iïïtïïmiïzEï Vrijdag 8 uur. - Zaterdag 8 uur. Zondag 6 en 8'|2 uur. Maandag 8 uur naar den wereldberoem- den roman van Generaal Lewis Wallace wordt vol gende week vertoond in de No. 9. Zaterdag 28 Jan. 1928. 51e Jrg. DERDE BLAD. DE SCHOENFABRIKANTEN EN DE ZIEKTEWET. Door de vereeniging van Waal wij k- sche Schoenfabrikanten is onderstaand adres verzonden aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Met het oog op de aanstaande behan deling van het Wetsontwerp lot Wijzi ging der Ziektewet in Uwe Hooggeachte Vergadering, veroorloven wij ons het navolgende onder Uwe aandacht te brengen. Werd in het Voorontwerp van Wet aan de ondernemingsziekenkassen een behoorlijke bestaansmogelijkheid gege ven naast de andere uitvoeringsorga nen der wettelijke ziekte-verzekering, in het ontwerp tot wijziging der ziekte wet van 9 November 1927 is deze mo gelijkheid, zoo niet practisch geheel uit geschakeld, dan toch in hooge mate be moeilijkt. De eischen aan een onderne mingsziekenkas gesteld, zijn dusdanig, dat het grootste gedeelte der bestaande kassen zal moeten worden opgeheven en dit mooie product van het particu liere initiatief tot het verleden zal be- hooren. Sinds jaren bestonden er op de fa brieken van eenige onzer leden fa- brieksziekenkassen, wier organisatie zeer verschillend was, aangezien er niet het minste verband bestond tus- schen de individueele kassen. Teneinde een algemeene en uniforme ziekteregeling te verkrijgen, werd door onze Vereeniging, in navolging van den ten dezen in het grootste gedeelte der Nederlandsche Textielindustrie en van de Metaalnijverheid bestaanden toe stand, op 1 Juli j.l. overgegaan tot de oprichting van fabrieksziekenkassen voor alle ondernemingen onzer leden, zulks op basis van een uniform fa- brieksziekenkasreglement. Omtrent deze verzekering zelf deelen wij U het volgende mede: Verplichte Verzekering. Alle op de fabrieken op 1 Juli 1927 werkzame arbeiders en arbeidsters wer- van het gemiddelde uurinkomen over de laatst verloopen 12 weken, verme- nigvuldigd met het aantal uren, dat de arbeidsongeschiktheid duurt. Geen in gewikkelde loonklassenindeeling, ieder arbeider betaalt naar zijn feitelijk loon en wordt uitgekeerd naar zijn feitelijk loon. De duur der uitkeering is beperkt tot 26 weken per jaar. De karenzdagen zijn tot slechts Vla dag beperkt, die echter worden uitbe taald, indien de ziekte langer dan 14 dagen duurt. Beheer en belegging der gelden. De financiën der ziekenkas worden door den werkgever beheerd, die voor inning der contributie, alsmede voor de uitbetaling van ziekengeld zorg draagt. Bij gebrek aan kasmiddelen is de werkgever verplicht een renteloos voorschot tot 5.per verzekerde te verstrekken. Rekening en verantwoor ding over het gevoerde beheer ge schiedt jaarlijks aan het Bestuur der fabrieksziekenkas. Controle. Wat de bestrijding van simulatie en aggravatie aangaat, hebben de fabrieks ziekenkassen een bijzonderen voor sprong op andere verzekeringsinstel lingen, omdat de verzekerden hun zie kenkas beschouwen als een eigen zaak. De verzekerden oefenen op elkaar con trole uit, waardoor simulatie en aggra vatie tot een minimum beperkt wor- 1 den. Daarnaast kan door de Besturen j der individueele fabrieksziekenkassen alsmede door onze Vereeniging, zoo noodig, nadere controle worden uitge- 1 oefend. Gezien deze voortreffelijke wijze van uitoefening der controle wordt dezer zijds dan pok geen behoefte aan een controleerend geneesheer gevoeld. Berechting van Geschillen. Deze is opgedragen aan een parite- tisch samengestelde Commissie van Beroep, werkende onder leiding van een onpartijdigen Voorzitter. De werk geversleden der Commissie worden door onze Vereeniging aangewezen, de i werknemersleden door de Arbeiders- 1 vakorganisatie, in casu door den Ned. i R.K. Fabrieksarbeidersbond St Willi- 1 brordus. Ziektegarantie-vereeniging. in de rechtszekerheid der verzeker- 1 „hebben tot een minimum van 50, „zou het vereischte kunnen worden „gesteld zich aan tc sluiten bij een ,ziekte-garantie-vereeniging, die als „herverzekering voor de onderschei dene ondernemingsziekenkassen zal „fungeeren. Aan die herverzekering „zou dan dezelfde eisch gesteld kun- „nen worden, als aan de bedrijfsver eniging, n.I. dat het totaal bedrag, „over één jaar berekend, van de bij ,haar herverzekerde arbeiders, ten- „minste 2'/» raillioen gulden zal moe- „ten bedragen." Wij meenen, dat een minimum van 50 arbeiders gevoeglijk kan worden weggelaten, aangezien aan de minder groote bedrijven de mogelijkheid tot handhaving van het particulier initia tief ten eenen male zou worden ont nomen. Ons zijn meerdere bedrijven met 25 tot 50 arbeiders in dienst be kend, die een eigen fabrieksziekenkas bezitten welke uitstekend werkt. Onnoodig hoog lijkt ons een loonbe drag over één jaar van ten minste 2V« millioen gulden; het wil ons voorko men, dat een jaarlijksch loonbedrag van 1000.000.der bij de ziektega- rantie-vereeniging herverzekerde arbei ders ruim voldoende is en in vele geval len te prefereeren boven een vrij hoog loonbedrag. Immers niet 't totaal loon bedrag der verzekerden is de maatstaf van beoordeeling of de rechten en be langen der arbeiders gewaarborgd zijn, doch de werkelijk aanwezige reserves! Waar het toch de bedoeling is jaarlijks een zeker percentage der in het afge- loopen jaar ontvangen premiën te re serveeren (het ontwerp noemt 5 pCt.) totdat deze reserves minstens 50 pCt. van de gemiddelde uitkeeringen en ad ministratie-kosten over één jaar be dragen, komt het ons, voo,- de rechtszekerheid der arbeiders, veiliger voor tc eischen, dat deze reserves bij den aanvang der ziektegarantie-ver- eeniging reeds minstens 50 pCt. der uitkeeringen en administratie-kosten voor één jaar uitmaken. De werkgever zou deze reser ves bij wijze van voorschot aan de fa brieksziekenkas kunnen verstrekken en de belangen en rechten der verze kerden zullen dan beduidend beter ge waarborgd zijn, dan door een jaarlijk- dige herdenkingsfeest kon worden mee genomen. Hij brengt namens de leden dank aan degenen, die dit jubileum zoo uitstekend hebben voorbereid. Dooi de deelnemers aan deze herdenking werd levendig betreurd, dat de Voor zitter door ongesteldheid verhinderd werd zelf daaraan deel te nemen en daardoor voor een deel niet de vohloe- uing had, die hem zoozeer toekwam. I Nu de Voorzitter weer de vergadering zal leiden, maakt spreker zich de tolk van de aanwezigen om hem geluk te wenschen met zijn herstel, daarbij den wensch uitsprekend, dat hem verdere ongesteldheden mogen gespaard blijven om zijn groote werkkracht geheel en onafgebroken beschikbaar te kunnen stellen voor de zaken der Kamer. De Voorzitter dankt den heer Smits voor diens vriendelijke woorden aan zijn adres. Hij is overtuigd, dat de le den wel zullen hebben begrepen, dat het hem ernstig heeft gespeten niet aan de feestelijkheden van het jubileum te hebben kunnen deelnemen. Hij is den heer Smits erkentelijk, dat deze op dien dag zijn plaats heeft willen inne men, en den heer v. Loon, die een ge deelte van de leiding der feestelijkhe den op zich heeft willen nemen. Van verschillende zijden is hem j de verzekering gegeven, dat deze niet i alleen uitnemend zijn geslaagd, (joch veel hebben bijgedragen tot toeneming der waardeering voor den arbeid der Kamer en bevorderd hebben de moge- j lijkheid tot nauwere samenwerking met overheidsorganen, handel en industrie. Vervolgens wijdt de Voorzitter eenige woorden aan de nagedachtenis van wij len het lid der Kamer B. J. Hoevenaars uit Dongen. Met hem is heengegaan een onzer beste leden, zegt spreker, die door zijn opgewektheid, aangename omgangsvormen en zakelijke behande ling der dingen, die aan de orde kwa men, ons aller achting had en wiens oordeel zeer op prijs werd gestold. Men kon er steeds van verzekerd zijn, dat hij eerst dan zijn meening zou uit spreken, wanneer hij zich vooraf op de hoogte had gesteld. Ook 't Handels register bewees hij voortdurend uitste kende diensten, voor welke instelling hij voortdurend de vraagbaak was. Zijne nagedachtenis zal bij ons steeds gingen aan te wenden deze plaats aan gesloten te krijgen aan het interlocale telefoonnet, zal worden voldaan. Op het verzoek van het Curatorium der R.K. Handelshoogeschool te Til burg, om een subsidie in de exploitatie kosten, wordt niet algemeene stemmen in beginsel besloten subsidie te verlee- nen, doch aangezien de begrooting 1928 reeds is vastgesteld, eerst tegen 't einde van het jaar na te gaan of en in hoeverre de beschikbare middelen sub- sidieering toelaten. Aan de mededeeling, dat ook dit jaar op de Jaarbeurs te Rijssel wederom een gratis stand ter beschikking wordt ge steld van de Nederlandsche Kamers van Koophandel en dat de Nederland sche Vereen, voor Tentoonstellingsbe- langen eventueel bereid is tot het tot stand komen van een collectieve Ne derlandsche inzending mede te werk?n, zal de noodige publiciteit worden ge geven. Naar aanleiding van het verzoek van het Gemeentebestuur van Dussen om te steunen de actie om te bespoedigen het bouwen van een vaste brug bij Kei- zersveer, wordt besloten een adres tot den Minister van Waterstaat te richten en de medewerking te vragen van de Wegencommissie uit den A.N.W.B en de K.N.A.C. Naar aanleiding van het rapport, uitgebracht door den heer De Haan, die de Kamer vertegenwoordigde op het Wegencongres, op 22 December j.l. ge houden, zal de noodige aandacht wor den geschonken aan de pogingen om in het Rijkswegenplan opgenomen te krij gen de verbinding van Rotterdam via Gorinchem en Heusden met de Lang straat. Naar aanleieding van het Ontwerp van Wet tot regeling van de Winkel sluiting, dat de Kamer ter kennisne ming werd toegezonden, zal worden verwezen naar de reeds vroeger ken baar gemaakte principieele en practi- sclie bezwaren en thans nog aan te dringen op beperking van de Zondag- sluiting voor de sigarenwinkels. Het schrijven der Vereeniging van Kamers van Koophandel in Nederland betreffende aansluiting Leerplichtwet en arbeidswet, geeft aanleiding tot uit voerige gedachtenwisseling. De verga- den zonder uitzondering in de verzeke ring opgenomen. Voor nieuwe arbeids krachten is toetreding tot de ziekenkas verplicht. Eén Reglement. Elke fabriek heeft haar eigen fa brieksziekenkas, beheerscht door één uniform reglement. Bestuur der Fabrieksziekenkas. Het Bestuur van elke kas bestaat, al naar gelang de hoeveelheid van het aantal leden, uit vier of zes arbeiders bestuursleden, terwijl het voorzitter schap bekleed wordt door den patroon of zijn gemachtigde. Meestal is deze ge machtigde een der leden van het kan toorpersoneel der onderneming. De werking van dezen bestuursvorm heeft zich in de afgeloopen zes maan den als uitstekend doen kennen en nooit werd eenige klacht over autocra tisch optreden van den werkgever of diens gemachtigde als Voorzitter der fabrieksziekenkas vernomen. Zulks ge tuige mede het feit, dat geen enkele maal de hieronder te bespreken Com missie van Beroep bemiddelend heeft behoeven op te treden bij meeningsver- schillen tusschen de Besturen der fa brieksziekenkassen en den betrokken werkgever. Kostenverdeeling. De kosten worden voor de helft door den werkgever en voor de helft door de werknemers betaald. De premie be staat in een voor alle arbeiders gelijk percentage van het loon. Is er een week weinig verdiend, dan is de premie in centen dus laag, is er een week extra verdiend, dan is de premie hooger. Een bedrag, gelijk aan de totaal premies der arbeiders, wordt door den werkge ver wekelijks in de ziekenkas gestort. Wordt in een bepaalde week door ziek te, werkloosheid, of anderszins geen loon verdiend, dan is de arbeider van elke premiebetaling vrij. Met 1 Juli 1927 werd begonnen met een premieheffing van 1,2 van het feitelijk verdiende loon volgens de loonlijsten der Rijksverzekeringsbank. Hiervan betaalde de werkgever 0,6 en de arbeiders eveneens 0,6 Gezien de ook finantieel bijzonder gunstige werking der fabrieksziekenkassen kon dit percentage met ingang van 1 Janu ari 1928 verlaagd worden tot 1 zoo dat van dien datum af door den werk gever 0,5 pCt. en door de arbeiders 0,5 pCt. wordt betaald. Regeling en duur der uitkeering. Aan ziekengeld wordt genoten 70% den is tevens ruimschoots in onze Re geling voorzien. Om te voorkomen, dat liquidatie, faillissement, enz., eener onderneming de rechten der verzeker den illusoir zou maken, hebben wij tusschen alle fabrieksziekenkassen één band gelegd. Krachtens dezen band blij ven alle aangesloten kassen aansprake lijk voor de richtige nakoming door de individueele fabrieksziekenkassen van hare verplichtingen tegenover hare eigen verzekerden. Een gezamelijk fonds is voor dit doel gevormd, waar in jaarlijks l°/oo van het door de aange sloten fabrieken verloonde bedrag, zijnde ruim 1000.000.wordt gestort. Dit fonds is tevens bestemd, om daar uit eventueel in tijden van ernstige epi- demiën te kunnen pulten, wanneer de reserves der individueele kassen te kort dreigen te schieten. Wij hebben door het bovenstaande in 't kort de organisatie onzer fabrieks ziekenkassen geschetst. Het zal U duidelijk zijn, dat door het ongewijzigd aanvaarden van het onder havige Wetsontwerp, elke levenskracht aan de fabrieksziekenkassen ten eenen male wordt ontnomen. Al bedraagt het aantal der bij onze leden werkzame ar beiders circa 1300, toch zou het voor geen enkele der negen aangesloten on dernemingen mogelijk zijn hun fa brieksziekenkas te handhaven. Afgezien van de haast praktische onmogelijk heid van combineering van bedrijven tot maximum vier met een arbeiders getal van vierhonderd, zou hierdoor andermaal het euvel van een adminis- tratievcn rompslomp in de hand ge werkt worden, iets dat zoo zorgvuldig en finaal in het systeem der bestaande ziekenkassen vermeden is! Onze Vereeniging stelt er voorts prijs op Uwe speciale aandacht te vragen voor de eischen, te stellen aan de ziek tegarantie-vereeniging. Met belangstelling namen wij kennis van het denkbeeld, door de Algemeene R.K. Werkgeversvereniging nopens de Ziekte-garantie-Vereeniging in haar ad res naar voren gebracht. Al kunnen wij ten volle adhaesie beluigen aan den verderen inhoud van dit adres der A. R. K. W. V. aan Uwe Leden, tegen de volgende alinea, voorkomende in be doeld adres onder het hoofd „Ziekte- 1 garantie-vereeniging" meenen wij krachtig te moeten protesteeren: „Voor de ondernemingen n.l. die „minder dan 400 arbeiders in dienst l sche reserve-storting van 5 pCt. dei- ontvangen premiën. In het laatste ge val zou de reserve eerst na jaren aan de gestelde eischen nopens haren om vang voldoen. Een ziekte-garantie-vereeniging met een verzekerd loonbedrag van 1000.000.en een reserve van min stens 50 pCt. der gemiddelde uitkee- j ringen en administratiekosten over één jaar garandeert in alle opzichten beter de rechten en belangen der verzeker den, dan een ziektegarantie-vereeniging met een verzekerd loonbedrag van 2Vs millioen met een reserve-regeling als in het Ontwerp bedoeld. Onze Vereeniging zou Uwe Hoogge achte Vergadering ten zeerste dankbaar zijn, indien U met de hierboven geop perde desiderata ernstig rekening zou i willen houden, opdat de organisatie onzer fabrieksziekenkassen, welke be wijzen uitstekend te functioneeren, kan blijven voortbestaan. Wat het overige betreft kunnen wij ons aansluiten aan het adres U dato 19 December 1927 toegezonden nopens dit onderwerp door de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen- stoffen en de Vereeniging van Katho lieke Werkgevers in de Textielnijver heid. 't Welk doende, Het Bestuur der Vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten, De Voorzitter, w.g. J. SPAPENS. De Secretaris, w.g. J. SMARIUS. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 27 Jan. 1928. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijkgehouden op 26 Jan. 1928. Van de afdeeling grootbedrijf zijn aanwezig vier leden, van de afdeeling kleinbedrijf acht. VoorzitterB. Timmermans-Ver- scliure. Secretaris: M. A. J. van Liempt. De Voorzitter opent (le vergadering. Alvorens met de behandeling van de agenda een begin wordt gemaakt, me moreert de heer Smits de welgeslaagde herdenking van het 50-jarig bestaan der Waalwijksche Kamer van Koop handel, de bloemenhulde, die daarbij is gebracht, de belangstelling van zoovele zijden in het jubileum betoond en de uitstekende indruk, die van dit waar in hooge eer blijven. Daarna wordt aan de orde gesteld. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de herkozen en nieuw gekozen le den. De door den Voorzitter benoemde commissie van vijf leden onderzoekt staande de vergadering de geloofsbrie ven en rapporteert tot toelating. De nieuw gekozen leden I. Mortier en J. van Eijkelenburg komen ter ver gadering. De Voorzitter spreekt eenige woor den van gelukwensch tot de herkozen en nieuw gekozen leden. 2. Kort overzicht van den economi- schen toestand van het district der Ka mer over het afgeloopen jaar door den Voorzitter. Alvorens met het overzicht aan te vangen, biedt de Voorzitter den leden zijne beste wenschen voor het aange vangen jaar, heil en zegen in hun ge zin en hun zaken, daarbij de hoop uit sprekende in aangename samenwer king veel nuttig werk te kunnen ver richten. 3. Verkiezingen, Tot Algemeen Voorzitter wordt her kozen de heer B. Timmermans-Ver- schure. Tot Voorzitter der Afdeeling Groot bedrijf de heer A. Smits (aftredend) en tot diens plaatsvervanger H. Verheijen. Tot Voorzitter der Afdeeling Klein bedrijf wordt gekozen A. van Beek en tot diens plaatsvervanger A. Frederiks. Tot leden der Commissie voor het Jaarverslag worden benoemd de heeren Elemans, van Loon en Smits; van de Commissie voor Verkeersbelangen de heeren van Dongen, De Haan en Frede riks; van de Commissie voor het Han delsregister de heeren Vesters, van de Reijt, Verheijen en Mortier. Mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige vergade ring zijn gegeven. De Voorzitter geeft een overzicht van hetgeen door het Bureau ten aan zien van dit punt is verricht. 5. Ingekomen stukken. Het schrijven van de Kamer van Koophandel te 's Hertogenbosch inzake de bevordering van de invoering van een vastrechttarief voor electriciteit in de verschillende tot het district der Ka mer behoorende gemeenten, wordt ge steld in handen der Afdeeling Klein bedrijf. Aan het verzoek van een twintigtal inwoners van dering spreekt als hare meening uit, dat de overbrugging van de tijdsruimte tusschen het einde van den leerplicht en de toelating tot de werkplaatsen, moet worden gezocht in een verplichte leertijd aan een onderwijsinrichting, waar naast algemeen vormend onder wijs bijzonder de vakopleiding in het programma is opgenomen. Na de mededeeling van verdere inge komen en verzonden stukken verzoekt de heer van Beek nogmaals aan te drin gen op 't vervangen van de petroleum verlichting op het station Made en de overige stations aan de lijn Zwaluwe 's-Hertogenbosch, die op dezelfde wijze zijn verlicht, ter vervanging door elec- trisch licht. I)e vergadering wordt daarna geslo ten. REDE, uitgesproken door den Voor. zittor der Kamer ran Koophandel o» Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, in de vergadering van 26 Januari 1928. De jaarwisseling! biedt, als naar gewoonte, een welkome gelegenheid om een terugblik te slaan op liet) afgesloten jaar. Ongetwijfeld heeft in ons land de alge meene toestand op economisch gebied (le tendenz van een langzame vordering in de richting van het herstel van het sinds den oorlog zoo sterk verstoorde evenwicht. Deze ontwikkeling van den gang van zaken sluit volkomen aan brj de verbetering van de in ternationale verhoudingen, die steeds meer veld wint. De zekerheid op monetair ge. bied is door verder stabilisatie van vreemde valuta toegenomen. Daardoor is een factor van groote onzekerheid in den wereld-goe derenhandel zoo goed als uitgeschakeld en treden daarvoor weer in de plaats de na tuurlijke grondslagen, waarop deze zich heeft te ontwikkelen. De veldwinnende ge dachte van de noodzakelijkheid van inter, nationale samenwerking tot oplossing van de moeilijkheden, die de staten ieder voor zich bezighouden, draagt mede bfl tot het vorderen in goede richting. Alet dat) al' is de tijd van normale toestan. den nog lang niet bereikt en draagt de eco nomische toestand van ons land, al moge; in 't algemeen vooruitgang worden geconsta teerd, daarvan de duidelijke sporen. Weliswaar kan verbetering worden aan. getoond, onder anderen uit de dalende lijn, waarin het aantal faillissementen zich beweegt, de ruime opbrmgst der geld. middelen van het RDk, onze verbeterde han delsbalans en de gunstige cijfers van het scheepvaartverkeer, doch zoowel in de krin. gen van de industrie als in die van den landbouw, worden hier en daar nog ernstige klachten over groote moeilijkheden verno men. Wanneer wtjj ons bepalen tot de industrie, blijven wjj nog steeds in de ongunstige po sitie verkceren, dat andere landen ons niet volgen op den weg van de handhaving van het vrijhandelsstelsel, zoodat wfl daarmede

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9