bouwd naar de toenmalige behoef ten der gronden; sedert is de be bouwing gewijzigd en zijn de eischen der ontginning verhoogd. Daardoor is het vermogen van enkele bemalingsinrichtingen wel licht niet meer voldoende voor de tegenwoordige behoeften, doch dit is dan aan andere oorzaken te wijten dan aan de Maasmondver legging. BINNENLAND. Nieuwe rijwielbelastingplaatjes. De controle begint op 16 Januari. In verband met de drukke werk zaamheden op de postkantoren gedu rende de laatste dagen van het jaar, zal met den verkoop der nieuwe be- lastingmerken eerst worden aangevan gen op 1 Januari a.s. In verband daarmede zal de controle eerst met ingang van 16 januari a.s. worden hervat. De belastingmerken zijn thans zoo gemaakt, dat op de voorzijde een ruimte is opengelaten, waarop de ge bruiker een naam of een ander her kenningsteekenen kan doen graveeren. De Eerste Kamer zal 't wetsontwerp tot verlaging der rijwielbelasting be handelen op Donderdag a.s. Gouverneur van Suriname. Dr. A. A. Rutgers opvolger van Baron van Heemstra. Bij Koninklijk Besluit is op verzoek met ingang van 1 April 1928 aan Mr. met haar actieven kundigen leiderden J. Lommers le prijs met 75 punten, A. van Dommelen 2e prijs met 66 punten J. Lommers Drunen, 3e prijs met 62 punten, J. Verhoeven Drunen 4e prijs met 60 punten. Hierna werd de Tentoonstelling voor geopend verklaard. De expositie was zoowel wat kwaliteit als kwanti teit betreft voor een onderlinge ten- toonstelling zeer te roemen. Jammer maar dat er wellicht vanwege het slechte weer, niet meer belangstelling was. De keurmeester H. de Roon uit 's Bosch heeft zich op uitnemende wijze van zijn moeilijke iaak gekwe ten. In eik opzicht mag deze onderlinge tentoonstelling dan ook schitterend geslaagd heeten. Beide avonden voor eene stamp volle zaal werd gedurende de Kerst dagen in het Bondsgebouw door de Tooneelvereeniging„Kunst na Arbeid" eene uitvoering gegeven. Opgevoerd werd het drama „Aramugam" en het blijspel „Barbier—Brugwachter". Het drama, zoowel ais het blijspel kwamen geheel tot hun recht door de lofwaar dige uitvoering der spelers, die allen zonder uitzondering schitterend spel leverden. Voegen we daarbij nog dat aan het tooneeldecor, hetwelk door onzen plaatselijken schilder, den heer W. de Bont was beschilderd, de meeste zorg was besteed, dan mogen we zonder overdrijving zeggen dat K. N. A." alle eer van zijn werk heeft gehad en als deze tooneelclub A. J. A. A. Baron van Heemstra eervol ontslag verleend als gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de in dat ambt bewezen gewichtige diensten, en is Mr. van Heemstra voornoemd, benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd tot gouverneur van Suriname Dr. A A Rutgens, directeur van Landbouw, Nijverheid en Hande in Nederlandsch Indië. Dr. Rutgens, zal in verband me deze benoeming in de eerste dagen van Februari a.s. naar Nederland vertrekken. De gemeenten Tilburg en Qoirle hebben aan de maatschappij voor ontginning van woeste gronden met toepassing van stedelijke afvalstoffen te Amsterdam de beschikking gegeven over 450 H A. heidegronden, voor cultiveering met stedelijke afvalstoffen De maatschappij heeft thans de be schikking over ongeveer 1000 H.A gemeentegronden voor cultiveering alleen in Noord—Brabant. De gronden liggen alle aan spoor of groot vaar water. Z. D. H. Mgr. Diepen doet in de .St. Janskiokken" een oproep tot een „Algemeene Kath. Radio Mobilisatie", waarin Z. D. H. er op aandringt, dat alle Ka/holieken voor 1 jan 1928 hun lidmaatschap opzeggen van een niet Katholieke Radio vereeniging (bedoeld wordt de AN R O.) en alle Katholieke luisteraars lid worden van denK.R O. Het verzoek om gratie van de 3 personen, die door den Landraad te Sawahloentoe, wegens moord op drie inlandsche onderwijzers, diefstal en brandstichting te Siloengkang gepleegd, ter dood veroordeeld zijn, is afgewe zen. Ook de gratie-verzoeken vanéén tot levenslange en twee tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeelden werden afgewezen. KERKNIEUWS. Z. D. H. Mgr. Callier van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Naar wij vernemen is gisterenmiddag in het Bisschoppelijk paleis Z D. H. Mgr. A. J. Callier. bisschop van Haar lem, van de laatste H H. Sacramenten voorzien. Zooals bekend is de gezondheids toestand van den Bisschop in de laatste maanden sterk achteruitgaande, Z. D. H. Mgr. A. J. Callier is 78 jaar oud, hij werd op 29 Mei 1839 te Vlissingen geboren, priester gewijd in 1872 en benoemd tot bisschop van Haarlem 11 September 1903. NIEUWKUIJK. Zaterdagnamiddag 6 uur had in café Pulles in tegenwoor digheid van alle leden de opening plaats van de Tentoonstelling van Zang-kanaries. De heer J. Lommers heette in har telijke bewoordingen de aanwezigen welkom. Hij bracht dank aan de leden der Commissie, die zich geen moeite en opofferingen ontzien hadden cm de tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen. Vooral den Secretaris bracht hij een bijzonder woord van dank voor het vele werk aan de voor bereiding verricht. Verder dankt spr. den heer Pulles die voor alles heeft zorg gedragen, de gewensche verwar ming, het plaatsen der kooien enz. De prijzen werden als volgt toege kend. heer A. van Steensel, op den inge slagen weg zal blijven voortgaan, dan zal haar nog veel succes in de toe komst zijn weggelegd. Tot en met Zondag 8 Januari a.s. wordt in café van der Geld. door het Kruisbooggezelschap „de Jonge Batavieren" een binnen-cor.cours ge geven De verschillende prachtige prijzen aan dit concours verbonden, zijn in bovengenoemd café te bezich tigen. CAPELLE. Ds. Leemans, Herv. pred. te Delft, heeft voor het beroep naar de Ned Herv. gem. aan den Loon- schendijk bedankt. Tot commissaris der Coöperatieve Zuivelfabriek „De Toekomst" alhier, is benoemd de heer A. de Bruyn. De heer W. Kuiper heeft zijn benoeming tot diaken der Geref. Gem, alhier, aangenomen. Op 5 Jan e k des avonds 7 uur, zal in de Ned. Herv. kerk aan den Loonschendijk optreden Dr. Severyn uit Dordrecht, teneinde een lezing te houden voor den Geref Zendingsbond Mej N, M de Visser, onderwij zeres aan de O. L. school in de Kom alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Delft. Op Zaterdag 31 Dec. zal in de Ned. Herv. kerk aan den Loonschen dijk de jaarlijksche verpachting plaats hebben van zitplaatsen. Op Woensdag 28 dezer, des avonds 7 uur, wordt in het café van mej. de Wed. A. v. d Haart aan de Nieuwevaart een uitvoering gege ven door de biljartclub „Het Kalme Spel", waarbij het duo P. v. Elewout Boeren uit Breda zijne medewerking zal verleenen. J.l. Maandagmiddag (2en Kerst dag) werd met de kinderen der Herv. Zondagschool onder leiding van het jersoneel in de Ned Herv. Kerk alhier het Kerstfeest op de gebruikelijke wijze gevierd, terwijl j 1. Vrijdagavond dit eest in de Chr. School in de Nieuw- straat gevierd werd met de kinderen van die school. Door den heer W, van Vuuren s, naar men ons mededeelt, bedankt als bestuurslid van het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" te 'dezer plaatse. De communicatie van hieruit met het land van Altena, die tengevolge van de vorst eenige dagen verbroken is geweest, is door het weer in de vaart brengen van de stoompont aan het Capelsche veer, weer hersteld. De heeren J. v. d. Hoeven, J.C. Addink en N. van Eek hebben hun benoeming tot notabel der Ned. Herv. gemeente alhier, aangenomen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Op 2en Kerstdag gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" alhier haar aangekondigde uitvoering, welke in aanmerking nemende dat het de eerste uitvoering was na een lange rust-periode, goed geslaagd mag heeten. Er was bijzonder veel belangstel ling; 't publiek behoeft dan ook geen spijt te hebben deze uitvoering te hebben bijgewoond. Zoowel koren, als soli, enz. werden zeer goed gezongen, 't Programma werd in zijn geheel goed afgewerkt, waarvoor in de eerste plaats, den direc teur, den heer Alb. Christ van Capelle een woord van dank toekomt. WASPIK. Door Dr. Wijffels werd ten huize van J. B. een geval van besmettelijke ziekte „Roodvonk" ge constateerd. De tooneelvereeniging „Oefening Baart Kunst" van de R.K. Werklieden- vereeniging gaf Maandag een goed geslaagde uitvoering te Loonopzand. Opgevoerd werd het drama in vier bedrijven „Widukind de Afgoden dienaar". Maandagavond werd in de Ned, Herv. Kerk alhier, het Kerstfeest ge vierd. De oefening werd geleid door den WelEerw. Heer Ds. Jonkers. De heer C. J. Otten coiffeur alhier, heeft bij zijne coiffeurszaak een damessalon bijgevoegd. Haarwasschen, knippen en onduleeren worden op vakkundige wijze uitgevoerd. RAAMSDONKSVEER. Tot predikant bij de Ger. Kerk werd beroepen de Eerw. heer de Vries, candidaat tot den H. Dienst. Ter viering van het Kerstfeest met de Kinderen der Zondagsschool werd ongeveer f 140 opgehaald. Vorige week Vrijdagavond brandden 2 Iandbouwschuren en een woonhuis af, nl. van de heeren Romme en W. Zijlmans T.B.z. In de schuur van eerstgenoemde kwamen 8 runde ren en 3 paarden om. Tot bestuursleden van de pas opgerichte landbouwvereeniging wer den gekozen de heeren A. C. Tim mermans. D. Konings, D. Lankhuijzen Azn., P. Knaap en J. G. Lankhuij zen Pz. MADE. De Symfonie „St. Cecilia", zal 28 Dec. a.s een feestavond geven in het patronaat voor de donateurs. De brievenbesteller van Drim- melen die de correspondentie voorde Biesboschpolders te bestellen heeft, kon wegens het vele drijfijs de polder op een afstand van 250 M. niet be reiken. Hij riep den landbouwer E. A. voor wie de correspondentie was aan, die zijn goed gedresseerden hond rap port gaf, waarop deze van schots tot schots springende de boot bereikte waarop de brievenbesteller correspon dentie in een zakje om den hals van het dier deed, dat veilig den overkant bereikte. In de Ned. Herv. Kerk te Made zal op Oudejaarsavond 6 uur tn op Nieuwjaar 1 Jan. om 10 uur Ds. Steen huizen voorgaan. Op Oudejaarsavond om 7 uur en op Zondag'1 Jan. om 10 uur zal Ds. Vinck in de Ned. Herv. kerk te Drimmelen een spreekbeurt vervullen. stop te zetten. Opnieuw zit de wereld in ang stige spanning over 't lot van vliegers die, opgestegen ter uitvoering van 'n gevaarvolle onderneming, onderweg in moeilijkheden zijn geraakt en niet zijn aangekomen. Terwijl wij dit schrijven is nog geen definitief bericht ingekomen van mevr. J Wilson Grayson die vergezeld van tweeervaren vliegers den Noor Oskar Omdal, die al heel wat mooie prestaties op zijn naam heeft, en den eveneens bekenden aviateur Brice Goldsborough, van het Curtissvliegveld bij New York (stad), naar New Foundland heeft willen vliegen, als eersie etappe van den vliegtocht New York—Europa. Het laatste bericht dat men van hen heeft was van Zondag om kwart voor tien 's avonds pl. tijd van de Oostelijke Staten der Unie. Terwijl het bericht bezig was opgenomen te worden werd tengevolge van een storm de verbinding gestoord. Het vliegtuig een Sikorskimaehine Was Vrij dag uit New York vertrokken. Men koestert vooralsnog weinig hoop. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 28 Dec. 1927. In het „Wapen van Amsterdam" is een biljart club opgericht, waarvan het bestuur bestaat uit de HeerenT. Jonkers voorz.J. Meinders, secr.en J. Verhoeven, penningmeester. Op ae scheepswerf had zekere C. v. K. uit Genderen het ongeluk zich zoodanig aan het oor te wonden, dat het nagenoeg werd afgerukt. A.s. Donderdagavond wordt ten bate van het Ned. Zendings-genoot schap in de Chr. Bewaarschool een lichtbeeldenavond gegeven door de Chr. Knapen- jongelingsvereenigingen. J.l. Donderdagavond trad in Con cordia voor het Nut. op de Heer Drij ver uit Haarlem met het onderwerp; „Vogelleven". Op onderhoudende wijze wist hij de aanwezigen enkele uren aangenaam bezig te houden, waartoe niet weinig bijdroegen de pracht-foto's, waarmee hij e.e.a. verduidelijkte. De aansporing onzen gevederden vrienden in barre seizoen ter hulp te komen, zal dan ook zeker weerklank vinden. Maandagavond om zes uur had in de beide Herv, Gemeenten het tra- ditioneele feest plaats van den Kerst< boom voor de leerlingen der Zondag school en belangstellenden. Als naar gewoonte ging het er recht gezellig naar toe, waartoe de jeugd zelf in niet gering mate bijdroeg. GEMENGD NIEUWS. Het Noord Chineesche hoofdde pot van de Standard Oil Cy. is heden met alle tanks in de lucht gevlogen. De 'ontploffing is veroorzaakt door een brand in een nabijgelegen muni- tiedepot. in de aangrenzende Belgische Concessie zijn talrijke huizen verwoest. Tienstin is gehuld in dicht zwarte rookwolken. In de stad heerscht een paniek, daar men vreest dat de enor me brand bij de Standard Oil Cy. zich zal uitbreiden. Het aantal slacht offers is nog onbekend. Dematerieele schade zal evenwel meer dan 50 millioen dollar bedragen. De standard Oil Cy. zal waarschijnlijk door dezen brand genoodzaakt zijn haar werkzaam heden in Noord China voorloopig Men meldt uit Haarlem: Zondagavond om 6 uur heeft onder Haarlemmermeer een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij helaas drie dooden vallen te betreuren. Een auto reed in vrij snelle vaart langs de Ringvaart naar Haarlemmermeer. Ter hoogte van de timmerfabriek Kennemerland nabij Halfweg is de auto in de Ringvaart gereden, de 18- jarige E. zag althans daar ter plaatse een auto gekanteld in het water liggen. Uit een der portierramen stak een arm. E snelde onmiddellijk ter hulp en mocht er in slagen een meisje uit het water te redden. Haar toestand was echter zeer zorgwekkend. In een nabijgelegen woning slaagde men er in door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch haar toestand was van dien aard, dat zij nog geen mede- deeling kon doen over het gebeurde. E. ging daarna met zijn vriend terug om de auto verder te onderzoeken. Zij vonden in de auto nog drie lijken. Nader onderzoek der politie te Haar Iemmermeer wees uit, dat de auto toebehoorde aan den heer A. S. van Nierop te Amsterdam. Deze, zijn vrouw en 21-jarige dochter zijn verdronken. De 19 jarige dochter kon worden ge red. Men vermoedt, dat de auto, die een tamelijke snelheid had, is geslipt. Ter plaatse waar het ongeluk ge beurde, stroomt het water dicht langs den weg. De heer Van Nierop, woonde te Bussum en is directeur der Bensdorp's Cacaofabrieken. Men seint uit Amsterdam Op Zondag, len Kerstdag, is in Haar lemmermeer een ontzettend tragisch auto ongeluk gebeurd, waarbij drie personen uit één der voornaamste Amsterdamsche families het slachtoffer zijn gaworden. De heer en mevrouw dr. A. S. van Nierop. wonende in de van Eeghenstraat te Amsterdam, wa ren met hun beide dochters Marjanne en Emilie, omstreeks 1 uur met hun auto, merk Dodge, uit Amsterdam vertrokken. De oudste dochter Marjanne, die Ankie genoemd werd, zat aan het stuur, Het doel van den tocht was Den Haag, waar een bezoek aan de familie ge bracht zou worden. Nabij Halfweg Haarlem, werd omstreeks half twee de Haarlemmermeer ingereden, waar de auto in de Ringvaart terecht is ge komen. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats greep, bevond zich niemand op den Ringdijk, doch spoedig kwam hulp opdagen. Een jongen, die op de fiets langs kwam, merkte de auto op en zag uit den wagen, die bijna omgekanteld was, den arm van een vrouwspersoon uitsteken. Hij slaagde erin, de jonge dame die bewusteloos was uit de auto te trekken en op het droge te brengen. Maar toen hij zag. dat nog meer per sonen in de auto lagen, spoedde hij heen, om van uit den omtrek hulp te ontbieden. Op boerenkarren kwamen verschillende lieden van het land aan rijden. Ijlings werden touwen aan de auto bevestigd en poogde men met behulp van paarden, den wagen uit het water te trekken. Na lang zwoegen gelukte dit en toen bleek, dat in de auto nog drie personen waren, die door een gruwelijken en verschrikke- lijken dood om het leven waren ge komen. Inmiddels was ook dr. Melchioruit Halfweg ter plaatse verschenen, die probeerde de geredde jongedame tot bewustzijn te brengen, hetgeen echter niet gelukte, hoewel de ademhaling nog normaal bleef werken. Men bracht duarop de jongedame over naar het WilheJminagasthuis te Amsterdam, waar ze eerst laat in den avond tot bewustzijn kwam. Ook wer den de drie lijken naar het Wilhel- mlnagasthuis vervoerd. Na raadpleging van de lijst der autonummers ter Pro vinciale Griffie te Haarlem, wist men wie de slachtoffers waren. Ze bleken te zijn de 50 jarige heer Dr. A. S. van Nierop, directeur van de bekende chocoladefabriek Bens dorp Co., te Bussum, diens 44 jarige echtgenoote mevr. Van Nierop-Polak Daniels en haar 21-jarige dochter Ankie. Hun 18 jarige dochter Emilie, die gered is, verkeert in zorgelijken toestand. Zij heeft een longontsteking bekomen. Omtrent de oorzaak van het tragisch ongeval, waarbij de familie Van Nierop zoo zwaar is getroffen is niets bekend. Men vermoedt dat de wagen geslipt is. De verongelukte dr.A. S. van Nierop was een zoon van het vroegere Eerste Kamerlid, wijlen mr. F. S. van Nierop. Hij had in Delft gestudeerd en pro moveerde te Heidelberg tot doctor in de scheikunde. De overledene was vroeger directeur der Kon. Stoom weverij „Nijverdal" te Almelo en werd later directeur der Bensdorpfabrieken te Bussum. De toestand van mej. Emilie van Nierop, die in het Wilhelmina-gasthuis is opgenomen, was hedenmorgen be vredigend. Naar de Intransigeant uit Tours meldt werd op een overweg een auto door een exprestrein gegrepen en verpletterd. Drie menschen zijn om gekomen, twee gekwetst. Kapitein Muziki te Tokio, de vroegere bevelhebber van den kruiser Jintsu" heeft harakiri gepleegd, omdat hij zich schuldig achtte aan de ramp van 2 April, toen zijn schip van manoeuvres terugkeerend, den torpe dojager Warabi ramde, die met zijn equipage van 12 officieren en 99 man in de diepte verdween. Over deze zaak was een proces aanhandig, waarin de krijgsraad uitspraak zou doen. Naar gemeld is, heeft de mijn werker Mertens te Bocholtz, toen hij van zijn werk terugkeerde, zijn huis- genooten door kolendampvergiftiging bewusteloos gevonden. Zijn ouders en zijn tweejarig dochtertje zijn tot bewustzijn teruggebracht; zijn echt genoote is naar 't ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar zij gisteren is overle den. Sinds Woensdag wordt te Kerk- rade vermist de 17-jarige dienstbode A. W. Zij verliet zonder kennisgeving haar dienst en sedert heeft men niets meer van haar vernomen. - Kapitein Kicheis, die aan boord van den zeillogger Hamburg met 4 mannen een reis om de wereld heeft gemaakt, is gisteren na een afwezig heid van bijna 2 jaar te Cuxhaven teruggekeerd, waar hij door een groote menigte geestdriftig werd ontvangen. Op eersten Kerstdag zijn te New York 11 personen aan alcohol vergiftiging overleden, tengevolge van het gebruik van vergiftigde rhum en houtspiritus. Volgens een medisch deskundige zijn in andere steden der Vereenigde Staten eveneens slachtoffers van houtspiritus te betreuren. Naar uit Paducah (Texas) wordt gemeld is gisteren een familie van 4 personen om het leven gekomen. De auto van een koopman uit Chicago stortte van een hoogte, waarbij de motor van de auto explodeerde. De lijken van de 4 inzittenden werden geheel verkoold. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Bedactle.) Mijnheer de Reaacieur. Naar wij vernemen is door den Raad der Gemeenie Eefhen in zijn laatst gehouden vergadering besloten aan een Ambtenaar ter secretarie met ingang van 1 Januari a.s. een jaar wedde toeite kennen van f400. Dit be sluit is niet genomen in een openbare vergadering, doch in een geheime zitting (in een onder onsje) is daar over beraadslaagd en besloten. Slechts één lid heeft zijn stem tegen dit voorstel laten hooren. Wij vragen ons af, waarom deze geheimzinnigheid Waarom dit voorstel niet in het openbaar behandeld Of mochten de gemeentenaren en vooral de belasting betalers niet weten dat hier werd besloten tot een jaarlijks terug- keerende uilgaaf van f400, vooral in den tegenwoordigen tijd, nu alles roept om bezuiniging, omdat de be lastingen ondragelijk zijn geworden? Mogen de kleine boeren, de midden standers en de arbeiders, die hier met moeite en zorgen hun zuurverdiende centen moeten gaan offeren op het

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2