Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Witte 'Rozen. Spit nGDPDBRABAND in den rug Kloosterbalsem FEUILLETON NUMMER 99. ZATERDAG 17 DECEMBER 1927. 50e JAARGANQ UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD, (Ingezonden.) In eik industrieel centrum behoort 't verkeer tot een der belangrijkste factoren, die de ontwikkelingsmoge lijkheid van 'n dergelijk gebied be palen. Zoo is 't ook in de Langstraat en 't is daarom van belang den toestand van het verkeerswezen tn deze streek van Schoen- en Lederindustrie nader te beschouwen. Wij willen eerst eenige aandacht wijden aan A 't transport in 't alge meen", om daarna over te gaan tot B „de Langstraat in 't bizonder". A Wanneer men 'n streek met goede economische mogelijkheden, tot ontwikkeling wil brengen, dan begint men met 't zg. „openen" van dat ge bied en wel door middel van verkeers wegen. Heeft men resultaat met z'n pogin gen gehad, dan blijft steeds't vervoer- vraagstuk 'n belangrijke rol spelen. Dit zal blijken bij overweging van het vol gende Elke industrie heeft behoefte aan grondstof, ha ffdbrikaat, machines enz. Nu is 'n kenmerk van de moderne industrie .de concentratie" d.w.z. 't samengroeien der bedrijven en 't op hoopen van 'n bepaalde tak van be drijf in enkele bepaalde streken, dik wijls in slechts één. Hieruit vloeit voort 'n groote be hoefte aan productiemiddelen. De schoen- en lederfabricage geven hier 'n voorbeeld van. Men kan vrijwel zeggen dat deze geheel geconcentreerd zijn in Waalwijk en omgeving. Inhei begin van haar opkomst kon de looierij huiden en „run" krijgen van het vlak nabije veeteelt- en heidege bied. De leerproductie was voldoende voor de nog als kleinbedrijf gevoerde schoenindustrie. Zoodra de omvang der bedrijven grooter werd. de machine in toepas sing kwam, werd de grondstofbehoefte zoo groot, dat de Langstraat en om me nou steeds OuerfteerCtjü.! geving daarin zelf niet meer in vol doende mate kon voorzien. De gebie den. waarvan men nu de benoodigde artikelen moest krijgen lagen verder op. Er ontstaat zoodoende vraag naar transportmiddelen. Met den afzet ging 't evenzoo. Men kan zeggen darv zoodra de schoen industrie zich maar eenigszins con centreerde, de vraag in het eigen ge bied bij lange na niet voldoende was, om de eigenproductie af te nemen. Alweer transportnoodzakelijkheid naar andere streken. De toenemende ontwikkeling dus van grondstofbehoefte en afzet steli steeds den eisch „vervoermogelijkheid". Amerikaansche en Indische huider komen via onze zeehaven aan. De schoenen en 'n gedeelte van 't leder worden verkocht over het geheele land, waarnaast nog export, welke laatste bij minder buitenlandsehe belemme ring zeker belangrijker zou zijn. Ver der zijn naast de schoenindustrie de scheepsbouw, zuivelbereiding, suiker* fabricage en de consumptieve indu stritSn van belang; deze z^n ook grootendeels afhankelijk voor produc tie en afzet van den handel met aller 'ei gebieden. Hieruit vloeit telkens voort, dat 'n belangrijke eisch voor het verkeer van 'n industriecentrum Is .veelzijdigheid* Wil 'n tak van bedrijf vooruit komen, dan moet zij zich in haar verkoop terrein niet beperkt zien tot één be paalde richting, maar het is noodig, dat zij in eik consumptie-gebied bin nen redelijken afstand kan concitrree- ren. Verder moet men de productie middelen overal daar kunnen koopen, waar deze 't voordeeligst geleverd kunnen worden. De snelheid en capaciteit der ver voermiddelen moet voldoende zijn om den aan-^en afvoer zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Beter nog, in deze factoren, moet 'n zekere ruimte zitten, zoodat bij ver ruiming van afzetgebied mede tenge volge van productie verhooging bij uitbreiding van het vervoer geen stremming en tijdverlies plaats heeft. Men moet echter in aanmerking nemen, dat de grootte van die speling zeer lastig te bepalen is en wel hier om: de spoorwegmaatschappij is er niet van verzekerd of de toename van het verkeer toevallig of blijvend zal zijn. Gaat het over uitbreiding van enkel tot dubbel spoor, dan zijn de kosten zoo groot, dat men uiterst voorzichtig is met 'n dergelijk werk. In de periode van toename van transport, voordat men de verkeers capaciteit heeft vergroot ontstaat over belasting en verkeersstremming. Dit bezwaar geldt m i. ook voor de lijn 's-Bosch Lage—Zwaluwe wordt het verkeer drukker, waarnaar men steeds moet streven, dan zullen die nadeelen aan den dag treden. Van groot belang is verder het voe dende verkeer, d.i. 't verkeer, dat zorgt voor de verdeeling en toevoer van en naar den hoofdweg Dit punt zal ik nader bespreken bij de behandeling van de Langstraat in 't bizonder. Van zelf sprekend is de eisch van evenredigheid tusschen de hoofdver keersader en de aansluitende trans portmiddelen. Niet te vergeten is verder het feit dat het moderne fabriekssysteen, met z'n eentoonigen en geestdoodenden arbeid, behoefte doet ontstaan aan ont spanning. Dit verdient bizondere aan dacht voor Waalwijk en omgeving Goede wegen naar badplaats en bosch zullen bijdragen tot bevordering van gezondheid en nuttige afwisseling. BINNENLAND. Ineens is het er AKKER's „Geen Goud zoo goed" ten worden gehouden, met het feit, dat het bedrijf nog steeds in minder, roos- kleurigen toestand verkeert, zoodat verzwaring van lasten niet mogelijk is. Spreker memoreerde verder het feit, dat de minister van Waterstaat een ver laging van het drukwerkporto met 25 pCt. heeft aangekondigd, waardoor on getwijfeld de bestaansmogelijkheid van periodieken wordt vergroot en het ma ken van reclame zal toenemen. Daarna kwam in behandeling het e Echo van het Znidec, Waalwyksche en Laiigstraatsclie Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.28. Franco per poet door het geheele rflk L40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bij contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bealt zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Uit het Duitsch van EUFEXINA VON ADLER8FELD-BALLESTREM. 6) Toen zfl den vorst begroette en hem de hand drukte, kreeg zy een hooge kleur zij kon het niet helpen, hoewel zq daarbij Sig- rid's oogen op zich gevestigd gevoelde. Maar de vorst met zijn edel hart en zijne innemen de vriendelijkheid hielp haar spoedig over deze pijnlijke oogenblikken heen, waarin zij tegen haar wil meer verried dan haar lief was. Wat haar daarbij troostte was, dat haar blozen hem in 't geheel niets zeide, dat hij 't, misschien niet eens bemerkt en zoo ja, dan toch zeker alleen voor verlegenheid ge houden had maar Sigrid Zij wilde, dat zy zich voor haar had kunnen verber gen. Tot nu toe had zi) nooit geheimen of verborgen gedachten voor hare zuster gehad, maar het scheen, alsof dat vertrouwen hier ophield. Hare ingenomenheid met hem was in dezen kleinen kring misschien aan nie mand opgevallen dan aan Sigrid, die onaf gebroken de oogen op haar gevestigd hield, want het gesprek was algemeen en liep hoofdzakelijk over de paleizen van Florence, meer in 't bijzonder over dat van den graaf. „Het stadhuis, het tegenwoordige „Palaz zo del Commune", heette toch vroeger „Pa lazzo Spini", merkte de graaf op. „Was 't het stamhuis uwer voorouders Cavaliere". „Dat was het Zoo gaat de heerlijkheid der wereld voorbij", antwoordde Spini met een zucht en een blik op Sigrid. „Maar alles is nog niet verloren. Groote landerijen, die vroeger aan de Spini's toebehoorden, zijn in het bezit van een owd bloedverwant van my, en ik heb het vooruitzicht, dit markiezaat eens te zullen erven". „Waar ligt het", vroeg de vorst. „In de Maremma", was het koude en trot- sche antwoord. „Om Godswilriep Iris onthutst. „U zal toch zeker wel voor dit geschenk der Grie ken bedanken? Dat staat gelijk met de mala ria te erven". „Gravin, de Maremma is een, paradijs van schoonheid en plantengroei", antwoordde de Spini met fonkelende oogen. „De Malaria heerscht er echter van Juni tot half Septem ber, maar hindert niet aan hen, die haar kennen". „Maar dat leeren kennen is toch ongetwij feld een gevaarlijk iets", zeide Sigrid. „In dien ttfd gaat men naar de zee", zei de Cavaliere, met een veelbeteekenende blik op Sigrid, om zijn toekomstig erfgoed te ver dedigen. „Nu, ik zou je danken afschuwelijke streek", zeide Boris, die over Spini's tegen woordigheid inwendig van woede kookte. „Niet waar. Gravin, u zou aan ons kouder, maar gezonder Rusland de voorkeur geven". Ik ben zeer tevreden met de stad, waarin ik woon, en heb geen bepaalde wenschen", antwoordde Sigrid koel en afwijzend. „Neen, dat is waar, je houdt je uitsluitend aan de werkelijkheid", zeide Iris lachend. „Denk eens, vorst, mijne zuster wil niets we ten van menschen, die in poëzie, proza of gedichten idealen koesteren. Zij heeft in zoo verre gelijk, dat wij ons in het schoonste land van Europa bevinden, het doel en het verlangen van kunstenaars en leeken maar de mensch verlangt toch wel eens graag naar datgene, wat hij niet heeft. „En waar zou u dan wel naar verlangen, gravin", vroeg vorst Hochwald gespannen. „Ik ben in het Zuiden geboren en opge voed ik heb het nooit verlaten maar ik ben toch eene Duitsche", was het ant woord. „Ja", vervolgde zU blozend, „eene Duitsche in hart en nieren, en, het doel mij ner vurigste wenschen is het Duitsche woud en de Duitsche zee De vorst lachte even. „U is nog jong en alles kan nog komen", zeide hö vriendelijk. MAATSCrtAPPy VAM VERZEKERING OP MET LEVE/1 „Zeg eens, oomHochwald ligt toch aan zee, midden in de bossclien, niet waar?" viel Boris in de rede. „Het is toch eigenlijk een schandaal, dat ik u nooit heb opgezocht". „Dat kun je nog inhalen, Boris", ant woordde de vorst. ,.Ik hoop zelfs, dat je in mijne bossclien nc-g veel zult jagen". „Nu. natuurlijk, oom een groot jager voor den Heer, zeg ik u", antwordde Boris, terwijl hij met voldoening aan zijn jachtuit- rusting dacht.! „Daarbij valt me in", vervolgde hy, dat u, gravin Sigrid, en ik onlangs een klein ver schil van meening hadden, u weet wel, by het diner van de vorstin Ukatschin. mijne tante. Daar werd iets opgedi9cht met truf fels, waarvan ik beweerde, dat het van snip pen, en u, dat het van lijsters bereid was. Wij waren beiden zoo zeker van onze zaak, dat wy gewed hebben, het was aan ons overgelaten den prys der weddenschap te bepalen", vervolgde Boris. „Welnu gravin, ik heb de weddenschap verloren, want ik heb den kok gevraagd. Het waren wel dege- ïyk iy9ters. En daarom heb ik de vryiieid genomen, dadeiyk den prys te voldoen zeide Boris, en haalde een langwerpige étui voor den dag, dien hy Sigrid overhandigde. „Een oude waaier voor uwe verzameling, gravin", vervolgde hy met een zegevieren den blik op den Cavaliere. „Hoe aardig van uantwoordde Sigrid achteloos en op ironischen toon. „jammer genoeg is het myne zuster Iris, die waaiers verzamelt, niet ik". Zy nam Boris die er treurig uitzag, la chend den étui uit de hand1 en gaf dien aan hare zuster. Dit was een zeer duldeiyke afwyzing, maar zy had het voorzichtiger kunnen aan leggen. geiyk het den anderen voorkwam, en vooral Boris, die niet wist of hy lachen zou of beleedlgd het veld zou ruimen. Al leen om Spini's lippen zweefde een eigenaar dig lachje, dat. Boris gelukkig niet zag. Iris nam het afgebroken gesprek weder op, door Boris harteiyk te bedanken. Verheugd liet zy den waaier aan haren vader zien, die, vol lof over het schoone kunstwerk, hem aan Spini gaf, met de opmerking, dat het moei- ïyk zou zyn te beslissen, of hy echt was of Uit het boekdrukkersbedrijf. Dinsdag en Woensdag j.l. hebben de boekdrukkers-organisaties haar win tervergadering gehouden te Utrecht. In verband met de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst werden tot leden der on derhandelingscommissie aangewezen voor den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen de heeren G. Amsing Jr., Tholen; A. Heldring, Amsterdam; J. M. Holtz, Amsterdam; Johan Mul der, Gouda; J. P. Netto, Den Haag en J. A. van Sijn, Rotterdam; voor de R. K. Vereeniging v. Nederlandsche Druk- kerspatroons de heeren A. van der Marck, Amsterdam; E. van Aelst, Maas tricht en Jos. M. Cleerdin, Den Bosch; voor den Christel ij ken Bond de heeren J. H. van Lonkhuyzen, Zeist en J. Haan, Groningen. De voorzitter van de Federatie, de heer S. S. Korthuis, wees in zijn ope ningsrede met een enkel woord op de belangrijke onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst, die voor de deur staan. Spr. meende, dat daarbij zal rekening moe- niet. „Zoover myn kennis reikt en myn oor deel my niet bedriegt, zou ik hem voor echt houden", zeide Spini, terwyi hy den waai er aan vorst Hochwald gaf. De vorst was 'n uitstekend oudheidkundige en kon dan ook na liet voorwerp nauwkeurig te hebben be keken, een lachje niet onderdrukken. Toen men hem de reden daarvan vroeg, wees de vorst zynen neef, niet weinig tot diens te- leurstelling, aan. dat de waaier kunstig na gemaakt was en dat hy hem dus voor echt, veel te duur betaald had. Boris, die eindeiyk van de waaierge schiedenis genoeg had gekregen, trachtte aan het gesprek een andere wending te ge geven. door voor te stellen eene wandeling te gaan doen. De graaf zei echter, dat het vandaag al te laat was. „Ik zou zoo graag de villa Poggia a Ca- jauo bezoeken, waar Bianco met haren ge maal aan het eten stierf, dat zy voor den kardinaal, haren zwager, klaar gemaakt liad", zeide Boris. „Vandaag niet laat ons morgen gaan", antwoordde de graaf. Ik heb van middag nog veel te scliryven". „Maar dan vindt u toch wel goed, dat Sasclia de gravinnen komt afhalen, om sen wandeling te doen", zeide Bopis, die zyn zooeven geleden nederlaag reeds begon te vergeten. „En ik mag me zeker wel by het gezelschap annsluiten als als dam" d'honneur, want mama kan vandaag niet". Men lachte, want Boris had zyn verzoek er grappig afgebracht. „Myn middag is ook vryriep vorst Hochwald. met een blik op Iris, wier oogen van vreugde straalden. „Misschien zou ik dan het eereambt van oom op rnq kutnnen nemen „Fameus, oom riep Boris verrukt. Dat scheen hem juist een mooie gelegenheid om Sigrid kolossaal het hof te maken- Vorst Hochwald lachte, want hy kon zich het enthousiasme van zynen neef volkomen begrypen. Iiy twyfelde echter of de Cavalie re het kleine gezelschap niet l>y toeval zou ontmoeten en zich hq hen zou aansluiten. Ook de graaf noodigde hem niet uit om mee te gaan, en was dan ook ten zeerste verwon- Ineens, terwijl Ge een stoel verzet, een krant opraapt of een andere oogenschijn- lijk onschuldige beweging maakt, schiet de pijn in Uw rug. Als ge er het minst op voorbereid bent, krijgt Ge het Spit in Uw rug. Hebt Ge Akker's Klooster- bal em in huis - en omdat dit middel in zoovele gevallen te pas komt, zijn velen niet gerust, wan neer niet een pot in hun kast staat - dan kunt Ge U van stonde aan met dezen weldadigen balsem laten wrijven. Het zal U verbazen hoe snel Uw aanval verdwijnt. Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— (lerd, toen Sigrid het plotseling deed. De Cavaliere nam het aanbod met open armen aan. tot groote ergernis van Boris, die i-ood van woede was geworden. Over liet uur. waarop men hy elkaar zou komen, was men het spoedig eens, en toen namen de heeren afscheid. Nadat de laatsten vertrokken waren, be gaf de graaf zieh naar zyn studeerkamer, op den voet gevolgd door Iris. „Wat is er, kleine", vroeg 11 ti vriendeiyk. „Papa, verbeeld ul eens. achter het mooie portret van uwe arme zuster bevond zich nog een ander. dat. van een heer", fluisterde zy hem geheimzinnig toe, en sloeg daarby haar arm om zyn hals. „Hoe heb je dat ontdekt?" vroeg de graaf, en Iris vertelde openhartig, hoe het geko men was. Toen liet de graaf het hoofd treu rig op de horst zakken. „Papa, wat scheelt u?" vroeg Iris. „Wicn stelt dit portret voor?" „Den echtgenoot niyner zuster", ant woordde (le graaf met licht ontroerde stem. „Hq is dood. evenals zy. Beiden ongelukkig gestorven". „Hoe treurig", zeide Iris, met tranen in (le oogen. „En zal ik ook den naam van de zen man nooit mogen vernemen?" vroeg ze na e<m poosje. „Hq moet goed zyn geweest, papa. elke trek in zyn schoon gezicht spreekt van goedheid". „Dat was hy, Iris. Hy was een man van eer, misschien niet energiek genoeg, maar met een edel karakter". „Daar ziet hy ook naar uit. Ik heb zyn portret dadelfjk liefgekregen, toen ik het i zag. Het is daarom niet nieuwsgierigheid, S papa. maar deelneming, wanneer ik vraag, wie hy was". /Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1