DE ECHO VAK HO ZUIDEN. Plattelandstoestanden. DE AAP Heden en Morgenavond O. O. G. GEMOLTONNEERD. No. 99. Zaterdag 17 Dec. 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. Het artikel: de belangen van Han- j del en Industrie ten plattelande van j den lieer Timmer mans-Ver schure in j Uw blad van 14 dezer, lieeft zeer zeker de aandacht getrokken. Vooral van j ons, plattelandsbewoners. Temeer, om- dat zijn artikel gericht is op het j meer en meer te constateeren gevaar j van de nonchalance, waaraan in 't al gemeen de handeldrijvende en indus- trieele plattelander blootstaat. Dit is nu eenmaal een kwaal, die men aan voelt in en door alles, ja, zelfs in de verschillende organisaties kan men ook vaak bemerken, dat de belangen van het platteland, in casu zijner be woners, nu niet zoo bijster veel in het oog worden gehouden. De bedoeling is nu niet zoozeer, om hierover in den breede te schrijventoch zouden we aan de hand van jarenlange ervaringen eens een en ander (en ook in 't alge" meen) iets willen zeggen. Wanneer er ééne aangelegenheid is, die ook meer dan wat anders de aan dacht vraagt, dan is het zeker die van den h an del drij venden middenstand ten plattelande. Er is ook geen tak van be drijf, die zoozeer gevoelige slagen heeft gekregen dan juist wel deze. Er is ook geen tweede stand, uitgezonderd de geestelijke, die zoo uit de traditie leeft en hieraan ook nog zoo hecht, dan de ze. I)at heeft zeer zeker zijn goede, maar ook zijn! kwade zijden. Komen we nu in hoofdzaak eens op het gebied van den winkeldrij venden middenstand, wat een verandering heeft zich in den loop van een paar jaren daarin afge speeld. Als we alleen eens denken aan de groote breuk, die er gekomen is tus- schen z'n klanten en hem en dat dit in hoofdzaak te wijten is aan den trek naar de stadswarenlmizen. die zoo in hooge mate is toegenomen, dat we ons niet kunnen voorstellen, wat of 't wel over eenige jaren zal kunnen zijn. Daar is een oorzaak voor te vinden en die oorzaak zit zeer zeker in het feit, dat, gewend als de middenstander is, ploe- twaad ou werkend in zijne .zaak dooi de enorme concurrentie genoodzaakt; ook ergens anders z'n aandacht te kunnen besteden aan maatschappelijke vraagstukken, die zeer zeker en niet in 't allerminst hem betreffenhij ook niet, ter wille van zijn onderneming, zich met vraagstukken mocht bemoei en, weinig aan politiek mocht doen; (daarom heeft zich de politiek met hem bemoeid)hij was er alleen maar om zoo veel mogelijk belasting te betalen en verder was het :„om der wille van liet smeer, likt de kat den kandeleer". Het was hem verder nog geoorloofd Vincentiaan te zijn en dan ook nog wel kerk- en armmeester. En als het neen was, dan moest hij wel 'ns ja zeggen, hij moest steeds buitengewoon beleefd en vriendelijk zijn, mocht van 's morgens 8 tot 's avonds 11 uur in den winkel staan en kon zich ook zoodoende niet bezig houden met brandende vraag stukken, hem zelf betreffende en zou hij dit gedaan hebben, dan zou hij ge lijk Pilatus, des keizers vriend niet meer geweest zijn. Intusschen be merkten zij grootendeels niet het drei gend gevaar, dat hen dreigde. Thans behoeft het voorzeker geen betoog, dat voor vele handeldrijvende middenstanders, vooral ten plattelan de, redenen genoeg zijn om de noodklok te luiden en al zou dit beeld, wat som ber zijn, zij het daarom eene reden te meer, dat er voor gewaakt wordt dat de doodsklok niet geluid behoeft te worden. Wanneer een schip in de bran ding is en de strijd om het bestaan er van moet worden aangebonden, dan dienen alle liens aan dek te zijn op het luiden van de noodklok. Daarom is 't ook noodzakelijk, om den strijd aan te binden tegen het reeds overlieerschende gevaar, dat ons, onze zaken, onze ge zinnen bedreigt, in den vorm van wa renhuizen en concerns. Om dit te be- oordeelen, moeten we niet zoo dom zijn om onze vergissingen niet te durven erkennen, of dat we op onze verkeerde zienswijze niet durven terugkomen., We mogen ook niet zoo onchristelijk zijn, om bekentenissen en vergissingen te gaan uitbuiten, we dienen eerder el kander in onze zwakheden te steunen. Immers dan bestaat <le mogelijkheid, dat er een beter sociaal economisch inzicht verkregen wordt, dat er gebro ken wordt met algemeen gangbare mee- ningen en gewoonten, welke meestal ontstaan zijn onder den invloed van eene liberalistische staatkundige en maatschappijleer. Met het eerst ik en dan een ander dient volkomen gebro ken te worden, want daarin zit de kiem der begeerlijkheid, welke de liberale economie tot grondslag heeft gemaakt. Daarom kwam ook het verfoeilijke spreekwoord„Ieder voor zich en God voor ons allen", daardoor zag men ook niet in, dat men bacillen kweekte, die op 't oogenblik al 'n enormen tros ge vormd hebben en ingevreten zijn in 't zich aftobbende lichaam van den lian- deldrij venden middenstand. Daarom wordt het ook hoog tijd, dat evenals de boeren en de arbeiders, de handeldrij vende middenstand de handen ineen slaat (hoe moeilijk het ook soms mocht vallen), en zich terdege van het gevaar bewust is. Hierin kan alleen een stevige orga nisatie hulp bieden. Want al mag het schoon zijn, zich aan traditie te hech ten, wanneer die traditie echter voor komt uit de vroeg kapitalistische peri ode en dus besmet is met de gronddwa lingen van dat liberalistisch kapitalis me, dan wordt het tijd dat we daar mede breken en dan dienen we ons wel degelijk op de hoogte te stellen met po litieke en maatschappelijke vraagstuk ken en te waardeeren, hetgeen de ka tholieke en andere middenstandsorga nisaties voor ons doen en steeds heb ben gedaan. Daarom is het ook zoo zeer te betreuren, dat juist het pijnlij ke der economische feiten velen uit. hunnen doezeligen slaap en laksche waakzaamheid hebben doen opschrik ken. Eu dat het zachte veeren kussen thans plaats moet maken voor de har de werkelijkheid en men thans begint de oogen uit te wrijven en meer en meer tot bewustzijn komt, waardoor men zal gaan begrijpen, dat de onder gang hem en zijnen stand bedreigt, in dien de huidige toestand zou blijven voortduren. Om tot een juist inzicht te komen, dienen wij na te gaan, de verdere oor zaken, welke er toe hebben medege werkt en nog mede werken, om het proces te verhaasten. Bezien wij daar om allereerst het autobus-vraagstuk. Het mag zeer zeker niet ontkend wor den, dat wij als plattelandsbewoners hetere en gemakkelijker verbindingen in de eerste instantie hebben toege juicht. Hiermede beoogden wij echter in hoofdzaak de betere verbindingen ten plattelande zelf. We kunnen er im mers geenszins mede bedoeld hebben, eene concentratie, immers we zien thans, dat de diensten er op gebaseerd zijn om de plattelandsbewoners naar de groote centra te trekken, waardoor de ze hiervan direct profijt trekken. Duizenden guldens worden hierdoor aan het platteland onttrokken en ko men in de cassa's van enkelen terecht en wordt hierdoor in tweede instantie de welvaart van het platteland danig geknakt. Hierop hoop ik in een volgend ar tikel nader terug te komen. Gêcrtruidenberg, December 1927. W. SASSEN. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 16 December 1927. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Door de Kamer is het volgende adres gericht aan de Gedeputeerde Staten van Noordbrabant Al jaren achtereen wordt er door belanghebbenden op aangedrongen, dat de premiënkeuringen van tuig- paardhengsten worden overgeplaatst van Breda naar Waalwijk. Wij laten hier volgen een zoo vol ledig mogelijke vermelding van ver zoekschriften en brieven, die op deze aangelegenheid betrekking hebben le. Een uitvoerig schrijven van het Bestuur der Vereeniging tot Ver oetering van het Paardenras in het Land van Heusden en Altena. gericht <ot de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord orabant en opgenomen in het tijd schrift „Het Paard" van 21 Mei 1921 2e. Een adres aan Z E den M'nister van Landbouw dd 5 Juni 1922 van zes tuigpaardhengstenhouders in de omgeving van Waalwijk; 3e. Een schrijven aan Z.E. den Minister van Landbouw dd. 6 Juli 1923 van het Gemeentebestuur van Waalwijk 4e. Een schrijven dd. 22 Januar 1926 aan de Provinciale Regtlings- commissie voor de Paardenfokkerij in Noordbrabant van de Afdeeling Noordbrabant van het Nederlandsch Stamboektuigpaard 5e. Een schrijven aan de Provin ciale Regelingscommissie krachtens besluit der Algemeene Vergadering van het Nederlandsche Stamboek tuigpaard in Januari 1926 te 's Hage gehouden 6e. Een schrijven aan de Provin ciale Regelingscommissie dd 27 jan. 1926 van den Voorzitter van het Remontewezen (Militair Certificaat); 7e. Een schrijven aan de Provin ciale Regelingscommissie dd. Septem ber 1926 van het Hoofdbestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw 8e. Een schrijven aan de Provin ciale Commissie dd 7 September 1926 van het Hoofdbestuur van den Noordbrabantschen Christelijken Boe renbond 9e. Een schrijven aan de Provin ciale Regelingscommissie dd. 27 Juli 1927 van het Bestuur der Vereeniging tot Verbetering van het Paardenras in het Land van Heusden en Altena. In al deze brieven en adressen is duidelijk aangetoond', dat niet alleen het belang van het allergrootste ge deelte van de tuigpaardfokkers, duch van deze fokkerij in het algemeen is gediend met eene verplaatsing van de keuringen naar Waalwijk. Ten deele is aan het gevraagde tegemoet gekomen door de gewone hengstenkcuringen en de premiekeuringen voor luigpaard merriën te Waalwijk te houden, doch tot heden schijnt men er niet toe te kunnen besluiten ook de premiën keuringen voor de tuigpaardhengsten over te plaatsen naar Waalwijk. Ook ten aanzien van deze keuringen geldt het motief, dat in het Land van Heusden en Altena de meeste tuig paardhengsten worden gehouden en men het daarom steeds als een groote onbillijkheid blijft voelen, dat ten ge rieve van een of twee belanghebben den in het Land van Zevenbergen, de belangen van zes tot acht houders van tuigpaardhengsten in het Land van Heusden en Altena niet worden geteld en dat terwijl vanuit het Land van Zevenbergen ook naar Waalwijk ver voer per spoor mogelijk is en in het Land van Heusden tn Altena deze vervoergelegenheid ontbreekt. Wanneer wij opnieuw de nood zakelijkheid zouden willen betoogen van het verplaatsen ook van de orem'ënkeuring van de tuigpaard hengsten naar Waalwijk, zouden wij vanzelf in herhaling moeten tredm van wat reeds vroeger uitvoerig is uiteengezet in de hierboven aange haalde correspondentie. Alleen zouden wij nog onder de van Uw College willen dat naar onze bescheiden de van overheidswege te steun tot bevordering van de tuigoaardf( kktrij, alleen dan tot zijn volle recht zal kunnen komen, wanneer rechtmatige verlangens van de fokkers worden bevredigd en in het bijzonder de keuringen worden gehouden daar W2ar zij voor belang hebbenden bij de fokkerij het gemak kelijkst zijn te bereiken. Wij steunen daarom gaarne de ooging, die reeds zoo herhaaldelijk is aangewend om de premiënkeuring van tuigpaardhengsten overgeplaatst te krijgen van Breda naar Waalwijk en wij nemen de vrijheid Uw College te verzoeken te willen bevorderen dat door de Provinciale Regelingscommis sie een daartoe strekkend besluit ge nomen wordt. aandacht brengen, meening verleenen Aan den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid is door de Kamer het volgende adres verzonden In de laatste vergadering onzer Kamer maakten onderwerpen van be spreking uit de voorontwerpen van wet op de Winkelsluiting en het Werktijdenbesluit voor winkels. Of schoon reeds van vele zijden tegen heide voorontwerpen bezwaren zijn aangevoerd en daarop in tal van dagblad— en tijdschriftenartikelen uitvoerige commentaren zijn geleverd, stellen wij er niettemin prijs op. Uwe Excellentie in kennis te stellen met de bedenkingen, die ook in de ver gadering onzer Kamer zijn gerezen. Ten aanzien van het voorontwerp Wet op de Winkelsluiting zijn wij van oordeel, dat in het algemeen de tegenwoordige tijdsomstandigheden dermate drukken op de winkelbedrij ven. dat in het algemeen ingrijperde overheidsinmenging niet wenschelijk wordt geacht. Daarenboven zullen de toestanden in verschillende gemeenten zoodanig verschillen door plaatselijke verhou dingen, vreemdelingenve»keer, sei zoensinvloeden en andere oorzaken, dat een algemeen geldende uniforme regeling tot ongewenschte vrijheids beperking zal moeten voeren Wij zouden daarom stellig de voorkeur geven aan een regeling door den plaatselijken wetgever, die daarbij zou kunnen worden gebonden aan een algemeene regeling die voldoende vrijheid laat tot een regeling, waarbij met plaatselijke toestanden kan wor den rekening gehouden. Ten aanzien van het voorontwerp werktijdenbesluit voor winkels Tegen regeling der werktijden voor winkel personeel heeft onze Kamer geen bezwaar, mits wordt toegelaten een werktijd van 9 uur per dag en 55 uur per week en mits wordt vastgesteld de bevoegdheid om langer te laten werken in perioden van drukte, b.v als die, welke voorafgaan aan het St. Nicolaasfeest, het Kerstfeest, e.d Benoeming. De heer Lens. klerk bij de Dir Belastingen te Grave, is als zoodanig overgeplaatst naar Waalwijk. 99 door J. GROSFELD. Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H van Schijndel. Naar wij vernemen heeft dt Konink lijke Stoomschoener.fabiitk A. H van Schijndel te Waalwijk ondeihandsge- plaatst f 100 000 cumulatief pret. winsideelende aandeelen, waarvoor de Beursnoteering is aangevraagd. Honden Tentoor stelling. Zooals men weet had de Kyno- logen-vereeniging Waalwijk en Om streken besiuten aan den Raad var Beheer eene tentoonstelling aan te vragen tegen einde April 1928. Ttians is eene beschikking ontvan gen, waarbij is toegewezen eene ten toonstelling in October 1928. Het bestuur heeft zich nogmaals tot den Raad van Beheer gewei d om te mogen vernemen welke hondenten- toonstellingen in het seizotn van 1928 in deze omgeving worden gehouden, om dan nader te beslissen ot de ten toonstelling al- of niet zal doorgaan. Propaganda voor meer en beter leder M >rgen. 17 dezer zal een vergade ring gehouden worden tot bespreking van de te voeren propaganda „voor meer en beter leder." Deze bijeenkomst heeft plaats op Initiatief van den heer Frans Hessels namens de landelijke schoenmakers patroonsborden), die daaromtrent be sprekingen hield met de heeren Gerard van Loon Waalwijk. Th. Roes Delft, Mr v. d Loo, namens de federatie der Lederfabrikantenbonden. Uitnemende lezing Vrouwenbond. Woensdagavond hield de R K Vrou wenbond in de zaal der R.K Werk liedenvereenigtng een algemeene ver gadering die mede te wijten aan het slechie weer, slechts zeer matig was bezocht. De presidente Mevr Moonen opende de vergadering en heette den spreker van dezen avond, den ZeerEerw. Pater Henricus O C uit Helmond welkom, waarna Z Errw. zijn rede. getiteld Christus en Zijn werk aanving. In 4 stellingen zette hij vervolgens het groote werk van Christus. Zijne kerk uiteen en verklaarde le De zeer snelle uitbreiding der Kerk, vanaf de eerste tijden tot heden ten dage. 2e De ontzettende hinderpalen, die zich ten allen tijde opnieuw voor de Kerk van Christus voordeden, doch die zij alle tot heden overwon. Immers door alle eeuwen heen heeft de Kerk aan vervolgingen blootgestaan doch steeds was het bloed der martelaren het zaao der nieuwe christenen. 3e Dat de Kerk steeds vruchtbaar was in het voort brengen van heiligen, vooral juist in die tijden toen zij het meest van ver volgingen te lijden had en ten 4e de onvergankelijkheid der Kerk Toen Christus 1900 jarer. geleden Zijne kerk Slichtte gaf Hij met de woorden .En de poor'en der hel zullen Haar niet overweldigen" den waarborg, dat zij tot het einde der dagen zou voortbe staan en thans na 1900 jaar bloeit Zij nog meer dan ooit. al heeft men ook gedurende al de jaren van haar be staan op alle mogelijke manieren ge tracht Haar ten onder te brengen. Ja, zoo besloot Pater Henricus zijn rede, de Kerk, het schip van Petrus zal niet vergaan, maar het is onze taak te zorgen, dat wij niet overboord val len, dat wij ons geloof bewaren. Onder bijna ademlooze stilte werd deze schitterende apologetische les van den vurtgen geloofsverdediger gevolgd en Pater Henricus zal de ovenuiging hebben mfdegenomen.dat zijie hoors'ers misschien nie« alles, maar dan toch zeer veel van zijn be toog in zich hebben opgenomen en er haar nut mede zullen doen. Na een dankwoord en een aanbe veling voor de kookschool van den ZeerEerw heer Pastoor werd de ver gadering gesloten. de Bont op verdienstelijke wijze eenige liederen, begeleid door den heer K« epflé Pater v. d. Sanden gaf intusschen nog gelegenheid om in te teekenen voor het studiefonds„Petrus Donders". Kapelaan Beekmans sloot dezen avond onder dankzegging. .j Biljartwedstrijd. Dinsdag a s. zal in het Café van den heer N. van Loon een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld worden tus >chen de daar gevestigde Biljartver- eeniging .Amusement" en de Biljart ver e enig ing „Or.s Genoegen", gevestigd bij de heer Alb Kemperman. De beide zestallen zijn als volgt samengesteld J. de Reus. H. v. Rooij. Th. Trots. B. v. d Linden. M. v. d. Ven. Verhagen. Gemolionneerde Heerenbroeken f 1 49 Gemoltonnoerde Heerenborstrokken ff 1 49 Gemo'tonneerde Jongensbroeken ff 0.82 Gemo!tonneerde Jongensborstrokken ff O 78 Manufacturenhandel Fa. A. Fre deriku, Mag. „De Zon", Kaatsheuvel. Combinatie Homo-Bonus, 184 zaken in Nederland. Ontwikkelingsavond. Onder matige belangstelling hield pater H. v d. Sanden uit Rotterdam, in de groote zaal van den G Idenbond Donderdag eene lezing met lichtbeel den over het leven van „den grooten en heiligen Paus Pius X De Eerw. adviseur der R K Werk liedenvereniging, kapelaan Beekmans leidde den spreker met een kort wel komstwoord in. Ondersteud door een mooie serie lichtbeelden schetste Z Eerw daarop het leven van Paus Pius X z g en wees ook op de groote werken door dezen grooten opvolger van St Petrus tot stand gebracht. Pater v. d. Sanden trof daarbij eenige gelijkenissen met den Zaligen Petrus Donders, die ook door middel van 'n studiebeurs zijn opleiding genoot. Onder de pauze zong de heer Jos. F. Slaafs. D. van Weert. H. Slaats. J. de Graéff. .Klerkx. Aêv Oudheusden. Dat het een spannende wedst ijd zal zijn, daaraan is geen twijfel, daar beide zestallen aan elkar.dei gewaagd zijn. Uitvoering Missienaaikring Besoijen. De dames van den Missie-naaikring te v.m. Besoijen zijn voornemens om op Woensdag 28, Donderdag 29 en Vrij dag 30 December a.s. eene uitvoering te geven. Opgevoerd zal worden: het tooneel- stuk „Maria's macht te Lourdes", waarna een Kerstcantate gezongen wordt, terwijl tot slot nog een aardig blijspel wordt gegeven. l/songeval. Woensdagmiddag had op de Spoor- Hoot alhier een ongeval plaats dat betrekkelijk goed «flitp. Het 12-jarig zoomjë van S., begaf zich op het ijs, met het noodlottig gevolg dat hij pardoes in de diepte verdween; zijn 10 jarig broertje en de 12 jarige M., die getuigen waren van dit droeve tooneel, bleven vol schrik en onder hulpgeroep naar de plek des onheils staren. Terwijl de drenkeling tweemaal de diepte was in gegaan, wist hij zich de derde maal met z'n handen op de ijs schalen te werpen, waaraan hij bleef hangen. De beide jongens maak ten toen van 't oogenblik gebruik hem een das toe te werpen, zoodal S., juist op lijd uit z'n benarde positie en van een wissen dood kon worden gered. Met den schrik en een nat pak werd hij huiswaarts gebracht. Drijvende gevonden. Dezer dagen is het lijk van het 14 jarig knaapje de J., die in begin November nabij Keizersveer over boord sloeg en jammerlijk voor de oogen zijner ouders verdronk, drijvende op de Oude Maas gevonden Nadat de familie hiervan in kennis was gesteld, is hei lijkje naar Raamsdonksveer vervoerd om aldaar te worden begraven. Postduiven - tentoonstelling Op de a.s. Kerstdagen houdt de postduivenvereniging „De Lacht- verkenners" gevestigd in café'i Vosje van den heer W. Pullens in haar lokaal een onderlinge t ntoonsteiling van het iype vliegklasse. Reeds zijn vele eereprijzen hiervoor beschikbaar gesteld, meerdere toezeg gingen worden alsnog in dank ge accepteerd. De tentoonstelling zal voor alle belangstellenden gratis toegankelijk zijn Ongeluk. De heer J v. E alhier had Vrijdag morgen ten gevolge van de gladheid op 't trottoir voor de Zusterschool 't ongeluk te struikelen, v. E kwam zoodanig te vallen, dat hij niet meer alleen kon opstaan tn zetr veel pijn had. Omstaanders h'elpen hem ter been en brachten v. E. per auto naar huis Aanvankelijk dacht men, dat v E 's rechtererkel gebroken was Na genees kundig onderzoek bleek dit niet het geval, maar dat rust van een 14 tal dagen genezing brengen zal. Verkeersongeluk. Dezer dagen kwam een vrachtauto van B uit Waspik in de Grootesuaat alhier in botsing met een hooiwagen, die niet voldoende uitweek. De auto liep eenige beschadiging op waarvoor de voerman van den hooiwagen aan- sprakelijk werd gesteld. Militare Zaken. Naar het Bureau van Militare Zaken ons mededeelt, moeten op 16 Januari 1928 voor den diensiplicht worden in- geschrevpn, zij die geboren zijn in het jaar 1909 en wier familienaam aan vangt met een der letters A. B. C D. of Eop 17 Jan met een der letters F G. of H op 18 Jan.; 1 J. K L MN. of O.; 19 Jan. P Q R. S. of T.; op 20 jan. U. V W. X IJ. of Z. Aanmelding niet zooals hiervoren aangegeven, kon zoowel voor bt trek kenen als voor een goede administratie zeer hinderiijk zijn. In vrijheid gesteld. P. v. E. alhier, die voor eenige weken wegens landlooperij ter beschikking van den officier van justitie werd ge-

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9