en Nijverheid heeft bij den Hongen Raad van Arbeid ontwerpen van alge- meene maatregtlen van bestuur be- trtffende den wekelijkschen rustdag voor transportarbeiders te land en toonkunstenaars aanhangig gemaakt De wcldadigbcidsposizegels serie 19j8 zuilen Jw ocwirctiis diagcn van NjJcilandeis uil üc 17e, 1de cu l9c eeuw, die door nuu uuidckaiiigen Dij zoiidere vcrdie«.sie voor de mcu&crineiu heooen genad. Heden is te Roermond een druk bezochte vergadering genouuen van bloscoopdlreCicuien, gcvesugu in de gerncenicn, aaugealoicu bij de „Ver- ecniguig van Moord Hraoauische en LiiHOuigsene gemeenten voorgemeen ScnappciijKc fiiiukcuiing". Ltc vciga^criug, die onder leiding Stond van nel huuluocMum van den Ncd. BiosCoopOond, weid oijat»vczig held van den oondsvoorzuicr gepresi deerd door den StCreiaris, den ncei A. L. Hoogcnsiraaien un Uiitchi. Ue Dondsadrnimsiraicur, de neer A de Hoop uil Amsterdam, hield een inleiding over de totstandkoming van de Zuidelijke keuring en van de Bios Coop wet. liij siclde aaaibij in hel iichi, dal de Zuidelijke keuring een dwingend karakter neeli guKrcgen üe verceniging wilde nu. dat na de inwerkingtreding van de bioscoopwet deze keuring, Welke zou zijn een gemeenschappelijke nakeuring voor Brabant en Limouig. handnavcn. in de raden van de aan gesloten gemeenten werden gelijklui dende conceptverordeningen vasigc- sield. Het hooldbesluur van deri Ncd. Bioscoopbond hceti in ten uquest aan H. M. de Koningin zijn oczwaren hienegen ontwikkeld. De Kroon, die blijkbaar de bezwaren juist heelt bevonden hetti nu alle verordeningen der onderscheidene ge meenteraden welke gemeenscnappeiijke nakeuring van films voorschrijven, nlei goedgekeurd. Na zeer geanimeerde gedachtenwis- seling verklaarde de vergadeiing zich accoord met het besluit der bedrijts- atdeeiing van filmverhuurders, waar mee ook het hoofdbestuur instemde om 1 Maart a.s. geen films meer aan ge meenschappelijke fiimkeurirg, die in strijd met de wet ls, te doen onder werpen. Het wetsontwerp „Capitulanten- wet44 heeft tn de Tweede Kamer algemeen bestrijding ondervonden. Minister Lambooij heeft het zooveel doenlijk verdedigd, maar ten slotie deze verklaring afgelegd Waar echier een deel van de Kamer van oordeel is dat het ontwerp een ie sterken miliiainstischen kant heeft en anderen van oordeel zijn dal miinaire belangen geschaad worden, wilde de minister niet langer beslag op den lijd der Kamer leggen en nader ovei wegen hoe aan de geopperde bezwaren door een nadere regeling kan woiden tege moet gekomen. Op grond daarvan vroeg de heer Lamhocy schorsing der beraadslagin gen, waartoe besloten werd. Namens het verbond van veree- nigingen van sigarenfabrikanten in Nederland wordt ons geschreven: De fabrikantenbonden in de sigaren- industrte hebben voorstellen ontvangen van de werkliedenorganisalies. die een aanmerkelijke verhooging van de loonen als eerste elsch inhouden Ook tal van andere wijzigingen worden voorgesteld zooals 3 tot 6 dagen vacantie, wijziging in het plaatskiassenstelsel, 2 pCt premie voor de verzekering tegen de geldelijke nadeelige gevolgen van ziekte volle vergoeding van de algemeen er kende Christelijke feestdagen enz. Naar de algemeene meening der sigarenfabrikanten zijn deze eischen niet gemotiveerd door een verbetering in de Conjunctuur der sigarenindusirie. aangezien noch de winsten der fabri kanten, die nog steeds een harden strijd om het bestaan moeten voeren, zijn toegenomen, noch de kosten van het levensonderhoud gestfgen. terwijl de arbeidsloonen. volgens de jongste statistiek, de laatste jaren gelijk ge bleven zijn Het laat zich dus aanzien, dat hier voor de werkliedenorganisaties weinig kans is, haar eischen ingewilligd te krijgen. HET CONFLICT IN HET KLEEDINGBEDRIJF. De conferentie, die gisteren is ge houden tusschen 't dagelijksch hoofd bestuur van den bond van kleermakers patroons en de vertegenwoordigers der vakbonden, heeft geen resultaat opge leverd. Van werkgeverszijde decide men in de conferentie mede, geen mandaat te hebben voor toezeggingen aan de vak bonden. Op de vraag der vakbonden, waar om men het dan gewenscht had geacht te confereeren, antwoordden de pa troons, dat zij gewijzigde voorstellen der vakbonden verwachtten. Zij wil den echter niet de toezegging doen, dat die gewijzigde voorstellen dan een grondslag voor verdere besprekingen zouden vormen. Evenmin wilden zij zich bereid verklaren, eventueel gewij zigde voorstellen in hun ledenvergade ring te verdedigen, om op die wijze aan het conflict een einde te maken. Ten slotte verklaarden de werkgevers nog maals, dat van een verhooging van de productiekosten naar hun meening geen sprake mag zijn. Onder deze omstandigheden waren de vakbonden van meening, dat 'n wij ziging van hun voorstellen geen betee- kenis kon hebben, omdat toch geen enkele waarborg werd gegeven, dat zulk een wijziging den grondslag zou kunnen leggen voor een bevredigende oplossing of daarvoor zelfs maai' kans zou bieden. De conferentie is daarna gesloten. Ingezonden Mededeelin^en. BUITENLAND. In de gisteren gehouden zitting der commissie van arbitrage en veilig heid hebben Eng land, Japan, Italië en Canada zich tegen, en Frankrijk, Griekenland en Nederland zich voor een wereld-arbitrage verdrag uitge sproken. Ergelsche voorstellen dien aangaande werden naar de commissie van redactie verwezen. Het antwoord van Mussolini, waarin deze zijn houding inzake de Zuid Tiroolsche kwestie zou uiteen zetten. is uitgesteld. Men verwacht daarvan een verbetering in de Oosten rijksch Italiaansche betrekkingen. De commissie voor veiligheid en arbitrage is met de beraadslagingen over het rapport van Politie gereed gekomen. Eenige hoopgevende voor uitgang kon echter door Cushendun's (Engeland) voortdurende oppositie niet bereikt worden Men is sceptisch omtrent de kansen der commissie. Overeenkomstig de voorstellen van president Coolidge zulltn er jaarlijks 150.685 immigranten in Ame- ika worden toegelaten, te beginnen met 1 Juni 1928 Er zijn belangrijke veranderingen in de quoia voor de verschillende landen vastgesteld. Ue vermeerdering van het quotum van Engeland en N Ierland bedraagt 31.900. van dat van ltal 2100 van dat van Nederland 1400, van dat van Rusland 1300 De vastgestelde verminderingen be dragen voor Duitschland 26300 lersche vrijstaat 11100 Zweden 6100. Noor wegen 4000, Denemarken I5ü0. men iui vciscff'iic.nut cohciuMtb moest Rumen. Uil de cijfers door mij genoemd in de veigaüciiiig van den Raad van 27 januaii, ler Dcsirijdir.g van den aan- nuup van iwee üuie panden voor hel in qc ipckomsi ie Duuwen Raadhuis, is door mij Gerekend, dal het over- achoi over 1927 geringer zou zijn dan door B. en W. werd gezegd. Daar tegenovei heelt de Voorzitter een andere Oesctiuuwing gehouden, waaimede hij bewees, aat hel over- achut er ïnaeioaaa was. Hij heeft in dal Dvioug zich beroepen op de voor schriften va den Minister van binnen iunasche Zaken, maar is In z'n beioog piu.sciiiig overgtgaan op een andere wijze van berekenen en groepeeren. voorgeschreven hoor Gedeputeerde Sta ten, zonder zu ks te vermelden Dit verzuim is in het schiijven van 20 Fcbiuan 1928 aan de Raadsleden ber sicld en daarin wordi levens vermeld, dal zulks uit den aard der zaak niet bekend kon zijn aan den Inspecteur der beiusttngen. (en ik voeg er bij dus ook niet aan mij). Hoe de oerekening motst zijn naar de voorschriften van den Minister van Binnenianüsche Zaken had de In specteur der Belastingen klaar en duidelijk uiteengezet in een ingezon den stuk in uw blad van 1 Februari Hij kwam daarin natuurlijk tot andere cijfers en berekeningen dan B, en W., welke cijfers en berekenin gen, 't zij nogmaals gezegd, aan dui delijkheid en juistheid mets te wen- schen overlaten. Terugkomende op de door mij ge geven cijfers en berekeningen, die eveneens volkomen juist zijn, zou men kunnen vragen hoe ik tot die wijze .an berekeningen gekomen ben en dan is het antwoord daarop, dat B en W. in de Memorien van Toelichting oij de Begrooiingen van 1927 en 1928 zelf die wijze van berekening hebben aangegeven en wel in de Memorie van Toelichting 1927 op bl 8 Volgnummer 76 en in de Memorie van Toelichting 1928 op bi 22 Volgnummer 294. In die Toelichting van 19.7 siaat: Omtrent den financieelen toestand diene het volgende: De ontvangsten bedroegen aan batig saldo over 19-6 f 104.86 Inkomsten aan contributie, baten en andere bijdragen f 1449 50 Totaal De uitgaven bedroegen uiisiag was ais volfet W B C. F- Slaats 75 Vrijhoeven 67 Vugts 74 Uankafert 68 Folte/ 75 Siegenthaler 31 l 1554..50 f 1472.40 Alzooeen batig saldo van t 81 96 op 31 Dec. 1927. Het reserve kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1926 f 99i.89 Daarbij toegevoegd de rente 3 pCt. f 29 73 Totaal t i0zi.Ö2 Voor wat betreft de afd. besnijding T.B.C. diene het volgende: Nadeelig saldo over 1926 f 3.38 Uitgaven f80o.58 INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Er is in onzen raad, maar vooral daarbuiten nog al wat te doen geweest ovér de afschalfi ig van de rondvraag; waardoor aan al die onmogelijke vra gen, waarop B en W, natuurlijk bijna nooit direct kunnen antwoorden en waarbij alle pietlutterige dingen voor den dag werden gehaald om maar te kunnen vragen en praten, een einde werd gemaakt. Dat men ook op andere, ook grootere plaatsen voelt voor de afschalfing van de rondvraag om te komen tot het Instituut van schrille lijke vragen, waardoor degelijker (maar misschien minder ostentatieve) behan deling der gemeentezaken wordt ge waarborgd blijkt, uit hetgeen de over zicht schrijver van den Bosschenraad n 't Huisgezin schrijft in zijn over zicht van l.l Zaterdag. Hij schrijft daar o m „M-er zullen we van de rondvraag, die een oogenblik zeer onverkwikke- ijk dreigde te worden en waarbij .enkele punten werden ter sprake gebracht, waarop B. en W als zijnde onvoorbereid niet kondenanfwoorden, niet zeggen. Zoo ooit, dan is ditmaal wel duidelijk gebleken hoe nuttig het zou als bij de e.v. wijziging van het reglement van orde het instituut .van schriftelijke vragen stellen ter vervanging van de rondvraag werd ingesteld.41 Met dank voor de plaatsing. Hoogach'end X. M de Redacteur. Het door U in uw blad van Woens dag 22 Februari onder het cursief gedrukt hoofd JUISTE CIJFERS41 op- genomen schrijven van B en W aan de Leden van den Raad geeft mij aan- leiding nogmaals een beroep op U te doen ter voorkoming van misveistand Het zou namelijk kunnen zijn. dat daaruit geconcludeerd zou worden, dat de andere cijfers en berekeningen, zooals die gemaakt zijn door den Inspecteur der Belastingen en door ondergeteekende niet juist zouden zijn en dat is geenszins het geval. De cijfers van B en W en ook van den Inspecteur der Belastingen en van ondergeteekende zijn alle juist, ze zijn door de verschillende personen eenvoudig onders gegroepeerd, zoodat Onder a is uitgetrokken 8/i2 van de opbrengst van het belastingjaar 1927/28 en sub b. 4/,2 van de op biengst belastingjaar 1926/1927 44 Dit voorschuil, van b en fV. zelf dus, is door mij met een pijnlijke nauwkeurigheid gevolgd, waarvoor mij in ieder geval geen biaam treffen kan, integendeel. Het moet zeer verwonderen, dat B en W in de Memorie van Toelichting een andere wijze van werken aangeven, dan ze zelf blijkens de uiteenzettingen van den Voorzitter en den bewusten brief van 20 Februari aan de Raads leden volgden. Een andere wijze van berekenen als door B en W zelf aangegeven was in de Memories van Toelichting kon door mij niet worden toegepast en bij die wijze van werken is het overschot van 1927 nog steeds f8200 Dit neemt niet wee, dat de gemeen terekening over 1927 overeenkomstig de rekeningsvoorschriften van Gedepu teerde Stuten opgemaakt het door en W. becijferde overschot kan en zal aantoor.en. De pennestrijd over deze kwestie heeft in ieder geval tot resultaat gehad, dat de gemeenteraadsleden en ook de gemeentenaren eenigszins meer inzicht gekregen hebben in de wijze van be rekening en verantwoording der in komstenbelasting, hetgeen op zichzelf ais een gewenscht resultaat beschouwd kan worden. De uiteenzetting mijnerzijds in uw blad van Ziterdag 4 Februari behoeft nu echter eenige verandering, overeenkomstig de rekeningsvoorschr if ten van Gedeputeerde Staten die ons nu bekend zijnzoodat tk binnenkort daarvoor nogmaals een beroep op uw blad hoop te doen. U dankend voor de opname, H. VAN DER WAERDEN. Totaal 1809 96 De ontvangsten bedroegen f788 60 Alzoo een nadeeifg saldo van f 21.36 ls er dus wat den fi.iantieeien toe stand onzer vereeniging betreft, zoo wel ais die van l.B.C afd reden tot tevredenheid, dan mogen wij zeker met voldoening neerzien op dezegen rijke vruchten die het Wit—Üele Kiuis ook dit jaar wederom voor hare leden heeft afgeworpen. Dhr. H. v. Delft bracht daarna namens de commissie van controle rapport uit, waarin hij mededeelde de boeken en bescheiden in de beste orde te hebben bevonden. De voorzitter dankte den penning meester voor zijn keurig verslag en zijn fi lancieel beheer. Daarna had de verkiezing plaats van twee bestuursleden wegens perio dieke aftreding van Jos. v. Kessel en M. Veldman. Beiden werden herkozen Bij genoegzame deelname zal dezen zomer een Moedercursus worden ge geven, waarvoor ieder zich vanaf heden bij het bestuur of de Eerw Zusters kan opgeven. Daarna weraen bij de rondvraag nog enkele punten besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den gebrutkelijken groet. Maandagavond hielden de leden van het Musschengtlde hun gewone jaarvergadering De voorzitter dhr. P v. Baardwijk opende deze bijeenkomst en betreurde het tevens dat de opkomsi zoo gering was. Door den secretaris dhr. L de Wit werd verslag uitgebracht, waaraan wij het volgende omlcenen Er werden 4 bestuurs en 1 leden vergadering gehouden. Het ledental bedroeg 32. Ingeleverd werden 53 kraaienen 1929 musschenvieugels De inkomsten bedroegen f 55. Op 1 Jan. 1926 in kas f 5 42 .Volhouden" de Jong 48 de Roon 75 Amelroolj 75 Moonen 75 Wilgenburg 42 Maijers 75 Totaal 390 390 Hoogste Serie F Slaats 30. De returnwedstrijd heeft plaats te Waalwijk^op 24 Maart a. s. Door een vergissing is de wed strijd 2de zestal .Volhuuden44, tegen ,U.T E.L." Baardwijk op Zaterdag 18 Fcbr. onvermeid gebleven, hetgeen als nu nog geschiedt. Deze wedstrijd werd door „UTEL" in Sprang ge wonnen met 43 punten. De uitslag was als volgt: „U T E L" v. Helvoirt |zn. 75 v. Helvoirt Wzn 75 H Pullens 75 I Puilens 75 E. de Vries 50 v. Helvoirt Bzn. 71 .Volhouden" Moonen 64 de Roon 59 v. Ham 42 Nieuwenhuizen 63 Braspenning 75 Brouwers 75 DRUNEN. Zondag 26 Febr. hield de vereentging het Wit—Qele Kruis hare algemeene vergadering ln de zaal der Meisjescongregatie. Ongeveer 2 uur opende de voorzitter dhr. Ant. v. d. Wiel de vergadering met den Christ, groet en verwelkomde de aanwezigen. Jammer dat de opkomst zoo gering was. Door den secretaris werden de notulen voorgelezen welke onvëran- derd werden goedgekeurd. Hierna werd door den secr.-penn. dhr. H. v. d Oeld verslag uitgebracht, waaraan wij 't volgende ontleenen In 1927 verloorde vereeniging totaal 17 leden. Ook werden 17 nieuwe leden aangenomen, zoodat het getal onveranderd bleef, nl. 509 leden. Totaal f60 42 De uitgaven bedroegen 157.97 Alzoo in kas op 1 Jan. f9781 2.45 Bij de periodieke aftreding der bestuursleden ohr L v. Drunen en L. de Wit werden deze met acclama tie herkozen. Ook werd besloten de algemeene vergadering op boete van 25 een! verplichtend te stellen. Door enkele leden werd hagel en kruit besteld. ELSHOUT. De Piuimveevereeniging afd. Elshout hield een vergadering De heer A Wtllcms. hoofd der school, hield een lezing over het opfokken van kuikens en over doelmatige hok ken. Hij zette uiteen hoe men de kui kens het best kan opvoeden, wees er op welke soort kippen de beste waren, wees op de onvoldoende nachthokken, speciaal op 't gebrek aan licht en lucht De heer Pijnenburg zette in enkel? woorden uiteen dat het noodzakelijk is altijd versche en zuivere eieren Ie leveren en dat deze voortaan allen volgens de eischen moeten verpakt worden. DRUNEN. Door de actie eener firma die te Nieuwkuijk een kolenhandel heeft gevestigd, zijn de kolenhandelaren gedwongen geweest hunne prijzen mei 10 cent per H L te verlagen. Voor de afnemers een welkome besparing. Naar wij vernemen, wordt de schoenfabriek der N V Vereen. Dru nensche Schoenfabrieken „Braband", Vdn electri«che drijfkracht voorzien. SPRANG Zaterdag 25 Febr j 1. had in café Wed. H< ffman alhier een wedstrijd plaats tusschen 't 2de zes- tal van W B C Waalwijk en een gecomb. zestal var. Volhouden het welk op een gelijk spel uitliep. De Totaal 421 378 Hoogste Serie Moonen 15. De returnwedst'ijd hitft plaats te Baardwijk in caié v. Helvoirt op 17 Maart a.s. Zaterdag 3 Maart as gaat „Volhou den I naar „Amusement" Besoijen. CaPELLE. Beroepen tot predikant bij de Ned Herv. gem a /d Loon- schendijk Ds. A. A. v. d. Kooi te Kampen. Vrijdagavond om 7 uur hield de Chr. schoolver. te Loonschendijk in de Chr. school aldaar haar jaarver gadering, welke onder leiding stond van het hoofd dier school, den heer M. j. Juursema. Na opening met het zingen van Ps 25:2 werd een hfdst. uit Rom. gelezen en in gebed voorge gaan. Hierna volgden de verslagen van den secretaris en den penning meester, waaruit bleek dat de school in gunstige conditie verkeert. Een en ander gaf reden tot dankbaarheid aan God. Alsnu werd overgegaan tot bestuursverkiezing. Herkozen werden de aftr. leden B. Verhoeven en O. v. d. Poorte, terwijl als nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren A. Spierings en D. Spiering Allen lieten zich de benoeming welgevallen. Tot stemopnemers waren aangewezen de heeren C Oostdijck en d. Hol lander. Verder werd opdracht gegeven aan de heeren P. v. d. Schans en J. d Hollander de boeken en bescheiden van den penningmeester te controleeren. Bij de rondvraag gekomen ontwikkelde zich nog een gezellige discussie omtrent de wijze waarop men het meest in het belang der school kon werkzaam zijn, waarna deze in alle opzichten goed geslaagde vergadering met gebed werd gesloten. J I. Zaterdagmorgen had notaris J uit Waalwijk aan het Kerkeind alhier het ongeluk, doordat hij iets te ver uitweek voor eenige kinderen, met zijn auto tegen een boom op te rijden, met het gevolg dat zijn wagen deerlijk gehavend werd. Hij zelf kwam met den schrik vrij, doch was verplicht met een andere auto zijn reis voort te zetten. De biljartclub „Het Kalme Spel* speelde j.l Zaterdagavond in haar clublokaal bij mrj de weduwe A. v. d Haart aan de Nieuwevaart alhier een wedstrijd tegen de in het caié van den heer Krnters te Raamsëonk gevestigde vereeniging met den vol. genden uitslag: Capelle Raamsdonk de Jong 61 Kanters 75 v. Moergestel 75 de Bezzie 72 Verduyn 75 v. Dtlfi 64 Dekkers 75 Brouwers 58 Sprangers 65 Snijders 75 Spierings 75 Rutters 61 Totaal 426 405 Naar men ons mededeelt is de heer A. Mlllenaar alhier door het bestuur der Noordbr Mij van Land bouw aangezocht om zitting te nemen in de door deze Mij. in te stellen commissie voor onderzoek van zand en veengronden. In de maand Maart zal zoowel door het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" als door gemengde zangver. .'t Rozeknopje44 te dezer plaatse de laatste winteruitvoering worden gege ven. In verband met haar benoeming totonierwij '.eres bij 't bijzonder onder wijs te Gorinchem is aan mfj v. Muilwijk, onderwijzeres aar de Chr. school in de Nieuwstraat alhier, met ingang van 1 Maart e.k. eervol ont slag uit haar tegenwoordige betrek king verleend. Parol hij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 cl. Oc omvangen Cuuuiouiic Ocütucg f 1011.87. Het aantal eereleden en leden die f 2.50 of meer beialen be droeg 115 Het aantal bezoeken door de Ecrw. Zusters in hei atgeloopen jaar afgelegd bedroeg 4634, terwijl in 1474 gevallen het wijkl^kaal werd bezocht. De zuigelingensterlte bedroeg (Bulmu verantwoorde^ktiBld der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 2