Nieuwiaarswenscüeii AFBRAAK Bel mpmadres EEN HALVE EEUW DE ECHO VAN HEI ZUIDEN" te Waalwijk. Marktberichten. Pluimveeteelt. Advertentiën. Gevraagd heb bijgevoegd C. J. Otten, Kapper M. KLEINGELD Metselwerken Pakpapier. n Het toonaangevende week blad voor de Langstraat. Jubileum-uitgave gratis. Nieuwjaarswensen cent. een aparte „De Echo van het Zuiden" gratis. Wat is gemakkelijker dan een in dit blad Men weet zeker dat men nie mand vergeet, dat men juist de genen bereikt, die men hebben moet in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving. Daarbij bespaart men zich veel moeite en kosten. De advertentie kost slechts 50 Men geve ze ter. spoedigste op De Administratie. Waalwijk, 23 Dec. 1927. eieren 12—13 cent. varkens f 8—f 12 AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag GEEN repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak". Zaterdag 8 uur. Flora Bioscoop, „De Gouden Clown". Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, „De Zoon van den Sheik Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2uur. Witte Bioscoop, „De Zoon van den Sheik". Zondag 6 en 8'/2uur. Flora Bioscoop, „De Gouden Clown Maandag 12 uur. Volksmatinée der Liedertafel „Oefening en Vermaak Maandag 6 uur. Kerst—uitvoering door de Christ. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah" in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. v.m. Besoijen. Maandag 5 uur, Flora Bioscoop, „De Gouden Clown' Maandag 6 en 8'/2 uur, Witte Bios coop. „De Bruut". Maandag 6'/2 uur. Tooneeluitvoe- ring „Wat niet sterven kon", Patro naat v.m. Baardwijk Maandag 8 uur. Bal der Liedertafel Oefening en Vermaak". Dinsdag GEEN repetitie Waalw. Gem. Zangvereen. Woensdag 7 uur. Tooneeluitvoering „Maria's Macht te Lourdes", Patro naat v.m. Besoijen. SPRANG. Maandag 6 uur. Uitvoering door de Christ. Zangvereen. „Excelsior" in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem NIEUWKU1JK. Zondag 5 uur. Tooneeluitvoering „Arumugam, de standvastige Indische Prins", in de zaal van het R.K. Ver- eenigingsgebouw. Maandag 5 uur. Tooneeluitvoering „Arumugam, de standvastige Indische Prins", in de zaal van het R.K. Ver- eenigingsgebouw. BURGERLIJKE STAND. Vragen, deze rubriek betref fende, kunnen door onze abonné's gezonden worden aan „De Combinatie" Postbus 895, Rotterdam. Postzegel van 7'/2 cent insluiten. De Huidver pleging. Naar aanleiding van eenige ontvan gen vragen, willen we een korte be schouwing geven over de huidverple- ging. Buitendien weten we uit de praciijk, dat hiertegen nog steeds héél zwaar wordt gezondigd. Het nut van de huidverpleging wordt door vele kippenhouders, vooral de beginnelin gen, veel te veel onderschat. Dat ze als gevolg hiervan te eeniger tijd veel schade zullen ondervinden, wordt in den regel te laat door hen ontdekt. Op het pluimvee leven verschil lende woekerdieren, nl. vlooien, veder- luizen, schurftmijten, vogeimijten en gevleugelde wantsen. We zullen hier over later in eenige artikelen nog eens uitvoeriger terugkomen. De vlooien en de vederluizen (ook wel vachtluizen geheeten) behooren hiervan tot de minst gevaarlijken. De gevleugelde wantsen zijn zeer lastige plaaggeesten, die zich snel vermenigvuldigen en in ernsiige ge vallen, zeer groote verwoesting onder het pluimvee aanrichten. De vogeimijten zitten overdag ver scholen in reten en gaten van de wanden en zitstokken. Als de kippen 's avonds gaan rusten, komen ze uit hun schuilhoeken te voorschijn en zijn oorzaak, dat de beesten niet kunnen slapen en dat de veeren beginnen uit te vallen (buiten de ruitijd). Als eerste afweer tegen deze para sieten plaatst men voor opgesloten dieren een bak met zand of asch in de ren en mengt hierdoor een weinig pepermuntkruid (gedroogd). Door het baden" der dieren hierin, verdrijven ze een groot gedeelte van hun plaag geesten. Dit is als voorbehoedmiddel dus ten zeerste aan te bevelen indien men ongedierte bemerkt (vogeimijten lijken op het oog kleine roode stipjes) dan oogenblikkelijk alle hokken gron dig inspecteeren en alles met carboli- neum bestrijken. Niet er maar eventjes met de kwast overstrijken, doch alles zoodanig behandelen, dat het carboli- neum overal goed in doordringt. Verder alle naden en reten (mogen in een goed hok niet voorkomen, vooral in den winter niet) goed dichtstoppen met stopverf, pek, cement of iets dergelijks. De bodem van het hok kan men desnoods nog met naphta- linepoeder bestrooien. Meng verder 1 deel Perzisch insectenpoeder met 1 deel poeder van anijszaad en strooi dit tusschen de veeren. Deze bewer king herbale men zoo noodig eenige malen. In de zomer ('s winters niet wasschen) wascht men de dieren met een oplossing van 1 a 2 gram lysol in '/4 Liter warm water. Als gevolg van parasieten of andere ziekten, ziet de huid soms rood of is bedekt met schubben. In het eerste geval bestrijken we de huid met een oplossing van ijzerchloride. De schub ben laten zich verwijderen door de huid in te smeren met zeepspiritus. Deze behandeling herhaalt men zoo vaak, totdat de schubben zijn verdwe nen. Als nabehandeling wrijft men de dieren met een aftreksel van wainoot- bolsters. Tijdig maatregelen treffen ter voor koming van deze parasieten, blijfl nog het voordeeligst. Hierdoor beperkt men zijn schade tot het uiterste en wordt veel onaangenaams vermeden. Onze huisdieren in den winter Zooals het geval is met de Kamer planten, zoo gaat het ook met onze huisdierenze worden soms slacht offers van onze goede bedoelingen. Het moge vreemd klinken, maar feit is b.v. dat meer dieren, die van men- schen afhankelijk zijn, sterven van te goede en te rijkelijke voeding, dan van den honger. We zullen nog wel eens gelegenheid vinden om daarop nader terug te komen. Voor heden willen we er in het bijzonder op wijzen, hoe verkeerd het is om huisdieren, als honden en katten in den winter al te nauwgezet tegen koude te behoeden, door ze den gan- schen dag een plaats bij de kachel te geven. Men vergete niet, dat men daardoor de lichamen van zulke dieren aan al te groote temperatuurwisselin gen bloot stelt, want de beesten moeten toch op tijd worden uitgelaten. Ze komen dan buiten in precies dezelfde kleeding" waarin ze bij de warme kachel lagen, met al de noodlottige gevolgen van dien. Zou de zorgzame bezitter van kat of hond er voor te netje, waarin ze bij de kachel zat, een kouden vriesavond ingestuurd te wor den Huisdieren, die in een verwarmde kamer zijn, moet men verre van de kachel houden, want behalve aan het bovengenoemde gevaar, staan ze ook bloot aan versulfiug. Ze worden trage, luie, vette dieren, met veel ongemakken inzake spijsvertering en andere in- en uitwendige ontaardingen. Men vergete niet, dat de natuur zelve de dieren tegen al te groote koude beschermt door middel van het warme, wollige onderhaar, dat in het najaar hun huid komt bedekken en dat ze in het voorjaar weer van zich afschudden. Een stevige hond, die des winters buiten in een goed hok overnacht, met een dik, droog bed van stroo, is minder te beklagen dan het verwende dier, dat niet bij de brandende kachel weg te krijgen is. We spraken hier in het algemeen van de normale hondenrassen. Hoe men precies de kleine, aliijd bibberende schoothondjes zou moeten behandelen, we weten het niet. Die dieren hebben alle natuurlijkheid reeds verloren, doordat de menschen ze, om aan modegrillen te voldoen, door middel van allerlei kunstige meihoden. tot onmogelijk kleine pro porties hebben teruggelokt. Het be staan alléén reeds moet voor die beestjes een kwelling zijn. I, de B vreagt, hoe hij bevroren kopversierselen moet behandelen. Anlw. In geen geval het aangetaste dier in een warm vertrek brengen. De onttrokken vochtdeelen van het vleesch. moeten langzamerhand weer worden opgenomen. Door ie snelle verwarming zouden etterbuilen ont staan en als gevolg hiervan afrotting. Bovendien zou het dier ontzaglijke pijn lijden. De bevroren deelen (kenbaar aan hun zwartachiige bruine kleur) flink met sneeuw inwrijven en daarna zorg vuldig afdrogen en de bevroren deelen alsdan inwrijven met een weinig salvinebaisem. Het dier verder minstens 24 uur in een koud, vorstvrij vertrek plaatsen en nog eenige dagen met salvinebaisem behandelen. We her inneren er aan, dat ter voorkoming van dit euvel, men s'morgens en s'avonds alle kopversierselen met een weinig vaseline moet insmeren. Denk er evenwel om, dit spaarzaam te doen, daar anders de vaseline op de hals- veeren drupt, waardoor deze een vuile, vieze kleur krijgen. vinden zijn om in het moderne japon- GEMENGD NIEUWS. Volgens het Volk is thans komen vast te staan, dat een der ongeteekende brieven over de moordzaak te Culem- burg te Culemburg is geschreven door Arnold Collé. Deze man heeft ook reeds bekend, de schrijver te zijn. Dit is dus lijnrecht iri tegenspraak met de door hem voor het gerechtshof onder eede afgelegde verklaring. Indien onze inlichtingen juist zijn, komt, over de moordzaak een heel nieuw licht Dan krijgt ook de geloof- waardighed van vrouw Haveman. die verklaarde, dat de Collé's de brieven hadden geschreven, en stevigen steun en wordt de waarschijnlijkheid, dat de twee menschen die thans zoolang gevangen zitten, de verdachte S. en V. onschuldig zijn, grooter. Het blad verneemt, dat inmiddels bij de justitie nog eenige mededeelin- gen zijn ingekomen die voor de fami lie Colié zeer bezwarend zijn. De gemeente-werkman C. de Kr. heeft n.l. verklaard, dat op den dag, waarop Haveman zich van het leven beroofde, Auke Obdam, Arnold Collé en de oude Collé een geldkistje hebben begraven achter zijn huis Eenige dagen daarna heeft Obdam op deze plaats staan graven. Men weet verder nog te melden dat de verdachte Sdie te Arnhem in hechtenis zit, ernsiig ziek is. Hij is gedurende zijn gevangenschap «60 pond afgevallen en ziet er heel slecht uit. Hij wordt thans met lichte kost, voornamelijk pap gevoed. Ter hoogte van de monding der Wolwevershaven te Dordrecht is de sleepboot „Hendrik I", kapitein A. de J.. gezonken. De boot kwam uit de Noord en wilde Wolwevershaven invaren, toen zij werd aangevaren door de van de Oude Maas komende sleepboten „Hollander" en „Zwerver". Doordat de kapitein der „HendrikI" zich even van de stuurstelling had verwijderd, om te gaan kijken of de luchtpomp achter in het schip nog werkte, had hij de beide booten niet aan zien komen en ook de fluitsig nalen niet gehoord. De „Hendrik I" werd aan stuurboord zijde getroffen, waardoor zij scheef kwam te liggen en water maakte. De kapitein en de machinist sprongen tijdens het varen over op de „Hollan der", waarop de zinkende sleepboot alleen verder voer, tegen den muur van de Wolwevershaven botste en daar zonk. Gisteravond 8 uur is brand uit gebroken in de Electrische timmer fabriek en bergplaatsen der firma Bakker Co., aan den Nijverheids singel te Breda. Bij aankomst van de brandweer,welke binnenenkele minuten aanwezig was, stond de heele berg plaats al in lichtelaaie. Ondanks de felle vorst gelukte het, na twee uur werken den brand tot de bergplaats te beperken. De fabriek en de opslag plaatsen liepen maar geringe schade op. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. Dezer dagen werd te Los Angelos de 12 jarige Marion Paiker ontvoerd Den vader werd berichl.dat hij tegen een losprijs van 1500 dollar het meisje kon terug ontvangen. Toen hij zich daartoe per auto naar de aangewezen plek had begeven en de 1500 dollar had overhandigd, werd hem het gruwelijk verminkte lijk van zijn dochtertje teruggegeven. In verband met dezen moord werden op de plaats, waar het verminkte lijk aan den vader werd overgegeven, drie personen gearresteerd nl. twee mannen en een vrouw. „George Fox", de vermoedelijke ontvoerder, werd gearresteerd in een huis, van waaruit men de plek kon overzien, waar Parker den misdadiger ontmoette. Ruwe Handen Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten bij J. BLOK- VAN HE IJST, WAALWIJK en Eerste Zeine (Crispijnstraat) Waalwijk. 39490 Steenen, ramen, deuren, planken, dakraam, dekriet en brandhout. De Roode Kruis liga te Parijs ontving een tel gram uit Peking van de internationale commissie voor de hulpverleening aan de door hongers nood getroffen Chineezen, waarin gezegd wordt, dat de oogst in het Oogsten van Shantoeng het Zuiden van Tsjili door de droogte en een invasie van sprinkhanen vernietigd is. Vier mlllioen inwoners in 70 dis tricten zijn door hongersnood getrof fen. Het is noodig, dat de commissie zeer spoedig hulp verleent. Daarom vraagt ze aan de liga, een eerste som van één milioen dollar te zenden. De liga zal zich onmiddelijk in verbinding stellen met het internationale Roode- Kruis comiiéte Genève. De vrouw van een landbouwer uit Bischofsreut in Beieren werd in 1923 door de rechtbank van Passau ter dood veroordeeld. Zij kreeg echter gratie en de doodstraf werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf; vier jaar lang heeft de vrouw tevergeefs herziening van het proces gevraagd. Thans heeft de zaak voor de tweede maal gediend De vrouw werd ditmaal vrijgesproken, terwijl haar zuster en een gewezen minnaar van deze laatste in de zaal in hechtenis genomen wer den, verdacht de misdaad te hebben gepleegd. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft Gasfabriek Waalwlik. 80,000 Waalsteenen, 10.000 Belgische steenen, 5000 blauwe pannen, Hiermede bericht ik het geachte publiek van WASPIK en Om streken, dat ik bij mijne HEEREN ZAAK Gelegenheid tot wasschen, knippen en onduleeren. Aanbevelend, Dijkje C 15 WASPIK. lste Zelne 9 WAALWIJK beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende HUISHOUDELIJK WERK als witten enz. voor. Waalwijksche Stoomdrukkei ij Antoon Tielen. IS Ter gelegenheid van het GOUDEN IUBILEUM bieden wij aan alle abonné's GRATIS een fraai uitgevoerd JUBILEUMNUMMER van bijzondere waarde. Abonneert U daarom nog heden dan ontvangt U onze Behalve dit ontvangt U ook nog tot 1 Januari KANTOORUREN VAN 9—12 UUR. DES ZATERDAGS VAN 9-11 UUR 35188 S.V.p. door Da vin, voor Zwitserland door Agassiz. in de eerste party tussclien Dommering en van Belle verbeterde van Belle het we reldrecord voor serie en bracht dit op 270. (Houder was de Franscluuan Boiwlil met 202) Ilierna speelde Moons eene schitterende party tegen Agassiz en maakte de partij van 400 in :J. Iteurten uit. Door deze fraaie prestatie bracht Moons het wereldrecord „Gemiddelde" op zyn naam met 133.33 (houder was ook Houdil met 80). De laatste party, de beslissende tussclien van Belle en Moons, was een party welke op geweldig hoog peil stond. Van Belle verbeterde met een fraaie serie van 283 nog maals bet wereldrecord, doch Moons deed nog fraaier en bracht dit record niet 307 op zijn naam. Thans is Moons dus houder van beide records. Voor gemiddelde van 133.33. Voor serie van 307. WAALWIJK. GeborenFlorentina, H d v J van Ark en F H van Disseldorp. Arnoldus W J z v L A van Gelder en F M II Sommers. Martinns II W z v W Fr P Teurlings en J A Romboute. Henricus A M z v G M A M Verwiel en II H Moisse. Goverdinr W d v .T van Heesbeen en II Pullens. Rcgina J d v J. Sleenboff en A Casteleyns. Jo hanna P d v J A van den Broek en M P Kroot. OverledenA. M. Th. I.Tpelaar, 11 mnd. M. C. Bergmans 71 j. A. C. de Folter 41 j. echtg. van C. Kouters. A. J. Litz- rotli 5 mnd. G. v. <1. Sanden 77 j. wedr. van A. van Grevenbroek. Huwelijks-AangiftenCornells Maas oud 27 j. en Johanna B. Sulsters oud 24 j. Adriaan L. van Dongen oud 00 j. en Fran- cyna Romboults 64 j. Ingekomen personen: Liempt. van Breda. Sprang-Capelle. M. 's-Bosch. Vertrokken personen Almelo. L. van Gestel naar Heusden. C. J. Hamburg naar Den Haag. P. van Giersbergen en gezin naar Veendam. MADE. Chr. J. A. M. Sterrenburg P. Verstegen van van van J. Nagengast naar GeborenAutnius z. van A. Auesuaat-v. d. Vecken. Antonius z. van P. Damen-v. G nnip. Ca to C. d. van N. Krooswijk- Sens. Wilhelmus z. van J. van Ham-Ver- heyden. Cornells S. z. van A. Segeren- Segeven. GENEZlh' '4 VOO. PLEK HUID SiTf rw it* IDoos30-60ctTube 80 Damessalon.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10