Mimil DEI ZUIQEN Plattelandstoestaiden. om 11 oor naai saaisheuvel. t gesloten zijn. Jubileumnummer. Extra=Bus WITTE BIOSCOOP. DERDE BLAD. m n 111. De vorige maal zijn we bij de -Yippenmarkten en andere marken ;eoleven en we weten dat voo«*l de !ns omliggende steden mede oorzaak :ijn, dat onze plattelandsmdr^en een kwijnend bestaan hebbe*- We kunnen ins voorstellen, da» rnen z'c^ 'n teden danig interesseert, da', is hun echt, maar evcn goed is het ons recht m met klem hiert.-gen op te komen, imdat ons inziens geen voldoendeen ioorstaande motieven daar zijn om ie stadsmarkten boven de plattelands- iiarkten te prefereeren. integendeel zouden wij willen zeg gen immers het vee komt van het Yand, waarom zou dan de verkooper, n dit geval de boer als plattelander, len kooplieden niet kunnen bewegen e zullen niet spreken van dwingen) eze op de plattelandsmarkten te ;oopen. De motieven van vroeger ;elden niet meer. Er zijn nu vervoer Yiiddelen genoeg en meer dan voldoende lelegenfieid om zich te verplaatsen. 3an zijn er nog meer kwesties als de jnwil der boeren zelfdie voortspruit uit de bekende ons inziens afgeleefde afgunst tusschen de plattelands gemeenten onderling. Ons dunkt als er gefeest kan worden onderling, dan kan er toch ook samengewerkt wor den om het zeker noodzakelijke, dat is handel en nijverheid ten platte lande, te bevorderen. Laten we toch niet te veel de grenspaal—ideetjes bij )ns houden. Da belangen van ons rewest. kortom van geheel 't platte and, zijn te ernstig om ze nog verder e verwaarloozen. Wij dienen de daad e 3tellen in het welbegrepen belang voor 't platteland zelf door de markten te bevorderen. Bijvoorbeeld een bond of een bestaand instituut zou door onderlinge bespreking deze urgente vestie kunnen behandelen. De ge- ueenten zouden bijv. gezamenlijk clame kunnen maken. Er zijn hier nede zooveel belangen gediend dat zouden we zeggen, niemand er tegen kan zijn om de plattelandsmarkten grooter te maken en in stand te hou den, terwijl het een zeker middel Is legen Uen tick naar de aleüen. En Dl, een goed bezochte markt hebben de nandeldrijvenden voordeel. Een kwij nend marktwezen brengt aan eenieder schade. Maar hier komt het op aan: „ook weer de handen ineen". En dan mogen er zijn die onze zienswijze als een ideaal beschouwen, wij van onzen kant houden ons voor betere ideeën wel aanbevolen, maar dan met de conditie er ook werkelijks iets beters voor te geven, dan het laat maar waaien systeem. Juist dat knaagt in verschillende vormen aan de wel vaart van de meeste plattelanders. En nu gaan we dan naar de stad Onwillekeurig komt ons nog in hat geheugen, hoe we ons voor eenige jaren terug wel eens vroolijk maakten met de manier waarop vele buiten— menschen (zooals we genoemd wor den) zich bewogen. We weten 't van Moeders en Vaders, die met hun kroost de groote stad een bezoek brachten en op dien dag kilo's in gewicht afnamen, omdat ze geen raad met zichzelf en de hunnen wisten, telkens als ze werden opgeschrikt door 't gerinkel van het bellen der trams, toeten van autohoorns, enz. Ze leden er bepaald mede, meer dan met 14 dagen werken. Zoo kon men dus bemerken dat zij zich in de stac niet thuis voelden. Hoe geheel anders is zulks thans. En men mag het een gelukkig ver schijnsel noemen, als men uitgaat van het standpunt dat men zich ettelijke malen per dag kan verplaat sen naar de stad, maar het valt niet te ontkennen, er is intusschen ook een groot gevaar aan verbonden en vooral des Zondags neemt de trek naar de stad beduidend toe, dan zijn de allermeeste plattelandsgemeenten uitgestorven. De jongeren zijn wegen genieten van cinema en dansen, om bij deze te blijven. En nu zijn wij niet tegen dansen, maar wel tegen het moderne dansen. Her.ri Borrel schreef in het Haagsche Maandblad over de moderne dansen o m. „Hier is geen, zelfs geen aller vaagst spoor meer te herkennen van de chevalereske hoffelijkheid, bij vroegere dansen door cavalier aan danseuse betoond, hier is niets meer bij van den gracieuzen eer bied, de hoofsche courtoisie van den ridder voor zijne dame, hier is enkel de gedurfde gemeenzaam heid, de lijfelijke intimiteit tusschen man en vrouw. De danseuse bij Schimmy of Charleston is niet meer de dame van haar cavalier, maar ttjdelijk de vrouw van haar danseur en het geheele karakter van den modernen dans is, au fond, een hoe langer hoe meer opwindende benadering, enerveerend en uiterst schadelijk Medici, en vooral de psychiaters onder hen, en de gy naekologen niet te vergeten, zou den, zoo het hun gevraagd werd, ontstellende, en werkelijk een rilling door het land zendende onthul lingen kunnen doen over de funeste gevolgen, vooral bij jonge meisjes, van 'deze in de balzaal tot het uiterste geprikkelde fysische ver langens en nooden. Ik kan niet afdoende het schandelijke en scha delijke van moderne dansen op hysterisch-opwindende muziek doen uukomen, zonder ook van dit diep betreurenswaardige gevolg te ge wagen." Zeer kras. En 't moet voor ons christenen beschamend genoemd wor den, dat velen meenen dat zij 't goede doen door op bepaalde uren des Zon dags of een enkele keer in de week naar de kerk te gaan, die dus, gelijk een geestelijk schrijver eens het juiste woord schreef, waar het op aan Komt, dat is, wat doen wij tusschen onze godsdienstoefeningen, al het andere eenvoudig koud laten. Ja ziet, dat maakt den toestand nog veel erger Dezen toestand geeft ook blijk van kortzichtigheid, en hebben zij die leiding geven eene verantwoording van beteekenis, want zij behouden de verantwoording ook buiten hunne ge meente en kerk en het is nietwaar dat hetgeen buiten onze gemeente gebeurd, onze verantwoording niet vraagt. Deze blijft en vooral als deze voortvloeit uit het feit dat we onzen lijd niet willen begrijpen. Daarom moeten we terug en beginnen om ter plaatse ook o m. gelegenheid te geven voor ontspanning. Het is eenmaal een tijd (al zijn wij 't er altijd niet mede eens) waarin leut en nog eens leut gevraagd wordt. Welnu, geef ze dan maar goede leut en blijden ernst. Dat men (en die men is eenieder bijna zich ook ten plattelanae veel meer nog gaat toeleggen op goed tooneel.Vroeger stond dit op een hoog peil. Wij moe ten het tooneel gaan bevorderen en aanmoedigen; de toestand is ernsti genoeg. Een geestelijke zeide eens: „Niet daar alleen waar mooie kerken zijn, wordt het vurigste geloof gevonden". Wij willen hier ook mede zeggen, dat er belangstelling moet zijn om degenen, welke zich ais leeken aan dienen, in deze aangelegenheid te helpen, wat een platteland&belang is om deze met ter daad te steunen Een preek ot sermoen wordt niet altijd verstaan omdat de daad er dikwijls niet naast staat. De slechte gewoonten en ook de kwalen van den geest zijn als de ziekten van het lichaam; het is gemakkelijker ze te voorkomen dan te genezen, heelt Franklin eens gezegd. Dit spreek woord mag niet minder voor het platteland gelden. We moeten voor vandaag 't hierbij laten en eindigen voor dit jaar, d ch maken van deze gelegenheid gebruik U een Zalig Nieuwjaar toe te wen— schen. Tot een volgenden keer. W. SASSEN. G'berg, Dec. 1927. ,.Die Jahreszeiten van J. Haydn op het Programma van Waatwi)ksch Gemengde Zangvereeniglng. (Vervolg.) 11. De aria's, die voorkomen, laat Haydn bij voorkeur voorafgaan door een korte instrumentale inleiding, waarbij vaak een solo-instrument (meestal het hout) bij wijze van introductie het begin van de melodie aangeeft. De recitatieven (zang- en spreekto nen zonder vaste maat of rhyimische beweging), die voorafgaan aan de aria's en aan de koorpartijen, hebben tot strekking, den inhoud van het erop volgend koor of van de volgende aria te verduidelijken, Eigenaardig is het, dat de recitatieven worden vertolkt door solisten, die de arias ook zingen De verdeeling der solopartijen is als volgt S mon, een pachter (bas). Hanne, zijn dochter (sopraan). Lucas, een jonge boer (tenor). Inleiding. Het werk begint met een inleiding door het orkest, die de over gang van den winter naar de lente schetst, de dorre bevroren toestand waarin de naiuur verkeerde, moet al lengs plaats maken voor de zachte lentekoelte, die het sluimerende leven doet ontwaken, „in de botten begint er weer vreugdiger polsslag en leven te slaan", zooals Gezelle het zoo mooi uitdrukt. Na een korte inzet van drie maten door strijkers, fagot en pauk (slagwerk) in langzaam breed tempo, volgt het volle orkest in een tempo vivace (opgewekt). In het eerste recitatief, dat na deze nleiding komt, vertellen ons achter eenvolgens de bas, de sopraan en de tenor hoe de gestrengheid van de scheidende winter ten einde loopt en de lentebode in aantocht is. Hierna zingt het koor het heerlijke welkomst lied van de Lente, hier hebben we al dadelijk één van de beste koren, die Haydn ooit geschreven heeft, op bui tengewoon lieflijke wijze wordt het ontwaken der Natuur uitgebeeld „Komm, holder Lenzdes Himmels Gabe komm Aus ihrem Todesschlat erwecke die Natur Als echter sopranen en alten te ver gaan in hun verrukking over de Lente „Schon fuhlen wir den linden Hauch, Bald lebet alles wieder aufu, aten tenoren en bassen waarschuwend volgen „Frohlocket ja nicht all zu friih, Oft schleicht ia Nebel eingehtillt, der Winter wohl zuriicku. De winter kan nog wel eens even weer terugkomen en zija verstijvend gift op bloesem en klem uitstrooien 1 Op dit prachtige welkomstlied volgt na een kort inleidend recitatief van de bas, de zoo mooie en betende bariton- aria, waarin op treffende wijze de blijde landbouwer wordtgeschetst.die zich naar zijn arbeid op het veld be geeft en daar ender het fluiten van een vroolijk liedje de pbeg hanteert: Schon eilet froh der ickersmann zur Arbeit iuf das Feld. In langen Furchen scfreitet er dem Pfluge jlotend nach". Men denk hier onwliekeurig aan het bekende: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landnans henen De stemming is vol van vroolijkheid en levenslust, hetgeen o)k zoo bijzon der aardig in de orkest begeleiding uitkomt Men ziet hem g;an, den vroo- lijken boer. steed? verdff klinkt zijn fluitend lied „fötend tach, flö'end nach". tot het teislotte in de verte wegsterft, door vblen ei fluit decres cendo (afnemend) in fijre tokkelende tonen geïnterpreteïrd. Heeft de landiran ziji werk vol- en A.s. Maandag zullen fabriek pant In elk opzicht, kantoren den „ek.elen blijspel, .De Echo van het Zuiden". Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Al onze abonné'i ontvangen bij dit nummer ons speciaal Jubileumnummer ter gelegenheid van het drievoudig jubileum in ons bedrijf. Post en Telegraaf. De directeur van het Post en Tele graafkantoor te Waalwijk deelt mede dat ingaande 1 Januari de hierna vol gende kantoren worden opengesteld als daarachter is aangegeven. Drongelen Post en Telegraaf 8'/,—D 14—18 18-19 Telefoon S'/i-lDH-lö'/i 18-19 Eethen Post en Telegraaf 8'/,-ll 14 15'/a 18-19. Telefoon 8V211. 14-16'/,, 18-19. 's Gravenmoer Post en Telegraaf 8'/,-11 14-16'/, 18-19 Telefoon 8'/, 12'/a 14-16'/, 18-19'/, Waspik: Post en Telegraaf 8'/,-12'/, 14-16'/, 18-19'/, Telefoon 8-13 14-16'/, 18-19'/, Loonopzand Post en Telegraaf 8'/,-12', Telefoon 18-19'/, 8'/,-12'/, 18—19'/, 14 15'/, 14-17'/, &-• ZATERDAG, MAANDAG, WOEi<SDAG ZONDAG wacht de bus van 8.15 TOT NA AILOOP der 6 uur voorstelling. ZONDAG 11'/, uir EXTRA-BUS naar.<aatsheuvel. bracht, dan zendt hi een gebed op ten hemel en vraagt h| om belooning voor zijn zwoegen, welk loon hij slechts uit handen der<Iatuur kan ont vangen „Sei nun gnüdig, miier Himmel, Ojfne dich und treint Segen tiber unsei Land herabu. waarmede het koor insemt. De solis ten vragen om miidedauw voor de aarde, om regen, die en akkerbodem zal verkwikken, waarni weer het koor, begeleid door het vole orkest, op nieuw invalt en zijn beiezang in breed tempo herhaalt. Het is ;en vroom ge bed dat ten hemel wedt gezonden, ook dit koor geeft één <an de treffend ste momenten uit het verk. Tenslotte klinkt het un poco pu moto (een beetje meer met bewegiig) in een vier slemmig fugatisch tbena: Und spriesset Uebefluss alsdann Und deiner Güte Dark und Rhum". Het gebed wordt verloord, de zoele Zuidenwind komt, zo» kondigt de sopraan in een recitatief aan, en ver vult de lucht met vochige nevels, die zich verzamelen. Und Giessen in der Erde Schooss den Schmuck und Rekhtum der Natur Wo.dt vervolgd. PROVINCIAAL STIEUWS. In verband met ois drievoudig jubileum dat herdacht wordt op Maandag 2 Januari as. zullen onze kantoren, drukkerij enz den geheelen dag gesloten zijn. Van het programma der feestelijk heden van dien dag deelen wij voor 't publiek mede dat van 12—1'/, eene receptie ten kantore zal worden ge houden, terwijl tevoren de huldiging door 't personeel en door het comité uit de burgerij zal plaats hebben. Examen. Voor 't door de eerste R.K. Modevak- school-vereeniging gehouden examen slaagden voor coupeuse de dames Truus A. M. Vrinte uit Waalwijk en Rosalina M. P. Verdonck uit Helmond, die haar opleiding ontvingen aan de Modevakschool der Eerw. Zusters te Mariaheide. Als bewijs dat aan ge noemde school degelijk onderwijs in tiet modevak gegeven wordt kan dienen dat alleen dil jaar 18 harer leerlingen geslaagd zijn voor coupeuse of opleidster. De Groote Parade, De Witte Bioscoop brengt deze week een der meest geroemde film werken, die den laatsten tijd versche nen. „De Groote Parade" is een film die van de geheele pers een onver deeld gunstig oordeel mocht ontvan gen en voor iedereen geschikt is De Directie heeft een kosten ge spaard om deze film up to date te vertoonen, d. i. met bijbehoorende dus speciale muziek, imitatie-toestel, enz. Weliswaar dwong dit tot een kleine prijsverhooging der plaatsen, doch deze zijn toch reeds zoo noodig, dat wij niet twijfelen, of iedereen zal dit geweldig speelstuk willen zien. Behalve Zaterdag en Zondag zal de film nog worden vertoond op Maan dag 2 Januari en Woensdag d.a.v Aanvang 8 uur. Het matinée zal niet zooals aan vankelijk vandaag worden gegeven maar Woensdagmiddag 4 Januari. Aanvang 3 uur. Missienaaikring Besoijen. Het goede doel dat aan de uitvoe ringen' van den Missienaaikring „H. Theresia van Lisieux" te Besoijen, ten grondslag legt, zat ongetwijfeld bij velen hebben meegesproken om een der avonden daarvoor te reserveeren. Maar al werd men echter door 'n charitatief motief tot een bezoek be wogen, men zal er achteraf geen spijt van hebben, nu men een zoo goed gespeeld drama te zien kreeg. Woensdag en Donderdag voor de dames en gisteren voor de heeren, werd door de leden van genoemden Missienaaikring opgevoerd het mooie drama „Maria's macht te Lourdes". een stuk dat vol sterke ontroeringen zit. Nen heelt van dit uitnemende gespeelde werk in alle opzichten ge- noten, er viel haast geen zwak mo mentje te bespeuren, 't was een prima vertolking van 't geheel. Voor dilettanten was dit spel be slist af zoowel in uitbeelding als taal. Ook het decor was uitstekend ver zorgd. Aan een king willen wij omdat, zooals we reeds zeiden, het geheel zoo gaaf en af was, want zoo wel de hoofd- als nevenrollen werden goed gespeeld. Een uitzondering willen we maken voor de kleine Tonny dat wasfrap— waarom hartelijk werd ge lachen. Ook de uitvoering van de Kerst- cantate onder leidtng van den heer Broos, was verdienstelijk. Wij hopen dat deze propaganda- avonden voor den Missienaaikring de gewenschte resultaten hebben opge bracht, en dan doelen we hier natuur lijk op het financieel gedeelte. Maison Moderne. De heer C. v. d. Wiel, gediplo meerd dameskapper, die alhier een zeer goed beklante zaak heeft welke door vakkundige bediening tot buiten Waalwijk een goeden naam heeft, geeft blijken zijn tijd en branche uitstekend te verstaan. Hij heeft thans zijn zaak wederom met een dames salon uitgebreid en daarbij van een der nieuwste vindingen op 't gebied van ondulation voorzien. Zoo beschikt hij thans over een electrischen droog- helm met een speciale constructie voor watergolf. De onduleering van het haar geschiedt nu op de meest natuurlijke wijze en met een buiten gewoon verrassend resultaat. De heer v. d Wiel weet zijn goede reputatie als dameskapper niet alleen te handhaven, maar ook uit te breiden. Federatie van Schoenfabrikanten- vereenigingen. Naar wij vernemen is het voorloo- pig bestuur van de Federatie van Schoenfabrikantenvereenigingen saam- gesteld als volgt: Jos Depont, Tilburg Voorzitter, B. Timmermans—Verschure, Waalwijk vice-voorzltter, A. Smits Dongen, A. Roosen—de Bakker, Oisterwljk, Mr. B. van Spaandonk, secretaris. Het bestuur moet nog aangevuld worden uit vereenigingen die nog op rechtspersoonlijkheid wachten, en anderen. Het conflict in de Schoenindustrie te Hilvarenbeek beëindigd. De federatie van schoenfabrikanten en de rijksbemiddelaar, oud minister mr. P. M. Aalberse, hebben dezer dagen opnieuw geconfereerd met de partijen, betrokken bij de staking en uitsluiting in de schoenindustrie te Hilvarenbeek. Er is een compromis voorstel vastgesteld, volgens hetwelk het conflict a.s. Maandag 2 Januari zal worden beëindigd. Het geschil heeft vier weken ge duurd en 150 personen waren er bij betrokken. Keuring van dekhengsten. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat de gewone keuringen van tot dek king bestemde hengsten in het voor jaar van 1928 zullen worden gehou den in Noord—Brabant: op 7 Februari te Zevenbergen voor type trekpaard, 8 Febr. te 's Hertogenbosch voor type trekpaard, 16 Febr. te Waalwijk voor type tuigpaard. Aanbesteding. Vanwege den Rijkswaterstaat werd heden aanbesteed: het vervangen van drie houten sluizen in de Zomerkade langs het Zuiderwinterbed der Berg- sche Maas onder Waspik en Raams- donk door uitwateringssluizen van gewapend beton. 1 Laagste Inschrijver was F. H. v. d. Pluijm te Dussen voor f 8745. Mr. Dr. L. N. DECKERS neemt ont slag als secretaris van den R. K. Boerenen Juindersbond. De heer Mr. Dr. L. N. Deckers, secretaris van den R K. Nederland- schen Boeren- en Tulndersbond, heeft zich wegens uitbreiding van zijn werk- op velerlei gebied, genoodzaakt ge zien, als zoodanig ontslag te nemen. Hij blijft evenwel aan den Bond ver bonden als rechtskundig raadsman, terwijl hem tevens een plaats in het bestuur zal worden gegeven. Daar de benoeming van een secretaris Is voor behouden aan de algemeene vergade ring, wordt deze functie voorloopig waargenomen door het lid van het bestuur L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst. De heer Mr. H. v. Haas- tert, thans rechtskundig ambtenaar van den bond, wordt administrateur, belast met de leiding van het kantoor van den Bond. Een en ander gaat ln op 1 Januari 1928. Het secretariaat van den Bond blijft, zooals voorheen, gevestigd Juliana van Stolberglaan 113 DCn Haag' T. Cr.. DRUNEN- Vanaf Maandag 2 jan. zullen op het postkantoor alhier fiets- was uitsteicena ver p]aaties te bekomen zijn. Het kantoor afzonderlijke bespre L openoresteld op de volgende uren: ons liever niet wagen, Voormlddag van 8'/, uur tot 12 uur; namiddag van 2 tot 3uur en van 6 tot 7uur. Op Zaterdag is het kantoor om half vier gesloten. Het meisje van F. Mooaen, dat Lfr. 103. Zaterdag 31 Dec. 1927. 50e Jrg. iez iO 5' WAALWIJK,. 30 Dec. 1927. jubilea.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9