winlerhanden-wiritervoelen schrale lippen-ruwe huid verzacht en geneest heeft gereden over den spoorwegover gang met een vaart van ongeveer 30 K.M. per uur, terwijl de boomen geslo ten waren, zoodat hij tegen die afsluit boomen is aangereden, waai door deze geheel werden vernield. Volgens verdachte was het dien avond zeer mistig. Hij liet den wagen op volle vaart loopen. Op een afstand van slechts anderhalve meter zag ver (lachte den boom, kon niet meer stop pen en vlo.og door den boom heen de spoorbaan op. Er kwam juist een goe derentrein. Men hielp elkaar vlug den vrachtauto verwijderen, maar de trein greep hem nog. I)e auto werd zeer be schadigd. De Officier wees er 0.111. op, dat ver dachte had kunnen weten dat hij nabij den boom was. Alles is nog goed af- geloopen. De roekeloosheid had duur te staan kunnen komen, vermits er een trein op komst was. Het O. M. eischte 50 boete. Verdachte vond de eisch zeer hoog. Zijn patroon had hem ook voor 25. boete aangemaand, welke hij per week kon betalen. De bedragjes werden van zijn loon afgehouden. De rechtbank zal er rekening mede houden, aldus de president. Uitspraak 29 Dcc. a.s. INGEZONDEN STUKKEN Staking teven» uitsluiting te Uil vare nbcek. Mijnheer de Redacteur. Als uwe lezers dit nummer van uw blad ontvangen, zal de staking bij den een en de uitsluiting bij de andere werkgevers schoenfabrikanten, circa 2 weken een feit zijn. Hierdoor staat den vrijwel eenigen tak van industrie in deze gemeente geheel stil, behoudens bij eene firma, met name die van Bres- sers, ofschoon van geen beteekenis in omvang. Onwillekeurig rijst de vraag, wat toch wel de oorzaak of reden der geschilpunten zijn van dezen zoo alles zins ongewenschten toestand. Het ant woord hierop kan, gezien de oorzaak, niet anders dan in wezen absoluten onwil genoemd worden aan den kant der betrokken werkgevers. Immers, hoe staat de zaak. Men her innert zich nog wel, dat bij de ophef fing van den R.K. Nedcrl. Schoenfa- brikantcabond, het toen bestaande Landelijk collectief contract ophield te bestaan. Uiteraard bleven de bij de Schoenindustrie betrokken arbeiders organisaties actief werkzaam, teneinde naar omstandigheden aan haar gestel de doel te beantwoordenalzoo de be langen harer leden zoo goed mogelijk te behartigen. Vandaar een nieuw ont- werp-contract door de besturen van onzen en den Chr. Fabrieksarbeiders- bond werd ontworpen en, na goedkeu ring der betreffende groepen, ter be vordering ter hand genomen. Het zou van geen goed inzicht getui gen, indien men zou verwacht hebben althans den eersten tijd dat het resultaat van ons werk ten dezen, niet te wenschen zou overlaten. Temeer, als men in aanmerking nam. den in- treurigeu lijdensweg afgelegd niet het intusschen, zooals gezegd opgeheven contract. Zulks nam niet weg, dat ons streven vrij vlug en buiten verwachting aanwees, dat het belang eener bij con tract geregelde arbeidsovereenkomst bij menig schoenfabrikant werd aan gevoeld als een niet te onderschatten belang, zoowel voor partijen als voor het bedrijf zelf. Dankbaar bereikten wij naast Groen- lo en Nijmegen, niet minder ook in den Kring Eindhoven, volslagen eenheid, over inhoud en strekking eener betref fende arbeids-overeenkomst voor den duur van een jaar, met de bepaling, mede naar den wensch der Schoenfa brikanten in den Kring Eindhoven, men onzerzijds nergens in de, Schoen industrie een contract mocht afsluiten met ongunstigerbepalingen. Dientengevolge besloot ons Hoofd bestuur, rekening houdend met soort en aard' van het bedrijf, niet minder de groote overeenstemming tusschen het te maken product (schoeisel) in den Kring Eindhoven en Hilvarenbeek, zich te verstaan met de Heeren Werk gevers in laatstgenoemde gemeenten, gedachtig de reeds vroeger aan werk geverszijde kenbaar gemaakte wenschen om bij dusdanige plannen aan onzen kant zich voor dien te onthouden van persberichten, doch liever door een persooi ijk bezoek ten hunnen kantore, een en ander door voor-overleg te be zien en door te praten. Bij gevolg stuurde ons Hoofdbestuur d.d. 6 April j.l. een concept-contract aan de werkgevers in kwestie, met ver zoek om hunne medewerking en tevens te willen melden binnen 14 dagen, wanneer een bespreking voor dit doel kon plaats hebben. Op 28 April dus na verloop van 3 weken, werd nog van geen der patroons, eenig antwoord ont vangen, en besloot ons Hoofdbestuur een herinneringsschrijven te zenden aan de respectieve patroons. Evenmin werd ook dit tweede schrijven beant woord. Onnoodig te zeggen, dat dusdanige houding der Heeren Werkgevers, de ar beiders in kwestie danig griefden, zoodat werd besloten middels een al- gemeene ledenvergadering van arbei ders voor de derde maal een klemmend schrijven om een onderhoud te herha len. Vandaar dat op 3 Juni jl. 'n schrif telijk verzoek om een onderhoud her haald werd, met het gevolg, dat slechts één der Werkgevers, en wel de firma F. de» Wert op 7 Juni het volgende ant woord stuurde Hilvarenbeek, 7 Juni 1927. Aan den Ned. R.K. Fabr. arb. Bond „St. Willibrordus". Den Haag. Als antwoord op Uw schrijven d.d. 3 Juni bericht ik U, dat U kan komen als U wenscht. Maar het heep.fl beslist geen doel. Hoogachtend, w.g. F. de Wert. Het verder gevolg was, dat twee onzer bestuurders do firma F. de Wert een bezoek brachten, echter zonder re sultaat. Teneinde ons meer van nabij op de hoogte te stellen brachten wij daarna ook een bezoek bij de overige werkgevers (welke nog steeds op ant woord deden wachten) met het ver zoek een bespreking te bevorderen. In het vertrouwen, in dat geval, met een weinig goeden wil, en zonder bezwaar overeenstemming zou zijn te bereiken over het contract gelijk aan dat van den Kring Eindhoven. Middelerwijl bleek ons uit het standpunt der werk gevers behoudens de firma Blan kers-Remmers - dat men op gronden van illesbehalve goeden wil, ons pogen af wees, met de redeneering, men geen kans zag gezien de minder goede •erstandhouding aan werkgeverszijde onderling voor overleg. Bovendien roerde men als argument aan wel be- eid te zijn voor een contract, mits dit con middels een Bond van Schoenfa brikanten. Hoewel wetend, wat spe men in den kuip had, i was deze tegen strijdige houding der schoenfabrikan ten te Hilvarenbeek al te doorzichtig, daar te over bekend is, dat deze werk gevers iedei; streven, om te komen tot. een patroons-organisatie, op alles be halve behoorlijke wijze haar steun ont houden. Ons Hoofdbestuur besloot hoe ongaarne ook die maatregelen te nemen, noodig om in dusdanige om standigheden het meer positief zake lijk doel waar het om gaat, voor het licht te brengen, door een dringend schrijven aan de firma de Wert, om 'n onderhoud, en wij zonder tegen bericht op 3 Nov. j.l. aanwezig zouden zijn. De conferentie had plaats, met het re sultaat, dat deze firma ons verzocht, de andere werkgevers mede namens hem, uit te noodigen voor een gecom bineerde vergadering met ons Hoofd bestuur welke op 10 Nov. zou plaats hebben in Hotel De Valk. Tegelijk zou dan bij de uitnoodiging een model contract worden ingesloten als in den kring Eindhoven geaccepteerd. In ie der geval zegde de firma de Wert ons toe, aanwezig te zullen zijn. De erva ring was, dat ons Hoofdbestuur op 9 Nov. het volgend schrijven ontving met de mededeeling dat „Onze komst doelloos uxisce. Hoogachtend, w. g. de Wert BI a n kers en Zn. v. d. Broek-Jacobs. Bressers. G. Kuipers." Uit dit schrijven zie onderteeke- ning moge voorhands blijken, dat de Heeren Werkgevers althans in dit geval wel degelijk voeling hiel den, en dus in strijd met die z.g. min der goede verhouding onderling, ter wijl overduidelijk blijkt uit het geliee- le voorspel, den absoluten en onbe- lioorlijken onwil van dien kant, of schoon lang niet ieder voor zich in de zelfde maten van onwil aansprakelijk valt te stellen. Na dit alles, er onzer zijds alles was gedaan en nagelaten, om de onderhavige zaak ten goede in beider belang te kunnen regelen, reste ons niets anders dan de firma de Wert een ultimatum te zenden op termijn, in de hoop, haar met meer ernst te bewe gen voor een vergelijk. Wederom vroe gen wij aan, zonder tegenbericht om een onderhoud op Donderdag 17 Nov. Ook deze bespreking had plaats. Ech ter geheel zonder resultaat. Intusschen gaven de overige werkgevers be houdens de firma Bressers aan haar personeel kennis, dat indien bij de fa. de Wert gestaakt zou worden, zij dat met een uitsluiting zouden beantwoor den. Deze houding konden wij slechts betreuren, echter niet terugvoeren van ons besluit. Middels werden partijen uitgenoodigd op 22 Nov. bij den Rijks bemiddelaar in Den Haag. Het resul taat van deze conferentie bracht geen eenheid tot oplossing van het conflict, echter achtte den Rijksbemiddelaar het toch gewenscht, dat ons bestuur, en de firma de Wert, zich nogmaals met elkaar zouden verstaan, teneinde een uitweg te formuleeren over de nog meest uiteenloopencle meeningen ten overstaan enkele bepalingen van het aangeboden contract, derhalve, het ul timatum met acht dagen te verleugen. Hiermede waren partijen accoord, zoo dat op Vrijdag 25 Nov. deze bespreking plaats had ten huize der firma F. de Wert te Hilvarenbeek. Hoewel naast de afspraak met. den Rijksbemiddelaar, kwamen ook hierbij tegenwoordig de andere werkgevers. Een langdurige bespreking had er plaats, echter weer zonder oplossing, al willen wij gaarne en met voldoening erkennen, (lat ten overstaan eenigc bepalingen van het cotract, geen, of althans zeer onderge schikt verschil van meening meer be stond. Echter die bepalingen van te groote beteekenis voor de arbeiders, en van minder bezwaar voor de werk gevers, werd geen vooruitzicht op dat moment tot eenheid bereikt, zoodat "nog denzelfden avond een vergadering plaats had met al de arbeiders ter plaatse, met het resultaat: in tweede instantie geen uitstel te verleenen van het ultimatum, en ons opgedragen, te blijven vorderen, een contract als aan geboden en gelijkluidend aan dat uit den Kring Eindhoven en omgeving. Zoowel de patroons als den Rijksbe middelaar, is toen onverwijld kennis gegeven van dezen stand van zaken. Met het verder gevolg, dat den bemid delaar partijen andermaal uitnoodigde op Vrijdag 2 December, teneinde te kunnen peilen en na te gaan, de kans op een voor beide partijen bevredigen- de oplossing. Ook deze conferentie bracht evenmin het gewenschte resul taat, zoodat j.l. Maandag 5 dezer de staking bij de firma F. de Wert een feit was, en bij de firma's Kuipers, van den Broek, Jacobs en BI ankers-Remmers de uitsluiting volgde. De firma Bres sers staat buiten de combinatie van werkgevers althans deze heeft de uitsluiting niet doen volgen. De uit sluiting zoowel als de staking, omvat al het mannelijk personeel, pl.m. 150 in getal. De meisjes (stiksters), zijn allen ongeorganiseerd1 en door de werk gevers medegedeeld; dat zij allen in de fabriek mochten blijven met behoud van loon. De meisjes hebben eenparig beslo ten hiertoe bereid te zijn. onder voor waarden, dat, wanneer dé fabrikanten zullen trachten hun werk elders te doen maken, ook door haar den arbeid zal worden neergelegd. Aldus weten de werkgevers waar zij zich aan zullen hebben te houden. Zijn de meisjes flink, de mannen houden zich kordaat en met een enden en over tuiging bezield, wetend, dat hun strijd naast zakelijk, ook rechtvaardig en redelijk is. Laten wij daarom hopen, dat de werkgevers te Hilvarenbeek •poedig mogen inzien het goed recht hunner arbeiders, dan ook zijn wij overtuigd, dat naast beider belangen zeker niet minder hunne bedrijven voor de toekomst zijn gebaat. Mijnheer de Red., dankend voor de plaatsing, C. ROESTENBURG, Voorzitter Groep Lederbewer kers, aangesloten bij den Landelijken R.K. F.bond. zen om nog kans te hebben op den eeretitel. Daarom nog meer een alles zins spannende strijd te wachten en kunnen de voethal liefhebbers hij voor- haat rekenen op een boeiende partij. Deze wedstrijd zal aanvangen om 2 uur, onder leiding van scheidsrechter P. J. van Besoijen. Allons Quickers, je beste heen voor morgen en gezorgd voor een, eervol resultaat. JULIANA. Morgen komt Tilburgia bij Juliana een competitiewedstrijd spelen. De eer ste ontmoeting eindigde in een 53- overwinning voor Juliana en komen deze Tilburgcnaren natuurlijk om te trachten revanche te nemen voor de toen geleden nederlaag. Daar Tilburgia over een hard wer kende ploeg beschikt, kunnen onze geel-zwarten op heftigen tegenstand re kenen. Wij hopen dat 't in dezen wed strijd niet zoo tegenloopt als Zondag 1.1. tegen H.E.C. Aan een voorspelling zullen wij ons niet wagen. Het zal bij deze ontmoeting niet aan belangstel ling ontbreken. Het publiek wordt er aan herinnert dat de wedstrijd om 2 uur aanvangt. Juliana 2 moet naar Brabantia Was pik. Juliana 3 speelt om 12 uur thuis tegen Vlijmensche Boys 2. R. W. B. Als het weer niet heter wordt zal er op Zondag van het programma niet veel terecht komen. Voor R.W.B. kan het anders weer een drukke dag wor den. Het 1ste elftal moet naar Zalt- Bommel, dit wordt ongetwijfeld een zware partij zooals dat gewoonlijk is in Z.-Bommel. Een gelijk spel is echter wel tc hereiken, doch dan moet er tot hel einde hard gewerkt worden. RWB 2 gaal op bezoek hij Waalwijk 2. RWB 3 zal BW 5 uit 's Bosch ont vangen. HEUSDEN. A.s. Zondag gaat Juliana I naar Kaatsheuvel, om zich daar te meten te gen Wilhelmina II. Indien de consul niet voor sneeuw te SPORT. QUICK. NVB of de plaatselijke behoeven onder te doen of ijs, staat den voetbal liefhebbers a.s. Zondag op het Quick- terrein weer een interessante wedstrijd wachten. Quick I krijgt n.l. bezoek an het aloude Venlosche VVV. In den anvang der competitie schreven wij eeds dat de oud eerste klassers niet zoo zwak waren als algemeen van hen edacht werd. In den loop van enkele maanden is dit dan ook wel bewezen en staan zij thans stevig op de derde plaats en wachten zij slechts ongedul dig op een misstap der leiders, Tege- len en Helmond. Helmond voelde door een 30 nederlaag tegen de geel-zwar- te VVV'ers aan den lijve, dat er met hen nog wel (Iegelijk rekening gehou den moet worden, terwijl Tegelen aan hen in Venlo ook nog een zware tegen stander zal hebben. Intusschen zijn wij wel nieuwsgierig hoe de Quickers zich thans tegen hen zullen houden, immers, tegen deze Ven- lonaren plegen onze blauw-witten steeds hun beste spel te geven en na het gelijke spel tegen VVV in Venlo, zullen zij dit minstens willen herha len. De mannen van Delsing daarente gen mogen niet een punt meer verlie- DRUNEN. Door den R.K Fabrieks arbeidersbond „St. Willebroides" aid. □runen zal a s. Zaterdag om hall zeven een groote leden- en propa ganda-vergadering worden gthcuoei in de zaal der Jongelingen Congre gatie. Als spreker zal optreden de heer Heijnis uit Rotterdam, met als onder werp „Werkeloosheids verzekering", de leden en ook niet-leden worden verzocht hierbij tegenwoordig te zijn Door de Kanarievogelvereenigirg Ons Genot", gevestigd bil den heer H Pulles-de Wit, zal op Zaterdag 24 December een groote tenioons'ellin* van kanarievogels in genoemd café worden gehouden. Vele prachtige prij zen zijn hieraan verbonden Op 1 Jan. zal in de groote zaal der Jongelingen Congregatie een uit voering worden gegeven doordetoo- neelver eniging aldaar gevestigd. Op gevoerd zal worden „de Hoed var. Staliaansch stroo", blijspel in5bedr 's HERTOGENBOSCH. In de gis teren gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarin de behandeling van de gemeentebegr. werd voortgezet, werd het voorstel der soc democraten tot het plaatsen van adverteniien der gemeente in het Volk en Voor waarts, verworpen met 4—19 stemmen en het voorstel tot verlaging van de huren van zgn. groepswoningen met 6 17 stemmen. Voorts werden verworpen een voorstel van den heer Briels (r -k tot benoeming van een gemeentelijken verificateur, met 8 15 stemmen; een voorstel van den heer Kuijpers(neutr tot terugbrenging van de inning der gemeentelijke inkomstenbelasting bij de gemeente, met 4—17 stemmen en een voorstel-Kuijpers c.s. om de kip penmarkt op de oude plaats terug te brengen, met 4—17 stemmen. Met 13—10 stemmen werd aange nomen het meer als demonstratief bedoelde bezuinigingsvoorstel van den heer Bernsen (r kom 77 posten mei 10 pet. te verminderen, het daardoor vrijkomend bedrag van ongeveer f 18 000 op den post onvoorziene uit gaven te brengen. Ondanks de aanneming van dit voorstel werd de post onderhoud van straten en pleinen weer met 12—9 stemmen op het aanvankelijk geraam de bedrag teruggebracht. Twee posten werden tot dusver verh'oogd, n 1 die voor openbare werken met f 3000 om een tijdelijke kracht aan te stellen die den gewei digen achterstand op administratitf- technisch gebied, die bij dezen dienst in den loop der jaren is ontstaan, bij moet werken (dit besluit werd geno men met 13 11 stemmen) en de pos» muzieksubsidies. die met 13 tegen 10 stemmen met f 1000 werd verhoogd tot f 4000. Toegestaan werd het gevraagde crediet van f 20 000 voor verbetering van den Pettelaarschen weg Dit be drag wordt op den kapitaalsdienst gebracht en in drie jaar gedelgd. ('APELLE. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk optreden Ds. Ewoldt uit Raamsdonk. O]) liet door de biljartvereeniging „Krijt op Tijd" te Waspik gehouden biljarttournooi behaalde de biljartclub „Het Kalme Spel", gevestigd bij Mej. de weduwe van der Haart alhier, den 3en prijs. Evenals vorige jaren ligt het in het voornemen der afd. Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs om haar leden in den loop van den winter weder een gezelligen avond aan te bieden. Voor dezen avond is door de tooneelvereeni- ging der afdeeling in studie genomen het blijspel in 4 bedrijven „Het Gene- raalsvrouwtje". Door de bioscoop „Moderne" uit 's-Gravenhage werden j.l. Maandag en Dinsdagavond in het café van den heer Mes aan de Buitenhaven alhier, een tweetal bioscoop voor stellingen gege ven. Beide avonden werd de beroemde film „Quo Vadis" als hoofdnummer op het doek gebracht. Jammer voor de ondernemers, dat de belangstelling erg gering was. Bij de j.l. Dinsdagmorgen gehou den stemming voor 2 nolabelen der Ned. Herv. gem. alhier werden gekozen de heeren J. G. Add ink en N. C. van Eek. Toen de winkelier H. K. op de Nieuwevaart j.l. Dinsdagavond met zijn paard en kar thuis kwam, bleef plotseling zijn paard dood. Wel een schadepost voor genoemden winkelier. Voor de Ned. Herv. Gem. alhier zal a.s. Zondag des nam. half drie uur op treden Ds. Jonkers uit Waspik. Als een bijzonderheid kunnen we mededeelen, dat de heer W. v. D. een dezer dagen een fazanthaan aanschoot. Naar men ons mededeelt, komen (leze vogels in deze streken slechts bij hoo- ge uitzondering voor. De heer P. Michaël heeft zijne be noeming tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gein. aan den Loon schend ijk aangenomen. De bij, de Ned. Herv. Gem. te de zer plaatse beroepen predikant, Ds. A. v. Griethuijzen te Zuid-Beijrland, zal op Donderdag 22 December a.s. des nam. half zeven in 't Ned. Herv. Kerk gebouw alhier een predikbeurtv orvul- len. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Woensdag 2l December, des a*onüS acht uur geelt de Chr. Gemengde Zang* vereeniging „Looit den Heer" alhier, in het üeret Kerkgebouw haar jaar- ujkbcne uitvoering Gezien de ijverige (cpeiities onder leiding van hun oe- Kwamen direcieur, den neer J. Nelis uit Waalwijk, belooti het a s. Woensdag vooi lieihebbtrs van goeden zang een mooie avond te worden. Het programma vermeldt een 7-tal nummers, waaronder naast sopraan solo, dameskoor en duo voor sopraan en alt, Psalm 8 groot koor met, soli en dameskoor (met orgelbegeleiding) en Kerstcantate, met soli en orgel begeleiding, belden van F. Pijlman. Wij meenen te mogen zeggen, ge zien de vorige uitvoeringen door „Looft den Heer" alhier gegeven, dat het wel de moeite waard zal zijn deze uitvoering te gaan bijwonen. De naam van den directeur stelt ons borg voor een schit terende afwerking van het programma. De entrée, die zoo laag mogelijk ge steld is, kan voor niemand een be letsel zijn. Het orgel zal worden bespeeld door de heer L. H. Both, Waalwijk, die zooals algemeen bekend mag worden geacht het klavier volkomen meester is. (Zie programma's). De Chr. Gem. Zangvereen. „Ex celsior" alhier, direcieur de heer Alb. Christ. Capelle, geeft Maandag 26 Dec. (2en Kersidag) in het Ned. Herv. Kerk gebouw alhier hare uitvoering. Wij komen hierop nader terug. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver namen werd dhr. J Nollen benoemd iot onderwijzer aan de R.K. school op 't Dorp. Dhr. J. Bleze. onderwijzer aan de Veersche Chr. M U L O. werd be noemd aan de Chr. MULO. te Den Lemmer. Zondagmorgen om half tien treedt Ds. Ewoldt op in de Herv Dorpsche Kerk, om 2 uur leesdienst op 'tVeer. De Eerw heer De Vries. Cand. tot den H Dienst zal Zondag om half tien en om 3 uur optreden In de Ger. Kerk. GEERTRUIDENBERG. De heer O., schoenwinkelier alhier, had het onge luk vanwege de gladheid te vallen en daarbij het heupbeen te breken. Hij werd ter verpleging in het Gasthuis opgenomen. MADE. Zondag 18 December zal des v. m. 10 uur Ds J. Steenhuizen uit Made in de Herv; Kerk te Hooge* Zwaluwe een vacature beurt hebben ie doen en des nam te 2 30 uur in zijn eigen gemeente voorgaan. Des (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie»

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6