El LEDERINDUSTRIE GEDENKBOEK t anders wel eens z(|n aanslag in de forensenbelasting zal ontvallen; dat is dus voor de gemeente een kwesiie van eigenbelang. Verder zegt de heer v. d, Waerden dat wij maar luchthartig over derge lijke groote uitgaven beenstappen, doch ik kan hem verzekeren dat dit heusch niet zoo luchthartig gebeurt en er al heel wat vergaderingen en besprekin gen aan du onderwerp zijn gewijd. Het kan zijn dat B. en W. die stof niet voldoende beheerschen In ons prae-advies hebben wij reeds uitvoerig uiteengezet dat wij ons laten leiden door de overweging dat een nieuw raadhuis er zal gebouwd worden voor langer dan een eeuw, dat op de plaats van het huidige raadhuis en de vroeger gekochte panden een drietal fraaie winkelhuizen kunnen geprojecteerd worden, die een flinke huur kunnen oporengen, dat het voorplein voor het raadhuis voor een betere organisatie der jaarmarkten en voor kermisvermakelijkheden benut kan worden. Ik wil er nog aan toevoegen dat noch B. en W. noch de raad voor uitvoering der plannen te vinden zouden zijn als belastingverhooginger het gevolg van zou zijn. Ik voor mij persoonlijk althans zou mij er dan sterk tegen verklaard hebben. v. d, Waerden. legenover de be- lasttngcijfers door mij genoemd hebt U geheel andere cijfers gesteld. Ik kan nu alleen dit zeggen dat de cijfers waaruit ik mijn berekening gemaakt heb ook officieele cijfers zijn. Waar de begrooting dienaangaande wel eenige vingerwijzing geelt doch niet de juiste cijters, heb ik mij om trent de belastingcijfers van i926 en 19z7 tot den inspecteur der belastin gen gewend, die mij zei wei de totaalcijfers te mogen verstrekken. En aan diens opgave heb ik mijn cijfers ontleend. Nu rekent U mij voor. Voorzitter. Ik behoef U niets voor te rekenenhet zijn bedragen die reeds in werkelijkheid door ons ont vangen zijn, dus die laten geen twijfel v. d. Waerden. Maar ik moet me toch voorloopig vasthouden aan de door den inspecteur verstrekte cijfers. Alvorens ik daarvan afstand kan doen moet ik dat eerst nog eens na kunnen gaan. Als U zegt dat die bedragen reeds werkelijk ontvangen zijn dan moet ik dat ook gelooven, maar dat neemt niet weg dat ik die andere cijfers, toch ook uit olficieele bron had. Zooals U voorrekent zou er over 1927 een belastingoverschot van 1 36900,zijn wat natuurlijk belang rijk meer is, doch ik kom dan nog tot de conclussie dat aan het bedrag van t 77500,(deze aankoop van f70,000 plus de nog niet afgeloste f7500,van de vroeger gekochte panden) nog een f lOUUO,— te kort komt. Voorzitter. U vergeet dat de vroegere panden reeds lang betaald zijn, alleen is nog een bedrag van f7500,— niet afgelost, doch dat bedrag behoeven we nu toch niet te betalen. v. d. Waerden. Buiten alle cijfers om handhaaf ik dan nog mijn stand punt dat een nieuw Raadhuis niet noodig is. U geeft wel allerlei inkomsten aan die er uit het nieuwe plein bij kermis en markten zullen voortvloeien, als mede uit de winkelhuizen, doch dai blijven altijd nog groote risico's. Hei blijft toch waar dat de grond nu reeds een heel groot bedrag kost, dan zal er nog een monumentaal raadhuis moeten komen, plus de inrichting daarvan, dat moet toch een ontzaglijk dure historie worden. Voorzitter. U vergeet dat aangaande den bouw van een nieuw raadhuis in de naaste toekomst de raad zelf zich reeds heeft uitgesproken. v. d. Waerden. Die kan er toch nog op terugkomen. Voorzitter, ik meen toch dat men op een eenmaal genomen besluit niet zoo gemakkelijk meer terugkomt. v. d. Waerden. We hebben toch het terrein van het oude raadhuis en nog de 2 vroeger aangekochte panden, dus terrein genoeg om een grooter raad huis te bouwen. Nu gaal men er weer 2 zulke dure panden bij nemen, zoo komt er elke keer wat anders bij. Voorzitter. Ik geloof dat U toch sterk overdrijft. De eerste aankoop is reeds in 1916 geweest en nu 12 jaar later willen we er de andere beien- dende perceelen bij nemen. Noemt U dat elke keer met wat anders voor den dag komen of overijld te werk gaan? v. d. Waerden. Misschien komt U over 5 jaar weer met aankoop van nog meer panden voor dit doel. De heer Rox vraagt of de plannen voor een nieuw raadhuis cok den be- lastingdruk zullen verhoogen. Voorzitter. Dat is nu natuurlijk nog moeilijk te zeggen. Maar persoon lijk ben ik er tegen als we een nieuw raadhuis moesten krijgen met belas tingverhooging, want dan zou 't er slaan als een steen des aanstoots. Ik geloof, dat de overige leden van den Raad er ook wel zoo over denken. Als we t.z.t. met een voorstel komen dan zullen wij wel een financieel overzicht kunnen geven. Rox. Als Ik duidelijk de overtuiging heb gekregen dat de aankoop van de gronden voor een nieuw raadhuis niet eerst weet ik of ik al of niet mijn stem aan het voorstel kan geven. Voorzitter. U moet hier gescheiden houden de aankoop van de pan den en de plannen voor een raadhuis, 't Gaat nu over den aankoop van de panden, en U weet reeds, dat dit geen verhooging brengt. Dat is gedekt. Maar de Raad heeft hier tenslotte in te beslissen. Ik heb er niets over te zeggen, al denken sommige menschen dat het persoonlijke drijverij is Rox. Dus 't drukt toch niet op de belasting Voorzitter, Neen. Timmermans. Het voorstel dat de Raad heden te behandelen krijgt, is het gewichtigste van de laatste jaren en zeker van ver strek kenden aard. Er is door eenige personen door in gezonden stukken, door geïnspireerde artikelen in sommige bladen, op niet nader te qualificeeren wijze, getracht pressie op de leden van den Raad uit te oefenen en de quaestie te vertroebe len, doch, ik veronderstel dat 't meeren- deel van dezen Raad van een dergelijke inferieure wijze van bestrijding, die al leen ten doel schijnt te hebben Waal wijk omlaag te halen, niet gediend is en zich daardoor niet van de wijs zal laten brengen. Ieder lid, van den Raad, dat zich zijn verantwoordelijkheid bewust is en wer- welijk iets voor onze gemeente gevoelt, beeft zich m. i. af te vragen 1. Heeft Waalwijk een nieuw raad huis noodig. 2. Is de opzet, zooals die in het praeadvies is omschreven, in liet be lang van onze gemeente. Dat er een nieuw raadhuis moet ko men, zal bij ieder weldenkend menseli, die met den toestand van liet oude raadhuis op de hoogte is, wel niet aan twijfel onderhevig zijn. Wat de opzet betreft, acht ik die niet te grootscli en leidt die m. i. niet tot geldverspilling of tot ondragelijke lasten. Wanneer men om de honderd jaar of langer overgaat om een nieuw raadhuis te bouwen, dan baseert men zijn plan nen niét om in de momenteele behoefte aan ruimte en onderdak te voorzien, doch dan houdt men op de eerste plaats rekening met de eischen die de toe komst aan een dergelijk gebouw zal stellen en moet de geheele opzet zich aansluiten aan de mentaliteit der bevolking. Waar wij Waalwij kers met recht trotsch zijn op onze gemeente, waar Waalwijk door zijn straten en trottoiraanleg, door zijn woningbouw, zijn St. Janskerk, zijn gebouwen voor middelbaar-, booger en vakonderwijs, zijn abattoir, zijn gemeentebedrijven, ver uitsteekt boven gemeenten van ge lijk inwonerstal, daar mogen wij toch zeker wel bij het ontwerpen van plan nen voor een nieuw gemeentehuis, ons niet tot, liet strikt noodzakelijke onder dak bepalen, ons niet blind staren op de rentabiliteit, dosh moet ons streven er op gericht zijn dat Waalwijk een ge meentehuis krijgt, dat Waalwijk past, dat de mentaliteit zijner inwoners, de welvaart en de vooruitstrevendheid de monstreert. In het. verleden zijn om kleingeestige motieven, bekrompen ideeën, bij liet, ne men van besluiten in zeer gewichtige aangelegenheden fouten genoeg ge maakt, waarvan wij de nadeel ige ge volgen tot op den dag van lieden nog gevoelen en die iedereen thans nog gaarne ongedaan zou maken. Het zou m. i. onnverantwoordelijk zijn om, nu de eenige gelegenheid zich voordoet om liet raadhuisvraagstuk op 'n flinke, doeltreffende, eenigszins mo numentale, demonstratieve wijze op te lossen, wij in dezelfde fouten, die vroe ger gemaakt zijn, zouden vervallen en de zeldzame kans, die ons thans gebo den wordt, niet ten volle zouden be nutten. Met volle overtuiging in liet waar achtige belang onzer gemeente te ban delen, zal ik dan ook gaarne mijn stem geven aan liet voorstel van B. en W. om door aankoop van bedoelde percee len de totstandkoming van een behoor lijk raadhuis mogelijk te maken. Smolders. Over dit voorstel wil ik ook nog een en ander zeggen, en wel mede naar hetgeen in de pers, zooals U reeds naar voren hebt gebracht, en pok wel onder de ingezetenen de ronde doet en naar aanleiding van hetgeen de heer v. d. Waerden heeft besproken. Ik wil dat doen aan de hand van eenige feiten en cijfers. Op de eerste plaats het belastingpeil. Voor hel hoogste belastingjaar 1926/27 neemt Waalwijk volgens de belasting- stastiek voor het geheele rijk bij een inkomen van f200U,— no. 656 op de ranglijst in en bij f5000,— inkomen no. 625 terwijl het nummer tot den hoogsten druk aangeeft 1085 is. Waal- wijk stond dus voor dat hooge jaar iets boven het gemiddelde. Voor het belastingjaar 1927/28 is de vermenig vuldigingsfactor van 3.8 op 3.4 ge bracht waardoor dus de belasting ll°/0 lager is dan het voorgaande jaar. Ieder ingezetenen die thans een zelfde inkomen heeft, ais het voor gaande jaar, betaalt 10 pCt. minder belasting Voor 1928/29 is het bedrag aan hoofdelijken omslag f 15000 lager uitgetrokken, hetgeen een verlaging beteekent van plm. 9 pCt. natuurlijk Al is dus de belasting niet laag feit is dat ze in een beliooilijk tempo aaiende is. Ongerustheid over verhooging, in verband met de raadnuisplannen, Oenoeven niet aanwezig te zijn, zooais uit de uiieeuzeitirjg van M. de V., duidelijk is gcbieken. De credieien voor de gasfabriek worden er wei met de naren oijge sleept. Ook de heer v. d. Waeruen neelt die weer aangehaald, terwijl die een duDDele rente zullen opDrengen, zooals uil de exploitatie—Degrooting van den nieuwbuuw is gebleken. i ter van de vakvereeniging gewaar schuwd moet worden, dat liij verder geen uitkeering mag verstrekken. Is zulks in liet onderhavige geval geschied en met welk iv illaat. Antwoord van B. en W. Waalwijk, 18 Januari 1928. No. 154. Onderwerp Toezicht op werkloozen. Bericht op schrijven van 16 Januari 1928. In antwoord op de vragen, gesteld bij Uw neven vermeld, aan ons College Feit is dat 1 Jan. l.i. de gasprijs gericht schrijven, deelen wij U ten aan- reeds met 1 cent per M3 is verlaagd. De winst voor de drie bedrijven, gas, water en eleciriciien, zal naar zien van| vraag 1 mede, dat de Voorzit ter het niet in het gemeentebelang acht nadere gegevens te verstrekken om- uevoorloopigecijfers over'27 gezamen- trent de weigering van aangeboden Geloofbelijdenis der turners. Wij etaleeren in onze vitrine een prachtige opname van de Belgische Turnfeesten. Wij éialeeren deze om de mooie foto van 15 000 turners, maar niet minder om hei pakkende onderschrift „de Geloofsbelijdenis der turners." njk ruim t 25.0UU bedragen of ruim 1 12.000 meer dan begroot. Hei siachihuis wordt heelemaal als een zondeOok aangeschreven. Het aantal slachtingen over 1927 van runderen, varkens en kalveren Is echter vooral deze groepen boven de oegrootingscijfers, terwijl daarnaast nog f 167.25 van ingevoerd vleesch is ontvangen, een factor in de be grooting niet genoemd. Hoewel de olficieele cijfers nog niet bekend zijn, kan veilig worden aangenomen, dat over de maanden dat net siachihuis in bedrijf is, naast nygiënische winst, ook financieel voordeel behaald is. Al deze feiten kunnen, ondanks de zwarte zwartkijkerij, niet gelochend worden. Was door bijzondere omstandig heden het raadhuisplan thans niet ergent geworden, na de beginsel- beslissing bij de behandeling van de begrooting voor 1928, dan zou het toch over eenige jaren aan de orde komen terwijl dan de gelegenheid, die zoo in het raam van het geheel past, voorbij zou zijn. De mogelijkheden, welke de toe komst door aankooping van meer ge noemde panden, nog kan oieden, zijn thans niet te bepalen, maar gunstig perspectief zit er zeker in als het vestigen van winkels van groote zaken, zooals in de steden, die voor de oeste standen dikwijls zeer veel over hebben. De agitators tegen dit voorstel, en dan bedoel ik ineer buiten dezen raad, zijn bijna allen vreemden, menschen van buiten, geen geboren Waal wij kers en dan doet liet mij toch wel genoegen dal ook de heer v. d. Waerden daartoe behoort. Als het trouwens gaat over het be hoorlijk gehuisvest zijn van het ge meentebestuur, dan wil ik als vergelij king wel aanhalen waar het zaken be treft. den heer van der Waerden zelf aangaande, dat liij toch, ook op 't goed gehuisvest zijn, prijs stelt. Bij de Rijks vakschool wordt n.l. wel een lokaal als ontvangkamer bijgebouwd. Voor wat de cijfers betreft, door den heer van der Waerden gegeven, wil ik de volgende vergadering wel afwach ten; een der vorige vergaderingen is ook gebleken, dat zij na het weergeven correctie behoefden. Ik durf tenslotte gerust, in verband met de raadhuisplannen, tol aankoop van de panden adviseeren, omdat ik het in het belang van de gemeente acht. Voorzitter. Dan zal ik het voorstel in stemming brengen. Wordt met op één na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer v. d. Waerden. Hierna ging de raad over in geheime zitting ter behandeling van 't verzoek van den heer Plevier, om intrekking van het raadsbesluit waarbij hem met ingang van 1 Mei eervol ontslag werd verleend als Directeur der Gasfabriek. Na heropening brengt de Voorzitter dit punt in stemming. Zonder eenig commentaar werd hierop het verzoek van den heer Plevier met algemeene stemmen af gewezen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. Ongecorrigeerd. werk door werkloozen, waarvan hij sprak in de vergadering van 25 Novem ber 1927. Ofschoon hiermede vervalt liet ant woord op de vragen 2 en 3, kan worden medegedeeld, dat onzerzijds aan de voorschriften betreffende het toezicht op de uitkeeringen der werkloozen- kassen de hand wordt gehouden. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, (w.g. E. MOONEN. DeSecretaris, (W.g.) H. v. MIERLO, L.s. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Aan Burgemeester en Wet houders van Waalwijk. Gaarne zal ik antwoord op onder staande vragen ontvangen. Hoogachtend, (w.g.) Van dier Waerden. 1. Zijn B. en W. genegen nadere zoo volledig mogelijke gegevens te ver schaffen omtrent de 3 werkloozen, die volgens een bewering van den Voorzit ter in de Raadsvergadering van 25 No vember geweigerd zouden hebben pas send werk in de gasfabriek aan te nemen. 2. Waren die werkloozen inge schreven als werkzoekendën en waren zij uitgetrokken werkloozen of niet. 3. De werkloozen die ondersteuning f genieten van hun vakbond moeten toch passend werk aannemen, daar anders vanwege de gemeente de penningmees- f P. van Loon Gzn f Vrijdagmorgen ten 10 uur had ou der zeer groote deelneming de plech tige begrafenis plaats van 'i stoffelijk overschot den heer P. van Loon Gzn., alhier overleden. Naast de lijkbaar schreed het on geveer voltallig bestuur der St. Vln- centius-vereeniging, waarvan de over ledene zoo lange jaren de ijverig secretaris geweest was. terwij! de stoei werd vooraf gegaan door het geheele personeel dat een prachtige krans droeg. De ZeerEerw. heer Pastoor van Riel droeg de plechtige H. Mis op, geassisteerd door de Eerw. heeren Martens en Beekmaris, terwijl de Eerw. Heerzoun van den overledene en Pastoor van Bijnen uit Hilvaren- oeek aan de zij altaren celebreerden Het Zangkoor voerde op zeer ver dienstelijke wijze de H. Mis uit. Pluimveetentoonstelling. De Waalwijksche Pluimveevereeni- ging houdt op Zaterdag 28 Januari van 3—9 n.m. en op Zondag 29 Jan. van 11 uur v.m. tot 9 uur n.m. een clubtentoonstelling in de zaal van den heer A. van Berkei aan het Hoekeinde. Op deze tentoonstelling van hoen ders worden alleen geëxposeerd de dieren van de leden der vereeniging. Ofschoon het dus een bescheiden opzet is, vergeleken bij de twee vorige natio nale tentoonstellingen die door de ver eeniging werden georganiseerd, heeft deze tentoonstelling toch zeer veel nut in de voor het doel zeer geschikte zaal zijn een kleine honderd hoenders in de expositiekooien ondergebracht en juist zoo n clubtentoonstelling heeft zijn eigenaardige aantrekkelijkheid, omdat men hier kan zien wat met een weinig liefhebberij op dit gebied is te bereiken. Het tijdstip voor de tentoonstelling is zeer gunstig gekozen. De lente na dert en daarmee de tijd dat de pluim veeliefhebber gaat denken aan de uit breiding van zijn pluimveestapel. Het zelf opfokken van kuikens blijft zijn groote bekoring houden. Als de natuur weer uit haar winterslaap is ontwaakt is alles vol kleur en leven in den hoenderhof. De hoenders zijn dan in hun schoonste vederkleed. Het is de tijd dat de kloek een broedsel eieren wordt gegeven en met belang stelling de komst van de aardige hoen derkuikens wordt verwacht. Het bindt aan huis en hof, het kweekt liefde voor de natuur, een voortdurende bron van genoegen. Wij wekken daarom gaarne op tot een bezoek aan deze tentoonstelling. Zij die plannen hebben tegen het komende broedseizoen den stapel, te vernieuwen, kunnen hier keuze maken uit de dieren, waarmede zij hun too rnen willen opzetten, koopen, ruilen, broedeieren bespreken enz. Wij wenschen de vereeniging alle succes. Auto-ongeval. Gisteravond ten omstreeks 7 uur had op den hoek Grootestraat—Mr. van Coothstraat een aarrijding plaats tusschen een vracht auto en een Ford. De eerste werd ernstig beschadigd aan vooras en voorwielen, zoodat hij naar de Wavi garage moest worden gesleept Naar wij vernemen is een en ander reeds 1 t. Cursus Brandweer Op verzoek van den Prov. Noord- Brab. Brandweerbond zal de Opper- Orandmeester dhr. G. v. Huiten alhier een cursus geven voor brandweer leiders, op 2, 9 en 16 Febr. a.s. in de achterzaal van hotel Verwiel. Aan vang telkens 6!/2 uur. Ook brandmeesiers uit omliggende gemeenten, die aangesloten zijn bij den Prov. Bond kunnen aan den cursus deelnemen. Nadere inlichtingen worden op verzoek door den Opperbrandmeester voornoemd gaarne verstrekt. Groene Kruis. Algemeene Vergadering van het „Groene Kruis" op Maandag 30 Jan. а.s. 's avonds 8 uur in Musis Sacrum alhier. Agenda 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen van de vorige vergadering. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. idem van den Penningmeester. 5. Bespreking omtrent 't Wijkgebouw. Mededeelingen betreffende vast gestelde tarieven. 7. Verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den Heer S. Ver steeg (herkiesbaar). 8. Publieke verkooping van enkele prijzen, welke van de verloting overgebleven zijn. Hieronder zijn het Salon Radiotoestel en een Heerenrijwiel. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Bij den Burgemeester-Strandvon der te Nieuw Helvoet zijn inlichtingen ie bekomen omtrent een aangespoeld gegalvaniseerd ijzeren vat, zonder Dauden, hoog 80 c M., middellijn 55 c.M., voorzien van wiite verfvlek, ge merkt 17, vermoedelijk letter E geen bomgat doch beugelsluiting Het vat is gevuld met donkerbruine stof, uuikende naar lisol. De commissaris van politie te Maastricht geeft belanghebbenden in overweging, alvorens handeisielatiën aan te gaan met een zich noemende firma Ernest Coröes, kaashandel, iHeugemerweg 11, te Maastricht, eerst bij hem, C v. P., inlichtingen in te winnen. W. DONKER Pzn. ingenaaid slechts f 1*50, in prachtband slechts I 2,50. Uitsluitend verkrijgbaar WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TlELEN. ADVERTENTIëN. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze dier bare Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer Antonius Hermanus Bergmans Echtgenoot van Mejuffrouw Maria Fraocisca Schoemans, na eeri langdurig, geduldig lijden, voor/.ien van de H.H. Sacramenten der stervenden in den ouderdom van 67 jaren. Waalwijk Wed. MA. Fa. BERGMANS- SCHOEMANS. J. BERGMANS. P. BERGMANS M. BERGMANS- v. HELVOIRT en Kind. Veldhoven Fr. BERGMANS M. BERGMANS MOESKOPS: en Kinderen.j Heusden Fra. scheepers BERGMANS H. SCHEEPERS en Kinderen. Waalwijk G. BERGMANS JOSA. BERGMANS KUIJSTERS. Adr. BERGMANS. L. M. BERGMANS. ANTOON BERGMANS. Waalwijk27 Jan 1928. -W» I 0% o MAAjM -1 4 maI« m m Ja. Het betreft hier 't volgende gezegde in de Raadsvergadering van 26 November: We hadden drie werklieden noodig voor een werk aan de gasfabriek, waarvoor we 3 werkloozen van de lijst vroegen. Maar de een bleek toen werk gevonden te hebben, de 2e had geen werk, maar ik lieb toch niets van hem gehoord en de 3e gaf de wind van voren door te zeggen, dat liy zich niet voor dergelijk werk beschikbaar stelde. Zoo ondervindt ge herhaaldelijk staaltjes van menschen, die liefst zonder werken uit de openbare kas zouden willen plukken. Red. VOOR DE DOOR PU80L bij Brand- en Snijwonden.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 12