I aarzelen aan verzoek le voldoen, kunnen besluiten en met de uitvoering We hebben ook de kvestle van het herhalingsonderwijs besproken en wil len het volgend jiar hieromtrent met voorstellen komen. Voor alles staan wij op het standpunt, dat het her halingsonderwijs zoo goed mogelijk tot zijn recht moet komen, of juister de gelden die wij hieraan ten koste leg gen 't Bestuur vandenR.K Fibrieks- arbeidersbond heett aangeboden om op het Herhalingsonderwijs toezicht te houden De kwestie is nu nog hoe we 't herhalingsonderwijs 'i beste met vakonderwijs kunnen combineeren. Maar wij kunnen wel voorstellen om in principe de benoodigde gelden daarvoor beschikbaar te stillen. Swagemakers Als wij niet betalen, wie moet 't dan doen v. d. Horst. Wanneer wij toch er kennen, dat 't vakonderwijs beslist nuttig en noodzakelijk is voor onze gemeente en de eischen niet te hoog zijn, dan ligt 't op onzen weg om te subsidieeren. Heusch, de eischen zijn niet te hoog Momenteel nemen er 18 leerlingen aan den cursus deel. v. d Heuvel. We willen hier zeer zeker 't vakonderwijs steunen maar we moeten in deze geheel vertrouwen op B en W. ik kan niet beoordeelcn of 't gevraagde bedrag voldoende is, 'i komt mij niet hoog voor. Maar in elk geval ztjn deze gelden dan toch nuttig besteed. v. d Horst. Toen de aanvrage kwam hebben wij aan de werkliedenver eenlging onzen wensch te kennen ge geven om eens nader met 't onder wijs te mogen kennis maken, 't Bestuur waa daartoe aans'onds bereid. We hebben ons persoonlijk van de presta ties der cursisten kunnen overtuigen en die zijn zoo buitengewoon goed, dat ik zou wenschen, dat de geheele Raad eens een kijkje ging nemen bij het vakonderwijs. De Voorzitter licht daarop toe, dat men 't onderwijs in de Moer bezwaar lijk herhalingsonderwijs kan noemen. De eenige oplossing is om er eens met het hoofd der school over te spreken. Roestenberg. De leiding is wel in goede handen en 't bedrag dat ge vraagd wordt is toch werkelijk niette veel Ik ben van oordeel, dat we deze gelegenheid moeten steunen. Voorzitter. Dat gaat niet, de tijd daartoe is bovendien verstrektn. De, heer Dingemans meent, dat de Moer wel een beetje voorrecht mag hebben, omdat men zich bij de dag school zoo moet behelpen. Voorzitter. Dat staat nu buiien 't herhalingsonderwijs. In de Moer moest men eigenlijk nog een derde leerkracht hebben v, d Horst, 't Zevende leerjaar geeft kans op een derde leerkracht. We moeten dan 't volgend jaar deze kwestie nog eens beschouwen. Hiermee kan de Raad zich ver eenigen. Onder het vorige besluit werd ook nog gebracht punt 7 Verzoek Besturen R K, Werkliedenvereniging en R K. Fabrieksarbeidersbond om subsidie teekei cursus 1927—1928. 8. Verzoek van de bewoners der Kruisstraat om verbetering van ge noemde straat. Voorzitter. Wij onderschrijven vol komen, dat de Kruisstraat vooral bij regenweer zeer slecht is. De schrijver van 't adres heeft echter zelf ook alle onderteekeningen geplaatst. Hij zal gedacht hebben, ach de menschen zullen 't er toch wel mee eens zijn. Maar dat daargelaten, we hebben een begrooting laten maken en die viel niet mee. Als we de straat willen ver beteren dan brengt dat, met rioleering. een kosten mee van f 3380 Dit bedrag kunnen wij niet op onze be- grooting vinden. En 't vorig jaar zijn we van de idee uitgegaan, dat de ver betering van onze wegen uit de ge wone middelen zou geschieden, zoodat we hier ook geen geldleening kunnen aangaan, v. Amelsfnort. Maar kan 't niet wat goedkooper Voorzitter. Neen. De verbetering moet toch goed zijn en de voorge stelde is werkelijk geen luxe, maar zoo eenvoudig mogelijk. v. AnHsfoort Maar 't is geen manier om die straat daar zoo nog langer te laten liggen. Vrinten. Zouden we ze dan niet kunnen verbeteren als de Marktstraat? v. Amersfoort, En b.v. met zink putten. Snaphaan. We mogen in elk geval onze uitgaven niet o/er schrijen. Maar 't Rijk heeft immers een ver goeding in uitzicht gesteld op de sa larissen van Burgemeesters en Secre tarissen. misschien is hier dan wel Iets le vinden. Dan staat voor 1929 voor 't laatst een bedrag van f 750 op de begrootingals bijdrage voor den weg naar Capelle. Als dit bedrag nn vrij komt, hebben we voldoende voor rente en afschrijving Men zou dus in principe tot verbetering van den weg beginnen als de benoodigde geldbron nen aanwezig zijn Voorzitter. Wij zijn werkelijk niet ongenegen om de Kruisstraat te ver- beleren. De regeling inzake de fï lantieele verhouding tu>schen Rijk en Gemeen- ten kan echter nog wel een tijdje duren. Maar er is nog een tweede mogelijk heid zooals u zeide. Vermoedelijke ontvangsten f 2090 Nadcelig slot 1050 12. De leden der commissie tot wering van scnoolverzuim ie Kaats heuvel en Loonopzand werden allen herbenoemd. 13. Eveneens werden de aftredende leden der Gascommissie herbenoemd. 14. De leden der Wegencommissie werden eveneens herbenoemd. Salarissen ambtenaren. Verzoek om salarisverhooging van der gem. opzichter Tision. PTTRnT w De Commissie is voor inwilliging KUij Ü1J Ingezonden Mededeelingeiï. van het verzoek en vraagt 3 één jaarlijksche verhoogingen van f 100. Snaphaan Bij de samensmelting van de bouwvereenigingen werd gehoopt, dat Tirion met 't toezicht zou worden belast, dat zou voor de gemeente een 15. Behandeling der Gem begrooting ontlasting hebben gegeven. van de bedrijven 1928 met de Voorzitter. De vereeniging heeft nog v Am-lsfoorr. Zouden we nu al niet daartoe betrekkelijke verzoekschriften niet plaats gehad en bovendien staat vast door ophooging met sintels iets kunnen doen Voorzitter. Maar we moeten ook met 't water weg kunnen. Men moet nog een beetje geduld hebben. Ik wil er echter wel met den opzichter over spreken of we nu reeds iets kunHen verhelpen. Roestenberg. Als verbetering hoogst noodig is, dan moeten we maar een geldleening aangaan. Voorz. We kunnen de kosten be strijden ijjt den post die 't volgende jaar vervalt (bedoeld wordt de bijdrage van 750.— voor den weg naar Capelle. Red). Van Ameisfoort. Laat de commissie dat eens met den opzichter bespreken. Snaphaan. Als de bewoners zien, dat verbetering in uitzicht wordt ge steld, dan zullen ze niet onwillig staan tegenover dit punt. Van Lier. We willen gaarne uit de gewone middelen zooveel mogelijk verbeteren. 9. Bespreking electiificatie van den Berkdijk. Voorz. Daar behoeven we niet lang over te spreken. De Directeur heeft een inschrijving gehouden, waarbij een Amsierdamsche firma de laagste in- schrijfsttr was, nl f2463 Snoeren. Dat komt mij toch hoog voor. Destijds sprak men toch over f1400 -. Snaphaan, 't Is toch de laagste in- schrijfster voor de zwaarste kabel. Vohz 't Komt ook ongeveer over een met het geraamde bedrag De Raad kan zich overigens geheel met het voorstel vereenigen. 10 Voorstel tot verkoop van het bouwterrein langs de woning van Dr. Vercauteren. Voorz. We hebben Dr. Vercauteren hiervan In kennis gesteld Het stuk grond ligt nu geheel renteloos zoodat het ons beter lijkl om het te verkoo pen Het is de bedoeling om't publiek te veilen. Roesienberg. Ik heb met verwonde ring dit voorstel gelezen. Het is vroeger al eens aangeroerd en toen was men van oordeel om het nooit te verkoopen. Wanneer de opbrengst nou nog een verlichting zou kunnen brengen in den belastingdruk, dan had ik er niets op tegen, maar de opbrengst zal op ons belastingcijfer niet van invloed zijn. Maar 't stuk kan in de toekomst voor ons nog wel in waarde stijgen. Een particulier zou nooit een derge lijk perceel verkoopen. waarom zou onze gemeente niet zoo'n politiek vol gen? We hebben in 't centrum toch al geen eigendommen, daarom ben ik tegen verkoop. De heer Van Ameisfoort is ook tegen verkoop. De heer Roestenberg maakt nog 'n opmerking over de vroeger gevoerde politiek inzake verkoop van gemeente eigendommen. Wijdemat s. In de Schoolstraat heeft de gemeente toch ook nog een flink stuk grond. Voorzitter. ik zal 't dan in omvraag brengen v. d. Horst. Voor de bewering van den heer Roestenberg is wel iets te zeggen. We hebben inderdaad weinig grond in de kom der gemeente, maar 't stuk naist Dr. Vercauteren h eft voor ons geen waarde, omdat 't veel te smal is. Nu hebben we elk jaar een rente verlies en bij verkoop kunnen we dat geld beter besteden. Voorzitter. We kunnen 't veilen en als 't naar ons oordeel niet genoeg opbrengt, dan houden we 't 't Is natuurlijk niet de bedoeling om 'i a tout prix weg te doen. Roestenberg Maar in de toekomst kan 't toch waarde voor ons hebben Nadat eenige cijfers werden genoemd over de verkoopswaarde van 't perceel, verklaarde zich ook de heer v. Amels foort voor 't voorstel van B. en W. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 5 stemmen. Voor stemden de leden v. d. Horst, v. Lier, Snaphaan, v. d. Hoven, v. d. Heuvel, v. Ameisfoort, Dingemans en Wijdemans. 11 Voorstel tot vaststelling eener verordening op de exploitatie der drainagevelden. De Voorzitter leest daarop de concept verordening voor die m. a. s. wordt goedgekeurd. De begrooting luidt aldus: Vermoedelijke uitgaven t 3140.—- om subsidie van a. R.K. Politiebond .St. Michaël b. Diaconie, Federatie Wit-G Kruis. c. A. M. Tirion, Gem. Opzichter om verhooging van salaris. d. Bestuur Liedertafel .Echo der Duinen" te Loonopzand, om subsidie. e. Nederl. Vereeniging voor Volks zang, om subsidie R K Mil. Vereeniging fe Venlo, om subsidie. g R K. Leergangen Tilburg, om suosidie. h. R K. Land- en Tuinbouwschool te Breda om subsidie. Namens de rapporteurs commissie leest de heer v. d. Hoven 't rappuri voor. dat geen noemenswaardige op merkingen bevat. De Voorzitter behandelde de be grooting daarop art. gewijze. Wij geven hier de posien weer die tot eenige bespreking of opmerking aanleiding gaven. Burgerlijke Stand, v, Ameisfoort. Ik ben dit jaar nu al eens een paar maal mee geweest bij de aangifte van een gtboone 'i Is mij opgevallen, dat ons telkens een dikke sigaretten walm tegensloeg en dan ver scheen een jongen van een jaar ot veertien, die dan aan den gelukkigen vader allerlei gewichtige vragen stelt. Voorzitter. De volontair moet toch ook een geboorte acte leeren opmaken. v. Ameisfoort. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand heb ik nog niet op 't Bureau gezien. Voorzitter. Hij is er toch abijd. v. Ameisfoort. Dan is ie zeker van wege den rook niet te zien. Politie. Snoeren. Bij ons heeft de veldwach ter 't veel te druk en dat komt vooral omdat hij zooveel bijbaanijes krijgt. Zoo moet hij b.v. ook steeds slacnt briefjes uitreiken. Zou 't nu niet ge. vonden kunnen worden, dat iemand van de secretarie eens een halve dag in de week bij ons zitting houdt voor 't uitreiken van slachtbriiljes Voorzitter. Voor den Veldwachter zal zoo'n regeling gemakkelijker zijn. maar voor de betrokkenen niet. Maa we kunnen 't overwegen in B. en W De heer Roestenberg werpt de vraa^ op, of de veiligheid der gemeente wd voldoende gewaaiborgd is met slechts vier agenten, zoowel voor dag- als nachtdienst. Spr. wil de bezuiniging betrachten, maar 't mag niet worden een uit sparing die de wijsheid gaat bedriegen. De Voorzitter antwoordt, dat hij over den huldigen toestand zeer te vreden is. De heer v. Lier merkt nog op, dal veldwachter v, d Steen 't volk zeei ter wille is. Spr. beaamt echter ook dat de werkzaamheden van dezen persoon nogal uitgebreid zijn. Op een vraag van den heer Wijde mans antwoordt de voorzitter, dat de politiekleeding in Tilburg wordt ver vaardigd. De heer v. d. Horst vraagt om de politiekleeding voor ieder agent uit le breiden met 1 cape. Thans beschiki men slechis over een zoo'n kleeding stuk Snaphaan. Maar voor Ieder agent is toch f 125 uitgetrokken voor kleeding v. d. Horst. Uniform kleeding is zeer duur. Voorzitter, v. d. Horst wil dezen post niet verhoogen. maar enkel voor dit jaar een cape geven aan ieder agent De heer v. d Heuvel is van oordeel dat de uitgetrokken, gelden voor po litiekleedlng zeer volloende zijn. Het voorstel van Weth. v. d Horst wordt daarop aangenomen. Brandweer. De heer v. Ameisfoort vraagt nog weer aanschaffing van brandspuitslang Voorzitter. Dat kunnen we wel be spreking. v. Ameisfoort. Maar daar is verleden jaar ook al over gesproken. Voorzitter. |a, doch nu zijn we op den goeden weg. Subsidie Drankbestrijding. De heer Roestenberg vindt een sub- sidie van f 37.50 zeer onvoldoende, wat den v. d. Heuvel de opmerking ontlokt, dat de borrels duur zijn. R restenberg We moeten de taak der Drankbestrijding niet te licht op vatten, f 37 50 voor drie vereenigingen is veel te weinig Ik stel voor om er f 100 van te maken Dit wordt verworpen met 8-5 stem men. Voor stemden de leden Roesten berg. de Weijs, Snaphaan, Vrinten en Snoeren. de gemeente buiten de Bouwvereni gingen. v. d. Heuvel, 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat de gemeente zich op het standpunt plaatste, geen op zichter noodig te hebben. Hebben we een opzichter noodig? Als we deze vraag kunnen bevesti gen, dan is 't salaris voor iemand met zulke capaciteiten le laag Een andere vraag is. zou de gemeente opzichter zijn krachten hier ontplooien. Als dit niet 't geval is, dan zouden we zijn salaris tijdelijk kunnen verhoogen en adviseeren om naar een andere plaats uit te zien. Voorzitter. We zijn zeer tevreden over den heer Tirion. v. d Heuvel. Als wij prijs stellen op zoo'n kracht, dan moeten wij 'i salaris verhoogen. Voorzitter Dat is een moeilijk punt Z n werkzaamheden zijn op 't oogen- blik eenvoudig. v. d. Horst. We moeten ook re kening houden met andere ambtena ren, vergeten we niet. dat we't salaris van mijnheer Tirion in korten tijd reeds met f 500 hebben verhoogd Dat is toch wel een bewijs dat men waardee Hng heeft voor 't werk van den op- zlch'pr De Raad kan hem natuurlijk niet zeggen, wendt u tot een grootere ge meente, zoo'n advies zal de heer Ti rion van ons niet noodig hebben. Maar ik zeg nogmaals, we hebben rekening te houden met andere ambtenaren, die ook hun best doen. Als we de redenee ring van den heer v. d. Heuvel volgen, dan is er moeilijk een grens te trek ken, want vraag ik me af: is 3000.— wel voldoende. Ik ben niet tegen ver hooging, maar er moet een billijke schaal zijn ten opzichte van andere ambtenaren. Hierna ging de raad met 't voorstel der Commissie accoord. Wegen en voetpaden. De heer Dingemans vindt den hier voor uitgetrokken post veel te laag. Spr. acht 't niet mogelijk om 60 KM. Voorzitter. Als 't noodig is, dan kun nen we dezen post later nog verhoogen. De heer Snoeren wijst op de Tuin straat die met kleine kosten is te ver beteren. De Voorzitter beaamt zulks. Bij punt 66 van Hoofdstuk VIII, subsidiën aan schouwburgen en mu ziekkorpsen, merkt de heer Roesten berg op dat 70.bedroevend weinig is. Daarbij wordt van de corpsen ge vraagd, om voor dat luttel bedrag nog een 4-tal concerten te geven of muzi kale wandelingen te maken. We geven in dezen geen blijk de prestatie van onze corpsen te respecteeren. De Voorz. geeft toe dat 70.— per corps niet veel is en dat andere plaat sen vaak veel meer geven. De heer Vrinten merkt op dat voor dat schandelijk lage bedrag niets ge- eischt moest worden. De uitgaven van datgene wat gegeven moet worden, zijn hooger dan de subsidie die de gemeen te aangeeft. De lieer Roestenberg stelt voor om 't bedrag tot 100.te verhoogen. De heer Snaphaan weet niet hoe de begrooting kloppend te houden als er weer posten moeten verhoogd worden. Om een kloppende begrooting te krijsen, moet de Gem. Gasfabriek ruim 2500.winst meer in de Gem.-kas storten dan het vorig jaar om belas- tingverhooging te voorkomen. Konden we dit op een andere manier vinden, dan kon de gasprijs verlaagd worden. De heer Roestenberg merkt op, dat dit een verkeerd huishouden is. De gas- verbruikers betalen hier dus een extra belasting, die over de geheele burgerij moest verdeeld worden. Daarbij is de ze tactiek nog verkeerd, omdat ver laagde gasprijs aanleiding geeft tot meer gasverbruik, iets dat nu verhin derd wordt. Weth. v. d. Horst stelt zich in dezen de vraag, of de corpsen een hooge sub sidie noodig hebben. Is dat niet zoo, dan behoeft het niet op onzen weg te liggen, die te gaan verhoogen uit eigen beweging. Hit ondervinding weet spre ker, dat, Apollo momenteel geen hooge subsidie noodig heeft. Blijkt in de toe komst, dat de corpsen aankoop of re paratie van instrumenten of iets der gelijks achterwege moeten laten, om dat er een tekort is, dan zou spreker genegen zijn de subsidie niet weinig, doch flink te verhoogen. De heer Wijdemans kan de woorden van weth. v. d. Horst niet beamen. De Gesprongen Handen Springende Lippen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Dcos 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten Harmonie van 't Koninklijk Muziekge zelschap „Euphonia" kan zich alleen staande niet bedruipen. De lieer v. d. Heuvel verklaart, dat de subsidie een schadepost is voor de corpsen als de eischen, daaraan ver bonden, moeten gehandhaafd blijven. Zijn corps geeft telken jare meer uit aan de vier concerten, dan aan subsi die wordt ontvangen. Hij verzoekt er geen eischen meer aan te verbinden. De heer van der Horst meent, dat de Harmonieën dan toch nog wel voor den dag zullen komen op die dagen, dus dat het dan nog hetzelfde blijft. De heer v. d. Heuvel. Dan doen ze 't vrijwillig. Weth. v. d. Horst. De kosten blij ven het zelfde, dus 't blijft gelijk. De heer v. d. Heuvel noemt dit een groot verschil. Hij dringt er verder op aan een subsidie toe te kennen aan de Liedertafel „De Echo der Duinen", die bewezen heeft bestaansrecht te be zitten. Reeds meer dan 50 jaar heeft ze zich weten te handhaven. Spreker noemt dit een prestatie. Een subsidie van 35.b.v. zou liier alleszins ge wettigd zijn. De heer Snoeren merkt op dat het niet noodig is om 50 jaren te bestaan om een bewijs van levensvatbaarheid te leveren. De Liedertafel der R. K. Werkliedenvereeniging kan evengoed voor den dag komen. De Voorzitter merkt op dat we hier momenteel ook een Liedertafel bezit ten. Het voorstel van den heer van den Heuvel krijgt geen voldoende steun om in stemming te komen. De subsidie-aanvrage van de Neder - landsche vereeniging voor den volks zang wordt eveneens afgewezen. De subsidie voor de R.K. Militairen- vereeniging in Venlo blijft zooals voor gaand jaar gehandhaafd. Ook de R.K. Leergangen behouden evenals voorgaande jaren hun subsidie. De aanvrage van de R.K. Landbouw- en Tuinbouwschool te Breda om sub sidie, wordt om de mindere belangrijk- Moo* on» pcompontp nipt verleend. Alle verdere posten en hoofdstukken alsmede de geheele begrooting worden verder zonder bemerkingen goedge keurd en aangenomen. Na de behandeling der begrooting voegt de Voorzitter nog een punt aan de agenda toe. namelijk den bouw van een noodslachthuis. Reeds meerdere malen is deze kwes tie besproken en de noodzaklijklieid dwingt ze af te werken. Besloten wordt tot den bouw van een noodslachthuis over te-gaan opliet terrein, gelegen ten zuiden der Gem. Gasfabriek aan den Stationsweg. Bij de rondvraag komt de heer Wij demans terug op de kwestie straatbe lasting. Hij vraagt den Voorzitter of in de notulen is nagezien of dit punt destijds behandeld is en goedgekeurd. De Voorzitter weet zeker dat het ko hier, zooals het op 't oogenblik is uit gegaan, is goedgekeurd, doch de mo gelijkheid bestaat, dat de leden hier aan niet hun volle attentie gewijd hebben. Vandaag is goedgekeurd het kohier rioolbelasting. Niemand heeft wellicht hierbij opgemerkt, dat dit uitsluitend de aansluitingen raakt van de leerlooiers in verband met vuilwa- terafvoer naar de drainagevelden. De Voorzitter is overtuigd hierover meer dere reclames te zullen ontvangen. Het verhoogde kohier straatbelasting heeft waarschijnlijk evenmin de bijzondere aandacht der leden getrokken. De heer v. d. Heuvel verzoekt de stopplaatsen der bussen in Loonop zand in dien geest te wijzigen, dat voor beide maatschappijen de stopplaatsen gelijk vallen en wel een bij café van Haaren, een tusschen café Aartsen en Beunis, een tusschen café Wijtvliet en Stalpers en een bij café Hornman. De Voorzitter belooft hiermede rekening te houden. Verder vraagt hij de atten tie van den Voorz. voor den lantaarn opsteker in de Moer en voor de los plaats van de tram in Loonopzand. De Voorzitter verzoekt den heer van den Heuvel hierin zijn invloed aan te wen den om een spoedige goede oplossing- te krijgen. Aan 't slot der vergadering spreekt de Voorzitter een woord van dank voor de prettige samenwerking van den raad in 1927 ondervonden, ook over 1928 eenzelfde gezellige samenwerking verwachtend. Hij wenschte de heeren en hunne gezinnen eeen gelukkig en zalig Nieuwjaar en spreekt de hoop uit dat. het allen met hunne gezinnen wn<lweK voor f-OOO.+.0

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6