Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Witte "Rozen. I ssn FEUILLETON TFRrc irr—. DOOP F.P.VAPJ SUMMER 18. WOENSDAG 29 FEBRUARI 1928. 51e JAARGANG. ÜITG WE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Dit j*ar hoopt Mevr. de Boer van Rijk 75 jaar te worden en wel op 29 |uli a.s. 'Gevraagd wat zij het liefst zou zien geschieden, heeft mevr. de Boer ge antwoord, en dat antwoord is voor haar kenschetsend; .Liefst geen in zameling of eere-tournée, om mij wat men noemt een rustigen ouden dag te bezorgen. Het liefst om mij in staat te stellen te blijven werken. Ik zou nog dolgraag Indië eens zien en daar spelen. Het comité wil thans trachten dit voor Mei tot September te verwezen lijken. De Minister van Financiën heeft een commissie ingesteld ter overwe ging van de vraag of verlaging van den accijns op gedistilleerd uit een oogpunt van drankbestrijding ook thans nog moet worden ontraden en zoo neen, li >e ver in deze behoort te worden gegaan. Benoemd zijn in die commissie tot lid-voorzitter F. W J. Ligtenberg, directeur der directe be lastingen te 's Hertogenbosch, tot lid secretaris T. de Jong. inspecteur der direce belastingen bij het departement van Fmanc ën te 's Gravenhage, tot leden B. de Brey, inspecteur van de Volksgezondheid voor de drankbestrij ding te 's Gravenhage, J. J A Hou ben te Breda, ir. W. H van Leeuwen, president directeur der Nederl. Gist en Spiritusfabriek te Delft. Ds P. J Montijn. predikant te Utrecht J Polak te 's Gravenhage en Th. van der Woude te Amsterdam. De samenzwering, het interna tionaal wachtwoord om de gruwelen van Mex'co dood te zwijgen, neemt telkens erger proporties aan. Een opzienbarend feit uit dp laatste „Ja", zeide hij gevat, „het kwam na melijk alleen, doordat ik om zoo te zeggen een botanische vergissing had gemaakt. Ulmenstein dacht ik dat de^ naam was dat is een Hannoversch baronnengeslacht en Erlenstein heet u, gravin? Maar een boom was het dat weet ik zeker." Men lachte, want de professor had er zijne verklaring grappig afgebracht en Hochwald haalde ruimer adem over zijn tegenwoordigheid van geest. Spini echter, die niet kon vermoeden welken samenhang er bestond tusschen 't noe men van Sigrids naam en het verhaal van den geleerde, zette het interessan te thema voort. „U wilde ons den familienaam der moordenares noemen", zeide hij op nieuw. „Hm, ja", sprak professor Glaucliau hoofdschuddend. „Een Deensch gra vengeslacht was het. Maar de naam J) Erie is in 't Hoogduitsch elzen boom en Ulme olmboom, vandaar dat de professor zegt „een boom was het dat weet ik zeker." dr gen heeft dit opnieuw bewezen. Voor het eerst is in een der Parle menten de Mexicaansche gruwel te» sprake gebracht. In den Belgischen Senaat heeft, zoo als wij meldden, pater Rutten de on derdrukking der Mexicaansche kath< - lieken en het tiranniek bewind vai. den heer Calles in een stevig gedocu menteerd betoog in het licht gesteld Niet zoo maar met een praa'je vooi de vaak, doch een rede vol feiten ei vaststaande gegevens. Welnu? Het .Huisgezin" heeft de pers gecon troleerd en vertelt: „De Belgische pers van de linker zijde heeft zich met enkele regelijes van de zaak afgemaakt,. Inde Nederlandsche is 't nog erger De „N Rott. Crt." geen woord. Het „Hbld." geen woord. De „Telegraaf" geen woord. Het „Volk" geen woord. En zoo kan men de rij verder af gaan". 't Is een schande onzer beschaving en onzer zoo hoog geroemde Pers En de Nederlandsche Journalisten kring geeft zijn zegen en verklaart; geen enkele reden tot Ingrijpen. Het „Huisgezin" vervolgt: „Komt er een zwarte danseresin Europa, die te Parijs. teWeenenen elders haar kunsten verloont, dan worden haar kolommen en kolom men gewijd en krijgt men ze op de plaatjes in alle standen en houdin gen te zien. Maar wordt een katholieke bevol king in haar vrijheid geknot, belet men haar de vrije uitoefening* van den godsdienst, bezigt men moord en doodslag als intimidatie midde len, dan zwijgt men over de beele linie. Heeft een onverschrokken man den moed in een parlement tegenover heel de wereld de waarheid te ver kondigen dan ver7uimt men den wil mij niet te binnen schieten. Eigen lijk is dit ook van ondergeschikt be lang. Misschien valt hij mij nog wel in. Spini moest zich hiermede tevreden stellen, terwijl Sigrid zich het hoofd brak, welk verband er kon bestaan tus schen de legende, die zij zooeven had gehoord en haar familienaam, daar Iris in haar hypnotischen slaap van de witte rozen van Ravensberg had gesproken. De wolken waaruit het had geweer- licht, waren liooger gestegen en be dekten nu geheel de maan, zoodat Iris voorstelde de lampen aan te steken. Daarvan wilde men echter nu niets weten, want door kunstmatig licht zou het verblijf op het zeeterras aan be koorlijkheid hebben verloren, en zoo donker was liet niet dat men elkander niet meer zou hebben kunnen herken nen. Het roode en violetkleurige weer licht tooverde echter zulk een magi sche verlichting over de donkere op pervlakte der zee, die zoo rustig was, als sluimerde ze met heel de overige natuur, dat liet jammer zou geweest zijn van liet heerlijke schouwspel. Bij 't rijzen van den wolkwand werd de duisternis gaandeweg intensiever evenwel daclit niemand op het terras er aan, om naar binnen te gaan de zomernacht was zoo heerlijk zacht, de zeelucht zoo verkwikkend, het ruisclien der wateren zoo weldadig voor de ze nuwen en overigens geen zuchtje uit de buitenwereld, geen stem, geen ge luid, alles rust, grootsche, tooveracli- tige rust. Spini was opgestaan en had zich naar den zijkant der horstwering van het terras hegeven; hij keek naar de eersten en hoogsten plicht va d pers en zwijgt ook hem dood. Zelfs in Nederland, welks pers, bij die van andere landen vergele ken, den roep van onpartijdigheid en objectiviteit bezit en veelal ook verdient. Er schijnt niets aan te doen. Wij zijn zoo ver dat de gods dienstvrijheid niet meer beschouwd wordt als een goed, dat onaantast baar moet worden geacht. Als er Russische olie „gestolen" wordt, dan raakt heel de pers er van overstuur en heeft men schier geen woorden gtnoeg om zijn ge prangd gemoed lucht te geven. Maar als den katholieken wordt ontstolen wat hun het hoogst en het heiligst is, wordt men in zijn rust niet alleen niet gestoord doch past men het onwaardige en laffe wapen van het doodzwijgen toe" Voorde Katholieken ligt daarin een les opgesloten ons internationaal veel dichter aaneen te sluiten, ons meer te doen gelden, en. vooral, beter te beseffen, welk wapen dc pers in den zilte golven, die met. zacht geplas te gen de sterke muren van het slot sloe gen en hun schuim op het water terug wierpen. Op aanzienlijke hoogte boven den spiegel der zee waren in den muur schietgaten gemaakt, met schuin naar beneden hellende nissen, om het in dringen van het water bij hooge zee te voorkomen, en eerst hoog boven deze schietgaten bevonden zich de vertrek ken, waarvan de ramen aan de buiten zijde van stevige luiken waren voor zien. De bouw van het slot, van de zee zijde gezien, had vooral in het fantas tische licht van den donkeren zomer nacht een eigen aardig, trotscli karak ter, en Spini, die zulk een gebouw aan de rotshelling der Noordzee nog nooit had aanschouwd, gevoelde den indruk nog zooveel te sterkerin stilte bewon derde hij liet werk uit lang vervlogen tijden, dat hier, niettegenstaande de ruwe elementen, door den wil en de handen der menschen was gebouwd. Daarna echter was er iets anders, dat zijne aandacht trok liet was een smalle, bloedroode lichtstreep, die nu zwakker, dan eens sterker en dan weer in liet geheel niet op de zacht wiege lende golven lag niet helder genoeg, om dadelijk te worden bemerkt, maar als een ademtocht, flikkerend en onze ker» Het was ook niet na te gaan, van waar het roode schijnsel kwam Spi- ni meende uit een der schietgaten, maar daar deze hunne schuine zijden van het terras afkeerden, was liet niet met zekerheid te zeggen. „Maar, markies, waar kijkt u toch zoo in het donker naar?" hoorde hij eene lachende stem naast zich zeggen. Het was Iris, die haar plaats had ver tegen v ooruiger» tijd is. Aan den overkant ziet men dat veel tuide ijker in en handelt daarnaar. Radio N.S.F. op de Jaaarbeurs. Wie de groote standzaal gelijkvloer» op de Utrechtsche Jaarbeurs binnen treed, wordt aanstonds getroffen door net kleurig verlichte handelsmerk van de Radio N S F., het luisterend meisje, terwijl 'n natuurlijk klinkende radio muziek hem onwillekeurig even doet stilstaan om te zien uit welke apparaten zij wel atkomstig is. Wat bij een be schouwing der geëxposeerde toestellen oogenblikkelijk opvalt, is hun voor naam uiterlijk, een waardig bekleedsel van de puike en vernutug aaneenge voegde onderdeelen. Nadat de N.S F. haar toestellen zoo zuiver en selectief mogelijk had ge maakt, is zij er in geslaagd ook de omhullende kasten te laten beant woorden aan de nieuwste eischen, die er aan te stellen zijn: eenvoudig streng van lijn, geen machine maar meubelstuk, passend in elke omgeving zoowel in eikenhout als mahoniehout uit te voeren; de 14 A echter, over eenkomstig zijn bestemming, in tropen vasthout. 0.»k de raam—antenne, die voor de N S F 5 ruimschoots voldoen de is. vormt met dit toestel 'n prettig geheel. Aan de stand is tevens een uitstal kast aangebracht, waarin de verschil lende onderdeelen, welke de ingewan den der N.S F. toestellen zijn* voor de belangstellenden ter bezichtiging 'ijn neergelegd. Naar het „Katholiek Indisch Bureau" meldt, zal Ir. L. J M. Febe> met ingang van 1 Maart a s. den I*.- dischen Gouvernementsdienst verlaten en dus in Holland blijven Ir. Feber zal dus ook lid van der gemeenteraad van Den Haag blijven Bij Kon. besluit is bepaald, dat de fasanten zullen worden gerekend te behooren tot schadelijk wild In he» laten en naast hem was komen staan, gevolgd door het overige gezelschap, daar men vond dat het tijd was om naar bed te gaan. „Ziet u eens mevrouw - daardaar" riep Spini, terwijl hij op het roode schijnsel wees, dat zich nu juist weer sterker op het water vertoonde. Iris sloeg verwonderd de handen in een. „Is u een Zondagskind, dat u den eersten avond hier dadelijk ziet. wat ik nog niet eens heb bemerkt?" vroeg zij met de gedempte stem, die men wel eens aanneemt, wanneer men meent iets onheilspellends te zien. ..Dat is ja, dat is het spook van Hochwald Met een onderdrukten uitroep van verwondering kwamen de anderen nu naderbij en keken, over het terras ge leund, naar het roode schijnsel. „Wat en door wien weet je van een spook op Hochwald? Door mij toch ze ker niet?" zei de vorst hoofdschuddend tot zijne vrouw. Voor hem was het ver schijnsel zeker niets ongewoons. „Maar, lieve Marcellus, de sprook- kroniek van oude sloten en kasteelen laat zich toch ook niet door den heer des huizes vertellen?" antwoordde Iris met een wijs gezicht. „Dat doen de oudste dienstboden van het slot. En uit deze vertrouwbare bron heb ik ook de sage van het „roode licht van Hoch wald. Het is alleen bij donkere nach ten te zien, en wel altijd aan de noor delijke zijde van het slot. De visschers, die 's nachts van de vangst huiswaarts keeren, beweren dat het uit een der schietgaten komt, en zij beweren dat het storm en schipbreuk of ander on heil voorspelt. Maar niettegenstaande geheele Rijk, met uitzondering van de navolgende gebitden, te weltn Oe ge meenten Castncum, Egmond binnen en Egmond aan Zee. ün besluit wordt herzien vóór 1 Maart 1929. Door dit besluit vervalt het Kon. besluit van 14 Feb.uaii 1927, ter uitvoering vanarttkel I, derde lid. der Jachtwet 1923 De minister van Financiën heeft beslist, dat inschnjvingsoiijciten bij openbare aanbestedingen, veikuoptn- gen, verhuringen, verpachtingen naar zijn meening kunnen worden beschouwd als medeoeeiingen, gericht tol den persoon, die de openbare aanb stedtr.g c.a. houdt weike mededeelingen als zoodanig niet aan zegelrecht 2tjn on derworpen, ook al houden ze een oindend aanbod in. Dergelijke inschrijvingsbiljetten zijn dus vrij van zegel. Naar „de Vwts verneemt zullen door de Nederlandsche Spoor wegen in 928 gedurende de volgende tijdvakken vacdnitckaarlen afgegeven woiaen; van 6 tot en met 12 April (Pascher.) van 25 tot en met 30 Mei (Pinksieren) en van 1 Juli tot en mei 15 September. Dank zij de herhaalde pogingen aangewend d».or de Kamer van Koop. handel en Fabrieken te Rotttidim en de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel bij de Nederlansache eri Belgische spoorwegen om te ge raken lot het inleggen van een latere oein uit Brussel naar Nederland, is ihans besloten, dat met ingai g van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei a.s. een trein om 19 15 van Brussel-Noord zal vertrekken. Deze verlaai Aniwer- oen (Berchem) om 19 55 en komt om 22 46 te Rotterdam DP aan. Te Rotterdam vindt men aansluiting naar Amsterdam met een electrischen trein van Rotterdam DP., vertrek 23 2, aan komst te Amsterdam C.S 0 20 Thans gaat de laatste trein naar ons land uit Brussel om 5 41 De Minister van Arbeid, Handel de geheimzinnige, griezelige beschrij vingen van het „roode licht", heb ik, dit zij tot mijn eer gezegd, aan het be staan van dat licht nooit veel geloof geslagen". Vorst Hochwald haalde de schou ders op. „Het een of ander natuurverschijn sel, een reflexie, een optisch bedrog. In elk geval iets zeer onschuldigs", zeide hij op kalmen toon. „En de oorsprong?" vroeg Spini. „Ik bedoel, welke legende is er aan dit merkwaardig licht verbonden?" „Er is geen legende van, Markies!" „Natuurlijk staat er iemand achter zoo'n schietgat en fabriceert het spook met een roode lamp", zeide Boris met een hoogwijs gezicht. „Dat ben ik zoo vrij te betwijfelen", antwoordde Hochwald. „Deze schiet gaten loopen op een zeer breeden cor ridor van het noordelijk gedeelte van het gebouw uit, die van de landzijde wordt verlicht; hij bevindt zich onder de woonvertrekken en werd eertijds door de bezetting van 't slot als wacht kamer gebruikt. Daar de geheele vleu gel evenwel afgesloten en onbewoond is en de sleutels daarvan bovendien onder mijne berusting zijn, is de moge lijkheid uitgesloten, dat daar spoken of geesten van vleesch en bloed zulk een scherts zouden uithalen". „En heeft u nooit eens persoonlijk onderzocht, wat de oorzaak van dit verschijnsel is?" Wordt vervolgd. cho van het Zuiden, itl«ijliKckr en Langstraatscbe Courant» Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eaz. franco te zend°n aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zfln. van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN Uit het Duitsch van EÜFEMINA VON ADLERSFELD-BALLESTREM. 27) vu MAATSCttAPPy VAN VERZEKERING OP MET LEVIN

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 1