PAUSELIJK LIEFDEWERK van den H. APOSTEL PETRUS f 750.000.- 5 pCL Obligaiies ROME. UITGIFTE van (In stukken van f 1000.-, f 500.- en f 100.) loopende 20^ jaar, uiterlijk aflosbaar 1 Juli 1948, (zijnde de 2e tranche der ieening, groot f 1.500.000.- waarvan in 1927 reeds f750.000.- geplaatst). 1 Emblem" van Bagley geopend, kregen we een eerste uitvoering van „Gloria Victis" van Langlois te hooren, waar van ons vooral het eerste gedeelte goed mocht bevallen. Het tweede gedeelte was nog onvoldoende afge werkt, wat vooral samenspel en stem mlng hier en daar in 't gedrang bracht. De heer H. Vrlnten liet ons genieten van een keurige piccolo—solo van Mathieu en van de prachtige Gr Fluit Fantaisie van W. Popp, een werk, meesterlijk door hem voorgedragen. „Le Rocher Fantóme", ouverture van Staz. Popy, blijkt eveneens een mooie aanwinst voor 't Apollo—repertoir. „Fleurs et Sourires" is en blijft een wals vol bekoring en bevalligheid. De heer Wooning liet de zaal genie ten van zijn sonoor Baryton—geluid en gevoelvolle voordracht van Cooy mans lied „Wat gij den arme geeft". Een quartet: 3 B. Clar. en 1 Sax Bas gaf op zeer verdienstelijke wijze de ouverture zu de Opera „Der Kalif van Bagdad" van Boildieu. Het duo Bosch vermaakte het publiek met z'n koddige scèies en duetten „Vader Kobus" en „De Twee Aviateurs" wa ren vooral gelukkige nummers, waar mede zij veel succes oogstten. Het enkel quartet „Bel Canto" gaf het zeer gevoelvolle nummertje „Moeder en kind", dat met zeer veel voordracht werd gegeven. Als dubbel quartet werd gezongen het „Ave Maria" van Fr. Witt. Het daverend applaus dat „Bel Canto" mocht ontvangen was een overtuigend bewijs dat „Bel Canto" iets goeds geleverd had en dat goede zang hier de hoogste waardeering vindt. Onderstaande circulaire werd door het mannen quartet „Bel Canto" verspreid om te trachten te komen tot de oprichting van een mannenzang- vereeniging. Kaatsheuvel, Dec. 1927 L.S. Met grooten luister hebben we in Juni j.l. het festival gevierd onze beide beroemde Harmonieën. Onder de tal rijke deelnemende corpsen, mochten we verschillende Zangvereenigingen ontmoeten, die andermaal bij het mu ziekminnend pubiiek van Kaatsheuvel de leemte deden gevoelen, dat onze plaats iets dergelijks mist. Kaatsheu vel in den wijden omtrek beroemd om z'n Harmoniëen kan niet eens wijzen op de kleinste Liedertafel. Dit is een tekort in onze muzikale ontwikkeling Een tekort dat we allen reeds lang gevoelen, en dat zoodra mogelijk moet worden aangevuld. Met vereende krachten kunnen we ook hierin iets bereiken onze plaats waardig. We moeten dan echter allen omvatten, die iets voor zang voeten. Groole muzi kale kennis is niet absoluut noodig. Een goed geluid, doch vooral een goed gehoor is hoofdzaak. Wie geen muziek kent behoeft daar om niet weg te blijven, doch is even goed welkom. Nogmaals: we moeten allen omvatten, die mede kunnen werken. Daarom geen vereeniging met uitsluitend 'n Euphonia kleur of 'n Apollo tint, al harmonieeren die kleu ren nog zoo schitterend, neen, een corps van allen en voor allen. Daarom, niet gehuisvest in een on zer Harmoniezalen, doch in een neu trale zaak. Daarom, zich beschikbaar stellen, zoowel voor de concerten van de eene als de andere harmonie. Daarom rekening houden met het vaststellen van repetities en vergader- dagen en uren metdie van alle overige muziekcorporatie's. Maar daarom ook kan de zaak slagen en kan een ieder die beschikt over stem. gehoor en ambitie medewerken Materiaal zit er in Kaatsheuvel meer dan voldoende! 1 Wie mee wil werken geve zich ter stond op als lid en kome Woens dag 13 Dec. om 8 uur n.m. ter ver gadering in café Jan van Dun tot nadere bespreking der plannen. De Leden der quartelten „Bel Canto". GEMENGD NIEUWS. Gistermiddag kwam een onge veer 48 jarige man in het café hotel restaurant Coomansaan de Hoofdsteeg te Rotterdam die dringend den direc teur te spreken vroeg. De man ver telde hem, dat er een plan was ge maakt om denzelfden avond nog in het hotel een overval te doen, in de loge van den kassier, Een Italiaan.de 25 jarige W. B. die al eens is veroor- deeld wegens hotel diefstallen, had het plan beraamd en aanvankelijk zou de man, die het plan nu kwam verraden, hem helpen. B. had kennis gemaakt met een werkster van het hotel en van haar had hij een en ander gehoord over de situatie in het hotel. Zoo was hij o.a te weten gekomen, dat de boekhouder die zijn kamer heeft naast de loge van den kassier, om zes uur naar huis gaat, dat aan de andere zijde van de loge welke op de eerste verdieping is gelegen een ongebruikte Kamer ligt, dat de kassier en de directeur, die zijn kamer naast die van den boekhouder heeft, tegen achten gaan eten en dat op dat uur in den regel, de andere kamers, welke uitkomen op de gang, waarop de loge uitkomt, ook verlaten zijn, zoodat dat uur voor 'n overval heel geschikt zou zijn. Boven dien waren B. en de man, die nu den directeur op de hoogte kwam stellen zekere I tot driemaal toe in 't hotel geweest om persoonlijke pools hoogte te nemen. 1. had spijt gekregen en kwam daarom de plannen verraden. Uit vrees voor B. zou hij evenwel des avonds toch meegaan, als de Italiaan zijn plannen ten uitvoer wilde brengen De directeur stelde de politie met het geval op de hoogte en dadelijk werden rechercheurs er op uitge stuurd, Enkelen werden in het hotel op post gezet: de overigen begaven zich naar een café aan de Kruiskade, I waar I. en B. altijd bij elkaar kwamen Om kwart voor acht verlieten beide mannen het café. gevolgd door de politiemannen. Zij begaven zich regelrecht naar het hotel aan de Hoofdsteeg Via de biljartzaal gingen de mannen naar den vleugel, waarde loge van den kassier is. In den gang dicht bij deze loge, hebben de recher cheurs ingegrepen en beide mannen aangehouden. Bij fouilleering werd op I. een ge laden revolver gevonden. Hij deelde mee, dat hij het wapen had meege nomen uit angst voor den Italiaan, die hem ernstig had bedreigd, voor 't geval hij hem in den steek zou laten De Italiaan is opgesloten, maar zou, naar wij vernemen, vermoedelijk van morgen weer in vrijheid worden gesteld. In deze zaak moet men rekening houden met de mogelijkheid van een complot, waarbij de aangever in overleg met den z.g. dader heeft ge handeld met het oogmerk, voor zijn mededeeling een belooning te OBt- vangenwelke hij dan later met zijn medeplichtige zou hebben gedeeld. Ten Noo den van Tokio werd in een Boeddhistischen tempel van een klein stadje een beeld vereerd dat men den zonderlingen naam „Kateri" gegeven had. Men kan begrijpen, dat de geleerden, die een onderzoek zou den Instellen naar den oorsprong van dezen naam, ten zeerste verwonderd waren dat deze afgod niets anders was dan een houten borstbeeld van Desiderius Erasmus! De Nederlandsche zaakgelastigde in Japan, generaal J G. Papst, toonde buitengewoon veel belangstelling voor deze merkwaardige ontdekking. De directeur van het Stedelijk Museum in Rotterdam liet dit borstbeeld aan- koopen. De Japansche regeering bood haar medewerking aan. De Boeddhis tische priesters, die dienst deden in dezen tempel, riepen den „kerkeraad" bijeen, en men besloot tenslotte het beeld af te staan. Maar de bewoners van het stadje, die vurige vereerders van dit beeld waren, kwamen er niet van in dat het beeld werd meegenomen, en nu is er een heele strijd ontstaan om het beeld van den armen Erasmus, die hier in de donkere hallen- van dit Boeddhis tisch Nirwana verdwaald geraakt was Men gelooft, dat dit beeld door Hol- landsche kooplui hier achtergelaten of verloren is. Op het Alberdingk Thymplein te Den Haag is Maandagmorgen om streeks 10 uur een driejarig knaapje spelenderwijs onder de tram geraakt. In het ziekenhuis is het kind over leden. In den afgeloopen nacht hebben inbrekers te Roermond getracht zich toegang te verschaffen tot de Manster- kerk. In de deur der sacristie had men een gat geboord, terwijl de inbrekers eveneens hebben gepoogd de deur met een breekijzer te forceeren. Vermoedelijk is men bij deze nach telijke bezigheid gestoord door sur- veilleerende politieagenten; de inbre kers hebben kans gezien, ongestoord het hazenpad te kiezen. Het breekijzer werd ter plaatse gevonden. De recherche stelt een streng onder zoek in. Gisteravond is op het terrein van de hoogovens te IJmuiden een vreeselijk ongeluk gebeurd Bij de werkzaamheden voor de nieuwe op slagkraan aan de buitenhaven welke kraan wordt gebouwd door de fa. P. Smit Sr, te Rotterdam, waren vier arbeiders van de fi ma Bijker te Haar lem, die een onderdeel van het werk uitvoert, bezig met het afklinken van de kapbaan. Deze werkzaamheden werden uitgevoerd op een ongeveer 30 M. hooge houten stelling, die rustte in verschillende ijzeren haken. Plotseling is een der ijzeren haken uitgebogen, waardoor de stelling kan telde, en drie arbeiders omlaag stortten Alle drie zijn door zware schedelfrac turen onmiddeliik gedood Het waren de 20 jarige C. M., zoon van een der bazen van de hoogovens, de 42- jarige J. A. uit Haarlem en L. K. waar van men ons den leeftijd niet kon opgeven. Alle drie verongelukten waren ongehuwd. De vierde arbeider, die op de stelling stond kon zich nog bijtijds vastgrijpen en wist zoo zijn leven te redden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Men had alle voor zorgsmaatregelen genomen om de stelling zoo sterk mogelijk te doen zijn. Aneta meldt uit TjimahiDe communistische militairen Woentoe en Wenas, die deelgenomen hadden aan een poging om in Juli opstand te verwekken, zijn door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen, zal einde dezer maand reeds de 12000ste arbeider bij de Philips fabrieken te Eindhoven worden aan genomen. Dat is in 2 maanden tijds een vermeerdering van 2000 arbeiders In de jongste vergadering van het bestuur der SDAP is. naar „Het Volk" meldt, besloten, daar de afd. Heerlen geweigerd heeft de leden van den Mijnwerkersbond, die zich voor 't lidmaatschap der SDAP hebben aangemeld, op grond van een der con clusies van het rapport van de com missie van onderzoek, toe te laten deze afdeeling te schorsen en op het Paasch. congres tot royement voor te dragen. Toen Zondagavond dr. O. V. uit Zevenbergschenhoek met zijn echt- genoote en drie kinderen voor het huis van zijn scho «nouders te Ter- heyden in zijn auto stapte, kwam een vrachtwagen, met groote snelheid uit de richting Breda en vloog, in de zeer gevaarlijke bocht daar, tegen een boom Het rechtervoorwiel werd afge rukt en dwars over den weg zwenkte de auto, nu geheel naar links met nog steeds groote vaart in de richting van den auto van de familie O. V. Hoewel in de vier remmen staande werd die wagen enkele meters voortgeschoven. Een klein meisje, dat reeds had plaats genomen, werd op de stoep van het huis geslingerd en kwam terecht over het portier dat was losgeslagen tegen een pilaar. Behoudens wat schram metjes mankeerde de kleine wonder 'ijk, niets. Mevrouw O. V die juist wilde instappen kreeg zeer diepe snij wonden in 't gelaat en was geruimen tijd bewusteloos. Haar toestand is nog wel zorgwekkend doch er bestaat geen levensgevaar. Van het gezelschap be kwam verder niemand letsel. De auto werd zoo goed als vernield. De vracht wagen bestuurder is in verzekerde bewaring genomen. KUNST EN LETTEREN. Een 5—tal artisten, met name Paul Collin, Henk Stuurop. Marijke van Tooren, Sophia Gallirué en Hans Snel, die het laatste deel uitmaakten van Jean Louis Pisuisse's gezelschap hebben onderling besloten, het werk van hun grooten voorganger, beschaaf de, opwekkende amusementskunst te brengen aan alle kringen in Nederland, voort te zetten, onder de artistieke leiding uitsluitend van zijn oudsten medewerker Paul Collin. Door te trachten hun voorstellingen te brengen in denzelfden geest als die van den hun zoo wreed ontrukten kameraad, hopen zij hef hunne bij te dragen om diens nagedachtenis te eeren en te doen voortleven. Met toestemming der erfgenamen zal genoemde combinatie den naam voeren: „Het Gjzelschao Pisuisse". Veerdienst Willemstad- Numansdorp. Uit West-Noordbrabant is bij ver nieuwing een dringend beroep op de Provinciale Staten van Noordbrabant gedaan wel bevorderlijk te willen zijn aan de tot standkoming van een bete ren veerdienst Willemstad Numans dorp, zich uit te spreken voor een behoorlijke verbinding via dit veer van West-Noordbrabant met de Pro vincie Zuid Holland en in gemeen schappelijk overleg met deze Provin- cie en het Rijk, alwaar een en ander ook reeds de ernstige aandacht heeft, krachtig te streven naar een spoedige en radicale verbetering van den be- staanden toestand. ROOSENDAAL. Naar wij vernemen is bij Kon. besluit het beroep van den hec-r J. F. Stadhouders tegen de be slissing van Ged. Siaten van Noord- Brabant, waarbij hij niet werd toege laten ais lid van den gemeenteraad afgewezen en zal de heer Stadhouders niet als raadslid zitting kunnen nemen. Zooals men weet vervult de heer Stadhouders de functie van leeraar aan een bijz. kweekschool te Breda. Om benoemd te worden tot lid van den Raad komt in zijn plaats nu de heer A Romsom, als de eerstvolgen de op de officieele R K. lijst, aan de beurt. AGENDA'®, WAALWIJK. Woensdagavond 7'/2 uur vergadering van den R K. Vrouwenbond. Donderdag 7'/2 uur Repetitie voor de adsplranten en 81/, uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8'/a uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/a uur repetitie Tavenu. Donderdag 7'/4 uur. Ontwikkelings avond in den R K Gildenbond Spreker de WelEerw Pater H. v. d. Sanden, C.s.R. te Rotterdam Onderwerp „De groote en heilige Paus Pius X". Donderdag 8'/2 uur repetitie Gem. Koor. Vrijdag 8 uur. L°tterkundige voor dracht. Hotel Verwiel. Antoon van Duinkerken: „Over eenige moderne dichters". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. GEVESTIGD TE Üi'?f8e,ven me* machtiging van den H. STOEL TE ROME en onder toezicht van «te h Congregatie tot Voortplanting des Geioofs. (Prefect Z.Em. Kardinaal W. M. VAN ROSSUM), p Rechtspersoon In Nederland: De Stichting „HET PAUSELIJK LIEFDEWERK VAN DEN H. PETRUS" gevestigd te BREDA. KOERS VAN UITGIFTE 993l* pCt. Trustee: N.V. Maatschappij voor Trust- en Administratiezaken te Amsterdam. 0bl'8atiesdeeluitmakende van deze Ieening, kunnen, met inachtneming van beper kende bepalingen ten opzichte van niet bonafide inschrijvers, worden beleend bij de Maatschappij voor Kerkelijk Crediet en Beleen mg van Incourante Fondsen te Amsterdam Ondergeteekenden berichten dat vanaf NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK TE AMSTERDAM, Keizersgracht 507/511 LENTJES DROSSAERTS TE 's-HERTOGENBOSCH, DUYNSTEE VAN DER VELDEN TE LEIDEN. Alsmede bij NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK Bijkantoor Breda, Nieuwe Ginnekenstr. 3, Tel. 1241-1243. NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK Bijkantoor Eindhoven, Dommelstraat (Gebouw Coöp. Centrale Boerenleenbank) Telef. 232-875. ProcSt0rrng p,aats. hebben op Maandag 2 Januari 1928. pee en inschrijvingsbiljetten zijn bij bovenstaande kantoren verkrijgbaar. Voor den Centralen Raad van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus, Het Bestuur der Nederlandsche Stichting BREDA ttHet Pauselijk Liefdewerk van den H Petrus" TH. M. P. BEKKERS. Rector te Voorschoten, Nationaal Directeur S. P L. ROME 14 December 1927. ZULLEN DE STAATSMIJNEN AAN NOORD-BRABANT GAAN LEVEREN? In tie Maandag te \s-Bosch gehouden ver gadering van de afd. Noord-Brabant van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten, gaf de heer E. Bruinwald Riedel, Dir. van liet Ad vies- en Organisatiebureau van gemeentebe drijven der Vereeniging, een uiteenzetting betreffende de plannen der Staatsmijnen in Limburg inzake de gaslevering in de -gebeele provincie Noord-Brabant. De inleider begon met er op te wijzen, dat de plannen der Staatsmijnen van, zeer wijde strekking zijn. Het cokesovengas leveren de Staatsmijnen reeds aan Sittard en Heerlen, terwijl Roermond en Venlo zullen volgen. Het ligt in de bedoeling met degaslevering in Brabant te gaan tot aan de Zeeuwsche grens toe. De prijs zal bedragen 2.8 cenb per M3 levering loco gashouder, terwijl bij eene afname van moer dan 1 millioei* M3 gas een reductie gegeven wordt van 0.2 cent per M3 tot een maximum al naar de afname yan 0.9 cent per M3. Wat betreft de gemeenten, die een eigen gasfabriek hebben, is het in commercieel opzicht beschouwd, de vraag of de eigen pro ductiekosten liooger liggen dan de prijs, dien de Staatsmijnen berekenen. Zoo ja. dan is het van den economischen kant bekeken, voor de betreffende gemeenten voordeeliger het gas van de Staatsmijnen te betrekken. Voor de gemeenten, die geen eigen fabriek hebben, staat de zaak veel eenvoudiger. 1 Voor deze bestaat nu de mogelijkheid gas- toevoer te krijgen, terwijl het anders niet wel mogelijk zou zijn. 't Is voor deze ge meenten heel gemakkelijk te berekenen wat I de verkoopsprijs van het gas zal moeten zijn daartoe moeten eerst berekend de ex ploitatie- en de distibutiekosten. Uit den aard der zaak zullen de gemeen ten. die rechtstreeks liggen aan het primair hoogdruk-net der Staatsmijnen in gunstiger conditie komen dan de meer achteraf gele gen gemeenten. Do kwestie van de afvloeiing van perso neel van de bedrijven in de groote gemeen ten. houdt volgens spr. verband, en kan wel licht opgelost worden met de vraag naar personeel in kleine gemeenten, die geen gas fabriek hebben en zich bij de Staatsmijnen aansluiten. Spr. geloofde, dat het aanbeveling ver dient het-vraagstuk van de gaslevering dooi de Staatsmijnen collectief te bezien. Hy waarschuwde er voor hiermpde niet te wachten totdat deze zaak van hoogerhand aangepakt wordt. De voorzitter bracht dank aan den in leider. In verband met het gesprokene stel de hij, namens liet bestuur voor, om aan het Advies- en Organisatiebureau voor gemeen tebedrijven der Vereeniging op te dragen, om in nauwe samenwerking met eene door deze vergadering te benoemen commissie van advies (resp. het afdeelingsbestuur) collec tieve onderhandelingen te openen met de Staatsmijnen te Heerlen inzake de gasvoor- ziening van Noord-Brabant en voorts de or ganisatie dezer voorziening zoover mogelijk voor te bereiden. Spreker gaf in overweging om in deze commissie op te nemen vertegenwoordigers der 4 grootste gemeenten. Zij die zich met ingang van 1 Januari 1928 op dit blad abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. MAANDAG 19 DECEMBER 1927 de inschrijving op bovengenoemde leening is opengesteld bij de navolgende kantoren: en

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6