it ECHO VII SET Z1IIKH. No. 1">. Zaterdag 38 Febr. 102S. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. DE STRIJD OM HET CONTROLE- STEMPEL. De actie welke sedert eenigen tijd in de verschillende geledingen van hel Schoenmakersbedrijf met kracht wordt gevoerd men dcnke maar eens aan de honderdduizenden verspreide circu laires door de organisaties, aan de openbare voordrachten van den heer Donker en 1111 binnenkort de radio reden van dhr. Fred Hoek zal 1111 nog meer verscherpt worden. Men zal zich nog wel herinneren den strijd die verleden zomer vooral werd gestreden voor het Controle- stempel. Na cenige maanden van schijnbare rust heeft zich dit vraagstuk weer plotseling naar voren gedrongen en de wijze waarop dit punt nu wederom in de algemeene actie van 't Schoenma kersbedrijf betrokken wordt, wijst er op, dat de voorstanders meer dan ooit voor hel L.C.S. zullen vechten. In de periode van schijnbare rust, laat ons zeggen van wapenstilstand, heeft men, voorzoover nu te zien, we derzijds gedachten uitgewisseld, met een onvruchtbaar resultaat. Opnieuw wordt nu 't „Onverzwaard is goud waard", lot een brandpunt van algemeene belangstelling gemaakt. De stoot hiertoe gaf de „Zoolleer commissie" van de Federatie van Le derfabrikanten, die op 9 Januari 1.1. 'n aantal conclusiën heeft aangenomen inzake het stellen van normen voor lederoverlading. De strijd ontbrandt nu vooral 0111 de slotalinea van de 3e conclusie, waarin wordt vastgesteld, „dat het theoretisch mogelijk is looistoffen in leder te bin den, waardoor het stellen van normen de oneerlijke concurrentie in de hand kan werken". Duidelijker had men voorzeker niet het doodvonnis kunnen uitspreken over het L.C.S., dat juist getoeste nor men wil, om meer waarborg te bieden i voor den lederkooper. Als men deze derde conclusie van de „Zoolleercommissie" goed leest, dan ziet men dat zij inhoudt de mogelijk heid om de bij het L.C.S. aangesloten ledcrfabrikanten er van te verdenken, looistoffen in het leder te binden, die er niet in behooren en dus hel leder onnoodig verzwaren. Het vakblad „De Schoen", dal door de genoemde conclusie weer tot den strijd werd geprikkeld, teekenl in een hoofdartikel van j. 1. Donderdag hier bij aan: „Deze looiers zouden dan niet beter zijn als de anderen, maar ze hadden dit voordeel, dat hun leder toch van een controlestempel kon worden voorzien. Daarmede hadden ze dan een voor sprong op hunne collcga's-zoolleerlooi- ers, want leder met een conlrolestein- pel is het gevraagde reparatieleder. In deze slotalinea zit iets dat in de hand van den lasteraar een wapen wordt van scherpe insinuatie. De eer lijke looiers kunnen daarmede worden gedupeerd, den eerlijken handelaar kan daarmede een „hieb" worden ge geven, de schoenmaker kan daarmede i „in het zonnetje worden gezet", maar bovenal, voor het L.C.S. kan zoo'n in sinuatie storend werken. Want looi stoffen in leder binden, boven de nor men van 't L.C.S.. is misdadig en niet op één lijn te stellen met „overladen" in het algemeen. Waar dit laatste, zij i het ook ten onrechte, voor enkelen tot een economische gewoonte is gewor- den, uitsluitend voor concurrentie-mo- gelijkheden, kan er bij dezen van geen opzettelijk bedrog sprake zijn. Met deze 3e conclusie kon, niettegen- staande dc onbenulligheid die er uit spreekt, wantrouwen worden gezaaid juist tegen den bonafide looier en dit wordt nu ook met listige, kwistige hand gedaan." En het blad besluit met aan de Fe deratie van Lederfabrikanten te ver zoeken of zij de volgende verklaring wil geven: „le. dat de derde conclusie zooda nig moet worden gewijzigd, dat de laat- plaats. (Algemeene instemming), stc alinea, „waardoor het stellen van j Namens den Raad dankt dhr. A. v. normen den oneerlijken handel kan in d. Wiel den voorzitter voor diens goede de hand werken", als vervallen moet wenschen en hoopt dat ze in vervulling worden beschouwd, totdat de waarheid van het theoretisch veronderstelde is bewezen; 2e. dat de Bond van Lederhandela ren insinueert, als hij, volgens het jaar- zullen gaan en do vergaderingen van den Raad in prettige samenwerking ge houden mogen worden. De belangen door tien voorz. naar voren gebracht, stelde de Raad op hoogen prijs. Ook verslag '27, tien Secretaris laat zeggen, i verklaart spr. dat de voorstellen van „dat volgens deskundig oortleel is uit gemaakt dat het stempel niet strekt ten bate van tien reëelen handel", omdat zulks in het geheel niet uitgemaakt is." GEMEENTERAAD. DRUNEN. De verbetering van zand en keiwegen. Verharding van het Kerkpad en aanleg rijwielpad naar het Sempke. Dc Raad der gemeente Drunen ver gaderde Donderdagavond 16 Februari j.l. ten Raadhuize, onder voorzitter schap van den Edelachth. heer Burge meester, Mr. H. J. M. Loeff. De voorzitter opent tie vergadering met den Christel, groet en trekt als j stemmingsnummer 5, aanwijzende, dat tie omvraag begint hij den heer Pijnen burg. Bij den aanvang tlezer eerste verga dering in het nieuwe jaar, wenscht de voorzitter allen een gelukkig en voor spoedig 1928 en hoopt, dat dit jaar voor de geheele gemeente vruchtdra gend zal mogen zijn. Loop der bevolking: Geboren 108, er vestigden zich 152, overleden 51, vertrokken 104. Met een totale vermeerdering van 105, telde de gemeente Drunen op 1 Ja nuari j.l. 3294 inwoners. In 1927 werden 23 bouwvergunnin gen verstrekt, waarvan 11 voor nieuw bouw. De Industrie. De schoenindustrie gaf een ietwat beter resultaat dan in 1926. Een minder gunstig beeld geeft het land- en tuin bouwbedrijf over 1927. De voorzitter uit den wensch, dat Gods besten zegen moge rusten op den arbeid van den Raad en de geheele 1. a. b. B. en W. steeds goed werden behan deld. Spr. besluit met de hoop uit te spreken, dal 't den voorzitter gegeven moge zijn nog een lange reeks van ja ren werkzaam te zijn tot algemeen wel zijn van Drunen. (Algemeene instem ming). De voorzitter dankt. Agenda: Ingekomen stukken, waaronder: Proces-verbaal v. kas opneming; Verslag der arbeidsbemiddeling, waaruit blijkt, dat er zich over 1927, totaal 499 werkzoekenden hebben aan gemeld c. Goedgekeurde wijziging begroo ting 1927; d. Goedgekeurde begrooting voor 't dienstjaar 1928. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Brief van den Commissaris der Koningin, inzake aanschaffing van brandblusch-apparaten. Voorzitter. Door den Boerenbond zijn hier reeds 50 apparaten geplaatst en ik hoorde, dat er nog meer geplaatst zul len worden. B. en W. hebben zich hier omtrent nog verstaan met het Bestuur van de Brandweer, dat ook van mee ning is, dat aanschaffing van schuim- bl u schappara ten hier nog niet noodig is. Deze apparaten zijn vooral bedoeld als blusschingsraiddel ingeva 1 van brand bij benzine tanks, e.a. Maar zoover zijn we hier nog niet. B. en W. meenen daarom, dat er voor ons nog geen termen aanwezig zijn, om aan het verzoek van den Commis saris te voldoen. De Raad kan dc gevoelens van B. en W. in deze wel deelen. 2. Benoeming leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek vet boden. CORRESPONDENTIE. Miesje B Waspik Een nichtje dat zóó keurig kan schrijven wil ik heel graag in onzen kring opnemen. Je hebt zeer goed je best gedaan Miesje, maar 't lot was je niet gun- s'ig Maar wie weet, een volgende maal Krijg ik nog eens een briefje van je? Heel veel groeten Miesje. Steven van D Raamsdonksveer. ja S'even als ik tc beslissen had. dan zou jij stellig een prijs hebben gekregen. D'r was één klein foutje in je oplossing Weliswaar behoorde je dus ook onder de Jotelingen" maar je weet dat vrouwe Fortuna zich niet laat dwingen. Doch jij zult je niet laten ontmoedigen voor een volgende maal hé! Wil je ook eens probeeren voor ons hoekje een opstel te ma ken |a Steven, mijnheer Tielen kent jou vader ook heel goed! Voor jou, mijn vriend, de stevige vijf. 70 L. Kaatsheuvel. Ik had ik met jou gehoopt op een prijsje voor je To, maar het geluk was niet aan jou kant. Maar ik ben er zeker van, dat mijn nichtje zich hierdoor niet zal laten ontmoedigen, maar ook een volgende maal weer mee doet aan een of anderen wed strijd van ons hoekje Of zou ik het mis hebben To? Neen hé! Heel graag ontving ik nog eens een brief van je Dag To! Bastiaan D. Sprang. Geloof me Bas, ik was echt blij voor jou, toen ik zag dat jij ook tot de gelukkigen behoorde. Hartelijk dank voor je schrijven. Ik wilde wel, goede vriend, dat al mijn neefjes en nicht jes zoo openhartig schreven als jij Bastiaan ik geef je de verzekering van mijn belangstelling en genegen heid voor jou. Ik vind het prachtig dat je Koos 10 pCt geeft en het overige spaart Dat is een alleszins navolgenswaardig voorbeeld Ik houd ook niet van jon gens die snoepen en al op jeugdigen leeftijd sigaretten rooken. Blijf jij maar goed luisteren naar raad van je vader en opa. Ik wensch je veel suc ces met je studie, en ontving nog eens gaarne een brief van je. Koos D Sprang. Wel m'n jonge neef je boft er dus ook nog bij. Bas is dan toch maar een goede broer van je En nu hij zoo'n goed voorbeeld heeft gegeven zal Jo jou ook wel een dubbel'je ge ven. Ik zal voor jullie kleine manne kens ook wel eens wat. raadseltjes opgeven. Natuurlijk r.iet zoo moeilijk. Is kleine Piat pas 2'/2 jaar Dan zal het nog wel een jaar of vijf duren voor hij ons hoekje begint te volgen Tegen dien tijd behoor je al tot mijn grootere neefs hé KoosjeDag Koos Clasientje V. Waalwijk. Geen dank, Clasientje. je verdient werkelijk het prij-je. Ik heb er goede nota van genomen, dat je een vol gende maal weer zult meedoen. Daar reken ik dan ook stellig op. Je moest ook eens probeeren een opstelletje voor me te maken Als het goed is dan laat ik het in ons hoekje afdruk ken. Probeer't eens. Zal je?Doewe- derkeerig de hartelijke groete aan moe en de zusjes. Jan KWaalwijk. Laat ik je eerst eens welkom heeten Jan in onzen kring, die nog elke week grooter wordt. Ik weet van nabij, dat jullie thuis gezamenlijk hard hebt geijverd voor de oplossing van de „Echo puzzle". Ofschoon voor jou de kans op een prijs heel klein was, bleek het lot je toch nog gunstig te zijn. Laat bij ge legenheid nog eens iets hooren Jan. Volgende week ga ik verder met het beantwoorden der brieven. Uw aller OOM WIM. ren, zoo maak ik diimaal een begin met een heel mooi verhaal van den Vlaamschen schrijver Ernest v. d. Hallen. Het is één van de wondermooie verhalen uit het boek „Begenadig den" van den schrijver, die voor ons hoekje het recht van plaatsing hier voor gat. Misschien zijn er die na kennisma king van dit eene verhaal (dat iknog slechts verkort geefj gaarne het ge heele boekje zouden wenschen. Wel nu, dezulken kunnen hun wensch dan te kennen geven aan het bureau van „de Echo", Grootestraat, dat den ge- heelen dag doorloopend geopend is van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uur. Bij voldoende bestelling kan op den prijs van het boekje, die toch al niet hoog is, misschien nog wel een extra korting worden gegeven. Wij beginnen ditmaal met het ver haal van Sinte Odrada, dit is als een wondersprookje dat oude vrou wen vertellen onder den heerd bij schemeruur. Ge most het geheel langzaam en rustig lezen om er ten volle van te kunnen genieten. Ik geloof dat jongens en meisjes vanaf 13 jaar de verhaalijes wel zul len kunnen volgen. Gaarne ontving ik brieven van mijn nichtjes en neefjes waarin ze mij hun oordeel zullen zeggen over dit werk. OOM WIM. Een mooi verhaal voor de grooteren. Daar ik weet dat ook grooteren ons hoekje lezen en zelfs vaders en moe ders met evenveel b langstelling de jeugd—rubriek volgen als hun kinde- Van Sinte Odrada. door ERNEST VAN DER HALLEN. In de hooge zaal van het kasteel van Scheps brandde knakkend het houtvuur onder de wijde schouw. De sombere zaal met haar eiken muren en haar kleine smalle en diepe vensters was half donker. Daarbuiten schoof de stilte gerulschloos door de gangen vol verwachting om wat gebeuren ging. De peinzende portretten van gemijterde abten en geharnaste ridders en baroenen keken donker naar het vuur dat vlamde en knakte, of er 'n duivel in zat die grinnikend het vuur aanblies en gedurig takjes brak en in de vlammen wierp Rond de donkere tafel stonden de stoelen te wachten en te zwijgen en één enkel glasruitje in 'n venster klepperde zachtjes en onop houdelijk. Ja, heel de zaal was In verwachting om wat gebeuren ging dezen nanoen en één witgekapte abdis boven den zetel rechtover de deur, vertelde fluisterend met één hand op het getijdenboek vóór haar op latei* wat ze had hooren vertellen dien morgen door de dienders die de zaal hadden klaargemaakt. Roerloos luis terden daarrond de andere prelaten en abdissen en geharnaste ridderen. Odrada. de kleine mooie Odrada. het allerliefste gravenkind en de koningin van het donkere kasteel van Scheps; Odrada, het zonneke in de wijde slotgangen en de leeuwerik in het ruischende park, de lieve Vrouwe der slaven van den Heer graaf van Scheps en de engelbewaarder van de zieke helbewoners uit den omtrek; de mooie, lieve kleine Odrada was ten huwelijk gevraagd door een ridder van een nabije kasieel en vandaag 7ou in de grooie zaal plechtig de verloving plaats hebben zoo de mooie kleine Odrada tnee'emde. l>at vertelde de witgekapte ab dis, boven den zetel, fluisterend, met één uitgestoken hand. Een stoel kraakte eventjes, het vuur knakte luiüei, en dc Daroenen ert gcrrnjieidc abten kregen den krop in de keel als ze dat treurige nieuws hoorden en vielen roerloos in diepe gepeinzen over hun sombere eenzaamheid en hoe treurig het nu wel zou» worden als de mooie, kleine Odrada weg zou zijn uit het oude kasteel van Scheps. Plois gaat de deur open en gansch de stoet schuift binnen Daar is de strenge graaf Hugo, de genadige heer vdn Scheps en de ver dere landen binnen Taxandrië de abt van de abdij van Sint Ti uiden en deze der abdij van Or.ze Lieve Vrouw ten Woude de slotkapelaan en de mooie kleine Odrada. licht en lief in haar witzijden kleedje met purperen zoom bij haar de abdis van de nabije abdij der Zeven kruisjes, en daarachter een gansch gevolg van jonkers en dienen de knapen en edelvrouuen Ook de jonge ridder Otto is onder hen hij is jong en fier als een grieksche god, en schoon is zijn hocld van manne lijkheid en durf Hij is het die de mooie edelt Odrada lot vrouw begeert zijn oogen gaan geer» oogei blik van haar af Het dwarrelt in zijn kop en van gansch de menigte ziel hij enkel Odrada En hoe langer hij haar ziet, hoe meer hij zich voelt groeien in overmoed en trots Odiacia zal nu wel spoedig de zijne w iden en hij zal de rijkste ridder zijn binnen de landen van Taxardrië; de naburige ridders, zijn vrienden, zullen hem zijn bruid benijden en heel zijn leven zal een zang van liefde en van glorie worden Zoo droomt de jonge ridder Otto van zijn toekomstig geluk dat voor hem open klaart als zonbeschenen verten. En de strenge graaf Hugo, heer van Scheps, en de prelaten en de abdis en de aalmoezenier en de edel. knapen en de vrouwen gaan zitten, en de stilte valt meteen in de hooge, donkere zaal. Graaf Hugo staat dan recht... Hij is niet gewend, veel te sprekenook nu zal hij kort zijn En met weinige woorden zegt hij waarom hij hen allen samenriep dat de jonge dappere graaf Otto hem verzoekt zijn dochter tc mogen huwen, en aldus de glorie der beide familiën hoog te houden. Hij wil hierover de meening kennen van zijn vrienden, en verlangt dat zijn dochter en den jongen ridder zich schikken naar hun besluit. Alle aftredende leden werden voor deze zittingsperiode wederom herko- •suojjgnj^ \iq^) 110 uuttdioa K 'inun^o^ 'rooft un.\ j no.iooq op 110 napuug -p -a -.qq -foj^ 'uoz 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur, in verband met uitbesteding van personen. In het reglement wordt nu nog op genomen de bepaling dat geen der huisgenooten geestelijk gevaar mag op leveren voor den bestedeling. 4. Vaststelling suppletoir-kohier hondenbelasting over 1927. Wordt vastgesteld als ter tafel ge bracht met een eindcijfer van 63.50. 5. Vaststelling vergoeding ingevol ge art. 101 der L. O. wet 1920 voor de Bijzondere Meisjesschool, over 1926. B. en W. leggen een ontwerp-besluit over, waaruit blijkt, dat de school door 214 leerlingen werd bezocht en de ge middelde kosten per leerling 5.127? bedragen. y Overeenkomstig voorstel wordt de vergoeding bepaald op 1096.75. 6. Vaststelling voorschot op de ver goeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920, voor 1928. Goedkeuring wordt gehecht aan hel ontwerp-besluit waarbij 80 pCt. der vergoeding wordt verstrekt, zijnde 885,60 voor de Meisjes- en 744.90 voor de Jongensschool. De volgende punten worden gecom bineerd behandeld. 7. Verzoekschrift van het Kerkbe stuur van St. Lambertus tot het aanleg gen van een harden weg naar het kerk hof. 8. Verzoekschrift van C. Jehoel e.a. tot verharding van het Kerkpad. 9. Verzoekschrift van J. v. d. Lee e.a. tot het aanleggen van een verhar den weg naar het Sempke. Voorzitter. Wij zijn van oordeel dat we de bestaande wegen, die in slechten toestand verkeeren, eerst in orde moe ten brengen, zooals bv. den weg naar 't station, den keiweg. Deze wegen geven werkelijk aanleiding om geleidelijk te worden herzien. De. kosten hiervan zijn niet gering en wij achten 't niet ge- Beide abten spreken over het hu welijk en zijn vele plichten, en over den band tusschen den man en de vrouw en de liefde die hen beiden bindt. De hofkapelaan bevestigt dat alles met een Instrmmend hoofdknik ken en bedeesd waagt de biet ke abdis een enkel woordje over den maagde lijken staat D< ch ziet, daar staat de mooie kleine Odrada recht zie hoe I jong ze nog is: bijna een kind.— Zij is schoon als een jong*- koningin, en haar ooger» en haren zijn bruin als de koninklijke hei bij winter. „Heer vader, zegt ze er. haar stem is vast als deze van eer manik zal niet huwen, met graaf Ono evenmin als met een ander: ik begeer maagd te blijven en de bruid van Christus alleen." Zoo sprak dc kleine mooie Odrada. Zie, ware de grond plois openge scheurd onder htm, of de muren van de zaal ingestort dan zou graaf Hugo niet meer verbaasd geweest zijn dan toen zijn dochter dat zegde. Beide prelaten schudden afktu*erd bei hoofd en de abdisse glimlachte blij gelukkig. Dan heDbtn dv btlde abien wijze woorden gezegd over de jonge jaren van de kleine Odradaovei den roem en het geluk van een mooi huwelijk en over den rijken verloofde; doch almaardoor schudde de mroie kleine Odrada her hoofd En nadat graaf Hugo lang gepensd had met een zoekend harobewegtn in z'n baard en de edele abdisse, graaf Hugo's nobele zuster, vrome woeden had gesproken over mogelijke irgevlrg G'dv c n d» zuiver heid die Gooe welgevallig was. werd er daar besloten dat de mooie kleine Odrada niet zou ten huwtlijk gedwon gen worden, maar vrij in zuiverheid blijven leven thuis, tot radere teekers duidelijk den wil van God over haar zouden doen kennen. Hue nu de edele jonge graaf Otto dat besluit aanhoorde, weet ik rif over hem schrijft de kror ijk overigens weinig woorden. Doch meer. helaas, schrijft de kror ijk over het lijden dat nu begon voor de mooie kleine Odrada. (Wordt T«rrolgd) OUDERS, LEZEN OOK UWE KINDE DEREN ONS JEUGDHOEKJE?

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5