bedrijf, dat zoo lang er slecht aan toe is geweest en pas nu eenig teeken van upleving begint te vertoonen. Uitvoering der Bioscoopwet. Een conflict met het Zuiden? Zaterdagmiddag heeft de bedrijfs- afdeeiing Filmverhuurders van den Nederland8Chen Bioscoopbond te Am sterdam haar jaarvergadering gehou den. Langdurig werd beraadslaagd over de uitvoering van de Bioscoopweten in verband daarmede over de voor nemens van verschillende gemeente besturen in Brabant en Limburg om naast de Centrale Rijkskeuring nog een centrale (katholieke) filmkeuring te handhaven. Als resultaat der beraadslagingen werd een motie aangenomen, waarin het be tuur der Bedrijfsafdeeling Film verhuurders wordt opgedragen een voorstel voor te bereiden, waarbij het den filmverhuurders verboden wordt na 1 Maart 1928 film en reclame- matariaal te laten keuren en (ol) ge schikt te maken door of voor particu liere vereenigingen, instellingen of personen buiten de Rijkskeuring om. De voorzitter stelde vast, dat blijkens dit besluit de filmverhuurders geen andere dan de Rijkskeuring zullen erkennen. Het bestuur der bedrijfsafdeeling zal zich ten aanzien van het voor te bereiden voorstel, waartoe in de motie opdracht aan dit college wordt gegeven in verbinding te stellen met het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bioskoopbond. BUITENLAND. Lord Oxford and Asquith. f Lord Oxford and Asquith is heden avond zacht ingeslapen. (Herbert Heniy Asquith was 12 Sept. 1852 te Morlty in Yorkshire geboren. Na zijn studie in de rechten vestigde hij zich in 1876 als advocaat te Londen en werd tien jaar later als afgevaardigde van het district East Fift lid van het Lagerhuis voor de liberale partij, waarin hij als spoedig een leidende positie innam. Van 1892— 1895 was hij minister van binnenland sche zaken in het laatste kabinet van Gladstone en in dat van lord Rosebery en na de verkiezingen van 1905 werd hij kanselier van de schatkisi onder Campbell Bannerman en in 1908 diens opvolger als eerste minis ter, welk ambt hij tot 1916 bleef ver vullen, toen hij na de bekende ge. schillen met Loyd George aftrad. Van 1914, kort na het begin van den wereldoorlog, was hij tot zijn aftreden ook minister van oorlog geweest. Sedert zijn uittreding uit de regee ring heeft hij zoowel in de liberale partij, als in de politiek zijn land nog slechts een ondergeschikte rol gespeeld. In 1914 kreeg hij het oorlogskruis in 1919 het Victoriakruis. Zijn ver diensten zijn voorts gtëerd doordat de regeering hem in 1925 in den pairs stand verhief door hem eersten graaf van Oxford te maken. De insdustrieelen in de Duitsche metaalnijverheid hebben besloten om met ingang van 22 Februari een uit sluiting over het geheele rijk te be glnnen Deze maatregel komt niet geheel onverwachts, daar vorige week reeds bekend was geworden, dat de centrale organisatie de midden-Duit- sche industrieelen onvoorwaardelijk steunde Door het besluit worden in het geheel meer dan 800,000 arbeiders getroffen. In Berlijn alleen zijn er meer dan 200 000. Bij den strijd zijn alle metaalwerkende industrieën be. trokken; de machine-, werktuigen. electrotechnische en overeenkomstige industrieën. c. Goedgekeurde begrooting dienst 1928. d. Brief van den Commissaris der Koningin betreffende aanschaffing van brandbiuschapparaten. 2. Benoeming leden van de Com missie tut wering van schoolver zuim. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement van het Burgerlijk Armbe stuur in verband met uitbesteding van personen. 4. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting over 1927. 5. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 L. O wet 1920 voor de Bijzondere Meisjesschool over 1926. 6 Vaststelling voorschot op de vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. Wet 1920 voor 1928. 7. Verzoekschrift van het Kerkbe stuur van St. Lambertus tot het aan leggen van een harden weg naar het kerkhof. 8 Verzoekschrift van C. Jehoel e.a. tot verharding van het Kerkpad. 9. Verzoekschrift van J. v. d. Lee e a. tot het aanleggen van een ver harden weg naar het Sempke. 10. Wijziging begrooting 1927 en 1928. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot toekenning van een gratificatie ad f 25 aan P. Elshoutvo lontair ter secretarie over 1927. 12. Aanbieding verslag van de Commissie tot wering van school verzuim. 13 Verzoekschrift van Mr. H. J M Loeff om in de gemeenteweg ge naamd de Steegerf op eigen kosten een bovengrondsche of ondergrond- sche leiding te mogen aanbrengen tot aansluiting van zijH woonhuis aan het G. E. B. 14. Reclames schoolgeld. DRUNEN. Terwijl Vrijdagavond in onze gemeente een stormwind woedde, gepaard gaande met onweder en hagelslag, heeft op het gehucht Gries bergen een soort cycloon zijn ver nielzucht bot gevierd. Van landbouwer Brekelmans is een schuur finaal tegen den grond ge drukt. eveneens een groote bergplaats van een familielid van genoemden. In een woning was een achterdeur in tweën gespleten en met een smak tegen de voordeur geworpen. Verschillende ruiten werden inge drukt, terwijl een rijwiel 'n vijftig meter ver werd weggeslingerd. Ofschoon hier van een ramp wel geen sprake is. beteekent deze ge schiedenis voor betrokkenen toch een schadepost. Door de plulmveevereeniging werden in 1926 ruim 667 000 kippen eieren verzonden tegen 921030 in het afgeloopen jaar. Voor eendeneieren waren deze cijfers resp. 17793 en 43959 stuks. De opbrengst der eieren was in 1927 voor kippeneieren f 52355 38 en voor eendeneieren f 2426.24. Totaal alzoo f 54781.62. ELSHOUT. A s. Maandag 20 Febr. zal alhier door de Tooneelvereeniging eene uitvoering worden gegeven met medewerking van de Harmonie der Congregatie in de groote zaal van het patronaat. Opgevoerd zal worden het kluchtspel: „'t Sprekend portret van Oom Tom". Deze uitvoering is voor alle heeren toegankelijk, zoodat als altijd de be langstelling groot zal zijn. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstiilende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazea Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. SPRANG. Zaterdag 1.1. had in cafe N. van Loon-Peeters te Waalwijk de returnwedstrijd plaats tusschen de Biljartver. .Volhouden" alhier en .Amusement" gevestigd aldaar. Zooals vroeger vermeld had .Amusement" te Sprang met 188 pusten gewonnen, maar nu moeten ze het op eigen biljart met 16 punten verliezen. Nu heeft .Volhouden" getoond dat ze haar naam eer aan doet. „Volhouden" ga zoo voort en zorgt dat ge a s. Zaterdag 18 Februari met een over winning thuis komt van „H K. S." te Capelle Nieuwevaart. „Volhouden II" zorgt ook gij a. s. Zatsrdag voor een overwinning op Uw eigen biljart tegen .U T. E L te v. m. Baardwijk. De uitslag van de wedstrijd te vm. Besoyen was als volgt: .Volhouden" „Amusement" de Jong 34 100 v. Gooi 33 71 Krol 17 40 Trots 17 100 Stokkermans 15 90 v. d. Linden 15 100 Amelrooij 24 100 Verhagen 23 56 Maijers 23 69 v. d. Ven 23 100 Moonen 21 100 v. Heijst 20 56 Hoogste serie 27 behaald door Stok kermans en van Amelrooij beiden van „Volharding". Hoogste gemiddelde 62/3 behaald door v. d. Linden van .Amusement" terwijl zijn tegenstander verloor met een gemiddelde van 6 Trots („Amusement") behaalde een gemiddelde van bijna 6. terwijl Moo nen, v. d. Ven en van Amelrooij ook een goede partij speelden. Over 't algemeen is er uitstekend gespeeld, beter dan te Sprang. CAPELLE. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de O L school No. 41 te Groningen komt als no. 1 voor mej. N M de Visser, tot 1 j.l. onderwijzeres aan de O. L school in de Kom alhier, thans als zoodanig te Delft werkzaam. Ds. R. Steenbeek te Wapenveld heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. gesloten, waarna ieder hoogst voldaan huiswaarts ging. In verband met bijzondere om standigheden heeft de tooneelvereeni ging der afd. Sprang-Capeile e.o. van Volksonderwijs onlangs haar repeti ties moeten staken, zoodat de opvoe ring van het in studie zijnde blijspe „Het Generaalsvrouwtje" jammer ge noeg dezen winter niet zal doorgaan. Gedurende 1927 werd de Lab- begatsche haven bezocht door 362 schepen met een tonneninhoud van 21223 ton. CAPELLE. Gouden bruiloft Onder veel blijken van belangstelling her dacht gisteren het echtpaar J.A. Dek kers- van Ravels zijn gouden huwelijks feest. Dat de jubilaren zich in de be langstelling en sympathie van velen mogen verheugen bleek wel uit 't feit, dat heel de buurt zich ter.gelegen heid van dit gouden feestin feesttooi had gestoken. Ofschoon men, in ver band met den gezondheidstoestand van mej. Dekkers, had verzocht om zoo min mogelijk vertoon te maken, had de buurt toch nog in alle stilte van Maandag op Dinsdag een eereboog voor het huis der familie Dekkers opgericht met electrische verlichting. Des morgens werd in de kerk van de paters te Waspik Boven voor het gouden bruidspaar een gezongen H. Mis opgedragen. Daarna kwam de buurt het gouden paar feliciteeren onder aanbieding van een cadeau. Er heerschte den geheelen dag een prettige stemming, ook wij bie den het gouden paar onze beste wenschen aan. De Harmonie „De Volharding" geeft a.s. Zondag haar 2e Winter- concert. Behalve muziek-nummers, vermeldt het programma eenige voordrachten door den bekroonden humorist J. Da- men uit Orthen, Bij ondervinding weten we, dat het bestuur van „De Volharding" alleen iets goeds brengt, waardoor zij wel op een groote belangstelling kan rekenen. KERKNIEUWS. Kardinaal van Rossum. Kardinaal W. van Rossum is te Rome door een ernstigen aanval van griep getroffen. Het hart is zwak waarom men zich over zijn toestand ongerust maakt. Mgr. Dr. Poels. Dinsdag 14 Februari, herdacht Mgr. Dr. Poels. hoofdaalmoezenier, te Heer len, zijn zestigsten verjaardag. Zijn tallooze vrienden in Nederland hebben deze krachtige figuur heden hun hartelijkste wenschen toegezonden en tot God de bede gericht dat hij dezen werker en strijder voor de Kerk en de menschheid nog lange jaren moge sparen. DRUNEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 16 Fe bruari 1928 des namiddags 7'/2 uur Onderwerpen ter behandeling; 1. Ingekomen stukken waaronder: a. Procesverbaal van kasopne- ming. b. Goedgekeurde wijziging be grooting 1927. DRUNEN Zondag 12 Febr. hield de Bijenhoudersvereeniging „St. Am- brosius" van Drunen en Omstreken hare gewone Jaarvergadering in 't café bij den heer H. Pulles de Wit. De Voorzitter heette allen een hartelijk welkom, waarna door den Secretaris verslag werd uitgebracht over het af geloopen boekjaar, waaruit bleek dat de inkomsten bedroegen f 128.06, de uitgaven f158—, alzoo een nadeelig saldo van f29.54. De Voorzitter bracht dank aan den Secretaris-penningmeester. Daarna had de uitkeering plaats aan de leden voor geleverde was en honig over 1927, voor de honig werd 50 ct. per pond, terwijl voor de was 40 ct. per pond werd uitbetaald. Door het bestuur werd voorgesteld het lid, de ZeerEerw. heer Franken, rustend pastoor te Nieuwkuik, tot eerelid der vereeniging te benoemen, hetwelk met een daverend applaus der leden werd begroet. Volgens het nieuwe Koninklijk goed gekeurd reglement was het geheele bestuur aftredend en werd met meer derheid van stemmen herkozen. Daarna had de stemmir g plaats van een Voor zitter. De aftredende Voorzitter M Timmermans te Elshout werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Bij ver dere stemming voor de overige functies zijn gekozen C. Meesters, Onder voorzitter; J. v. d. Brand, Penningm., H. de Wit, Secretaris Chr. Trommelen, A. Kanters en J. v. d. Brand Jz., Commissarissen. Bij het vastmaken vaneenhooi- boom had vorige week de werkman J. v. E. alhier het ongeluk door het losschieten van een katrol hiermee een slag tegen het voorhoofd te krij gen, zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" heeft besloten op 2en Pinksterdag a s. deel te nemen aan het nationaal concours voor muziek en zang te Rotterdam. Tijdens den krachtlgen storm is het water in de Capelsche en Lab- begatsche haven tot een dusdanige hoogte opgestuwd, dat het in den nacht van Zaterdag op Zondag over de kade heen den polder instroomde, waardoor de beide polders liggende tusschen de Capelsche haven en de Sprangsche vaart momenteel grooten deels blank staan. De biljartclub „Het Kalme spel" alhier speelt a.s. Zaterdagavond in haar clublokaal bij mej. de weduwe A. v. d. Haart een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Sprangsche bil jartclub" Volhouden". Donderdagavond 9 dezer hield de Ned. Herv. meisjesvereeniging in de Ned. Herv. kerk alhier onder leiding van Ds Ewoldt uit Raamsdonk, consulent dezer gemeente, haar jaar vergadering, welke een uitstekend verloop had. Nadat deze bijeenkomst ten 7 uur op de gebruikelijke wijze geopend was, werden de jaarverslagen voorgelezen, die een duidelijk inzicht gaven in den toestand der vereeniging en waaruit bleek, dat deze niet on gunstig genoemd mag worden. Na afhandeling dezer huishoudelijke aan gelegenheden werd de avond verder gevuld met het voordragen van op stellen en voordrachten, die op uit stekende wijze ten gehoore gebracht werden en getuigden van ernstige studie. Onder de aanwezigen waren verschillende afgevaardigden van meis- jesvereenigingen uit omliggende ge meenten, die de Capelsche vereeniging namens hun vereeniging complimen teerden met haar 2e jaarfeest Ruim 11 uur was de agenda afgewerkt en werd deze goedgeslaagde bijeenkomst WASPIK. Zondag werd in het Café van den heer Vloeimans de tweede winteruitvoering gegeven door de Tooneelvereeniging „Vriendenkring". Opgevoerd werd .Als je nog een moeder hebt" levensschets in 4 be drijven en „Janus de Wonderdokter" blijspel in twee bedrijven. De Waspiksche Eiervereeniging houdt op Woensdag 15 Februari a.s. hare jaarvergadering in het Café van den heer Chr. Montens. Aan de voor deze parochie te houden retraite van 18tot 21 Februari a.s. hebben zich tot heden 45 perso nen aangemeld. Zondagavond zal in het Café van den heer Chr. Montens eene uitvoering worden gegeven, met medewerking van het Trio De Winkel uit Rotterdam. Maandag a.s. des namiddags half acht wordt eene uitvoering gegeven door de Rederijkerskamer „Geestbescha ving" uit Oosterhout, waarbij zal worden opgevoerd het blijspel in 4 bedrijven „Vrouwenlist". Uitslag van de gehouden aan besteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van Mej. de Wed. P. van Dalen. Am. de Graauw, Waspik f 1564. timmerwerk. C. Roovers, Waspik f 1535. timmerwerk. Gebr. Boom, Raamsdonk f 1515. timmerwerk. C. Savelkouls, Waspik f 1295. metselwerk. Gunning volgens bestek. Voor het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer G. Boogmans werd ingeschreven door: J. de Ruijter, Waspik f 1290.— timmerwerk. Gebr. Boom, Raamsdonk f 1260. timmerwerk. S, van Daal, Waspik f 1280.— metselwerk. Gunning volgens bestek. RAAMSDONK. Bij het correspon dentschapder arbeidsbemiddeling staan heden als werkzoekend ingeschreven 13 grondwerkers en 2 sigarenmakers. Door den heer van Zalinge uit Zevenbergen zal a s. Woensdagavond om 7 uur, in het Leogebouween pro pagandavergadering worden gehouden voor verzekering tegen ziekenhuisver- pleging. Mej. C. de B. gleed in de Schans straat uit en viel daarbij zoo ongelukkig dat zij haar rechter pols brak. Op het Heereplein is een dames- taschje gevonden met eenig geld en winkelbons. Inlichtingen te bekomen op de marechausséekazerne. Tijdens den storm is gisteren bij bakker B. de achtergevel van de schuur met de hooge deur ingestort. Op Maandag 20 Februari,'savonds om 7 uur zal door de Zang- en too neelvereeniging „Laetitia" haar tweede uitvoering worden gegeven in het Leogebouw. Zondags daarvoren heeft de generale repetitie plaats. Opgevoerd wordt „De gril van den Hertog", 'n b ijspel in 3 bedrijven van G Nielen. De tooneelavond zal worden opge- uisterd door enkele zangnummers. 'In het gezin van A. K. op Maas dijk is een geval van roodvonk gecon stateerd. RAAMSDONKSVEER. Alhier doen zich onder schoolgaande kinderen een paar gevallen van Roodvonk voor. Dhr. D.J. de Rooij werd gekozen tot lid van het Prov. Comité van den C. N Werkm. Bond. MADE. Dinsdagavond 21 Febr. a.s. om 7 uur hoopt de heer H.J.deNeef, zendeling onder de Papoea's (Nieuw Guinea) een lezing met lichtbeelden te houden in de N. H. K. te Made. Hij zal spreken over een reis op Nieuw Guinea langs het strand en door het oerwoud. Wij hopen dat deze mede- deeling voldoende zal zijn om velen te bewegen deze interessante reis ook mede te maken. Men verneemt dat het bestuurslid der vereeniging voor groote gezinnen de heer A. Verhagen alhier, voor die functie tusschentijds heeft bedankt, zoodat in een volgende vergadering in zijn plaais een bestuurslid zal gekozen moeten worden. DUSSEN. Even voorbij de „Ver- laatsche Sluis" te Almkerk had Zon dagavond een ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto waarin 3 personen geze ten waren reed in een draai den 26- jarigen v. d. Waan, welke daar tegen een paal ging staan om de auto te laten passeeren. De heer van de W. werd zwaar gewond aan het been, zoodat dit in het Ziekenhuis te Gorinchem geam puteerd moest worden. Ook bekwam hfl nog andere zware verwondingen, zoodat zijn toestand zorgwekkend is. De politie heeft de zaak in onder zoek. Zaterdagavond gaf de Tooneel vereeniging „Gezelligheid" in de zaal van café Vermeulen een goedgeslaag de en goed bezochte uitvoering. Er werd mooi gespeeld en de avond werd in vroolijke stemming doorgebracht. Door den storm van Zaterdag zijn hier eenige boomen omverge- waaid en sommige daken beschadigd. Bij A. van H. waaide een dakraam geheel er uit en bezorgde de bewo ners eenige angstige oogenblikken. De weg aan 'l Capelsche Veer ging er met hoog water onder, doch kwam met laag water wederom vrij, LOONOPZAND. J.L Zaterdag vierde de „Sophta's-vereeniging" haar jaar feest en tevens herdacht zij den dag, dat de heer J. van den Heuvel, haar president 25 jaren lid van het Bestuur was. In den namiddag werd hij daar voor gehuldigd, waarvoor de eere voorzitter Jhr. Mr. F. Verheijen met zijn zoon Jhr. Am. Verheijen uit Leur waren overgekomen. Deze bood hem na eene welsprekende rede een prach tig rookstel namens de leden aan, waarna de vice-voorzitter de heerjac. Baeten na eene hartelijke toespraak hun president namens het Bestuur diens portret in lijst met 'n buiten gewoon mooie oorkonde vereerde, waarop de Jubilaris zelf optrad, zijn hartelijksten dank uitte voor de schoone geschenken hem geoffreerd en de eer hem bewezen en in eene kernachtige rede den eere-voorzitter hulde en eere bracht, onder welke toespraak diens beeld werd onthuld, welke reeds met dat van den feestvierende in de zaal was opgehangen Jhr. Mr. F. Verheijen nam nu nog eens het woord om zijn innigen dank te brengen voor het aan bieden van zijn portret en zijn voort- durenden steun aan het gezelschap te beloven. Natuurlijk deed zich nu en dan de harmonie hooren. Na afloop der officieële plechtigheid deed deze eene muzikale wandeling en vereenig- de zich te zes uur met jhr. Mr. F. en A. Verheijen, het Bestuur en de heeren van Calcker en van de Meeren aan een keurig verzorgd feestdiner. Menige toost werd hierbij geslagen, zoodat het 'n gezellig verloop had. De avond werd verder onder muziek en voordrachten, waarbij de heeren Marinus Cools en Cornells van der Velden hunne welwillende medewer king verleenden, in de aangenaamste stemming doorgebracht. Het duo „Mart en Cor" viel bijzonder in den smaak en verdiende ten volle de hulde en den lof hun door den president na afloop toegezwaaid. Gisteren, Zondagavond, trad .Vondel" eene tooneelvereeniging uit Tilburg op met „De Greep" van Sar- tinne en „jan Ongeluk" van Bloemens- hal en Kadelburg. Beide stukken werden keurig opge voerd en hebben buitengewoon vol daan, waarvoor de vereeniging hulde en lof door den president der „So- phia's-vereeniging" werd toegezwaaid. Deze, de heer Van den Htuvel* was vóór den aanvang door den directeur der tooneelclub, den heer J. Schonis wegens zijn jubileum onder eene pit tige, hartelijke toespraak eene mooie jloemenmand vereerd, welke attentie beurten punt. beurten punt.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2