Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte Kozen. FEUILLETOM «HS Kloosterbalsem DO£)R, ERWUMCo jjUMMER 17. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1928. 51e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr .-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Holland—Amerika Lijn. Een der directeuren der Holland Amerika Lijn, de heer Rypperda Wierdsma is op het oogenblik op rondreis in Westelijk Amerika aan de Pacific kust in verband met den dienst, dien de maatschappij met dit gebied onderhoudt. Naar wij thans in de Amerikaansche bladen lezen, heeft de heer Wierdsma twee weken geleden verklaard, dat zijn maatschappij den bouw over weegt van groote snelle vrachtschepen om haar Noord Pacific—Europa vloot uit te breiden. Hoewel de plannen tot verkrijging van nieuw materiaal nog niet geheel uitgewerkt zijn, is de Holland— Amerika Lijn er op bedacht haar vloot binnen den tijd van twee jaar aan te vullen met een aantal vracht en passagiersschepen van 't nieuwste type. De heer Wierdsma zeide verder nog, dat de dienst der H A. L. de laatste jaren een zeer bevredigende ontwikkeling te zien gegeven heeft en indien zij zich nog blijft ontplooien, waarop alle kans bestaat, zal men ongetwijfeld meer tonnage noodig hebben. In 1921, het eerste jaar van den Pacificdienst, voerde de H. A. L. vijftien reizen uit van de Pacific kust naar Europa, vergeleken met vijf en veertig in 1927. Een Belgisch Glaswerkkartel. B T. A. meldt uit Brussel: Woensdag heeft een bijeenkomst plaats gehad van de afgevaardigden der voornaamste fabrieken van glas werk met het doel te komen tot de oprichting van een kartel van Belgi- sche glaswerkfabrieken om de export prijzen te reglementeeren. Van uit Nederland had men gevraagd het kartel tot dit land uit te breiden, doch de aanwezige gedelegeerden wezen dit unaniem van de hand aan gezien de prijzen der Hollandsche producten veel hooger zijn. Protectionistische maatregelen in Italië. In verband met de groote concur rentie In de automobiel—industrie uit de Vereenigde Staten en Frankrijk wordt in handelskringen aangedrongen op het nemen van beschermende maat regelen Ook de ijzerindustrie heeft om bescherming gevraagd. Verwacht wordt dat de Italiaansche regeering vroeger of later met deze bescher mende tarieven zal moeten komen om de binnenlandsche industrie voor ondergang te behoeden. het Indisch leger. Voor ruim een jaar werd het be sluit genomen om het Indische leger te vergrooten, en sinds de onlusten op Java en Sumatra is men in werkelijk heid er mee begonnen. Omtrent die uitbreiding geef ik hier twee berichten. Ie. van Aneta ,,De animo onder de inlanders, om in het leger dienst te nemen, is bijzonder groot. Bij de ledivisie b.v. waar men voor aanvulling en uitbrei ding ongeveer 200 recruten perkwar taal noodig heeft, meldden zich voor dat aantal ongeveer 1000 liefhebbers. Deze ruime seleclie maakt het mo gelijk voor het leger de beste elemen ten, ook wat physiek betreft, uit ie zoeken, een gunstige omstandigheid die al direct tot goede gevolgen heeft geleid. Het is n.l. opvallend, dat te genwoordig het aantal drossende In- landsche militairen veel geringer is dan vroeger, terwijl bovendien weinig nieuwe recruten wegens onbevattelijk heid, nog voor de africhting, voor het leger ongeschikt worden bevonden, hetgeen vroeger veelvuldig voorkwam 2o. uit het Soerab. Handelsblad: De legeruitbreichng, welke thans ook door de Kamer is goedgekeurd, verloopt zeer goed. De werving in Nederland gaat nu belangrijk beter; men maakt zich sterk binnen rede lijke grenzen zooveel Europeanen te kunnen krijgen als men wil Het legerbestuur streeft reeds lang naar uitbreiding van het aantal Euro peanen, en de huidige omstandigheden boden hiertoe reeds eenigszins de gelegenheid. Het veldleger bestaat thans uit 2 divisies, ieder van 3 regimenten. Dus 6 regimenten van 3 bataljons, ieder van 3 compagnieën, totaal 54 com pagnieën. Daarvan waren er 6 Euro- peeschedit worden er, met de uit- breiding 8, hetgeen een mooie wijzi- ging der verhouding is. De geheele sterkte is dan, met de twee te vormen marechaussée—bataljons, 60 compag nieën. Wat de Eurooeesche militairen be treft, deze zullen vooral worden ge legerd in de groote bevolkingscentra als: Batavia, Band leng, Buitenzorg, miWö43*^1<M3^mï Solo, Djokja, Malang, Magelang en Meester Cornells. De geheele legeruitbreid'ng zal in 1928 haar beslag hebben gekregen. Intusschen blijft dan ook de vraag aan de orde: welke uitbreiding van het Europeesche element in het leger nog noodig is. om dit gelijk met de wijziging der omstandigheden, als ge vechtsapparaat behoorlijk op peil te houden. Hiertoe is het noodig dat de Euro peesche soldaat een aparte posttie be houdt; hij heeft, van alle volken welke in ons leger zijn vertegenwoor digd. de beste vechteigenschappen. zoodat hij ten rechte wordt genoemd de „backbone" van het Nederland sche gezag. Dus behoort men zijn positie zóó te regelen als overeenkomt met zijn beteekenis. Vooral hoede men zich voor valsche gelijkheid in opleiding enz., welke in wezen een groot on recht zou zijn aan het allerbeste mate riaal van ons leger. Tenslotte betoogt het blad, na een belangwekkende uiteenzetting: hoe meer Europeanen in het Indische leger hoe beter! Strafbepaling tegen flesschentrekkerij De Tweede Kamer heeft de straf bepalingen tegen flesschentrekkerij goedgekeurd. Dat zal de middenstanders voora veel genoegen doen. Het bezwaar vai den toestand op heden is n.l. dat hei gilde der flesschentrekkers niet te be strijden is met de strafbedreiging tegei oplichting. Daarvoor is toch noodig. dat het bedrog plaats heeft door he aannemen van een valschen naam of van een valsche hoedanigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij dooi een samenweefsel van verdichtsels De flesschentrekker vermijdt angstval lig aan een van deze voorwaarden u voldoen. Hij koopt goederen en neem zich „slechts" voor deze niet te betalen 26) Zoo voert Wurtemberg naast zijn drie zwarte hertshoornen heden ten dage nog het wapen van Zwaben. Nu dan, Konradin, de Hohenstauf, de zoon van den Keizer, ging, verge zeld van zijn vriend en wapendrager, Frederik van Baden, den erfopvolger van Oostenrijk, naar Napels, om de kroon van dit heerlijke land op zijn blond lioofd te zetten, die kroon, waar naar eerst de rijksbestuurder Manfred, toen Karei van Anjou hunne roofhan- den hadden uitgestoken, om zichzelf daarmede te kronen. De trouwelooze Manfred boette zijn misstap op 't slag veld van Benevento, terwijl de Capetin- ger de Siciliaansche kronen vasthield en den jongen Konradin met zijne ge zellen in de gevangenis wierp. Onder hen bevond zich ook een Ravensberg, die evenwel uit de gevangenis wist te ontvluchten, hij liep naar Karei van Anjou over en verliet smadelijk de zaak van zijn ongelukkigen heer en meester na de catastrophe van Taglia- cozzo. Ja, de kroniek vermeldt zelfs, dat dezelfde Enzio von Ravensberg den 29sten October 126S, toen Konradin's doorluchtig hoofd op het schavot te Napels viel, het commando over eene afdeeling landskecliten voerde, die de plaats om het schavot bezet hielden. Heimwee en misschien ook gewetens kwelling deden Enzio von Ravensberg eindelijk weer naar Zwaben terugkee- ren, maar het gerucht van zijn schan delijk verraad ging hem vooraf. Ten zeerste verbolgen over de trouweloos heid van een Duitschen ridder, wei gerden zijne bloedverwanten hem de gastvrijheid, en de keizer beval den verrader, zijn wapenschild zoodanig te veranderen, dat het, in plaats van j de zilveren kleur van het schild, van nu af aan bloedrood moest schijnen, overgoten met Konradin von Hohen stauf en's bloed, terwijl de roode rozen, van schaamte verbleekt, er voortaan wit op moesten prijken. Dit schild moest het geslacht zóólang voeren, tot een Ravensberg met Zijn eigen bloed dat van den laatsten Hohenstauf, dien het verraden had, had uitgewisclit en eerst dan, wanneer het bloed van een Ravensberg was gevloeid, eerst dan zou bet schild weer beider wit on de rozen weer rood mogen zijn. Zonder vrienden en door wroeging gekweld, dwaalde de eertijds zoo geachte man in de wereld rond, maar geen zwaard, geen hellebaard liet zich vinden, om zijn bloed te doen vloeien. Gehuwd met eene Frankische dame, die hem lief ge noeg had, om zich over trouweloosheid en verachting heen te zetten, stierf hij i een burgerlijken dood, het brekende i oog op het schild gericht met de „van schaamte verbleekte" rozen. Zoo wil ik," riep hij stervend nog uit, „dat gij, witte rozen, de nakomelingen van Ra vensberg een engel des doods zult wor den en hun verkondigen, wanneer het tijd is om te sterven, opdat zij zich ge reed maken, om voor hun rechter te verschijnen, Witte rozen rozen des doods zult gij worden, tot het bloed van een Ravensberg uw schande uit- wischt." Dat is de oorsprong van de witte rozen van Ravensberg," ein digde de professor. „Maar", vervolg de hij fluisterend, „het vreemdste van de zaak is, dat er in den loop der eeu wen, van het laatst der dertiende eeuw tot op heden toe, nog geen enkele Ra vensberg anders dan in 't vaderland op zijn bed is gestorven. De naam heeft zich in den oorlog ten allen tijde vele onderscheidingen verworven maar niet een Ravensberg is op het slagveld gevallen en dei witte rozen zijn sinds G eeuwen wit gebleven. Maar de laatste van dien naam „Nu, de laatste van dien naam vroeg Sigrid in spanning, toen de pro fessor plotseling ophield. „Er is toch niemand hier, die in fa miliebetrekking tot het geslacht Ra vensberg staat?" vroeg de geleerde voorzichtig. „Niemandriep Sigrid met de vol ste .zekerheid van haar goed geloof, en dit „niemand" stelde mevrouw Chry- sopras gerust, bij wie een vage gedach te was opgegaan, als moest de naam in de een of andere betrekking tot de Erlensteins staan. „Nu, goed dan," zeide de professor. „De laatste Ravensberg, de laatste van een eeuwenoud geslacht, heeft de witte rozen met zijn bloed weer rood ge kleurd. Hij stierf door een revolver schot luidden in 't hart." „Zelfmoord"? vroeg Spini, wien de zaak belang begon in te boezemen. „Neen, moord", antwoordde Dr. Glauchau aarzelend. „Zijn eigen jonge, schoone vrouw heeft het doodelijk wa pen tegen hem gericht." „O, hoe verschrikkelijk", riep Iris bleek wordend uit, en mevrouw Chry- sopras was het weer, als moest voor ve le, vele jaren, eenzelfde geval bij de Erlensteins zijn voorgekomen. Was haar niet. destijds, toen ze met deu goe den Chrysopras zaliger in de Kriin woonde, waar hij voor zijne gezond heid het grootste deel van het jaar doorbracht, eene dergelijke geschiede nis ter oore gekomen? „Ha, ik herinner mij het geval in een paar oude couranten te hebben ge lezen riep Spini „ik vond echter alleen begin enj midden en niet liet slot der pleidooien. Hoe liep het proces af? Wat was de uitspraak van 't gerechts hof? Ik geloof, dat de verklaringen der getuigen vernietigend waren, terwijl de beschuldigde zonder aarzelen ont kende en den dood van haren echtge noot aan zelfmoord toeschreef'.' „Het gerechtshof erkende haar „schuldig" en veroordeelde de beschul digde ter dood," antwoordde de profes sor. „Haar hoofd viel in de cellulaire gevangenis te X." i Er ontstond een pauze na deze woorden. Heel in de verte boven de zee weerlichtte het sterker en de wolken massa's, die zich torenhoog opstapel den, omhulden reeds bijna geheel den bleeken sikkel der maan. „U zeide zooeven, dat het de laatste Ravensberg was", begon Spini toen we- Doe er wat ■J*-ruxJ"JX-r,-riri< Kloosterbalsem op Geen goud zoo goed" Vandaar het regeenngsoniwerp tot aanvulling van het W. v. Strafrecht met een nieuw artikel 326a, waarin met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaar wordt bedreigd degene „die een beroep of eene gewoonte maakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder volledige betaling zien of een ander de beschik king over die goederen te verzekeren". Het nieuwe strafbare feit betreft dus alleen flesschentrekkerij in den goe derenhandel. Uit het mijnbedrijf. De totale nettoproductie van de ge zamenlijke Limburgsche mijnen heeft over de maand Januari 1928 919 310 tonnen bedragen. Het totaal aantal arbeiders der Lim burgsche mijnen bedroeg op 1 Febr., I I 25 069 ondergrordsch en 9569 bo» vengrondsch, totaal 34 538. Het aantal arbeiders vermeerderde gedurende de maand Januari met 74. )e productie gedurende de maand lanuari was 14 834 tonnen hoogrr dan gedurende Dec. 1927, en 18 827 ton inoger dan gedurende Januari 1927. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. der. „Hij liet dus geen erfgenamen na." „Zoover ik weet maar een dochtertje dat reeds in haar eerste levensjaar stierf." „En van welke familie was de ver oordeelde?" De professor schudde het hoofd na denkend op en neer. „Hm, ja," zeide hij, zich bezinnend, „zij was van voornamen huize. Wacht u eens, de naam zal me wel te binnen schietenEen een een „Gravin Erlenstein!" viel de vorst hier luid den professor in de rede, ter wijl hij een brief uit den borstzak van zijn jas haalde en hem Sigrid overhan digde. „Ik vond liein vanmiddag bij de postzaken en vergat vóór het eten hem je te geven." „Jawel gravin Erlenstein," her haalde de professor luid, terwijl Sig rid den poststempel van den brief in het matte licht trachtte te lezen. Ver rast zag ze op, toen haar naam werd herhaald. „Professor?'?' antwoordde ze vra gend. De kleine geleerde was voor een oo genblik sprakeloos, want daar hij niet traag van begrip was, zoo vermoedde hij dadelijk den samenhang, nu hij den meisjesnaam van de vrouw zijns gast- lieers kende. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Ltaxslrulsrkt Courant, Dit blad Terecb^Jnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprtjs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rjjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eaz. franco te zend°n aan den Uitgever. Prtfs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag de9 morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zfjn. van „DE ECHO VAN EET ZEIDEN". Uit bet Duitscb van EDFBMLNA VON ADLEB8FELD-BALLE8TBKU. ;n ■III. "I« ËS&ttBlm*. ttaAT5CHAPPr VAM VERZEKfRlMG OP MEJLEW1 b het gewone gezegde, al« men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén litteekens. t

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1