Hoest, Keelpijn Marktberichten. een Woonhuis of Winkelhuis Te Huur gevraagd lasting dienst 1928. 2 dinandeiing aangehouden onder werpen in de vorige vergadering t.w. a. invoering registratuurstelsel b. Voorstel van den Heer H. K. NederJof betreffende salarisregeling c. verzoek van A J. van der Sluijs tot huur van grond aan den loswal 3. Verzoek van C. Jansen tot huur van grond aan den loswal. 4. Verzoek van de Oebr. Naglé tot koop en rutl van gemeentegrond. 5. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening als be doeld in art 4 der Bioscoopwet. 6. Ingekomen stukken. MaüE Zondag 5 Febr. a.s. zal Ds. Wink der v.m. 10 uur in de H.V. Kerk te Lïrimmelen den godsdienst leiden. Zondag 5 Febr. a s. zal des v.m. 10 uur in de H V. Kerk alhier door L)s. Steenhuizen worden voorgegaan. Hedenmiddag kwam de auto van Verkadestabriek op den keiweg alhier in botsing met een boerenkar v. landbouwer D. Stoop, met het gevolg de as van de kar brak en de auto eveneens schade aan de voorzijde op liep. L)e politie die spoedig ter plaatse was, nam dit zaakje in onderzoek. Mejuf. de Wed. van Alfen was bij haar zoon te Breda op bezoek en had aldaar het ongeluk van een 6 M hooge trap te vallen, met het ernstig gevolg dat zij een schedelbreuk en armbreuk bekwam, zij werd onmiddel lijk naar het Ignatius-Ziekenhuis over gebracht. De tooneelvereenlging „Amicaal alhier heeft voor haar tweede uitvoe ring in studie genomen „De Wees uit het ge jergte" in 4 beprijven en het kluchtspel: „Het oude landgoed" in een bedrijf. DRUNEN. Woensdag werd door de firma Van Nelle een film-ver- tooning gegeven, 's middags voor de schoolgaande jeugd en 's avonds voor vrouwen en meisjes. In hoofdzaak werden vertoond beelden uit de koffie-en theeplantages, de bereiding dezer vruchten, de ver pakking en het vervoer. Ondertusschen werd door vlugge handen gratis thee en koffie geschon ken, terwijl de bezoekers tevens een verrassing voor de mannen en jongens in ontvangst mochten nemen, n. een pakje van de bekende van Nelle's- tabak. 't Waren eenige gezellige uren en 't resultaat van een dergelijke reclame zal zeker niet uitblijven. Door de Gebr. van Wezel is onderhands een bouwterrein aange kocht in de Torenstraat, waarop binnenkort een dubbel woonhuis zal verrijzen. Door de gymnastiek „S.H.J." gevestigd in het Jongenspatronaat zal op Dinsdag 14 Febr. a.s. 's avonds om 7 uur een groote Turndemonstratie worden gegeven met medewerking van de K.G.V. te Kaatsheuvel, welke samen met een prachtprogram zullen uitkomen. Door de Tooneelvereeniging alhier zal in de zaal der Jongelingen- Congregatie met vastenavond een groote uitvoering worden gegeven Opgevoerd zal worden „De Eeuwige strijd" tooneelspel in 3 bedrijven, uit den hedendaagschen tijd van Stephanus van Cuyk en het „Valsche Etiquet", kluchtspel in een bedrijf van Gerard Nielen. De heer C. Lambooij alhier be haalde op de Pluimvee-tentoonstelling te Waalwijk met zijn Goud Wyan dotte den eersten prijs met eereprijs en een tweeden prijs. Door de Bestuursleden der Veilingvereeniging „De Langstraat" werd een vergadering gehouden ter bespreking „Aangekondigde tentoon stelling van groenten en fruit". Er werd besloten deze tentoonstelling te houden op Zaterdag, Zondag en Maandag resp. 8, 9 en 10 Sept. a.s., ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan. De heer J. P. v. Rooij, Hoofd der Bijzondere Jongensschool en Land en Tuinbouwonderwijzer, die bij de vorige tentoonstelling de functie van Secretaris op zeer te loven wijze ver vulde zal wederom als zoodanig optreden. ELS HOUT. Algemeene jaarvergade ring van de Onderlinge Vee-verzeke ring in de groote zaal bij den heer H. van Hoorn. Toen de leden aan wezig waren ruim 7 uur heette de Voorzitter, de Edelachtb. heer Burge meester F. van Liempt allen hartelijk welkom. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: inkomsten f 1171.56' /a, uitgaven f732.45, saldo f 432.11'/a- De Voorzitter bracht dank aan den Secretaris H. van Hoorn voor zijn keurig verslag. Het Bestuur werd bij acclamatie herkozen. NIEUWKUIJK. Woensdagmiddag hield onze harmonie haar jaarlljkschen teerdag, welke alleszins prettig en geanimeerd is verloopen. In den na middag maakte men een muzikale wandeling door het dorp. Nadat bij terugkomst hiervan, een door Mej. Merkx flink bereid maal den inwen- digen mensch had versterkt, werd de verdere avond prettig en gezellig doorgebracht onder het afwisselend genot van dans, zang, voordrachten en muziek In verband met de jongste behaalde successen door verschillende leden op de concoursen, droeg dit maal de teerdag nog een meer feeste lijk karakter, vanwege de huldiging met de behaalde lauweren dezer solisten. Er heerschte den ganschen avond een opgewekte feeststemming. Op Zondag 12 Febr. a.s. zal, daartoe aangezocht, onze tooneel vereeniging „Kunst na Arbeid" in Heusden eene uitvoering gaan geven. Opgevoerd zal worden „Aramugam, de- standvastige Indische Prins". Naar wij met zekerheid vernamen, zal hare zustervereeniging uit Heusden met as. Carnaval hier eene uitvoering komen geven. Naar we met zekerheid vernamen is door den kantoorhouder v. Dom melen tot vestiging van een nieuw postkantoor een pand aangekocht. HERPT. Donderdag 26 Januari hield de R K. Jonge Boerenstand zijne jaarlijksche vergadering in de R K. Bijzondere School. Deze vergadering was tevens een feestvergadering ter viering van het 5-jarig bestaan der vereeniging De dag werd begonnen met een H. Mis voor het welzijn der leden, waarbij zij allen tegenwoordig waren, 's Avonds om half zeven lopende de voorzitter H. de Wilt de vergadering met den Chrlstelijken groet, na de leden dank gebracht te nebben voor hun trouwe opkomst. Door den Secretaris Adr. Buijs werden de notulen en de rekening met het verslag over 1927 voorgeleztn. Deze werden onder applaus goedgekeurd wat vooral te danken was aan het batig saldo over 1927. De aftredende bestuursleden Th. Buijs en Ant. v. d Wensch werden met overgroote meer derheid van stemmen herkozen. In plaats van den Secretaris A. Buijs. die bedankt had als bestuurslid werd met bijna algemeene stemmen ge kozen Ant. de Wilt, De gekozen be stuursleden namen onder dank hun benoeming aan. Hierna werden de overige punten der agenda viot afge werkt, Bij de rondvraag werd hei woord gevraagd door den Geestelijken Adviseur de ZeerEerw. Heer W. Timmermans. Hij feliciteerde de ver eeniging met haar eerste lustrum. Vervolgens bedankte hij de leden voor de trouwe opkomst 's morgens bij de H. Mis en voor alles wat zij in het afgeloopen jaar hadden gedaar in het bijzonder voor hetgeen zij gedaan hadden bij de viering van zijn zilveren priesterfeest. Ten slotte bracht hij uit naam van alle leden dank aan den Secretaris der vereeniging voor alle werkzaam- h den die gedurende vijf jaren door de vereeniging gedaan zijn en hij wenschte nem veel succes toe in zijn ondernemingen. Vervolgens sloot de Voorzitter de vergadering met den Chrlstelijken groet en hij wenscht den leden eer. gezeJligen feestavond toe. Hetoverigt gedeelte van den avond werd ondei muziek en zang gezellig doorgebracht. Deze gezellige avond zal ongelwijfeio veel bijdragen tot een goede samen werking tusschen het bestuur en de leden der vereeniging. TILBURG Reeds langen tijd wero hier ter stede het gemis gevoeld van een R K. Gymnasium voor meisjes. De Tilburgsche meisjes, die gymnast aal onderwijs wenschen te ontvannei. zijn tot heden op Den Bosch aangt wezen. Ons is thans ter oore gekomen, dai er plannnen in voorbereiding zijn om nier ter stede te komen tot opricniing van een R. K. Gymnasium voor meis- es. De leiding van deze onderwijsin richting zal naar alle waarschijnlijk heid worden opgedragen aan de Con gregatie van de Zusters van Liefdt Oude Dijk) alhier, die indertijd ook eeds een R. K. H. B. S. voor meis- es oprichtten. Hgzn. LAATSTE BERICHTEN. nBcn—Hur.m Gisteravond ging voor de eerste maal in de Witte Bioscoop de be roemde film „Ben-Hur". Wij komen hierop nader terug, maar willen voor ditmaal reeds als onze meening zeggen, dat „Ben-Hur" een schitterend werk Is, door zijn prachtige tafereelen, door zijn rijke Bijbelsche tooneelen, niet minder door zijn interessante beelden en scènes uit de galeien, de wagenrennen en m a. Ook het spel der medewerkenden is van bijzonder gehalte, zoowel als strekking van 't geheel. Voeg daarbij een uitstekend muzikale begeleiding, speciaal kwartet en soli en we zouden zeggen dat hier iets geboden wordt, dat iedereen in Waalwijk en de verre omgeving moet zien. Boomplantdag. Als herinnering wijzen we er nog even op, dat hedenmiddag ten 3 uur op de Burgemeester v. d. Klokkenlaan een boomplantdag voor een 50-tal jongens der verschillende scholen ge houden wordt. Nieuwe Industrie. Naar wij vernemen is deHollandla- B schoenfabriek in de le Zeine alhier bij onderhandschen verkoop in andere handen, van buiten de gemeente, over gegaan en zal daarin een andere in dustrie gevestigd worden, (vermoede lijk Meubelfabriek) een bericht, dat wij natuurlijk met groote ingenomen heid vermelden. RAAMSDONKSVEER. Bij het te 'sGravenhage gehouden examen voor Coupeuse slaagden o m Mej. Jasperina Elemans en Mej. L.tiena v. Zuijlekom alhier. hare opleiding bij Grlendt te Waalwijk. Zij genoten Mej. Corry v. d. ADVERTEBREN DOET VERKOOPEN. Ingezonden Mededeelingen. INGEZONDEN STUKKEN NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 3 Febr. '28. Filmvoorstelling. Onze dames werden Donderdag middag in de groote Patronaatszaa. verrast op een demonstratie van Var Nelle's—artikelen. De vertooning was een machtige reclame tegen het zoo machtig ingewoekerd cadeau—stelsel, en is het juist gezien van deze firmó hare belangen en die der gebruikers op een aangename manier naar voren te brengen. De Patronaatszaal was met een 500 dames gevuld, die tijdens dt pauze in de gelegenheid werden ge steld de producten der firma te proe ven. De vertooning zal allen in aangename herinnering blijven. Nieuwe zaak. Naast het bloemenmagazijn „Flora" opende gisteren de heer Fr. de Waal ijn nieuwe kapperssalon. De zaak biedt een pracbiige ruimte voor dt ieerenbediening en daarnaast een ubbele room als damessalon. Hei geheel is keurig ingericht en voldoet aan de meest moderne eischen dit tegenwoordig aan een dergelijke in richting gesteld worden. Met vele bloemen werd den heer de Waal door vrienden en collega's attentie betuigd. Kaatsheuvels Belang. In de bestuursvergadering van de vereeniging Kaatsheuvels Belang werd beslotendataanden lO.OOOsten inwoner bij zijn intrede in de wereld een blijk van attentie zal worden gegeven. Van den A N.W.B. is bericht ontvangen dat een drietal plaatsborden met opschrift „Kaatsheuvel' zullen worden geplaatst en dat tevens bij den zuidelijken weg uitkomend op den Provincialen Weg een aanduiding zal komen, die de richting naar onze plaats aangeeft. Bel Canto. De zangvereeniging „Bel Canto" houdt Zondagmorgen haar algemeene vergadering, waarin statuten en regie menten zullen worden behandeld. Waalwijk, 2 Febr. 1928. Mqnheer de Redacteur, De beide ingezonden stukken in Uw blad van Woensdag j.l. geven mij aan leiding nog eens terug te komen oj) het geen in de vergadering van den Raad van 27 Januari j.l. is gezegd omtrent de raadhuisplannen. I)e Inspecteur der Directe Belastin gen heeft het noodig geoordeeld 'n uit eenzetting te geven van de wijze waar op de door het Rijk ingevorderde ge meentelijke inkomstenbelasting aan de gemeente wordt uitgekeerd. Een uiteen zetting, hoe interessant op zichzelf ook, die in verband met de raadhuiskwestie niet de beteekenis zal hebben, die de schijver er blijkbaar aan toekent. In- tusschen bevestigt deze uiteenzetting, dat de verwachting van Burg. en Weth. dat het begrootingsjaar 1927 een over schot zal geven, minstens evengroot als dat van 1926, juist is en tegelijk, dat de Heer van der Waerden zich niet weinig belachelijk heeft gemaakt met het op dit punt veel beter te willen we ten dan Burg. en Weth. Het zal nu ook wel voor hem zijn komen vast te staan, dat de aankoop van beide panden uit overschotten zullen kunnen worden be taald en dat de „Boeman" van belas- tingverhooging kan vertrekken tot tijd en wijle de bouwplannen voor het nieuwe raadhuis den Raad zullen wor den voorgelegd. De wijze, waarop de heer van der Waerden reeds- meermalen en ook nu weer meent zijn meening, waar die af wijkt van die van anderen, in den Raad te moeten verdedigen, lijkt mij niet be vorderlijk aan een vruchtbare gedach- tenwisseling, die voor het bereiken van eenig resultaat toch noodig is. Het ge bruik maken van cijfers en gegevens, die voor anderen tijdens de vergadering niet zijn te controleeren, kan aanlei ding geven tot verkeerde conclusies. Na de ontvangst van het prae-advies heeft hij zich er van willen overtuigen, of B. en W. het wel goed voor hadden, met het verwachte gunstige overschot van '27, wat natuurlijk zijn goed recht is en blijk geeft van een serieuze opvat- ting. Hij heeft zich blijkens mededee- ling in de vergadering, gewend tot den Inspecteur der Directe Belastingen. De ze heeft hem gegevens verstrekt die op zichzelf wel juist zullen zijn, doch, zoo als achteraf gebleken is, niet dienstig waren voor hetgeen de heer Van der Waerden met die gegevens wenschte te bewijzen. Men krijgt zoo den indruk van een vlieg-afvangerij, wat toch niet strookt met den ernst der zaak. De bom is echter aan de verkeerde zijde gebar sten en de heer Van der Waerden is diep weggezonken in den kuil, dien hij voor een ander had gegraven. En nu de finantieele gevolgen van dit besluit. De kwestie of een nieuw raadhuis al dan niet noodig is, was reeds afgedaan. De Raad heeft zich im- j mers bij de behandeling van de be grooting 1928 in zijn grootst mogelijke meerderheid uitgesproken vóór een nieuw gebouw. Het getuigt niet van respect voor deze uitspraak, noch van bescheidenheid, om opnieuw zijn mee ning aan anderen te willen opdringen. De kwestie van een nieuw raadhuis was dus in beginsel afgedaan. Het ging dan ook alleen om den aankoop van beide panden. Was hieraan nu inderdaad een zoo groot risico verbonden, als de heer van der Waerden wil doen voorkomen. La ten wij dezen aankoop eens rustig be kijken. De Korenbeurs is gekocht voor 30.000.en is verhuurd voor 1500 per jaar, terwijl alle onderhoudskosten voor rekening van den huurder zijn, terwijl het pand van den heer Van Mil, aangekocht voor 40.000.verhuurd kan worden voor 1750 per jaar. De huuropbrengst dekt dus ongeveer de rente van de koopsom. Stel nu het erg ste geval eens voor, n.l. dat te zijner tijd, door een ongunstige wending in den economischen toestand, b.v. dat geen meerderheid zou zijn te vinden voor het bouwen van een nieuw raad huis naar de plannen, zooals B. en W. zich die thans hebben voorgesteld. Dan blijven dus de Korenbeurs en het pand van den heer Van Mil staan. Is er dan een man overboord? De gemeente be zit dan twee panden, betaald uit be- grootingsoverschotten, gelegen op den allerbesten stand, die ten naasten bij de rente van de koopsom opbrengen om rustig betere tijden af te wachten. De overschotten zijn dan belegd, vei lig en tegen een rente die er mee door kan. Daar is de koop natuurlijk niet om begonnen, dat spreekt vanzelf. Ik heb ook een uiterste geval genoemd. Zijn B. en W. gekomen tot een ontwerp der bouwplannen, dan zullen zij deze, te gelijk met een financieringsplan aan den Raad hebben aan te bieden en de Raad zelf en niemand anders zal dan hebben te overwegen, of de uitvoering van die plannen mogelijk is, zonder de ingezetenen te hooge lasten op te leg gen. Zoo moet, naar mijne meening, de kwestie worden bezien. Thans te scher men met belastingverhooging, mist voor dit oogenblik eiken grond en staat buiten eenig verband met het aankoo- pen van de beide panden. Niettemin heeft de heer Van der Waerden reeds precies uitgerekend, welke verhooging van de belasting is te verwachten. De waarde van zijne verzuchtingen, als. waar gaan wij heen" en „leven wij niet op te grooten voet", op zichzelf woorden zonder zin, nu motiveering ontbreekt, woorden van den man van de straat, komt hiermede wel in het licht te staan. Ik spreek dan nog niet eens van het misleidend wijzen op pro ductieve kajjitaalsuitgaven voor gasfa briek en slachthuis, van welke laatste hij het juiste cijfer op geen ƒ50.000. na kende, bij zijne bangmakerij voor belastingverhooging. En ditj Raadslid nu, die wat zijn ar gumenten betreft, in alle onderdeelen der zaak er naast is geweest, heeft den moed B. en W. en tegelijk de medele den die met hun voorstel meegingen, te verwijten: luchthartigheid, ijdelheid, het huppelen over cijfers (sic.). Na tuurlijk werd er ook thans weer het stokpaard van den werkloozensteun bijgehaald. Kijk, dat „monument in de harten der menschlievende ingezete nen" klinkt zoo mooi, dat moest ook thans weer eens worden herhaald. De werkloozensteun was heelemaal niet aan de orde; de Voorzitter had bij den aanvang der vergadering nog met cij fers aangetoond, dat de werkloosheid tot normale proporties was terugge bracht. Zakelijk is hij, naar mijn mee ning nog nooit geweest, wanneer het deze zaak betrof. Men herinnert zich nog wel zijn luilekkerland-voorstel bij de begrooting: een uitkeering voldoen de om van te leven, vrij wonen, vrij van belastingen en schoolgeld, tegen verminderden prijs gas, water en brand stof. Een nauwkeurig omlijnd plan voor een steunregeling is nooit door hem voorgesteld, 't Bleef bij woorden in de ruimte, die over de hoofden van de raadsleden heen zeker deel van de bevolking moesten bereiken. Ik heb mij de moeite gegeven eens te onderzoeken wat in onze gemeente wordt uitgegeven aan verzorging van den minder bedeelden medeburger. Ik heb verzameld de cijfers van de uitga ven voor dit doel door de gemeente, de openbare en bijzondere instellingen van liefdadigheid gedaan. Het totaal dezer uitgaven overschrijdt per jaar de som van 50.000.Voegt men hierbij het jaarlijksch offer voor den volkswoningbouw van rond 18.000, dan krijgt men, een jaarlijks terugkee- rende uitgaaf van bijna ƒ70.000. Een bedrag dus gelijk thans voor ééns en wellicht voor 'n eeuw wordt gevraagd voor een goede oplossing van het raad huisplan; een bedrag dat daarenboven van vroegere diensten is overgehou den, van de meevallers dus. Niettemin meent de heer Van der Waerden den Raad te moeten verwijten, dat voor werkloosheid en armenzorg luttele dui zenden guldens worden geweigerd, 't Is maar, wie zich diens verwijt van lucht hartigheid en het huppelen over cijfers heeft aan te trekken. 't Is niet doenlijk op het betoog van den! heer Van der Waerden in elk on derdeel in te gaan. Toch zou ik nog op een zaak de aandacht willen vestigen. Niet in het toestoppen van zoo hoog mogelijke uitkeering bij werkloosheid (al deel ik de meening van ieder wel denkende, dat steun in den geëigenden vorm niet mag worden onthouden), is in het algemeen het belang van den ar beider het best gediend, evenmin als 't geven van hoog loon afhankelijk is van den goeden wil van den werkgever. Van veel meer belang acht ik de zorg, dat hij voor den strijd zoo goed mogelijk wordt toege- liet algemeene loonpeil ten goede ko men. Op dit terrein zal ook door den heer van der Waerden nuttiger werk kunnen worden verricht. Ten slotte zou ik nog even willen aanhalen wat de Voorzitter van den Raad gezegd heeft in de laatste verga dering van de vorige zittingsperiode, toen hij afscheid nam van den ouden Raad. Hij sprak die hoop uit, dat de nieuwe leden de traditie van aangena me ged'achtènwisselingen en verhou dingen zouden voortzetten. Niet om de vergaderingen te maken tot een gezel lige bijeenkomst, kon hij gesproken hebben van aangename verstandhou dingen, doch omdat hij overtuigd moest zijn, dat deze noodig zijn voor vrucht- dragenden arbeid in de vergaderzaal. Wanneer men respect verlangt voor eigen meening, zal men moeten begin nen met te willen waardeeren ook het niet gedeelde standpunt van anderen. Wanneer men de afwijkende meening van anderen bestrijdt met betoogen naar den trant als die van den lieer van der Waerden, b.v. tegen het voor stel tot afschaffing der rondvraag, toen hij niet schroomde voor insiuaties en vernederende veronderstellingen, dan wordt daarmede het algemeen be lang niet gediend, omdat op deze wijze een stemming wordt gewekt, waarin ook aan overigens goede argumenten der tegenpartij geen aandacht wordt geschonken. B. TIMMERMANS-VERSCHURE. rust door een grondige kennis van zijn inkomsten ontdekt *>eten wor- GEMENGD NIEUWS. Nooaioliig ongeiuk ie Wernhout ViaKacniti WcinnuutsbuLg loopt een zandweg naai hei gehucht Tonijk, Dezen weg was» ue vciongeiuKien hjks- amdienaai opgegaan. Op een akKer waren een paar jongens van den landbouwer B. aan den aroeid en v, d. W. vroeg ol hij eens» op hun kat wou mikken, wai de jongens hem ai- iaden. Toen werd, zooais geineid is gescholen op een kaan, leger: een Doom geplakt. Een iwceoe sciioi htb- oen de jongens eersi mei gehoord, het schijnt dal de kogel niti alging, Oi van der W. loeri den revolver heeil willen inspecteer en, kunnen de jongens niet zeggen, zij zagen den man wankelen en vallen terwijl hij riep: „Den dokter ook meikien zij dat er bloed uit den mond vloeide. Onthuist en verslagen renden de knapen naar huis om volk te roepen. Ook van elueis kwamen menschen toesnellen, waaina de dienstgeluoer de politie en den dokter waatschuwde. De politie was zoo spoedig tnugciijk ter plaatse en de geneesheer Dr. De Weert was ook na korten tijd bij de nand. Hij kon alleen den dood con- siaiceren. De verongelukte had een schot door de long gekregen. Verondersteld wordt, dat de revolver de tweede maal heelt geweigerd en dat men te doen heett met een napioffer, dat zulk een treurig veiioop had. De heer A. M. van der Wiel, rijks ambtenaar, was bijna 28 jaar oud en geboortig van De Wcikcn en Slee wijk. Htj genoot de acnting van de autoriteiten en van net publiek. Alge meen is dan ook het medelijden met dit droevig ongeval, en vooral heelt men te doen met het lot der jeugdige eentgenoote, die op zoo ireurige wijze tol weduwe werd gemaakt. (Bij het onderzoek werd vermoed, dat de eerste huls niet uit den revol ver is gevallen en van der W. die heeft willen verwijderen, waai bij de slee uitgegleden is, en de patroon zoo automatisch voor den loop is ge komen terwijl door dat uugujaen het tweede schot afging en de long door boorde). Op Staatsmijn Maurits heeft zich in den afgeioupen nacht omstreeks -» uur een schieiongeval voorgedaan in de 391 meter verdieping. Tengevolge van het ongeval overleed de 34 jarige aibeider J. Krakolinig uit Gelees, een Oostenrijker, vrij spoedig, hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De aibeider F. Weiss uit Geleen, weid «met ernstige verwondingen aan de oogen naar de oogenklimek te Maas tricht overgebracht. Een derde arbei der, Kanter uit Geleen, kreeg een ver wonding aan één der beeuen. Sir Charles Wakefield heeft een gouden beker benevens een belangrijke som gelds beschikbaar gesteld als prijs voor den winnaar, die hei we reld snelheidsrecord niet een auto, het welk thans 203 mijl per uur bedraagt en op naam slaat van Saegrave, breekt. Alle landen kunnen mededingen. In Untersiemingen wilde de veldwachter Scheler een verdacht uil- ziend Reiser in de nabijheid van hei dorp ondervragen, om welke reden hij van zijn rijwiel afstapte. Op hetzelfde oogenblik loste de man eeri aantal schoten op hem, die hem doodeiijk verwondden. De ongelukkige is in- (usschen reeds aan de gevolgen over leden. De moordenaar vluchtte in Zuidelijke richting. Intusschen is vasigesteld dat men hier wederom met den moordenaar Hein heeft te doen, die enkele dagen geleden een commissaris van politie doodschoot en een gendarme zwaar verwondde, toen men trachtte hem te arresteeren. Nadat men den mooraop den veldwachter Scheler had ontdekt, werd Hein door een brigadier van politie per fiets nagezet, die den moor denaar bij Gross-Heirats inhaalde. Hein sprong van zijn fiets, wieip zich in een greppel en begon op den poli tieman te schieten. Er ontspon zich een vuurgevecht, waarin meer dan 30 schoten vielen. Toen de brigadier van politie al zijn munitie had verschoten, slaagde Hein er opnieuw in te ontko men. Hij moet aan het rechter hand gewricht gewond zijn. Waalwijk, 3 Febr. 1928. eieren 7—8 cent. varkens f 10—f 13. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, „Ben Hur". Zondag 12 uur. Repetitie LiecLrtafel „Oefening en Vermaak", Mannenkoor. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2uur. Witte Bioscoop, „Ben Hur". Zondag 6 en 8'/2uur. Flora Bioscoop, „Het onveilig signaal". Maandag 8 uur. Witte Bioscoop, „Ben Hur". Dinsdag 8'/2 uur. Repetitie Waal- wijks Gemengde Zangvereeniging voor dames en heeren, Hotel Verwiel. ADVERTENTIëN. vak met wat meer algemeene practi- sche ontwikkeling. Die dit van nabij kan beoordeelen, zal mij moeten toege ven dat bier nog heel wat te verbete ren is. Dan zal bij de tegenwoordige instelling der werkloozenkas, waaraan ook de gemeente enkele duizenden per jaar steun verleent, de werkloosheid minder ernstige gevolgen hebben en met ruimte voor magazijn te Waalwijk Brieven onder no. der adv. aan het bureau van dit blad. 39968 Mljnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mljnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Bulten rerantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, In aansluiting aan de beschouwingen in Uw blad van laatstleden Woensdag over de opbrengst der Gemeentebelasting, verzoek ik U opname van het volgende: In 192S kan nog een overschot verwacht worden van f 5351.ongerekend het overschot op de kwade posten ƒ10.000), als tenminste de inkomsten en uitgaven, zoo ruim mogelijk genomen, niet tegenvallen. Dit bedrag is dus beduidend minder dan de overeenkomstige bedragen over 1026 en '27. In 1020 worden verschillende posten van inkomstenbelasting weer beduidend lager. In dat jaar kunnen we n.l. verwachten Januari, Februari en Maart 3 x 14500.is 43500.— April 1020 1/10 van 1027—'28 is Augustus 1020 O/lOo x 140700 9/10e x 145.000 is Juli tot en met December 1020 6 x 14.500 is 16300.- 16.30.— 87000.— 148430.— Dus weer 8800.minder dan in 1028, enz. enz. Zoo doorwerkend zonder belastingverhoo ging en zonder voor- of achteruitgang van het belastbaar inkomen, naderen we een hoofdelUke omslag van 146700.bruto, waarvan 0000 (10 lager dus dan in vorige jaren) af moet voor kwade posten. riet netto inkomen uit gemeentelijke in. komstenbelasting wordt dan dus geleidelijk teruggebracht tot 137700.welk bedrag dus niet verhoogd mag worden om een Raadhuis te bouwen. De meevallers van vroegere jaren, mot name van 1026 en 1927, die extra hoog wa ren, worden hoe langer hoe kleiner. Uit die 137700.zullen dus de groote uitgaven voor rente en aflossing van de kos ten van het monumentale raadhuis moeten worden overgespaard, hetgeen menschel^, kerwys gesproken, tot de on mogelijkheden gerekend mag worden. Om deze meening te staven is het verder niet oninteressant de belasting-bedragen over de verschillende jaren om te rekenen op donzelfden vermenigvuldigingsfactor b.v. 3,8. We krijgen dan een indruk omtrent het belastbaar inkomen der ingezetenen. Vermenig. Opbrengst Inkom- vuldigings- Gemeente. stenbe- cijfer. inkomsten- lasting, Jaar 1024/-25 1025/'26 1026/-27 1027/'28 3,5 2,8 3,8 3,4 belasting. 171000.— 144000.— 183000.— 163000.— omgere kend op de factor 3.8. 185640.— 195000.— 183000.— 182000:— Toen de belasting van 3,5 op 2.8 gebracht was, is de inspect ur waarschijnlijk fiscaler geworden en bij de enorme verhooging tot 3,8 weer even mild, als hij voorheen was. Uit de bedragen blijkt verder, dat het be lastbaar inkomen vrij stabiel is en er dus geen reden is, om in de toekomst toename van het belastbaar inkomen te verwachten, zoodat ook niet kan worden gerekend op hoogere opbrengsten, dan door my becijferd zijn, d. i. dus pl.m. 137700.per jaar. In 1928 is nog begroot 152500.—. In den vervolge zullen we geleidelijk krij. gen pl.m. 146700.als de belastingen niet verhoogd worden, d. i. dus wederom 5S00 minder dan; in 1928 uitgetrokken werd. Wat de geleidelijkheid van de belasting vermindering, door den wethouder in het geding gebracht, betreft, van geleidelijke verlaging kan niet gesproken worden, als men tenminste de 5 of 6 laatste jaren be schouwt. Het vermenigvuldigingseijfer was in 1024/'25 3,5 en is toen verlaagd tot 2,8 in 1925/'26, om het jaar daarop te stijgen tot 3,8, d. i. een toename van pl.m. 36 sindsdien is het gedaald tot 3,4 en zal 't ver. moedelijk dalen tot 3.1 of 3, maar nog steeds niet is 't vermenigvuldigingseijfer terugge keerd tot 't laagste punt 2.8. 't Verloop van den vermenigvuldigingsfactor is dus niet ge leidelijk dalend, maar schommelend en ver toont, zooals reeds gezegd, een enorme ver. hooging in 1026—27. welk jaar dan ook in hoofdzaak verantwoordelijk is voor de in de jaren 1926 en 1927 overgehouden bedra gen. Uit de beschouwingen aan dit onderwerp gewijd, is dus wel komen vast te staan, dat de voord eel ige saldi over 1026—27 voor een groot gedeelte afkomstig zijn uit het belas tingjaar 192627, toen de vermenigvuldi. ging af act or met 36 verhoogd werd en gebracht van 2,8 op 3,8, dat dit dus zeer toe vallige baten waren. Gebleken is dat het voordeelig saldo voor de volgende jaren steeds meer zal dalen, om tenslotte zelfs bij de meest gunstige om. standigheden tot enkele duizenden per jaar te dalen. De maxima voor dit en volgende jaren zullen zijn 1928 15300.— 1929 6500.— 1930 5200.— 1931 idem, enz. De batige saldi zullen dus anvoldoendo zijn, om de plannen uit te voerei, zoodat by economischen vervulling van de stellige belofte van den Voorzitter van den Raad andeie bronnen om tot uitvoering van het plan in zyn tegenwoordige schematische vorn te kunnen komen. U dankend voor de opname, Hoogachteid, H. VAN DER IVAERDEN.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 10