product Sunlight JFabrieken wenaclit daarbij nog uitgaven te voe gen voor nieuwe wegen. Ik heb er met den pastoor over gesproken en hem de. toestand uiteengezet, waarna hij mij Beide, dat hij niet terstond verder zou aandringen, maar zou wachten, tot we betere middelen hebben en de andere wegen zijn voorgegaan. Ook de andere adressanten kunnen zich hiermede ver eenigen. W. v. d. Wiel. Voor de toekomst is bel toch zeer gewenscht dat het kerk pad verhard wordt. Nu Ls de toestand ter absoluut onhoudbaar. Men moet 't Kelt maar eens hebl>en ondervonden, nis men een lijk naar 't kerkhof heeft helpen dragen. De menschen kunnen tja* eenvoudig niet doorkomen. Nu de begrooting nogal is meegevallen en we «km overschot hebben, plus nog die tl' 1000.voor meerdere opbrengst land pacht, zou ik die gelden willen be steden voor verbetering van de wegen. De wegen zijn inderdaad zeer slecht. %ien we maar eens naar den Stations weg, den keiweg, naar 't Dijkje, den weg bij mej. Pijnenburg en ook de Molen steeg, ze zien er erbarmelijk slecht uit Wij hebben zoo ongeveer alles bij el kaai- een overschot van 4000.Ik zou gaarne zien dat dit gcheele bedra werd gebruikt voor verbetering van ons wegennet. Zoo is liet niet lange doenlijk. A. v. d. Wiel. De Stationsweg is niet ■ïcer begaanbaar en 't is m. i. hoog uoodig, dat die weg eerst eens in orde wordt gebracht. Ik heb niets tegen de verbetering van het kerkpad, maar «souden de menschen daar al niet ge holpen zijn met een kleine verbreeding van het pad. Om daar nu maar ineens een geheeleu weg te gaan verharden terwijl er al zoo lang zoovele oude we gen verbetering noodig hebben, daal yoel ik toch niet veel voor. Laat ons ook wat voorzichtig zijn met definan- tië» en eerst de bestaande wegen in orde brengen. Muskens. Ik ben 't er mede eens. dat eerst de bestaande wegen in orde we maken, maar ik heb ook geen bezwaar dat ei- een begin wordt gemaakt met de verbetering van 't Sempke of 't Kerkpad. Pijnenburg. In de eerste plaats moe ten we natuurlijk de bestaande wegen ■in orde brengen, maar 't Kerkpad vraagt toch ook verbetering. M. i. is 't pad veel te smal. Bij nat weer kunnen de. menschen er niet door komen. TJ Zeido, dat we moesten wachten tot de finantiën beter waren, maar we kun nen! de kosten voor zoo'n weg tocli wel op den kapitaaldienst brengen. Ik vrees, dat. 't anders te ver op de lange baan komt. Als we nog in 't verschiet hadden dat over een paar jaar de ver betering maar de helft zou kosten, dan' zou ik ook zeggen, laten we ons nog zoolang behelpen, maar nu we dat vooruitzicht niet hebben, ben ik er voor om 't nu te doen. Voorzitter. De verharding van liet Kerkpad kost naar schatting 3000.-. Ik bon naar de Molensteeg geweest en die ziet er ook heel slecht uit. Met de vele regens is 't nu niet mogelijk om erj door te komen. We zullen daar wat puin op moeten brengen. Ze zijn er ook al met zand bezig geweest, maar dat helpt niets, 't Wordt er eenen pap en •*t zand drijft zoo weer weg. Als we puin krijgen, dan zullen we dat aller eerst naar de Molensteeg laten bren gen. Ik ben '1 eens met den heer Pijnen burg, als we een kei-weg leggen, 't zij naar 't Sempke of 't Kerkhof, dan moeten we de kosten op den kapitaal- dienst brengen. Wat de heer W. v. d. Wiel zeide, dat we een paar duizend gulden over hadden, nou. die hebben we hard noodig voor een paar wegen te verbeteren. Met 't bestellen vaft keien hebben we gewacht, totdat we 't samen met de provincie zouden kunnen doen, dat is goedkooper. We zullen er ook be stellen voor de Keiweg. Maai' dat alles tezamen kost nog al iets. Ik raad af om een nieuwe weg te maken uit de ge wone middelen, 't Is wensclielijk, dat meerdere generaties de kosten dragen. We zouden 't over 30 jaren kunnen verdoelen. Zullen we hieromtrent voor I de volgende vergadering met een uitgewerkt voorstel komen? Als we naar 't Sempke willen verharden, kost ons dat minstens G000. voeg daar dan nog bij 3000 voor 't Kerkpad, dan komen we aan een bedrag dat niet uit de gewone middelen te balen is. 25 M. Voorzitter. Als de aangelanden daartoe willen meewerken, dan is er niets op tegen. De weg is er erg smal, maar zooals ik zei, als do aangelanden meewerken, dan is er wel iets te maken. De verbetering van. een weg als de To renstraat kan wel geleidelijk, maar een zandweg moet ineens worden ge maakt. 't Is ook juist opgemerkt, dat we een paar meevallertjes hebben, maar we moeten ook nog 't heffingspereentage vaststellen. Wij meenden vorige maal van 24, maar toen gingen er al stem men op om 't op 2 te brengen. Wij heb ben toen gezegd, laat ons voorzichtig zijn. In de volgende vergadering zullen wij 't percentage vaststellen, 't Is al leszins wensclielijk, dat we goede we gen krijgen, maar 't is ook gewenscht, dat de belasting naai- omlaag gaat. Dat de. wegen nu allemaal zoo slecht zijn en worden, is te wijten aan 't ver keer, aan 't snel-verkeer, dat de laat ste jaren zoo sterk is toegenomen.Toen men voor 25 -jaar die wegen aanlegde, heeft men dat niet kunnen voorzien. We kunnen nu slechts geleidelijk aan verbeteren. Maar een goed finantieel beheer eischl groote voorzichtigheid. Daar naast is, zooals ik reeds zeide, belas tingverlaging ook gewenscht. De schoenindustrie staat er niet zoo rooskleurig voor, de loonen zijn laag", 't land en tuinbouwbedrijf heeft te genslag gehad, zoodat 'tdus alleszins begrijpelijk is, dat de menschen naar belastingverlaging verlangen. Daarom zei ik een vorige maal, laat ons met de vaststelling van 't heffingspereentage nog wat wachten, misschien vallen ver schillende posten nog mee. We moeten nu dus ook niet te veel besluiten, willen we 't er althans op aansturen om de belasting aan den lagen kant te houden. D'r zal geen bezwaar zijn voor de verharding van 't Kerkpad een gcld- leening aan te gaan, verdeeld over 30 jaren. We zullen ook onderzoeken of 't mogelijk is naar 't Sempke een fiets pad te leggen. We kunnen dan overleg plegen met de aangelanden. Men zou kunnen meewerken door met 'l ploegen wat voorzichtig te zijn. Kan de raad in principe zoo beslui ten? De heer A. v. d. Wiel raadt voorzich tigheid aan met de financiën. Z.i. kan men volstaan met een verbreeding van hel Kerkpad. Voorzitter. De Baad kan zich uit spreken. W. v. d. Wiel. Verharding van het Kerkpad is hoogst noodzakelijk, 't Is heel juist wat de pastoor daaromtrent gezegd heeft. Oplappen is niets gedaan, want dan wordt 't pad zoo weer stuk gereden. Voorzitter. Dal ben ik met u eens. De heer Muskens is ook voor een fietspad naar 't Sempke. Van Halder: Ik ben 'ter mee eens, dat een rijwielpad naar 't Sempke wel noodig is. Nu wil ik niet zeggen dat 'l Kerkpad in orde is, maar als we 't ver- breeden wordt 't een rijweg en daar mee dienen we de bewoners niel. l)e heer Verhoeven is voor een fiets pad naar 't Sempke en vraagt of men j niet heter langs de bijzondere school t een weg naar 't Kerkhof kan leggen. Z.i. is deze afstand korter. Voorzitter. Dat denkbeeld is nieuw. De Secretaris zal wel eens de afstand opnemen. Maar kan de raad er zich mee ver eenigen, dat we naar 't Sempke een fietspad leggen? De Raad gaal hiermede accoord. W. v. d. Wiel. Ik hen 't niet eens met an Halder, als zou 't Kerkpad door verbreeding een rijweg worden, 't Ver keer is daar niet zoo druk. Maar daar is nog een timmerfabriek waar eiken dag menschen heen gaan en waarom zou men 't Sempke wel tegemoet ko men, waar geloof ik geen belastinger betaler zit, en de bewoners van 't Kerk pad niet? De weg om de school zal niet zooveel uitmaken. Laat men den gewo nen weg volgen. Van Drunen. D'r zal weinig verschil zijn in den afstand. Voorzitter. Wenscht U Uw voorstel in stemming gebracht v. d. Wiel? W. v. d. Wiel. Heel graag. Het voorstel vindt voldoende steun hij de andere leden en wordt aangeno- men met 74. Tegen stemden de hee- verharden naar 't. Station kost. ook al ren A. v. d. Wiel, v. Spijk, v. Halder en j 700, maar dat kan uit den gewonen Verhoeven. dienst. j Van Drunen. D'r zijn verschillende AT. v. d. Wiel. U hebt mij misschien pachters hij me geweest om te vragen zoo straks niet goed begrepenmet i of de weg ten Zuiden van de vaartslool die 1000 bedoelde ik de meerdere op- verder in orde gebracht kan worden. brengst van de landpacht. Ik hen t j Ju 1925 heeft men den weg daar op een er niet mee eens, dat men met een j 100 M. na in orde gebracht. Zou men kleine 'verbreeding van 't Kerkpad ge- 't stuk nou verder kunnen doortrekken j baat. is. Of ineens verbeteren, of in 't tot aan de steeg bij Klerks? geheel niet. Aan een weg met stukken i Voorzitter. Daar is geen bezwaar te lappen, is niets gedaan. tegen. Aran Drunen. Als er nu 't besluit ge- j De A'oorzitter deelt dan den heer Ver nomen wordt om den weg naar het hoeven mede, dat de weg achter de Sempke nog niet te verharden, zouden school een lengte heeft van 135 M. en we (lau de menschen toch niet iets te- I de oude weg 240 M. gemoet komen, door er b.v. een fiets- 10. Wijziging begrooting 1927 en pad aan te leggen. Men kan er nu niet 1928. doorkomen. Wordl goedgevonden. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een gratificatie a 25 aan P. Elshout, volontair ter secretarie over 1927. Voorzitter. In de vorige vergadering heb ik vergeten 't op de agenda te bren gen. Evenais vorig jaar stellen wij U voor aan den volontair P. Elshout, die tot tevredenheid van B. en W. werk zaam is, een gratificatie te geven van 25. Van Drunen. Evenals verleden jaar hen, ik er tegen. De reden zijn wel he kend. Voorzitter. Wenscht U stemming? Van Drunen. Neen. Voorzitter. Dan is de gratificatie toe gestaan, onder aanteekening dat de heer van Drunen er tegen is. 12. Aanbieding verslag van de Com missie tot wering van schoolverzuim. Wordt ter inzage gelegd. 13. Verzoekschrift van Mr. H. J. M. Loeff om in de gemeenteweg genaamd de Steegerf, op eigen kosten een boven- grondsche of ondergrondsche leiding te mogen aanbrengen tot aansluiting van zijn woonhuis aan het G.E.B. (A an Halder. U kent mijn meeniug hieromtrent wel reeds. Al. i. is het. be ter dat de aansluiting geschiedt, door liet G.E.B., mits natuurlijk een ze kere garantie stelt voor afname. AVant ala er straks nu ens meerdere bewoners daar komen om, electrieiteit, dan zou men niet verder kunnen uitbreiden omdat 't een particulier net is. Uit 'n oogpunt van algemeen belang vindt ik 't beter, dat 't G.E.B. zelf den aan leg doet. Als U een zekere afname kunt garandeeren, dan is men toch gedekt. Voorzitter. Ik prijs Uwe bedoeling, derten toonstelling te Waalwijk plaats. Er waren 22 inschrijvers. Laagste inschrijver de lieer K. van Rijswijk te Heusden voor 16600. aan wien 't werk gegund werd. 2 Juni 1903. Bij de verkiezing van een lid der Staten, vacature Bink, was de uitslag: herstemming tus- schen de heeren P. de Bekkër te Empel niet 1302 en J. B. Timmer mans AVzn. te AA'aalwijk met 1624 stemmen. 3 Juni 1903. De heer P. Quirijns be dankt als lid van den gemeente raad wegens gezondheidsredenen. 12 Juni. Gekozen tot lid der Staten de heer J. B. Timmermans Wz. met 2661 stemmen tegen 2564 op den heer P. de Bekker. 17 Juni. De lieer L. Mombers neemt zijn ontslag als gemeenteraadslid, welke functie hij 21 jaren luid ver vuld. 22 Juni. Het Tentoonstellingscomité ontvangt van de regeering een subsidie van 1000. 6 Juli. Tot lid van den raad werden gekozen de heeren H. Mulders, J. A. J. van lersel, F. A. Baijens en .VI. A. van Loon. De heeren J. van lersel en M. A. v. Loon bedanken. 11 Juli. Bij Kon. besluit benoemd tot notaris te AA'aalwijk J. H. Al, de Vocht, cand. not. te Oirschot. 11 Juli. Aan P. B. van Santen wordt eervol ontslag verleend als lioofd der o. 1. school te Sprang. 22 Juli. Bij Kon. besluit wordt be noemd tot kantonrechter te Oss mi-. Brouwer Ancher. griffier al hier. 22 .Juli. Gekozen tot, leden van; den ge meenteraad de heeren AV. van den maar ik vind 't toch beter om op ei gen kosten een net aan te leggeen. juist omdat ik Burgemeester ben. Mocht er een tijd komen als door U bedoeld, dan ben ik steeds bereid met belanghebbenden in onderhandeling te treden. Alaar als Burgemeester wil ik niet den schijn wekken, dat ook maar ('enig particulier belang van mij op de gemeente zou drukken. Besloten wordt de gevraagde vergun ning te verleenen. De notulen werden aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Verhoeven merkt op dat het lichtpunt bij de waterloop geplaatst had moeten worden en niet waar het thans is. Spr. vraagt of de Voorzitter hiervan kennis draagt. De \roorzitter antwoordt bevesti gend. Een en ander werd gedaan in overleg met de commissie. Muskens. D'r is ook niet gezegd dal '1 precies bij van Delft geplaatst zou moeten worden. AAr. v. d. Wiel. Neen. d'r is geen vaste paal voor aangewezen. De Burgemees ter en Muskens gaan hier vrij uit. De heer v. Drunen zegt met de ver plaatsing zeer in te stemmen en ook alle bewoners daar. Ook do andere leden geven niet de regeling hun instemming. Hierna ging de Raad over in gehei me zitting. Broek en A. Vcrbunt. Juli. Het overlijden van Z. H. Paus Leo XIII maakte ook in onze ge meen tev diepen indruk. Van vele gebouwen en huizen werd de vlag halfstok geheschen. Een plechtige H. Uitvaartmis werd opgedragen. •Juli. l)e Staten van Noord-Brabant geven een garantie van 2000. voor de Tentoonstelling, als de ge meente AA'aalwijk 3000.geeft. CHRONOLOGISCH OVERZICHT van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, ge durende de 50 jaren dat ons blad bestaat. 23 April 1903. In den ouderdom van 71 jaar overleed alhier de heer Notaris Bink, geboren te Waspik, sedert 1875 notaris te Waalwijk. Hij was sinds 1894 lid der Pro vinciale Staten, bestuurslid der St. Vincentius-vereeniging, enz. 28 Arei 1903. In de zaal van den lieer .Tan Tbijsseu had de aanbesteding der gebouwen der Schoen- en Le- VLIJMEN. De Carnavalsfeesten beloven dit jaar wel. schitterend te worden. Het programma is als volgt: Zondag te 2 uur aankomst van Prins Carnaval met gevolg aan de hut. alwaar gecostumeerde wedstrij den gehouden zullen worden, als zakloopen, blaasslaan, tonkruSpeu, balkruien, liardloo- pen met kinderwagens enz. Te 4 uur opstel len van den optocht met harmonie Concor dia om door het dorp naar het hotel Boom te trekken, alwaar de Prins der Carnavals dagen gezeteld zal zyn. Maandag groote gecostumeerde optocht van praalwagens en groepen, verdeeld in 14 nummers en waar voor groote geldprijzen zullen worden uitge loofd. Ook zal er des avonds een wedstrijd van groepen gehouden worden. Dinsdag uit. reiking van de vele en verschillende prijzen en 's avonds wederom' wedstrijd van groepen. NIEUWKUI.TK. Gouden Bruiloft. Op Don derdag 10 Februari jl. vierde het echtpaar Joh. van SonSiegers alhier zyn gouden bruiloft. Een buurtcommissie had zich ge vormd om het gouden echtpaar op dezen dag te doon blijken van dei hoogachting, die men hen toedraagt. Deze commissie bestond uit de heeren C. van do Water. P. de Bont. .Tos. Wilgers, C. van Baardwijk. De damescommissie was gevormd door' P. van de Water. W. de Bont. Jo. van Helvoirt, A. Merkx. Deze Commissie, alsmede de verdere buurt, heeft zich buitengewoon verdienste lijk gemaakt om het feest goed te doen sla gen en er voor geozrgd dat op dezen dag de oudjes de hun toekomende eer niet werd onthoude Na de II. Mis werd 't gouden echtpaar ten huize van den Z.Eerw. heer pastoor genoodigd. Hierna warden ze we derom in denzeldden stoet per auto naar hun wning gereden, alwaar ze by aankomst door verschillende leden der buurtcommissie werden toegesproken. Een bijzondere attra.*. tie was hiervan wel de in rijm toegesproken woorden over de ongeveer 50-jarige levens wijze van het gouden paar door C. van de Water. Door de buurt werd het gouden echt paar een geschenk aangeboden. In den namiddag kwamen de harmoni* ..De Eendracht" en de liedertafel ..Oefent j baart Kunst" een serenade brongen. Ook tia mens deze beide vereenigingen werd h-t gouden echtpaar toegesproken en een deau ter hand gesteld. By al de felicitaties voegen wy nog gaarn» de onze. DRUNEN. Roods geruimen tyd was bjj i bestuur der veilingvereeniging de noodzak lUkhoid doorgedrongen, dat zoo spoed,, mogclyk een betere soort snijboonen moest worden ingevoerd als tot heden gebruikelijk was in deze streek te teelen. Daartoe no- eens dringend gedreven door diverse conser venfabrikanten, is liet veilingbestuur oj. thans in geslaagd naar wy vernemen, ou beslag te leggen op een partytje prima zaad goed, dat aan de leden tegen matigen priji zal worden aangeboden. Algcineene Jaarvergadering van de i„. den van den R.K. Boerenbond van Drune» en Omstreken om 7 uutr in de zaal der MeL jesoongregatio. De Voorzitter, de Edelaehtb heer C. van Huiten, opende deze druk be zochte bijeenkomst met den chr. groet e» heette allen van harte welkom. Aan "t jaarverslag ontleenenwy het rol gende Het ledental van den Boerenbond vermeer, derde in 11)27 met 5 leden en bedroeg 425 Ontvangsten over 11)27 76299.92, uitga ven 75630.87; verlies en winstrekening over 1927 totaal 890.58. De totale omzet was voor rekening der afdeeling 1.359.026 Kg., voor het füiao! O34.390 Kg., totaal 1.893.416 Kg. Ontvangen werd door de leenbank aa* spaargelden 210921.73, terugbetaalde voor- schotten 24452.60, ontvangen in loopende rekening 213333.54, totaal 448707.87. D« s toom zuivel fa briek heeft in 1927 verwerkt 4.790.487 Kg. molk met een gemiddeld vet gehalte van 3,23 hiervoor is uitbetaal^ per 100 Kg. melk gemiddeld 7,25s. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee bestuursleden wegens periodieke af. treding. De aftredende leden werden by ac clamatie herkozen. Een voorstel van het be stuur tot wijziging van het boekjaar werd goedgekeurd. erder hadden nog verschil lende mededeelingen plaats. Daarna gaf de heer Wlliems u5t Elshout een lezing over ontsmetting van zaaihaver. Deze duidelijke uiteenzetting, welke voor de landbouwers van groot belang is, werd met aandacht gevolgd. De Voorzitter dankte de. spreker voor zijne keurige uiteenzetting, i waarna deze geanimeerde vergadering werd j gesloten. DRUNEN. Dinsdagavond werd in de zaal der Jongenscongregatie een gymnastiekuitvoering gegeven door de vereeniging „St. Herman Jozef" alhier, met medewerking van 5 leden der Kaafsheuvelsche Gymnastiekvereni ging Deze uitvoering was uitsiuitend toe gankelijk voor meisjes en vrouwenen dat deze nuttige sport ook van die zijde groote belangstelling heeft, bleek uit de flink bezette zaal. Onder leiding van den heer Knys werden achtereenvolgens diverse num mers gegeven in vrije oefeningen, in rek- en brugwerk, terwijl tot slot eeni- ge prachtige groepen werden vertoond. De jongens hebben kranig werk geleverd, ook de medewerkers uit Kaatsheuvel waren in uitstekende con ditie, zoodat hun een eere-saluut toe komt voor de schitterende presta ties. De heer Kuys was, als steeds, een kundig leider en hem komt een woord van dank toe voor de vele opofferin gen die hij zich voortdurend getroost om de vereeniging een trap hoogerle brengen op het gebied der gymnastiek. Gedurende de pauze's werden door de heeren IJoelaar, van de Wiel en Merks eenige komische voordrachten ten beste gegeven, die bijzonder in den smaak vielen en zorgden voor een vroolijke stemming. Bovendien werd door de heeren Gebr. Merkx een duet uitgevoerd, waaruit bleek dat hun muzikaal kun nen op een hoog peil staat. Alles bijeen was 't een avond vaa kunst en genot en we zijn er van overtuigd, dat de bezoekers hoogst voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Een woord van hulde aan de tur ners en leider, met den wensch dat de gymnastiek en lichamelijke opvoe ding moge bloeien tot heil der ge meente Drunen. Bij inschrijving is aanbesteed het bouwen van een landbouwers woning met schuur voor rekening van den heer v. Spijk. ILaagste inschrijvers waren de firma's Schapendonk en Jehoel, aan wien het werk werd opgedragen. Door de firma Jehoel wordt momenteel een groote schuur onge veer 25 M. verplaatst, 't Is een werk dat van de uitvoerders de grootste nauwlettendheid vereischt Op de vrij komende plaats zal dan een woning worden gebouwd voor rekening van den heer P. Boom. Naar uit het ons toegezonden program valt op te maken, staan met de a.s. Vastendagen de bezoekers der Jongenscongregatie weer een paar ge- zellige avonden fe wachten, daar het aangekondigde „elck wat wils" biedt. Op Maandag wordt, naast het klucht, spel „Het valsche etiquet" van G. Nielen, dat. naar wij terloops verna- i men, een alleHolligste bewerking is naar het vroeger van denzelfden schrij ver verschenen „Samson en Moot", als hoofdschotel gegeven het fooneel- soel in 3 bedrijven van Stephanus van Cuijk, getiteld: „De eeuwige strijd". In dit stuk wordt ons in frissche taal R3I7-2J

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6