IEECUUI IET Ml Draagt m DRDKWERK-ORDERS aan ons op. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Schilderstuk Theo van Delft. Wij exposeeren vanaf lieden in onze vitrine liet prachtige schilderij van Theo van Delft, „Drunensche Duinen' aangeboden door het personeel der drukkerij. Benoeming. Bij Kon. besluit van lü Januari is opnieuw benoemd, met ingang van 25 Januari, tot burgemeester der gemeen te Dongen J. L. Switzar. Geslaagd. De heer P. van der Linde behaalde het praktijk—diploma Engel:ch „Mer- curius". Geslaagde werd opgeleid door Mej. L. van lersel alhier. Onderling Veefonds. In het Caté van den heer W. van Beers werd Dinsdagavond de alge meene jaarvergadering gehouden van het Onderlinge Veetonds. Na een welkomstwoord van den voorzitter den heer H. Hoffmans, bracht deze verslag uit omtrent den finan- cieelen toestand over 1927. De Voorzitter licht bij dit financieel overzicht toe, dat reeds 't begin van 1927 voor de veehouders minder gun stig is geweest, wat natuurlijk zijn terugslag niet miste op de Kas van het fonds. Hierna kwam aan de orde, de ver» kiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding. De aftredende leden R. v. d. Broek, E. van Spaandonk en Van Heesbeen werden herkozen. Bij de verkiezing van twee schatters wordt opgemerkt dat het niet in hei belang van het fonds is te achten, wanneer zooals tot nu toe gebeurde, twee schatters tegelijk aftreden lm mers opent zich dan de mogelijkheio dat bij verkiezing twee nieuwe schat ters worden benoemd, die zich dar» zonder directe leiding alleen moeten oriënteeren In de nieuwe werkzaam- heden. Voor een goede functioneering van het fonds wordt het wensche- lijk geacht, dat de schatters om beur ten aftreden. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. De heer Klerkx werpt de vraag op, of het niet wenschelijk is om er nog een schatter aan toe te voegen. De Voorzitter ziet er de noodzake lijk niet van In. Al meer dan 27 jaren hebben twee schatters 't werk naar benooren verricht. Waarom zal men nu een verandering maken, die boven dien voor het fonds meerdere uitgaven meebrengt. De vergadering is van gelijke ge voelens en hecht ook goedkeuring aan 't voorstel de schatters om beur ten te laten aftreden. De heer v. d. Broek werd met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl de heer van Dalen het vol gende jaar zal aftreden. Rondvraag. Naar aanleiding van een opmerking van het lid P. v. d. Broek, dat hem bij uitkeering van een koe l5°/0werd gekort, zegt de Voorzitter dat zulks geschiedde overeenkomstig de bepa lingen van het reglement, waaraan de heer v. d. Broek zich niet stipt ge houden heeft. Ter verontschuldiging voert het lid v. d. Broek aan, dat door hem geheel tergoedertrouw werd gehandeld. De Voorzitter wil hieraan niet twijfelen, doch legt er den nadruk op, dat het Bestuur niet anders kan han delen. Wil de vergadering zich echter an ders uitspreken en v. d. Broek de 15°/o restitueeren, zoo heeft Spr. daar- tegen geen bezwaar. De heer Klerkx wijst op de konse- kwenties. In den loop van het jaar werd bij meerdere leden het reglement toegepast en 15°/0 op de uitkeering gekort. De Voorzitter merkt op, dat men ieder geval op zich zelf heeft te be- oordeelen. In stemming gebracht wordt met 19—18 stemmen besloten het inge houden bedrag niet te restitueeren. Het lid van Daelen geeft aan de ver gadering ter overweging de wensche lijkheid, dat voortaan de boeken en bescheiden door een uit de leden te benoemen commissie van onderzoek worden gecontroleerd. De vergadering ging hiermede ac- coord. Op het voorstel van v. Daelen om de contributie met de helft te verlagen, als er een bedrag in kas is. dat de f 1000 te boven gaat, wordt niet ingegaan. Besloten werd nog de algemeene jaarvergadering boetplichtig te stellen op f 1. Aan 't financieel verslag ontleenen wij het volgende Saldo in kas per '/i '27 f 656.96 Ontvangen aan premie en verkocht vee f 1902.43 f 2559.39 Betaald aan schade en salaris I 1417 50 Saldo per '28 f 1141 89 Verzekerd vee per Januari schatting 380 stuks voor eene waarde van f 74960,-. Lager onderwijs. Woensdagavond ten 8 uur had ten raadhuize eene vergadering plaats van de comissie van toezicht op het Lager onderwijs. Door den voorzitter der comissie, den heer G. de Vries werden de nieu we leden, de heeren A. van Gent en J. Tielen geïnstalleerd. Daarna werd besproken het opma ken v-an't jaarverslag, naar aanleiding van de mededeelingen van verschil lende schoolhoofden en van de be vindingen der commissie op hare schoolbezoeken. Het instituut „schoolartsen" kwam ter sprake en 't bleek dat deze be langrijke aangelegenheid de grootste belangstelling van de commissie heefi, waarvan aan de gemeente in 't jaar rapport zal worden blijk gegeven. Waalwijksche Muziekschool. Het bestuur der Waalwijksche Muziekschool kwam Woensdagavond in vergadering bijeen, waarbij ook de voorzitter van Waalwijks Belang te genwoordig was. Met genoegen kon geconstateerd worden dat de school zich in groeiende belangstelling mag verheugen, Werd in October 11. begonnen met 15 leerlingen, thans worden delessen trouw en met groote ambitie gevolgd door 24 leerlingen. Deze lessen, geleid door den heer F. van Amelstoort, voldoen uitstekend en worden gegeven in een der lokalen der openbare school, volgens de methode SchmeenkMaat en toon. Het aantal contribuerende leden bedraagt 16, donateurs 15 en begun stigers 5. Deze getallen mochten o.i. voor een belangrijk instituut als de muziekschool wel heet wat hooger zijn. R. K. Vrouwenbond. Algemeene Vergadering van den R. K. Vrouwenbond op Woensdag 18Jan. 's avonds om half acht in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging, Door de tooneelclub van den R. K. Vrouwenbond zullen twee mooie blij spelen opgevoerd worden. De nieuwe kaarten voor 1928 zullen door het bestuur aan het loket worden afgegeven, en tegelijk de contributie worden geind. Na-inlevering Rijksgoederen. Door den Indeelingsdistricts Com- mandant te 's-Hertogenbosch is be paald dat de na inlevering van de rijksgoederen voor dedienstplichtingen der lichting 1912 zal plaats hebben op navermelde plaatsen, datums en uren Te Breda, R K. Mil. Vereeniging, op 6 Februari 9.30 uur voorm. voor de verlofgangers uit de gemeenten Breda. Oost rhout, Made ca, Princenhage, Ginneken ca. en Etten c.a. Te Tilburg, Markt No. 5, op 9 Februari 9 uur voorm. voor de ver lofgangers uit de gemeenten Tilburg. Hilvarenbeek, Dongen, Baarle Nassau en Loon op Zand. Te Waspik, voorm. O.L. School,op 11 Febr. ll uur voorm, voor de "ver lofgangers uit de gemeenten Werken dam, Dussen, Drunen, Waalwijk, Raamsdonk, Sprang-Capelle, Wijk c a, en Eethen. Te 's-Hertogenbosch, Stadhuis in gang Ridderstraat, op 17 Februari 9 30 voorm. voor de verlofgangers uit de gemeenten 's Bosch, Nuland, St. Michiels-Gestel, Vlijmen en Helvoirt. Aantal leerlingen bij 't L. O. Bij het einde van 1927 werden de L. Scholen in onze gemeente als volgt bezocht: R K Meisjesschool (Min Loeffstraat) 115 m Idem (Grootestraat 244) 364 m. Openbare School 49 j. en 36 m. Nuts U. L. O. School 25 j. en 16 m., R. K. Jongensschool St, Petrus A 252 j., Idem B 250 j., R K. Meisjesschool (Grootestr 58)69 m., R K. Jongenssch, 58a) 88 j. In totaal 1264 leerlingen. Die jahreszeiten. Waalwijks Gemengde Zangvereni ging, heeft de oorspronkelijk vastge- stelde entréeprijzen, voor de groote uitvoeringen van „Die Jahreszeiten" op 23 en 24 Januari a s, verlaagd om daardoor iedereen in de gelegenheid te stellen deze uitvoeringen bij te wonen. De entréeprijzen zijn nu Maandag, Eerste rang f 1 00, tweede rang f0 60 Dinsdag. Eerste rang f2.40, tweede rang f 1.00. Belasting inbegrepen. Zie verder annonce in dit blad Omtrent den tenor, den heer Theo de Vries, die zijn medewerking zal verleenen bij de a.s, uitvoeringen van „Die Jahreszeiten", lezen wij de vol gende recensies Gemengd Koor, Voorschoten (Das Lied v. d. Glocke). De tenor, de heer de Vries, die met den heer Carozijn medewerking verleende op het concert bezit een stem, die zich kenmerkt door warmte zuivere intonatie en schoonen glans, een waardig lid der Madrigaal-vereeniging' Oratorium-Vereeniging, Vlissingen, (Weinachtsoratorium van Bach). Zijn stem is prachtig. Hij zingt gevoelig en fijn en is in de krachtige recita tieven ook bijzonder goed. Zijn aria: „Ich will nur dir zu Ehren leben" deed ons zóó genieten, dat wij hopen dezen zanger nog eens hier te krijgen. Wat zouden wij hem gaarne eens in „Elias" hooren. Gemengde Zangvereeniging, Schie dam (Psalm 95 van Mendelsohn). In dit stuk trad de heer de Vries als tenor op en liet het publiek genieten van zijn mooie volle tenorstem en zuiveren zang. Gok in de hooge tonen is het geluid zeer goed, vooral als ff. gezongen wordt, Liederenavond te 's Gravenhage. Hij beschikt in de eerste plaats over een geweldig stel longen om jaloersch op te worden en hij kan steeds ge- wenschte variaties in zijn stem bren gen, die zeer zeker een grootere zaal beheerschen kan. Het was een avond van kunst. Waalwijksche Kegelclub. Het bestuur vanbovengenoemde kegelclub is thans saamgesteld als volgt: Jan Pulles-Hens, voorzitterP. Bier- laagh, secretaris H. Aarts, penning meester en J. Kools, baancommissaris. De jaarlijksche feestavond zal ge houden wordenop Dinsdag 17 Januari, als wanneer ook het prijs-en konings kegelen zal plaats hebben. Houder van dezen eeretitel is thans de heer Pulles. Chr. Jongelings-vereeniging. Voor de Cnristelijke Jongelingsver* eeniging „Immanuel" te v.m. Besoijen, noopt as. Woensdag 18 Januari des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk aldaar op te treden Ds. H. A. de Geus van Waddinxveen. Bond van Kruisboogbonden in Noord Brabant. Zondag 15 Januari zal in het café van den heer A. M. v. d. Ven te Vlijmen, ten 2 uur. een vergadering gehouden worden door afgevaardigden van de in Noord Brabant bestaande Kruisboogbondcn om te komen tot oprichting van een bond voor geheel Noord Brabant. Concert Liedertafel. Aangaande de solisten, die a.s. Maandag op het groot Januariconcert hunne medewerking verleenen, willen wij nog even mededeelen dat Mevr, Vekemans-Teppema, de ster van de Nijmeegensche Opera, inde „Trouvère van Verdi „Sepan" van Niels e. m. a. werken, de schitterendste triomfen vierde en haar zang en actie door alle critici zeer gunstig beoordeeld werden. De heer Hollaers, heldenbariton uit Eindhoven, die tal van malen reeds voor de microfoon zong, geniet sinds lang een gevestigde reputatie, zoodat wij over hem hier niet verder behoe ven uit te weiden. Zal de Sopraan ons onthalen op een serie keurige liederen van Schubert en Reynaldo Hahn, de bariton geeft een viertal aria's uit de werken van Mas senet, Verdi en Leoncavallo, terwijl beiden naast elkaar zullen optreden in het prachtige duo uit de opera „Hamlet" van A. Thomas. Ook de Liedertafel voert, behalve een paar reeds bekende groote werken nog een paar nieuwe koren uit, w o. „Abendfriede am Rhein" van Neuman. Het gemengd koor zal ten gehoore brengen „Zigeunerleven" van Schuman en .Idylle" van Wierts; dit laatste koor is door den Componist opge dragen aan T.A.V.E.N.U. en den dir. Jac. Sars, De heer Jan Verhoeven verzorgt wederom het accompagnement. Met reden dus mag een zeer druk bezoek as. Maandag 16 Januari ver wacht worden. Vernieling. Door tot heden nog onbekend ge bleven personen werden vernielingen aangericht aan 't voetbalveld en kleed lokaal van de voetbalclub van het Jongenspatronaat te v.m. Baardwijk. De vernielzuchtigen hebben de deur van het kleedlokaal opengebroken en alle ruiten vernield. De politie heeft een en ander in onderzoek. Straatschenderij. Tegen L. v, B. alhier werd door de politie procesverbaal opgemaakt we gens straatschenderij. Door de politie alhier werd tegen D. v. R., woonachtig te Almkerk pro cesverbaal opgemaakt ingevolge de trekhondenwet. Missie-naaikringen. De Missie naaikiingen in de viei verschillende parocnies onzer gemeente zijn ijverig bezig met de voorbereiding eener tentoonstelling van de door haai vervaardigde artikelen voor de missie, n.l. ten behoeve der missionarissen hunne kerken enz en van die huis houdelijke artikelen geschikt voor prijzen, verbonden aan een daarbij te houden verloting, bazaar of i. d. Zoo wordt door den missienaaikring van St, Jan Baptist eiken Donderdag bijeenkomst gehouden in een der lo kalen bij de Eerw. Zusters, waar druk gewerkt wordt. De bedoeling is eerlang, de datum is nog niet bepaald, die tentoonstelling te houden gezamenlijk, vermoedelijk in 't Bondsgebouw, hoewel iedere afdeeling afzonderlijk blijft. W.G. V. In ons verslag van de W.G V.— uitvoering j 1. Woensdag is een ver gissing begaan. We schreven ril. dat ook het lyihniischturnen werd uit gevoerd op de muziek van v. d. Akker. Deze eer moet echter toegeschreven aan den heer fan Princen, die gtheel belangeloos zijn medewerking heef verleend, ook gedurende alle oefen dagen voor de groote uitvoering Hiervoor komt hem zeer zeker een hartelijk woord van lof en dank toe Keuringsdienst van Waren. Door den Keuringsdienst van Waren district 's Bosch werden voor deze gemeente over het 3e kwartaal 1927, de volgende werkzaamheden verricht totaal aantal inspecties van winkels, pakhuizen, enz. 138, totaal aantal inspecties van bakke rijen 36, totaal aantal genomen monsters vollt melk 159, hiervan ondeugdelijk van samenstel ling 4, totaal aantal genomen monsters vai andere waren 12, totaal aantal ter plaatse van verkooj afgekeurde panijen 4, totaal aantal waarschuwingen 1, totaal aantal mededeelingen en uit noodigingen 3, Totaal aantal processen—verbaal 1. Federatie van Vereenigingen van Ncderlandsche Lederfabrikanten. Op Maandag 9 Jan. 1928 had te Utrechteene vergadering plaats van de „Zoolleercommissie" der federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Le derfabrikanten, waarop als gast aan wezig was Ir. H. van der Waerden, Directeur van het Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst ten bate der Le derindustrie te Waalwijk. Na uitvoerige discussies kwam men unaniem tot de volgende conclusies 1. Er bestaat geen wetenschappelijk verband tusschen het percentage uit- waschbare organische stoffen en de kwaliteit van het leder; 2. Wetenschappelijk is tot nu toe niet vastgesteld het minimum- of maximum percentage aan uitwaschbare stoffen, dat in leder moet of mag aanwezig zijn, zoodat tot dusverre gestelde normen als willekeurig moe ten aangemerkt worden 3. Theoretisch is het mogelijk, zoodanige stoffen in leder in te bren gen, dat het gehalte aan U. O. S. procentsgewijze verminderd word waardoor het stellen van normen de oneerlijke concurrentie kan in de hand werken 4. De begrippen „verzwaard" en „overladen" moeten streng gescheiden worden. Indien men een norm voor uitwaschbare organische stoffen mocht aannemen, dan kan leder, met een hooger percentage U.O.S. slechts als „overladen", doch nimmer als .ver zwaard" worden betiteld. De heer Van der Waerden ver klaarde zich bereid, proeven te nemen, teneinde de practische mogelijkheid van de in conclusie 3 bedoelde met hode na te gaan en hierover t.z.t. te rapporteeren. Na binnenkomst van dit rapport zal de commissie nader ver gaderen. E.L. en „Ons Genoegen, beide te v.m. Baardwijk. Daar de eerste wedstrijd in een ge lijk spel eindigde, zal ieder voor zich er alles op zetien om de overwin ning te behalen en kan men dus van een spannerder wedstrijd verzekerd zijn Aan«* p b?lt zeven. B il ja rUvedstrijd. Hedenavond zal een biljartwedstrijd gehouden worden tusschen de „Waal wijksche Biljartclub" en „Amusement" welke gespeeld zal worden in de zaal van den heer A. van Berkel. Eindigde de eerste wedstrijd, welke gespeeld werd in het café van den heer N. van Loon, in een sprekende overwinning voor „Amusement", het zal thans de taak zijn van de „W.B.'C." om, te trach ten revanche te nemen. Aanvang der wedstrijden 8 uur. Bramdtoeer. In tegenwoordigheid van leden en eereleden hield de Waalwijksche Brandweer Donderdagavond in Hotel Verwi'el een feestvergadering, die met een gezellig diner werd besloten. Waakvijks Symfonie-Orkest. Naar wij vernemen is de heer Mr chels uit Hintham aangesteld als in structeur bij het Waalwijks Symfonie- Gezelschap. De benoeming moet wederzijds als een voorloopige worden beschouwd. Rij kshengs tenke urm g. Men deelt ons mede, dat op 16 Febr. a.s. des nam. 2£ uur alhier de voor- jaars-rijkshengstenkeuring zal worden gehouden. j A ut o-Garage Centra al". Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie van Auto-Garage „Centraal", der firma L. Janssen Co., waarin zij bekend maakt, dat zij hedenmiddag 24 uur, in de Stationsstraat no. 127, haar nieuwe Showroom, annex garage zal openen. Zooals we reeds vroeger schreven, heeft deze ondernemende firma het pand, waarin vroeger gevestigd was de Geldersche Lederhandel, voor haar be drijf laten ombouwen. Het punt is o. i. zeer gunstig gelegen en aan de goede Een ervaring en een vertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BILLI|KEN PRIJS.- WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN. Zakkalendertje. Wij ontvingen een keurig verzorgde zakkalender over 1928 van den heer C. L. Simons, hoofdvertegenwoordiger der S. A. des Produits Clermont et E. Fouet te Parijs. Biljarten. a.s. Zaterdag 14 Jan. zal in 't café „'t Vosje" de return wedstrijd gespeeld worden tusschen de Biljartclub U.T. reputatie, welke de firma Janssen zich in liaan branche spoedig wist te verze keren, zal zij van hier gemakkelijk de noodige expansie weten te geven. Aan de voorzijde van het verbouwde pand bevinden zich de Showroom en werkplaatsen. Do Showroom heeft wel iswaar geen bijzonder groote afmetin gen, maar biedt toch voldoende ruimte om een paar groote luxe auto's te ex- poseeven. Een groote spiegelruit laat een ruimen blik naar binnen toe. Wij kunnen belangstellenden werke lijk aanraden hedenmiddag bij de ope ning eens een kijkje te gaan nemen, waarbij men zich tevens kan overtui gen van de degelijkheid en luxe der nieuwste Brothers Automobielen. De firma Janssen Co. wenschen wij met deze nieuwe, of juister, ver nieuwde onderneming, veel succes. Adresboek. Als een uitgave van N.V. Bijlstra's Reclame-Adviesbureau in Den Haag is verschenen de eerste jaargang van het „Officieel Adresboek voor de Ne derlandsche Leder- en Schoenindustrie met aanverwante bedrijven". Een lijvig en goed uitgevoerd werk van 350 pagina's, dat de adressen bevat van al die zaken, die met de schoen- en lederindustrie verband hou den, in den ruimst genomen zin des woords. Men vindt er de schoen- en leder fa brikanten naast de grossiers, de hui denhandelaars, evengoed als de hande laars in looistoffen, chemicaliën, in 't kort, men vindt er alles wat men in z'n bedrijf noodig kan hebben. Om deze reden en om de zorg die er aan besteed is om het een l»etrouwbare wegwijzer te maken, zal dit adresboek zijn weg wel vinden, wat wij het gaarne toewen- schen. MEEUWEN. Naar wij vernemen is door het Raadslid van Buuren in ver band met de aanstelling van een be zoldigd ambtenaar ter secretarie der gemeente Eethen, het navolgende ad res aan de Kroon verzonden: I Nr. Zaterdag 14 Jan. 1928. 51e Jrg. WAALWIJK, 13 Jan. 1928. Trekhondenwet. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, te 's-Gravcnhnge, Geeft met verschuldlgden eerbied te kennen, de ondergeteekendc Dirk van Buuren, lid vnn den Raad der Gemeente Eethen; dat door den Raad in zijn vergadering van den 20 December 1927 met 5 tegen 1 stem is besloten om aan een ambtenaar ter secretarie der ge meente Eethen en jaarwedde te verleenen van 400; dat dit besluit is genomen in een besloten ver gadering; dat het nemen van een dergelijk besluit in strijd is met het bepaalde bij artikel 14 der Gemeente wet, aangezien het hier betreft eene uitgaaf op de Bcgrooting niet voorkomende of wel de uitge trokken post te boven gaande; dat de behandeling van dit punt niet op het convocatiebiljct voor genoemde vergadering was vermeld; dat niemand voor deze vergadering In kennis was gesteld met de benoeming van een ambte naar ter secretarie; dat deze benoeming vermeld stond onder de rubriek plaatselijk nieuws in het Nieuwsblad voor het I.and van Heusden en Altenn van 16 De cember 1927, alwaar te lezen stond: Gcnderen. Tot ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer H. A. Vos te Veen, thans werkzaam als volontair; dat deze benoeming dus heeft plaats gehad zeer kort voor bovengenoemde vergadering; dat ondergctcekende in die besloten vergade ring een voorstel heeft Ingediend tot aanhouding van dit punt tot de volgende vergadering, hetwelk

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9