De beteekenis der Pers. Bij een Gouden Jubileum. aininiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Ter voldoening aan 't vereerend verzoek van de Redactie van „De Echo van het Zuiden", om daarin eene bijdrage te leveren ter gelegenheid, dat het op 1 Januari 1928, vijftig jaren zal zijn geleden, dat die courant werd opgericht, wil ik gaarne haar mijne hartelijke gelukwenschen met dit jubileum aanbieden en te vens de groote verdiensten er kennen, die zij een halve eeuw lang voor de Langstraat heeft gehad. In al dien tijd was zij toch voor de bevolking van die streek eene goede en trouwe voorlichtster en daardoor heeft zij ongetwijfeld in groote mate bijgedragen tot haren bloei en groei, want 't is juist in de laatste vijftig jaren ge weest, dat de Langstraat is gekomen tot de ont wikkeling, waarin zij zich thans mag verheugen, al zie ik geenszins voorbij, dat hare bevolking ook in dien tijd reden tot groote bezorgdheid heeft gehad en buitenlandsche concurrentie nog steeds dreigt aan hare welvaart afbreuk te doen. Met genoegen mocht ik steeds constateeren, dat de Langstraat vooruit ging, omdat ik daarin al tijd groote belangstelling had, wijl ik te Waal wijk ben geboren en aldaar, waar wijlen mijn Vader het ambt van Kantonrechter bekleedde, de drie eerste jaren van mijn leven doorbracht. Blijft de Redactie dezer courant, zooals ik ten volle vertrouw, voortgaan met de bevolking van de Langstraat door raad en daad in de goede richting bij te staan en voor te lichten, dan twij fel ik er niet aan, dat die courant ook haar gou den eeuwfeest zal beleven, zoowel tot heil van hare Redactie en Uitgeefster, als van de bevol king der streek, waarvoor zij vijftig jaren geleden werd opgericht. Dit zij haar allen in elk geval van harte toegewenscht door den Oud-Waalwij ker '-Hertogenbosch, December 1927. Het vijftig-jarig bestaan van „De Echo van het Zuiden", biedt ondergeteekende 'n welkome gelegenheid, om van zijne sympathie te doen blijken voor de nijvere streek, waarin dit Blad verschijnt, en voor het Blad, dat vijftig jaren lang de belangen van dit deel van Noordbrabant met zooveel ken nis en ijver voorstond. Een goed |ge- oriënteerde en krachtig geleide Pers is voor het Katholieke gees tesleven en voor den economi- schen en socia len vooruitgang van onbereken bare waarde. En vooral in eene streek, die door allerlei omstan digheden, en niet het minst door' de naweeën van den wereldoorlog in de meest ongunstige positie is gekomen. Enkel door gemeen overleg en samenwerking van alle betrokken persoonlijkheden, gesteund door een courant, die de publieke opinie juist in lichtte, is het mogelijk geworden, dat de Wetge ver ingreep, om althans de grootste moeilijkheden het hoofd te bieden en betere toestanden in het leven te roepen. Moge het aan „De Echo van het Zuiden" gege ven zijn, om in de komende jaren den bloei van de Langstraatsche industrie te kunnen verkondi gen, en om steeds op de bres te staan, als er vij anden het geestelijk of maatschappelijk erf zou den willen verwoesten. Ten slotte mijn beste en welgemeende geluk wenschen aan de Redactie en in het bijzonder aan den Heer Jan Tielen, die de laatste 25 jaren de leiding er van had. En zulks met eere. Leo X noemde eens de pers een geschenk des Hemels. Pius X verklaarde eenmaal, toen hij nog Patriarch van Venetië was, als 't moest zelfs zijn borstkruis te willen prijsgeven, als daardoor het katholiek stedelijk blad „La Defeda" behouden kon blijven. Deze uitspraken zijn gemakkelijk te vertienvoudigen. Men moet wel met blindheid zijn geslagen of in volkomen on verschilligheid voortleven, om niet overtuigd te zijn van den grooten invloed, door de pers ge oefend op elk gebied van men schel ijk werken en denken. Geldt dit voor de groote bladen, niet minder ook is 't waar voor de gewestelijke pers. De z.g. locale bladen komen in de streek, waarin zij hun lezers vinden, schier huis aan huis. Telkens opnieuw dienen zij zich aan, tel kens weer worden zij toegelaten als gaarne ge ziene gasten. Het locale blad is de vriend van alle gezinsleden. Gelukkig als het een goed vriend is, een veilige gids en betrouwbaar raadsman. Groot is de verantwoordelijkheid van den redac teur van het locale blad, wellicht zelfs grooter dan die der redacteuren bij de groot-pers. De lezers van een groot dagblad immers, hebben ge woonlijk naast dit eene nog andere bladen te lezen; zijn dikwijls ook ingeteekend op tijdschrif ten en hebben ook boeken ter hunner beschik king. Maar wie zal de gezinnen tellen, voor welke het locale blad de eenige lectuur vormt, voor wel ke de redacteur van dit blad dus de eenige is, die leiding geeft aan de gedachten, invloed oefent op de handelingen, op het doen en het laten dergenen die tot deze gezinnen behooren? Zulk een invloedrijke plaats in het leven van honderdtallen werd gedurende een halve eeuw door „De Echo van het Zuiden" ingenomen. En naast deze gouden jubilaresse staat de zilveren jubilaris, de heer Jan Tielen, die vijf en twintig jaren reeds de leider was van het blad. Een dub bel feest dus, maar ook een dubbele balans. Het is niet aan ons haar op te maken. Maar wel ver oorloven wij ons den wensch uit te spreken, dat de onvergankelijke rekening, gehouden door den Oneindig Rechtvaardige, die niet falen kan, met een mooien creditpost moge eindigen en dat „De Echo van het Zuiden", in het nieuwe vijftig-jarig tijdperk, dat zij is ingetreden, onder plichtsge trouwe en toewijdingsvolle leiding, niets dan goeds moge brengen aan de velen, die haar vrien den zijn. Het bewustzijn, met eere te hebben gestreden voor de belangen, welker behartiging men zich tot levenstaak heeft gesteld, schenkt gerechtvaardigde voldoening en wanneer dan op dezen langen en moeizainen weg der plichtsvervulling de gouden mijlpaal is bereikt, moge uit een blik op het ge deelte, dat men achter zich liet, moed en kracht worden geput om, met dezelf de idealen be zield, den inge slagen weg te blij ven vervolgen. Het gouden ju bileum van een courant betee- kent, 50 jaar voorlichting op velerlei gebied, beteekent groo ten invloed ge durende een hal ve eeuw op de vorming der openbare meening en op de oplossing van vraag stukken voor plaats en streek van belang. Wanneer wij de rustige, gestadige en veelzijdige ontwikkeling van onze nijvere gemeente en omge ving, gedurende de laatste 50 jaren, aan ons gees tesoog laten voorbijgaan en overwegen het aandeel dat het jubileerend blad daarin onvermijdelijk moet hebben gehad, dan zal naar waarheid moe ten worden getuigd, dat het trouw z'n plicht heeft gedaan. Wel niemand zal ontkennen, dat „De Echo van het Zuiden" de Langstraatsche en Waalwijksche belangen naar beste vermogen en eerlijke overtui ging heeft gesteund en dat het bij verdediging van handel en industrie steeds op de bres stond. On derwijs en Kunst konden in „De Echo" op bijzon dere belangstelling rekenen, onpartijdige voorlich ting was steeds hare leuze. Dat „de Echo" een plaatselijk Waalwijks tintje heeft behouden, was welhaast onvermijdelijk, om dat de Heer Tielen, de redacteur-uitgever, in het openbare leven onzer gemeente een vooraanstaan de plaats inneemt en als zoodanig ook groote ver diensten heeft. Richten wij onzen blik naar voren en pogen wij te doorgronden, welke toekomst aan „De Echo van het Zuiden" is beschoren, dan vertrouwen wij, en onze waardeering voor dit blad doet ons tevens de hoop koesteren, dat de Heer Tielen de geëigende middelen zal weten te vinden, om zijn blad de eer volle plaats te doen behouden, dien het thans in het openbaar leven onzer gemeente inneemt. Niet ontkend kan worden, dat de behoefte aan voor lichting steeds grooter wordt, uitgebreider be handeling der stof eischt, naast grootere actuali teit. De eigenaar-uitgever zal zich, daaraan twij felen wij niet, aan de gewijzigde en zich steeds wijzigende omstandigheden weten aan te passen en als wij, getuigenis afleggende van onze waar deering voor ons plaatselijk orgaan, deze quaestie aanstippen, is dat als vriend, die aan „De Echo" in haar oorspronkelijke bestemming, nog gaarne een lange en eervolle loopbaan zou zien toebedeeld. Wij wenschen den Heer Tielen van harte geluk met het gouden jubileum van „Echo" en druk kersbedrijf en met het zilveren als leider van beide. Wij hopen en vertrouwen, dat het jubilee rend blad tot in de verre toekomst zal blijven voorzien in de behoefte aan voorlichting op veler lei gebied van de l>evolking der Langstraat en gemeente, tot heil van zijn lezers. De Katholieke pers heeft in onze dagen eene groo+e, heerlijke zending te vervullen. Met de bedienaren der kerk moet zij Geloof en Godsdienst beschermen en verdedigen; zij moet de goede zeden bewaren tegen het dreigende bederf; zij moet de waarheid verdedigen tegen hare aanvallers; zij moet de leugen ontmaskeren en de dwaling in het licht stellen. De schrijver, sprak eens Louis Veuillot, bezit 'n heerlijk aposto laat, 't apostolaat van het „woord". Geen geweld is zoo krachtig, geen kracht zoo geweldig als het woord, dat de zie len beheerscht, tot het goede en tot het slechte. Het is de bren ger van waarheid en vrede, of van logen en onrust; het geeft leven of dood, maar is immer de sou- vereine majesteit, die begrippen en gevoelens van het menschel ijk hart opwekt of vernietigt. Dat woord is ook de macht van den Katholieken schrijver en journalist, die het weet te ontboeien in zijn eigen gemoed en het uitbeeldt voor zijne me- demenschen in eene meesleepende vormenschoon heid. Het is nu ruim acht jaar, dat ik als pastoor der parochie van St. Jan een trouw lezer ben van „De Echo van het Zuiden" en in die jaren heb ik mogen constateeren, dat de WelEd. Heer Jan Tielen, de zilveren Redacteur-Jubilaris van heden, naar hest vermogen getracht heeft het ideaal van een Katho liek journalist te benaderen; dat hij zich bewust is van de gewichtige en verantwoordelijke taak, wel ke hij als journalist te vervullen heeft en van den grooten invloed, welke van zijne courant uitgaat en kan uitgaan voor de geestelijke en stoffelijke belangen van deze streek. Ook de uitgave van „Het. Kerkklokje" voor Kaatsheuvel en Waalwijk, op zijn initiatief op gericht., getuigt niet alleen van ondernemingsgeest en van ijver en zorg voor zijne zaak en personeel, maar is tevens een bewijs, dat hij als Katholiek journalist zoo goed mogelijk de godsdienstige be langen wil dienen en bevorderen van zijne Katho lieke geloofsgenooten in deze beide gemeenten. Dit alles is voor mix dan ook eene welkome ge legenheid om op dezen dag, waarop „De Echo van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiminiminmmmiimmmmmmmmmimmmmmmmmimmimimimiiiimmiiiminimiif. Jhr. Mr. A. VAN SASSE VAN YSSELT. Lid der Tweede Kamer. A. N. FLESKENS. Lid der Tweede Kamer. Mr. Dr. L. N. DECKERS, Lid der Tweede Kamer. Edelachtb. heer E. E. MOONEN, Burgemeester van Waalwijk. N. H. J. VAN RIEL. Pastoor van St. Jan, Waalwük.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 3