Het voorstel tot aankoop van het win kelhuis van den heer Van Mil en van het caté „De Korenbeurs" aangenomen Het verzoek om intrekking van het ontslag van den directeur der gasfa briek afgewezen. No 9 ZATERDAG 28 JANUARI 1928 51e Jaargang VIERDE BLAD. Gisteravond 7 uur kwam de raad onzer gemeente in openbare velgade- ring bijeen. De publieke belangstelling was bui tengewoon groot. Klokslag 7 uur opende ae voorzit ter de vergadering. Afwezig met kennisgeving van ver hindering wegens familieomstandig heden, de heer M. van Loon. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerking goedge keurd. Voorzitter. Hoewel het nieuwe jaar reeds bijna een maand geleden zijn intrede heeft gedaan, meen ik toch bij het begin van de eerste vergade ring in het nieuwe jaar van de gele genheid gebruik te moeten maken om U mijn beste wenschen aan te bieden, daarbij de hoop uitsprekende, dat U en Uwe gezinnen alsmede de gemeente voor ernstige nadeelen in dit jaar mogen blijven gespaard. Hierop gaf spr, nog een overzicht van den loop der bevolking over het afgeloopen jaar. Men kan dit oyer- zicht in ons 3e blad onder „Provin ciaal Nieuws" vindenj Het verschijnsel waarop spr. het vorig jaar reeds heeft gewezen, heefi zich ook dit jaar weer herhaald n.l. dat groote gezinnen onze gemeente gaan verlaten en kleine gezinnen zich hier vestigen. Men zie slechts de volgende becij fering. Aantal vertrokken gezinnen 53 (230 personen.) Gemiddelde grootte 4 1/3 Aantal ingekomen gezinnen 43 (157 personen.) Gemiddelde grootte 3'/2- Van de 66 in de gemeente voltrokk n huwelijken vestigden zich 43 gezinnen in de gemeente; totale vermeerdering van het aantal gezinnen dus 33. Hieruit blijkt dus dat de woningnood hier nog iets grooter geworden is. Werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden bij het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling bedroeg bij het einde der maanden 1926 Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December 77 53 42 25 20 35 67 75 85 68 63 76 1927 Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December 62 65 53 59 71 102 112 123 105 78 63 73 Natuurlijk heeft de werkloosheid in 1927 langen tijd den invloed onder vonden van den crisis die oorzaak was dat een groot bedrijf moest liqui deeren en een ander groot bedrijf aanmerkelijk werd ingekrompen, Een vergelijking van het aantal werkloozen in December doet zien dat de werkeloosheid tengevolge van de bovengeschetste omstandigheden als opgeheven kan worden beschouwd. Het aantal woningen is toegenomen met 41 afgenomen (door brand en afbraak) met 15, dus een eigenlijke toename van 26 woningen. Uit het overzicht van de productie, aansluitingen, enz. van de bedrijven, willen wij slechts aanstippen de ver blijdende mededeeling dat het Gas bedrijf een zeer bevredigend resultaai zal hebben over 1927 en de resul taten der andere bedrijven voorzeker aan de gestelde verwachtingen zullen voldoen. Na deze gebruikelijke Nieuwjaars- wensch en overzicht over het afge loopen jaar stelt de voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken: abesluit van Ged. Staten tot ver daging hunner beslissing in zake goed keuring begrooting 1928; b. goedgekeurde gemeenterekening over het dienstjaar 1926; c. nader schrijven van Ged. Staten in zake wijziging der reglementen van de Burgerl. Armbesturen. d berichten van C. A. Baijens, J. J. van Dooren, J. L. van Kempen en C. J. J. M. Witlox, dat zij hunne her benoeming in diverse functies aan vaarden e. rapport van de controle der ad ministratie van den gemeente-ontvan ger, met procesverbaal van kasopname- Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek Directeur Gasfabriek. Schrijven van den heer Plevier, Di recteur der Gemeente Gas Electrici teil- en Waterleidingbeciiijven, hou dende een gemotiveerd verzoek om hem na 1 Mei alsnog in zijn functie te handhaven De Voorzitter steil voor dit punt na afhandeling der agenda eerst in ge heime vergadering te bespreken, waar tegen geen der leden b .zwaar heeft 2. Voorstel tot verkoop van bouw terrein in de Mr. van Coothstraat aan den heer A. Jansen-Huijs, de Veree- niging „Het Algemeen Groene Kruis en den heer G. W. Vrinte). (Men zie de prae-adviezen en ver dere bijzonderheden omtrent deze aan vragen in ons blad van Woensdag De heer Jansen heeft nader echter 16 inplaats van 15 Meter gevraagd.) Voorzitter. In het Dag. Bestuur is nog overwogen om, indien de raad daarmee accoord kan gaan, in de voorwaarden voor het Alg. Groene Kruis op te nemen, dat de exploita liekosten van het te stichten Wijkge gebouw geen aanleiding mogen geven tot verhoogirjg der jaarlijkscbe sub sidie. Geen der leden maakt tegen deze voorwaarde bezwaar, alleen vraagt de heer Pullens nog of de gemeente voldoende garantie heeft als't gebouw van het Groene Kruis eens aan zijn bestemming werd onttrokken. Voorzitter. Wij hebben dit in het Dagel. Bestuur overwogen en een oepaling gemaakt, die nog niet in prae advies was opgenomen om de heeren niet kopschuw te maken. We hebben nl. gemeend dat het goed was een rentelooze hypotheek te nemen dan heeft de gemeente altijc de zekerheid dat, ingeval het gebouw aan zijn bestemming zou worden ont trokken, zij alsnog recht op de thans verleende reductie van f 1000 behoudt Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van B. en W. goed gekeurd. 3. Voorstel tot reserveering van een gedeelte der bouwterreinen in de Mr van Coothstraat voor het maken van een straataanzet voor de verbinding van die straat met het Kerkpad Voorzitter. Het lijkt misschien we een beetje te ver vooruitgezien van het gemeentebestuur, maar al zouden er nog 25 jaar verloopen eer die ver binding met het Kerkpad tot stand komt, dan zou het nog duurder zijn om weer in het bezit van dat terrein te komen, dan dat het al dien tijd renteloos blijft liggen. Het pand van den heer Pulles-v. Gerven leent zich naar onze meening goed voor een hoekhuis, terwijl, als we er de straat afnemen, aan den anderen kant nog een ruimte van 16 M. overblijft, dus geschikt voor een heerenhuis. Rox. Dat gedeelte wat nu voor den weg gereserveerd wordt, zal dat braak blijven liggen of zal men er boomen of planten of een plantsoentje aan leggen. Voorzitter. Dat weet ik nog niet, maar ik ben een beetje angsttg voor plantsoentjes, die kosten te veel van onderhoud en daarbij zou het terrein eerst moeten worden opgehoogd, want nu staat het vaak onder water. Roxs. Zou zoo'n terrein niet dienst baar gemaakt kunnen worden voor een speelplaats voor kinderen. Voorzitter. Daar kunnen ze gerust spelen, zoolang wij het niet verpach ten. Maar daar tegenover is zoo'n zelfde terrein gereserveerd en daarop is zand gebracht; daarop mogen ze ook gerust spelen. De heer v, Driel zou het gereser veerde terrein voor zoolang de ge meente het niet noodig heeft verhuren aan iemand die daar woont en er een tuintje wil aanleggen. Het brengt dan iets op en het zal een beter aanzien geven. De Voorzitter zal dit idee gaarne overwegen. Waar men er zeker van kan zijn, dat men voor een jaar of tien dat terrein huren kan. daar meent hij dat er wel liefhebbers voor gevonden zullen worden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 4. Voorstel tot verbooging van den prijs der bouwterreinen aan de Mr. v. Coothstraat. Pullens. Kunt U mij ook hoeveel strekkende meters daar nog voor verkoop geschikt zijn Voorzitter. Omstreeks 58 h 60 M. Pullens, Ik zou willen voorstellen om die verhooging direct te doen in gaan. Zoo veel is er niet meer en als men dat pas met 1 Juli as. gaat ver- hoogen, dan kan men alles vóórdien lijd wel reeds verkocht hebben. Voorzitter, Dat is juist de bedoeling van ons voorstel. Wanneer die prijs- verhooging wordt in uitzicht gesteld, dan vormt dat voor sommigen een prikkel om spoedig tot aankoop te besluiten. We hebben het nu weer ondervonden met den heer Vrinte. Die liep al lang met plannen rond, doch nu hij hoorde dat spoedig de prijs van die bouwterreinen zouden verhoogd worden, nu heeft hij direct een aanvraag ingediend. Pullens. Menschen, die anders van plan zijn daar te bouwen, die kijken op die paar centen meer niet. Voorzitter. Als de raad er voor is om het direct tc verhoogen, dan hebben B. en W. daartegen geen bezwaar. Echter vallen er dan de heden toegewezen aan vragen buiten. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten om de voorgestelde ver hooging (van 165.en 175.op 173.en 183.per strekkende Meter, zie prae-advies in ons blad van Woensdag), reeds met 1 Februari a.s. te doen ingaan. 5. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein in de St. Crispijn- straat aan J. G. Trompen. De Voorzitter zegt dat het de bedoe ling is dezen grond aan Trompen te verkoopen voor 75 per Meter. Hij heeft de gemeente 72.85 per Meter gekost en waar hij pas in het bezit der gemeente is, meenen B. en W. Trom pen een beetje ter wille te moeten zijn en achten zij 75.voldoende. Trom pen vraagt een frontbreedte van 40 M. Aldus wordt besloten. 6. Mededeeling van het resultaat van het onderzoek naar den toestand der gasverlichting in de St. Petrus school. Voorzitter. De heeren zullen zich nog herinneren dat het bestuur der St. Pe- trusschool gevraagd heeft een electri- sche verlichting aan te brengen. Het vorig jaar hebben ze hetzelfde verzoek gedaan en hebben wij reeds in elk lo- 100 betaalt, zal dan 105 of 110 moe- j djat die voor de stichting van een raad- ten betalen. Ik acht dit alleen uiterlijk huis in de naaste toekomst zouden vertoon, vooral als men nagaat dat voor werkeloosheid en armenzorg lut tele duizenden guldens geweigerd wor den, voor de werkeloozen die van ar- beidsschuwheid worden beschuldigd. Nadere staving der waarheid heb ik in deze zaak, die ontstemming onder de arbeiderskringen gewekt heeft, niet kunnen bekomen; toch is klaarheid in deze m.i. in het belang der gemeente. De gemeente moet een sober bestaan voeren, wars van alle uiterlijk vertoon, zoodat wij kunnen steunen waar noodig is en de zorgen het hoofd kunnen bie den van hoog tot laag. Eerst werd een dubbel woonhuis aangekocht en als iemand dan vertelt dat 't terrein van de Korenbeurs mooier gelegen is, dan koopen wij dat en is 't niet breed genoeg, dan nemen wij de woning van den lieer van Mil er maar hijzoo lichthartig springt men hier met de gemcente-financiën om. Eerst zou eenieder zich trachten te ontdoen van den rouwkoop van 't dubbel win kelhuis en daarna 't andere koopen, dat groot genoeg is maar aan billijken prijs, want wat B. en W. voorstellen is aan veel te hoogen prijs en dan alles maar afbreken! Voorts is het geheel onzeker dat het geen B. en W. voorstellen zal onderge bracht worden in het nieuwe raadhuis en dat men dat alles zal kunnen verhu ren en voorts zijn er van de genoemde lokalen verschillende te missen. B. en W. zeggen vervolgens, dat de opbrengst der inkomstenbelasting de raming 1927 belangrijk overschrijdt, zoodat ook dat jaar een minstens even groot saldo zal geven als 1926, zoodat dan de aankoop gedekt is. De beide panden kosten ƒ70.000 en 7500 nog te dekken van het andere pand, dus komt men nog 17500 tekort, als beide jaren ƒ30.000 overschot geven. Mij is bekend dat het overschot over 1927 geen 30.000, maar slechts 8200 is zoodat er geen 17500 maar 39300 aan de dekking tekort komt. Uit de begrooting 1928, waarin de ra ming van 't vorig jaar voorkomt, blijkt dat als opbrengst voor de inkomsten belasting is geraamd 167500. (bl 106 ƒ56000 en 111.500). De 4 eerste maanden van het kalen derjaar 1927 brachten in werkelijkheid kaal een contact laten maken voor den j op 4/12 X de opbrengst over het belas projectie-lantaarn. Vroeger moest men tingjaar 1926—1927, zijnde 1/3 X een dergelijk verzoek inwilligen, doch j 201512.49 is pijn. 67000.—, terwijl er is een beslissing van hoogste instan- j de laatste 8 maanden van dat kalender jaar ongetwijfeld niet meer op zullen leveren dan 8/12 X 163000 is 108700 hetgeen in totaal voor 1927 aan inkom stenbelasting 175700.— is, zijnde 8200 meer dan geraamd werd. Het overschot der inkomstenbelas ting is boven de raming dus geen 47500.—, ook geen 30.000.—, maar slechts maximum 8200. De begrooting 1928 geeft eveneens geen uitzicht op overhouden, maar wel op een klein tekort. Er is in uitzicht gesteld 10 pCt. belasting-verlaging maay die zal m.i. leiden tol een klein tekort. 4/13 van het belastingjaar 1927'28 is 4/12 X 163000 is ƒ54333, zoodat het uitgetrokken bedrag van ƒ55750 op de begrooting 1928 te hoog is en wel 1417. Bij gelijke belastbare inkomsten voor het belastingjaar 1928'29 kan de opbrengst geraamd worden op 90/100 X 163000 is 146700. 8/12 daarvan is 97800, zoodat inder daad het bedrag van 96700 met 1050 zou overtroffen worden. Op de dienst 1928 is dus met groote waarschijnlijkheid een tekort te ver wachten van 1417 1050 is 367. Dus op 1927 en 1928 valt niet te re kenen om de panden te betalen, dus moet er geld opgenomen worden. In 't prae-advies wordt gezegd dat men zich nog geen zuiver beeld kan vormen van de plannen ook niet van de financie ring, doch daar komt het juist op aan. Mijn conclusie is, dat deze voorstel len niet voldoende zijn voorbereid, dat niet voldoende gegevens verstrekt zijn omtrent de totaalkosten, dat de mede vóór de vergadering geen 'nadere dce,in8en °mtrent dekking niet juist aanduiding dezer zaak wenschte te ge- c.n °PPervlakkig zijn en dat wij met ven en toch verscheen er iets van in c eze voorsteI,en niet mogen meegaan, de pers. waar de noodzakelijkheid niet is aan- Hij wenscht deze zaak te bespreken SH°°nd en we de diaagkracht der ge- tie gekomen, volgens welke men alleen dan verplicht is dergelijke verzoeken in te willigen, als de bestaande toe stand niet meer aan redelijke eischen voldoet. Naar aanleiding van die herhaalde klachten van de Broeders hebben wij ter plaatse den toestand eens opgeno men en bleek ons, dat, toen er 52 licht punten tegelijk aan waren, de verlich ting overal zeer goed was. Alleen schijnt er door een verkeerde behande ling van de dagbranders en het snachts sluiten van de hoofdkraan, lucht in de leiding te komen, waardoor het licht gaat wapperen. Als men daarmede re kening houdt voldoet de verlichting aan zeer goede eischen. Aankoop panden. 7. Voorstel tot aankoop van het winkelhuis van den heer R. v. Mil en het pand „De Korenbeurs" van de Maatschappij „Noord-Braband". (Zie hieromtrent de uitvoerige prae- adviezen in ons blad van Woensdag). De heer v. d. Waerden vraagt hier over het woord en uit o.m. zijn be vreemding naar aanleiding van het bulletin van „de Echo", dat deze zaak in geheime vergadering is behandeld, alvorens in de openbare vergadering te komen. Vooral in 'n zaak waarbij de finanti- eele belangen zoozeer betrokken zijn en waar bindende afspraken worden gemaakt. In 't algemeen is hij tegen ge heime vergadering, waar het geen per soonlijke kwestie betreft. Het verwon derde hem temeer, waar de voorzitter hem, toen hij afwezig moest zijn verband met het finantieel beleid i "«centenaren op te zware proef stellen. Voorzitter. Naar aanleiding van ons voorstel tot aankoop van die beide panden om er ter zijner tijd een raad huis te bouwen, heeft zich in onze ge meente en in de pers eene hetze ontke tend tegen mijn persoon, die de door drijver zou zijn van dieze en andere veel geld eischende plannen. Ik heb voteerd, waarvan de noodzakelijkheid j hiervan verschillende staaltjes verno- der gemeente en vraagt zich af: „Waar gaan wij heen?" Is onze huishouding niet op te groote voet geschoeid?, met het oog op de loonen der werklieden en de verdiensten van den midden stand en al zij nde belastingen niet hooger dan elders, ze zijn in elk geval hoog. We hebben groote uitgaven ge- geenszins absoluut vaststaat, o.a. Abat toir 150.000 en Gasfabriek 150.000 en binnenkort nog de straatverbindin gen. Ik weet dat een abattoir noodig en nuttig is en wil over die straatverbin dingen niet spreken, maar deze nieuwe last is volkomen overbodig en ontoe laatbaar. Ik handhaaf mijn bezwaar bij de hegrooting reeds geopperd, dat niet is weerlegd. Nu komen de onteigenin gen en den bouw, die honderd duizen den vragen zullen. Het zal een jaarlijk- sche verhooging van 5 a 10 pCt. der in komstenbelasting vragen, dus die thans Wij begrijpen deze opmerking niet goed, na onze mededeeling hier omtrent in het nummer van 1.1. Woens- ag. Red. men, waarvan ik me echter geen steek behoef aan te trekken. Maar ik mag toch niet nalaten mijn verontwaardi ging te uiten over de wijze waarop een paar scribenten zich in dagbladen hebben uitgelaten o. a. over onze ge- meentefinanciën. Ofschoon ze abso luut niet ter zake kundig of tot een oordeel hieromtrent bevoegd zijn, gaan ze toch naar buiten zoo'n somber beeld ophangen en berokkenen onze gemeen te zeer groote schade, want een opko mende indhstriegemeente als de onze wordt door een dergelijke onjuiste sombere voorstelling 'n gevoelige steek toegebracht. Toen bij de behandeling van de be grooting 1928 de 30.000 overschot van 1926 door den raad werden gereser* aangewend worden, zoodat deze kwes tie er buiten staat, als zijnde reeds in principe daartoe besloten. En wat de heer v. d. Waerden hier weer bijhaalt van de werkloosheid, datzelfde kan hij toepassen op elk crediet dat wordt aan gevraagd en dat hem niet welgeval lig is- De heer v. d. Waerden maakt be zwaar dat dit punt eerst in geheime vergadering is l>esproken geworden. Maar daar is toch niets aan te doen. Men moet dat zoo wel doen bij aan koop van panden. Als men het eerst, in openbare behandeling brengt, heeft 'n geheime zitting geen doel meer. Dat de pers hieromtrent mededee* lingen deed, daarvan was ik op de hoogte. Zaterdagmorgen werd ik door den uitgever van het plaatselijk blad opgebeld, of hij iets omtrent het be handelde in de geheime vergadering inoclit publiceeren, waarop ik heb ge antwoord. dat ik uit respect voor de raadsleden die niet in die geheime ver gadering aanwezig waren, niets kon la ten publiceeren. Datzelfde had ik des avonds reeds op een desbetreffende vraag van den heer Roxs geantwoord. Het blad nam dan ook geen bericht hierover op. Er waren echter hij deze aankoopaf faire zooveel andere menschen betrok ken, dat men niet kon voorkomen dat het spoedig reeds wereldkundig werd en tegen den middag deelde de plaat selijke uitgever mij dan ook telefonisch mede, dat hij van zijn correspondent uit Kaatsheuvel vernomen had wat er Vrijdagavond in de geheime zitting was behandeld en ik kon hem dus moeilijk verbieden dat hij ging bulle tineeren wat hij van anderen, zelfs vanuit Kaatsheuvel, reeds hoorde ver tellen. U ziet dus dat ik juist ter wille van de afwezige raadsleden het open haar maken van deze aangelegenheid zooveel mogelijk heb trachten te voor komen. De heer v. d. Waerden noemt verder de andere werken, die veel geld kost ten, nl. het abattoir, dat volgens hem 150.000 gekost heeft en de Gasfa briek. Laat ik hem eerst opmerken dat het abattoir geen 150.000, doch rond 100.000 heeft gekost en dat deze gel den, evenals die voor de Gasfabriek, a. 44 worden geleend en zij de ge meente een veel hooger rendement op brengen, zoodat deze bedragen integen deel een melkkoetje voor de gemeente zijn. De leeningen voor de bedrijven behoeft men dus zeker niet in de be schouwing op te nemen, die kan men vrij uitschakelen, daar ze de gemeente geen geld kosten, doch opbrengen. De lieer v. d. Waerden spreekt ver- dier over belastingverhooging en komt met cijfers van belastingopbrengst voor den dag, die geheel in strijd zijn met de op de werkelijkheid berustende cijfers van B. en W. Ziehier hunne be rekening: Volgens de aanschrijving van den Minister van Binnenl. Zaken zal de opbrengst der gemeentel, inkomstenbe lasting als volgt worden uitgekeerd: Tn de maanden Juli tot en met Maart telkens 1/10 van het geraamde kohier- bedrag. Het verschil tusschen 9/10 van het geraamde kohierbedrag en 9/10 van het werkelijke kohierbedrag wordt uitge keerd in Augustus daaraanvolgend. Het overige 1/10 van het werkelijke kohierbedrag wordt weer uitgekeerd in April, volgende op het belastingjaar waarin de einduitkeering moet worden verantwoord. Nu is in de maanden Juli 1926 tot en met Maart 1927 telkens uitgekeerd 16.000, iu totaal dus negen maal 16.000 is 144.000.— De voorloopige einduitkee ring in Augustus 1927 be droeg 37.361.25 dus 9/10 van het werkelijk bedrag der kohieren is 181.361.25 Het totaal der kohieren (dat ook aan de gemeente wordt uitgekeerd) be draagt dus 10/9 maal 181.360 is rond 201.510. Van dit bedrag is 118.900 verant woord in de rekening 1926. Het restant of 82.610 komt ten bate van 1927. Op 1927 is van de belasting 1926/1927 slechts geraamd 56.000. De meerop brengst bedraagt dus 82.610 56.000 is 26.610.— Voor kwade posten is op de begroo ting 1927 geraamd 20.000 Volgens gegevens van de Belastinginspectie zal slechts behoeven te worden betaald rond 9.700 Voordeelig verschil 10.300 Dit voordeelig verschil op de kwade posten plus de meeropbrengst bedraagt te samen dus f36910.— hetgeen dus heel wat anders is dan de door den heer v. d" W. gegeven becijfering en ik meen toch in mijn ambt weldege lijk de juiste cijfers onder het oog te krijgen. De heer v. d. Waerden zegt dat iet kantongerecht nu slechts 2 lokalen ter beschikking heeft dus in het nieuwe aadhuis er geen 6 behoeft te hebben. Laat ik hem even opmerken dat het cantongerecht er op den oogenblik steeds 4 in gebruik heeft, dat een archiefkamer er nog bij noodig zal zijn en dat ook de kantonrechter zelf een veerd. jSDrak deze zJ cLl JefreliikecLü dj u t_l J o kaa 1-m]rr*rv?tfin-k'*hb&/i De Echo van het Zuiden. Ocmeenleraail Waalwijk. AA I A M A n nm n *v P l il. in

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 11