DE ECHO VAN HEI ZUIDEN. Plattelandstoestanden. TWEEDE BLAD. IV. 12 Weer zijn we van ons a propos af, en dat Kan nog wel meer geoeuren maar we gaan nu toch met ernst werkelijk een kijkje nemen indeWin- kelpaletzen, in „Midden Nederland" dat is een nieuwe naam welke ons onlangs door Prof. Gertson gegeven is en dan beginnen wij met te constateeren. dat op afstanden van 20 a 25 kilometer van elkaar, zooals Breda, Tilburg, Bosch, Eindhoven de winkelpalelzen gezaaid zijn op een bevolking van een paar honderddui zend zielen. LM aantal zou zeker ge noeg zijn voor heel Nederland, en hier tegen dezen toestand staat Jan de Winkelier (ondanks zijn vriende lijk zwijgen) en ja en amen en met zijn doorgaans groot huishouden, want hij doet God zij dank nog niet aan Neo Malthusianisme of te wel Kinderbeperking (in België doen ze er wel aan, de Middenstand ook, die nebben gewoonlijk een vrouw en deze neeft een paar hondjes of katjes), wij zeggen daar staat ie dan vaak mach teloos moedeloos en nog meer(loozen) te koekeloeren achter 't gordijntje. Kon menig lezer maar eens daarach ter kijken, het gala kleed bedekt nog veel, maar. En dan kan het voor den arbeider, voor den kleinen boer veelal slecht zijn, maar als zij 's avonds na den arbeid naar bed gaan, slapen ze er dan ten minste zonder de zorg. Maar hoevele middenstanders worden er heden ten dage niet gevonden, die ondanks hun harde werken, energie, weten en wil len, die jaren en jaren zaken hebben gedreven, wier ouders van geslacht op geslacht de Maatschappij de kern gegeven hebben, wier zoons met het vervloekte gevaar klaar stonden, waarvan jongemannen inden Mobili satietijd onder de wapenen moesten om 't Vaderland te dienen, terwijl die tijd voor de meesten practisch den achteruitgang hunner zaken beteekende velen op den duur geen perspectief meer zien omdat ze eenvoudig door die winkelpaleizen en trusts worden kapot gemaakt. Daarom is het zoo te be treuren dat er geen wetten zijn om aan uc manier van overheersching van het groot kapitaal paal en perk te stellen alsmede dat er ook geen bescher mende maatregelen zijn voor het vak en beroep. Deze ellendige toestanden zijn nog meer in de hand gewerkt, omdat zij (en dat kan No. 1 van lijst no. zooveel al zijn), die daar in Den Haag zitten op 't groene kussen op enkele uitzonderingen na geen sikkepit van vele toestanden af weten, daar is een te veel van het een en een te weinig van het anderewordt daar ook wel veel aan plattelandsbelangen gedacht? In de steden treft men op iedere vierkante kilometer een of andere school hier op 't platteland moet men zijn kinderen met de bus of tram wegsturen, wat voor vele kinderzielen moordend is of anders luistere men maar in tram bus of trein. Post en telegraaf alles wordt afgenomen, is dit soms bevordelijk voor de indu strialisatie van het platteland toch hebben we maar gestemd, omdatja omdat men zoo goed op de hoogte is Ja misschien van Bossche koek maar vaak niet met die van den Handel- drijvenden Middenstand. Waarom zijn er in meer andere landen wel wetten waarmede de Middenstand beschermd wordt, hier in ons land bijna of in het geheel niet. Om den lezer eens te vertellen, hoe men met toestanden van 't plattelanc op de hoogte is; d'r zou voorde kie zers van een onzer naburige gemeen ten hun afgevaardigde komen spre ken. Die gemeente zullen we Ooster hout noemen. De bewuste dag breekt aan, men wacht, men wacht nog, er komt nikske nie-niemand. Des ander daags vernam men, dat de afgevaar digde zich vergist had en in Ooster hout bij Nijmegen was beland, we weten niet of 't een professor was, maar een middenstander was hij niet. Weer zijn weeven opstap maar nu toch de allemanscentrale oftewel het winkelpaleis binnen en dan zeggen we dat het mooi is, dat er vele en groote verscheidenheid waarvan ja van luxe; in den Haag b.v. kan de CONSUMENT over tapijten loopen van meer dan 100.000 gulden (mis schien komt de tijd nog dat engeltjes met wuivende palmen en welriekende olie den klant tegemoet komen). Om echter den lezer te vermoeien met cijfers en aan te toonen met be wijzen dat de prijzen der artikelen welke daar verkocht worden gewoon zelfs hooger zijn, zou te veel plaats en tijd vergen, in het algemeen zijn de bona fide plattelands-winkeliers goedkooper zelfs. Zij hebben en dat is van beteekenis, lang zooveel niet op te brengen als deze luxe paleizen. Zij werken zelf met eigen volk gewoonlijk. Een der directeuren van een Warenhuis heeft onomwonden verklaard onze kracht zit niet meer In den inkoop, maar deze zit in de macht der Reclame. Wij komen op deze aangelegenheid nog wel eens terug. Nu we 't toch over Centrale heb ben, denken we ook aan een andere, onze P.N.E.M. Ook een groot ding, een machtig ding, een ding „fürsich, aber meinen lieben Bruder wer hat dich das haar geschnitten". Hier zien we ook, dat de kracht niet altijd in de grootheid zit. Wij betalen als han- deldrijvenden voor de verlichting onzer etalages enz. enz. 35, 40 tot 50 cent Der Kilowatuur. De industrie, de plattelandsche zeer zeker, is er veelal oang voor. Men kan ook zoo niet economisch werken. We zijn er van overtuigd, dat deze prijzen minslens 40 a 60 pCt. te hoog zijn. En dan te weten dat men aan handen en voelen gebonden is. 't Moest niet „magge", zeggen je collega's boven de Moerdijk. We zitten er mee. W. SASSEN. G'berg, Jan. 1928. PROVINCIAAL NIEUWS. Gouden Jubileum Kamer van Koop handel voor de Langstraat. In ons Jubileum-nummer hebben wij eenige bladzijden gewijd aan het Gou den jubileum der Kamer van Koop handel. Wij hebben aan ditoverzicht, aan die betuigingen van waardeering en dankbaarheid niets meer toe te voegen. Wij willen alleen den wensch uiten, dat de receptie morgen druk zal wor den bezocht en dat op tal van wijzen tot uiting zal komen de belangstelling in en waardeering voor de werkzaam heden onzer Kamer, het groote belang die ze dient en de sympathieke leiding die ze voert In verband met het vijftigjarig be staan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zal de Kamer op Don derdag 5 Jan. a.s. des nam. 2'/2 uur een openbare herdenkingsvergadering houden, zonder zakelijke agenda. Na afloop dezer vergadering zal van 3'/2 tot 4'/2 uur ten Raadhuize receptie worden gehouden. Ten zes ure zijn de leden bijeengeroepen voor een gezamelijk diner in Hotel Verwiel. Behalve de tegenwoordige leden zijn hierbij nog uitgenoodigd de leden der voormalige Kamer van Koophan del te Waalwijk, de Voorzitters van de Noord-Brabantsche Kamers van Koophandel en alle Burgemeesters der gemeenten, behoorende onder het district dezer Kamer. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de Voorzitter der Kamer van Koop handel voor de Langstraat te Waalwijk, de heer B. Timmermans—Verschure door plotselinge ongesteldheid ver hinderd is, de feestelijkheden ter ge legenheid van het gouden jubileum der Kamer op morgen, Donderdag Jan. a.s., die door hem met den secre taris met zooveel ambitie waren voorbereid, te leldennoch zal kunnen bijwonen. Wij nemen de gelegenheid te baat hem een spoedig herstel toe te wenschen. W. G. V. Gelijk telken jare zal ook dit jaar op 9 Januri 1928 de Waalwijksche Gymnastiekvereeniging (W. G. V. Waalwijk) met een groote uitvoering aan 't licht treden om in 't openbaar aan te toonen, dat in het afgeloopen jaar de vereeniging niet bij de pakken heeft neergezeten, maar met zwellen den ijver het turnen heeft beoefend tot bevordering van den lichaamswel stand van allen, die daaraan hebben deelgenomen. Immers moet aan het turnen met zijn veelzijdigheid groote waarde worden toegekend, wijl .t het lichaam en geest gezond houdt, en uit opvoedkundig oogpunt van be langrijke beteekenis is, waarvan, he laas, het groote publiek nog niet ge noegzaam doordrongen is. De technische leiding der betreffen de vereeniging heeft daarom ook geen moeite of inspanning geschuwd een zeer rijk programma, vol afwisseling uit te werken en door de turners te laten uitvoeren, 't welk het publiek van het goed recht der zaak zal over- tuigen, verrassen, zelfs in de hoogste mate bevredigen. Aan rek, barren en paard zullen zeer krachtige zwaai- oefeningen worden uitgevoerd, die wel de aandacht zullen trekken en die de turners goed onder de knie hebben, terwijl goed uitgevoerde vrije-, staaf- en knotsoefeningen zeker groo- ten bijval zullen vinden. Deze laatste worden thans op muziek uitgevoerd, welke daarvoor speciaal is gecompo neerd, iets geheel nieuws op turnge- bied. Hierdoor wordt de glans van de uitvoering buitengewoon verhoogd en het zal voor de toeschouwers, een genot zijn hier te kunnen zien, hoe de turners bij schoone en goede lichaamshouding op het rhythme der muziek zich wenden, draaien, buigen en rekken. Vooral mag niet vergeten worden het „vlammenzwaaien", dat hier nog nooit vertoond werd, alsmede de groote en kunstig samengestelde groe pen, waaraan alle gymnasten deelne men. Wij wenschen de flinke vereeniging het meest mogelijke succes, dat haar toekomt om haar opgewekt volhar dend pogen in dienst van de sport en de lichamelijke opvoeding en durven het publiek een bezoek aan de uit voering ten zeerste aanbevelen, daar men nier vast en zeker waar voor zijn geld krijgt. Het Pui/oog." Rede uitgesproken door den Voorz. van de Vischclub „Het Puiloog" op de eerste algemeene vergadering in 1928. Mannen 't Past mij als Voorzitter der Ver eeniging „Het Puiloog" bij de intrede van 1928 U mannen, mijn beste ge— lukwenschen aan te bieden, ik doe dit niet in navolging van zoovele offi- cieele personen die men hooggeplaatst noemt „pro forma", als 'n bloote beleefdheidsvorm, doch mijne felici taties zijn hartewenschen, vertolken mijn innerlijke gevoelens, zijn derhalve welgemeend. Moge de zooeven begonnen nieuwe periode voor U en de Uwen zijn 'n tijd perk van vreugde en gelukdat het in uwe ondernemingen voorspoedig moge gaan Van U als Puiloogers vraag ik voor 1928 uwe bekende jovialiteit en eens gezindheid, dezelfde ambitie en werk lust van '27 en Uwe nooit voldoende geprezen lust om de beslommeringen des levens, die ook wij helaas allen aan den lijve dagelijks voeien, weg te nemen en voort te zetten in een dolce famiente. Dat 't U niet aan eetlust ontbreke, dat 't oorlam U even lekker smake als de vele malen dat i,. de loopende concessies op de vischwaters in Siberië en China wer den door onze afgevaardigden gepro longeerd. Wij onderhielden vriend schappelijke relaties met Coodlidge- Litwinof, Loudon, Chamberlain, Seipel, Bratianu, Mussolini en Pilsoedski in zake eene internationale vischwet voor bescherming van den kwabaal. j. dat wij eene actie voerden tegen de aanhangig gemaakte wet op de hengelvisscherij. Hieruit zult U zien, dat wij een voor onze vereeniging vruchtbaar jaar achter den rug hebben. Met den wensch dat 1928 niet ach ter zal blijven bij 1927, eindig ik en verklaar onze eerste vergadering voor geopend. Dat de zegen op onzen arbeid ruste! Sollicaties Directeur Gasfabriek. De termijn waarbinnen de sollicita ties naar de vacante betrekking van Directeur der Gasfabriek alhier moeten zijn ingezonden is afgesloten. Naar wij vernemen dingen niet minder dan 81 personen naar deze betrekking. Been gebroken. Het kind van den agent K. uit vm. Baardwijk had dezer dagen 't ongeluk van een trap te vallen, met 't nood lottig gevolg, dat het een been brak. Toen de heer K. dezer dagen uit de tram wilde stappen kwam hij zoo danig te vallen, dat zijn enkel ernstig verstuikt werd. DRUNEN. Tot Diaken der Ned. Herv. Gemeente is benoemd J. A. de Geus. Bevestiging zal plaats hebben op Zondag 8 Jan, a.s. Op Zondagen 8 en 15 Jan. zal het solistenconcours plaatshebben van de Harmonie van het Jongenspatro naat. Talrijke solisten hebben zich reeds aangemeld, zoodat de verwach tingen zijn oveitroffen. Gisterenavond had in de zaal der Meisjescongregatie een buitenge wone algemeene vergadering plaats van de leden der Boerenleenbank, alwaar o.m. behandeld werd de statu tenwijzigingen ten aanzien van de volgende puntena. de wijze van benoeming, herbenoeming, schorsing en ontslag van den Kassier, b. de vaststelling van het kassierssalaris, c de vertegenwoordiging der Bank op de Alg. Verg. der Coöp. Centrale Leen wij op de viscbvangst gingen of op bank, d. de aansprakelijkheid van de verkenning uittogen "in 't afgeloopen jaar. Want is 't geen heerlijke ge dachte te weten dat Zij die goed drink m, goed slapen zij die goed slapen niet zondigen en zij die niet zondigen, kinderen jder zaligheid zijn Daarom broeders, laat ons op den ingeslagen weg doorgaan, die wij duidelijk voor eenieder zichtbaar hebben afgebakend, als een van de weinig goede voor onschuldig vermaak en genot. Moge '28 verder voor U zijn 'n vischrijk jaar, dat geen prijsdaling onze financieele uitkomst benadeele, en ons wijs stadsbestuur niet noodig zal achten wettelijke voorschriften betreffende slachting en verkoop in 't leven te roepen. 't Daarsfellen van een slachthuis is voor den vischhandel niet noodzakelijk! Als wij even stil staan, en 'n blik werpen op 1927, dan mogen wij ge lukkig erkennen, dat: a. de finantieele resultaten niet ongunstig te noemen zijn, dank zij onze mooie vangst en de kwaliteit visch die wij bemachtigden. b. het moreel der manschappen niets te wenschen overlaat, ondanks 't feit dat zij allen getrouwd zijn. c. de inventaris, als vischtuig, boot, beunen, hengels, snaren, zeer aan waarde gestegen is. Door deskundige en zorgzame verzorging, speciaal door onzen commissaris van materiaal ver keert een en ander in prima conditie. d. Op vergaderingen, bijeenkomsten en vischtochten de opkomst over 't algemeen goed te noemen was Bepa lingen betreffende „kankeren" en te laat huiswaarts keeren, moesten echter worden ingevoerd. e. geen verandering is gekomen in het ledental. f. dank zij 't goede voorbeeld van enkele leden, twee aspirant puiloogen werden geboren en wij de beste ver wachtingen mogen koesteren voor de toekomst. Eet visch wordt ons parool. g. Onze verhouding ten opzichte van Justitie en de rechterlijke macht, incluis jachtopzieners en stroopers, goed te noemen is. Zeven bezoeken van een politieman in duplo vonden plaats, ongeacht het groote tijdverlies, zijn wij over den uilslag der gerechte lijke verwikkelingen tevreden, op he den zijn er geen processen meer loo pend. h. wij met onze zusterverenigin gen in de beste harmonie en vriend schap leefden. Alhoewel vischconcour- sen onze volle sympathie hebben, na men wij er in 1927 niet aan deel. leden der bank, e. de bepaling omtrent ambten, welke onvereenigbaar zijn met de functies van beheerders en kassier der Boerenleenbank, f. verlengingvan den duur der vereeniging. De opkomst was groot. Deze pun ten werden voorgelezen en behandeld door het bestuur. Door enkele leden werden nogal verschillende vragen gesteld, waarna deze werden goedge keurd. DRUNEN. Maandag j.l. is door de handbooggezelschappen „De Vriend schap" alhier en „De Eendracht" te Waalwijk een onderlinge wedstrijd gehouden in het café v.d. Westen. Om ongeveer 5 uur opende de heer L. van de Wiel met een korte toespraak, waarin hij de goede verstandhouding tusschen de beide vereenigingen schet ste en de hoop uitsprak, dat als steeds met veel ambitie zou worden gekampt. Daarna nam de wedstrijd een aan vang en was de uitslag als volgt: le zestal van „De Vriendschap" 220 p. 2e idem idem 192 p. Ie zestal van „De Eendracht" 203 p, 2e idem idem 184 p Alles in 8 pijlen. Personeele prijzen le prijs P. Heijman (Vriendschap) 40 punten. 2e prijs J. van Vaalen idem 40 p le prijs J. de Vries (Vriendschap) 37 punten. 2e prijs F. Verdonk (Eendracht) 37 punten. De wedstrijd had een vlot en pret tig verloop en werd door een talrijk publiek met belangstelling gevolgd. Dergelijke ontmoetingen bevorderen ook de animo voor de kruisboogsport en zijn tevens een mooie gelegenheid tot oefening. CAPELLE. Gedurende de maand Dec. 1927 werden voor den Vleesch- keuringsdienst ter secretarie aange geven 29 runderen, 99 varkens en 5 geiten. Vorige week werden de ijsbanen in den z.g. „Hoek" achter den Loonschen- dijk door totnogtoe onbekenden ver nield. De electrische straatlampen in de voormalige gemeente Capelle zul len voor het meerendeel door andere worden vervangen van ^rootere licht sterkte. in verband met de VPijziging der Trekhondenwet zullen alle honden van gemeentewege op een nog nader te bepalen dag aan een keuring wor den onderworpen. Op Dinsdag, 11 Jan e.k., des voorm. van 9—12 uur zal ter secreta rie der gemeente Sprang Capelle spe ciale zitting worden gehouden voor inschrijving der lichting 1929. Gedurende de maand December werd op de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingel. f5806.74 en terugbetaald f505079 Het aantal inlagen bedroeg 68, dat der terugbe talingen 44. Door den heer Fl. van Zuilichem is bedankt als bestuurslid der Captl- sche ijsclub, Voor de zending zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, op Zondag 15 Jan. a.s. een tweetal spreekbeurten worden waargenomen door Ds. R. Steenbeek uit Wapenveld. Tengevolge van de vorst is de scheepvaart in de Capelsche haven momenteel gestremd. Een drietal sche pen liggen in de haven, terwijl de motorboot „De Hoop", die wekelijks op Rotterdam vaart, vorige week is uitgevaren, doch niet meer in de ha ven is kunnen terugkomen. WASPIK. Tot onderwijzer aan de R. K. bijzondere Jongensschool alhier is benoemd de heer H. W.N. Horsten uit Tilburg. De heer M. Wasser arbeider te legrafist bij de Ned. Spoorwegen is overgeplaatst van het station Waspik- 's Gravemoer naar het station Hooge Zwaluwe. WASPIK. Donderdagavond zes uur werd in het patronaaLsgebouw eene al gemeene vergadering gehouden van de leden v. d. Noordbrabantschen Christe- lijken Boerenbond. Wegens ongesteld heid van den Voorzitter, den heer W. B. Verschuren, werd de vergadering geleid door den Z.Eerw. heer Pastoor Huijbers, geestelijk-adviseur. De ZeerEerw. heer Pastoor opent de vergadering met den Christelijken groet, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en on veranderd vastgesteld. De heer G. Zijlmans. secretaris der vereeniging, deed vervolgens voorle zing van de rekening en verantwoor ding over het dienstjaar 1926. De ont vangsten hebben bedragen 17,940,48'', de uitgaven 17.626.36, zoodat het ba tig slot 314.12'' bedraagt. Tot leden der commissie voor het onderzoek van de rekening werden aangewezen de heeren B. Th. .T. Lan- gerwerf, A. Verschuren en J. Th. de Wit. Na het onderzoek deelde de heer A. Verschuren mede. dat de rekening door de commissie in orde werd bevonden. Ve' volgpns werd aan de orde gesteld verkiezing van twee bestuursleeden, wegens periodieke aftreding van de heeren W. Zijlmans Wzn. en G. Zijl mans. De aftredenden werden resp. met 40 en 37 stemmen herkozen. De heer G. Zijlmans, die ter vergadering aanwezig was, dankte de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en zeidc dat hij de belangen der leden zooveel mogelijk zou behartigen. De Secretaris deelde mede dat dhr. Dirven, Directeur van de Handelsver- eeniging van den N. C. B. te Breda, zijn voorgenomen lezing wegens ongesteld heid niet kon houden. De ZeerEerw. heer Pastoor, las daar na liet programma voor van de op Maandag 9 en Dinsdag 10 Januari a.s. te 's Hertogenbosch te houden ontwik- kelingsdagen en spoorde de leden aan in grooten getale de vergaderingen bij te wonen. Na een dankwoord van den Secreta ris aan den ZeerEerw. heer Pastoor, voor de leiding dezer vergadering, werd de vergadering door den Z.Eerw. Heer Pastoor met den Christel, groet gesloten. Woensdag 18 Jan. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Lank- haar werd aangesteld tot koster van de Ned. Herv. Gem.. Het zal den geach- ten jubilaris, die op denzelfden dag z'n 25-jarige cchtvereeniging herdenkt met mejuffrouw M. Rosenbrand. niet aan blijken van belangstelling ontbreken. In de plaats van den heer M. Was ser is tot arbeider-telegrafist aan het station Waspik-'s Gravemoer aange steld de heer Clement uit Boxtel. In de maand December werden ter gem.-secretarie voor den Vleesch- keuringsdienst aangegeven 27 varkens, runderen en 1 kalf. DUSSEN. Oudejaarsavond ontstond een begin van brand bij Mej. wed. W. H. alhier, Door het kranig optreden (in het bijzonder J. v. M.) wist men het nog tijdig te blusschen. Genoemde J. v. M. echter bekwam nogal brand wonden, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Zondag betrad de Zeereerw. heer Pastoor voor het eerst na zijne ziekte en operatie den kansel om zijne Parochianen in mooie bewoordingen een Zalig en Voorspoedig Nieuwjaar toe te wenschen en tevens bracht ZEerw. dank voor de gebeden door de Parochianen tijdens zijne ziekte ge stort. Dat God onzen zoo algemeen Nr. 2. Woensdag 4 .Tan. 1027. 51e Jrg. WAALWIJK, 3 Jan 1928.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5