Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witt© 'Rozen QÜIS MOM FLERETi FE 1 L L E T O UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Dr. SCHAEPMAN voor 25 jaren overleden, „Quis non fleret!" Zoo luidde vóór 25 jaar het telegram dat de Neder- landsche Minister President Dr. Abra ham Kuiper zond aan de te Rome vertoevende Nederlanders, die treurden om de lijkbaar van Dr. Schaepman, die op 21 Januari 1903 zijn schoone ziel aan den Schepper had overgege ven. Quis non fleret! Wie zou niet wee- nen bij het schier onherstelbaar ver lies dat Katholiek Nederland door den dood van zijn grooten voorvechter, van den strijder voor God en Kerk op deze stonde leed. Op een leeftijd waarop men nog zoo veel van hem mocht verwachten op 58-jarigen leeftijd stierf voor 25 ja ren, in den schaduw van het Vaticaan, in de nabijheid van den H. Vader, waarvoor hij steeds gestreden had met al de vurigheid zijner ziel. de grootste Katholieke Staatsman die wij ooit in ons Vaderland hebben gehad. Hij, de onversaagde man der leerplichtwet, persoonlijke dienstplicht, gelijkmaking van 't onderwijs, enz. waarvoor hij streed en leed. Wat ging er een trilling van ont roering, niet alleen door de Katholieke wereld, maar door geheel ons land, toen deze droeve mare bekend werd. Wat een verwachtingen werden den bodem ingeslagen, wat een schoone toekomst scheen verloren. Maar Goddank, de geestdrift om het werk van Dr. Schaepman te behouden niet alleen, maar om het tot grooteren bloei en volmaaktheid te brengen, laaide weldra op, en één in geloof, 17) Sigrid richtte zich hoog op. „Ik behoef niet geholpen te worden", zeide ze met vijandigen blik. „Wij heb ben inderdaad eenige vragen lot haar gericht bijv. waar je was, en ze zag je zonder dralen in den bloemenwinkel het boquet van orchideeën kiezen. Ove rigens waren hare woorden tamelijk onsamenhangend zij sprak van scha duwen, van eene vrouw, die ze beurte lings voor zichzelf, voor mij en vooi een oud portret van papa hield, en toen noemde ze meermalen de witte rozen van Ravensberg. Wat is dat? Ik heb er nooit iets van gehoord." „Een legende", antwoordde vorst Hoehwald, die aandachtig geluisterd had. Toen ging hij een paar maal de kamer op en neer, terwijl Sigrid haar vlammende oogen op hem gevestigd hield. „Heb ik je voldoende ingelicht?" vroeg ze eindelijk. „Zeker." Weder bleef hij voor haar staan en legde de rechterhand op haar schouder, eene aanraking, waarbij haar eene rilling door de leden voer en één in overtuiging zetten Neerlands Katholieken zich aan den Arbeid om het grooische gebouw der Katholieke Staatspartij te verstevigen en stteds hechter en grooter te maken. 25 jaren zijn thans verloopen sinds den noodlotttgen Januari-dag van het jaar 1903. Het werk van Schaepman heeft hon derdvoudig vruchten afgeworpen. De Katnolieken in Nederland, heb ben zich opgewerkt tot de grootste partij in den lande, een partij, waar mede danig rekening wordt gehouden. Ontzaggelijk is het wat wij aan Dr. Schaepman hebben te danken en wan neer men een vergelijking maakt tus schen de jaren toen L)r. Schaepman voor het eerst in het openbaar optrad en thans, wanneer men de geschied- boeken openslaat en de positie der Katholieken vergelijkt met die van thans, dan krijgt men een flauw besef wat wij op godsdienstig, cultureel en politiek gebied aan den Doctor te danken hebben. In zijn geboorteplaats inTubbergen werd verleden jaar zijn standbeeld op gericht. Massiet staat de hoekige zware figuur op zijn voetstuk en schouwt over het Twentsche land dat hem zag geboren worden. Zijn devies Credo pugno, ik geloof, ik strijd, het is gebleven de strijdkreet voor ons zijn nazaten, die het goed dat hij heeft veroverd hebben te ver dedigen. Credo pugnol Gelooven en strijden, strijden tegen ongeloof en zedenver wildering, strijden voor de rechten der Kerk, voor godsdienst en maatschappij, dit heeft Dr. Schaepman ons geleerd, dit is het waaraan wij op dezen dag met dankbaarheid mogen denken. Dr. Schaepman. De Tilb. Crt. schrijft: Vandaag is het 25 jaren geleden dat Dr. Schaepman stiert. Heel Katho liek Nederland huldigt op dezen dag zijne nagedachtenisen de nieuwe zij het bloed uit baar wangen voelde wijken. Maar zij bleef hem nog steeds strak aanstaren. „Sigrid", zeide hij ernstig en zacht op de hem zoo eigen hartelijken toon. „Sigrid", van morgen af aan, zal ik den titel van broeder voor je dragen, en het is mijn vaste en innigste voornemen in raad en daad een goede broeder voor je te zijn. Maar iedereen heeft, zooals men zegt, z'n zwa_kke zijde, hoe wel ik die juist voor mijn sterkste houd Iris! Ik zou in dit opzicht geen grenzen kennen, waarneer ik daar in getroffen werd. Ik waarschuw je er dus voor en verbied je eens en voor altijd, ooit weder hypnotische proef nemingen met Iris te doen, noch te dulden dat anderen het doen. Ik behoor niet tot hen, die iets voor den tweeden keer wenschen te zeggen, een enkele overtreding van dit mijn verbod verbod, zeg ik en wij zijn voor al tijd van elkaar gescheiden. Ik hoop, dat je mij begrepen hebt". Sigrid knikte stom zij vreesde, dat ze zou gaan schreien, wanneer ze den mond open deed. „Ik leef graag met iedereen in vriendschap", vervolgde hij vriende lijk, „en onmin met jou,. Sigrid, die voor mijne vrouw steeds een liefdevol le zuster bent geweest, zou mij ten zeerste spijten. Maar het zou onvermij delijk zijn. Eerbiedig dus rnijn verzoek. Je verbod!" „Mijn verbod en laat ons vrien den blijven. Goeden nacht, Sigrid!" „Goeden nacht!" De eerste Mei brak schil'ierend aan, de zon scheen vriendelijk, die lucht was actie voor een Partijbureau slaat onder de banier, die zijn naam is, bij ons volk in. Als beste waarborg van succes. Het mag. Schaepman is de eigenlijke stichter der Katholieke Staatspartij. Welke naam is dus beter geschikt dan de zijne, om deze actie te dragen Maar het is Schaepmans grootheid, dat hij, partijstichter zijnde, nooit partijman is geweest in den verkeer den en beperkten zin. Dat is hem, door degenen, die ook toentertijd Katholieke partij en Katho lieke Kerk al te zeer vereenzelvigden, zwaar aangerekend. Hij is er om aangetast in wat hem het hoogst en dierbaarst was. En de strijd dien hij door alle verguizing heen, moedigen onversaagd volhieldde vrijheid die hij zich voorbehield de kracht zijner persoonlijkheid, die algeheele opgang in de collectiviteit der partijmeening in de beslissende ure terecht weigerde juist die dingen zijn het die zijne helder blauw en van de Alpenijnen blies een nauw merkbaar, koel windje over het land kortom, het was een echte huwelijksdag. De von Erlensteins waren hij hunne verhuizing naar Flo rence in de parochie te Or San Michele gekomen, en hier, in deze grootsche, in Gothischen stijl opgetrokken kerk, knielde voor het beroemde tabernakel van Andrea Orcagna, met zijn wonder schoon Madonna-beeld, de lieve, jonge bruid, getooid met krans een sluier, neder, het harte vol van diepen, heili gen ernst in dit uur, het keerpunt in het leven van twee menschen. Het dubbele „ja" was uitgesproken, de heiligste eed, die ooit van de lippen der menschen kan klinken, was gewis seld, en het pas gehuwde paar knielde voor het altaar neder, om een innig ge bed tot God te richten. Een kleine, kring, slechts bestaande uit den vader der bruid, de zuster van den bruide gom, de beide bruidsmeisjes Sigrid en Sascha, en hun getuigen Boris en de Cavaliere Spini was in de kerk te genwoordig. Nadat de plechtigheid was afgeloo- pen, begaf men zich weer naar het pa leis van den graaf, waar een kleine kring, die den feestdisch zou voltallig maken, reeds wachtte kostbare stof fen hingen in lange slepen over het Smyrnasch tapijt, briljanten fonkel den en schitterden in het zonlicht, en te midden daarvan stond vorstin Iris Hoehwald aan den arm van haar ge maal om de gelukw-enschen te ontvan gen, die haar met ongeveinsde harte lijkheid werden aangeboden. Het maal liep onder een vroolijk en ernstig gesprek voor de gasten gezellig figuur maken tot een groote en van tragiek niet ontbloote. Schaepman herdenkend en eerend herdenken we en eeren we zeer zeker de hooge beteekenis onzer partij, welker stichting ons Katholieke volks deel emancipeerde, doch herdenken en eeren we tevens dit mag nooit worden vergeten de grootheid eener karaktervaste persoonlijkheid, die ons, in dagen nu allerwegen de beteekenis der persoonlijkheid wordt verheerlijkt boven de beteekenis der partij, deze groote les geeft, dat beide vereenig baar zijn. Mits de persoonlijkheid niet alleen weet te handelen doch ook weet te dulden en te verdragenmits de partij niet worde een Procurstes bed. Dat is de groote les in politicis van Schaepmans leven. In het religieuse en Kerkelijke is dat leven en zijn vooral zijn dood en sterfdag een nog verhevener les en voorbeeld. Die ieder herdenke in de Intimiteit des harten 1 En met een gebed vóór hemen tót hem. BINNENLAND. Nederlandsche Middenstandsbank. Ir. Bongaerts President Commissaris. In de gisteren te Amsterdam gehoü den buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Middenstandsbank. waarin vertegen woordigd was f 800 000 aandeelen kapitaal, recht gevende op het uit brengen van 12 stemmen, werd het eenige punt der agenda: verkiezing van een commissaris in behandeling gebracht. Tot commissaris werd gekozen de heer ir. M. C. E. Bongaerts, oud- Minister van Waterstaat, die deze be noeming heeft aanvaard en in een, na afloop der aandeelhoudersvergadering gehouden bijeenkomst van den Raad van Commissarissen tot voorzitter van dien raad gekozen werd. De heer Bongaerts heeft zijn benoe ming tot president-commissaris aan vaard. Uit het mijnbedrijf. In de maand December 1927 pro duceerden de Limburgsche mijnen 9,040,000 ton steenkolen. Op 1 Jan. 1928 was het aantal arbeiders bij de Limburgsche mijnen werkzaam 34,464, tegen 33,049 op 1 Jan. 1927. De productie der Limburgsche mij nen over het jaar 1926 beliep 8 850 041. De productie in 1927 was 9.488 411 ton. In 1913 was de productie 1,873.079 ton. in 1915 2.202.148 ton, in 1917 3,700 925 ton. in 1922 3 570 260 ion, in 1923 5.282 032 ton. in 19246.179.006 ton en in 1925 7,116.260 ton. Opmerkenswaard is het feit, dat in 1927 het aantal ondergrondsche arbei ders de 25 000 overschreed De hoeveelheid geproduceerde steenkool per onriergrondschen arbei- der waren in 1927 378 ton, in 1926 366 ton en in 1925 314 ton. af, evenals altijd en evenals altijd ook als een kleine beproeving voor het bruidspaar, want bet mag dan in ernst of in luim zijn, maar om zich in proza of poëzie te laten huldigen, is en blijft toch altijd een beproeving. Eindelijk, eindelijk wenkte mevrouw Chrysopras, die in een kostuum van violetkleurig goudbrocaat majestueus genoeg als „bruidsmoeder" fungeerde, de jonge vrouw, en deze stond op om boven in haar slaapkamer het bruids gewaad met het reiskleed te verwisse- 1 n. Tegelijkertijd stond ook de graaf op, om zijn schoonzoon naar diens kleedkamer te brengen en zijne doch ter vóór hare reis, zonder bijzijn van vreemden, den vaderlijken zegen te ge ven. VI. Meer dan een jaar was er verloopen, en in het park van het slot Hoehwald bloeiden de rozen in fabelachtige pracht. Een jaar en drie maanden in de maat der eeuwigheid slechts een korreltje, en toch, hoe rijk, hoe onver getelijk heerlijk voor die twee geluk kige menschen op dit plekje der aarde, vol van poëzie der Noordsche kusten. Vijftien maanden van onverdeeld ge luk waren er voor Marcellus en Iris Hoehwald verloopen, vluchtig als een schoone droom, hoewel zij het eenza me Hoehwald niet dan één enkelen keer verlaten hadden. Weinige weken na hun huwelijk was graaf Erlenstein gestorven, alsof hij gewacht had totdat het kind van zijn hart, bewaard tegen de stormen des le vens, zich aan de zijde van den gelief- GEMEENTERAAD. DUSSEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmorgen ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van den Edel- achtb heer Snijders, burgemeester. Afwezig de leden L. van Drunen, A. Berm en Jongbloed. Bij de opening der vergadering wenscht de Voorzitter allen een ge lukkig en voorspoedig Nieuwjaar en hoopt dat de arbeid van den Raad in 1928 zal strekken tot heil en zegen voor de gemeente. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten een nota van aan merkingen op de gemeente rekening. den man bevond. Iris was met haar ge maal weer naar Florence gesneld en daar gebleven, tot men den graaf te San Miniato had bijgezet. Mevrouw Crysopras nam, op voorstel van haar broeder, Sigrid voorloopig bij zich in huis op, en Sigrid, die haar vader zoo bitter beweende, als haar koele natuur het toeliet, en zich in de eerste, heilige smart weer in liefde met Iris vereenig- de, nam dit aanbod gretig aan en stel de haar bezoek aan Hoehwald tot later uit. Nu volgde nog de regeling van de na latenschap, voorafgegaan door de le zing van het testament, dat tot alge- meene verrassing meer aanwees, dan men wel had vermoed. Iris' erfdeel was evenwel aanzien lijk, ja, meer dan het dubbele grooter dan dat van Sigrid, „ingevolge een le gaat van een peettante", zooals het tes tament luidde; deze zelfde peettante had aan Iris ook hare sieraden, be staande uit zeer schoone paarlen en an dere juweelen, vermaakt, waardoor Sigrid de sieraden barer moeder geheel alleen ontving, eene bepaling, die mevrouw Chrysopras vreemd en par- tijdig noemde, maar die Iris als zeer rechtvaardig en natuurlijk verdedigde, in welke meening zij door vorst Hoeh wald krachtig werd gesteund. Iris kreeg tevens het gesloten, met zwart fluweel bekleedde koffertje als 'n ver der legaat van de ongenoemde peet tante de sleutels er van bevonden zich in den verzegelden brief, dien de graaf haar nog zelf had overhandigd, om na zijnen dood door haar te wor den geopend. Wordt vervolgd. NUMMER 8. WOENSDAG 25 JANUARI 1928. 5le JAARGANG. De Echo van het Zuiden, WaliUksrkt en Langslraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". Uit het Duitsch van EUFEMINA VON ADLEBSFELD-BALLESTREM.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1