MPMiülië Ijsvermaak Dames Spattée's. Omdat 't zoo koud is geeft ruwe huid geneest DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. De aanstaande uitvoering van „Die Jahreszeitenu, door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging, op 20 en 21 Januari 1928. Wie herinnert zich in Waalwijk en Omstreken niet de schitterende uitvoe ring van het prachtige oratorium .Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, een viertal jaren terug, door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. Men zal het moeten toegeven, de inzet had niet mooier kunnen slagen en de vele honderden bezoekers van toenmaals zullen zich het enthousiasme nog wel herinneren, dat op beide avonden zoo ondubbelzinnig de waardeering weer gaf voor het grootsche dat geboden werd. Het is in vele opzichten een zeer gelukkige gedachte geweest van Be stuur en Dirigent, dit oratorium thans opnieuw uit te voeren. Allereerst waar deert men een dergelijk werk beter tot in alle ondsrdeelen, naarmate men het vaker hoort, doch het is speciaal dit werk, dat zich zoo bij uitsiek leeni voor een herhaling voor ons publiek. Nimmer op de volgende uitvoeringen, al stonden deze minstens op even hoog peil, is de stemming zoo enthousiast geweest als bij die der Jahreszeiten. De prachtige muzikale illustraties der verschillende natuurtafereelen, de zoo uiterst eenvoudige stijl en vooral het vroolijke genre, dat alles te samen maakte een onvergetelijken indruk, het sloeg in. We vernemen met genoegen, dat ook ditmaal wederom alles in het werk wordt gesteld, deze uitvoering opeen hoog peil te brengen, de begeleiding zal door groot orkest geschieden, ter wijl de solisten-partijen ook nu weer aan artisten van eerste reputatie wor den toevertrouwd. Allereerst de sopraan Jo van ljzer- Vincent, die met haar optreden in de groote steden een buitengewoon suc ces behaalde, zooals b v. nog kortge leden in het Concertgebouw te Am sterdam, waarvan een prachtige re censie in het Handelsblad het gevolg was, terwijl de radiobezitters haar muzikaal stemgeluid persoonlijk meer malen hebben kunnen bewonderen. De baspartij wordt ook nu weer gezongen door den heer Caro; hem aan te bevelen, lijkt ons geheel over bodig; zijn indrukwekkende vertolkin gen in Jahreszeiten en daarop volgende oratorium -uitvoeringen zijn er ons borg voor, dat ook ditmaal weer het hoog ste zal geboden worden. De tenorpartij is toevertrouwd aan den heer de Vries uit Amsterdam, die bekend is door tal van uitstekende critieken, onze verwachtingen zijn dus gespannen ten opzichte van dezen artist. Onder de eminente muzikale leiding van den heer Gerritsen bestaat er geen twijfel of ook ditmaal zal de weergave van dit prachtige, bij uitstek populaire werk, een uitoundig succes worden. Moge alles hiertoe medewerken en een ieder er het mogelijke toe bijdragen! Alvorens tot de behandeling van het werk over te gaan, zij het mij vergund een enkel woord over den componist mede te deelen. JozeJ Hay dn werd 31 Maart 1732 in Rohrau (Oostenrijk) geboren, reeds in zijn jeugd kwam zijn liefde voor de muziek tot uiting; op zijn achtste jaar werd Haydn koorknaap in de Stephans- kerk te Weenen en studeerde hij reeds harmonieleer. In 1754 werd de eerste van zijn 118 Symphoniëen in d, gr. t. gecomponeerd en droeg Haydn het werk op aan een zekeren graaf Morzin, bij wiens orkest hij vijf jaren laterals dirigent werd benoemd. Haydn is de grondlegger geweest van de eigenlijke instrumentaalmuziek; hij was de eerste symphonie-compo nist, waarom hij de qualificatie van "Vader" Haydn, zooals hij heden ten dage nog altijd wordt genoemd, in de beteekenis van Vader der Symhonieën dan ook ten volle heeft verdiend. Er zijn weinig componisten geweest, die quantltatief zooveel hebben gepres teerd als Haydn; behalve zijn 118 sym phonieën schreef hij nog 83 strijk kwartetten, 24 concerten en 24 piano trio's, 163 composities voor bariton (een verouderd instrument), verder 19 opera's, 15 missen, enz., om dan nog niet te spreken van zijn muziek voor Goethe's Götz von Berlichingenen zijn beroemdste werken, de beide ora toria: „Die SchopJung" en Die Jah reszeiten". In 1790 ging Haydn, na eenigen tijd kapelmeester te zijn geweest aan het hof van den vorst Esterhazy naar Lon- den, waar de componist zeer gevierd is geworden. Deze bultenlandsche reis en het verblijf te Londen waren van zegenrijken invloed op zijn scheppings geest en begon hij onmiddellijk na zijn terugkeer in Weenen met de compo sitie van Die Schöpfung, welk werk in 1799 met grooten bijval voor de eerste maal in Weenen werd uitge voerd. Die Jahreszeiten componeerde hij in het jaar 1800, nadat hij de tekst, die hij uit Londen had meegebracht, in het Duitsch had vertaald; dit ora torium werd 24 April 1801 voor de eerste maal te Weenen met groot suc ces gegeven. In 1808 woonde Haydn in Weenen bij gelegenheid van een muziekfeest aldaar, voor de laatste maal de uit voering van zijn Schöpfung bij; zijn persoonlijk verschijnen werd met pau ken en trompetgeschal begroet, hem werd de eereplaats aangeboden te mid den van de aanwezige vorstelijke per sonen en toen de muziek aan de be roemde passage „Es werde Licht was gekomen, brak een donderend applaus in de zaal los. Haydn ant woordde hierop, de hand ten hemel wijzend, met woorden„es kam von oben." Zijn gezondheid was destijds zeer zwak, zoodat hij na het eerste deel uit de zaal moest worden gedra gen. In 1809, toen Oostenrijk in oorlog was met Napoleon, kwam in den mor gen van den 16en Mei een kanons kogel dicht in de buurt van zijn huis lerecht. Haydn zat voor de piano en speelde rustig door met zijn hymne „Gotl er halte Franz den KaiserHij deed dit dagelijks tot hij op 31 Mei 1809 overleed. Aan Haydn is de kunst zeer veel verschuldigd, niet alleen was hij de schepper van de symphonische muziek, maar ook van de strijkkwartetten, die heden ten dage nog in de eerste rij staan naast die van Beethoven en Mozart. Maar vooral zijn Messen en zijn beide oratoria maakten zijn naam onvergeteijk voor de kunst. Schoenen. De invoer van schoenen inNovem ber 1927 bedroeg 275 273 paar a f 522.329 tegen 302.381 paar k f 586 234 in Oef. 1927 en 299 787 paar k f 503 077 in November 1926. De uitvoer 52 143 paar a f 292.776 in November 1927 tegen 53 963 paar a f 293.737 in October 1927 en 38:554 paar k f 215.643 in November 1926. Door den trein overreden. Donderdag is op de spoorbrug in den Overlaat een groote hond door den trein overreden en zoodanig ver minkt dal de politie het dier ter plaatse heeft afgemaakt. T.A.V.E.N.U. Beste vlieg dof Jong A.v.d. Houdt. Beste vlieg duif jong Ant v. Eijck. Mooiste dof oud A. v. d. Houdt, duif dof jong A. Stokwielder. duif Fr. Schoemans. De tentoonstelling van de Post- duivenvereeniging „de Luchtverken- ners te v.m. Baardwijk, zal geopend j worden Zaterdagmiddag om 4 uur. Als keurmeester fungeert de heer C. Witlox te Waalwijk. De tentoonstelling wordt gehouden in het Clublokaal, bij Pullens, 'l Vosje. Biljart wedstrijd Mocht de Biljartclub „Ons Genoegen" gevestigd in 't café „'t Vosje" voor enkele weken het genoegen smaken van de Biljartclub „Ha. Ka. Be." met enkele punten te winten. thans nude returnwedstrijd gespeeld werd, wist zij deze vereeniging in eigen veste, nog een geduchte nederlaag te geven, want met niet minder dan 127 caramboles werd gewonnen. De volledige uttslag is als volgt: Ha Ka Be. C. Willemse 40 van Loon 47 v. d Griendt 66 W. Hens 96 H. de Ruiter 100 Leijtens 86 Ons Genoegen. H. Kleijn 100 L v. d. Geld 100 W Pullens 100 M. van Mierlo 100 J. Leijtens 61 K. Leijtens 100 Het oratorium2) „Die Jahreszeiten bestaat uit 4 hoofdafdeelingen, waarin de 4 jaargetijden worden geschilderd, te beginnen met de Lente. Het werk is een typisch voorbeeld van muzikale illustratie, zooals straks bij de gede tailleerde beschouwingen nader zal blijken. In het algemeen kan van Haydn's muziek worden gezegd, dat de stijl eenvoudig, bijna naief is, spe ciaal in dit oratorium is het genre vooral guitig te noemen. Van „Leitmotieven"3), zooals, Wag ner ze bijv. in zijn muziekdrama's ge bruikt, is in Haydn's werken geen sprake, de Jahreszeiten bestaat uiteen collectie van solo's, duetten, trio's en kooren. Deze houden onderling wel verband met elkaar, maar staan, wat melodieën betreft, overigens ieder ge heel op zichzelf. De instrumentatie van de verschil lende begelejdingen is het geheele werk door hoogst sober, ze bestaat uit het strijkquintet (le en 2e viool, cello's en bassen), op handige wijze onder steund door het hout (fluiten, hobo's clarinetten en fagotten) en door het koper (trompetten, waldhoorns en trom bone's). Machtige orkestrale momenten, zoo als men die bij de moderne meesters aantreft, zijn hier niet in te vinden. Opmerkelijk is, hoe Haydn met deze sobere orkestbezetting in sommige speciale passages (zooals bijv het on weerskoor in den Zomer) toch steeds een ontegenzeggelijk groot effect weet te bereiken. Wordt vervolgd. Ontleend aan Musikalischen Conversations Lcxikon, Jul Schuberth 2) Het woord „oratorium" beteekent: groot dramatisch toonstuk, hetzij gods dienstig, he/zij ernstig wereldsch van inhoud, in tegenstelling met de opera zonder mimische decoratieve voorstel ling. 3) d z. karakteristieke thema's, waar door personen of gebeurtenissen wor den voorgesteld en die telkens worden herhaald. Hondententoonstelling In de gisteravond gehouden verga dering van 't Bestuur der Kynologen vereeniging Waalwijk en Omstreken met het Tentoonstellings comité werd met algemeene stemmen besloten in te gaan op de toewijzing van den datum dezer eventueele hondenten toonstelling door den Raad van Beheer nl. begin October 1928, met de daar aan verbonden nieuwe en zeer ver scherpte condities. 't Feit dat door deze nieuwe bepa lingen de waarde vergroot en'taanta tentoonstellingen verkleind zal worden zoodat in Brabant alleen in Juni in den Bosch en in October in Waalwijk eene expositie gehouden zal worden was mede oorzaak dat op het voor stel werd ingegaan. De expositie heeft dus plaats op Zondagen 7 of 14 October 1928. De verzoeken om steun in den vorm van medailles enz. zullen de belangstel lenden tijdig bereiken. anies-leden van bovengenoemde Mis sie-naaikring op Woensdag en Donder dagss en 29 December a.s. voor dames Vrijdag 30 December voor heeren eene uitvoering, waarbij zij voor het oetlicht komen met het drama „Ma- ia's macht te Lourdes", eene Kerstcan tate „De Herdertjes van Bethlehem en een blijspel. Moge alle drie de avonden een druk bezoek den ijvër dezer dames beloo- rien, mede tot bereiking van hun doel Steun aan de Missie". Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah". In het kerkgebouw der Ned. Herv. iem. te v.m. Besoijen geeft Maandag avond (2e Kerstdag) bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche Kerstuit voering, waarover wij in ons vorig nummer reeds het een en ander meld den. Den liefhebbers van vocale kunst staat hier weer een genotvollen avond te wachten. Wat niet sterven kon Wij vestigen nogmaals de aandacht op de opvoeringen van dit veelbespro ken tooncclwerk door de tooneelclub van het Jongens-patronaat te voorin. Baardwijk op 2en Kerstdag en Nieuw jaar. Ongetwijfeld zullen zeer velen eens gaan zien hoe deze ondernemende jonge tooneelclub dit veel-eischende tooneelwerk voor het voetlicht brengt. Volksmatiné. Vólksmatiné der liedertafel „Oefe ning en Vermaak" in de zaal „Musis Sacrum". Programma 1. Hymne, koor met accomp. De Vliegh. 2. Bede, koor met bariton solo. Heinze. 3. Kerstnacht van den zwerver. Lou Bandy. door Tom. Burmanje. 4. Tempclzang, koor met bariton solo. Budelman. 5. Ave Maria, koor met tenor en bariton solo. Abt. Toegang vrij. Auto bussen. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling voor de autobussen in onze ge meente vaste stand- en stopplaatsen aan te wijzen. Duiventenioonstelling. De uitslag der Tentoonstelling ge houden door den Waalwljkschen Concoursbond gehouden op 17 en 18 December is als volgt: Klasse 1. Oude Doffers. 78. Th. Bakkers 1, 3,11, Th. de Ronde 2.14,6. L. Leijtens 4 A. Stokwielder 5, 7. Fr. Schoemans 6. P. van den Houdt 8 F. L Pullens 9. M. v. d. Heuvel 10. J. Kipping 12. C. Verhulst 13. Andr. Verhoeven 15. J. v. Caem 17. J. Verwiel 18. Klasse lp Oude duiven. 51. P. v. d. Houdt 1. Th. Bakkers 2. Th. de Ronde 3. Ant. Pijnenburg 4. J Kleijberg 5. J. C. Pullens 6 Am. Goedhart 7. L. Heijmans 8 Alb. van Eeten 9. A. Stokwielder 10, 11. J. van Bokhoven 12. A. Braspenning 13. Klasse III. Jonge Doffers. 51. A. van den Houdt 1. Alb. van Eeten 2. A. Stokwielder 3 Jan Allessle 4. A. van Eijck 5-9. Jos. de Folter 6. A. Lombarts 7. C. Verhulst 8. K. Brou- mels 10, A. Nieuwenhuizen ll. W. v. Bokhoven 12, P. L. Pullens 13. Klasse IV. Jonge Duiven. 41. Ant. van Eijck 1, 4, 6, 9. Th. de Ronde 2. Fr. Schoemans 3. A Nieuwen huizen 5. J. Kipping 7. P. van den Houdt 8. C. Verhulst 10. Beste vlieg dof. oud Th. Bakkers. Beste vlieg duif oud P. v. d. Houdt, 435 561 Hoogste serie L. v. d. Geld 33. Het 2e zestal van „Ons Genoegen" was minder gelukkig. (Met een invaller) werd een wedstrijd gespeeld tegen een /ersterkt 2e zestal van de Biljartclub .W. B. C." uit Waalwijk, doch moest in deze de meerdere erkennen. 5 Rfdamedagen in Winterartikelen. 300 Moltondekens, iets beschadigd. 1 persoons Moltondekens 69 ct. 2-persoons 1.05 en hooger PRIMA WOLLEN MANSTRU1EN Spotkoopje 12.95—13.35—13 65 (zuiver wol Gemoitonneerd Gemoltonneerde Jongensbroeken 74 ct Jongensborstrokken 82 ct. Mansbroeken 139 ct. Mansborstrokken 149 ct. Heden ontvangen ruime sorteering Manufacturenhandel Fa. A. Frederlks, Mag. „De Zon", Kaatsheuvel. Kerstfeest. Den 2en Kerstdag zullen de kinde ren der Zondagschool van Ds. Muhl— nikkei in de Ned. Herv. Kerk het Kerstfeestvieren rond den kerstboom. De bijeenkomst heeft plaats om zes uur. Rijkstelefoon Vervallen aansluitingen: Mussgens, J. Mr. v: Coothstraat26. Waalwijk. Telefoonnummer 121. Klaazen, W. C. Waspik. Telefoon nummer 21. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 24 Dec. 1927. Nieuwe zaak. Onze plaats is een nieuwe zaak rijker geworden, die in elk opzicht mag genoemd worden. Op het jaren braak liggende perceel tegenover het gemeentehuis, is een bloemenmagazijn verrezen van den heer P. Snoeren, dat voor de Hoofdstraat een sieraad en voor onzen winkelstand een schit terende aanwinst is. Onder architectuur van den heer Hovers uit Tilburg, is door den aan nemer van Alphen uit Oisterwijk, hier 'n werk geleverd, dat in lijn en uit voering aangenaam aandoet. Reeds jaren wisten we bij onder vinding, dat de heer P. Snoeren voor alle mogelijke gelegenheden bloem stukken leverde, die de concurrentie met alles wat van buiten kwam, glansrijk konden doorstaan. Waar hij echter voorheen niet over een show room beschikte, was het hem onmo gelijk dit 't publiek bij voortduring te laten constateeren. Wie thans echter een blik werpt op de rijke bloemensalon in de Hoofd straat komt tot de overtuiging dat niet alleen het Kaatsheuvels, doch ook 't eigen belang er bij gebaat is ook in 't genre bloemen etc. hier te koopen. Herinnerden de vele Kerst artikeltjes in al hun snoezige aan trekkelijkheid en verscheidenheid er ons niet aan, dat we Kerstmis nade ren, dan zouden we gelooven, in het voorjaar te zijn. Schitterende palmen, en cycas, gloeiende azalia's en cycla men, sneeuwwitte seringen, zeldzame orchideeën, fijngetinte chrysanten en vele andere kinderen flora's doen U winter en koude vergeten en aan de lente denken. De practiscbe verlichting aangelegd door de firrqa Beekmans alhier, het smaakvolle schilderwerk door, de firma P. Merkx verzorgd ver- hoogen nog 't cachet van 't geheel, 'n Centrale verwarming van de firma Boïnk uit Tilburg, toovert binnen de gewenschte temperatuur om bloemen en planten in groei en bloei te hou den als was het midden-zomer. Toon eel. We willen andermaal wijzen op het groote tooneelwerk, dat „Vondel" Zondag a.s. in Euphonia geeft. „Als de Sterre bleef stille staan", van den beroemden Vlaming Felix Timmermans is een Ker*tlegende in drie bedrijven en tien tafereelen. 't Is een der beste kunstwerken van den grooten meester, 'n werk dat in spel en uitbeelding, doch vooral in dictie zwaar werk van de acteurs en actrices vraagt. Daarbij is het in de Vlaamsche taal geschreven, wat om z'n tintelend humor vooral aangenaam aandoet. In afwijking met de beide voor gaande tooneelavonden van Vondel, is deze uitvoering ook voor nlet-leden van Euphonia toegangkelijk. Leesbibliotheek. We ontvingen ter kennismaking de nieuwe Catalogus van de R.K. Lees bibliotheek alhier. Van 'n kleine niets beduidende inrichting is onze R.K. Bibliotheek uitgegroeid tot 'n groot speciaal en opvoedkundig werk van niet geringe beteekenis. De bibliotheek beschikt momenteel over 'n kleine 2000 nummers. Aan ontspannings-lectuur biedt ze den meest hansiochtelljken lezer 'n rijke keuze. Leerzame lecturen zoowel op godsdienstig gebied als op gebied van sociale actie en vakontwikkeling is in rijke keuze aanwezig. Vooral de aanwinst van vaklitteratuur is ten zeerste toe te juichen. Alle Holland- sche werken van eenige beteekenis staan thans voor den leergierigen arbeider ten dienste om zich naast practisch in de fabriek ook theore tisch door de lectuur te bekwamen. verzacht NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 22 Dec. 1927. Het volgende stembureau ls aange wezen voor de op 29 Dec. a s. plaats hebbende stemming voor de Kamer van Koophandel en FabriekenMr. W. Ruitenga, Voorz., J. Zonneveld, Vice-voorz F Verhoeven, J de Mol Roza, leden, terwijl als leden zullen fungeeren de v. d. Pol. J. Smits en D. en J. H. plaatsverv. heeren A. Ronkema, Dit jaar zal het Kerstfeest in beide Herv. Gemeenten plaats hebben op Maandag 26 Dec. 6 uur n.m De heeren G. van Everdingen, N. Vermeulen en Fr. van Bladel, de laatste uit Oudheusden, zijn benoemd tot lid der Commissie van toezicht op het alhier gegeven wordend land bouwonderwijs. Sedert Woensdag is de Maas geheel bedekt met ijs, zoodat de scheepvaart ook voor stoombooten is stilgelegd. Woensdagavond vergaderde de Heusdensche I|sclub. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Mr. Ruitinga bracht het jaarverslag uit. Besloten werd zoodra mogelijk met het oog op 't ijs een ijsfeest te organiseeren en j in 't vervolg reeds in October bijeen te komen. Als dan zullen bij wijze van propaganda een paar schaatsen gratis worden verloot. SPORT. No. 302. Zaterdag 24 Dec. 1927. 50® Jrg. WAALWIJK, 23 Dec. 1927. Het bestuur van „Tavenu" verzoekt ons te willen mededeelen dat liet be richt, voorkomende in het Dbl. van N.-Br., waarin gemeld wordt, dat „Ta venu" in studie zal nemen „Malle Geurt" uit de lucht gegrepen, althans zeer voorbarig is. Er heeft over de keuze van een stuk in het bestuur zelfs nog geen bespre king, laat staan een keuze plaats gehad. Door den directeur zijn slechts een aantal werken ter inzage opgevraagd, waaromtrent hij zich zelf op het oogen- blik nog geen oordeel kan vormen. Uitvoering Missie-naaikring Besoijen. Zooals wij in één onzer vorige num mers reeds hebben gemeld, geven de d Combinatie Homo-Bonus, 184 zaken in Nederland. T®*- 'ch*& Wfr» 7*. BILLARD-WEDSTRIJDEN OM DE „COUPE-GLORIEUX TE BRUSSEL. Deze juist beeindigde wedstrijden zijn een 'groot succes geworden. Vooral de beide spe lers Moons en van Belle hebben hun kun nen tijdens dezen wedstrijd ten duidelijkste gedemonstreerd. Door Moons werd tijdens de wedstrijden om het National Kampioenschap reeds een nationaal record gemaakt, nl. door het ge middelde te brengen op 100. Direct op dezen Nationnlen Kampioen schapswedstrijd vangen de wedstrijden aan om de Coupe-Glorieux. welke internationaal zijn. Hieraan wordt deelgenomen voor Holland door Dommering en Wiemers, voor België door Van Belle en Moons, voor Frankrijk

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9