ÖRCUO ÏM HET ZUISEIi. Kieuwjaarswenschen! P. N. E. M. Nieuwjaarswensen cent. Nr. 102. Woensdag 28 Dec. '27. 50e .Jrg. TWEEDE BLAD. Hooge tarieven.- Wat Tilburg berekent.- De industrie gebrandschat.- Statenleden, let op Uw zaak I ln de Statenvergadering van j.l. Dinsdag deelde de Commissaris der Koningin mede. dat de directeur van de P. N. B. M.. de heer Ir. Jonker een antwoord heeft gegeven op het adres der Brabantsche Kamers van Koop handel. begin dezes jaars ingezonden, ter zake van de tarieven-politiek dezer onderneming. Het Tiiburgsche Statenlid Mannaerts drong er onmiddelijk op aan, gezien de buitengewone onvoldaanheid welke er in industrieele kringen heerscht, om met spoed eene bespreking aan de orde te steilen. En hij vroeg boven dien aan Gedeputeerde Staten om een prae-advies. De Commissaris der Koningin, voorkomend man, beloofde gaarne de gelegenheid te zullen geven om in eene der eerstvolgende zittingen de aangelegenheid te behandelen. Alleen een prae advies van Gede puteerde Staten achtte hij onnooüig. Dit zou uit het antwoord wel blijken, meende ZExceilentie. En op een nader verzoek van den heer Mannaerts. zegde de heer Van Voorst toe. dat een afschrift van het verweer des heeren Ir Jonker, den Statenleden spoedigst zou worden toegezonden. In afwachting nu van de openbaar wording van het rapport in kwestie, zi het ons veroorloofd 'n enkele opmer king te maken. En dit, ten einde de meer dan bizondere aandacht van de Statenleden te vragen, ook van hen, die niet in de industrieele centra onzer provincie wonen, voor deze zeer gewichtige aangelegenheid Wat toch is het geval? De tarieven voor de industrie zijn veel. en veel te hoog. Dit springt te meer in het oog. als men eene vergelijking treft met de prijzen der Tiiburgsche Centrale De industrie tarieven van de P N. E M goan daar circa lOO°l0 boven uit Wat dat voor de Industrie betee- kent 'n Enkel voorbeeld ln Goirle be talen vier fabrikanten gezamenlijk f 50.000. zegge en schrijve een halve ton per jaar méér, dan wanneer ze, zooals vroeger, bij Tilburg zouden aangtsloten zijn. Wat dit in een tijd als deze, waarin de industrie schier bovenmenscheiijke pogingen moet doen, om „concurrenz fahig" te zijn en te blijven wil zeggen, kan leder begrijpen Het zou zeker interessant zijn om te weten, met hoeveel tonnen, de geheele Brabantsche industrie, aange wezen op de P. N.E M. op deze wijze wordt belast In dit verband mogen we zeker hier nog even met instemming citeeren mocht men de mogelijkheid van tariefs verlaging in twijfel trekkendeconciusie, waartoe het rapport der Commissie uit de Noord-Brabantsche Kamer en waarin o a zitting ha Dr. W Lulojs, directeur van de gemeentelijke Amster- damsche Etectriciteitswerken, is gekomen „een politiek van tariefsverlaging „komt ten goede aan handel en .nijverheid in de provincie en is „zonder schade voor de PN.EM. „mogelijk daar de mindere op „brengst per KW U door een „grooteren afzet kan worden ge „compenseerd." De Statenleden zullen ongetwijfeld met belangstelling en instemming kennis hebben genomen van het ver toog, dat Ged. Staten onlangs tot de Regeering hebben gericht, Inzake den toestand onzer Brabantsche Nljverhe den. Dat was 'n bede aan „hooger macht" om hulpe. omdat eigen macht ontbreekt. Hier heeft het bestuur der Provincie Gedeputeerden en Statenleden ge zamenlijk wèl de macht om daadwer kelijk in te grijpen. Laten zij dat ernstig overwegen Laten zij dat doen De industrie mag niet alleen dupe worden van de laten we zeggen, „onvoorzien moeiiijke finantieele om standigheden" waarin de PN.E.M, van lieverlede geraakt is. De heele provincie moet die last mede helpen dragen. En daarbijin Brabant vergete men nooit, dat de gang van zaken in de nijverheden, ons aller welvaart be paalt. Men geve haar dus eerder eenige bevoorrechting ten deze, dan door hooge tarieven haar bestaan te be- i moeilijken Statenleden, er wacht U dus eene zeer gewichtige beslissing. beelden een aardig omgewerkte ver telling van „de kleine Loua. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 27 Dec. 1927. Onze jubilea. Zooals bekend herdenken wij op Zondag 1 Januari het 50-jarig bestaan van ons blad en van onze drukkerij en tevens 't feit dat de tegenwoordige eigenaar de heer Jan Tielen, gedurende 25 jaren de leiding van courant en drukkerij in handen heeft. Deze jubilea zullen herdacht wor den op Maandag 2 Januari a s als wanneer onze kantoren, drukkerij enz. den geheelen dag gesloten zijn. Op dien dag zal eene receptie ge houden worden van 12—P/2 ten kan tore der drukkerij. Jubileum Kamer van Koophandel. ln verband met het vijftigjarig be staan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zal de Kamer op Don derdag 5 Jan. a.s. des nam. 2'/2 uur een openbare herdenkingsvergaüering houden, zonder zakelijke agenda. Na afloop dezer vergadering zal van 3'/i tot 4'/a uur ten Raadhuize receptie worden gehouden. Ten zes ure zijn de leden bijeengeroepen voor eer, ge- zamelijk diner ln Hotel Verwiel. Be halve de tegenwoordige leden zijn hierbij nog uitgenoodigd de leden der voormalige Kamer van Koophandel te Waalwijk, de Voorzitters van de Noord Brabantsche Kamers van Koophandel en alle Burgemeesters der gemeenten, behoorende onder het district dezer Kamer. De fubileerende Kamer en Jaszband Dezer dagen ontving de Secretaris van de Kamer van Koophandel het volgende schrijven, hetgeen we hier letterlijk plaatsen Amsterdam 16/12 27 WelEdelen Heeren Mijnheer mijn beleeft verzoek is bij aldien u een goed strijkje noodig heeft voor het aanstaande feest wij gaarne willen spelen voor de K v. K. Wij zijn geweldig voor dansmuziek en overal geweldig succes Ook kan ik u anderen nummers leveren zeer bil lijk Veel hoef ik niet te schrijfen aan gaande ons nummer wij zijn in heel Nederland bekent Zoo u er wat voor voor gevoelt laat u het mij spoedig weten HoogAchtent (volgt onderteekening) P S Zoo u er andere nummers bij verlangt schrijf u dan maar even wat dat zijn moeten daar ik toch elke Maandag op de Artiestenbeurs ben daar ik ze aannemen moet Zoo wordt onze Nederlandsche taal ook al op erbarmelijke wijze „ver jaszband". Red. Verkiezing Kamer van Koophandel. Zooals reeds werd gemeld zal op 29 December a.s. de verkiezing plaats hebben voor 5 leden van deafdeeling Kleinbedrijf (periodieke aftreding) der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Ten dienste der kiezers zij nog medegedeeld, dat van de candidaten de volgende personen aftredende leden zij;»: A. van Beek te Made, J C. Frederiks te Kaatsheuvel, H. L. v. Iersel te Waspik en B Roza te Wijk. Het afgetreden lid M Beerens te Waalwijk stelde zich niet meer her kiesbaar ln zijne plaats werden can didaat gesteld de heeren J. C van Eijkelenburg en I. C. Mortier, beiden te Waalwijk N.V. Leder—Maatschappij C van der Waals Co. Ingevolge het aan den heer N Coljee verleende eervol ontslag per 1 Januari 1928 als mede—directeur van bovengenoemde vennootschap, is bij besluit van de algemeene ver gadering van aandeelhouders d d. 22 dezer per dien datum als zoodanig benoemd de heer F. Citroen te Waalwijk Schoennijverheid in 1926. Wij publiceeren in ons nummer van a.s. Zaterdag een zeer belang wekkend artikel over de „Schoen nijverheid in 1926" van de hand van den heer G de Vries, directeur der Hoogere Handelsschool en lector aan de R K. Handelshoogeschool te Til burg. Kerstfeestviering. Den tweeden Kerstdag kwamen alle kinderen der Zondagsscht ol in de Ned. Herv. Kerk rond den versierden Kerstboom. Zooals telken jare ontvingen de talrijke kinderen wederom een attrac tie. Mevr. Mühlnickel gaf met licht- Wat niet sterven kon....u Na onze eerste kennismaking met bovengenoemd prachtig tooneelstuk, dat Maandagavond (2en Kerstdag) door de leden van het R.K. Jongens patronaat te v.m. Baardwijk voor het voetlicht is gebracht, kunnen ook wij niet anders dan instemmen met den grooten lof waarmede overal in den lande, waar het werd opgevoerd, ge sproken en geschreven wordt over dit zeldzaam geslaagde werk van Gerard Nielen. Het is een uiterst boeiend en vlot geschreven stuk dat bij elk publiek moet inslaan. Het weet ieders aan dacht van het begin tot het einde gespannen te houden en naast een ontroerende levensschets ook tal van behartigenswaaidige lessen over opvoe dingsbegrippfen te geveri. Het scherpe contrast tusschen een opvoeding vol gens de individualistische begrippen van den godsdienstloozen vader en die van de te vroeg ontslapen christe lijke moeder, wordt hier zeer helder geschetst. Beide op elkaar botsende theoriëen worden door het geheele tooneelstuk zeer bevattelijk aan het publiek uiteengezet zonder een oogen- blik iets aan de spanning en de ont roerende schoonheid' ervan te kort te doen. Het is een heele durf geweest van den patronaatsdirecteur den W.Eerw heer Thomassen en den kundigen regisseur den heer C. Mol, om een dergelijk groot, veeleischend tooneel- werk aan te pakken met een club van weliswaar vol-ijverige, doch jonge spelers, waarvan de meeste nog nimmer voor het voetlicht traden Wij hadden ons dan ook voorge steld heel wat door de vingers te zullen moeten zien, doch laten wij aanstonds ztggen dat de spelers onze verwachtingen verre overtreffen heb ben en dat hun spel er wezen mag. Zeker zijn er tekortkomingen, hei zou ook ongelotflijk klinken als al die nieuwelingen in eenmaal tot prima dilettanten—spelers waren gevormd, doch in aanmerking genomen dat het hun eerste optreden was, is het ge heele spel voortreffelijk te noemen. De rollen zaten er goed in en wanneer de nieuwelingen volgende malen ook de noodige ongedwongenheid zich hebben eigen gemaakt en meer actie durven te geven, dan mogen wij van dit vooruitstrevende gezelschap met zijn jeugdige ambitje nog veel schoons verwachten. Wij zullen hier niet alle spelers persoonlijk onder de loupe nemen. Allen hebben zich uilsteker,d van hun taak gekweten en de kleine fouijes die aan te wijzen zouden zijn, zijn alle uitvloeisels van het zich nog niet geheel thuis voelen op de planken. Een uitzondering moeten wij maken voor den heer C Mol, die de veel- eischende rol van den verstokten individualist op onverbeterlijke wijze uitbeeldde. Zijn spel stond als aliijd boven het peil van dilettantisme. Het tooneel-decor was uiterst smaak vol; de grimeering zeer goed Het is in één woord een zeldzaam geslaagde uitvoering geweest. Alle aanwezigen waren uiterst voldaan en zullen de beste reclame vormen voor de volgende uitvoering op Zondag a.s. (Nieuwjaar) Al die de eerste opvoering hebben bijgewoond zullen U ten sterkste aanraden dit pracht stuk te gaan zien en ook wij moeten U een bezoek aanbevelen. van den zwerver" een alleszins ver diend succes. Ook de heeren Ant. Kooien, G Verhoeven en Wilmont kweten zich loffelijk van de hun toe bedeelde soli in „Tempelzang" van Budelman, „Ave Maria" van Frans Abt en „Bede" van Heinze. Hoogst voldaan verliet het overtalrijke publiek tegen half twee de Concertzaal. Bal. Hetbal op dienzelfden avond slaagde mede geheel naar wensch. Een zeer talrijk publiek Vulde de fraai en toch stemmig versierde zaal, welke mei haar gedempt rood licht en den rijk getooiden Kerstboom op het podium een prettigen indruk maakte Een der balcommissarisstn, t.w. de heer Jan Princen, schetste vooraf nog eens het doel van dezen avond en riep, ter bereiking daarvan, nl. om de bals weer van lieverleden in betere banen te leiden, de medewerking van het danslustig publiek in. Deze medewer king, wij vermelden het gaarne, werd door het publiek allerminst geweigerd, z :odat d avond een prettig, gezellig verloop had, ook voor hen, die om welke redenen ook, den rol van toe schouwer vervulden. De piijsen serpentine—dansen brachten een zeer gewenschte afleiding, kortom de proef neming, waarvan wij in een vorig artikel reeds gewaagden, mag als uit stekend geslaagd beschouwd worden en houdt goede beloften in voor de toekomst. heilspellende vuurroeren,'n uitvinding van de laa.ste 400 jaar. Een der heeren, met groene tuigage, voerde met zich 'n geheimzinnig koffertje» stug bewakend voor de zoekende blikken zijner relsgenooten. 'n Oude jachthoorn, dte lustig zal schallen onder ktffen der honden, 't ongeduldig trappelen der paaiden! 't Zou 'n idylle dreigen te worden. Knikkend en suisend rolt de auto voort; de chauffeur moet goedk< urend en wel gelovend knikken onder de meest heroiek getinte jachtverhalen omgeven door 'n waas van geheim zinnige geweldaandoening der waar heid. Kerst- Uitvoering Hallelujah De Christel gemengde zangvereni ging „Hallelujah" gaf den tweeden Kersidag in het Kerkgebouw der Ned, Herv. Gemeente te Besoijen een goed geslaagde Kerst-uitvoering. Wat ons bij „H tllelujah" steeds weer zoo bijzonder opvalt, dat is een on- berispelijke uitvoering met goed ge schoold en gaaf materiaai Zoowel de koor- als solo-nummers werden op uitnemende wijze ten ge hoore gebracht en voortrtffdijk ge steund door den accompagnateur de heer L. Both. Na „de Lofzang van Zacharias" werd o.a. nog gezongen het bekroonde concoursnummer „Lof aan den Schep per" (Psalm 8) en „Angelus". Het geheel was een hoog staande avond waarvan een Dir. dhr. A. v. d Kolk en executanten alle eer hebben. Kerstmis—Matinée. Het Volksmatinée op 2en Kerstdag in de zaal Musis Sacrum mocht zich ook en vooral thans, weer in 'n zeer groote belangstelling verheugen. Geen plaatsje beneden was onbezet, en zelfs boven zaten nog vele luisteraars. Hoe wel enkele leden uitstedig waren, werd er over het geheel best gezongen. De „Hymne" van de Vliegh, zoo uitstekend passend op dergelijke hooge feestdagen, werd met gloed en over tuiging vertolkt De heer Tomas Bur- manje had met zijn lied „Kerstzang Ontvangen Kalenders 1928. De Stoomververij en Chemische Wasscherij „De Regenboog", Tilburg, heelt een artistiek uitgevoerden kalen der uitgegeven, ln warme kleuren en mooie lic'nitinten geeft de voorzijde een reproductie van V. Ostade „t e Rust van den Wever", terwijl de achterzijde van het kalenderschila voor prijscourant werd benut. Firma Wed. A J. M de Bree-Brans. Stationsstraat 4 alhier, heeft 't agent schap van „De Regenboog". De Nationale Levensverzekering- Bank te Rotterdam zond ons een eenvoudigen praciischen maandkalen der met memorandum. De N.V. Nederl. Kantoorboeken fabriek Van 't Hoff en longepier te Rotterdam heeft voor 1928 wederom een practische weekkalender ultgege- ven, wrlke voor eiken dag ruimschoots gelegenheid laat tot het maken van aanteekeningen. Voorzien van practische wenken gaf Van der Eist en Maihes, A'dam, voor 1928 een kalender uit voor Weide-, Akker- en Tuinbouw. De Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, A'dam, biedt ook dit jaar wederom een royale maand kalender aan in een voudige uitvoering. „Noord—Braband", Maatschappij van Verzekering op het Leven, Waal wijk, stelde voor 19*8 wederom haar bekende kalenders beschikbaar. Nog ontvingen wij een practi- schen wandkalenücr van de Fiima Douwe Egberts. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau alhier zijn op Donderdag 29 December 1927 des namiddags van 2-4 uur, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen een broche, een doublé armband, een gouden ooibei met steen, een rozenkrans, een bruin lint, een vul penhouder, een houten leest voor kinderschoen, een huissleutel, een heerenhoed, een vulpenhouder, een pakje gele slof, een kinderportemon- naie met inhoud, een portemonnaie met inhoud, een zwengel van een auto, een wollen sjaal, eer. parapluie, een geldstuk, een spiegel van een auto, een doublé armbandhorloge, een schroevendraaier, een kinder— taschje inhoudende een portemonnaie met inhoud, een zakje hagel voor jachtpatronen, een lederen etui met roze; krans, een wollen handschoen, vier handbeschermers. Muzikaal jachtvermaak. We leven in 'n tijd van uitvindin gen. de ingenieuze geesten der men- schen werken onder verhoogden druk. Maar wat zou dat alles, zoo niet de geesten zich pijnigden om ook het nuttige effect dezer uitvindingen tot de hoogst bereikbare hoogte te bren gen. Zoo was '1 j.l. Zaterdag 'n cumula tie van toegepaste practijk der uit vindingen, oud, nieuwe en 't aller nieuwste. 'n Auto, 'n uitvinding van de laat ste 30 jaar, vervoerde 'n gezelschap, 'n Tilburgsch gezelschap met cosmo- politische eigenschappen naar 't land van Overmaze tot uitoefening van 't jachtvermaak, 'n uitvinding uit de eerste jaren der menschheid, toen Abel en Kaï-i materiaal moesten zoe ken om den inwendigen mensch te versterken. 't Gezelschap voerde met zich on- De jacht vangt aan Opeens zal de geheimzinnige vriend 'n nieuwe uit vinding gaan demonstreeren. Heeren, keer je even om, niet kijken hoor, maar hou je moordend lood gereed. Daar klinken vanuit de verte de vroolijke tonen van 'n gramafoon, de gele hoorn schiitert over't maagdelijk witte sneeuwtapijt. Verrast kijken de jachtgenooten om, maar nog grooter verrassing zou hun deel worden. De nieuwste Charleston klinkf hun maatpassend tegemoet. Doch wat wonder, uit 'n naburig mastboschje, getooid in witte vlokken, 't diep groene afteekenende, komen de haasjes aangehuppeld charleston- nénd in juist gevoelde maaibeweging. Even staan de jagers perplex, dach ten spiritistische neigingen bij hun jachtgenoot, doch dra wint hun jagers- ziel de overhand bij 't zien van den lachenden buit en daar va'len 10-15 schoten en 10 15 haasjes koopen hur. muzikale lit toe met den dood. De uitvinder richt zich in de hoogte, welft de borst en staat daar als Napo leon op 't veld van eer De lof uitin gen zijner makkers overstemmen de nieuwste marsch van Blankenburg.de coloratuur aria uit Lakmé Zoo is de jacht spoedig ten einde, de kou snel geleden, wat lot gevolg heeft, dat spoediger dan gewoor lijk het geval is, bij Verwiel kan gepau zeerd. De nieuwste uitvinding wordl druk besproken. Waalwijk leefde der. Zon dag in de meest ongeloovige stem ming, en toch elke Thomas kan 't probecren. We verwachten in Raad en Kamer interpellaties ter verdediging der haas jes, om ze niet op deze manier uitte moorden. Zoo zou de jacht spoedig gedaan zijn. N. T. Ct. (Jagerslatijn Wat is gemakkelijker dan een in dit blad Men weet zeker dat men nie mand vergeet, dat men juist de genen bereikt, die men hebben moet in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving. Daarbij bespaart men zich veel moeite en kosten. De advertentie kost slechts 50 Men geve ze ten spoedigste op s.v.p. De Administratie. T.A. V. Bovengenoemd kaartgezelschap, ge vestigd bij den heer Max. Govaerts, maakie met de Kersidageu een uit stapje naar Brussel. Het genoot in den wereldberoemden schouwburg de ia Monnaie van ren pracht-uit^oering van de Opera „Manon" van Massenet. Den V' Igenden avond woonden en kele leden ook nog een opvoering bij van „De dochter van Madame Angot", welk wetk toen voor den zestienden keer in dit seizoen, len toor.eele kwam. Wel een bewijs, dat deze opera comi- que zich bijzonder in de volksgunst verheugen mag DRUNEN; Op den tweeden Kerst dag werd door de aspiranten en leden der tooneelclub van het Jongenspatro naat een uitvoering gegeven voor de leden van de Meisjes-Congregatie, in hunne groote zaal. Opgevoerd werd „Samuel" de Martelaar van het Sacrament, historisch drama in drie bedrijven. Gisteren kwam het vierjarig meisje van T Moonen spelenderwijze in een kuip met kokend water te val len waarbij het lichaam overdekt was met brardwonden Gereeskundigehulp van dokter v. Seters was spoedig ter plaatse. De toestand is zorgwekkend. In de Kerk der Ned. Herv. gem. alhier, werden de feestdagen van

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5