Z™entb00rm I de wijsheid In de jeneverflesch toen op 12 Nov. A. van C. ijzerbewerker te Krimpen, zich niet meer beheer- schen kon, doch alleen geregeerd werd door den inhoud der glaasjes welke hij tusschen de lippen had laten omtuimelen Verdachte, die al eens met 'n bor rel op vernieling pleegde en deswege veroordeeld werd, heeft het spreek woord„De ezel stoot zich geen tweemaal aan eenzelfde steen", even min als meerdere klanten van Ba- chus in toepassing gebracht. Want wederom onder den invloed van drank dreigde hij te Heusden den Boer met een geopend knipmes. Den Boer is volgens zijn eigen verklaring niet zoo bang uitgevallen, maar begreep toch dat hij er niet ge nadig af zou komen indien hij den verdachte, dien zeer dronken was, er maar met het mes op liet inhakken. Hij greep daarom de hand die het ge vaarlijke wapen vasthield, maar kon toch niet behtten dat hij viermaal naar den schouder gestoken werd. Beide mannen waren ieder in ge zelschap van hun vrouw. Reden te meer, aldus de officier tot verdachte om je stemmig en fatsoenlijk te gedragen en je niet te bedrinken. Qetuige Hendrik Oreudsen, schip per te Heusden, zag toe toen de man nen aan het worstelen waren en ver dachte dreigend het mes in de hand hield. Verdachte die goed werk had, een geluk waar nog duizenden tevergeefs naar zuchten, geraakte door z'n drin ken en dreigen, door z'n aanstelling van dien avond zonder werk. Zijn patroon gaf hem onmiddellijk zijn ontslag. En het gezin is er weer de dupe van i Nu stond hij daar beteuterd met een briefje van zijn vrouw. Maar er moest recht gedaan wor- ken. Het briefje kwam alzoo niet in aan merking. Nog werd als getuige gehoord J. H. Brouwers. Het O. M. eischte wegens bedrei ging 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak volgt nader. Ingezonden Mededeelingren. MIJNHARDTS Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabietten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Een menscheneter. moest zien eveneens wegens overtre ding der Keuringswet verantwoorden, omdat hij vorenbedoeld ongekeurd vleesch aan een ander had verstrekt. Bij de behandeling dezer strafzaken werd weer eens een tipje opgelicht èn van Brabantsche plattelandstoe standen èn van nijpende armoede De arbeider was bezig van he vleesch te eten toen een beambte binnen kwam, die den man kost zag verorberen welke zelfs voor dieren als voedsel verboden is. Maar man, vroeg de Kanton rechter, ben je toch niet bang dat je ziek zult worden van het gebruik van dat verboden vleesch? Och, neen, mijnheer, antwoordde de arbeider, we zijn zoo arm en we moeten toch wat eten. Ik heb maar drie dagen werk per week en dan verdien ik per dag slechts 60 centen zonder kost. Maar als je dan niet zulk vleesch hebt, wat moet je dan wel eten vroeg weer de Kantonrechter? Dan nemen we wat riet, ikke en m'n broer. De man moest mede als getuige verschijnen tegen den boer die hem dat vleesch „ten geschenke" gegeven had. Toen hij den eed moest doen, bleek dat hij vier krom naar binnen gegroeide vingers had waarvan hij er geen twee kon opsteken. De landbouwer A. V. te Helvoirt over de zaak als verdachte gehoord verklaarde dat hij tegoedertrouw ver zuimd had het doode kalf ter keuring aan te geven. Over de bepalingen der Keurings wet kende hij zoo goed als niets. Uit medelijden had hij het doode kalf aan H. gegeven en een boerenmik er bij Want het zijn maar tobbers van menschen, besloot verdachte zijn ver haal. den bakker O. de was tot 14 dagen u/ a d vu: i Hoe komt ge toch tot zoo iets? kwYm tn Lm bZS rn Vlijmen, a|dus de Kantonrechter, zelfs voor hii V0" dieren is dat vleesch verboden. Het nis der rechtbank, waarbij hi, wegens kan voor menschen de elgste gevol gen hebben dat vleesch te eten en de Keuringsdienst is er voor om dat te voorkomen. Verdachte beweerde toen dat hl het doode kalf gegeven had niet om vleesch voor die menschen maar om de huid die nog een beetje waard was. De beambte ter plaatse goed be kend verzekerde eveneens: 't zijn tobbers van menschen, edelachtbare Als ze geen vleesch hebben dan eten ze riet. Maar doen de buren dan niets voor die menschen, of is er geen anderen vorm van weldadigheid informeerde de Kantonrechter. Ia, de dooie kalveren brengen de boeren er, antwoordde getuige. Anders niets? 'k Weet het verder niet, 't zijn tob bers van menschen 't Is zeker al wei vijf jaar zoo. Ze leven van dat kalfsvleesch, ze hebben altijd een dooi kalf. Ik weet zeker als ik er nu in huis kwam weer dat soort vleesch in 't zout zou vinden, Bevreesd begon de arbeider te schreien en zei: Ik nam het aan om wat eten te hebben, maar ik zal het nooit weer doen. Ik zal eens naar je informeeren, al dus de Kantonrechter. De landbouwer A. V. werd wegens overtreding der Keuringswet tot geld boete veroordeeld. mishandeling op Jong veroordeeld gevangenisstraf. Waarom ben je in hooger beroep gekomen vroeg de president. Omdat ik onschuldig ben, ant woordde verdachte. Onschuldig? Dat zullen we dade lijk eens hooren, wedervoer de pre sident. Je bent net een menscheneter. je bijt de menschen de ooren afl Qetuige Q de Jong, bakker te Vlijmen, verklaarde dat hij zoowel als verdachte op 18 Sept. 1927 in Vlijmen café Luijben hadden bezocht. En waren er niet in pais en vree vertrokken. Ze belandden in de Akkerstraat en daar geschiedde de aanval. Verdachte greep het rijwiel van den ander, die toen niet meer voort kon en beet den bakker in z'n test Qetuige J. H. Carson, die niet wist waarover de oorlog ging, had den strijd aangezien. De mandenmaker zette z'n tanden In den bakker, die er afkwam met een scheur in z'n oor. 'n Stukske van het bakkersoor hing er bij te bengelen, 't Was kanibaalsch En er brulde er een een als dierl aldus getuige Caron. Veertien dagen gevangenisstraf is redelijk voor dat al. De eisch luidde bevestiging van het vonnis, vermits de Adv. Gen. het ten laste gelegde bewezen achtte. De verdediger Mr. van der Kun, Den Bosch, meende dal de mishan deling niet bewezen was. n Onvoorwaardelijke straf. De Kinderrechter heeft wegens her- We hebben niets dan de verklaring haling van misdrijf ten uitvoer bren- van het slachtoffer, den bakker die gen gelast van de voorwaardelijke ver- het lidteeken van z'n gerepareerd oor oordeeling van den minderjarige A. P. liet zien. Aan de verklaringen van dokter van Seeters uit Drunen hebben we ook gren houvast. Misschien afgaande op het verhaal van De Jong schreef de dokier „dat de verwonding zrer waarschijnlijk door bijten is ontstaan Door de rechtbank nader aan den tand gevoeld verklaarde de dokter dat de verwonding wel op een andere manier kan zijn geschied. Niemand heeft bloed zien vloeien. Op grond van gebrek aan bewijs concludeerde pleiter tot vrijspraak. Uitspraak 13 Febr. a.s. Tobbers van menschen M. H. arbeider te Helvoirt moest terecht staan ter zake dat hij onge- keurd versch vleesch van een pasge boren z.g.n. nuchter kalf in voorraad had. De landbouwer A. V. te Helvoirt K. te Kaatsheuvel. Moordzaak te Hel. De procureur-generaal Mr. Cnopus eischte in de moordzaak te Culem borg voor het Gerechtshof te Arnhem vernietiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis met vrijspraak der beide verdachten. CHRONOLOGISCH OVERZICHT van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggend-e gemeenten, ge durende de 50 jaren dat ons blad bestaat. 1 Jan. 1901. De bevolking van Waal wijk bedraagt 5029, die van Baard wijk 1625, van Besoijen 1609 zie len. 1 Maart. Benoemd met ingang van 15 Maart tot burgemeester van Loon- op-ZandKaatsheuvel de heer J. L. van Besouw te Putten, in opvol ging van den heer van Dortmond. 13 Maart. Benoemd tot Pastoor der te stichten St. Antonius-parochie te Waalwijk, de ZeerEerw. heer A. Kuijpers, kapelaan alhier 16 April. Aanbesteding bij den heer J. Fransen alhier, van den bouw der R. K. Kerk en pastorie met bijbe- hooren, voor de nieuwe parochie van den H. Antonius. Ingeleverd 6 biljetten. Hoogste in schrijver H. Verhoeven, Hilvaren- beek, 49616, laagste P. Clerx, Til burg, 45600, volgens teekening II en III. 30 April. Herbesteding bij den heer A. Kemperman alhier, van den bouw der R. K. Kerk met pastorie en bij- behooren voor de St. Antonius-pa rochie. Ingeleverd 5 biljetten. Laagste inschrijver J. van Dun te Vught, volgens teekening I en II, 35875, volgens II en III ƒ42900. Hoogste inschrijver Van der We gen, Tilburg, 38775 en 46380. 2 Juni. De Liedertafel viert het zilve ren jubilé van haren directeur, den heer Frans de Cortie. 19 Juni. De heer A. H. van Schijndel dient zijn ontslag in als lid van den gemeenteraad. 15 Nov. Transvaalavond in het Ho tel Verwiel, ten bate van de slacht- I komen bevestigd. De waarde van de produc. tie nam voor Waalwtfk toe met 932.000. voor Kaatsheuvel met ƒ459.000.voor Dongen met 220.000.Sprang-Capeile met 156.000 en Loonopzand met 69.000. I Als ik mij niet vergis zal ook de productie in 1927 weer grooter ztfn geweest dan in het voorafgaande jaar. Vooral Kaatsheuvel j zag zfln productie beduidend toenemen. De Import van schoenen (geheel of groo- tendeels van leder) is in het afgeloopen jaar j iets toegenomen. Duitschland, Engeland en Zwitserland konden meer invoeren, daaren. tegen verloren terrein België, Frankrijk en I Tsjecho-Slowakye. Ingevoerd werden 973.428 I paren ter waarde van 4.032.000.— tegen 93G.478 paren en 3.80S.000.. in 1926. Daar entegen nam aanzienlek af de invoer van niet afzonderlijk genoemd schoeisel en van rubberartikelen resp. ongeveer 33 en 25 De export van lederen schoenen is in 1927 niet onbelangrijk gestegen. Deze bedroeg 447.771 paren ter waarde van 2.364.000.— tegen 309.131 paren en 1.676.000,— waarde in 1926. Grootere afnemers waren Duitsch land, Ned. Oost-Indië, Noorwegen en Dene, marken. De uitvoer van ander schoeisel, ook in 1926 van niet veel beteekenis, liep ruim 50 terug, terwfll daarentegen die van rub. berartikelen meer dan verdubbelde. In het algemeen is het voorjaar van 1927 niet zoo gunstig geweest als dat in 1926. Zonder twijfel heeft het ongunstige weer daarop invloed uitgeoefend. In de zomer, maanden was het zelfs vrij stil. al moet worden toegegeven, dat dit verschijnsel regel is geworden. Al spoedig echter kwam er meer kooplust en kon tegen het einde van het jaar van een geanimeerde stemming worden ge sproken. Alle fabrieken werkten op volle capaciteit en waren ruim van orders voor. zien. Wij mogen aannemen, dat de sterke stijging yan de lederprijzen, waardoor noodzakelijke prijsverhooging van het pro duct dor schoenindustrie kon worden voor zien stimufleerend gewerkt heeft op den kooplust van den detailhandel. Verschillende ondernemingen gelukte het daarenboven nieuwe buitenlandache relatiën te winnen die eenige verlichting konden geven op dé benauwde binnenlandsche markt. ni£°hfina"tieo,t resultaten zijn intusschen f Sewcest Het voor het Va'\ hot jaar n°Z ^eeds niet iof v. zoodani£en prijs te bedingen In deze branche lieerscht nog bij voortdu ring een onzinnige concurrentie. Slechts weinig industrie-producten van dagelijksche behoefte naderen zoo dicht de prijzen van voor den oorlog dan het schoeisel. En niet alleen, dat de fabrikant gedwongen wordt het artikel met te geringe winstmarge om te zetten, bij den winkelier is liet zeker nier beter. Deze blijft den vaak ongelijken strijd voeren tegen het grootwinkelbedrijf, dat daarbij wapens aanvoert, die niet binnen het bereik van. den kleineren winkelier kun nen worden gebracht. De gang van zaken in de schoenindustrie wordt geheel beheersclit door die in het schoenwinkelbedrijf. Dat dit laatste over 't algemeen in 'n zeer ongezonden toestand ver keert, daarop heb ik reeds meer dan eens moeten wijzen. Die toestand is ook in het afgeloopen jaar zeker niet verbeterd en uit de onverdachte bron van de winkeliers zelf kan de algemeene klacht hierover wor den beluisterd. Sinds de mode ook het schoeisel tot zich getrokken heeft, kent hare dwingelandij geen grenzen. Weliswaar wordt aan den schoen als een deel van het toilet meer waarde gehecht en voorziet men zich daarom vaker van nieuwe schoenen, doch de eischen omtrent vorm, kleur en snit worden zoo hoog, dat niet kan worden voortgegaan op den weg om daaraan volie bevrediging te geven, wil dit op den duur geen fatale gevolgen meebrengen èn voor den detaillist èn voor den fabrikant. Het is natuurlijk uitgesloten te denkeu aan den tijd, dat de winkelvoorraad bijna uitsluitend uit de meest courante artikelen bestond: even dwaas zou hetj zijn voorbij te zien, dat ook de schoen een modeschepping is gewor den, waarvan het publiek zich zonder eenig voorbehoud wenscht te voorzien, ook on danks den winkelier, die meent, dat hij haar in andere banen kan leiden. De REDE, uitgesproken door den Voor zitter der Kamer, van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, in de vergadering van 26 Januari 1928. (Vervolg.) Wat de schoenindustrie betreft, mag ik uit de berichten, die my hieromtrent bereikt hebben, opmaken, dat het afgeloopen jaar over het algemeen matige bevrediging heeft geschonken en voor sommige ondernemingen zelfs niet ongunstig is geweest. Toen ik een overzicht gaf over 1925 sprak ik de ver. wachting uit, dat de productie in 1926 zou biyken niet onbelangryk te zyn gestegen. Inderdaad heeft de statistiek over voort brenging en verbruik deze verwachting vol- fout van heden schuilt veel meer in het feit, dat de winkelier niet voldoende weet te speciali seeren, zich niet de noodzakeiyke beperking weet op te leggen, zoodat de voorraden van modieuze artikelen zyn inventaris dermate opvoeren, dat deze niet meer evenredig is aan het bedryfskapitaal, doch evenmin aan zyn omzet Wanneer daarby dan. nog komt, wat al te vaak het geval is, dat vakkennis, verkoopstalenten, kennis van het winkel vak en winkeladministratie afwezig zyn, kunnen de gevolgen niet uitbiyven. De ont zettend slechte betalingen, waarover door de fabrikanten voortdurend wordt geklaagd, zyn aldus verklaarbaar. Voor een deel dra gen zy zelf stellig de schuld, omdat zy door te gemakkeiyke leverings-voorwaarden ook den niet voldoend solvabelen en den onvak- kuudigen winkelier op de been houden. Zeer nuttig werk is weggelegd om deze treurige toestanden te verbeteren, zoowel voor de winkeliers.organisaties als voor de organi saties der fabrikanten zelf. In het geschiedkundig overzicht, dat by de herdenking van het 50-jarig bestaan on zer Kamer is gegeven, zyn vooral wat de schoenindustrie betreft, twee belangryke p ha sen in den ontwikkelingsgang dezer ny. verheid in het licht gesteld. De eerste pha se van J eeuw geleden, samenvallende met de eerste 25 jaren van het bestaan der Ka mer, die zich, kenmerkte door den stryd, die ontstond tusschen de handbewerking en de mechanische productiewyze, op het einde van welke phase hier werd gehouden de groote internationale Vaktentoonstelling voor de schoen, en lederindustrie; de tweede gekenmerkt door de beslechting van dezen stryd ten gunste van de mechanische pro ductiemethode en den verderen uitbouw daarvan, eindigende in de schitterende in ternationale tentoonstelling in 1925 gehou den. De geheel gemechaniseerde Nederland- sche schoenindustrie bracht op die tentoon stelling een product, dat in het buitenland mogeiyk geëvenaard, doch niet overtroffen wordt en terecht kon worden gezegd, dat de voortgeschreden ontwikkeling dezer indu. strie in deze tentoonstelling een duideiyk beeld gaf van de bewonderenswaardige hoogte, waarop het product dezer nyverheid was gebracht Nu de mechanische productiewyze zal voeren naar grootere concentratie van de be- dryven,, mag worden gezegd, dat in den ont wikkelingsgang d^r schoenindustrie zich een nieuwe phase afteekent, binnen welke nieuwe vraagstukken tot oplossing gebracht zullen moeten wordendie van de weten, schappeiyke bedryfsleiding, rationeelen ar beid, standaardiseering en massaproductie. Rationeele arbeid, normalisatie en gede tailleerde toepassing van de voor het bedryf geeigende vormen eener goede bedryfs-eco. nomie zullen eischen, dat niet alleen de hoofdleiding op meer we ten sclia ppe 1 y k" n voet zal moeten worden ingericht, ook het met de onderdeelen der leiding l>elaste tech nische en administratieve personeel, zal naast de noodzakeiyke vakkennis vertrouwd moeten zyn met de beginselen der bedryfs. economie, die toepassing moet vinden en niet. mogen missen het organisatietalent. Ten slotte zal ook het verdere fabrieks- personeel van zoodanige» aanleg moeten zyn, dat het de leiding begrypt en de aan gegeven richting weet te volgen. Juist in een zoo gecompliceerd producüe.proces, als In deze industrie voorkomt, acht ik ook dit laatste zeker noodig. Wy zyn echter nog lang niet hieraan toe. Ik heb de ervaring, dat de krachten, die aan deze eischen vol doen, in de schoenindustrie zelf nog uiterst schaarsch zyn te vinden. Het is in dit verband ernstig te betreuren dat het jongere geslacht, bestemd voor de fabriek, zoo weinig belang stelt in een be- hooriyke vakopleiding. Vanzelf wordt dan biyvend gemist de noodzakeiyke belangstel ling voor de richting, waarin de leiding het bedry f wil voeren. Daardoor wordt de me dewerking gemist, noodig om het beoogdp doel te kunnen bereiken. De klacht, dat de arbeiders zich liever niet verbinden aan de bedryven, waar van hen een geestelyke in spanning wordt vereisclit en die ook elders wordt geuit, wyst er op, dat ons lager on. derwy's en in heti algemeen ons lager vakon- derwys herziening behoeft Stellig kan in deze nuttig werk verricht worden door de Vereeniging van Nederlandsche Kamers van Koophandel, die aandacht heeft geschonken aan de aansluiting van de leerplichtwet met de arbeidswet en de overbrugging van de daartusschen gelegen ruimte wil vinden door een verplicht 7e leerjaar, lietzy aan een la gere vakschool, hetzy aan een school voor gewoon lager onderwys, in dat geval met een voor dat jaar op het toekomstige vak van den leerling gericht leerprogram. Ik hoop dat deze aangelegenheid de aan. dacht zal hebben van het in een nieuwen vorm herboren velband tusschen de Neder landsche schoenfabrikanten, welk verband zooveel jaren nuttigen arl/eid heeft kunnen verrichten. Uit hetgeen ik hier met betrekking tot de schoenindustrie schetste, zal IJ blyken dat voorloopig nog vele moeiiyklieden zyn te overwinnen en dat het noodzakeiyk is dat met hooggespannen krachten ernstig wordt gearbeid. In de lederindustrie is, wat betreft de zoollederindustrie, in de tweede helft van het jaar grootere levendigheid ingetreden, die tenslotte 1927 beter maakt dan 1926. Ofschoon in den aanvang van het jaar de omzetten met moeite op een voldoend peil konden worden gehouden en het geprodu ceerd artikel onmogelyk was te plaatsen te. gen een prys, die een behooriyk rendement der exploitatie verzekerde, kon by het ge leidelik oploopen der prijzen van de grond stof, dat al spoedig na de jaarwisseling werd ingezet, met een betere markt van het gefabriceerd artikel worden rekening gehou. den. Weliswaar volgde de prys van het product aanvankeiyk nogi slechts in de verte die van de grondstof, doch toen. in de tweede helft van het jaar de 'huidenmarkt zich in een ongekende hausse bevond, leverde het minder moeiiyklieden den kooper te overtui gen van de noodzakeiyklieid van het aan leggen van hoogere lederpryzen. Het gewone verschynsel van de geanimeerde stemming by stygende markt is ook in de lederbranche niet uitgebleven, al bleef levendig het ver. zet der schoenindustrie tegen hoogere leder pryzen. veroorzaakt door een blflkbaar moeilyk door te voeren verhooging van de schoenenpryzen. De iets grootere levendigheid op de bin nenlandsche markt, waarvan onze bericht gevers melding maken, teekent zich af in de daling der importcyfers. De invoer bedroeg: Voor zooileder in huiden en croupous in 1927 545.000 Kg. waarde ƒ1.199.000 Idem 1926 869.000 Kg. waarde 1.752.000 Voor splitleder (croute) 1927 67.000 Kg. waarde Idem 1926 102.000 Kg. waarde Voor afval zooileder 1927 300.000 Kg. waarde Idem 1926 390.000 Kg. waarde Evenals in 1926 bleef ook in het afgeloo pen jaar groote vraag bestaan naar lichte sorteering zooileder en naar afval zooileder, wat vooral is toe te schryven aan een wij ziging in het product der schoenindustrie. Over het algemeen kopden deze artikelen zeer gemakkeiyk worden geplaatst in verge, lijking met de croupons, terwyi naar verhou ding van den prys van de grondstof voor de croupons met een naar evenredigheid lageren prys dan voor afvalleder vrede moest worden genomen. In de uitvoercyfers van zooileder kwam geen noemenswaardige wyziging. Zooileder in huiden en croupous 1927 817.000 Kg. waarde ƒ2 010.000 Idem 1926 818.000 Kg. waarde 1.941.000 Splitleder (croute) 1927 13.000 Kg. waarde Idem 1926 12.000 Kg. waarde Afval zooileder 1927 725.000 Kg. waarde Idem 1926 784.000 Kg. waarde De positie van leerlooieryen met kuiplooi- ing is ook in heb afgeloopen jaar weer min. der geworden en het is niet twijfelachtig of de bedryven die naar deze productiemethode werken, zullen nog in aantal en beteekenis biyven afnemen. De langere duur van dit looiproces heeft weliswaar bevorderd dat by de vry snelle en sterke styging van de pry zen der grondstoffen grootere winsten konden worden gemaakt, doch deze styging maakte tegeiyk het inwerken zoo speculatief dat daartoe slechts zeer beperkt werd over gegaan. De overlederindustrie mocht zich by na 't geheele jaar door verheugen in een vlotte productie. Alle ondernemingen konden op volle capaciteit werken. De invoercyfers liepen terug, terwyi die van den uitvoerden belangryke verbetering aantoonden. Over het algemeen waren de financieele resulta ten niet ongunstig, al zouden die belangryk beter zyn geweest, wanneer deze industrie haar product zoo vry op de buitenlandsche markt kon plaatsen als dat op de Neder, landsche markt het geval is voor de uit- heemsche nyverheid. De invoer bedroeg voor chroomgelooid overleder Java en rundsbox 1927 666.000 Kg. waarde ƒ4.880.000 Idem 1926 319.000 Kg. waarde 1.807.000 De uitvoer voor chroomgelooid overleder: Java en rundebox 76.000 104.000 281.000 372.000 1917 666.000 Kg. waarde 4.880.000 Idem 1926 455.000 Kg. waarde ƒ3.324.000 De Iooiextraetindustrie werd gunstig l>c- invloed door den betereu gang van zaken in de lederindustrie. Het geheele jaar door kon tegen loonende pry zen worden gewerkt, terwyl thans reeds voor een groot deel van 1928 orders in portefeuille zyn. De seheepsbouwindustrie heeft niet te klagen gehad over orders. De werven waren goed bezet, sommige zelfs,; o.a. die voor bag. germaterialen waren zeer goed van orders voorzien. Ook in dezen tak wordt geklaagd over een winst, die niet evenredig aan den omzet is. De betrekkeiyke scliaarschte aan geschoolde arbeiders werkte eenige loous- verhooging in de hand. Deze kon door aller lei omstandigheden moeilyk worden ver haald op den prys van het product Ander maal wordt in deze branche geklaagd over de ongelyke lasten, die vergeleken met het buitenland aan deze industrie worden opge legd en waardoor een bron van groote moeiiyklieden wordt geschapen. De mandenindustrie heeft geen bevredi ging kunnen schenken. In dezen bedryfstak kon dooreengenomen niet van bedryvigheid worden gesproken. Ook de winsten waren naar verhouding van den omzet te gering om een behooriyk financieel resultaat op te leveren De ingetreden daling van den prys van de grondstof doet iets betere verwach ting voor het komend jaar koesteren. Voor deu riet. en biezenhandel is 1927 niet gunstig geweest. Door de goede pryzen, die einde 1926 voor het artikel waren te bedin gen, waren de voorraden in het begin van het jaar gering, zoodat aan de vraag aan overigens goede pryzen niet kon worden voldaan. Tegen den tyd van den nieuwen oogst waren de pryzen echter dermate te- ruggeloopen, dat verschillende partyen met verlies moesten worden verkocht. De vlassery had te kampen met zeer slecht weer. De hoogere pryzen van het vlas stel den de vlassers echter vrywel schadeloos voor de nadeelen van den weersinvloed. De klompenindustrie vertoont in ons dis trict hetzelfde beeld van troosteloosheid als elders in onze provincie. Van een loonende productie is geen sprake. Belanghebbenden verwachten een gunstigen invloed van een uitvoerverbod van hout voor deze industrie. Wat de landboufw betreft, kan niet van een gunstigen tyd worden gesproken. Of schoon de prys der zuivelproducten over 't algemeen beter was dan het vorig jaar en de productie der zuivelfabrieken op een vooruitgang van den veestapel wyst, is er een teruggang in de financieele positie der landbouwers waar te nemen. Geklaagd wordt over de liooge pachtpryzen. De vraag is echter of men niet te veel op het pacht- vraagstuk blyft staren, zoodat men over het hoofd ziet de noodzakeiyklieid van het op voeren van de opbrengst der verschillende culturen. Over het algemeen wordt te wei- iiig gedaan in ons district om deze opvoering intensief te bevorderen. Voor den tuinboutw, die zich in het afge loopen jaar weer uitbreidde, werden de ver wachtingen door een zeer ongunstig seizoen teleurgesteld. Verschillende culturen mis lukten grootendeels of gaven een onvoldoend beschot van doorgaans mindere kwaliteit. Voor de winkelzaken op het platteland, die de nadeelen ondervinden van den trek naar de grootere steden, bevorderd door het toenemend autobuteverkeer, heeft het af geloopen jaar gen noemenswaardige verbe tering gebracht. Over het algemeen heeft het afnemen der werkloosheid een gunstigen invloed gehad op de omzetten. Voor de bouwvakken was er in de groo tere gemeenten in het district voldoende werk. De minder gunstige stand van zaken in den landbou/w veroorzaakt nog steeds slapte in de plattelandsbedryven. By de weinige eensgezindheid, die er in de kringen van den middenstand heerscht en het ontbreken van de noodzakeiyke ac tiviteit om gemeenschappelyk aan de moei- lyke omstandigheden het hoofd te bieden, maken wy met voldoening melding van de welgeslaagde winkelweken door de Waal- wyksche en Kaatsheuvelsche winkeliers ge organiseerd. Na dit beknopt overzicht van den toestand van handel en industrie, waarop wy in ons jaarverslag uitvoeriger terugkomen, wensch ik U nog eenige gegevens te verstrekken omtrent de werkzaamheden onzer Kamer. 20.000 9.000 696.000 717.000

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6