Tol loorlzelliog van ooze groole opruiming, Icclaiie-iligei in: Fa. 1. Frederih, Mag. Je Zoo", Usbeniel. Notaris Middelkoop Rectificatie. Echo-Puzzle. Kaatsheuvelsche inwoner op komst. PRACHT BEKLEEDE WIEG. BÉBÉ-AFTIKELEN. veilen en verkoopen Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Om onze vreugde hierover te doen blijken stellen wij beschikbaar voor den eerst ingeschrevenen nieuwen wereldburger van Kaatsheuvel (L. o. Z.) na No. 9999 een Prima wollen kousen Maat 0 1 2 3 4 5 6 7 Prijs 52, IJzersterke wollen Schoolkousen 59. 68, 79, 87, 99, 114, 125 ct. Maat 1—2 3 4 5— 6— 7 Kleur beige zwart. en Ongebl. borstrokken Maat (zw. gebreid) Prijs 30 Prijs 68, 84, 98, 108, 118, 128. 138 ct. 35 40 45 50 55 60 65 70 75 36 39 - 44 48 - 53 - 58 64 - 69 - 74 - T9~cü Bébé-hemdjes met feston Bébé-flanellefjes met feston Bébé borstrokjes Bébé Ponnetjes (Satijnstreep) 16 ct. 19 ct. 29-24 ct- 64 ct. Zware Molton voor luiers 23'/2 ct. Pr. kw. oogjes en blokjes voor luiers 19—24 ct. Extr. zw. luier gerstekorrel nu 34 ct. Zachte flanel voor hoofdlulers 23'/2 ct. Combinatie Homo-Bonus, 184 zaken in Nederland. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1927: 4808 to., 4713 V„ totaal 9521. Vermeerdering door geboorte: 142 to., 119 V.; vermeerdering door vesti ging 217 Mv 258 V., totale vermeerde ring 359 M., 377 Vr. Vermindering door sterfte 54 M., 53 V., vermindering door vertrek 282 M., 300 V., totale vermindering 336 M., 353 Vr. Verschil tusschen de gekeele ver meerdering en vermindering: 23 M., 24 V.„ totaal 47. Bevolking op 1 Januari 1928: 4831 ito., 4737 V., totaal 9568. Getal levend geboren 142 to., 119 V., totaal 261; getal levenloos aangegeven 5 M., 6 V., totaal 11. Sterfte in de gemeente zonder leven loos aangegevenen53 M., 50 V., to taal 103. Getal huwelijken 66. Aantal ingeschreven echtscheidin gen 1. RaadJwisp lumien. Bij verschillende ingezetenen is de zer dagen en lijst ter teekening aange boden, waarin de onderteekenaars, al len belastingbetalers uit de gemeente Waalwijk, verklaarden ernstig te moe ten protesteeren tegen de raadhuis plannen van het gemeentebestuur, spe ciaal de thans voorgstelde aankoop van panden. j Wij vernemen echter, dat men de circulatie heeft gestaakt en het adres dus niet aau den raad zal worden ge zonden, om welke reden is ons niet bekend. Examens. Voor de practijkexamens der Veree- niging van Leeraren in de Handelswe tenschappen, gehouden 19, 20, 21 De cember j.l. slaagden: Voor Boekhouden: A. v. d. Hoek, Vrijhoeve-Capelle, opgeleid door den heer Siemer, Leeraar to. O. Boekhou den alhier. Voor Duitsch en Fransch: J. Gub- bens te Veghel, oud-leerling der R. K. Hoogere Handelsschool alhier. Voor Engelsch: P. van der Linden te Capelle, opgeleid door Mej. L. van Iersel, leerares Engelsch M. O. alhier. Afgewezen werden voor Boekhouden 2 candidaten, voor Fransch 1 en voor Duitsch 1. Pastoor van Riel. De ZeerEerw. heer Pastoor v. Riel zal omstreeks half Februari naar Zuid- Frankrijk vertrekken, waar bij een langdurig verlof voor zijn gezondheid zal doorbrengen, vermoedelijk te Beau Lieu. Naar wij met groote blijdschap ver nemen, heeft zijn professor Z.Eerw. na deze lange kuur volledig herstel zij ner stembanden in uitzicht gesteld. Verpachting Weiland. In de groote zaal van „Musis" werd door den Ontvanger der Registratie en Domeinen alhier gisteren de publie ke verpachting gehouden voor den tijd ven zes jaar, van weilanden gelegen langs de Bergsche Maas. De opbrengst bedraagt 22.932. tegen 23.280.— in 1922. Bekroningen. Wij laten hieronder het schitterende resultaat volgen dat het hok de Lucht bode te Waalwijk in het afgeloopen tentoonstellingsseizoen op diverse ten- t-nrvnstpllino'fm wist te behalen. Er werd geëxposeerd te Rotterdam, Elsliout, Raamsdonk, 2 maal te Ros malen, 's Hertogenbosch, Poortugaal, Veenendaal en Boxmeer. In het geheel werden behaald niet minder dan 149 bekroningen, waaron der 107 le en eereprijzen, onder welke laatste verschillende hoofd-eereprijzen. Voorwaar kunnen wij dit met recht een schitterend succes noemen. Lezing Pater van Heesch. Op aantrekkelijke wijze hielü pater Or. van Heesch Uonderüagsavona een interessante lezing met lichtbeelden in de groote zaal van den R.K. Gilden- oond, met als onderwerp „Waar, Waarvoor en Waarheen". L)e aankondiging doet ietwat vreemd en geleerd aan, maar de wijze waarop pater van Heesch zijn siot behandelde was helder en duidelijk voor iedereen. in het eerste deel voor de pauze sprak Z.Eerw. over de hemellichamen met de oneindige ruimte, hun toestand, nun grootte en beweging. Vervolgens bracht spr. de weten schap omtrent het ontstaan van het neelal in verband met de Christel, veropenbaring en de leer der Kerk. Spr. bewees ook dat Katholieken de evolu tie kunnen aannemen, dat Godsdienst en Evolutie, in den waren zin des woords, zeer goed met elkaar in over eenstemming zijn te brengen. Dan toonde Z.Eerw. aan, dat de voorgenomen en wetenschappelijk be wezen feiten ons niets zeggen over zelf-wording. Demensch wordt logisch door de wetenschap er toe gebraent, het bestaan van God en van een scheppingsacte te erkennen, zoo hij tot een rationeele verklaring wil komen van het ontstaan des levens. Tot slot bracht pater van Heesch 't beeld van pastoor v. Riel op 't witte doek, waarvoor spr. een gebedje verzocht tot spoedige genezing van zijn aangedane stembanden. De lezing werd tot 't eind toe met groote aandacht gevolgd en met een dankbaar applaus ontvangen. Z Eerw. heeft ons werkelijk laten zien de schoonheid en orde der schep pingdie een afspiegeling is van Gods groote liefde en almacht. Kapelaan Beekmans dankte meteen hartelijk woord. Onder de pauze zong dhr. P. van Ree nog eenige liederen, die dankbaar werden ontvangen. Bouw Gasfabriek. Naar wij vernemen is de gunning van den bouw der gasfabriek aange houden. Verloting. Bij besluit van B. en W. dezer ge meente is aan het Hoofd comité der a.s. Missie-tentoonstelling verlof ver leend tot het houden eener verloting ten bate van dit doel. Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijn del. De Koninkelijke Stoomschoenen fabriek A. H. van Schijnnel zal op de 6% cum. pref. winstd. aandeelen een voorloopig dividend van 3°/0 uitkee- ren op rekening van het dividend over 1927. R. K. Ziekenfonds in het bestuur van het Ziekenfonds zijn aan de beurt van aftreding de heeren Ant. Gloudemans en Adr Ma» hieu. Voor deze verkiezing kunnen candidaten ingediend worden tot uiter lijk 12 Februari a.s. R.K. Werklieden vereniging. De ontspannings-afdeelingen der R.K. Werklieden-vereeniging, „Harmo nie- en Tooneelvereeniging" zullen den leden, hunne vrouwen en dona teurs een mooitn avond aanbieden op Maandag 30 januari a s., des avonds 7'/2 uur. De harmonie geeft een pro grammavan zesmooie nummers onder leiding van den heer G. Duivelaar, terwijl de tooneelclub onder regie van den heer A. Verhoeven opvoert .de Vliegende student" blijspel in 2 be drijven. Jubileum R. fV B. Wij schreven in ons vorig nummer, dat het 20 jarig bestaan van R W.B. Zaterdag met een receptie en bal zou worden herdacht. Bedoeld is Zaterdag 4 Februari. Een mooi buitenkansje. De heer B. alhier viel met een lot der Haagsche loterij, correspondeeren- de met de Staatsloterij met '/ao op de f 100 000. Hij ontvangt ruim t 4250. Rijks- Voorlichtingsdienst in Waalwijk. De ambtenaar van den Vooriichtings dienst ie Waalwijk, de heer Fred. H. Hoek zal tot het geven van advies en voorlichting aan schoenmakers en winkeliers, te spreken zijn te Hengelo, Vrijdag 3 Februari van 13 )5'/2uur, in een der lokalen van de Kamer van Koophandel. Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie, Den Haag. Olympiade jaar. Op de Dinsdag 17 dezer gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van de in 1928 onder ae auspiciën van het Bestuur van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoen- winkeliersveieenigingen te houden ten toonstelling, zijn de bestuursfuncties als volgt verdeeld Dag. Bestuur: W. Donker Pzn., Rotterdam, Voor zitter. R. v. d. Valk, Den Haag. G. van Voorn, Den Haag. F. Hessels, Den Haag, Administra teur. Leden W Buch. Amsterdam. Friso, Huykman. Den Haag. F. Peters Weijtens. Rotterdam. E. J. Theunissen, Rotterdam. Propaganda voor meer en beter leerverbruik. In de commissie bestaande uit ver tegenwoordigers van de schoenmakers, lederhandelaren, huidenhandelaren, lederfabrikanten en wellicht ook schoenfabrikanten voor „meer en beter leerverbruik" is door de Federatie van Ver. v. Lederfabrikanten aangewezen als lid de heer G. van Loon en als plaatsvervangend lid de heer Uitendaal Leder-Industrie. De federatie van vereenigingen van Nederlandsche lederfabrikanten heeft een adres aan de ministers van finan ciën, van bultenlandsche zaken en van arbeid, handel en nijverheid gezonden, waarin zij verzoekt, zoodanige maat regelen te nemen, dat: de invoerrechten op leder in de andere landen zoodanig verlaagd wor den, dat export daarheen mogelijk is; abnormale invoer in Nederland van leder verhinderd kan worden; uitvoerverboden op huiden in de landen, waar zij bestaan, worden op geheven. Alg. Groene Kruis. Wij vestigen de aandacht op de Jaarvergadering van het Algemeen Groene Kruis, welke gehouden wordt op Maandag 30 Januari 's avonds 8 uur in Musis Sacrum. Aangetrokken door de zeer belangrijke ageuda voor deze vergadering zullen zeer zeker velen tegenwoordig zijn. Pluimveetentoonstelling. De Waalwijksche Pluimveeclub houdt vandaag en morgen een onder linge Tentoonstelling in de zaal van den heer A. van Berkel, Grootestraat bij den Hoek. De Tentoonstelling is geopend op Zaterdag 28 Januari van 3 9 uur namiddag, en op Zondag 29 Jan-jari van 11 uur voormiddag tot 9 uur des avonds. Wij vernemen dat op deze onder linge tentoonstelling bijna 100 num mers zijn geexposeerd en dat er voor den Plutmveeliefhebber een groote verscheidenheid van rassen te bewon deren zal zijn. Moge het actieve bestuur door een druk bezoek waardeering ondervinden voor zijn streven tot vooruitbrenging van de pluimveehouderij. St. Willibrordus. Vergadering van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willi brordus." De afdeeling Baardwijk van boven- genoemden bond houdt op Maandag 30 Januari 's avonds 7 uur een alge meene vergadering, waar als spreker zal optreden de heer J. Heijnse g Trouwe opkomst wordt ten zeerste aanbevolen. W. G. V. Wie de jaarlijksche uitvoering der W.G.V. heeft bijgewoond en genoten van de keurige prestaties der turners, zal niet staan op te zien dat reeds een echo opklinkt op den lof, die ons blad en alle bezoekers dienaangaande hebben geuit. Onder de geooodigden bevonden zich o a. de Secretaris van den R K. Gymnastiekbond van 'sHertogenbosch, tevens bestuurslid derturnclub „Prins Hendrik", Vught met nog een ge meenteraadslid, eveneens zitting heb bend in het bestuur van opgemelde vereeniging. Daar deze heeren zeer enthousiast waren over de geslaagde uitvoering, volgde al spoedig een samenspreking met het bestuur der W G V., welke tot resultaat heeft gehad, dat dezelfde uitvoering nog eens in het Patronaats— gebouw te Vught zal worden gegeven. Hedenavond vergadert het bestuur W G.V. om te komen tot regeling van zaken en vaststelling van den datum. Dat de pecuniaire aangelegenheden 1 reeds in orde zijn, spreekt van zelf. Onze beste wenschen voor het welslagen van plannen en uitvoering vergezellen onze oude W.G V. Gddleening. Door het Kathollsche Gesellen Hospitum te Keulen, wordt volgens de in dit nummer voorkomende advertentie een 7 pCt- Eerste Hyp. Obligatieleening uitgegeven groot groot f 650.000 in stukken van f 1000, f 500 en f 100 (met coupons per 1 Mrt. en 1 Sept) tegen den koers van 99 pCt. De leening is aflosbaar doormid del van 21 jaarlijksche aflossingen, waarvan de eerste vervalt op 1 Sept. 1931. De Nederlandsche Landbouwbank ontvangt inschrijvingen en geeft op aanvrage uitvoerige inlichtingen. Boomplantdag. De boomplantdag voor de jongens van de openbare en bizondere lagere scholen in deze gemeente zal volgende v/eek Zaterdagnamiddag worden ge houden. We komen hierop nog nader terug. Schilderij Th. van Delft, In de etalage van de K.E.M.I. is te bezichtigen een goed geslaagd schilderstuk, een mooie bloemenstudie, van onzen kunstschilder Th. v. Delft. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A s. Zondag des v m. half tien en des namiddags half zes hoopt indeGeref, Kerk alhier op te treden Ds. van Nes van 's Gravenhage. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag des namiddags 2 uur op te treden Ds. Muhlnickel van Waalwijk. De in onze gemeente langs de huizen gehouden collecte voor de Vereeniging van Bijbelverspreiding te Amsterdam heeft f 47 4l'/2 opgebracht. No. 52 Horizontaal moet geheel vervallen. ADVERTENTIëN. Maandagen 6 en 13 Febr. 1928, telkens des avonds om zes uur, ten herberge van H. TABBERS te Waspik, zal te Capelle, ten verzoeke van de Wede. en Kinderen ADAM TABBERS. in het openbaar 39964 Onder WASPIK. KOOP 1. Een woonhuis met erf en tuin te Boven, Sectie F nr. 1188, groot 2 aren 60 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. KOOP 2. Een bouwterrein, thans bouwland, Zuid van koop 1, sectie F nr. 1189, groot 5 aren 95 centiaren. In huur over 1928 gedeeltelijk bij Ockers voor f 1.20 en ge' deeltelijk bij Walth. Kuijten voor f 12 30. KOOP 3. Een bouwterrein, thans bouwland Noord van koop 1, sectie F nr. 1187, groot 2 aren 40 centiaren. In huur over 1928 bij C. Savelkouls voor f4, Combinatie bij den toeslag. ADVERTEERT stelsel geniet ten opzichte van de exportge legenheid naar on.^ land, terwijl onze vader- landsche nijverheid de groote nadoelen, die daaruit voortspruiten door gemis aan we- derkeerigheid, heeft te dragan. Ondanks de resoluties van de Economische Conferentie van Genève en die van de Internationale Ka mer van Koophandel, is er nog steeds niet de minste neiging te bespeuren om zelfs maar een begin te maken met het in prac- tyk brengen van de in die resoluties als noodzakelijk erkende beginselen voor de In ternationale handelspolitiek. Integendeel, wat de industrieën betreft, die voor ons district van overwegend belang zijn, doen courantenberichten van recenten datum vreezen, dat enkele staten niet zullen schro men de tolmuren nog hooger op te trekken en nieulwe moeilijkheden voor onzen export in den weg te leggen. Weliswaar is ook de export-wan industrie producten over het afgeloopen jaar toege nomen, doch het zou niet moeilijk vallen voor menig artikel aan te toonen, dat deze toename toe te schrijven is aan het verder prijsgeven van een behoorlijke winst op het exportartikel, terwijl voor sommige ar tike, lea de exportcijfers zijn gedaald. Het is onbegrijpelijk dat bij dezen stand van zaken door onze Regeering die het lands belang meent te dienen door ongewijzigde handhaving van hare handelspolitiek, niet op andere wijze tracht de industrie tegemoet te komen om de gevolgen van onze onguns tige positie bij de nog steeds toegepaste prac. tijken ten aanzien van de handelspolitiek door nagenoeg allo andere landen, te ver zachten. De belastingen blijven even zwaar de industrieele ondernemingen drukken, de zakelijke bedrijfsbelasting behoort nog steeds niet tot het verleden, de offers voor sociale wetten blijven onveranderd zwaar, van eeni- ge, zfl het tydelyke verruiming van den bij de wet toegemeten arbeidstijd is niets te verwachten, nieuwe lasten zullen worden opgelegd door de aangekondigde ziektever, zekerlngsrwet, die volgens het ontwerp van wet een onnoodig duulr verzekeringsappa raat opdringt en het op dit terrein gunstig ontwikkelde particulier initiatief dooddrukt. Het moge eindelijk toch wel eens tot onze volksvertegenwoordiging doordringen, dat het niet aangaat te blijven doorgaan de in dustrie lasten op te leggen tot het verkrijgen van maatschappelijk z<jer lofwaardige zaken en dat] het eenzijdig opleggen van die lasten moet voeren tot groot maatschappelijk na. deel, wanneer die lasten de grens van het economisch mogelijke overschrijden. Dat zoo weinig aandacht wordt geschon. ken aan de noodeu der industrie en niets gedaan wordt om de nadeelen te beperken, die voor ons voortspruiten uit de overheer- schende internationale handelspolitiek, is mogelijk daaraan toe te schrijven, dat de toonaangevende kringen in ons land door historie en traditie zijn georiënteerd op den Nederlandschen handel en te weinig van nabij bekend zijn met de zorgen, die de in. dustrie drukken. Onwillekeurig treedt dan in dit verband naar voren de tegenstelling tusschen Zuid en Noord en men is geneigd herinneringen uit de geschiedenis te verlevendigen, die men liever onbesproken zou laten. Dat men be denke, dat de Zuidelijke provinciën hun in dustrie hebben moeten ontwikkelen in een economisch en cultureel verwaarloosd win. gewest, om geen sterkere uitdrukking te bezigen, met een arme bevolking, die leefde op een schralen zandbodem, terwijl het an dere deel der staatseenheid alle voordeebm genoot van een vruchtbaren bodem, van een rijken handel, die van geslacht op geslacht groote vermogens vormde, en genoot van een op welvaart steunende geestelijke en economische verzorging. Men overschatte daarom de krachten der indutetrie niet en belaste haar niet boven haar draagvermogen. Dat het haar niet ontbreekt aan energie en ondernemingsgeest wordt door hare ontwikkeling geleerd. Men ontlioude haar thans niet den steun, die de huidige internationale verhoudingen ten aanzien van de handelspolitiek wettigen. Ofschoon wat handel en industrie betreft de toestand in het district onzer Kamer be nadert het beeld van den algemeenen eco. nomischen toestand in ons land, openbaren zich nog steeds vele en verschillende moei lijkheden. De industrie over het algemeen kan nog steeds niet voldoend loonende pry- zen voor het product maken, de werkloos heid, ofschoon verminderd, behoort nog steeds niet tot het verleden, de resultaten van den tuinbouw gaven deels door ongun stige weersgesteldheid slechts matige bevre diging, terwjjl de toestand in den landbouw door verschillende oorzaken niet gunstig is geweest In mfln vorig jaaroverzicht moest ik wijzen op 'n zekere achterstelling van handel en in dustrie op het platteland. Ik heb toen ge wezen op het dreigende gevaar, dat bfl de doorvoering van de bezuinigingsplannen voor post, telegraaf en telefoon, het platte land de slagen heeft op te vangen, dat de grootere centra het eerst en het meest de economische voordeelen zullen plukken van de wegenbelastingwet, op de voortdurende verschuiving van de bevolking van het plat. teland naar die centra, waardoor eenerzyds de moeilijkheden van den sterken groei daarvan worden vergroot en anderzijds na deel wordt toegebracht aan de economische ontwikkeling van het platteland om tot de conclusie te komen, dat meer dan tot heden aan deze laatste ontwikkeling door de over heidsorganen volle aandacht behoort te worden geschonken. In het afgeloopen jaar is onze bezorgd, lieid in dit verband niet weggenomen. Wel zijn geen ingrijpende wijzigingen gebracht in de post-, telegraaf- en telefoondiensten, doch wij moesten toch de aandacht van den Minister van Waterstaat vestigen op ver. ontrustende berichten, die ons omtrent voor nemens daartoe bereikten. Het Rijkswegen plan heeft ons, zooals was te verwachten, geen bevrediging gegeven. Met genoegen hebben wij echter geconsta teerd, dat de Wegencommissle van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aandacht heeft geschonken aan den door ons kenbaar ge. maakten wensch Rotterdam via Gorlnchem en Heusden te Drunen in verbinding te brengen met de Langstraat. Voor een spoe dige totstandkaming van een verbinding van de Langstraat met het Land van Altena door een vaste brug te Keizersveer, bestaat nog geen zekerheid. De met zooveel klem gevraagde verbete ring van den provincialen weg Waalwijk— Tilburg zal eerst in 1929 worden ter hand genomen. Wti moofpn dan nok riA aandacht hlliven De 10.000ste vragen voor de belangen van het platteland en iu het bijzonder die voor hot district onzer Kamer om te voorkomen, dat die wor. den over het hoofd gezien, doordat die van de groote centra uiteraard zoo in het bij zonder de aandacht trekken en zooveel in vloedrijke pleitbezorgers hebben. Ik heb daarom gemeend ook goed te doen in eeu artikel, dat onlangs is opgenomen in de Nederlandsche Mercuur, op de specifieke plattelandsbelangen van ons district de aan. dacht te vestigen. Na deze beschouwingen van algemeenen aard kom ik tot een zeer beknopt overzicht van het verloop van zaken in handel en in- dustrie in ons district en zal ik dan het eerst stilstaan by de twee voornaamste takken, de schoen- en lederindusrie. Wordt vervolgd. Loop der bevolking gedurende 1927.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10