OE ECHO VAN HET ZUIDEN Platlelanflstoe&tanden. Brandwonden Kloosterbalsem PUKOL er op DERDE BLAD. VIII. Wij moeten ons gaan beperken, of schoon er nog zooveel over de midden stands-, arbeiders- en kleinere boeren stands-belangen en- toestanden, meer speciaal ten plattelande, in het algemeen belang te schrijven is. Wij komen er nog wel eens op terug. En wanneer we dus de oorzaken van de toestanden en de daarmede samengaan de omstandigheden in 't kort samen vatten, dan is de vraag niet zoo moei lijk hoe deze zijn ontstaan? Dan willen we de schuld niet geheel schuiven op de liberale meeningen en handelingen, maar dit is zeker, de ge meenschap in 't algemeen gaat mank aan het afgesleten: Ieder voor zich en God voor ons allen. Dit is afkomstig van de z.g. vrijheidsidee, die toch den mensch niet vrij heeft gemaakt. Verder valt nog het veelal toepassen der liberale godsdienstige begrippen ook in het politieke leven te bespeuren en waarvan het gevaarlijke o.i. niet ge noegzaam wordt ingezien. Die beginse len zien er ook zoo onschuldig uit en dienen zich aan o.a. als een heilig be zit van den man met breeden blik, die de gebeurtenissen des levens niet zoo scrupuleus opvat. Kij laat zoo gaarne een redelijke plaats over aan het kost bare bezit der vrijheid en ze passen den intellectueel, die er zich huizen boven anderen door verheft. Die beginselen sluipen hier en daar allengs verder en vinden o.m. ook op Roomsch terrein een goed onthaal. Wij zijn het eens met den R. K. Pries ter J. van Santen, die zegt, dat de gods dienstig liberale stellingen uitvloeisels zijn van een leer welke met God en eene bovennatuurlijke openbaring en met Gods Zoon en Zijne Kerk hebben afgerekend. Ze zijn de leerstellingen van modern paganisme, zegt hij. Het is verder een feit, dat men in de leiding en opzet der groote winkel maatschappijen, concern, trust, fabrie ken, door R. K., de liberale economie kan bespeuren. Dan is het nog jammer, dat de in- dustrialiseering ten plattelande kan worden tegengehouden, door (bepaal de) omstandigheden, omdat er belang hebbenden zijn, die in het gedrang den ken te komen met het loonvraagstuk... Onze meening ten deze is, dat het loozen van het z.g. teveel aan arbeids krachten, een groot moreel gevaar is, laat staan het finantieele nadeel, gele den door neringdoenden. En ook zal dat loozen, zich door ge loofsafval e.a. gevolgen wreken en daardoor rust en orde in de Maat schappij, meer en meer verstoord wor den. Wij zijn principieele tegenstanders van de opeenhooping der massa in de centra. Ook blijven wij bij onze vroe ger uitgesproken meening, dat het Staatsbestuur aan de economische vrij heid der burgers niet altijd en overal vrij spel mag laten, doch het moet door verstandige wetten en bepalingen re gelen en beperken. Wij dienen ons meer bewust te worden en klaar gaan zien. Immers klaar zien, kan beteeke- neru om geen middel onbeproefd te la ten de ontvolking van het platteland tegen te gaan. Niet klaar zien kan ook beteekenen, dat groote kapitalen alléén in landerijen gestoken worden, door hen die niets met den boerenstand te maken hebben en kan de kleine boer zijn vak niet uitoefenen om er eene broodwinning van te maken, omdat de huidige hooge pachtprijzen hem zulks beletten. Daarom verliezen zijn kinde ren de lust en liefde voor hun vak, het boerenvak en gaan zij zich o.m. vesti gen in de industrie-centra. Niet klaar zien kan ook beteekenen: dat, zooals de laatste tijden, honderden millioenen guldens naar Duitschland verschuiven, welke daar voor 't groot ste gedeelte in industrieele onderne mingen geplaatst worden en alzoo onze eigen industrie met dat Hollandsche kapitaal concurrentie wordt aange daan. Wij meenen tenslotte dat de econo mie en politiek ernstig ziek zijn, ook al omdat de industrieele mensch thans in zulk een roes van zelfzucht leeft.. Voorts leeft er een ongeloof in een hoogere wereld, dat er meer wordt af gebroken en er niets nieuws wordt opgebouwd. En juist door de afbrekende ver deeldheid, groeit ook de ontevreden heid en het socialisme en communis me; die ontevredenheid merkt men bij een massa dér arbeiders, kleinere mid denstanders en kleinere boeren. Geertruidenberg, Febr. 1928. W. SASSEN. ROVINCIAAL NIEUWS. Onlwikkelingsavond. de rij der ontwikkelingsavonden trct de Kringpropagandist W. de Nas uit Helmond, a.s. Donderdag- avd als vierde spreker op, met 't onrwerp: „De ljzerindustrie". e heer de Natris zal zijne lezing m lichtbeelden verduidelijken. R.K. Vrouwenbond. e dames-tooneeivereeniging uit vcm. Baardwijk gat voor den K. K. Vawenbond Woensdagavond in de gure zaal van den K-K. Gildenbond ciéoneeluiivoering, waarvoor buiten- goon veel belangstelling bestond. a een openingswoord van den Ew. heer Kapelaan Sanders, kwam a tooneelclub met een vijtdeelig oma voor 't voetlicht, getiteld velheide". Dit drama stelt aan dilet- ilen speciale elschen, vooral omdat cspeeisters zichhebbente verplaatsen reen tijdperk dat atgesloten en ver <*ier ons ligt. Houding, toon, gebaar e dialoog zijn hier voor dilettanten vi onzen tijd zeer moeilijk, in al waren er groote leemten, toch oben de dames voor haar kunnen doen zich aan de zware eischen ij goed weten aan te passen. Üver 't geheel werd er echter te «inig «gespeeld" en al te klemmend idruk gelegd op den dialoog. Men eeg soms dén indruk dat men zonder nige uitdrukking wat scnools decla- eerde op een kanseltoon. Als de gisseur een volgende maal dit euvel t den weg heeft weten te nemen, ijgt 't Baaruwijksche dames tooneei »n flinke stoot in de goede rtenting. Allen lof nebben we voor de vastheid aarmede alle speelsters hare rollen ïeelden. Er was geen moment van ïjteling in netgeen men te zeggen had 't Best vonden we wel de koningin delheide (Mej. M. Verhoeven) die op aardige wijze haar rol speelde en aar lief doentertje Emma (Jeanneije ulles), welke laatste zich, hoe jeugdig ok, al heel goed op 't tooneei luis gevoelde. Mej. M. Klerkx ertolkte goed haar rol van boos- ardige vrouw, belust op de schatten ti de kroon van Adelheide. Een meer dankbare figuur vonden e hare dochter Constance (Mej. j. uom) die wel innemend speelde en in haar woorden een minder thea- ale uitdrukking verleende als som age andere speelsters. Om genoemde seelsters bewegen zich nog verschil- inde hofdames als Mira Alexa, Gie- ala, voorts zuster Anna die zich goed q 't geheel wisten aan te sluiten. De costuums waren in alle opzich- Ki zeer keurig verzorgd evenals de ankleedlng van het tooneel. De dames ontvingen een algemeen hrtelijk applaus. Tot slot werd nog een klein blijspel ogevoerd, waarvan jammer genoeg dor het voortdurend gelach in de zal (was hieraan 't late uur ook sould veel verloren ging. oor den vrouwenbond was het wel eo aangename avond. Rijkshengstenkeuring. 3e verplichte voorjaarskeuring voor dtthengsten tuigpaaidiype, had den vdgenden uitslag Ingeschreven in het Stamboek en giedgekeurd door de stamboekcom- nissie «Custos" van Gebr. Oerlemans- v d. Schans te Drongelen. Goedgekeurd door de Stamboek- ommissie; „Justico" van Wed. R. i d. Pluijm te Dussen en een drie- jirige bruine witvoet «Terevers" van i. Z. Snoek te Almkerk. Goedgekeurd door de Rijkscom- nissie„Custos" voornoemd en .Kupido" van G. J. W. Branderhorst e Eethen, welke reeds vroeger door ie Stamboekcommissie was goedge keurd. Gursus Brandweer. Donderdagavond werd in de ach terzaal van Hotel Verwiel de laatste les gegeven van den onder leiding van den opperbrandmeester G. van Huiten alhier gehouden cursus. De heer Jansen uit Tilburg, daar toe door den Prov. Brandweerbond aangezocht, was hierbij aanwezig om hetgeen in de vorige lessen over bluschtechniek en andere brandweer aangelegenheden was medegedeeld met lichtbeelden nader te verduide lijken. Door een uitgebreide serie beelden kregen de aanwezigen een juisten kqk op verschillende manieren van blus- schen, moderne en de ouderwetsche hulpmiddelen der brandweer, de ge- varen van het blusschingswerk en nog zoovele andere zaken waarop de brandweerlieden en speciaal de leider hebben te letten. Bij elk beeld gaf de heer Jansen een duidelijke explicatie en kreeg hij vaak de gelegenheid zijn ervaringen op dit gebied ten beste te geven. Ook bij onderlinge bespreking wer den door den heer Jansen zoowel als door den heer van Huiten prac-zweerders, eindigt de bijeenkomst met tische wenken gegeven. I een vroolijk bal. De heer van Huiten behandelde verder nog het punt „Electrische lei dingen" en wees daarbij speciaal op het gevaar voor kortsluitingen en hoe die zooveel mogelijk te voorkomen. Door dhr. v. Huiten werd aan het slot 'n woord van dank gericht tot dhr. Jansen en de hoop uilgesproken dat de deelnemers van dezen cursus het geleerde in practijk zouden brengen Liedertafel nlot Bloei der loonkunst". Morgenavond geeft de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" haar jaarlijksch vastenavond-concert, waar voor zij een zeer aantrekkelijk, vari- eerend programma heeft weten saam te stellen, dat een bijzonder amusanten avond voorspelt. Under de diverse zangnummers treffen we er verschillende aan waar van we weten dat de liedertafel ze Dljzonder onder de knie heeft en die dus een keurige vertolking zullen krijgen. ue hoofdschotel van het muzikale gedeelte is echter het bekende groote Koorwerk „Het Woud" van Richard Hol, met begeleiding en soli. Onder leiding van haren kundigen directeur den heer L. van Cromvoirt, neeft de Liedertafel, die dit werk reeds eerder uitvoerde, met veel ara bitie deze prachtige compositie inge studeerd en men kan er van overtuigd zijn dat de vertolking er van boven ieders verwachting zal zijn. Als we zeggen dat de verschil.ende zware, doch zeldzaam mooie bariton-soli door den heer A. Boom worden uit gevoerd, dan weet iedereen dat deze een attractie op zich zelf vormen. De piano begeleiding is in handen van den jeugdigen pianist den heer Jo Verhoeven uit Drunen, die op dit gebied zijn sporen reeds verdiend neeft en ook dit werk volkomen be- heerscht. Het programma wordt voorts met tal van komische scènes en coupletten afgewisseld. Hiervoor heeft de liedertafel zich de medeweiking van den karakter—hu morist den heer van Herwaarden uit Lith verzekerd, leder die hem ooit zag optreden is vol lof over zijn prestaties en ook de zeer vele bekro ningen die hij wist te behalen geven ons de verzekering dat hij ook hier wel in den smaak zal vallen en ons een hoogst amusanten avond zal bezorgen. Wij wenschen dan ook dat de zaal van den heer P. v. Cromvoirt Zon dagavond veel te klein zal zijn om alle belangstellenden een behoorlijk plaatsje te geven. Operettevereeniging Tavenu. Wij vestigen nogmaals de aandacht van het publiek op de laatste opvoe ringen der Opera Comique „De Doch ter van Madame Angot". Tot één uur voor den aanvang zijn nog prima plaatsen verkrijgbaar in het sigarenmagazijn van mej. Wed.J.v.d. Broek—v. Ree, daarna aan het loket der zaal. Een gezellig bal besluit deze avonden. II „De Dochter van Madame Angot". In de vorige editie wezen wij er reeds op, dat nog steeds voldoende plaatsen verkrijgbaar zijn, ondanks de verschillende geruchten die er gaan. Wel verdient het aanbeveling, teneinde van een goede plaats verzekerd te zijn, een plaats te bespreken bij de Wed. v. d Broek te Waalwijk, Sigaren magazijn „Cuba", Grootestraat. Evenals vorige jaren wordt de uit voering van de opera gevolgd door een gezellig bal. Voor diegenen, die met de geschie denis en den inhoud van de opera nog niet voldoende bekend zijn, ver wijzen wij naar het overzicht, hetwelk reeds gedeeltelijk is gegeven in het blad van Woensdag j.l. en waarvan thans het tweede deel volgt: Pomponet komt nu met 't bewuste lied terug. Lange, vreezende dal zijn tegenwoordigheid haar plan zal doen verijdelen, laat Pomponet gevangen nemen, omdat hij spotliederen op de regeering bij zich draagt. Daar wordt opeens op geheimzinnige wijze aan de zijdeur geklopt. Het zijn de man nen die in vereeniging met Lange en Larivaudiére tegen de regeering samen zweren. Pitou heeft zijn medewerking toegezegd, en de beraadslagingen zul len juist beginnen, als Clairette ont steld de mededeeling komt doen, dat Angerau's huzaren zijn aangekomen en het huis omsingelen. Men is dus verraden. De vindingrijke Lange weet het gezelschap echter uit de netelige positie te redden. Zij doet het voor komen of men hier bijeen is om de bruiloft te vieren van Clairette en Pitou. De aanvoerder der huzaren, Angerau, neemt Lange's bewering voor waarheid aan. en inplaats van met de gevangenneming der samen- Ten tijde van het Directoire was de tuin van Calypso de plaais waar het volk zijn publieke bals gaf. Clairette heeft deze plaats ook uugekozen, om allen samen te brengen, die bij haar zaak betrokken zijn. Zij vermoedt dat Pitou haar om Lange ontrouw is geworden en wil nu klaarheid. Haar pleegouders heeft zij uitgenoodigd met de belofte hun opheldering te geven, waarom zij de spotliederen zong. Larivaudiére heeft een brief ontvangen van Clairette, waarin zij hem vertelt, dat Lange hem ontrouw geworden is. Wil hij zich overtuigen, dan raadt zij hem aan op 't Calypso—bal te komen, aan welker raad hij gevolg geeft. Pomponet is uit de gevangenis or»t snapt en komt heel toevallig ook ln den tuin lerecnt. Hij onimuel hier Larivauuiére. Ais ze elkaar in hun vermomming herKennen, spreekt Lari vauüiéie onverholen zijn wantrouwen over Clairette uit, maar Pomponet duidt zulks niet en verdedigt haar. Clairette, hen bespiedend, gevoelt zien door deze verdediging meer tot Pomponet aangedrongen. Pitou heett een Drief ontvangen, waarin hij verzocht wordt ten 9 uur op het Caiypso Dal te zijn, om Lange te ontmoeten, en deze ontving een senrijven, inhoudende het verzoek om op denzeliden lijd Pitou daar aan te treffen. Ai spoedig blijkt, dat men op slink sche wijze hier Dijeen geDracnt is De schuldigen vreezen verraad en Lange raadt Pitou aan te vlucnien, doen deze Dlijtt. Een heilige woorden wisseling omstaat tusscnen Larivau diére en Pitou en Lange en Clairette, doen zooais 't onder de lieden der vischmaikt meer geDeurt, men valt spoedig van het eene uiterste in hel andere. De vrede is spoedig gesloten Lange weet Larivaudiére in naar on schuld te doen gclooven. Pitou, die Clairctie excuus aanDiedt, wordt echter door naar Deslist afgewezen, tot groote tevredenheid van hare pleegouders. Zij loont spijt, dat ze om zoo'n dwaal licht Pomponet verliet, en deze, door haar Deruuw getroffen, schenkt haar vergiffenis, zoodat ten slotte Clairette toch met Pomponet zal trouwen. Bal Liedertafel Oejemng en Vermaak. De Liedertafel Uetening en Vermaak j te Waalwijk verzoekt ons nog speciaal de aandacht te vestigen op het ge- costumeerde bal op Dinsdag21 dezer Dc belangstelling is enorm. Van verschillende zijden vernam men reeds dat veel werk wordt gemaakt van het costumeeren. De prijzen voor dansen enz. zijn reeds aangekocht. Een com missie, benoemd door het bestuur der Liedertafel, zal een en ander be- oordeelen. De aanvang is bepaald op 7'/2 uur des avonds. Afgesloten. Naar wij vernemen is door B. en W. van Waalwijk, de Putstraat afge sloten voor motor-aanhangwagens. Uitvoering „O.O.G.u De tooneelvereeniging „O.O.G.", gevestigd bij den heer van Sebille, geeft Maandag- en Dinsdagavond een tooneeluitvoenng in de concertzaal „De Lindeboom". Het programma bevat een 4-tal komische nummers. Na afloop wordt er nog een bal ge geven. Biljartseance. ln café „'t Vosje" van den heerW Pullens, geeft de bekende biljartspeel ster mej. L. Schrier hedenavond een biljartseance. De heer H. Klijn zal als tegenpartij optreden. Vertegenwoordiging. De firma A. Verwiel, Grootestraat 395 alhier, is de vertegenwoordiging opgedragen van de Nederlandsche Gutta—Percha Mij uit 'sHage voor üen verkoop van crêpe rubber. Deze Maatschappij heeft eigen fabrieken te Singapore en rubber-ondernemingen in den Preanger (Java), en zal haar magazijn van dit artikel naar Waal wijk aan bovengenoemd adres over brengen^ „Geen goud zoo goed" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Sniiwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. De Missie tentoonstelling. Met genoegen ondervinden wij, dat reeds velen aan ons verzoek in het Kerkklokje gehoor gaven wij mochten reeds veel handwerkjes en andere huishoudelijke artikelen in ontvangst nemen, doch wij verwachten nog meer. Nu komt het ons ter oore, dat men niet goed begreep, wat er eigenlijk wel bedoiild werd. In April a.s. zal er een groote tentoonstelling worden gehouden van al het Missie en Kerk werk dat in de 5 parochies van Groot Waalwijk door de leden van den Missienaaikring werd vervaardigd. Om nu deze tentoonstelling aantrekkelijk te maken, zal er een verloting plaats hebben en ook voor verschillende attracties zal worden gezorgd om zoo weer des te meer materiaal te kunnen aanschaffen, om ook dit jaar weer heel veel Missie artikelen te kunnen vervaardigen. Welnu als nu iedereen een kleinigheidje afzonderen wil voor dit mooie doel, hetzij een handwerkje of andere mooie artikelen, dan wordt dit goede doel bereikt, alles is welkom. Dus nu allen aan 't werk. Het bestuur der R. K. Vrouwenbond stelt zich gaarne beschibaar uwe gave, al is die nog zoo klein, in ontvangst te nemen evenals de Secretaresse der Missie tentoonstelling. Jeanne v. Loon, Grootestraat 265. Ongeval. Toen de heer K. hedenmorgen aan 't station tegenwoordig was bij het lossen van goederen, werden plotseling twee zware deuren dicht geschoven, zoodat hij met een zijner vingers be kneld geraakte en wel dusdanig dat het bovenste lid door den ter hulp geroepen geneesheer werd geampu teerd. Bijtijds. Donderdagochtend vervoegde zich op ons bureau een foto correspondent van een onzer geïllustreerde bladen, die door zijn directie naar hier was gezonden, om een foto te maken van het nieuwe raadhuis der gemeente Waalwijk. Wij hebben den besten man, die ons om inlichtingen ver zocht, den raad gegeven zich over een jaar of vijf, zes nog eens te komen orienteeren Stijging der leerprijzen Wij stellen er prijs op mede te deelen, dat de beschouwing over: „De stijging der Leerprijzen", op genomen in ons nummer van 1.1. Zaterdag 11 Februari ontleend is aan De Telegraaf" van 28 Januari 1.1. Wij ontleenden ze aan een ander blad, dat deze bron niet vermeldde. Holl. Buurtspoorwegen. Gedeputeerde Staten var Noord- Brabant hebben aan de Hollandsche buurtspoorwegen vergunning verleend tot den aanleg van een zijspoor in de tramlijn Tilburg—Loon-op-Zand wisselspoor tusschen KM. 8 916 en K M. 9 009) en tot het verplaatsen van het in de gemeente Nieuwkuik aanwezige wisselspoor. Uitvoering. A s. Maandagavond om 7 uur zal er door de dames van de Propaganda- club alhier voor de vrouwen en meis jes een uitvoering gegeven worden in de zaal van het Patronaat in de St. Clemensparochie. De opbrengst zal ten goede komen aan de Missienaai kring. Gespeeld zal worden: „Adel heide, koningin van Italië", gecostu- meerd drama in vijf bedrijven. We verwachten een talrijke opkomst. Rijksvakschool-excursie. Donderdag 9 dezer maakten de leer lingen der afd, mach. schoenmakerij van de Rijksschool voor Leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk, onder leiding van hun leeraar den heer Mustert, wederom hare jaarlijksche excursie naar de lederfabriek „Gister- wijk„. Evenals andere jaren was de directie zoo welwillend, ons hare schitterend ingerichte fabrieken te toonen en maakten we onder de aangename leiding van den Heer de bruin een ware tocht door gebouwen en terreinen. Om alles wat wij zagen van hui- denpakhuis, waar juist eenige wagons gezouten kalfsvellen werden gelost, tot magazijn van het afgewerkte leder, precies weer te geven zou te ver voeren. Alleen meen ik nog de groote orde en zindelijkheid en de in kleinste details doorgevoerde organisatie te moeten vermelden. - Verder trof ons nog de schitterende inrichting van de nieuwe magazijn- nen waar de partijen, streng ge sorteerd op stellingen gepakt waren, welke door middel van practische steekwagens, direct naar de sorteer- tafels gereden konden worden, zoo dat men in een minimum van tijcf, de geheele partij voor zich heeft N a ruim 2 uur door en tusschen deze gebouwen, welker architectuur tot in de puntjes verzorgd is, te hebben doorgebracht, bedankten wij den Heer No. 15. Zaterdag 18 Febr. 1928. 51e Jrg. WAALWIJK, 17 Febr. 1928. zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akkcr's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn; doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9