F a. A. v. d.Wee-Cools ceerd, waarin de lezer tal van bijzon derheden over de wel zeer avontuur lijke reis heeft kannen vinden. Nadat de öoschdijk haar reis had voortgezet, heeft de Roode Zee het werk overge nomen. Laier zijn er nog de zeesleep booten Humber en Pooltee bijgekomen. Qjdnrende da sleepreis had men voort- durend met bijzonder zwaar stormweer te kampen en de voortgang van de sleep was per dag slechts gering. Toen later het weer wat opklaarde, j3 de Humber naar een andere bestem ming vertrokken en hebben de Pool- zee en de Roode Zee de sleeprijs voortgezet. Gisteravond dan is de Burgerdijk, 39 dagen na het vertrek van Newport News, een reis, waar men onder ge •vone omstandigheden ongeveer 14 dagen over vaart, voor den Waterweg aangekomen. Omdat het tij niet gunstig was, besloot men nog niet dadelijk naar binnen te gaan. Op ongeveer 1 mijl ten oosten van het vuurschip Maas heeft de Burgerdijk het anker laten vallen. Dc beide sleepbooten hieuwden de jrossen in, ten einde het schip slechts op korten tros naar binnen te brengen Op het oogenblik waarop dit werd geseind, is juist bericht van den gezag voerder van de Burgerdijk, kapitein Burger, ontvangen, dat zijn sleep ver moedelijk tegen elf uur in den avond naar binnen zou komen. Twee jongens verdronken Een visscher uit Hooge Zwaluwe heeft op de Merwede een omgeslagen roeiboot drijvende gevonden, welke vermoede lijk in het stormweer van de laatste dagen lek is geslagen. In de boot was een groot gat ontstaan. Naderhand werden door den visscher verschillende kledingstukken, als een wollen vest en twee petten opgehaald. Daar de roeiboot niet in deze gemeente thuis hoort, is het heel wel mogelijk, dat jongelieden uit den omtrek op de Merwede hebben gevaren endoorden storm zijn verongelukt. De omgeving is afgedregd, doch tot dusver is niets ontdekt. »Tijd" Hedennacht omstreeks kwart voor één, heeft op den Vughterdijk te 's Bosch een ernstige mishandeling plaats gehad. De 19 jarige B. van Riel, wonende Helvoirtscheweg te Vught, was in ge zeischap van eenige personen, toen hij zich op eens van hen verwijderde en met geweld losstormde op de 18 jarige JosephaCrombach, wonende te 's-Bosch die vergezeld van een manspersoon huiswaarts keerde. Zonder eenige woordenwisseling gaf hij het meisje een steek met een mes of ander scherp voorwerp in de linker zijde. Er ontstond een geweldige op schudding onder de voorbijgangers, die van de Markt komende, huiswaarts keerden. De dader had daardoor de gelegenheid zich uit de voeten temaken Direct was de gemeente politie ter plaatse om hulp te bieden en het meisje, dat inmiddels bewusteloos was geworden, werd per brancard naar het Groot Zlekengasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar vreesde men dat de getroffene reeds overleden was, doch toen de patiënte in de operatiekamer was, kwam zij weer bij. Dr Meltrop, die inmiddels reeds was gewaarschuwd, alsook de commissaris van politie, de heer Staal, constateerde eene wonde van ongeveer 6 c.M. lengte in de linkerzijde. Bij informatie hedenmorgen verna men wij dat nog niet kon worden vastgesteld of levensgevaar aanwezig was; wei stond vast dat de verwonding van zeer ernstigen aard was. Onmiddellijk werden door de politie maatregelen genomen om den dader te arresteeren, hetgeen haar spoedig ge lukte. De jongen werd met behulp der marechaussée bij de ouderlijke woning aangehouden. Het mes of ander voorwerp, waar mede de verwonding Is toegebracht is nog niet gevonden. De toestand van den heer J*c van Boxtel, die in het Protestantsch Ziekenhuis wordt verpleegd tengevolge van het ongeval van Maandagavond is dezelfde gebleven en nog steeds zorg wekkend. De duo zitter is niet zoo ernstig en vooruitgaande „Prov. Ct". In de ijzergieterij der firma Ver steeg te Neder Hardinxveld is door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling een met gloeiend ijzer gevulde gietpan omgeslagen In de nabijheid van deze pan werkten acht arbeiders, die nog trachtten uit den weg te komen Allen bekwamen echter brandwonden Eeni- gen van hen zijn vrij ernstig aan de voeten gewond De gewonden zijn allen naar hun huis gebracht en worden daar verpleegd. Vermoedelijk tengevolge van het weigeren van de luchtremmen, is de arbeider A. R. te Velsen, op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden, onder een coceswagen terecht gekomen Zijn hoofd werd nagenoeg geheel verbrijzeld INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. zoodat de dood spoedig intrad. Bij Luxemburg is gisteren een auto tegen een boom gereden, omge kanteld en van de helling gestort. Twee inzittenden werden gedood, de derde zwaar gewond. Naar de Times uit Rome verneemt Samuel Stocchino, een van dc bloeddorstigste en wreedste roovers van Sardinië in een gevecht metkara- binieri bij Nuoro neergelegd. Het nieuws van zijn dood werd dadelijk aan Mussolinie geseind, die in ant woord daarop een telegram aan den prefect zond om allen betrokkenen zijn dank te betuigen. Reuter meldt uit New York. dat volgens de New York Times de vloot- commissie uit de Kamer van Afge vaardigden geneigd is om flink te snoeien in het program voor vlootbouw t welk was voorgesteld door den min Wilbur Het is waarschijnlijk aldus de N Y Times dat slechts gebouwd zullen worden: vijftien kruisers van 10000 ton elk, één transportvaartuig en mogelijk 21 duikbooten. Oe kosten worden in totaal op 369 000 000 d geraamd, inplaats van de 740 OOC.OOO d. die het program van Wilour zou coster.. De commissie wenscht dat de te bouwen schepen in vier jaar zullen zijn voltooid. Hinkler, de Australische vlieger, heeft dezer dagen zijn tocht naar Australië in zijn kleine vliegtuig en in zijrt centje volbracht. Hij is name lijk van Soembank te Port Dawin, op Australischen bodem, aangekomen Hij heeft zeventien dagen over de reis gedaan en daarmee het record van de gebroeders Smiih geslagen, die in 19i9 in acht en twintig dagen Australië bereikten in een tweedekker met motoren van 720 P K Hinkler zelf had gedacht er achttien dagen voor noodlg te zullen hebben en is dus nog één dag sneller over geweest Zijn motor had slechts een vermogen van 30 P K. Men legt er nadruk op dat de prestatie van Hinkler bijzonder kranig Is, omdat zijn toestel niet voor de groote reis gebouwd was, maar in de twee laats'e jaren voortdurend door hem gebruikt is bij wedstrijden tus schen lichte vliegtuigen. De dood van 17 verstekelingen. Een kort bericht maakte, onder be paalde reserves, onlangs melding van de omstandigheid, dat aan boord van het Japansche stoomschip „Maruba" op weg van Wessermüode naar Cuba, 17 blinde passagiers omgekomen zou den zijn. Nadere berichten bevesiigen nu, dat er hier inderdaad een vreeselijke catastrofe heeft plaats gevonden. 17 Verstekelingen, onder wie een Duit scher en drie Engelschen, zijn in het kolenruim van de „Maruba44 jammer lijk gestikt. Ofschoon bij 't onderzoek van het schip te Wessermünde alle hoeken en gaten van het vaartuig zorgvuldig op blinde passagiers waren nagekeken, moet 't toch 13 Chineezen en de vier genoemde Europeanen ge lukt zijn, zich stilletjes in het kolen ruim te verstoppen. Allen moesten echter sterven, doordien het ruim zonder dat men van hun aanwezigheid afwist, tot 't dek toe werd volgestort en de ingeslotenen al heel spoedig door kolendamp bedwelmd werden. Ter hoogte van de Kaaoverdische eilanden ontdekte een kolentremmer het eerste lijk, dat van een Chinees Het resultaat van een nu ingesteld onderzoek was ontzettend. Uit het kolenruim werden achtereenvolgens alle 17 lijken, die reeds tot ontbinding waren overgegaan, te voorschijn ge haald De bijgeloovlge bemanning van het Japansche schip geraakte door deze vondst in zulk een opwinding dat het haast tot een muiterij was gekomen. Zij moest met de revolvers en met de brandspuit in bedwang worden gehouden. De dooden werden daarop over boord gezet. Er is dezer dagen nieuw licht gekomen in de zaak van den gewezen banklooper bij de Haagsche Tram weemaatschappij A. C O. G te 's-Gravenhage. die op 27 September j 1 20.000 gulden voor genoemde maatschappii afhaalde bij de bank van Oppenheim en van Till in de Parkstraat, doch later beweerde. 15 00( gulden verloren te hebben. Vermoed werd direct, dat het geld was ver duisterd, doch na een vier tal dagen in hechtenis te hebben doorgebracht werd de banklooper op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs Daarmede was de zaak natuurlijk niet uit. Hij werd door de politie in de gaten gehouden en het trok zeer de aandacht, dat G. bezoek kreeg en omging met verschillende van de meest beruchte individuen, o a. de gebroeders R broeders van H. R., die onlangs door de rechtbank te 's Gravenhage tot 20 jaar gevangenis straf is veroordeeld wegens den aan slag op den inspecteur van politie Paul. Des te meer trokken deze connecties van G de aandacht, omdat men het in die kringen naar de politie wist reeds lang gemunt had op de wekelijksche geldtrans porten van de H. T. M. G. kwam uit eigen beweging naar de politie, toen hij een dreigbrief had ontvangen om een deel van de 15 000 gulden, die hij, zooals dat in de boeventaal heet, „achteroverge drukt" zou hebben, af te geven. Er kwamen intusschen bij de politie inlichtingen binnen, die haar zachijes aan op de hoogte deden komen van de geheele zaak. Kort na het gebeurde was G. een zaak begonnen in tweedehands auto mobielen Hij deed daarin samen met den 35-jarigen C. J K., ook ai een goede bekende van de politie. Geen van beiden kon echter eenig geld gehad hebben om zulk een zaak te beginnen en geen van beiden hadden eenig verstand van hun nieuwe vak G. werd iederen ochtend door zijn compagnon afgehaald en toen dit Maandagochtend j I. weer gebeulde, werden beiden vóó' de woning van G. in de Heemstraat gearresteerd. Hierbij is het, echter niet gebleven. Ook de gebroeders R zijn ingerekend, benevens allen verdacht van heling en chantage, de 30-jarige J. B v d. S, de 28 jarige Th. J. D., de 40 jarige L. F. K, de laatste drie ook zeer be- kenden der politie en ten sloie de caiénouder A. F. M. die zeer onlangs voor den rechter-commissaris was geleid omdat hij verdacht werd van heling van gouden en zilveren sieraden, gestolen bij den inbraak in den juwe- lierswinkel van W te Schevei ingen. Maandagavond heeft G. bij zijn verhoor een volledige bekentenis af gelegd. Hij vertelde, dat degeboeders R oude schoolvrienden van hem zijn die, wetende, dat hij de beschikking had over groote sommen, hem aan 'i lijntje hielden. Deze heeren schijnen veel pressie op G te hebben uitge oefend en hielden ook andere bank loopers van de H. T. M. in de gaten. G. was erg bang, dat er vandaag of morgen iets gebeuren zou eri hij daar voor misschien zou worden aangehou den uit hoofde van zijn bekendheid van de gebroeders R. Er heeft zich een hevige angst van hem meester ge maakt, waardoor hij in een bepaalde prychischen toestand gekomen, die niet te omschrijven is omdat hier een schakel in het verhaal ontbreekt, n I het eigenlijk motief tot de verduiste- iing, hetgeen echier door de politie niet wordi medegedeeld. Op den 27sten September 's ochtends tus.schen 10 tn 11 uur had G 20.000 gulden ontvangen bij Oppenheim en v. Tiel. Hij is met dit bedrae geloopen naar M« yendel. waar hij 15 000 gulden verstopte in de buurt van het radio station. Daarop liep hij door naar Leiden. Dadelijk nadat bekend werd. dat er 15 000 gulden verdwenen was werd ae banklooper aangeklampt door zijn oude schoolvrienden R. maar nu weigerde G. te zeggen, waar hij het geld gelaten had. Deze gebroeders R die zeiden, dat G hun niet moest wijs maken, dat dit bedrag verloren was, hebben hem op alle mogelijke manieren dwars gezeten, hem overal achtervolgd en zoodoende zorgden zij ervoor, dat G het geld niet kon terughalen. Ten slotte is deze, door zijn angst gedreven, het geld gaan balen. Niet alleen de gebroeders R maar ook hun kornuiten hebben van het geld ontvangen en dit werd hun gegeven omdat ze ieder op hun beurt dreigden met chantage. Van het bedrag van 15 000 gulden had G. nog 2 a 300 gulden over. G maakt op de polnie op zichzelf geen slechten indruk. Men staat vooralsnog voor de vraag, of hij een misdadiger is of beschouwd kan worden als een slachtoffer van de gebr R. De politie meent, met deze arres tatie tevens de meest beruchte inbre kers van Den Haag in handen te hebben. Een negende verdachte in deze zaak is zekere B die zich in voorlooplge hechtenis bevindt, ver dacht van den inbraak bij den juwelier W. te Scheveningen. Allen zullen deze week ter be schikking van de justitie worden ge steld. een danslokaal in de Lutherstrasse te Berlijn opzocht. Daar gebruikte hij nog een flinke dosis alcoholische dran ken, zoodat hij toen hij tegen 3 uur, de inrichting wilde veriaten. stomdron ken was. In de hal liet hij zich zijn garderobe aanreiken, terwijl hij zich intusschen met een der danseressen onderhield Toen de 16 jarige chas seur Willy Friednch hem bij het aan trekken van zijn jas behulpzaam wilde zijn, viel Zoebkof hettig tegen hem uil en beval hem de hall te verlaten. De jongen antwoordde echter, dat hij zijn post niet mocht verlaten, waarna hij door Zoebkof met het bekende ge volg werd mishandeld. Het aanwezige publiek ontstak over dit optreden in zulk een verontwaar diging, dat het Zoebkof te lijf ging en hem een geducht pak slaag toe diende. Zooals op het politiebureau bleek, is Zoebkof niet in hel bezit van een geldigen pas, om welke reden hij hedenmiddag op grond van overtre ding der pasvooischrifien, voor den rechter moest verschijnen. Daarbij werd geconsiateerd, dat Zoebkof, die oorspronkelijk Russisch onderdaan was na de bolsjewistische revolutie zijn nationaliteit heeft verloren en toen een z g. Nansen pas heeft gekregen, die echter einde December jl isafgeloo- pen. Piinses Vikioria, de zuster van der. ex—keizer, heeft door haar huwe lijk met Zoebkof haar Duitsche natio naliteit verloren. Deihalve bestaat de mogelijkheid, dat het echtpaar uit Duiischland zal worden uitgewezen. Of de autoriteiten daartoe inderdaad zullen overgaan, valt op het oogenblik nog niet te zeggen. O ze agent voor Kaatsheuvel c.a. is SCHOOLSTRAAT Geef haar uwe DRUKWERK- ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. In verband met het optreden van Alexander Zoebkof, den man van prinses Viktoria van Schaumburg Lippe, wordt nader gemeld, dat Z »ek kof tegen twee uur In den afgeloopen nacht in aangeschoten toestand in ge zeischap van twee heeren en een Een der meest trieste gebeurte nissen uit de laatste oorlogsperiode siaat door een monument vcrecuwigu ie worden de verscnnkktlijke douo van een Belgisch meiske van tien jaar, Yvonne Viesltt. Toen in October 1918 de geallieer den dtn bij Villers Cotieitts begonnei opmarsch in België voonzetten, brach- en de Üuilschtis de vroeger gemaakn Fransche krijgsgevangenen ijlings meci naar achteren. Op 12 uctober, tc Marchienne-au Pont, keken eenigt schoolkinderen naar de binnenkoms> dier Fransche gevangenen, die ei ondervoed, vervuild en hongerig uit zagen. Yvonne Viesiet had hooren zeggen dat, al hadden gevangenen honger, men hun toch geen eten mocht geven. En dit, terwijl zij en haai vriendinneijes niet zoo ergen hongei hadden en elk een pas ontvanger broodje in de hand hielden. Zoo kwam het, dat Yvonne, uit een ingeving van haar kinderhart, door het schoolhek heen een Fransch soldaaihaar broodj toestopte. Hetgeen door een Duitser, soldaat werd gezien, in het volgende oogenblik nam deze zijn geweer op legde op het kind aan en vuurde Doodelijk getroffen stortte Y vonne neer Een kreet van afschuw ging uit de aanwezigen op. Thans willen alle vaders en moeders van Marchienne-au Pont tegen der tienden Wapenstilstandsdag, het geld bijeenbrengen om een monument neei te zetten voor het ongelukkig kind slachtoffer van een goed hart, maar vooral van blinden oorlogswaanzin Van het comité zijn de Belgische ge zant te Londen. Cattier de Marchienne en de burgemeester van het stadje de heer Fesier, voorzitters. KERKNIEUWS. Lour des en Lisieux. De 9de Bedevaart naar O.L. Vrouw van Lourdts, de 7de Bedevaart naar het graf van de kleine H. Theresiatt Lisieux met een bezoek aan de basiliek van het H Hart op den Montmartrt te Parijs door het Comité „Katholiek Nederland44 onder geestelijke leiding van den zeereerw. heer Chr. Verbunt, pastoor van Rijsbergen, bij Breda, gaat dit jaar van 21—29 Augustus. Het zal voor velen in Nederland een blijde tijding zijn, dat we dit jaar wee in de maand Augustus gaan. We blij ven in Lisieux overnachten en hebber, dan al den tijd om des morgens een generale H. Communie te houden er een hoogmis met predikatieeen be- zoek te brengen aan het graf en de relieken, alsook aan het ouderlijk huis (les Buissonets) van de H. Theresia Daarna vertrekken we naar Parijs en blijven daar tot des avonds, om ver volgens naar Lourdes te vertrekken. De programma's zijn in druk en eerstdaags zal met de verzending een aanvang worden gemaakt. Aan elke aanvraag om programs zal zoo spoedig mogelijk worden voldaan. Men vrage gratis toezending van circulaires aan den Zeereerw. Heer Chr. Verbunt, dame I Pas,oor te Rijsbergen bij Breda. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Huiberdina J. d. v. J. G. M. Hornes en H. J. Langormans. Simon z. v. L. van Adelberg en A. M. van Lieshout. Johanna M. G. d. v. A. Rombouts en G« M. van den Houdt. Gerardus C. z.v. M. M. van Bentem en A. M. Hoffman Overleden: Jacobus Treffers, oud 84 j., wedr. van W. Frins. Huwelijks-Ao ti gif ten Hendrik W. Dekker 37 j. en S. Maurits 32 j. Ingekomen personen: P. J. Musters van 's-Bosch. F. C. Spapens van Amsterdam. 1 J. A. J. Verhoeven van Breda. E. C. M. van Heumen van Tilburg. .T. H. Th. Staal van Box tel. Vertrokken personen: H. Gouda en gez. naar Rotterdam. C. L. v. d. Wijgaart naar 's-Bosch. E. Gerlacli naar Elberfeld. Cr. M. van Domme len naar Haaksbergen. Th. Elbertse naar Culemborg. J. van Duijn naar Waspik. RAAMSDONK. Van 115 Februari. Geboren: Petronella H. d. v. Leen- dert Heurter en Maria L. van Gils. Henricus J. I. A. z. v. Petrus I. J. M. Sprangers en Antonia A. C. M. van Iersel. Jacobus z. v. Gijsbertus van der Luijs en Johanna M. Fijneman. Adriana M. d. v. Petrus van den Broek en Antonia C. Mutsaers. Maria A. Tb. d .v. Adrianus J. Zijlmans en Ma ria B. van Dongen. Elisabeth A. M. d.v. Pieter H. van der Leur en Catha- rina M. Tak. Petr us W. z. v. Johan nes G. Heeren en Anna W. de Bont. Quirinus H. C. z. v. Cornelis A. v. Dongen en Johanna H. M. de Ruijter. Johannes H. z. v. Johannes Goos- sens en Jlendrica A. de Jongh. Ma ria E. d?*v. Cornelis J. van den Kie- boom en Bertha A. Broeders. Corn. P. zv. C. P. Langerwerf en Ma. C. Jans- sens. Lambertus C. d. v. Hendricus Luijbregts en Maria J. van der Pluiim. Overleden: Henrica van Diemen, echtgen. van Antonius van der Kolk 01 j. Dymphna de Bruijn, wed. van Gosewinus de Jongh, 72 j. Anna C. Riool wed. van Joannes Bink 67 j. Cornelia J. v. Strien, echtg. v. Johan nes Heurter 28 j. Getrouwd: Johannes Th. Remie 31 j. en Catharina J. van Drunen 34 j. Petrus IJpelaar 27 j. en Johanna M. Zijlmans 23 j. Ingekomen: Aletta C. Ossen van Geertruidenberg. Elisabpth A. Kei ler van Dordrecht. Petrus J. -J. de Bont. van St. Michiels-Gestel. An tonius J. Schellekens-van den Dungen en gezin van Heusden. Adrianus M. Schrauwen-van der Pas van Geer truidenberg,: VertrokkenAdriaan Groeneveld-v. d. Schans en gezin naar Teteringen. Henrica M. Vissers naar Geertrui denberg. Johanna M. Christiaanen naar Geertruidenberg. Stinus Boer naar Hulst. Petrus Kievits naar Alphen. Rosalina G. Rasenburg naar Geertruidenberg. Johannes A. J. de Ruijter-Vermeeren en gezin naar Geertruidenberg. Johanna A. Kloo- nen naar Rossum. Willem Honcoop naar Utrecht. Delia E. Verduin naar den Haag. Antonius W. Koop- mans naar Tilburg. Jacob Vermeu len naar Roterdam. Theodora P- v. Wichem n. Eindhoven. Maria Boe laars naar Ginneken. Adrianus M. Kieboom-Knaapen naar Rotterdam. j MADE. GeborenWilhelmina H. d. v. Lau rens van Suilekom-Schuller. Jaco bus M. z. v. Johannes van Oorschot- van Dongen. Adriana d. v. Gils-Oo- mens. Antonius Fr^ z. v. Wilhelmus van den Broek-van den Diepstraten. Adrianus Th. z. v. Gerardus Braat- D iepstraten. Overleden: Johanna M. Kooiman, 5 maanden. Adriaan Oomens echtg. van Ida Luijten, oud 64 jaar. Ondertrouwd: Adrianus J. Fruijt van Hertog 21 jaar en Elisabeth van Pessen 19 jaar. Gehuwd: Johannes M. Vastré 30 jaar en .Tacoba Verbaten 27 jaar. Ingezonden Mededeelingen. 1 ïervalsching Apoth. en Drogisten. Pri^s 75, 4-Oen25ct|

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 7