog beschikbaar zal blijven een orediet van pl.m, f 78 000 pl.m. f 25.000 pl.m. f 53 000 Ged. Staten advi seeren. met handhaving van 't besluit van 28 Jan. 1927 dat crediet niet te verhoogen en mistsdien afwijzend te beschikken op het door adressante gedaan verzoek. In een adres aan de Staten geeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk uiting aan haar verlangen, dat de verbetering van de keiweg van Tilburg naar Waal wijk, al zij het in geleidelijke uitvoe ring, zeer spoedig worde ter hand ge nomen. Verschillende gemeentebesturen heb ben adhaesie betuigd. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen, aan adressanten mede te deelen, dat in 1929 met verbetering van den weg zal worden aangevangen. Ged. Staten stellen voor aan de R. K politievakschool vanwege den Ned. r.-k. politiebond St. Michaël over 1928 een provinciaal subsidie van f 2500 toe te kennen aan de vakschool voor schoenmakers te Drunen over 1925'n bijdrage van f 270. aan de R K Land bouwschool te Boxtel een van f 3625. Ged. Staten doen een voorstel tot wijziging van de grensomschrijving van het waterschap het Stroomgebied van de Dommel in de gemeenten Baarle Nassau en Reusel, en tot wijzi ging van het bijzonder reglement voor het waterschap de Groote en Kleine Bolspolder, in verband met het feit, dat er geen aanleiding meer is de in den Kleinen Bolspolder gelegen gron den zwaarder te belasten dan die welke tot den Grooten Bolspolder be- hooren. UIT KAATSHEUVEL. NIEUWS Kaatsheuvel, 13 Dec. 1927. De Kegelclub „Houdt de Plank" opent a s. Zaterdag een plaatselijk kegelconcours op de banen van den heer A. Snoeren-van Heesch. Steeds weet „Houdt de Plank" een amicaal concours te organiseeren, dat ook dit jaar wel zal slagen. De Hoenderclub „Kaatsheuvel" hield Dinsdagavond een algemeene vergadering bij den heer joh. Smits- Hesselmans. De vergadering was zeer druk bezocht en er heerschte een zeer geannimeerde stemming Naafdoening der geregeld terugkeerende huishoude lijke zaken, werd het maken van een reis naar 's Hage ten bezoek aan de groote tentoonstelling van „Avicultura" op 15 Jan. as besproken Er bleek veel belangstelling voor deze excursie te bestaan en het bestuur kreeg in opdracht naar reisgelegenheid en kos ten te informeeren. Tevens werd be sloten in de week daarop volgend een feestavond te houden met een gratis verloting. Tot slot der vergadering werd een prachtige Bisameend onder de aanwezigen verloot. Behalve de 5 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs met 8 Inzendingen Wit Leghorn, behaalde de heerTeur- lings op de Bossche Tentoonstelling de collectieprijs voor de beste inzen ding Leghorn alle kleuren en de col- lectieprijs voor de beste inzendlgWit Leghorn. Het Armenconcert, dat „Apollo" Zondagavond gaf. mocht zich in een groote belangstelling verheugen. De zaal van den heer Joh. Smits bood wederom te weinig plaats voor het groot aantal bezoekers. De harmonie had een goeden avond. Met „Nationale No. 98. Woensdag 14 Dec. '27. 50e Jrg. WAALWIJK, 13 Dec. 1927. over eenige moderne Dichters. 39412 in „Nederland - cea land van vocht en tocht" zei eens een vreemdeling. Vooral zij die last vanrheumatieken spierpijn hebben, I zullen dit ten volle j beamen, want vocht en tocht zijn hun ergste vijanden, die de tijdelijk verdwenen pijn met nieuwe heftigheid te voorschijn kunnen roepen. Gebruik geregeld Akker's Kloosterbalsem (60 cent) als wrijfmiddel Het houdt Uw spieren lenig en ge zult spoedig vergeten zijn dat ei zooiets als rheumatic* bestaat. Kloosterbalsem „Geen goud zoo go«d"j

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5