offers der concentratiekampen in de Z. A. R. De commissie, die zich met de voorbereiding hiervan be last had, bestond uit de heeren K. A. M. Ridder de Van der Schueren, eere-voorzitter, H. Witlox, J. F. Spijkerman, M. A. van Loon, A. G. Rubbens, D. A. Kakebeen, A. G. Mulié, notaris, R. Haberer, Ph. Timmermans, H. Zeegers, A. Ver- bunt, A. Princen en I. van Leeu wen. De heer R. Haberer alhier, oud luitenant der Z. A. R., opende de bijeenkomst met een korte toe spraak, waarin hij het doel der voorgenomen avonden schetste. Als sprekers traden nu achtereen volgens op de heer P. J. Schutte van Potchefstroom, lid van den eersten volksraad der Z. A. R., J. H. Janson Jr. van Lijdenburg, Pre sident-Vrederechter v. Dulstroom, Z. A. R. en G. C. du Plessis van Vrijburg, oud-Vrederechter der Kaapkolonie, die allen in bezielen de taal, een overzicht gaven van het ontstaan van den rampzaligen oorlog, de heldendaden der Boeren, de gruwelen door de Engelschen gepleegd aan de vrouwen en kinde ren onzer dappere stamverwanten, de concentratiekampen, enz. Her haaldelijk werden de redenaars door het geestdriftige publiek met den luidsten bijval begroet. De heer H. Witlox sloot met eene zeer krachtige toespraak dezen buitengewoon schoonen avond. 16 Nov. Transvaalavond op „Musis Sacrum" met medewerking der Liedertafel Oefening en Vermaak. Nadat de heer H. Witlox de bijeen komst geopend had, traden als sprekers op genoemde heeren Du Plessis en Janson, benevens dhr. O. J. Coetzee, van Belfast-Lijden burg, oudlid van den Volksraad der Z. A. R. Vooral de laatste, het type van 'n echten Transvaalschen Boer, wist, in weerwil van zijn niet te gemakkelijk verstaanbare taal, door zijn vurigheid en ingekan- kerden haat tegen de Engelschen, het publiek in de door hem ge- wenschte stemming te brengen. De heer H. Zeegers bracht een woord van dank aan de gevierde sprekers en al degenen, die op eenige wijze blijk hadden gegeven van offervaardigheid voor de ver zachting van het lot, der vrouwen en kinderen, onzer taal- en stam verwanten in Zuid-Afrika. De op brengst dezer beide avonden en die van de collecten gehouden voor hetzelfde doel in Waalwijk, Be- soijen en Baardwijk, bedroegen sa men 615.97V2, terwijl eene veiling van brieven, geldstukken enz. uit Zuid-Afrika, gehouden door en on der de leden van het Transvaal- comité nog circa ƒ60 opbracht. 4 Dec. De heer H. Zeegers biedt zijn ontslag aan als lid van den ge meenteraad. 10 Dec. Plechtige opening der water leiding alhier. 27 Dec. Herbenoemd tot Burgemees ter van Besoijen, met ingang van 24 Jan. a.s., de heer C. G. Verwiel, tot Burgemeester van Dussen de heer A. H. van Honsewijk. 30 Dec. Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Jan., aan al de leden van de oude brandweer. Benoemd tot directeur der nieuw georgani seerde brandweer de heer Jac. Gragtmans, tot opperbrand meester de heer Chr. v. de Werff, tot brandmeesters de heeren M. Schonk, H. Aarts, J. Verhulst, N. Hendriks, G. de Rooij, L. v. Loon, Adr. Pullens, Corn. Trimbach. Be last met het oppertoezicht der brandbluschmiddelen de heer Ber nard Hendriks. 1 Jan. 1902. De bevolking van Waal wijk bedraagt 5068, die van Baard wijk 1620, die van Besoijen 1647, die van Sprang 1910 zielen. 17 Febr. Het ijs op den Maasmond raakt eensklaps los en scheurt, ter wijl er zich nog circa 400 personen op bevonden. Dank zij de heldhaf tige houding van den kapitein en de bemanning der veerpont kon den allen nog juist bijtijds op het droge gebracht worden. 28 en 29 April. Plechtige inhuldiging van den ZeerEerw. heer A. P. Kuy- pers als Pastoor der nieuwe St. An- tonius-parochie. 6 Juni. Bij Kon. Besluit van 6 Juni, waarbij den Raad van State ge hoord, wordt, bevestigd de be slissing der Ged. Staten v. Noord- Brabant, waarbij aan de Maatsch. der Vicinaux Hollandais vergun ning is verleend om een trambaan te leggen door de Groote Straat in de gemeente Waalwijk. 15 Aug. Vergadering van een 15-tal heeren uit onze gemeente, in het Hotel Verwiel, ter bespreking van organisatie eener vaktentoonstel ling voor de schoenmakerij. 1 Jan. 1903. „De Echo van het Zui den" viert onder talrijke bewijzen van belangstelling van hier en el ders zijn 25-jarig bestaan. Jan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken bestaat 25 jaren. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond 7 uur ten Gemeente huize. Wegens familieomstandigheden kon de Edelachtb. heer Burgemeester v. d. Ven de vergadering niet presideeren. Afwezig het lid van Wagenberg. Voorzitter: Weth. van Helvoirt. De Voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet en wenscht namens den Burgemeester den leden een ge lukkig en voorspoedig 1928, daarbij de hoop uitsprekende, dat in 't nieuwe jaar onder Gods zegen de gemeente mo ge groeien en bloeien. De heer M. Boom dankt namens den Raad en biedt wederkeerig de beste wenschen aan. Spr. uit vooral den wensch van een spoedig herstel der dierbare gade van den Burgemeester. (Instemming). De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Jaarverslag van de vroedvrouw, inzake zuigelingen-controle, waaruit blijkt, dat 130 kinderen werden gebo ren, waarvan 101 geboorten door de vroedvrouw werden geleid; 8 kinderen overleden; in totaal werden door de vroedvrouw 2701 bezoeken afgelegd. b. Rapport van de Commissie van Toezicht op het L.O., waaruit blijkt, dat de Commissie d.d. 13 Dec. 1.1. een onderzoek heeft ingesteld naar alle scholen en de bekwaamheid der leer lingen. c. Proces-verbaal van Kas-opname bij den Gemeente-Ontvanger d.d. 26 Oct. '27; overeenkomstig boeken en bescheiden was en moest in kas zijn 691.87V2. d. Proces-verbaal van Kas-opname bij den Directeur van het G. E. B. d.d. 11 Dec.; in kas was ƒ700.46. e. Goedkeuringsbesluit van Gedepu teerde Staten, d.d. 7 Nov. '27, betreffen de wijziging begrooting van G. E. B. f. Alsvoren, d.d. 30 Nov. '27, wijzi ging gemeente-begrooting. g. Koninkl. Goedkeuring op de wij ziging tot heffing van leges ter secre tarie. h. Alsvoren, d.d. 9 Nov., tot wijzi ging van het reglement op het Burger lijk Armbestuur. Met betrekking tot punt h, merkt de heer van Sprang op, dat het nu ook ge- wenscht is, dat aan 't gewijzigde regle ment streng de hand wordt gehouden. i. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de Gemeente-rekening 1926. De aanmerkingen zijn slechts van ad ministratieven aard. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Circulaire van den Minister van Arbeid, betreffende steun aan on- en min-vermogende emigranten. De heer van Heesbeen wil dit punt aanhouden tot er zich emigranten in de gemeente aanmelden. De heeren van Sprang en van Buul zijn ook voor aanhouding. Aldus wordt besloten. 3. Verzoek van J. van Stokkum om vergunning tot afwijking van de rooi lijn aan den onderweg. Dit verzoek wordt ingewilligd. 4. Verzoek van den R. K. Jongen Boerenstand om subsidie voor 1928. De voorzitter zegt, dat hiervoor reeds een post ad. 30 op de begrooting was uitgetrokken. 5. Verzoek van de voetbalvereeni- ging tot verhuring van een gedeelte van de gemeente-weide. Wordt aangehouden. De heer van Sprang wijst er nog op, dat het niet gewenscht is voor de ver- eeniging, dat de competities stagnatie ondervinden. De Voorzitter zegt, dat de vereeni- ging tot half April nog de beschikking heeft over een terrein, vóór dien zal de raad nog vergaderen. De heer M. Boom licht toe, dat het gevraagde terrein zeer gunstig gelegen is, afgescheiden buiten de gemeente weiden. Aangezien ter plaatse ook een soort zweminrichting is, waar des zo mers uit een oogpunt van zedelijkheid nog al gevaar dreigt, vraagt spr. in de ze meer bescherming. De Voorzitter zegt onderzoek toe. 6. Herbenoeming van de leden der Commissie tot wering van schoolver zuim. Als leden werden herbenoemd: W- Boom, van Hout, J. Kuys, A. J. Ver hagen en A. Hexspoor. 7. Herbenoeming van een lid van de School-commissie. Het aftredend lid J. v. d. Udenhout werd herbenoemd. 8. Herbenoeming van de landerijen- en werkloozen-comm De leden J. van Heesbeen, en van Sprang werden herkozen 9. Voorstel van B. en W verpachting van den Voordijk De Voorzitter zegt, dat het ceelen betreft, die een vorige 4 jaren werden verpacht. Thans voorgesteld een verpachting tijd van zes jaren. Wordt goedgevonden. 10. Voorstel van B. en W re regeling van de bezoldiging deurwaarder der plaatselijke gen. De Voorzitter licht toe dat mies met 't ambt van deurw was belast. Van de jaarwedde moest hij alles terugstorten Kas. Hij ontving daarom van meente een gratificatie van is een veldwachter met bedoelde tie belast. Voorgesteld wordt wedde ad. 10 in te trekken een gratificatie van 25 te Wordt goedgekeurd. 11. Voorstel B. en W. om van de Bijzondere Lagere school jongens te voorzien van verlichting. De Voorzitter zegt, dat de ten 260 bedragen. Wordt goedgevonden. 12. Voorstel van B. en W ziening van het tarief voor kracht. De wijziging betreft vooral ten met een hooger verbruik K.W.U. Het voorgestelde tarief als volgt uit: bij een verbruik W.U.: 1500 25 ct., 2000 21 ct ct., 3000 18 ct., 3500 I6V2 ct., 5000 12V. ct., 6000 11 ct, enz De heer M. Boom merkt op in de gemeente Nieuwkuijk voor lichtverbruik nog weer kunnen verlagen, zoodat er schen deze en genoemde gemee verschil is van 10 ct. Spr. vindt normaal veel en dringt aan onderzoek of ook hier verlaging lijk is. De heer van Halder sluit zich aan. De Secretaris licht toe dat 't bedrijf niet zoo gunstig kan teeren als in Nieuwkuijk. heeft Nieuwkuijk maar een terwijl dat van Vlijmen heeft van 10 K.M. Spr. geeft echter de verzekerin het bedrijf in de toekomst winstg zal worden. 13. Voorstel van B. en W. re de de aanwijzing van stopplaatsen motorrijtuigen, tevens zijnde ope middelen van vervoer. De volgende stopplaatsen w voorgesteld, bij: De Priemsteeg Buul, H. Boom, Donners en G. va gelen. De heer v. Halder merkt op, dat de autobussen 't rijwielpad in de mersteeg wordt stuk gereden. Spi vraagt verscherpt politietoezicht. De Voorzitter zegt dit toe. De verdere regeling der stopplaa wordt aan B. en W. overgelaten. 14. Voorstel van B. en W. tot m tiging van Dagel. Bestuur tot het gaan van overeenkomsten tot uit ring van Raadsbesluiten, betreff burgerrechtelijke handelingen. De gevraagde machtiging wordt leend. 15. Voorstel van B. en W. tot aangaan van een geldleening, we aankoop van het werkloozenbosch tot bestrijding der kosten van ont ning. Besloten wordt ƒ6000 te leenen gen een koers van 100 pCt. en een te van ten hoogste 5 pCt. 16. Bespreking circulaire van Commissaris der Koningin, betref de brandbluschapparaten. De Voorzitter acht aanschaffing brandbluschapparaten nog niet noo Bovendien zijn nog hangende de sprekingen inzake aansluiting waterleiding van 's Bosch. De heer M. Boom zou bij wijze proef toch een apparaat willen schaffen. De Voorzitter ontraadt zulks. De andere leden sluiten zich bij voorzitter aan. Besloten wordt vooralsnog niet aanschaffing van brandbluschappa ten over te gaan. 17. Wijziging begrooting 1928 De heer M. Boom merkt op post stembureaux met 32 is schreden. Spr. hoopt dat zich dit meer zal herhalen. Aan B. en W. wordt machtiging leend tot het houden van de gewo jaarlijksche verpachtingen en ringen. Rondvraag. De heer van Halder dringt aan

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7