at ten VAM HET TIME! B. J.K0LDEWEIJ, Architect Op Vrijdag 2 Maart 9tS*« flvonds 8 uur HET SIEREN VAN BOUWWERKEN. No. 18. Woensd. 29 Febr. 1928. 51e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 29 Febr. 1928. Propagandavergadering R.K. Fabrieksarbeidersbond. Een blik in de toekomst. Zal de Nederlandsche Schoen industrie zich centraliseeren De afdeeling Waalwijk van den R. K. FaoneicsaroeidersOond hield Maan dagavond 8 uur in de groote zaal van den GtldenOond een propagandaver- gadering, waardij als spreker optrad de heer Fr. van Brussel, lid van hei Hoofdoestuur. Voorzitter Passier opende de verga dering mei den Chrislelijken groei. Spr. verklaarde, dal men loi deze ver gadering was gekomen naar aanleiding van de voorgevallen feilen den laai sten lijd en die tot nadeel strekken van den arbeider. Hij wijst op het contract dat men onlangs den aroeider ter onderteeke ning heeft voorgelegd. Helaas, door te weinig medeleven met de organisatie waren de arheiders genoodzaakt dai contract te teekenen. Veel, zoo zegt spreker, moeten we nog in onze aroeidsioestanden verbe teren en dat is mogelijk, zoo de arbeiders zich krachtig aaneensluiten. Hilvarenbeek kan men tot voorbeeld nemen. Wat men daar heett bereikt is ook in Waalwijk mogelijk. In Hilva renbeek waren de patroons aanvanke lijk te koppig om het collectief con tract te teekenen, en zij dachten met uitsluiting de organisatie te kunnen overrompelen. Maar de georganiseer den scnaarden zich toen als één man achier net Bestuur der organisatie met als resultaat, dai men na vier weken strijd de overwinning behaalde. Hoe staat Waalwijk daar tegenover?. Waalwijk, de z.g. hoofdstad van de schoenindustrie, welke slechte toe standen heerschen hier nog? In een ingezonden stuk in „Ue Echo van het Zuiden" schreef men weliswaar dat de arbeiders er op vooruit zijn ge gaan. Maar hoe? Zeker, de patroons keeren nog uit bij huwelijk en over lijden, maar ze hebben 't in hun hand om morgen aan den dag vrij uit te gaan en daartegen hebben wij stelling te nemen. D'r zijn nog meer onbillijk heden in de arbeiderswereld en 't is daarover dat collega v. Brussel hier komt spreken. Spr. drukt z'n leedwezen uit over d<- matige opkomst. Hij noemt dit in de huidige omstandigheden een treu rig verschijnsel. Paus Leo XIII zaliger sprak over „onverdiende ellende" maar het is een „verdiende ellende als de arbeiders geen gehoor geven aan de roepstem van Leo Xlll. Met deze inleiding gaf de Voorzitter het woord aan den heer Fr. van Brussel, lid van het Hoofdbestuur. De heer van Brussel, begint met de opmerking, dat het hoog tijd wordt dat de arbeidersklasse gaat begrijpen, waarom zij ter wereld is. Spr. wil daarom spreken over de toekomst der R.K. Vakbeweging. Met zijn rede hoopt spr. te berei ken, dat men ook in de Langstraat zal krijgen mannen met strijdbare na turen en een R.K. uitgesproken ge drag. 't Laatste zegt spr. laat in Brabant nog zeer veel te wenschen over. 't Is eigenlijk onbegrijpelijk dat men uit de laatste jaren zoo weinig heefi geleerd. Daarom is het noodig het doel en wezen der vakorganisatie nog eens te repetëeren. Spr. heeft het twijfelachtig genoe gen gehad tegenwoordig te zijn bij de conferentie met den Rijksbemiddelaar Mr. Aalberse en eenige Waalwijk sche schoenfabrikanten. Hij heeft daar kunnen beluisteren, welke mentaliteit er hier heerscht. Deze. valt zeer te betreuren, temeer waar de R K. organisatie ook met andere werkgevers te doen heeft en waar de arbeidsverhouding 50 pCt. beter is dan in de Langstraatsche Schoenindustrie. Mengaf ons de benaming van „raddraaiers" aldus spr. maar die heeren daar moeten oppassen dat hun nog niet eens andere raddraaiers voor oogen komen. Spr. erkent dat ook hier eenige goede werkgevers zijn, als deze voor zich weten een macht van goed ge organiseerde Roomsche arbeiders. In het Noorden, zegt spr. kan men zich moeilijk indenken, dat hier de verhoudingen nog zoo scheef zijn dat men nier met moeite vrij kan krijgen voor 't vervullen van ernstige plichten ais begrafenis enz. Wij ken nen dit in het Noorden iviet. Het doel der Vakorganisatie wordt nsg maar al te weinig begrepen. Te weinig wordt er ook nog gestreden voor de verwezenlijking der Chris telijke ideën. Deze Christelijke ideën zijn nog geen gemeen goed geworden vandaar dien titanenstrijd. De vrijheid dan den arbeider is slechts een papieren-vrijheid, hij is wederom slaaf sedert het kapitaal hoogtij viert. Waarom, zoo vraagt spr., moeten ons goede bedoelingen steeds worden gelaakt 't Doel van den menschelijken ar beid moet voorop staan, maar dit wordt beperkt door de grenzelooze zelfzucht der menschen van onze dagen. Dit vindt volgens spr. z'n oorzaak in 't verkeerde inzicht omtrent ar beidsrecht en eigendom. Het economisch verkeer is gewor den een strijd van ongelijke verhou dingen. Herstel en evenwicht zijn slechts mo gelijk indien allen geleid worden door eenzelfdcn geest. De VaKOcweging heeft een wereld- hervormenae taak. Spr. schetst dan in 't kort de evo lutie van den arbeid en de ontwikke ling der geestesoeweging, waaruit ten slotte de vakvereeniging gegroeid is. t Christendom bracht ae waarde van den arbeid. Vroeger was ae arbeid ook zielscultuur en gat hij in noud aan 't leven. Spr. wijst dan op de nasprekende getuigenissen van den arbeid als zielscultuur, zooals de ka- thedralen, e. a. Maar toen d- eerste vormen van monopolie zich open baarden met een beperking van den arbeid kwam de arbeider langzamer- hand in isolement. in dezen tijd is de beteekenis van den arbeid ais zoodanig achteruit gegaan. Toen er nog geen vakbeweging was, waren de toestanden allerwegc zeer treurig. Veel is er reeds door de vakorganisatie bereikt. Spr. geett dan een opsomming van ncigeen reeds bereikt is en wijst vooral op de zoo gunstige arbeids voorwaarden in vele industna als dc Brouwerijen, de Papier-industrie enz. waar de arbeiders minimum loonen verdienen van f 3Ü per week en een premievrij pensioenfonds hebben. Hier hebt ge nog voordeeien be nouden, zegt sprmaar tracht ze te Ochouden en te verbeteren. De werk gever kan U niet dwingen zoo gij U ailen schouder aan schouder scnaan achier uw organisatie. Men moet met de organisatie der arbeiders rekening houden. Steeds verwijt men ons, dat wij geen idee heooen van den toestand der industrie. Maar dat verwijt is ten onrechte. Ook wij kennen zeer goed de noodtoestanden en de bedrijtsmo gelijkheden onzer industrie. Spr. wijst er nog op, hoe de werk gevers in de woelige dagen van '18 de bureaux der Cnnstei. organisatie» bestormden. Nu vergeet men dit weer en schijnt men ook niet meer het doel van den mensen te kennen. God zeide: in 't zweet Uws aan- schijns zult gij Uw brood eten, maar er staat niet geschreven, oat men de aarde aan zich ondergeschikt moet maken. Wie verstand heeft begrijpt dit woord in onzen tijd. Bedrijfsconcentratie. Spr. zegt geen profeet te zijn maar 't internationaal vergelijkend studie materiaal inzake bedrijfsconcentratie neeft hem geleerd dat er van de 350 schoenfabrieken er in de toekomst geen 100 meer overblijven. Dit is een gevolg van de rationalisatie en cen tralisatie der bedrijven. Zien we maar eens, aldus spr. hoe de brouwerijen, meelfabrieken e.a. geconcentreerd werden tot enkele fabrieken en toch over zeer voldoen de productie-vermogen beschikken. De moderne uitvindingen en we tenschappelijke bedrijfsleiding, heboen tot werkeloosheid geleid. Het rationa lisme brengt ook meer meisjesarbeid. Met betrekking tot het finantieele gedeelte zegt spr., dat Europa's groote schuldenlasten bijna niet meer te dragen zijn. Spr. haalt dan aan de woorden van generaal Snijders, dezer dagen gespro. ken, dat oorlog ontstaat door econo mische tegenstellingen en kapitalisti sche manupulatles. Dan toont spr. aan de kunstmatige beperking der groot industrie en de huidige politiek in deze. De hooge tolmuren werken ad rem op de ont wikkeling der Nederlandsche industrie. De handelspolitiek kan de vakbewe ging niet onverschillig laten, Spr. belicht ook even het bevol kingsvraagstuk, dat verband houdt met de koopkracht van den arbeider De organisatie heeft ook stelling te nemen tegen de groote toename van vrouwelijke arbeidskrachten. In 't kort raakt spr. dan nog even aan het onderwijs, medenzeggenschap en de tegenstelling met de socialisti sche organisatie. Spr. zegt, dat Mgr. Nolens in Was- singhton den 8 uren dag vraagt, ter wijl er hier practisch nog mee gespot wordt. D'r is in eigen land nog veel te doen. De arbeider moet weder worden het middelpunt der produclie, de arbeid moet worden een zegen voor de menschheid. De organisatie vraagt vrijheid en christendom. Men wil den vrede doch zal den strijd niet schuwen om het doel te bereiken. Spr. wijst ook op de lichtzinnig heid der jeugd en de bedreiging der Westersche beschaving vanuit het Oosten. zal in de zaal van HOTEL VERWIEL een lezing met LICHTBEELDEN houden over Plaatsbespreking en kaartenverkoop vanaf heden bij Mej. VAN VELTHOVEN, Sigarenmagazijn. ENTRÉE I 1.25. HET COMITÉ. De heer van Brussel besluit zijn rede met een krachtige aansporing om propagandist te worden van de Roomsche Vakbeweging. Een daverend applaus volgde op deze met aandacht beluisterde rede. Voorzitter Passier dankte den spr. voor zijn mooie rede. Tot slot sprak nog de Eerw. adviseur kapelaan Beckmans een kort woord, Z.Eerw. zegt bij huisbezoek in ge zinnen te komen waar armoede wordt geleden en aanhoudende klachten te nooren vallen over de te lage loonen. Spr. moet zich dan steeds verbazen dat dergelijke menschen zich niet or- ganiseeren en de vergaderingen nog zoo slecht bezocht worden. Z.Eerw spoort allen aan om krach tige propagandisten te worden van den R.K. Bond, opdat de arbeidsvoorwaar den ook hier beter worden, want zoo zegt spr.,de stoffelijke belangen houden ook verband met de geestelijke. Voorz. Passier sloot onder dank- ze££lng de vergadering met den chris- teiijken groet. Gemeentezaken. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het kerkbestuur der St. Antonius-parochie naast de in de laatst gehouden raadsvergadering aan genomen Bijz. Lagere Meisjesschool een F.öoelachool op te richten, die met deze één geheel zal vormen, belden volgens ontwerp van den Gemeente-opzichter. Een speciaal opzichter voor dagelijksch toezicht zal voor den Douw der school benoemd worden, waaromtrent reeds onderhandelingen gevoerd worden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling een openbare raadsvergade ring te houden op Vrijdag 9 Maart a s. Naar wij vernemen zullen door twee particulieren de heeren v. d. Hammen en Muijs, een woonhuis gebouwd worden op het terrein der Diaconie der Ned. Herv. Gem. hoek Kerkpad. Een voorbeeld ter navolging. Vertrek Zuster Vreke. Zuster Vreke, de verpleegster van het Algemeen Groene Kruis alhier, heeft aan het Bestuur per 1 Mei a s. haar ontslag als zoodanig aangeboden. Bij geruchten vernemen wij nog, dat Zuster Vreke naar Ned. Oost lndië zal vertrekken. In hoeverre deze geruchten juist zijn, weten we op 't ©ogenblik niet. Wit-Gele Kruis. Morgen 1 Maart treedt Zuster Ph. van Baal in functie bij het Wit Gele Kruis. Esperanto. De Tilburgsche Katholieke Esperanto Vereeniging zal alhier binnenkorteene propagandalezing houden met het doel tot oprichting van een Esperantoclub te geraken. Uitvoeriger komen wij hierop nader terug. Lezing Koldeweij. De reeks lezingen welke dit seizoen werden gegeven, zal Vrijdagavond ge sloten worden met een voordracht door den Architect Koldeweij, over het sieren van Bouwwerken". De heer Koldeweij zal in zijn voordracht de volgende punten naar voren brengen. „De wijze van versleren in de bouwkunst der Egyptenaren, Assy- riërs en Middeleeuwers." De versiering aan de bouwwerken der Renaissance. Beeldhouwkunst en schilderkunst als sierende elementen der architec tuur. De drie-eenheid dezer kunsten. De terugkeer tot de middeleeuw- sche opvatting noodzakelijk. Waar en ln hoeverre breekt de mo derne sierkunstenaar met de traditie Men zie verder de advertentie in dit nummer. Huldiging H.E C. In het clublokaal, café W.Timmer mans, Putstraat, hield de Waalwijk- sche Voetbalvereeniging HEC Zater dagnamiddag een receptie naar aan leiding van 't behaalde kampioen schap harer afdeeling. Ter receptie verschenen o.a. de be sturen van WSC, RWB, Baardwijk. Qdicken de R.K Waalwljksche Gym nastiekvereniging. De Voorzitters der diverse veree- nigingen spraken allen een kort hul digingswoord. Bloemstukken werden aangeboden door Quick, WGV, Baardwijk, RWB, Vereeniging van Supporters. Voetbal vereeniging Patronaat Baardwijk en den eigenaar van het clublokaal den heer W, Timmermans. De heer L, v. Adelberg bood de vereeniging een ste hoekvlaggen aan. Voorts kwamen nog telegrammen en andere schriftelijke gelukwenschen binnen, o.m. van Waalwijks Belang, „De Echo van het Zuiden", Oranje- Wit. TSC, Tilburgia en Scheidsrech ters-Vereeniging, e. a. Voor Bestuur en leden van HEC is 't een hoogst aangename dag geweest, vooral ook omdat zooveel zusterver eenigingen blijken van belangstelling hebben gegeven. Bij den wensch, Zaterdag zoo dik wijls geuit, dat Waalwijk binnen niet al te langen tijd een 2e klasser rijker zal zijn geworden, sluiten wij ons gaarne aan. Ongeval. Dinsdagmorgen omstreeks half ne gen toen de heer Zw Treffers, met selaar-aannemer alhier, bezig was werkzaamheden te verrichten aan hei gebouw der Geldersche Credietveree- niging, had hij 't ongeluk van de lad der te vallen en kwam van 'n flinke hoogte op de steenen in den dam terecht tusschen dit gebouw en hei woonhuis van den heer E de Greeff De man was bewusteloos en bloedde hevig en een vo irbijganger de land bouwer Ketels, zag hem in dien toe stand liggen en bood met den voer man Pot de eerste hulp. De dienstbode van de fam. De Gretff snelde naar Dr. Langemeyer, die direct ter plaatse was, alsook de inspecteur van politie, die toevallig passeerde en om de politie brancard zond, die echter nog al op zich liet wachten. De heer Tr. kwam ter plaatse weer eenigszins bij kennis en werd per brancard naar de woning van zijn zoon vervoerd. De dokter constateerde lichte her senschudding, het neusbeen en de heup gebroken en voorts nog eenige kleinere kwetsuren. De toestand van den heer Tr. was hedenmorgen vrij goed, hoewel de genezing lang kan duren en de getrof fene volgende week naar een Zieken- huis zal moeten worden getransporteerd speciaal voor de ernstige breuk van 't heupbeen. Biljartmatch. Maandagavond j 1. had de biljart club „Hotel Verwiel" het genoegen in haar clublokaal te ontvangen de Vugt sche Biljartclub, teneinde een vriend schappelijke wedstrijd te spelen. Gespeeld werd met twee vijftallen welke het volgende resultaat hadden B. C. Hotel Verwiel. V B.C. Brock 80 Vink 50 Kriek 80 Vaessen 55 van Mierlo 80 Claeren 57 v. d. Sanden 80 Kuyoers 66 Spapens 74 Graff 80 van Roessel 60 van Leusden 42 v. Laarhoven 60 - H. Denissen 28 van Zwol 7 Diels 30 Leljtens 21 Linsen 30 Eibers 30 Goulmy 25 572 463 zoodat B. C. „Hotel Verwiel" een voorsprong heeft van 109 punten. T. g. t. wordt deze wedstrijd voort gezet in het clublokaal der V.B.C. te Vught. Verbouwing St. Antoniuskerk, In verband met den steeds sterker groei der St. Antoniusparochie worden, naar wij vernemen, plannen over wogen voor verbouwing en uitbrei ding der St. Antoniuskerk. Voor wie een beeije oog heeft zal dit geenszins verwonderen, want de St. Antoniuskerk is inderdaad nu reeds te klein om alle parochianen van een behoorlijke plaats te voor zien en wanneer zich de parochie blijft ontwikkelen, als in de laatste jaren, dan zal men binnen niet al te langen tijd wel noodgedwongen tot verbouwing der kerk moeten over gaan. Kruisboogsport. J.l. Zaterdagavond heeft het Kruis- boogschuttersgezelschap „Nooit Ge dacht" alhier, op uitnoodiging van „De Vriendschap", gevestigd bij den heer v. d. Westen te Drunen, op de baRen van laatst genoemd gezelschap een vriendschappelijken wedstiijd ge houden, welke door „Nooit Gedacht" met 25 punten voorsprong op „De Vriendschap" werd gewonnen. De serieprijzen werden behaald door P. van Bavel van „Nooit Ge dacht" en J. Vrijhoeven van „De Vriendschap" respectievelijk met 41 en 39 punten in 8 schoten. A s. Zaterdagavond ten 71/, uur komt „De Vriendschap" een tegen bezoek brengen aan „Nooit Gedacht" in het café van den heer J van Helvoirt, Putstraat alhier. Ontslag Directeur T.A.V.EJt.U. Allen deelt ons van alleszins betrouw bare zijde mede, dat. de heer J. Sars alhier ontslag zal nemen als Directeur van T.A.V.E.N.U. Chr. jongelings- Vereeniging. De Christel^ke Jongelings Vereeni ging „Inmanuëi" te vooim, Besoljen, hield Maandagavond met hare leden, begunstigers en genoodigden haar 11e jaarvergadering, in het gebouw voor Christelijke Belangen. Te ongeveer half acht was de zaal geheel gevuld en opende Ds. Slemper de vergadering met gebed en gaf daarna de leiding van den avond over aan den Voorzitter, dhr. B. Titffers. Nadat door den Secretaris en Penningmeester respectievelijk 't jaar verslag en financieel overz.cht was gegeven, werd de avond in goede stemming doorgebracht met ernstige en luimige voordrachten en samen spraken. Tusschen de bedrijven door had men de attentie de aanwezigen nog op een versnapering te onihaien. Het geheel had een zeer aangenaam verloop en weid met een dankwoord en gebed door Ds. Slemper gesloten. Zrtffende plechtigheid. De begrafenis hedenmorgen van het 11 jarig dochtertje van den heer Ant. Coppens alhier, vormde eene irtffende plechtigheid doordat de lijk baar omgeven was door de leerlingen harer klasse der Eerw. Zusters, die op het kerkhof als het ware een eere- wacht vormden en een treffende afscheidsgroet brachten aan dii jeug dige vriendinnetje, dat zoo jong reeds aan den schoot der aarde werd toe vertrouwd. Ongeval. Zaterdag moest de heer A. J. alhier met zijn auto voor een kind uitwijken en kwam daardoor met kracht tegen een boom terecht. De auto werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De spoorlijnoverweg nabij Raamsdonk. Op de volgende vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Braat Is het den minister bekend, dat bij de directie der spoorwegen het voor nemen bestaat om de bewaking van den drukken spoorlijnoverweg van den weg 's Hertogenbosch—Gcertrui- denberg, bij wachtpost 16 van de spoorlijn 's Henogenbosch—Lage Zwaluwe, nabij Raamsdonk, op te heffen terwijl daar gemiddeld per dag ongeveer 1700 fietsen, 7 800 voet gangers, 150 auio's en 100 wagens of karren passeeren Is de minister bereid te vorderen, met het oog op de a.s. verbetering van ons wegennet, en de daaruit voort vloeiende toeneming van het gebiuik van dien weg, en vooral met het oog op de algemeene veiligheid van weg gebruikers. daar deze weg ter plaaise bovenvermeld een zeer scherpe bocht heeft die 't uitzicht ernstig bemoeilijkt, dat de bewaking daar worde gehand- haaft heeft de minister van Waterstaat geantwoord 1. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft voor den overweg bij K M 17,241 van den spoorweg 's Hertogenbosch—Lage Zwaluwe ont heffing gevraagd van de verplichting tot afsluiting van den overweg. 2. Omtrent dat verzoek zal worden beslist na een in den a.s. zomer te houden telling van het verkeer over dien overweg. CAPELLE Een dezer dagen had bijna een aanrijding plaats aan den Hoogevaartschen overweg tusschen een landbouwerskar en de personen- trein komende uit de richting Waspik. De landbouwer K. uit Kaatsheuvel wilde met zijn wagen de spoorbaan oversteken, toen de trein op vrij corten afstand naderde. Door bet terstond remmen van den machinist kon de aanrijding voorkomen worden. T^gen K is proces-verbaal opgemaakt. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel 29 Febr. '28. Aanbesteding. Door architect N. Snijers is voor rekening van het bestuur van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" aan- besteed het verbouwen der concertzaal met bijkomende werken uitslag: C. Michaël Zn., Vrijh.- Cappel f 6430.- L Luxemburg, Kaatsheuvel f 64 0.— A. Molenschot f 6380 A. Zwaans, f 5322.— Het werk is niit gegund. Gevallen. Mej. S. in de Hilschestraat kwam Maandag met een mand waschgoed óp zoodanige wijze van een trap te vallen, dat zij voorzien moest worden van de laatste H H. Sacramenten. Plotseling gestorven Terwijl het 9 jarig meisje van F. v. S. Zaterdag nog frisch en gezond naar oonopzard ging. was zij Zondag avond reeds overleden. Onderwijzer.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 5