Plaftelandstoesfanileii. IJNHARpts wel een compliment waard. Er is niets anders besloten dan wat in de notulen staat. Maar we zullen ze in omvraag brengen. v. d. Dobbelsteen. Ik zou eerst nog wel gaarne stemming willen hebben over die arfdére notulen. Voorzitter. Daar is over gestemd, v. d. Dobbelsteen. Nietwaar, in de discussie,ri 1 j sC*>e Voorzitter hamert en b'rengl de iibtulen in stemming. i Deze worden goedgekeurd met 43. Tegen stemden de heeren| v. d. Dobbbl- steen, v. d. Brand en v. Homert. Voorzitter. Nu zijn ze dan wel goed- 1 gekeurd. r. d. Dobbelsteen. U werkt ad rem; li moet laten stemmen volgens '1 regle ment van orde en de wethouders het laatst laten stemmen. Ja, d'r moet maar ordfe zijn. Voorzitter. Zullen we <lan opnieuw lal,en stemmen. v. d. Dobbelsteen, 't. Ts mij goed. D'r moet orde zijn. Voorzitter. Daar zal ik wel voor zorgen, als u ze dan maar niet. ver breekt. Ingekomen stukken, nigekomen is o. a. Goedkeuring raadsbesluit tot ver koop van een stuk grond. (goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit, waarbij 't. presentiegeld voor de leden van den raad wordt vast. gesteld op 2.-per lid en vergadering. Voorzitter. Wij stellen u voor deze stukken voor kennisgeving aan te ne men. v. d. Dobbelsteen. Ze hebben betrek king op de bégrooting en daarmee kan ik me nietvereenigen, dat. begrijpt u toch. wel. Voorzitter. Ja zéker. Dan zullen we er over stemmen. Met 4 voor en 3 tegen worden de stukken voor kennisgeving aangeno men. Tegen stemden de leden v. dn Dob lielseten, v. d. Brand en v. Hemert. Adres van den R.K. Politiebond ,,Sl Michael", houdende verzoek om den gnieen tévéldiwacliter vrije uniform te verstrekken of hiervoor een vergoeding ie gjeven van 100. Voorzitter. B. en W. meenen 't eer ste jaar .10.en de volgende drie ja ren 25.extra te geven. v. Hemert. Er is toch 75.voor uitgetrokken. Voprzitter. Ze vragen echter 100.- of vrije uniform. De heeren weten ook wel, dat uniformkleeding lieel duur is. v. Beurden, ik ben er niet. tegen, om dat de veldwachter zich geheel nieuw in moet richten, maar wel ben ik er tegen om de volgende drie jaren ook noel extl'a te geven. oorzïtter. T)e jaarwedde is toch al niet boog en hij krijgt ook geen ver goeding voor zijn rijwiel of politie-di- ploma. v. Hemert. Ik ben er lieelemaal niet tegen. Voorzitter. Willen de leden ook nog iels geven voor 't politiediploma. Ik vind 't wel goed. In Nederland geven 400 gemeenten een extra vergoeding vergoeding voor 't politiediploma. v. d. Dobbelsteen. Ik geloof dat liet. beter is nog een jaar te wachten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5—2. Tegen stemden de heeren v. Beurden en v. d. Dobbel steen. Voorzitter. Zijn er misschien nog le den die ook voor 't politiediploma een kleine vergoeding willen geven? v. d. Heijden. Ik wel, temeer waar hij op z'n minimum staat. v. Beurden. Ik zou nog eens een jaar wachten. v. d. Dobbelsteen, .la. en zijn presta- 1 ies eens zien. Voorzitter. Aan de stemming te zien is 't beter, geloof ik. dit punt nog maar aan té houden. Nota van aanmerkingen van Gedep. Staten op de gemeen tereken ing. Voorzitter. Ze zijn slechts van admi nistratieven aard. v. d. Dobbelsteen. De aanmerkingen kunnen wel juist. zijn. maar ik blijf bij mijn principe. v. d. Brand. Eu ik blijf ook tegen de begroot ing. Voorzitter. Ja, dat weet ik nou wel. Een ontwerp-besluit tot het aangaan van een nieuwe rekening-cour an t-over- eenkomst voor 1928 wordt m. a. s. goedgekeurd. Wijziging gemeentebegrooting 1927. Deze wijziging houdt verband met 't. besluit van Gedep. Staten dat vanaf 1 Oct. 1927 wederom presentiegeld zal worden gegeven. v. d. Dobbelsteen. Ik dacht dat het presentiegeld met 1928 pas zou ingaan. Voorzitter. Dat dachten wij ook, maar ze hebben nu anders beschikt. v. d. Dobbelsteen. Dam is er niet goed geschreven aan Ged. Staten. Voorzitter. Toch wel, maar Ged. Sta ten hebben zelf zoo besloten. Wij ston den er ook van te kijken. Gratificatie aan de marechaussee en rijksveldwacht voor'bewezen dien sten gedurende de ziekte van den gem.- veldwaehter. B. en W. stellen voor aan de mare-j chaussee 55.en aan den rijksveld wachter een gratificatie van 25.te geven. Wordt goedgevonden. De lieer H. J. M. Couwenberg werd m. a. s. herbenoemd tot lid der Com missie van, Toezicht op het L. O. De aftredende leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim worden allen herkozen, t. w. G. G. Klijn, H. Fooij, J. A. Buijs, M. Achten en H. J. M. Couwenberg. De heer A. v. Beurden Azn. werd wederom herbenoemd tot lid van liet Bu rger 1 ij k Armbestu li r. Benoeming voorzitter en leden elec- triciteitscominissie voor 1928. v. d. Dobbelsteen. Dat hebben we in September al gedaan. Rondvraag. v. d. Dobbelsteen. Is er dit jaar ook iets aan 't siieeuwsleden gedaan? Voorzitter. Neen. v. (1. Dobbelsteen. Daar is toch een bedrag voor uitgetrokken. v. Beurden. Dan moet 't ook gebeu- ren. Voorzitter. Hij kan zelf oordeelen wanneer 't noodig is of niet. De heer v. Hemert vraagt of er met de verpachting een lijst is aangelegd van personen, die de weilanden moeten mesten. 1. Ingekomen stukken. a. Adres van den bond tegen liet schenden van Gods Heiligen naam door liet vloeken, met verzoek een verbods bepaling dienaangaande in de straf verordening op te nemen. De Voorzitter zegt dat het adres in de vergadering van B. en W. is bespro ken en stelt namens hen voor afwij zend op het verzoek te beschikken, op grond, dat het vloeken in deze gemeen te niet van dien aard is, dat een ver bodsbepaling noodig is. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. I). Verzoek van A. Nieuwkoop en eenige andere ingezetenen te Heesbeen, om het voethallen op Zondag aldaar te verbieden. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, afwijzend op het verzoek te be schikken, op grond van het feit, dat het buiten de bevoegdheid van den Ge meenteraad ligt. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. c. Proces-verbaal van kasopname hij den gemeenteontvanger, waaruit •yv i Een stemmig wintergezicht. Burgemeester van der Klokkenlaan te Waalwijk in sneeuw. (Foto genomen Maandag 19 December) •j De Voorz. antwoordt bevestigend. Nog deelt de Voorzitter mede, dat gisteren is ingekomen een verzoek van Th. Boelen, om een salarisverliooging van 30.Schrijver voert als motief aan de uitbreiding van 't aantal aan sluitingen op liet electriciteitsnet. v. d. Dobbel steen. Van de meerdere aansluitingen heeft lii.j toch al kunnen prófiteeren. v. Beurden. Laat de liclitconimissie dit verzoek eerst eens behandelen. Ik kan daar zoo niet over oordeelen. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. v. cl. Brand. Van de grondbewerking is niets meer gekomen. Wat zit daar eigenlijk tusschen. v. Hemert. Ja. dat wilde ik ook wel eens weten. Voorzitter. D'r waren geen liefheb- Jiers. v. d. Water. Neen. Toen we er publi citeit aan hadden gegeven, kwa.ni er maar een persoon, en die ging nog niet accoord met onze voorwaarden. Toen zijn de gemeentearbeiders met stuk werk begonnen, waarbij ze meer kon den verdienen dan in dagloon. Maar met 'I water hebben we 't nou stop gezet. v. Hemert. Ik dacht dat, er meer wa ren voor zes cent, want van Bommel zei me nog v. (1. Water. Da's nou maar lulpraat. v. Bommel, is er niet geweest, want die had toen nog werk. v. Hemert. Maar 't is in liet belang van de gemeente dat. de grond zoo spoe dig mogelijk wordt omgezet. Nu heb ben we altijd renteverlies. v. d. Water. We kunnen 't water niet wegwerken en je kunt tocli ook niet zelf er aan gaan staan. v. d. Brand. Wat zullen we met de weg doen. Voorzitter. Ja, hij staat niet op 't wegenplan. v. d. Brand. Ik geloof dat we de handwijzers maar moeten wegnemen en den den weg afsluiten. v. d. Dobbelsteen. Gedeputeerden schijnen 'n antipathie tegen dezen weg te hebben. Of misschien wil Loeff wel 't verkeer over Druilen leiden. Voorzitter. Voor 't afsluiten van een weg moeten wij de goedkeuring van Gedeputeerde Staten hebben. Hierna ging de raad over in geheime zitting tot behandeling van eenige scli ooi geld reel a mes. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Dinsdag 20 December 1927, des v.m. half tien. Voorzitter: D. F. Brune. Secretaris: I). A. van der Schans. Aanwezig zijn alle leden, behalve de heer A. Vos Czn. Eén vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris het formulier-ge bed léést. Daarna worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Aan de orde: blijkt, dat in kas is 2717,39 en alles in orde is bevonden. d. Besluit van Ged. Staten, houden de goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 25 October j.l. tot wijziging der be grooting voor 1927. De stukken c en d worden voor ken nisgeving aangenomen. •De heer Vos komt ter vergadering. 2. De Voorzitter verzoekt de heeren Van Buuren en Donker, de geloofsbrie ven te willen onderzoeken van het nieuw-benoemde raadslid M. J. de Bruijn. Gedurende dit onderzoek wordt de vergadering geschorst. Na heropening verklaart de heer Van Buuren, dat de stukken in orde zijn be vonden, waarop de heer M. J. de Bruijn met algemeene stemmen tot lid van den Raad wordt toegelaten. III. Benoeming leden Burgerlijke Armbesturen. Voor Eethen is aftredend de heer J. W. Burghout, die met W. G. J. Brander horst ter benoeming wordt aanbevolen. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Voor Babiloniënbröek is aftredend A. Vos, Czn., die met B. Lankliaar ter benoeming wordt voorgedragen. Aftredende wordt met 5 tegen 1 stem blanco) herbenoemd. Voor Drongelen is aftredend M. de Haan, die met J. v. d. Stelt ter benoe ming wordt aanbevolen. Aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Voor Genderen is aftredend A; Vos Hzn., die met G. Vos Hzn. ter benoe ming wordt aanbevolen. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. IV. Aanbieding rekeningen Burger lijke Armbesturen. B. en W. bieden den Baad aan de re keningen der Burgerlijke Armbesturen. De rekening Drongelen geeft aan in ontvangst 2991.781/*, in uitg. 2588.91, batig slot 402.871/*. Bekening Babiloniënbroek geeft aan in ontvangst 1539.71, in uitgaaf 1732.47, sluitende met een nadeelig slot van 192.76. Bekening Eethen vangst ƒ3347.64, in batig slot 717.03. De heeren Van Buuren en Donker worden belast met bet onderzoek dezer rekeningen. V. De Voorzitter vraagt namens B. en \V. machtiging tot 't onderhandsch buren van een stukje grond van 't Rijk, gelegen te Drongelen, nabij bet veer. Volgens schrijven van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Wer kendam, kan de gemeente dit stukje grond voor 6 jaren huren voor den prijs van 10 per jaar. Met algemeene stemmen worden B. en W. biertoe gemachtigd. VI. De Voorzitter deelt daarop mede dat de brandspuit in het dorp Eethen sedert geruimen tijd in een slechten toestand verkeert, zoodanig, dat deze b slist onbetrouwbaar is ingeval van geeft aan in ont- uitgaaf ƒ2630.61, H O of d p ij n -tabletfenÖ Oct Laxeer -tabietten60d Zö n UW -tabletten 7 5ct Staal -taUettenöOct M a ag - tabletten 7 5ct brand. Dit beeft B. en W. aanleiding gege ven uit te zien naar een andere spuit. I)e Voorzitter zegt, dat thans in Bre da een 8-tal bandbrandspuiten te koop worden aangeboden. Aangezien geen prijzen erbij worden opgegeven, vragen B. en W. een blanco crediet, teneinde tot aankoop cener spuit te kunnen overgaan, wanneer de Baad althans met bun voorstel accoord gaat. Met algemeene stemmen wordt bier toe besloten. VII. Wegverbetering Drongelen. De Voorzitter zegt dat hel den leden wel bekend is, dat de weg vanaf den dijk te Drongelen naar de huisjes van de Thor zeer hinderlijk is voor bet verkeer en reeds vroeger met de fami lie den Booijen, is onderhandeld over verbetering hiervan. Deze onderhan delingen mochten echter geen resul taat opleveren. Aangezien thans ech ter meer succes kan worden verwacht, tengevolge toezeggingen van den heer Van Herwijnen, stellen B. en W. voor deze zaak nogmaals ter hand te nemen, subsidie te vragen aan een tweetal wa terschappen, voor welke de weg-ver betering van belang is, benevens aan den A.N.W.B. en de K.N.A.C. Tevens verzoeken zij den Raad bun een blan co crediet te verleenen voor de uitvoe ring er van, indien bij met bun voor stel accoord gaat. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Daarna sluiting. INGEZONDEN STUKKEN II. We hebben de vorige maal er op gewezen, dat aan het platteland dui zenden guldens worden onttrokken, door den trek naar de centra. En bekijken we dan nog een» den achter ons liggenden St. Nicolaastijd, wat was dat voor enkele jaien terug niet een tijd waarin de dorpswinkelier het goed ging, en hoe hebben we nu met leede oogen moeten aanzien, dat prop volle autobussen ellenlange trams (die n.l. ook met subsidies van Platte landsgemeenten op de been zijn ge houden), aucobusondernemingen, waarin zelfs Plattelands Burgemeesters aandeelen hebben, met de conditie mdat gaat naar den Bosch toeja 't mag wel fraai genoemd worden, dat zulke toestanden nog in de hand ge werkt worden, door hen, die de wel vaart van hunne eigen plattelandsge meenten moesten bevorderen. Helaas er valt te constateeren, datmen vaak met half versleten hersenen zit te tobben, teert op ouden roem. met een totaal gemis aan sociaal en aan economisch inzicht, in 't eene zoogenaamd voor uitstrevend en in 't andere (meer voor name) binnen de enge grenspaalijcs van de gemeente blijft om hetlaat „maai waaien systeem" te handhaven. Men veroorlooft zich de vrijheid opzichtens de toestanden te oordeelen zoo akelig oppervlakkig en zonder het minste inzicht in zaken en gebeuren, dat wij ons wel eens afvragen „waar aan toch vele plattelandsbewoners te danken hebben dat men in hoogere col lege's niet inziet, dat door 't bestendi gen van dergelijke toestanden de bloei van het platteland onmogelijk wordt gemaakt", afgescheiden nog dat deze toestanden de ontvolking van het Platte land in de hand werken, waarin niet in het minst een groot gevaar schuilt ook van geloofsafval, ook onder de arbeidersbevolking. En al mag het waar zijn dat wij er niet zoo gauw toekomen onze per soonlijke meening te lanceeren, (wij loopen gewoonlijk netjes in den pas en correct in de maat) toch dienen wij hier te schrijven, dat de groote gemakzucht een van de hoofdfouten is. Hoe dikwijls valt het ook te be luisteren, en kan men het lezen, dat de ontwikkeling van ons sociaal eco nomisch leven, wordt weergegeven als Iets onvermijdelijks, als het spel van een soort noodlot, dat zich vol trekt buiten den wil en de macht der menschen om, terwijl het wordt voor gesteld als een natuurlijke groei, waaraan niet veel anders te doen is, dan zich aan te passen, en allerlei men- schelijke eigenschappen er helaas toe mede werken, dat deze opvatting, maar al te gaarne wordt aangenomen. Het is immers ook zoo gemakkelijk om deze of dergelijke opvattingen te huldigen en ons verantwoordelijk heidsgevoel te bepalen tot zeer oppervlakkige zaken en alles zoo luchtig mogelijk op te vatten. We hebben immers den vrijbrief van ge- makzucht in den zak die ons vrijheid geeft, het maatschappelijk gebeuren te aanvaarden zooals we dat zelf willen. Wij komen weer terug op den enormen trek van plattelandsbewoners naar de centra, naar de winkelpalei zen gedurende de St. Nicolaasdagen en daar ls het wel opgevallen, dat ook zij, die tot de categorie van han deldrijvende middenstanders behoo- ren, die zich thans nog kunnen ver heugen in een ombeleramerden gang van zaken, wijl hunne artikelen groo- tendeels nog van den druk der groote warenhuizen en Cartels gevrijwaard bleven, dat zij volop en dan met hun handkoffer bij zich, zoogenaamd op reis gingen, doch in werkelijkheid volop naar de Winkelmaatschappijen naar de stad trokken. Beseffen zij dan niet, dat zij ook medehelpen aan het gevaar dat den middenstand in al zijne gelederen bedreigt en zij met hun geld het groot kapitaal steunen, zien zij dan niet in, dat ze hiermede hun eigen graf delven. Wie zal hun garandeeren, dat hetzelfde groot- kapitaal, wat immers expansie zoekt, straks niet over gaat, om b.v. groote broodfabrieken op te richten, groote slagerijen te stichten enz enz. om dan ook daarmede van uit de centra het platteland geheel te bestrijken. Zie daar dan weer het groote gemis aan inzicht, in eigen maatschappelijke positie dat verklaart waarom die mid denstand, hoe uiterst moeilijk tot vruchtbare organisatorische samen werking is te brengen, omdat er nog niet voldoende wordt ingezien, dat door zijne Individualistische neiging, met andere woorden, als ik het maar heb. wat kan mij een ander schelen eene vertroosting op zich neemt, die zeer laakbaar ts. Dat hij daatmede een wantoestand schept wat ook ver strekkende gevolgen zal hebben, waar van ongetwijfeld hij en de zijnen ook de wrange vruchten zullen plukken, want door het steunen van truste'g en winkel- maatschappijen zal het practisch resul taat zijn, dat de winst, die vroeger, door een groot aantal bedrijven werd gemaakt en waaraan talrijke gezinnen een ruim bestaan hadden, (waaidoor zij in staat waren aan de maatschappij ook o.m. geestelijken, dokters, advoca ten notarissen, burgemeesters belas tingambtenaren, ordei wijzers at te geven) die winsten meest in één hand, of in weinige handen zullen samen vloeien, en zij dan nog meer winkel paleizen zullen gaan bouwen en wel licht hunne filialen ook op de platte landsgemeenten zullen gaan vestigen, En het is een harde waarheid, maar een waarheid is het, dat ook zij kinderen van den Middenstand, die later in de Maatschappij eene positie hebben ge kregen. den stand waaruit zij zijn voortgekomen, verloochenen en zelfs tegen werken. Ook mag het verder ook den zoo genaamde buitenstaanders (en die zijn er ten slotte zoo weinig) want we hebben belang bij eikaars welstand, op den duur duidelijk worden, dat het verkeerd is om cartels en trustes te steunen de practijk leert ons, dat een vrije en eerlijke concurrentie het meest er toe m^de werkt om eene gezonde prijsregeling in stand te hou den, en zoo zou het ook nog eens zoover komen dat de verschillende winkelmaatschappijen, die elkander nu nog beconcurrteren, tot ei ne overeen komst zullen geraken (en dat gebeurt) dat zien we dagelijks, dan zulL-n zij het zijn die den consument dwingen en laten betalen, wat zij willen, en zij het zijn die de fabrieken exploi- teeren en zich meester maken van de productie... en dan zullen zij als enke ling geheel de macht in handen krijgen. Thans kunnen we al constateeren, dat dagelijksche artikelen, wier pro ductiekosten 15 ct. zijn, in den handel voor f 1.95 verkocht moeten worden, waarvan de handelaar wel eens 10 procent in den zak mag ste ken? Wij zouden hieromtrent meer- dere voorbeelden kunnen aarhalen, we weten wel dat zoo gauw er cartels of trustes tot stand komen de prijzen stijgen. Wij zullen 't vandaag hierbij laten. Een volgenden keer gaan we met de gesubsidieerde concurrentie middelen verder en dan gaan we Polka haar- knippen, theedrinken, bitteren, winke len, en intusschen, weten de stads- burgemeesters geen raad om bussen te plaatsen, koeien en kippen onderdak te brengen. G'berg, Dec. 1927. W SASSEN BINNENLAND. Bij Kon. besluit van 17 Dec. 1927 no. 22 zijn opnieuw benoemd met ingang van 1 Jan. 1928 tot burgemeester der gemeente Engelen A P. J. Willemse, secretaris dier ge meente met ingang van 15 Jan. 1928 tot burgemeester der gemeente 's Graven moer D. Smits, secietaris dier gem.; met ingang van 1 Jan. 1928, tot burgemeester der gemeente Oisteiwijk j. J. L. M. Verwiel met ingang van 4 Jan. 1928. tot burgemeester der gemeente liderihout M. G. de Goey Naar .De Residentiebode" meldt is minister Waszink, die zooals men weet, voor herstel van zijn gezondheid naar de Riviera was vertrokken, in Den Haag teruggekeerd. BIJ APOTH.EN DROGISTEN.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6