Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte "Rozen. I STERTABAK GEDENKBOEK SCHOEN- EN .LEDERINDUSTRIE FEÜILLETOM f NUMMER 11. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op 30 Januari 1.1. Met uitzondering van wethouder de Haan waren alle leden tegenwoordig. Deze had een kennisgeving ingezonden wegens verhindering door drukke bezigheden. Punt I. Notulen der vorige vergade ring. Deze werden gelezen, waarna het lid Metselaar opmerkte, dat ze niet juist waren met betrekking tot 't door hem gesprokene over de bestra ting, daar dat anders was weergegeven als door hem bedoeld was. Op de pertinente vraag van den Voorz., of M„ zich aldus had geuit als geschreven stond, moest hij zulks toegeven, waarna de notulen onver anderd werden goedgekeurd. II. Mededeellng van ingekomen stukken. De Voorzitter leest voor een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van een stukje gemeentegrond onder Oudheusden en verder zei hij, dat meerdere verslagen waren inge komen a!s lo. dat van den toestand der Gemeente over 19272o een van den directeur van den Vleeschkeurings- dienst; 3o over de volkshuisvesting en 4o een van den correspondent van het bureau van arbeidsbemiddeling, welke als naar gewoonte ter visie zullen worden gelegd. III. Rekeningen over 1927 en be grootingen voor 1928 der Godshuizen. Met goedvinden van den Raad stelt de Voorz. voor tot Commissie van onderzoek te benoemen de leden De Haan, De Mol en Metselaar. De twee laatstgenoemden aanvaarden hun be noeming. terwijl het lid De Haan, die 20) „O ja," antwoordde ze lachend, „na tuurlijk allerlei gekke dingen." „Zoo'n droom heeft je echter nog nooit doen schrikken?" „Neen, schrikken is nu juist 't woord niet", zeide ze nadenkend. „Het is na melijk maar je moet me niet uit lachen, Marcellus?" „Neen, Iris". „Het is namelijk grappig," ging ze voort, „dat ik zoo dikwijls hetzelfde droom, dat wil zeggen, sedert ik hier op Hochwald ben, want vroeger had ik er nooit last van. In 't eerst werd ik met een kloppend hart wakker, wan neer de droom voorhij was, maar nu doet hij me niet meer schrikken, hoe wel hij dikwijls terugkomt en wel pre cies zooals den eersten keer „Je moet hem mij vertellen, lieve ling!" „Heel graag. Ik droom dan, dat ik ergens ga, sta of zit en de plaats waar het geschiedt, maakt altijd het eenige verschil uit, zonder den droom zelf te veranderen. Ik zie mijzelf tee kenen, naaien, vioolspelen, wandelen afwezig was, met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. IV. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen, wegens ge wone aftreding van den Heer J. Zonne veld. Op de aangeboden voordracht stonden J. Zonneveld en J. Tuptier. De eerste werd met algemeene stemmen her benoemd. V. Verzoekschriften om restitutie van riooibelasting. De heer G. van Everdingen en de fam. van Bokhoven vroegen teruggave, omdat het betreffende pand was on bewoond geweest. Met algemeene stemmen werd het verzoek ingewilligd. VI. Vaststelling van de vergoeding in de exploitatiekosten der R. K. Bij zondere scholen over 1926. De Voorzitter deelde mede dat het bedrag per leerling moest worden vastgesteld op f6.54, wat werd goed gevonden. VII. Vaststelling van het voorschot op de sub VI gemelde vergoeding voor 1928. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd dit vastgesteld op 80 procent van f 6 54, alzoo op f 5.23. VIII. Voorstel van B. en W. om beroep in te stellen tegen de beslissing van Ged. Staten, houdende vernietiging van den aanslag als woonforens van A. C. van Dijk, te 's Bosch. De Voorz. deelde mee een uitnoo- ding ontvangen te hebben voor de openbare vergadering van Ged. Staten, doch niet daarheen te zijn gegaan in de overtuiging, dat van Dijk te laat gekomen was met zijn bezwaarschrift en diens verzoek dus niet-ontvankelijk had moeten worden verklaard, en tevens dat van Dijk aldaar een ver klaring had afgelegd in strijd met de werkelijkheid, wat door getuigen kan worden aangetoond. Hij ste de nu voor binnen 30 dagen in beroep te gaan bij de Kroon en deed voorlezing van het desbetreffende of wat anders doen kortom, er staat dan plotseling, evenwel zonder mij te doen schrikken, een dame voor mij in een zeer eenvoudig, zwart kleed, een witte, driehoekige halsdoek zóó over 't hoofd, dat de middelste slip haar over 't voorhoofd hangt. Op wie ze lijkt, kan ik niet nauwkeurig zeggen, maar ik denk op mijzelf of op Sig- rid of op het portret in den witten, marokijnen étui, dien papa mij gaf, weet je wel, Marcellus?" „Nu, en vroeg deze gespannen. „En in de handen houdt ze haar ei gen afgesneden blonde haren en een klein ruikertje van witte mosrozen, waarmede ze op een roode streep om haar hals wijst. En met het ruikertje wenkt ze me ook, en ik volg haar da delijk, want zij ziet me zoo vriendelijk aan en zij is zeer schoon hoewel ze op mij lijkt," vervolgde ze met een schalksch lachje. „Eerst den droom, dan de compli menten," zei de vorst knikkend, maar met eenige inspanning. „Ja, dus mijne dame met de witte rozen gaat mij voor tot op het terras aan de zee en wijst daar op een der schietgaten in den ouden vleugel van het slot, den westelijken, weet je. En door dit schietgat zie ik dan een zeer zwak, rood licht flikkeren, en wanneer ik dat gezien heb, wenkt ze me weer en brengt me door het slot, ik geloof altijd in 't oude gedeelte, door lange, lage gangen en over nauwe steile wen teltrappen, die hier waarschijnlijk hee maal niet bestaan, tot in een gang, die een beetje breeder is, waar oude kas ten staan en allerlei rommel ligt. En voor zulk een oude kast blijft ze staan, ontwerp-adres, waaraan de Raad zijn sanctie verleende. IX. Wijziging gemeente-begrooting 1927 en 1928. De Voorzitter las een twaalftal posten voor, die dienden gewijzigd te worden, alle te zamen bedragende ruim f 1500 aan hoogere uitgaven. De Raad hechtte aan 't voorstel zijn zegel. X. Voorstel van B en W. om machtiging gedurende 1928 eventueele verpachtingen, verhuringen etc. voor de Gemeente te mogen houden. Ook dit wordt goedgevonden. Rondvraag. Het lid Leenhouts brak een lans voor electrificatie der Gemeente, wat hij hoog noodig vond en deelde mede dat sommigen op eigen kosten electr stroom wilden aanschaffen, zoover hun dat mogelijk was. Daarom stelde hij voor een commissie te benoemen, die het vraagstuk zou bestudeeren. De Voorz. deelde hierop mee een onderhoud te hebben gehad met den Directeur der Gasfabriek, die een contract heeft met de gemeente. Deze vond het noodig een nieuwen gas- ziet mij aan en is dan plotseling ver dwenen, en op dat oogenblik wordt ik gelukkig altijd wakker, want ik zou alleen den weg niet meer terug kunnen vinden Maar zóó dikwijls ben ik in mijn droom reeds dezen weg gegaan, dat ik van den ouden rommel in den breeden gang, die er evenals een wacht kamer uitziet, reeds eiken gebroken stoel ken," zeide ze lachend. „En heb je er overdag nooit eens een ontdekkingsreis heen gemaakt?" vroeg Hochwald met een eigenaardige uit drukking in zijn blik. „Ik zal me wel in acht nemen," lach te Iris. „Nieuwsgierigheid is nooit mijn fout geweest. Zoo, en nu weet je mijn droom, die niets akeligs of verschrik kelijks bevat, maar dien ik toch liever niet zou droomen. En nu, wanneer je naar den opzichter der houtvesterij wilt gaan, wordt het tijd, dat we voortma ken. In tien minuten ben ik verkleed, want de brieven aan Olga, Fuchsia en Spini kunnen wel tot later wachten, nietwaar? Tot straks dan!" En weg vloog ze, de witte, slanke gedaante, en Hochwald hoorde haar heldere stem nog door de gang trillen. „Zoo, zoo," zeide hij, terwijl hij in diep gepeins verzonken hij zijn schrijf tafel stond. „Zoo, zoo! Maar ik geef niet toe haar jonge leven zal en mag door deze schaduw niet verbitterd wor den, om misschien voor altijd in 't stof vertreden te worden. En zoolang ik er ben, om over haar te waken, zoolang zal ik ook voor haar rust en voor de vrede van haar ziel strijden." houder te bouwen, doch wenschtdan minstens waarborg bij contract, dat hij zijn geld niet vergeefs besteedt. Daar deze zaak eerlang zal worden besproken, stelt de Voorz. voor een afwachtende houding aan te nemen, daar dan alles zal worden besproken en geeft in overweging nog geen commissie te benoemen. Hierop nam L. zijn voorstel terug, waarna de Voorzitter de vergadering sloot, daar geen der aanwezigen nog iets had te vragen in het belang der gemeente. BINNENLAND. De Rijksmiddelen over 1927. Volgens de raming moesten de Rijks middelen over 1927 In totaal opbren gen een bedrag van f 472 508 000 Ze hebben opgebracht 503,209.579 87. Dus bijna 31 millioen meer! Het vorig jaar (1926) was de op brengst f 489.183 075 37; dus over 1927 de opbrengst ruim 14 millioen hooger dan over 1926 Bovendien zijn ook de ontvangsten van het Leeningsfonds weer zeer gun stig geweest, te weten 100 305 556,96. Naar aanleiding van dit hooge bedrag schreef „De Maasbode", die in de laatste jaren telkens opnieuw tegen het financieel pessimisme heeft ge waarschuwd het volgende: Ons blad berekende in October 11. dat dit fonds inkomsten had, welke jaarlijks op een te hoog niveau zich bewogen en wel 20 millioen te hoog. Meerekenend de geweldige saldi, in den loop der jaren opgehoopt en deze opgenomen in het normaliseeringsplan van de inkomsten en uitgaven van het Leeningfonds, kwamen wij tot de slot som, dat noodig waren de volgende bedragen. In 1928 65 millioen in 1929 62 millioen, in 1930 61 millioen In 1931 61 millioen, in 1932 60 millioen, in 1933 58 millioen. En zoo geleide lijk minder. Men stelle daar nu eens neven de uitkomst over 1927 Voor jV W V V fn I biswsir yi Nauwelijks een week na dien Juli morgen, op een schoonen, zonnigen namiddag, hielden er voor de slotpoort waarin Marcellus en Iris Hochwald ter begroeting stonden, twee equipages stil, waarmede mevrouw Chrysopras met Sascha en Sigrid, en Boris met zijn ge malin van het station waren afgehaald. Dat was een luid, vroolijk begroeten, een omarmen, een vragen zonder ein de want de familie Chrysopras was niettegenstaande alle oppervlakkigheid, toch zeer innemend en hartelijk. Sas cha straalde zichtbaar van geluk, dat zij eenigen tijd bij de menschen mocht zijn, die zij in Florence zoo had liefge- kregen, en Boris verklaarde, dat hij zich over dit bezoek ten zeerste had verheugd. Vorstin Fuchsia Ukatschin-Crysop- ras, geboren Miss Grant, die zich zoo licht niet door iets liet imponeeren, liet in 't geheel niet haar „O, very splen did, very grand, indeed", hooren de arme vrouw had nog nooit een oud adelijk landgoed gezien en had nu toch een vaag idee, dat zoo'n slot meer waard zou zijn, dan alle moderne pa leizen in de nieuwe wereld tesamen. En Sigrid? Sigrid was levendig, lach te, schertste en verbaasdezich over de i rozenroode vuistjes en de blauwe oog jes van den kleinen Siegfried ook had ze Iris bij haar aankomst omarmd en den vorst lachend de hand gedrukt, maar mevrouw Chrysopras had gelijk in haar brief ze was veranderd. Zij, de bedaarde, teruggetrokken Sigrid, nam nu overal het woord en mengde zich in eiken woordenstrijd. Iris had den eersten avond een zeker gevoel van verdooving in Sigrids gezelschap - een gevoel van verdooving, waarin zich een zweem van toorn en van smarte- Ét-kekd de beste het Leeningsfonds werd over 1927 niet minder dan 100 millioen opge bracht. Wanneer ook ai straks (Mei 1928) gaat werken de afschaffing van de 25 opcenten op de inkomstenbe lasting (ad 19 millioen per jaar) dan is voor het geval de overige inkomsten niet accresseeren, het inkomen van het Leeningsfonds nog jaarlijks te hoog. En wel 100 - (19 61) 20 mil- lioen. En ieder jaar wordt de rekening nog gunstiger. En wij zwijgen dan nog van de conversies, waarop over enkele jaren kans bestaat. Er is „something" te floreerend „in the state" van Wi helmina. VOOR DE DOOR W. DONKER Pzn. ingenaaid slechts 1 1,50, in prachtband slechts f 2,50. Uitsluitend verkrijgbaar WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. lijke teleurstelling mengde. Wat, om Godswil, kon Sigrid zoo veranderd heb ben. Maar zij zou haar in verhoor ne men, zij moest opbiechten en dan, dan zou dee schaduw wel wijken. Mevrouw Chrysopras gevoelde zich door de reis en de hitte in de coupé's zeer vermoeid. „Doe wat jullie wilt, ik ga slapen", zeide ze na het souper. „Morgen komt er weer een dag. A propos, wanneer komt de Cavaliere?" „Overmorgen", antwoordde Hoch wald kortaf, en hij kon niet nalaten er aan toe te voegen „Nadat je hem zoo vriendelijk hebt uitgenoodigd, Olga. Mevrouw Chrysopras deed haar sla perige oogen nog eens wijd open, keek eerst naar het groepje aan het andere einde van het salon, waar Sascha zich bevond, toen naar Sigrid, die in een portret album bladerde en vervolgens naar haren broeder. „Is zijn bezoek je dan niet aange naam?" vroeg ze verwonderd. „Waar om heb je dat dan niet dadelijk geschre ven? Wij hebben hem in Florence da gelijks als gast". Bij deze woorden haalde ze de schouders op. „Maar Olga, je schreef immers dat de uitnoodiging op voorstel van Sigrid is geschied", antwoordde vorst Hoch wald lachend. „Zou het dan niet ge woon weg zeer onbeleefd geweest zijn, hem niet per omgaande de uitnoodi ging te zenden, waarop hij, zooals je zelf schreef, reeds wachtte?" „Natuurlijk!" gaf mevrouw Chryso pras haren broeder toe. „Het is me ei genlijk nooit opgevallen, dat je Spini niet moogt lijden". Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden. Wul*(jkxflr en Langslraatsche Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zendQn aan den Uitgever. Prfjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldng de9 morgens om uiterlHk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Uit het Duitsch van EÜFEMINA VON ADLEBSFELD-BALLE8TBEM. BOOOC_STeP •nfoeoovt A 1 EeeBeaÊj

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1