CHRONOLOGISCH OVERZICHT van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, ge durende de 50 jaren dat ons blad bestaat. 1003. 23 Augustus. De groote interna tionale tentoonstelling van schoen en lederindustrie en aanverwante artikelen te Waalwijk van 2331 Augustus, die in elk opzicht zulk een groot succes geweest is. wordt geopend. Het comité bestond uit de hee- renE. W. Klijberg-Pernot, Voor zitter, Jan van Riel, vice-Voorzit ter, Jan Tielen, secretaris, Jan v. Schijndel, Penningmeester, Bern. Timmermans, Henri van Oils, Adrianus Jansen, Bernard van Schijndel, Petrus van Schijndel, Eduard van Tilburg, Gerard van Loon, Adrianus van Liempt, Wil lem Zuurlrout, Stans Ackemans en Antoon Ackermans. De schitterende gebouwen wa ren ontworpen door den architect W. Welsing uit Arnhem en daarge- steld door den heer K. v. Rijswijk te Heusden, Inzendingen uit Nederland, Bel gië, Duitschland, Engeland en A- merika. Er werden zeer veel schoenmachines en krachtwerktui gen verkocht, omdat men toen juist in 't overgangsstadium van 't hand- naar 't machinaal bedrijf verkeerde. De Tentoonstelling werd na ont vangst van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten, geopend door den Edelachtb. heer K. A. M. Ridder de van der Schueren, Burgemees ter van Waalwijk en werd beant woord door den heer W. Travag- lino, Voorzitter van den Bond van Schoenfabrikanten. De burgemees ter opende daarna de Bloementen toonstelling. Een vergadering van den Bond van Schoenfabrikanten werd ge houden en een beoordeeling van de werkstukken der deelnemers aan den wedstrijd in het maken van schoenen en teekeningen. Maandag werd de tentoonstel ling officieel door den Burgemees ter geopend, welke openigsredc werd beantwoord door den Voor zitter der Tentoonstelling, den heer E. W. Klijberg-Pernot. Des namiddags werd de jury geïnstalleerd door den Alg. Voor zitter der jury, den heer H. Wit- lox-Bressers. Dinsdag en Woensdag werden op een afzonderlijk terrein paar den- en veetentoonstellingen ge houden, terwijl een bezoek werd gebracht door drie ministers, Z. Exc. Mr. J. C. de Marez Oyens, minister van W., H. en N., Z.Exc. J. W. Bergansius, minister van Oorlog en Z.Exc. Mr. J. A. Loeff. minister van Justitie. Donderdag werd een schitte rend geslaagd concours liippique gehouden, Vrijdag een Alg. Verg. van den Bond van Lederfabrikan ten, 's' Zaterdags een bezoek van duizenden kinderen uit Waalwijk, En wij menschen, haar gedachtenis barmhartig. Maar één vertelling leeft nog over haar bij de arme slaver, in de Kempl- sche hutten en bij de eenvoudigen die wonen In den vrede van de donkere dennebosschen. Die kan ik u wel vertellen. Wordt vervolgd. 's Avonds, al laat!...« Diep met d'r gezichtje in 't kussen verborgen, lag Marieije te denken. Moeder had zoo mooi verteld van Roodkapje. Ze was toch eigenlijk niet erg „ge- rust!" voor de Wolf.!! Maar als moe der 't merkte vertelde ze nooit meer. Daarom was ze met d'r gezicht van 't kamertje af gaan liggen, diep onder de dekens. Daar was 't heel donker, en dan was ze niet bang Riekje naast 'r sliep al rustig en vlak bij d'r bed wist ze moeder zitten, want 't petro leumlampje brandde nog. Was dat uit, dan was moeder weg. Heel stil zijn, moeder mocht niet weten dat ze nog wakker was En ze dacht aldoor aan die leelijke wolf die Roodkapje opat. Als je heel goed luisterde was 't net of je iets hoorde, of de wolf kwam. Ze zou zich toch maar liever omdraaien, dan zag ze moeder. Ze raakte met 'r voetje verward in het laken, hé nou voelde ze de wol van de dekens, 't prikte. Ze lag op den rug, hield haar adem in. Ssst moedet zou het vast hooren, even wachten, de dekens zaten zoo vast om 'r lijf, of ze 'r nooit meer onder uit zou ko men. Toen draaide ze verder. Geluk kig. niet meer dat benauwende. D'r nachtjaponnetje zat heelemaal gedraaid, even goed doen. O 't bed kraakte Stil liggen nu! luisteren! niks?Moe de Langstraat en Omgeving. 's Maandags werd deze schitte rend geslaagde Tentoonstelling op enthousiaste wijze gesloten. 15 Sept. De heer E. W. Klijberg-Per not, Voorzitter van 't Tentoon- stellings-Comité, wordt door H. M. de Koningin benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. IJ» Sept. De Eerw. Pater Adrianus van der Heijden vertrekt als missiona ris naar Mongolië. 1 I Oct. Ds. Schültz, predikant der Ned. Herv. Gem. te Waalwijk, overlijdt na een langdurige ziekte. 17 Oct. De schoenfabrikanten (hand- werkers) uit de geheele Lang straat met Oisterwijk en Dongen besluiten de schoen prijzen met 5 te verhoogen. De schoenmakerij der firma H. Hartog wordt in een machinaal bedrijf omgezet. Ook de machinale schoenfabri kanten verhoogen de schoenprijzen met 5 maar tevens wordt de vrees op die vergadering uitge sproken, dat men zich zoo slecht aan afspraken ten deze houdt. 19 Dec*. In de Memorie van Antwoord van 't Ministerie van, W.. H. en N. wordt medegedeeld dat Waalwijk zal worden aangesloten aan het Interc. Telefoonnet. 31 Dec. De brigade ïnaréchaussée wordt vanuit bet oude raadhuis alhier, gehuisvest in Besoijen. RECHTZAKEN. Oneerlijke con curreritie Stond terecht H.< L. J. v. I., naaima chinehandelaar te Oosterhout, dat hij in November 1927 te Werkendam, om het handelsdebiet van zichzelve te ver- grooten, opzettelijk bedriegelijk I. Leeuw, die een naaimachine weuschte te koopen van de firma A. P. Brokx te Waspik, mede te deelen dat tl ie zaak te Waspik niet meer bestond, dat hij die had overgenomen, waardoor de Leeuw werd misleid en een naaima chine bij verdachte kocht, door welke handelingen nadeel ontstond voor an dere, in deze voor de fa. A. P. Brokx te Waspik. Vanwege het O. M. zijn 4 getuigen gedagvaard. Verdachte ontkende.-Hij was wel in Werkendam geweest om zaken te doen en ontmoette daar zekeren Stam, die hem bij een klant bracht om een naai machine te verkoopen. Hij, verdachte, had gezegdIk kom niet voor de firma Brokx, waarop hem werd geantwoord Dat doet er niet toe, als de machine maar goed is. Verdachte leverde toen voor 85.een naaimachine. Getuige Stam had hel er stellig voor gehouden dat verdachte van Brokx kwam en be moeide zich verder niet met den ver koop van de machine, welke aan zijn patroon, den slager Leeuw, geleverd werd. Getuige 1. Leeuw verklaarde als bij dagvaarding omschreven. De machine, door verdachte geleverd, was uitste kend. Aldus bevestigde ook getuige huisvrouw Leeuw. Getuige A. P. Brokx vischte bij de vraag om een naaimachine te verkoo pen, achter het net en klaagde verdach te aan, die den verkoop voor zijn neus had weggekaapt. Hij vroeg 100. schadevergoeding. En de machine kost maar 85. U wilt te veel verdienen, merkte de president op. Ja, maar, als ik één machine ver koop, dan lever ik er vijf, want de eene recommandeert de andere, aldus getui ge Brokx. De rechtbank vond dit. heel wel mo gelijk, maar voor de rechtbank gaat zulks niet op. Het O. M. vond het wettig bewijs niet, doch berispte verdachte over diens handelwijze en waarschuwde hem. De eiseh luidde vrijspraak. De verdediger, Mr. Loeff, refereerde zich aan het. oordeel der rechtbank bij zijn pleidooi tot vrijspraak. Pleiter gaf voorts een wel wat ingewikkelde, maar z. i. aannemelijke lezing, waarom zijn cliënt voor een vertegenwoordiger van Brokx gehouden werd. Uitspraak 8 Maart a.s. De openbare veiligheid. C. v. D., 22, jaar, chauffeur te Wijk, bestuurder van een autobus, bad zijn wagen te vol geladen en moest zich deswege verantwoorden. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot. 8.boete. Een slecht begin. M. v. O., arbeider te Dussen, moest terechtstaan wegens vernieling, doch was niet komen opdagen. Op Nieuwjaarsdag had hij te diep in 't glaasje gekeken, toen hij in de rich ting van café Rijkers stevende en reeds dreigde de ruiten te zullen in slaan, als hij niet binnen mocht komen. De politiebeambte P. Thevissen hoorde hem brommen en even later rinkelden de glasscherven tegen de wereld Conform den eisch werd verdachte veroordeeld ter zake van vernieling tot 20.boete. subs. 20 dagen hech tenis. De rechtbank heeft vandaag uit spraak gedaan in de zaken, welke zijn voortgevloeid uit het ontdekken van het lijk van een ongeveer 20-jarig Duitsch meisje in een duivenhok, dat drijvende werd gevonden in de Waal haven te Rotterdam. De rechtbank veroordeelde: J. M., koopman in Den Haag, we gens het. wegvoeren van een lijk met het oogmerk om het overlijden te ver helen, overeenkomstig den eisch tot. 3 maanden gevangenisstraf H. J. K., koopman in Den Haag, wonende in een hofje aan de Van Lim burg Stirumstraat, thans gedetineerd, wegens het opzettelijk uit winstbejag in behandeling nemen van een vrouw, en voorts wegens het wegvoeren van een, lijk met het oogmerk om het. over lijden te verhelen, tot 2 jaren gevange nisstraf. Het O. M. had tegen dezen verdachte 3 jaren gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank heeft vrijgesproken de vrouw M. C., echtgenoote van den vo- rigen verdachte, aan wie het plegen van abortus provocatus op bet Duit- sche meisje, wier lijk later in het dui venhok werd aangetroffen, ten laste was gelegd. Tegen deze verdachte had het O. M. 2 jaren gevangenisstraf ge- eischt. der kwam gelukkig nietEven kijken Met d'r handje wurmde ze het dek weg van haar kopje tot 't onder haar kin zat. D'r handje hield 't stevig vast, anders schoot 't weer naar boven en dat was zoo warm. Hè, ze knip perde tegen 't rood-gele lamplicht, wreef met d'r knuisje door de oogen. Nou was het net of ze toch slaap had. 't Was half donker, in de hoeken van 't kamerke zag ze niets, alles zwart, op den grond viel licht, 'n groote tchaduw, die was van Moeder, had ze al lang heel dikwijls gezien. Moe der stopte hier altijd kousen, tot ze dacht dat Riekje en zij sliepen. Maar Marieije hield zich dan maar zoo, voor vader, anders zat die heel den avond alleen in de kamer. Dan hoorde ze, dat Moeder zachtjes den stoel onder 't tafelije schoof, zag ze door 'n klein spleeije dat ze had durven maken, 't licht langzaam uit 't kamerke gaan, hoorde 't toedoen der deur en 't kraken van de trappen. Dan wist ze zich veilig, gooide met geweld de dekens ver van der af!.. Zou Moeder 't merken als ze nu even tjes keek? Heel langzaam tilde ze d'r hoofdje op, hè d'r hals deed 'r pijn van daar zat Moeder met haar rug naar 't bed, Marietje durfde nu vrijer kijken Vreemd, moeders armen be wogen niet net als anders. Dat kon je zoo goed zien. als er pas 'n nieuwe draad in de naald was. Dan was ie nog lang. en ging de arm van moeder weer wig bij htt door trekken. Nou niet, moeder zat heel stil. Zou ze ook bang zijn alleen Maar dat kon niet. Moeder was al groot, en groote menschen waren niet bang Ze werkte zich meer omhoog, tot ze rechtop zat. Moeder bewoog n:et. Ze bracht d'r knietje omhoog, sloeg er haar armpjes om, vouwde de handjes samen, net als bij 't bidden D'r kinnetje liet ze op dat hooge stoeltje rusten, hè, d'r rug werd 'r koud van. En strak met groote oogen keek ze nou naar Moeder. Ze zag 't goed Moeder hield d'r hand voor 't gezicht Ooooü d'r armpjes omspanden niet langer de opgetrokken beenijes. Ze bracht één handje voor d'r mond 1 Oooogroote angst in d'r nu open gesperde donkere kijkers„Moeder huilde!" „Moederke?! d'r stemmetje beefde. Ze zag Moeder schrikken, zich om draaien naar 't bedje. Moeder wou lachen, maar ze wist 't nu heel zeker Moeder had gehuildZe had nog „natte oogen". Toen sprong Marieije op den grond en klom op Moeder's schoot. „Kom Marietje, je moet nou maar gaan slapen, 't is al héél iaat, en je krijgt kou zoo" de stem van Moeder „bibberde". Wanneer had ze dat ook gehoord Daar had ze 'tDe dag na Zondag toen Vader niet meer naar 't fabriek ging Maar dat was toen toch zeker van blijdschap geweest, want nu speelde Vader heel den dag met Riekje en haar. Nou moest 't van de wolf zijnZe durfde 't niet vragen, Moeder leek zoo bedroefd. „Zal Moeder je nou weer in je bedje stoppen?" „Nee. nee, ik heb geen kou! Zoo deed ze toen heel beslist, stopte d'r voetjes heelemaal weg onder 't nacht japonnetje. Toen sloeg ze d'r armpjes om Moeders hals, vleide zich dicht tegen haar aan. Dat was altijd zoo lekker, zoo samen zitten. „Als de wolf nou komt, eet ie ons alle twee op", zei ze toen heel, heel zachtjes. DINA MAAS. GEMENGD NIEUWS. De onregelmatigheden te Dongen. Een slordige administratie Oeheime poljes. Boekhouding op couverts. Onvoldoende contiöle. Omtrent de te Dongen geconstateerde onregelmatigheden ontleent het Dbld van N -Br. een lang stuk aan het rapport, uitgebracht door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten. Daaruit blijkt dat f23 000 aan be lastingen niet op tijd waren geïnd en beteekend, waardoor deze verjaarden. De registers die de gemeente ont vanger moest bijhouden, bestonden niet. De aanwezige coupons en schuld brieven waren niet onbruikbaar ge maakt. De gemeente had op het kassiers kantoor van de firma van Gaste! een vordering van plm. f2500 terwijl de curatoren in het faillissement van deze Bank een vordering op de gemeente indienden van f30 000. Hiervan bieek uit de boeken nieis De legesgslden. werden niet tijdig verantwoord. Buiten de kas om hield de gemeente ontvanger, kleine kassen, waarvan de uitgaven niet in verband stonden met de Inkomsten. OfschoonJ er telkens op gewezen werd, dat die z g. potjes verdwijnen moesten, vond men ze telkens toch weerook bij den secretaris. De secretaris beweerde, dat de nieuwe wethouder van financiën en de accountant dit wisten. Beiden verklaarden echter dat hun er niets van bekend was. Later kwam toen weer een nieuw potje te voorschijn. Bij het bankierskantoor van Gastel liepen groote bedragen buiten de ge meente rekening om. Om die reden moest ook de rente van die bedragen worden betaald. De secretaris beweerde f2600 van den gemeente ontvanger betrokken te hebben en dit bij van Gastel gestort te hebben als rente, die niet op de ge meente-rekening gebracht kon worden, om dat de rekening bij van Gastel ook niet op de gemeente rekening voor komt. Dit bedrag van f2600 is inderdaad door den gemeente ontvanger aan den secretaris uitbetaald. De secretaris beweert dit bedrag aan de firma van Gas»el te hebben uit betaald. doch geen quitantie te hebben ontvangen. Tot nu toe blijkt nergens, dat het bedrag aan de firma van Gastei is uitbetaald geweest. De secretaris zal thans hebben te bewijzen dat dit wel het geval is. Uit het accountants-onderzoek bleek, dat in strijd met de eischen. aan goed kasbeheer te stellen, een afzonderlijke kas werd gehouden voor de ontvangs ten ad f 129 10 Ten slotte bleek, dat door den ont vanger nog een afzonderlijke kas werd beheerd welke bleek te bevatten f 1710.03. De mutaties in deze kas werden ge- administrateerd op het couvert, waarin het geld werd bewaard. Deze bedragen hebben betrekking op den woning bouw, Verschillende staten, voorgeschreven volgens de boekhoudvoorschriften waren niet aanwezig. Coupons, noch obiigatiën waren onbruikbaar gemaakt. Het saldo, te vorderen van het gas- bedrijf werd evenals de schuld van de Natobank wegens de kapitaalver strekking aan genoemd bedrijf, op gegeven als f 15 000 Een register, voorgeschreven volgens de boekhoudvoorschriften was niet aanwezig. Bij onderzoek bleek den accountant dat op het gasbedrijf geen vordering, als bovengenoemd had bestaan, en dat de vordering op het GEB te Oongen, alsmede de schuld deswege aan de Natobank, oorspronkelijk f 15.000, momenteel nog beliep f2031.35. Door genoemd bedrijf waren diverse aflossingen verricht, waarvan de ont vanger der gemeente onkundig bleek. Blijkens vertoonde rekening courant- boekjes beliep de vordering op de fa. P. van Gastel en Zn. in faillissement f2569.96'/2 Echter bleek later dat van curatoren in genoemd faillissement een vordering was ingekomen van pl.m. f30,000. Hiernaar wordt nog een onderzoek ingesteld. Verder wordt in het accountants rapport medegedeeld, dat de stand der vele en velerlei rekening-courant met de firma P. van Gastel en Zn. steeds buiten de processenverbaal van kas opname is gebleven. Nadat in het rapport van den ac countant weid gewezen op enkele minder belangrijke fouien en onjuist heden in de administratie, woidt er de aandacht op gevesdgd dat een bedrag van plm. f23 000 is verloren gegaan door verslapping in de maat regelen tot invordering van het aan de gemeente verschuldigde. Van gebrek aan voortvarendheid in zijn taak is volgens het rapport de gemeente ont vanger niet vrij te pleiten Onder dit bedrag van 123.000 is echter een be- drag, dat toch als oninbaar zou moeten werden afgeschreven. De leges, ter secretarie geheven, moeten jaarlijks door den secretaris worden voldaan in de maand Januari van het jaar der navordering. Dit geschiedde pas in Maart. Op 26 October was den ontvanger uitdrukkelijk afgevraagd, of alle gelden tot de gemeentekas behoorende, waren verioond. Op 3 November werden daarna nog ter tafel gebracht een aantal pakketten met geld en bescheiden. Het bleken te zijn, gelden, waarvan de verantwoording in den loop der jaren niet in de gemeenten keringen had piaats gevonden, kassen en kasjes op min of meer merkwaardige wijze ontstaan, waaruit betalingen hadden plaats gehad en voorzieningen waren getroffen, welke eveneens niet in de gemeenterekening 'waren tot uitdruk king gebracht. Uit drie der kasjes waren betalingen gedaan, welke geen enkel verband houden met den oorsprong der kassen, In een der afzonderlijke kassen was f24.30 teveel aanwezig Vervolgens worden dan de bedrijven der vijf afzonderlijke kassen nagegaan. Op een couvert werd een potlood- aanteekening aangetroffen, waaruit naar de ontvanger mededeelde, moest blijken welken inhoud het couvert heeft (of gehad heeft.) Het couvert draagt sporen van ouderdom en de potloodbecijfering zal er wel lang geleden op aangebracht zijn Blijkens de bedoelde potlood aan- aanteekeninggzou het couvert hebben bevat f2076 19 Op een ander couvert staat eveneens met potlood f2694 0ó'/a Met betrekking tot de herkomst dezer gelden weet de ontvanger hoe genaamd niets mede te detltn. De ontvanger verklaart, dat van het bedrag ad f875 is afgenomen en ge voegd bij een bedrag, eveneens van onbekenden oorsprong, hetwelk na de toevoeging f2694.06V2 beliep en den inhoud heeft uitgemaakt van een tweede couvert. Van dit bedrag ad f 2694.06'/2 werd f2600 aan den gemeente secreiaris ge geven voor betaling van „rente" aan de fa. P. van Gastel. De secretaris ontkent het niet, doch weet er zich riets van te herinneren Ook de burge meester herinnert zich van dit geval niets. Men heeft nog niet kunnen nagaan of en wanneer de betaling van f2600 aan rente heeft plaats gevonden. In 't lijvige pak rekening—courant opschriften komt de rentebetaling van f 2600 niet tot uitdrukking. Er wordt nog op gewezen, dat den ontvanger niet voldoende tijd werd gelaten, om de administratie te ver zorgen. 4lie geconstateerde verschijnselen zijn veroorzaakt doordat er geen con-, trole op den ontvanger is uitgdoefend. De ontvanger stelde zelf de proces senverbaal van kasopneming samen. Dat de ontvanger ontrouw was in dien zin, dat hij zich gelden der ge meente toeeigende, is niet gebleken, integendeel belangrijke geldsommen, waarvan het gemeentebestuur zich de herkomst niet weet te herinneren en met den stand, waarvan het zich nimmer op de hoogte stelde, bewaarde de ontvanger. De Burgerdijk, gesleept door de sleepbooten Roode Zee en Poolzee van L. Smit Co's Internationalen Sleepdienst, is Woendagavond kwart voor zes voor de mond van den Nie- wen Waterweg gekomen. Mist heeft op den laatsien dag van de lange moeilijke sleepreis, nog op onthoud veroorzaakt. Zooais men zich zal herinneren, is van de Burgerdijk, een 6800 ton bruto metend vrachtschip van de Holland Amerika Lijn, op haar reis van Newport News naar Rotterdam, tijdens een zwaren storm in den nacht van 20 op 21 Januari midden op den Atlantischen Oceaan het roer gebroken. Eerst heeft het stoomschip Boschdijk van dezelfde Mij. assistentie verleend, maar door het slechte weer en de omstandigheid, dat een vrachtschip zich niet leent voor sleepwerk op volle zee is dit nadat vele pogingen haddf n gefaald, gestaakt. Toen de Boschdijk daarna te Rotter- d m is aangekomen, hebben wij een onderhoud met den gezagvoerder van dit schip, kapitein Lindauer, gepubli-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6