- en km Del aanpwezen adres Lapjes-opstikken 1928. Pakpapier. Herman Kootkar RECHTZAKEN. v. d. Steen, beminden Herder nog vele jaren mag sparen is de wensch van alle Parochi anen. Het zoontje van W. B. brandde zijn voet zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij er mede moet blijven zitten. MADE. Zondag werd door de IJs club de ijsbaan „De Brielen" oificieel voor de sportliefhebbers geopend. Bij het stille zonnige winterweer was de opkomst buitengewoon talrijk. De op het ijs staande kraamtjes zorgden voor- velerlei versnaperingen, waarmede zij handen vol werk hadden, zoodat 't hen was aan te zien dat ze goede zaken maakten. Zondag 8 Jan. zal Ds. Steenhui zen van Made des v.m. 10 uur in de Herv. Kerk te Lage Zwaluwe een vacaturebeurt hebben te vervullen en des nam. 2 uur te Made de Godsdienst doen. Men verneemt dat de Ned. Herv. Kerkeraad te Borculo een beroep heeft uitgebracht op Ds. Vink te Drimmelen. Zondag a.s. zal Ds. Vink des v.m. 10 uur in de Herv. Kerk te Drimmelen den Godsdienst leiden. Het KruisboogschutUrsgezel— schap „Willem Teil" met hare flinke bekende schutters, gevestigd bij den heer Stoop, Marktstraat alhier zal op 11 en 12 Jan. a.s. haar gebruikelijke 2 daagsche feest en jaarvergadering houden. De vereeniging bestaat reeds ruim 53 jaar. waarvan de 74 jaiige heer H. de Wijs oprichter en presi dent is. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 3 Jan. 1927. Bij voldoende deelname wordt alhier door den heer H. Vogelaar te Andel een simultaan-seance gegeven in het dammen, waarvoor men zich kan aanmelden bij den heer A. de Graag te Heusden. In de Chr. Bewaarschool werden Donderdag lichtbeelden vertoond ten bate der Zending. Des middags voor kinderen: „In de goede haven", des avonds voor de ouderen„Naar Indië" en „De Zending in Posso", telkens vergezeld van mondelinge toelichting. Beide keeren werd de bijeenkomst, die uitging van de Chr. Jongelings- en Knapenvereeniging, druk bezocht. Tot Kantonrechter-plaatsvervan- ger bij het Kantongerecht alhier is benoemd de heer Mr. L. Verhoeven, adv. en procureur. De voetbalvereeniging „Juliana" gaf j.l. Zaterdag een bal voor leden en donateurs. Velen maakten ran de uitnoodiging gebruik en brachten in hotel „De Gouden Leeuw", dat een uitstekende dansgelegenheid aanbiedt, enkele gezellige uurtjes door. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Openb. School te Brakel is benoemd onze stadgenoot de heer J. Bouman. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 3 Jan. 1928. Armenconcert. Het armenconcert van het Kon. Mu ziekgezelschap „Euphonia", dat Zon dag 8 Januari zal gegeven worden, laat ons uitsluitend van een muzikaal pro gramma profiteeren, doch met zooveel variatie dat ook daar elck wat wills kan vinden. De harmonie neemt de hoofd schotel voor zich met „Gloria Victus" van Langlois, „Die Grafenberger" Wal- ze van Gungl, de fantaisie uil de opera „Dragons de Villars" van Mailland en de fantaisie uit de opera „Zigeunerin" van Balfe. De lieer Tom Burmanje uil Waal wijk, zal ons van z'n sonoor Baryton- geluid laten profiteeren in „Panis An- gelicus" van Caesar Franck, „Masken- bal" van Verdi, „Ave Maria" van van Cromvoirt en de Proloog uit Paljas van Leoncavallo, waarnaast hij nog een 4- tal levensliederen zal voordragen. Het dubbel-kwartet Bel Canto treedt op met „Bruidsvaart in Hardanger" van Halt- dan Kjcrulf en „Mietje" van P. J. P. Wierts. We kunnen er van verzekerd zijn, dat we Zondagavond te genieten krijgen en dat het niet aan belangstel ling zal ontbreken. Bel Canto. De Zangvcreeniging „Bel Canto" heeft haar repetitie-avond gesteld op Zaterdag inplaats van W oensdag, waarmede reeds Zaterdag a.s. zal be gonnen worden. Tevens zal Zaterdag begonnen worden met de inning van 'n kleine wekelijksche contributie. Wie zich reeds als lid aanmeldden of als nog als lid willen toetreden, worden verzocht zeker Zaterdagavond present te zijn. Bushalten. Deze week zijn de bushalten-bordjes op verschillende punten in onze ge meente aangebracht. Een pijltje geeft de richting aan of een naar Tilburg of naar den Bosch rijdende bus stopt. Borden zonder richtingswijzer dui den aan dat bussen uit heide richtin gen daar passagiers opnemen. Door 't aanduiden der slopplaatsen is in 't ver volg de mogelijkheid uitgesloten ook nog op andere plaatsen in de kom in of uit te stappen. School te klein. Bij de aanneming der jongens voor de eerste klas der openbare school al hier bleek andermaal dat onze school in de kom te klein is. De jongste der kinderen, die kon worden toegelaten, is reeds vóór 15 Aug. j.l. zes jaar ge worden. zoodat wanneer over 9 maan den weer aangenomen wordt de oud sten reeds geruimen tijd 7 jaar gewor den zijn. Er moet noodzakelijk een op lossing gezocht worden, die nog drin gender noodig zal blijken met de invoe ring van het zevende leerjaar. St. JOACHIMSMOER. Bij 't begin van 1927 deed in de pers '1 bericht dat hier geen sterfgeval zich had voor gedaan in 1926, als een merkwaardig heid de ronde. Ook 't afgeloopen jaar 1927 was voor dit gehucht even voorspoedigzeker mag 't als een bijzonderheid vermeld worden dat nu twee opvolgende jaren niemand hier overleed. Zondag hiel de Tooneelclub T.O.C. haar maandelijksche ledenverga dering. Haar zesde levensjaar heeft zij thans voleind en metfrischen moed en opgewektheid treed zij haar zevende levensjaar in. 't Program voor de 2de Winteruitvoering zal de noodige af wisseling geven, zangnummers, voor drachten en een blijspel zullen dona teurs en belangstellenden een gezelligen vastenavond bezorgen INGEZONDEN STUKKEN Veilig verkeer. Mijnheer de Redacteur. De heer M. kan gerust zijn. Op verschillende scholen (zoo niet op alle) wordt veel aandacht besteed aan de verkeersregelen. Toch is het zeer nuttig, dat een deskundige deze zaak eens met de leerlingen behandelt. Een paar maanden geleden neb ik daarom onzen Inspecteur van Politie den heer Letschert. uitgenoodigd een aantal lessen op school te komen geven. De heer L. deelde mij toen mede, dat er plannen waren of ge maakt werden, om op alle scholen het verkeer eens te behandelen. De heer M ziet dus. dat er in zijn richting ge werkt wordt. U, M. de Red dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend J. L. v. Kempen Hoofd der Christ School. Waalwijk. Wij hopen nader van het schilder stuk van Wenckebach een beoor deeling te geven en beide schilder stukken, geschenken der burgerij en van ons personeel van de kunstenaars Wenckenbach en Th. van Delft in onze vitrine te exposeeren. f Graaf Théodore de Renesse. (1853-1927). In Belgisch Limburg, op zijn kasteel „Schoonbeek" te Beverst, overleed in de vorige maand December 1927 vrij plotseling de in België en ook daar buiten alom bekende genealoog en heraldicus Graaf Théodore de Renesse Gouverneur van de provincie Limburg. Hij behoorde buitenkijf tot de grootste heraldici, die België ooit heeft voort gebracht, en talrijke werken op genea logisch heraldisch en geschiedkundig gebied, in den loop der jaren van zijne hand verschenen, getuigen van zijne bekwaamheid, belezenheid, on verdroten ijver en hartstochtelijke liefde voor de genealogische weten schappen. Een vraagbaak was hij voor duizenden. Vijf en twintig jaren lang mocht ondergeteekende het voor- recht genieten met hem in vriend schappelijke correspondentie te staan en gedurende die kwarteeuw werden een schat van historische gegevens omtrent de Renessc's verzameld Afstammende van de vermaarde Zeeuwsche Renesse's, en door Elisa beth van Nassau, dochter van Graaf Hendrik van Nassau, heer van Breda, met wie Theodore's voorvader Jan van Renesse in 1530 was gehuwd, ver maagschapt aan het roemruchtige ge slacht van Nassau, behoorde de familie van Théodore de Renesse sedert plm 1600 tot de voornaamste Belgische adellijke geslachten. Behalve dat hij bijna 10 jaren het gouvert eurschap van Belgisch Limburg bekleedde, was hij voorzitter van den Heraldischen Raad. oud- Gezantschapssecretaris, oud—senator, oud burgemeester van Beverst. Commandeurvan deLeoDoIds orde. groot—officier van de Kroon van Italië, van de orde van Oranje Nassau, van de Christus—orde van Portugal, enz. J van der Hammen Nicz. KUNST EN LETTEREN. Het schilderij van 7 h v. Delfi Met dit schilderij waarvan wij in dit no. een reproductie geven, heeft Theo v. Delft weer eens zijn Kunstenaars schap naar buiten gedragen. Het werk van dezen artist is het tegenovergestelde van dat van Bernard v. Vlijmen. De laatste beschikt over een journalistiek penseel en zoekt meer het typische, terwijl van Delft dieper gaat en vóór alles het karakter tracht te geven. Hij blijft daarbij getrouw aan 't woord van Rodinzoek de na tuur. We zien dit sterk in het hier afge beelde schilderij, een duinlandschap. Voor een leek is 't procédé misschien niet zóó dankbaar behandeld als men 't wel zou wenschen, maar voor iemand met een beetje kunstgevoel is 't een juweel. Van Delft had even zoo goed een lief en zonnig duinlandschap kun nen schilderen maar dan had hij in strijd gehandeld met zijn karakter en aanleg. De stemming in dit doek ge legd is buitengewoon sterk en pakt geweldig. Geen zoete droomerij maar een krachtig gebaar naar werkelijkheid. D'r zit iets van durf in, maar een gedurfdheid die gespannen blijft bin nen de grenzen van technisch kun nen. Met welk een meesterschap heeft van Delft de fijn rythmische deining gegeven in deze duinen. D'r zit een golfslag in. die door geen atelier- schilder te bereiken valt. We zeiden reeds dat van Delft 't karakter uitdiept, en daarom mogen we veronderstellen dat hij bij de be handeling van dit sterk-sprekende landschap werd geleid door de ge dachte- stemming over hel ontstaan der duinen andaar dien zwaren op zet in grai e tonen, we zien hoe de stormbew gen lucht loodkleurig te rugvalt o^ het duinzand dat nu zwaar lijkt. De toon krijgt daardoor een ietwat beslagen en somber timber, maar, en dat is een groot voorrecht, Van Dulft wordt niet sentimenteel. Hijv blijft een artist met „mannenkracht", in den goeden zin. SPORT. w. s. c. Het programma van den N. V. B. geelt voor a.s. Zondag aan den wed strijd W.S.C.—HERO, te Waalwijk. De Onderlinge Tentoonstelling ge houden op 24, 25 en 26 Dec. '27 door de Postduivenver? „De |eugdige Vlie gers", gevestigd in café Ketels, alhier, is wederom een succes geweest voor deze vereeniging. Er waren prachtige vogels tentoongesteld. Een woord van dank aan het ijverige tentoonstellings bestuur is hier zeker op zijn plaats. De prijzen werden behaald als volgt KlasseOude Doffers le prijs A. Stam, 2e J. Verwiel, 3e André Verhoeven. 4e en 5e Lamb. Verhoeven, 6e J. Kipping, 7e en Eer volle Vermelding K. Broumels. Zeer Eervolle Vermelding, Jac. Wassenaar. Klasse: Oude Duiven, le prijs J. v. Veldhoven, 2e J, Ver- wiel, 3e Lamb Verhoeven. 4e en Zeer Eervolle Vermelding, André Verhoeven, 5e Th. v. d. Geld, 6e A Stam, Eer volle Vermelding K. Broumels. KlasseJonge Doffers, le en 5e Lamb. Verhoeven, 2eJ.v. Veldhoven, 3e. 6e en Eervolle Ver melding W. v. Bokhoven, 4e K. Brou mels Zeer Eervolle Vermelding, A. v. Ree. Klasse Jonge Duiven, le Jac. Wassenaar, 2e Th. v. d. Geld, 3e A. Stam, 4e K. Broumels. 5e J. Verwiel, 6e A. v. Ree, Zeer Eerv. Ver melding J Kipping, Eervolle Vermei ding W, v. Bokhoven. Schoonste Doffer. Jan Kipping. Schoonste Duivin K Broumels. In hooger beroep. In hooger beroep had zich te ver antwoorden H. R., fabrieksarbeider te Drunen. Verdachte stond voor de Rechtbank alhier terecht terzake dat hij den 7en Augustus 1927 te Vucht opzettelijk mishandelend J. Verspeek met een mes heeft gestoken en dezen pijnlijk heeft getroffen en bloedend verwond Verdachte werd te dier zake veroor deeld tot 3 mnd gevangenisstraf en kwam van zijn vonnis in hooger be roep. Als getuigen werden gehoord J. Verspeek, Ca. Back en Ma. Verspeek. Als getuigen a decharche waren gedagvaard M. van Doleweert, G. L. Boumans, A. v. Gestel en C. van Schapendonk. De adv.-gen, eischte bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op Mr. E. van Zinnicq-Bergmann. GEMENGD NIEUWS. In een perceel in de Roeterst- straat te Amsterdam is een 66 jarige man in bewusteloozen toestand en zijn 64 jarige vrouw dood aangetroffen. De oorzaak hiervan is vermoedelijk kolen dampvergiftiging. De man is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Nieuwjaarsnacht heeft in de wo ning van zekeren D. te Kaalheide— Kerkrade een vechtpartij plaats gehad tusschen verschillende personen, J.L. een gehuwd man, kreeg een diepen messteek in den hals. Hij is op me disch advies naar het hospitaal over gebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. De dader is voortvluchtig Volgens een bericht uit New- York heeft er in Nicaragua weer een ernstige botsing plaats gehad tusschen Amerikaansche marinesoldaten en op standelingen, waarbij aan weerszijden tal van dooden en gewonden gevallen zijn. Een bataljon bestaande uit Ameri kaansche soldaten en nationale gar disten. werd door de opstandelingen gevangen genomen. Volgens nadere berichten uit Mana gua heeft de botsing tusschen de Amerikaansche marinesoldaten en de opstandelingen in de buurt van Quilali plaats gehad, dat één der voornaamste steunpunten van Sandino is. Sandino is, zooals men weet de lei der der liberalen, die van de afspra- cen tusschen generaal Moncada en de Ver. Staten getroffen, niets wil weten. Zooals bekend, steunen de Ver. Staten den staatspresident Diaz De regeering van Nicaragua gelooft, dat de opstandelingen geoefend worden door buitenlandsche officieren. Volgens mededeeling van het depar tement van marine zal binnenkort een detachement, 5 officieren en 150 man sterk, uit New—York vertrekken naar Nicaragua. Een ander detachement van 200 man s reeds in December in Nicaragua aangekomen. De beide grootste Transatlanti sche lijnen van Groot Britanië de Cunard Line en de White Star Line streven er naar aanspraak te kunnen maken op het bezit van het grootste passagiersschip. De White Star Line heeft nu bij de befaamde scheepsbouwers Harland en Wolft te Belfast een schip besteld, dat grooter en langer is dan de „Ma- estic" die 56.550 ton meet, 208 meter lang is en op het oogenblik het grootste schip van de wereld. De Cunard menschen zitten echter niet stil en overwegen den bouw van een 60.000 ton groot luxe passagiers schip. Het schip zou een lengte hebben van ruim 300 meter. Alle klassen zullen zoo luxueus mogelijk worden ingericht. Wanneer de bouw zal aan vangen is nog niet bekend, maar waarschijnlijk zal een der werven langs de Clyde of de Tyne de geluk kige zijn. In antwoord op de concur rentie die vreemde maatschappijen deze lijnen aandoen, zijn de „Anuita- nia" en de „Maureiania" geheel ge moderniseerd en zoo geriefelijk ge maakt voor hun passagiers als maar eenigszins mogelijk is. Het nieuwe schip van de White Star Line zal een motorschip worden Dit beteekent een geweldige overwinning op het stoomturbine systeem. Het grootste bestaande motorschip is het ltaliaansche passagiersschip „Augustus", dat 33.000 ton meet. Het nieuwe motorschip van de White Star Line wordt dus bijna tweemaal zoo groot. De snelheid zal bijzonder groot zijn. De kiel zal worden gelegd, zoodra een der hellingen te Belfast vrij is. Van Amerika verwachten deze con- curreerende maatschappijen blijkbaar geen mededinging. En toch.... de Ame rican Shipping Board wil tien snel- stoomers inde Transatlantische vaart brengen. Deze schepen moeten een snelheid van 33V2 mijl per uur loonen, dat is dus 6 mijl meer dan de „Mau- retania". Zondagmiddag heelt te Olden- zaal een ernstig motorongeluk plaats gehad. De 21 - jarige Haarman uit Lem- seis nabij Oldenzaal, die een pas ge kochte F.N. bereed, slipte bij het ne men van een bocht in deOotmarsum- sche straat. Hij werd bewusteloos opgenomen en in een nabij gelegen woning gedragen, waar hem genees kundige hulp verleend werd. Met een zware hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis vervoerd waarde jonge man aan de gevolgen is overleden. Telefoonkantoor te Waalwijk is aange sloten onder tel. no. 141 Autogarage Centraal, Stationsstraat 127. MARKTBERICHTEN. Vee en Taar den. ROTTERDAM, 3 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 169 paar den, 3 veulens, 864 magere runderen, 796 vette runderen, 183 vette kalveren, 606 nuchtere kalveren, 90 graskalve ren, 233 schapen of lammeren, 46 biggen, 19 bokken of geiten en 8 overloopers. Prijzen per 2 K.G. Koeien 30-34, 42-45, 49-62 ct ossen 38, 42—45, 47—50 ct.stieren 39, 42, 4548 ct.kalveren 60—62'/a, 72'/2—77'/2, 85—90 ct. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien f 200-420, kalfkoeien f 210-425, stieren f 120—480, pinken f 125—150, graskalveren f 60 110, vaarzen f 175- 225, paarden 200—300, slachtpaarden 100—175, hitten f 100 175, veulens t 75 100, biggen, f 7—13, per week f 1.20—1.60, overloopers f 20 28, Fok nuchtere kalveren f 20—26, slacht dito f 1317. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen matig met tame- lijken handel en vrijwel dezelfde prij zen van gisteren. Een enkel puik beste spoelingkoe werd nog tot 3 cent boven noteering verhandeld. Stieren met korten aanvoer, tamelijken handel en ongeveer de prijzen van de vorige week. De aanvoer van vette kalveren was zeer matig. Begin markt was daar tamelijk vluggen handel en ruim prijs houdend. Een prima best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. De afloop der markt was iets flauwer. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien nog redelijk. Daar was iets meer handel dan vorige week, zoodat de prijzen van j.l. Dinsdag gemakkelijk bedongen konden worden. Jongvee nog tamelijk ter markt met stillen handel en prijshoudend. Gras kalveren weinig aangevoerd, daar was nog al handel voor de dood, overigens zeer lui. De prijzen bleven op dezelfde hoogte. Nuchtere fok en slachtkalve- ren waren iets ruimer aangevoerd, met langzamen handel en lagere prijzen. De aanvoer van werkpaarden, slacht paarden, hitten en veulens was matig en over het algemeen hauwen handel met ongeveer de oude prijzen. De aanvoer van biggen was zeer gering, weinig handel en weinig verandering in de prijzen. Overloopers weinig ter markt, met flauwen handel en geen verandering in de prijzen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Vermakelijkheidsbelasting. Over het afgeloopen jaar 1927 be droeg de opbrengst der belastingen op vermakelijkheden totaal f 6283 271 /a. TELEFOONDIENST. Wijzigingen Bij het Telegraaf- en AGENDA'S. WAALWIJK. Woensdag 8 uur. Witte Bioscoop, De Groote Parade". Donderdag V\2 uur. Repetitie voor de adspiranten en 8!/a uur voor leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8'/2 uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/3 uur repetitieTavenu. Vrijdagavond 8'/4 uur. Repetitie Waalwijks Gemengde Zangvereeniging voor dames en heeren, Hotel Verwiel. Zaterdag 8 uur. Bestuursvergadering Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak", Mannenkoor. ADVERTENTIëN. doet men goedkoop en netjes bij Vooreinde 3, BAARDWIJK Voor in het jaar Steedshet nieuwste op dat gebied. Voor goedkoop enlangdurig werk, duizenden allernieuwste stalen behang, kunnen wij het beste slagen bij Huisschilder en Decorateur, WAALWIJK (voorm. Besoijen.) Aan allen een Gelukkig Nieuwjaar. 39532 voor. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DUIVENSPORT.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6