DEEN HET ZUIDEN N ieuwjaarswenscbeii De laatste film WITTE BIOSCOOP - WAALWIJK, g Nieuwjaarswensen cent. TWEEDE BLAD, PROVINCIAAL NIEUWS. Wat is gemakkelijker dan een in dit blad Men weet zeker dat men nie mand vergeet, dat men juist de genen bereikt, die men hebben moet in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving. Daarbij bespaart men zich veel moeite en kosten. De advertentie kost slechts so Men geve ze ter. spoedigste op s.v.p. De Administratie. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 23 December 1927 des na middags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. bericht van H. G. Donkers dat hij zijn benoeming tot regent van het Oud Mannenhuis aanneemt. b goedgekeurde raadsbesluiten tot het aangaan eener geldleening, groot f 715 Ó00, verlenging van den erfpachtstermijn voor het land, in erfpacht gegeven aan G. Millenaar; tot aankoop van gronden van F. J Mombers en A. Kuijsten. c. bericht van Mej A. M Veihoe ven dat zij het verleende susidie onder de gestelde voorwaarde aan neemt. d. aanmerkingen van Ged Staten op de ingezonden rekening over 1926 en de begrooting voor 1928. e. verzoek van J. Froklage om ver hooging van zijn pensioen. 2. Voorstel tot verhuring van het vroegere schoolhuis in voormalig Besoijen. 3. Voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde voor de verga deringen van den Raad. 4. Voorstel tot verkoop van 36 strekkende meters bouwterrein aan de St. Crispijnstraat aan J G. Trompen 5. Voorstel tot het verleenen van een crediet ter bevordering van de emigratie naar Canada 6. Voorstel tot wijziging van enkele straatnamen. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het doortrekken van gas- en waterleiding in de Verlengde St. Antoniusstraat. 8. Voorstel tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de Algemeene Plaatselijke Politieverordening. 9. Voorstel inzake verbetering van de Putstraat. 10. Voorstel tot het treffen der voorbereidingen inzake onteigenin der gronden, noodig voor den aanleg van een verbindingsstraat tusschen Mr. van Coolh- en Stationsstraat. 11. Benoeming van a. de leden der Commissie van Bij stand voor de Gemeente Licht- en Waterleidingbedrijven; b. de leden der Commissie van Bijstand voor het Gemeentelijk Wo ningbedrijf; c. een lid van het Burgerl. Arm bestuur in v.m. Baardwijk (periodieke aftreding C A. Baijens) d. idem Burgerl. Armbestuur te Waalwijk (per. aftreding J. J. van Dooren). e. een lid van het Bestuur van het R K. Burgerl. Gasthuis (per aftr. P W. H. Verwie!). f. twee leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (per aftr. C. j. I M. Witlox en J L. van Kempen), g. een lid der Commissie voor de Gemeente Teekenschool (per. aftreding M. A. J. van Liempt). van den wereldberoemde filmartist RUDOLPH VALEN TiN wordt Zaterdagavond en met de Kerstdagen vertoond in de I Een film welke uitmunt door ongewoon mooie fotographie j en door een Arabische atmosfeer, als nog nimmer in een I filmwerk werd bereikt. 39463 Wijziging Reglement van orde. B. en W hebben aan den Raad een prae-advies gezonden met 'n ontwerp besluit tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. In art. 20 van genoemd Reglement is bepaald, dat na behandeling van de op de agenda geplaatste onder werpen gelegenheid zal bestaan onder werpen, niet bij agenda aan de orde gesteld, ter tafel te brengen. Nu komt het B. en W. voor dat het wenschelijk is de geheele z g. ^Rond vraag" in art. 20 te schrappen. Daardoor wordt niet tekort gedaan aan het recht der leden om zaken te bespreken die niet door de agenda aan de orde zijn gesteld omdat bij art 11 daarin behoorlijk is voorzien B. en W. achten het beter, dat vragen schriftelijk worden gesteld en ook schriftelijk worden beantwoord, waardoor het gevaar om te worden misverstaan is uitgesloten. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Door de Kamer van Koophandel werd aan den Minister van Justitie het volgende adres gezonden, betref* fende herziening Faillissementswet. Met ons adres van 18 Maart 1925 vestigden wij de aandacht van Uwe Excellentie op het steeds toenemende misbruik, dat handelslieden, voor wie een faillissement dreigt, er toe over gaan hnnne roerende goederen te ver- koopen aan familieleden en op deze wijze bij faillissement te onttrekken aan den boedel, waartegen practisch de crediteur machteloos staat. In het antwoord, dat wij op dit adres van Uwe Excellentie mochten ontvangen, wordt aan het slot de meening te kennen gegeven, dat met toepassing van de bestaande wettelijke bepalingen aan prakiijken, als door ons gesignaleerd, het beoogde effect zou runnen worden ontnomen. Wij nemen de vrijheid op deze aangelegenheid terug te komen,omdat wij telkens opnieuw ervaren, dat de door Uwe Excellentie aangegeven weg mogelijk theoretisch een oplossing zou kunnen geven, doch daarvan In de praktijk werkelijk niets terecht komt. Het heeft ons getroffen, wat Mr. J G. Schürmann, advocaat en procureur, in zijn prae-advies „Koopovereenkom sten, waarbij de eigendom wordt voor behouden", uitgebracht aan't Congres van denNederlandschen Middenstands bond op 23—25 Augustus gehouden, heeft gezegd. Op bladzijde 13 van dat prae-advies schrijft hij Bijna in alle faillissementen treft de curator onmiddellijk na het uit spreken van het faillissement een akte aan, waarbij de roerende goederen (speciaal het meubilair) aan een derde zijn overgedragen, terwijl aan den ge failleerde die goederen in bruikleen zijn gegeven. Is de akte geregistreerd, dan geldt deze tegenover iederen derde. Is de akte niet geregisteerd, dan kan bij faillissement zelfs de curator er zich niet tegen verzetten (daar hij niet als derde geldt), behoudens natuurlijk in alle gevallen bij bewijsbaar bedrog of bewijsbare onwaarheid. Het bewijs van het geknoei, bedrog of onwaarheid is in de meeste geval len niet te leveren. Ontelbaar zijn de gevallen, waarin de leverancier de dupe van dergelijke schljnakteri is geworden, die hij niet kan kennen." De Heer Schürmann schrijft verder, dat het hem als curator in faillisse menten vaak is gebleken, dat verschil lende crediteuren de dupe werden van het feit, dat de koopman bijna geheel zijn actief had verpand of ge cedeerd aan anderen Ook uit hetgeen van deze zijde uii de praktijk der faillissementen word gezegd moge Uwe Excellentie blijken, dat de beslaande wetielijke bepalingen niet in staat zijn opzettelijke benadee ling van crediteuren in faillisementen ie voorkomen. Wij kunnen volkomen deelen de meening van dezen prae-adviseur, dat het noodig is, dat wettelijke voor zleningen worden getroffen om dii toenemende misbruik tegen te gaan, wij meenen hem echter niet geheel te kun nen volgen op den weg, dien hij aan geeft tot het bereiken van het voor gestelde doel, waar hij spreekt van inschrijving van koopovereenkomsten met voorbehoud van eigendom, ver pandingen en cessies van onroerende goederen en van borgtochten door kooplieden in het Handelsregister. Wij meenen, dat de voorkeur mo.-t wor den gegeven aan een wijziging der faillissementswet, door opneming van bepalingen, die de praktijken, waarop „schokken" zonder een verklaring, wij doelen, onmogelijk maken. Ook in ander opzicht behoeft de wettelijke regeling ten aanzien der faillissementen naar ons oordeel ver betering. Zoo is ons o a. meer dan eens gebleken, dat bij het taxeeren van in den boedel aanwezige goederen voor onderhandschen verkoop niet vol doende wordt rekening gehouden met de belangen van crediteuren. Dit be zwaar zou, naar het ons wil voorko men, alleen zijn te ondervangen, wan neer aan crediteuren meer controle werd gegeven over deze taxatie en overdracht op basis van deze taxatie in een of anderen vorm werd afhan kelijk gesteld van de goedkeuring van crediteuren. Wij nemen de vrijheid opnieuw de momenten ninar ml8t vo]Kehollden aandacht van Uwe Excellentie te vra gen voor de aangelegenheid. Weg Tilburg—Waalwijk. Ged. Staten verzochten om machti- ging aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat als antwoord op haar verzoek mee te deelen. dat met de verbetering van den keiweg van Tilburg naar Waal wijk in 1929 zal worden aangevan gen Het lid Mr. Loeff vroeg of dit plan verband houdt met het wegenplan. De Voorzitter antwoordde bevesti gend. Het lid Mr. v. d. Mortel, achtte het gewenscht het stuk te verwijzen naar de 6 afdeelingen Dienovereenkomstig werd besloten. Kerst- Uitvoering. De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hallelujah" onder leiding van den heer A. van der Kolk, zal in het kerk- gebouw der Ned. Herv. Gem. van v.m. Besoijen hare jaarlijksche uitvoering geven op Maandag 26 December ten 6 uur. Het programma bevat een tiental nummers en is met zeer veel zorg samengesteld. O a. worden gezongen de op het concours bekroonde num mers „Lof aan den Schepper" en „An gelus", verder soli voor sopraan, tenor No. 100. Woensdag 21 Dec. 1927. 50e Jrg. WAALWIJK, 20 Dec. 1927. yicuioc straatnamen. In de praktik schynt de behoefte te wor den gevoeld aan een nudere aanduiding van de Noordelijk en Zuidelijk van het St. An- toniusplein gelegen gedeelten van de Sint Crispijnstraat. Daaraan zou op eenvoudige wijze kunnen worden tegemoet gekomen door het gedeelte, noordelijk van het plein, aan te duiden met le St. Crispijnstraat. en het Zui delijk gedeelte met 2e St. Crispijnstraat. Bij de bespreking van deze nadere aan duiding is ons onder het. oog gekomen de wenschelijkheid. betere namen te geven aan de in den volksmond met Verlengde St. An toniusstraat en Verlengde Putstraat, aange duide wegen, nu het zich laat aanzien dat aan beide wegen binnen afzienbaren tijd meer zal worden gebouwd. Eertijds werd de weg vuuaf de Markt tot uin den Meerdtjk aangeduid met Klooster- steeg, aldus genoemd naar het vroeger zeer aanzienlijke klooster Nazareth nabij de kerk an St. .Tan, waarvan op de Kloosterwerf nog overblijfselen zijn te vinden. Met den anleg van den spoorweg is liet gedeelte van de markti tot den spoorweg herdoopt in Sta tionsstraat, terwijl later aan het gedeelte van den spoorweg tot de 2e Zeine den naam is gegeven van St. Antoniusstraat. Om te voorkomen dat een historische straatnaam zou verloren gaun zon liet. naar ons voor komen wil, aanbeveling verdienen het ge deelte van de 2e Zeine tot den Meerdijk te noemen „Kloostei-weg". Wat de Verlengde Putstraat betreft, zon den wij aan dezen weg gaarne verbonden zien den naam van wijlen Burgemeester de Surmout de Bas Smeele. die bet initiatief nam voor de beplanting van dezen weg met laanboomen en tot. de betere verzorging van ue waterpartij en de boutopstanden langs het gedeelte van dezen weg vanaf de 2e Zeine Zuidwaarts. Deze weg zou dan, wan neer ons voorstel Uwe instemming heeft, vanaf den Spoorweg tot het Galgenwiei kun nen worden genoemd „Burgemeester Smee- lelaan". Ons- en Waterleiding in de Verl. St. Antoniusstraat. Toen bij de behandeling van de begrootingen opmerkingen werden gemaakt betreffende liet aanleggen van gas- en waterleiding tn de Ver lengde St. Antoniusstraat, liad deze aangelegen heid reeds de nandncht van ons College en dei- Bedrijf scommlssle. In het algemeen hebben wij ons steeds op het standpunt gesteld dat het beheer der gemeente bedrijven moet steunen op een commerclëcle be- drijfspolitick, een beginsel dot ook steeds door Uwe vergadering is aanvaard. Door een eigenaar van bouwterreinen aan liet elndo van dezen weg gelegen, werd ons reeds vroeger verzocht de leidingen voor gas en water door te trekken tot den Meerdijk, hetgeen voor hem van belang zou zijn voor de exploitatie van zijn tot bouwterrein bestemd bezit, langs dezen weg gelegen. Hoewel daar ter plaatse den lnat- steu tijd enkele woningen zijn gebouwd, kan van een loonende exploitatie van de doorgetrokken leidingen moeilijk worden gesproken. Aan het voldoen van dit verzoek kon dan ook noch onzer zijds, noch door de bcdrijfscommissic worden ge dacht om het geringe getal belanghebbenden, al zou ook de wil aanwezig zijn het beginsel van commcrcifele bedrijfspolltick niet al te streng toe te passen. Van een verdere bebouwing van ecnlge betec- Uenis is naar onze meening althans voor de naas te toekomst weinig te verwachten, afgescheiden nog van de vraag of het in het belang van een stelselmatige bebouwing wel gewensch! Is, hel bouwen tc bevorderen aan dezen weg, zoo ver uit liet centrum der bebouwde kom gelegen, een vraag waarop wij Ihans niet zullen Ingaan. De bedrijfscoinmissle. meende haar advies tot het doortrekken der leidingen afhankelijk te moeten stellen van den flnanelëelen steun van de eigenaren der langs den weg gelegen terreinen, die alsdan als bouwterrein zouden kunnen worden geëxploiteerd en dus In waarde zouden stijgen. Op een aan de betreffende eigenaren gestelde vraag of deze bereid zouden zijn in dc kosten van aanleg van gas- en waterleiding bij te dragen i 2,50 per strekkenden meter voor zoover er eerst dan wanneer het terrein als bouwterretn werd gebruikt, is een bevestigend antwoord ontvangen en heeft de commissie aanleiding gevonden om tc advisceren het doortrekken der leidingen te bevorderen. Bij de behandeling van deze aangelegenheid is tegelijk onder hel oog gezien de vraag of na het doortrekken der gasleiding dc geheele weg zou de aanlcgkosten voor het door ons voorgestelde gedeelte voor rekening der belanghebbende eige naren wordt genomen. WIJ stellen U daarom voor ons tc machtigen, in het geval vóór 15 Januari a.s. het standpunt, dooi de grondeigenaren ingenomen, niet wordt gewij zigd, de voorbereidingen tc treffen die noodig zijn om te komen tot onteigening van de noodlge terreinen om na aanleg der straat over te gaan tot het heffen van een baatbelasting, tot dekking van een gedeelte der daaraan verbonden kosten. Burg. en Weth. van Waalwijk. Reservefonds. Vragen van het raadslid van der Waerden. Overeenkomstig uw wensch herhaal ik hierbij schriftelijk de door my by de behan deling der Begrooting en ook in de Novem- ber-vergadering gedane vragen omtrent de reserves over verschillende jaren en den stand van het reservefonds. Gaarne zal ik dus van u vernemen: 1. Hoe groot waren de oorspronkoiyko saldi over de jaren 1923 t.m. 1926; 2. Welk gedeelte, of welke bedragen, zjjn daarvan gebruikt om tekorten op volgende begrootingen te dekken 3. Hoe groot is het totale reservefonds op liet oogenblik. bet reservefonds, waarin zoo juist gevloeid zyn 30.000 als saldo over 1926. Antwoord van B. en W. In antwoord op uw sclu-yven hebben wij de eer u bet volgende mede te deelcn Ad lo. De rekeningen over de jaren 1923 t.m. 1926 sloten met'de volgende saldi: Gewone dienst. 1923 voordeellg 74.405.81 1924 voordeellg 25.462.53 1925 voordeellg 13.339.29 1926 voordeolig 36.936.88 Kapltaaldienst. 1923 nadeel ig 57.806.26 1924 voordeel ig 34.710.93 1925 voordeelig 2.958.17* 1926 nadeelig 29.774.25* Ad 2o. De sub le genoemde voordeellge saldi van den gewonen dienst werden in hun geheel overgebracht resp. naar de dlenstja ren 1925. 1926, 1927 en 1928. Uit het saldo van 1923 ad 74405.81 overgebracht naar den dienst 1925. werd een bedrag van 13762.96 aangewend tot dekking van het verlies van liet Wningbedi-yf over vorige dienstjaren. Bovendien kon in 1925 voor liet eerst het werkeiyk nadeelig saldo van het Woningbedrijf ad 187003.15 op de begroo ring worden geraamd. In vorige begrootin gen was slechts rudm 6000.geraamd Van het. oorspronkeiyk saldo ad 74.405.81 werd na aftrek van voormelde posten ad 13762.96 en 18703.15, ruim 8500 aan gewend tot. belastingverlaging en de rest ruim 33.300 beschikbaar gesteld voor on voorziene uitgaven. Bij de behandeling df liegrooting in den Raad werd laatstgenoemd bedrag verminderd met. 20.000, teneinde daarmede de belasting te kunnen verlagen. Het nadeelig saldo van den kapitaaldienst 1923 werd verwerkt in de rekening ovi 1924; liet voordeelig sldo van 1924 in de re kening over 1925dat van 1925 in de reke ning over 1926, terwyi liet nadeelig slot dm I „De Zoon van den Sheik" beliooren te worden voorzien van een straatver lichting. De commissie kan geen vrijheid vinden voor te stellen hiertoe over te gaan. Zij is van oordeel dal liet verkeer op dezen w;eg stellig niet grooter is dan op tal van buiten dc kom der ge meente gelegen verkeerswegen en dat dc straat verlichting in het algemeen is ten gerieve van dc bewoners van dc aan de straat gelegen perccelen. Dezen regel toepassende, acht de commissie al leen verantwoordelijk het aanbrengen van een straatverlichting tusschen den watertoren en den Meerdijk. Naar dezen opzet zouden de kosten van het doortrekken der gasleiding met inbegrip dei- straatverlichting bedragen 11.74 en die van de waterleiding 2056. De bijdrage van de grond eigenaren is tc berekenen naar de lengte van de aan den weg gelegen terreinen. Deze bedraagt pl.m. 1325 Meter, zoodat is te rekenen op een bt|- drngc van 1325 maal 2,50 is 3312,50. Ons College heeft zich vercenigd met het ad vies der bedrijfscommissie en stelt U mitsdien voor een crediet tc verleenen, groot 6230.tot het doortrekken van de gns- en waterleidingen als hiervoor ts beschreven; deze uitgaaf te dek ken uit leening en de daarvoor noodige wijzigin gen In de gemeente- en bedrilfsbegrootingen voor 1928 aan te brengen. Burg. en Weth. van Waalwijk. NIEUWE VERBINDINGSWEG StationsstraatMr. van Coothstraat. B. en W. zonden aan den raad 't volgende: Wij hebben de eer U hierbij toe te zenden een afschrift van een blief, door ons gezonden ann de eigenaren van de terreinen die grenzen aan den gcprojecteerden verbindingsweg tusschen de Mr. van Coothstraat en de Stationsstraat. In dit schrbven is aangegeven, welke kosten de nnnleg van de straat met zicli zou brengen en op welke wijze ons College zich had voorgesteld, dat deze kosten naar billijkheid zouden zijn te dra gen. In de kosten ad 24.500 is niet begrepen de waarde van de pcrceelen der gemeente, dlc be stemd zijn als straataanzet. Deze waarde zou voor het perceel aan de Stationsstraat zijn tc stellen op het bedrag, waarvoor het is aangekocht, 11.500, en voor dat nan dc Mr. van Coothstraat op de verkoopwaarde ad. 175 per ML of 2625. Dc bespreking, waartoe de eigenaren werden uitgenoodigd. heeft plaats gevonden op 30 No vember j.l. Alle belanghebbenden waren vertegen woordigd, Resultaat heeft dc bespreking evenwel niet opgeleverd. De grooto meerderheid van de aanwezigen achtte ons voorstel niet aannemelijk. Dit heeft ons teleurgesteld, omdat wij dc over tuiging hebben dat ons voorstel in elk opzicht zeer billijk was. Het zal U bekend zijn dat dc laatste' jaren de meeste gemeenten de kosten van het aanleggen van nieuwe straten, althans wanneer daardoor bouwterreinen worden gevormd, door middel van een strnathclastingi verhalen op dc eigenaren der aan de straat grenzende terreinen. Dit verhaal gaat daarbü tot 75 pt. van de nanlegkosten, soms nog hooger. Hieruit zal U blijken dat wij met ons voorstel grooto inschikkelijkheid hebben getoond. Het mecrendecl der vertegenwoordigde grond eigenaren was van mccning dat naar een bereke ning op basis van een verkoopprijs van 120 per strekkenden meter, de opbrengst hunner terrei nen na aftrek van het voorgestelde aandeel in de straatkostcn te gering is, zoodat ofwel het aan deel der eigenaren in dc straatkosten zou moeten verminderd of mee de gemeente zou moeten wor den bereid gevonden de terreinen tegen een hoo- geren prijs dan 120 per strekkenden meter over te nemen. Wij meenen geen vrijheid tc kunnen vinden li voor te stellen, verder te gaan dan door ons reeds werd aangeboden. Uit do bespreking ter bijeen komst af te leiden zal, wanneer U onze meening deelt, niet zijn te rekenen op een zoodanige ine- dewerking als noodig is om op basis van onze voorstellen Ie komen tot een overeenkomst, waar bij ons de beschikking wordt gegeven over liet terrein, noodig voor het aanleggen der straat, en rekening 1926 overgebracht zal worden naar den 'dienst 1927. Ad 3o. Werden de voordeelige saldi van den gewonen dienst der dienstjaren 1923. 1924 en 1925 geheel aangewend tot dekking van gewone uitgaven, van het saldo van den dienst 1926 werd slechts 6936.88 voor den gewonen dienst aangewend. Het restant ad 30.000 werd overgebracht naar den ka pitaaldienst tot vorming van een fonds. Deze 30.000 vormen het eerste bedrag, dat in gemeld fonds? Is gestort. tien stflgen boven de driften eu koortsen van den Sturm und Drang". Een jeugdig gemoed is altyd ontvankelijk voor geweid en geweld mist evenwelchtig- lieid. En dilt was een hlnderiyk hiaat in Anton v. Duinkerkeu's lezing, gebrek aan bezonkenheid. We mogen van een sterk be zielende jeujgd geen rustige Ruusbroeck-me- ditatie verwachten, zouden dit zelfs niet wil len, maar wel mogen we klaarheid eischen en iets meer dan een bestorming van ver laten stellingen. En ook dit mogen de voor aanstaande jongeren in onze literatuur niet vergetenwie iets verwerpt neemt de ver antwoording op zich, daax-voor iets beters in de plaats te stellen. We zyn niet gebaat met enkel een verklaring waarom onze jon geren in botsing kwamen met de vorige ge neratie. Een artist kan nu wel zeggen 't volk is hard en veeleischend. maar 't is nu eenmaal zoo. Dat (le signatuur van den tyd verandert, daaraan heeft niemand schuld, tenzy, ab stract genomen, een yzeren dwingelandde evolutie. We haddeu van den enthousiasten van Duinkerken gaarne wat meer stevigen basis gehad waar hy sprak over „moderniteit". Hy gaf geen „onthullingen". Eenige jaren geleden publiceerde de Fransche Katholieke wfjsgeer Jaques Maritain een werk „Anti- moderne". maar gaf meteen te verstaan, dat de titel evengoed „Ultramoderne" had kun nen zyn. En terecht. Wat voor de levensbe schouwing geldt is evengoed voor de letter kunde van kracht de laatste is immers een uitvloeisel, een reflectie van de diepe stroomingen in de geesten. Er heeft een kanteling plaats gegrepen: het anti-moderne is modern geworden, en het moderne ouderwetsch. Indien men meent zich modern te voelen, brengt dit bewustzijn mee dat men in werkeiykheid anti-modern is. Men zou er filosoof van worden De moderne verskuust, gedragen door 't „bloed van onzen tyd", biedt ontegenzeglijk veel goeds, maar valt hopeloos uiteen, waar men meent den factor van evenwichtigheid te mogen verwnarloozen. Daar voegt zich dan nog dikwijls by een absolute verwar ring van denkbeelden (en gevoelens) om trent kunst. Fr. Lucidius Verschuren O.F.M. schreef, nu ruim drie jaren geleden in liet Katho lieke Jeugdenquête-nummer van de Beiaard over de letterkundige voorliefde der jeugd. Iiy constateert daarby„Ze vervallen (de jongeren n.l.) hierby in de fout dat ze „kunst" verwarren met godsdienst, dat ze zich opzweepen tot een religieus sentiment en meenen dat in elk stuk minstens enkele malen God en hun zondig leven moeten ga- commemoreerd worden." Al is deze kentering in de letterkundige sympathieën van de jeugd in zekeren zin een verbiydend verschijnsel, van den ande ren kant brengt zoo'n radicale frontveran dering ook ernstige bezwaren mee. Anton v. Duinkerken ziet dit zelf ook en rankt dit terloops nan in z'n overzicht van dichtwer ken in „Janriyksche Boekenschouw" 1927 „Misschien was 't uit reactie tegen de visu- eele, al te zeer aan de zinneiyke waarne ming gebonden, woordkutast van '80 dat de meest vooraanstaande jongeren zich hebben afgewend van het aardbeeld om alleen de zielsreflex tot onderwerp te kiezen, maar het is de vraag of zulk een eenzijdige ver dieping niet een verschraling bet eekent". (Wy cursiveeren. Red.) lty liet zielkundig experiment der jonge en vrfje verskunst (eveneens 't proza) wordt ook de vorm betrokken. Van Duin kerken demonstreerde dit met een aantal verzen van Bruning. Beversluis, Marsman en van zichzelf. In den vorm vinden^ wy een schrille weer spiegeling van onzen tyd. 't Proza en vers zyn brokkelig met hier en daar explolsieve elementeneen plof, een vlam en 't Is ge daan. Geen luchtig raissonneerende zinnen, maar sclianrsch uitgewerkt, en niet volgens (1e regelen der grammatica onderwerp, ge zegde, voorwerp, bepalingen. De Tachtigers gooiden dit trouwens reeds omver. Het heeft veel weg van een filmsensationeel en vol ontploffingen. Zoo wil men „pakken", Een enkel voorbeeld uit v. Dudnkerken's Vers: Charlie verliefd. (De dans der brood jes). „Waarom staan de hutten gehurkt in den nacht? Is de maan het restant van een feest? De wereld is wit en een sneeuw- woestyu, Maar de wereld is witter geweest En önzegbaar veel lichter by 't licht van een kaats." Heeft dit nu werkeiyk iets met waarach tige kunst gemeen? Men kan hier hoogstens een dood-stopper gevenvraag aan de kunst geen betoog, geen bewys, vraag enkel haar scheppings vreugde. „Heimwee", van Marsman, 'n vers dat v. Duinkerken nu eens goed gedragen voor droeg, geeft, werkeiyk de huivering waar van de jongeren zoo vol zyn. „De tocht naar het nieuwe leven" van «mi aul.ij Ar. I Henri Braining zit weliswaar vol goede en actie. Van z'n eigen verzen die v. Duinkerken reciteerde, vonden we „Zonderlinge zielen" wol het sterkst. Diep onder den ietwat stug- gen vorm voelen we liet hevig branden en kloppen van een fijne ziel. We wenschen Anton v. Duinkerken meer zulke oogenblikken van zuivere ontroering. Lezing Anton v. Duinkerken. ..Een modern menscu hij, die binnen de perken der tra ditie een voorganger is". Met de erkenning van van Duinkerken'^ waarachtig dichterschap moeten we tevens betreuren, dat z'n toch al niet voor 't grypen liggende momenten van begenadiging (con tact tusschen hemel, en aardè), nog zoo dik- wyis vertroebeld worden door zyn stryd- lustige natuur. De gevolgen daarvan biyven niet uiteen onvolkomenheid, 'n niet kun- Ter verklaring dit: we hebben de lezing van Anton v. Duinkerken niet als een bloot bericht of journalistiek geval willen behan delen. Vandaar deze korte en onvolledige critische beschouwing, 't Karakter van ons blad dwong ons hierby vanzelf tot een drukkende beperk'ng, zoodat. we soins vol staan moesten met een enkel aanstippen of gedwongen werden een even aangeraakt idee plots ruw af te kappen.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5