Bouw eener R. K. Meisjesschool in de SI. Antoniusparochie. De heer van der Waerden is tegen na-keuring van iilms. No* 17. ZATERDAG 05 FEBRUARI 1928 51e Jaargang VIERDE BLAD. De Raad der gemeente Waalwijk vergaderde Vrijdagavond 24 Februari j.l. ten Gemeentehuize, onder voor zitterschap van den Edelachtbaren heer Moonen, Burgemeester. Secretaris M. A. J. van Liempt, Afwezig de heeren Donkers en Van Loon, beiden met kennisgeving. Bij de opening der vergadering trekt de Voorzitter als stemmings nummer zes, aanwijzende dat de omvraag begint bij den heer Timmer mans. De notulen der vorige vergadering werden zonder eenige aan- of op merking goedgekeurd en overeen komstig vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen 9tukken. a. Goedkeuring raadsbesluiten tot verkoop van bouwterreinen aan A. Jansen, G. W. Vrinte en het Alge meen Groene Kruis b. Goedkeuring raadsbesluit tot aankoop der panden van R. van Mil en „de Korenbeurs". c. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie betreffende het nader onderzoek der administratie van het Woningbedrijf en de jaar rekening 1926 van dat bedrijf; d. Idem van de verificatie der administratie van de licht- en water- leidingbedrijven over het 4e kwar taal 1927 Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. e. Verzoek om een subsidie voor de Handelshoogeschool te Tilburg. Voorzitter, 't Voorstel van B. en W. is om dit verzoek bij de behande ling van de begrooting voor 1929 aan de orde te stellen. Kunnen de heeren zich daarmede vereenigen Dan is aldus besloten. f. Adres der bewoners van den Kloosterweg, inzake verlichting van dien weg vanaf de Tweede Zeine tot den watertoren. Voorz. D r is indertijd besloten om alleen verlichting aan te brengen achter den watertoren. Wenscht de Raad dit besluit nog te handhaven? Pulles. En waarom is er niet be sloten om ook vóór den watertoren te verlichten Voorz. Vanwege de hooge kosten. Pulles. Maar daar wonen toch ook menschen. Voorz. Neen, daar woont niemand. Pulles. Maar 't lijkt me toch wel wenschelijk om voor de passage daar een verlichting te maken. Voorz. Dan zouden we met even veel recht ook andere plaatsen kunnen verlichten, b.v. 't verlengde deel van de Beseijensche straat. Om der kosten wille meenen we 't niet te mogen doen. We moeten niet vergeten dat de verlichting f 43.— per lantaarn kost. Pulles. In de Baardwijksche steeg wonen toch ook geen menschen, maar daar hebben we wel voor de reizigers een verlichting aangebracht. Zoo kan 't hier ook zijn. Voorz. De Baardwijksche steeg heb ben we verlicht omdat d ar een halte is en er niet alleen Waalwijksche menschen passeeren, maar ook vreem delingen, voor wie anders 't gevaar bestond om er te verdwalen. v. d. Waerden. Ik kan mij met 't idee van den heer Pulles zeer wel vereenigen. Met een kleine kosten kunnen we toch wel aan 't verzoek voldoen en de menschen daar tegemoet komen. Voorzitter. Wij hebben ons over 't verzoek beraden en meenen er af wijzend op te moeten beschikken. Maar ik zal 't in omvraag brengen dan kan de Raad er over be lissen. De heer Roxs zegt, dat toen door hem indertijd de verlichtingskwestie ter sprake werd gebracht, den heer Timmermans de opmerking heeft ge maakt, dat een eventueele verlichting vooral een belang zou zijn voor de betrokken grondeigenaren. Spr. meent dat dit hier niet het geval is en kan zich' wel met het gezegde van den heer Pulles vereenigen. Gaarne zag spr. dat er eenige lichtpunten werden aangebraeht al was 't maar van de 2e Zeine tot den Watertoren. Voorz. Daar zal wel niemand iets op tegen hebben. Kunnen de heeren er zich dan mee vereenigen, dat we „de Elderwaard" nu nog verpachten voor twee jaar en voor f 100 per jaar? Wordt goedgevonden. 4. Voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde voor de verga deringen van den Raad. v. d. Geld. De wijziging zooals die door B. en W. in 't prae-advies wordt Wordt vastgesteld conform prae-ad vies van B. en W. 6. Voorstel tot ruiling van een per ceel grond aan de St. Crispijnstraat inet A. Kuijsten. Timmermans. Was 't de gemeente bekend, dat Kuijsten daar nog 'n stuk je grond in eigendom heeft? Voorzitter. Ja, maar dat wil hij niet missen. De ruiling geeft ons eenig voordeel ten opzichte van de straat. Kuijsten krijgt echter een grooter stuk Timmermans. We hebben vroeger met algemeene stemmen stilzwijgend besloten om daar met de verlichting niet verder te gaan. Waar blijven we als we alle uithoeken willen gaan verlichten? En alle landmenschen electrische ver lichting vragen? De uitgave vooreen enkel lichtpunt is niet zoo groot maar als er aan 't eind van 't jaar 'n 100 zijn gekomen, dan loopt 't er toch nogal in. Ik vind 't daar werkelijk onnoodig, temeer waar de overgangsweg verlicht is. Voorzitter, 't College denkt er net zoo over. Smolders. Toen 't verzoek is inge komen, heeft het ook bij de gascom- missie een punt van overweging uit gemaakt. Het idee van de commissie is, dat we niet verder moeten gaan. Als we er op ingaan, dan zou men ook voor andere toegangswegen tot de gemeente met evenveel recht aan spraak kunnen maken op verlichting v. d. Waerden. Maar het maakt hier eenig verschil, omdat het een drukke verkeersweg is. Voorzitter. De weg naar Sprang over den spoorweg is echter nog veel drukker. v. d. Waerden. In het adres wordt juist gewezen op het drukke verkeer daar en daarom ben ik er wel voor dat er een kleine verlichting wordt gemaakt. Roxs. Ik geloof wel dat daar in de naaste toekomst gebouwd zal worden en daarom zou ik gaarne zien dat er enkele lichtpunten werden aangebracht. Voorzitter. Maar als er gebouwd wordt, dan hebben we daar ook met een de gasleiding. Smolders. We loopen gevaar van den normalen gang van zaken af te wijken Als er gebouwd wordt, dan zal daar ook wel verlichting komen, zoo als op andere plaatsen is gedaan. Ik ben er niet voor om van deze ge dragslijn af te wijken. Voorzitter. Dan zal ik het verzoek schrift in stemming brengen. Wordt met 6—5 stemmen verwor pen. Vóór stemden de leden Pulles, v. Schijndel, Roxs, van der Waerden en Loeft. g. Afschrift schrijven van Gedepu teerde Staten aan H. van der Waerden inzake wijziging van het Reglement van Orde. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel tot het aangaan van rekening-courant-overeenkomsten met de Woningbouwvereenigingen. Wordt goedgevonden. 3. Voorstel tot verpachting van „de Elderwaard* onder Ammerzoden. Loeff. Ofschoon ik daar ter plaatse niet bekend ben, komt mij de huur toch zeer laag voor. Ik heb mij daar gewend tot een persoon die mij zeide, dat „de Elderwaard" te laag is ver huurd. Voorzitter. Dus u denkt dat 't meer waard is? Loeff. M.i. wel, naar aanleiding van de ingewonnen informaties. Voorzitter. Weet u ook of die per soon welke u die inlichtingen gaf mis schien minder bevriend is met den pachter? Volgens de ons verstrekte inlichtingen is de prijs dien we er voor maken behoorlijk. Wenscht u er misschien een voorstel van te maken om in 't openbaar te verpachten? De heer Loeff antwoordt, dat hij zou willen voorstellen „de Elderwaard" nog onderhands te verhuren tot de verpachting van de Mauritsplaat weer aan de orde komt. Naar spr. meening is dat in 1930. Voorzitter. Is er iemand die dit voorstel wil steunen Pulles. Dat de verpachting niet in 't openbaar geschiedde was dat alleen omdat 't een stuk bouwland is? Voorzitter. Ja en de verpachting was ook een tusschentijdsche. Overi gens gaf 't ons reden tot tevredenheid. Loeff. Dan stel ik voor om „de Elderwaard" nog te verhuren voor den tijd van twee jaar en dan tegelijk met de „Mauritsplaat" openbaar ver pachten. voorgesteld kan mij nog niet bevre- land van de gemeente terug. Als iemand digen. Een dergelijke redactie k<m men wel achterwege laten, ik heb deze wijziging gevraagd omdat er ge vallen zijn geweest waarbij staande de vergadering voorstellen werden ingediend, waarvan niemand tevoren op de hoogte was en er toen zonder meer direct een beslissing werd ge nomen. Zooals de redactie thans is gesteld, krijgen we hier nog geen ver andering in. Nu kan ik op deze op lossing geen prijs stellen. U zult 't toch wel met me eens zijn, dat dit niet de weg is. B. en W. moeten toch allereerst gepasseerd worden en op de hoogte, gebracht om een voorstel vol ledig te kunnen toelichten. Wat heb ben B. en W. eigenlijk op 't oog met „haast" en „urgente gevallen" 't College kan toch zoo noodig nog al tijd met een aanvullingsagenda komen Ik kan me toch werkelijk niet inden ken, dat een lid eerst op weg voor de vergadering aan een belangrijk voor stel denkt. Ik zou dus gaarne zien, dat die restrictie van B. en W. achter wege wordt gelaten. Voorzitter Ik geloof Uwebedoellrg wel te begrijpen om 't maar eens ge woon te zeggen, U meent dit: een meerderheid van den Raad maakt buiten de anderen om een afspraak; de woordvoerder stelt 't voorstel voor, 't wordt voldoende gesteund en men meent 't als een spoedelschend tjeval te mogen aanmerken en 't besluit wordt genomen.. Ik erken, dat een dergelijke moge lijkheid kan bestaan. Ons College heeft dit uitzonderingsgeval echter niet overwogen. Ik ben 't ook met U eens dat men niet op weg naar de vergadering pas op 't idee van een belangrijk voorstel komt. Spoedeischende gevallen zou men dus nog tijdig aan ons college bekend kunnen maken. Op z'n laatst zou ik de wethouders nog telefonisch kunnen bereiken en dan een aanvullingsagen da maken. Wat mij persoonlijk betreft, voel ik wel voor Uw voorstel en ik geloof dat de wethouders er ook geen be zwaar tegen zullen hebben. Van Driel. 't Buitengewone van den heer v. d. G-dd wordt meen ik toch al weggenomen door de afschaffing van de rondvraag Voorzitter. Dat is weer een ander punt. Van Driel. Maar men moet zich nu toch met vragen eerst tot B en W. wenden. Voorzitter. Zeker maar art 11 van 't Reglement van Orde laat ook toe, dat tijdens de vergadering voorstellen kunnen worden ingediend en dat er over kan worden gestemd, zoo de meerderheid wil dat er een beslissing genomen wordt. Het lid Van Schijndel kan zich wel vereenigen met de gedachte van den lieer van der Geld. Van der Geld. De oorzaak dat ik tot dit voorstel ben gekomen is eigenlijk, omdat ik 't vroeger al eens meegemaakt heb, dat, tijdens de vergadering een voorstel kwam tot afschaffing van de verordening op de winkelsluiting. En zonder meer werd toen achter elkaar de verordening afgeschaft, 't College had toch in zoo'n geval advies moeten kunnen geven. Men moet toch gelegen heid hebben om de gevolgen van een besluit te overwegen. Me dunkt, zooals er toen werd gehandeld, geheel buiten 't college om, dat is toch niet goed. Voorzitter. Neen zeker niet. Daarom kan ik persoonlijk ook wel met Uw voorstel meegaan. Weth. Eibers meent, dat als de be slissing omtrent de afschaffing van de verordening op de winkelsluiting zoo hevig belangrijk was geweest, dan was men er indertijd wel op terug ge komen. Van der Geld. In een volgende ver gadering is er ook weer op terug ge komen, maar toen zei men: d'r is niets meer aan te doen, 't besluit is er. '1 oen met de gemeente zaken doet, dan wordt 'ie er altijd beter van. Voor de gemeen te had dat perceeltje grond echter wei nig waarde. Overeenkomstig voorstel wordt be sloten. 7. Voorstel tot verlenging van het crediet, toegestaan voor de aanstelling van een tijdelijken leeraar aan de Gem. Teekenschool. Voorzitter. Ik kan nog wel mededee- len, dat we bericht hebben ontvangen, dat het Rijk 70 pCt. in de kosten voor deze leerkracht bijdraagt. De heer Cop- pens vervangt nu dhr. Pasmans, die ernstig ziek is. 't Laat zich aanzien dat de heer Pasmans niet meer voor het einde van den cursus zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten. Vindt de Raad 't goed dat de heer Coppens tot zoolang den heer Pasmans vervangt? Hiertegen heeft de Raad geen enkel bezwaar. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet, voor den bouw eener school in de St. Antoniuspar. v. Schijndel. Is 't de bedoeling dat 't. alleen een school voor meisjes wordt. Voorzitter. Ja. v. Schijndel. Zou men dan over een half jaar ook niet om een jongens school kunnen komen. Voorzitter. Daar hebben we nog met de In speet rice over gesproken, 't Laat zich aanzien, dat er in de toekomst nog een jongensschool in deze gemeen te moet bijkomen, maar dan zal die tocli in v.m. Baardwijk komen. Uit v.m. Baardwijk gaan alle jongens kier naar de St. Petrusschool en dat is toch voor die kinderen heel wat verder dan voor die uit de St. Antoniusparochie. Als er dus in de toekomst een school komt, dan ligt het reeds voor om die te v.m. Baardwijk te bouwen. Rox. Maar als er nu eens een groot aantal kinderen komen in de St. Anto niusparochie, zijn we dan niet volgens de wet verplicht om te bouwen. Voorzitter. Eerst dan wanneer blijkt dat er op de andere scholen in Waal wijk geen plaats meer is. Wenscht er nog iemand stemming? Niet, dan is 't voorstel aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de na-keuring v. films, (art. 4 Bioscoopwet). v. d. Waerden. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik tegen deze verordening hen en dat ik o. a. niet kan toegeven, dat. het Zuiden des lands op dat ter rein afzonderlijke opvattingen noodig heeft, waar toch overal in den lande katholieken wonen. Indien wij Braban ders, uitgemaakt worden voor het don kere Zuiden, clan komen we terecht daartegen op en betoogen, dat we voor de andere provincies niet onder behoe ven te doen, en hier gaan we ons vrij willig afzondéren niet een maatregel, die inderdaad niet van vooruitstre vendheid getuigt. Vroeger kon men nog meenen, dat de Keuringscommissie voor Noordbra- hantsche en Limhurgsche gemeenten noodig was. Op 't oogenblik, waar de Rijkswetgever deze zaak geregeld heeft, heeft een dergelijke nakeuring geen zin. Het doel is klaarblijkelijk niet om te zorgen, dat de films voldoen aan be- paalde eischen van zedelijkheid en ver draagzaamheid, maar om bepaalde films, die door een gedeelte van de be volking van groote opvoedende waar de geacht worden, te weren. Wat hier voorgesteld wordt, is dus een verdere beperking van de vrijheid, waartegen ik dan ook ernstige bezwa ren heb. Bovendien behoeft niemand naar een film te gaan zien, die hem of haar om de een of andere reden niet bevalt. En dan, indien deze beperking der vrijheid wordt aangenomen, zijn we er dan verder van af? Of worden dan de reeds dubbel beoordeelde films nog maals bekeken en direct of zijdelings toch nog een druk op de bioscoophou- indertijd dat voorstel plotseling kwam, ders uitgeoefend? Gaarne zal ik in dit wist ik er tevoren niets af, maar aan 't geval de verzekering ontvangen, dat de publiek op de tribune was 'tgoed te films, die de beide instanties gepas- merken, dat men een afspraak had ge- j seerd zijn, steeds vrijelijk kunnen wor- maakt, 't Publiek was toen al wel in- j den vertoond en er dus nog iets van de gelicht. vrijheid overblijft. Voorzitter. Wij willen Uw voorstel Voorzitter. Ik moet de heer van der wel overnemen en 't reglement wijzigen Waerden even opmerken, dat hij niet in uw geest. I heelemaal met de Bioscoopwet op de Kan "de raad zich hiermede vereeni hoogte is, anders zou hij veel gezegden gen? i achterwege hebben gelaten. Er is bij Wordt z.h.s. algemeen goedgevonden, de wet een nakeuring geregeld, wij vol- 5. Voorstel tot wijziging van art. 17 doen dus aan een wettelijk voorschrift, der Verordening op de levering van j niets meer. Voor het Zuiden is de na- water. I keuring geconcentreerd. Volgens den lieer v. d. Waerden zou een nakeuring niet noodig zijn, maar ik ben een an dere meening toegedaan. Met Wethouder Eibers heb ik liet voorrecht gehad om te Eindhoven een filmvoorstelling bij te wonen, die een aaneenschakeling was van coupures, zooals die door de Zuidelijke Commis sie uit de verschillende films waren gehaald. Nu, ik moet u zeggen, wat we zagen, was een reeks van weerzinwek kende stukken. Ik zou me werkelijk schamen als mijn kinderen ooit naar zoo'n film zouden gaan kijken. Op Uw vraag, of we er dan verder mee af zijn? Ja, we mogen slechts één maal nakeuren. Bij algemeene maatregel van Bestuur is heslist, dat een nakeuring alleen kan bestaan in goed- of afkeuring. Wij mo gen dus aan een film niets coupeeren. Van der Waerden. U zegt dat de keu ring geschiedt door de twee commis sies: er zijn dus twee keuringen, een algemeene Rijkskeuring en voor liet Zuiden een nakeuring. Daar heb ik be zwaar tegen. De nakeuring geeft gele genheid om films af te keuren, die een moreel gevaar kunnen zijn, maar biedt ook de mogelijkheid om een film af te keuren die geen zedelijk gevaar brengt maar om andere reden door de Ver- eeniging van Zuidelijke gemeenten minder gewenscht wordt. Zij kan dus een politieke of econo mische film afkeuren. En deze beper king lijkt me niet gewenscht. Let u wel op, ik wil hiermede absoluut geen im moreele films introduceeren, verre van daar. Een immoreele film moet ge weerd worden. Maar er zijn toch ook nog andere films, die zedelijk geen ge vaar opleveren en toch misschien door dc Zuidelijke nakeurings-commissie worden afgekeurd. Voorzitter. Ik begrijp niet goed, wat U tegen nakeuring kunt hebben. De toestand blijft eenvoudig zooals hij ge weest is en bij dc wet geregeld. Wan neer we een plaatselijke nakeurings- commissie hadden, dan was er nog heel wat meer misère. Men kwam dan voor 't geval te staan, dat de commissie bij 't proefdraaien des Vrijdags een film afkeurde, zoodat de exploitant des Zondags zonder film zat. Wat zouden we dan niet voor een lastige toestand krijgen. Ik vind, laat de Zuidelijke Commissie maar gerust met 't nakeu ren blijven doorgaan. We mogen die toch gerust aan deze commissie toever trouwen. Weth. Eibers. Ik wil alleen maar even onderschrijven wat de Voorzitter zeide over de filmvoorstelling in Eind hoven. Wat we daar te zien kregen, was meer dan erg. Voorzitter. Wenscht er nog iemand hierover 't woord? Verlangt de heer van der Waerden stemming? v. d. Waerden. Ja. Met op een r.a algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en NV. aan genomen. 'legen stemde de heet v. d. Waerden. Voorzitter. De punten 10 en 11 kunnen we wel combineeren. 10. Voorstel tot wijziging van het besluit tot verkoop van een perceel bouwgrond, in de Mr. v. Coothstraat aan A. Jansen-Huijs. 11. Voorstel tot wijziging van het besluit tot reserveering van een ge deelte bouwterrein in de Mr. van Coothstraat voor het maken van een straataanzet. Voorzitter. Door een onverklaarbare vergissing hebben we opgegeven voor straataanzet een breedte van 12 M. Dit moet zijn 15 M. De vorige maal is dit onze aandacht ontgaan. Bij een straataanzet van 15 M. blijft er nog 16'ƒ4 M- over voor Jansen-Huijs. Pulles. Ik heb er niets op tegen, mits den grond niet voor denzelfden prijs wordt verkocht. Voorzitter. Dit stuk kost f10 meer. Pulles. Maar 't is toch nog den prijs van voor Januari. De Voorzitter licht toe, dat de onder handelingen toch reeds waren aange knoopt voor er nog sprake was van den grondprijs in de Mr. van Cooth straat te verhoogen. Toen Jansen van de bouwplannen van het Groene Kruis vernam, is hij er wel een beetje kopschuw voor ge worden en zou daarom gaarne een ander perceel hebben. Voor de ge meente brengt een en ander finantieel geen nadeel mee, zoodat B. en W. van oordeel zijn, dat er geen reden is om het verzoek af te wijzen. Op een vraag van den Voorzitter antwoordt de heer Pulles dat hij om trent dit punt geen stemming wenscht. 12. Voorstel tot wijziging der Straat belasting. Verwiel. De belasting die nu gehe ven wordt in de St. Crispijnstraat, gaat dat over de gebouwen van de gemeente Voorzitter. Neen, ook van particu lieren. Er wordt daar ook nog bijge bouwd. Verwiel. Ik dacht dat het alleen gemeente-woningen waren, want dan zouden we 't eene gat met 't andere stoppen. T De Echo van het Zuiden. GEMEENTERAAD.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 11