HE ECHO HI HET Ml 5?I zenuwen ffynfvmiis opwaartsche tevegiig Ier Men-, Leder- en sehinnrkL OT2 areia Kmwvkftkttm Hoest, Keelpijn 3 tenties voor het „Kerk klokje" voortaan in ons bezit moeten zijn vóór Vrijdag morgen 9 uur. b-ll PI f J Nr. 19. Zaterd. 3 Maart 1928. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 2 Maart 1928. Examen. Op de examens gehouden te Oen Haag, Instituut Pont. slaagde voor Machineschrijven Mej. Wilhelmien Verhoeven. Zij genoot hare opleiding van de Eerw. Zusters alhier. Esperanto. De laatste jaren is Esperanto een groote vraag geworden van onzen tijd, zoodat we vrij veronderstellen mogen, dat ieder al in meer of mindere mate hiermede op de hoogte is. Aanhoudend verschijnen in diverse tijdschriften en couranten artikels over deze groote internationale be weging, die in haar circa 40 jarig be staan zulk een omvang heeft aange nomen. Nu eens leest men. dat de Parij- sche politie haar verorderingen op vreemdelingen publiceert in Esperanto naast het Fransch, dan weer wordt er melding gemaakt, dat de Interna tlonale Bond van Radio Uitzend-ver- eenigingen Esperanto als hulptaal heeft erkend. Elke dag brengt wat nieuws, het eene bericht volgt op het andere, en elk voor zich getuigt van groei of vooruitgangde Esparanto-vonk vliegt door de geheeie wereld. Als hoofdoorzaak van den opgang, die deze beweging maakt, mag wel worden aangenomen de zich steeds meer opdringende behoefte aan een wereldtaal. Hoe toch kan een vredes conferentie blijvende resultaten af werpen wanneer van den beginne af op een reeds wankele basis, het taal verschil met zijn logische gevolgen gebouwd wordt. Esperanto wil naast de moedertaal een tweede taal worden voor elk. daar gelijkheid van taal de eerste stap is, die tot verbroedering tusschen de volkeren leidt. Dit is de grootsche hoofdgedachte die aan de be weging ten grondslagjligt en elk gebo ren Esperantist is hiervan diep door drongen. Echter ook zij, die gewoon zijn de zaken van den buitenkant uit een meer direct practisch oogpunt te be- schouwen mogen niet langer talmen met het leeren van Esperanto. Strekt thans reeds voor verschillende be trekkingen kennis van Esperanto tot aanbeveling, de tijd, dat het als een eisch zal gesteld worden is niet verre meer. Betoogde niet de groote taal geleerde Dr. Gerlach Royen, op het te Tilburg gehouden congres: „Espe ranto is een eisch van den tegen woordigen tijd'. Men zij dus op zijn hoede en kome niet te laat. De tweede oorzaak van de popula riteit van onze wereldtaal is haar een voud. Bleef vroeger de minder met aard- sche goederen gezegende mensch van veel wetenschap verstoken daar hem tijd, geld en gelegenheid ontbrak de noodige talen te leeren. thans is dit niet langer het geval. Esperanto is te leuren voor ieder, die de lagere school doorloopen heeft, kennis van vreemde talen is wel een niet te ver smaden voordeel doch heelemaal niet noodzakelijk. Hoe prettig moet het wezen voor 'n overigens weinig ont wikkeld mensch een boek te kunnen lezen in de hem bekende taal Espe- ranto. Wat een bron van genot en algemeene ontwikkeling ligt er niet verborgen in het spreken en corres- pondeeren met Fransche, Duitsche, Engelsche. Japansche, Chineesche en andere buitenlandsche geestverwanten zonder ook maar een syllabe van hun resp. moedertaal te kennen. Om dit te bereiken bestaat maar één middel: Katholieken leert Esperanto. Ja het zijn juist wij Katholieken, die deze taal moeten leeren. Ze wordt helaas ook benut voor aanvallen tegen onze kerk. Hoe zullen wij in slaat zijn om vol doende te verdedigen indien we de taal, waarin de aanvallen gesteld wor den niet eens machtig zijn Dan moeten er ook Katholieke Esperanto—schrijvers gekweekt wor den. Het aantal Esperanto—werken dat jaarlijks van de pers komt is groot en wordt steeds grooter, doch er is zooveel kaf onder het koren, ondanks het loffelijk streven van het comité „SANKTA MICHAELO", te Parijs, dat zich ten doel gesteld heeft het uitgeven van Katholieke Esperanto- werken. Dat Esperanto van onschatbare waarde is voor onze Eucharistische congressen behoeft zeker wel niet meer te worden opgemerkt Laten we ons vervolgens eens een oogenblik inbeelden, dat Z.H.dePaus spreekt voor de microfoon, dat zijn stem vanuit Rome doorklinkt in onze huiskamer en dat wij hem kunnen volgen als in onze moedertaal, daar hij Esperanto spreekt. Dergelijke perspectieven opent de wereldtaal. Het was nietten onrechte, dat Z E. Kardinaal van Rossum sprak „Esperanto zal aan de Kerk nog veel diensten kunnen bewijzen." Esperanto is een katholiek cultu reel belang en daarom- mag niemand verzuimen het te leeren wanneer zich daartoe ook maar de gelegenheid voordoet. Het Propaganda-Comité. Waalwijks Belang. Algemeene vergadering op Maan dag 12 Maart des avonds ten 8'/j uur in de achterzaal van hotel Verwiel. Aan de orde Opening en Notulen. Jaarverslag van den Secretaris. Verkiezing Bestuursleden wegens periodieke aftreding. Volksconcerten. Mededeelingen. Rondvraag en sluiting. R K. Werklieden vereeniging. De R K Werkliedenvereeniging houdt op 19 Maart a s. haar alge meene jaarvergadering, waarbij o.a. aan de orde komt de verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Didden, P. van Brunschot en J Franssen. Begin van Brand. Waarschijnlijk door den aanslag van olie vloog Donderdagmorgen ongeveer 8 uur de knalpot van den motor in de veekoekenfabriek van de firma Teurlings aan de haven, plots in brand. Een sterke vlam schoot omhoog en tastte direct het dak aan. Qelukkig ontdekte men direct den brand en slaagde men er in de vlam men spoedig met zand te dooven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Onder de wielen geraakt. Toen de fam. v. B. uit Qenderen aan 't verhuizen was naar Sprang, geraakte Donderdagavond omstreeks half neger, de verhuiswagen bij den oprit van den Zomerdijk aan den grond vast. Bij het loswerken der wielen trokken de paarden plots aan met het gevolg, dat v. B met een been onder een der voorwielen bekneld raakte. Door de nevige pijn viel v. B be wusteloos en werd daarop binnenge dragen in de garage van de firma de Graaff en Co. Dr. Langemeijer, die intusschen ver scheen, constateerde dat niets gebro ken was. Van B was echter niet in staat om een voet te verzetten. Hij werd daarop door den heer v Hilst Jr. per auto naar zijn nieuwe woning gebracht, Benoemd. Tot dagelijksch opzichter bij den bouw der nieuwe scholen alhier, is door B en W. benoemd de heer J. Prins te Kaatsheuvel. Late postbestelling. Van verschillende zijden uit de Mr. van Coothstraat, speciaal van kanto ren, bereiken ons klachten over de zeer late ochtend postbestelling aldaar. Als men om half 10, 10 uur meest al, de eerste bestelling krijgt, is dat ook veel te laat. Wij vertrouwen dat het den direc teur, die steeds even behulpzaam is, mogelijk zal zijn ook hierin ver betering te brengen. De heer Sars en T.A.V.E N.U. Toen j 1. Woensdag eerst bij het ter perse gaan van 't blad ons het bericht ter oore kwam van de ont slagname van den heer Jac. Sars als Directeur van TAVENU, waren we niet meer in de gelegenheid daaraan nog een persoonlijk woord toe te voegen, want de beteekenls en de verdiensten van den heer Sars als Directeur vaA TANEND zijn te belangrijk, dan dat we zouden kunnen volstaan met een simpel bericht. Bovendien zouden we in onzen plicht te kort schieten. Met groot leedwezen zullen zeer velen het beslui! van den heer Sars vernomen hebben, echter heeft men anderzijds de gegronde motieven van den Directeur te eerbiedigen. Wat de heer Sars yoor TAVENU is geweest en nog is, want hij zal niet geheel en al 't contact met de vereeniging, zijn vereeniging, ver liezen valt niet in enkele woorden op de juiste waarde te schatten. Vanaf de oprichting, nu tien jaar geleden, is de heer Sars directeur geweestvan TAVENU wat voorhem als 't ware hetzelfde wil zeggen, zich tien jareo te hebben uitgesloofd, dag in dag uit. zeer dikwijls met zware opofferingen en altijd met voorbijzien van persoonlijke belangen. Hij was ten slotte zoo met de vereeniging samengegroeid, was er zoo geheel en al de ziel van, dat men op 't laatst de naam Sars met TAVENU kon vereenzelvigen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. kalmeeren en worden qesterkl door Buisje 75ct B.j Apoth en Drogisten -+•*** ■■n u -- Onder zijn bekwame en aliijd meer bezielende leiding werden in deze tien jaren opera's en operetten uitgevoerd, die tot ver buiten Waalwijk de aan dacht trokken, 't Muziek- en zanglief hebbend publiek van Waalwijk kan den heer Sars dan ook niet genoeg dankbaar zijn voor hetgeen hij tot stand heeft weten te brengen. Maar juist de instudeerirg van opera's vergde de laatste twee jaren vooral te veel van de krachten van den Directeur, want aan de opvoering van elke opera ging een moeilijke studietijd vooraf van niet minder dan een half jaar. Naast drie of vier repe tities soms per week, kwam men ook nog altijd eiken avond in kleine groe pen ten woonhuize van den heer Sars studeeren. En als men bedenkt dat de heer Sars ook directeur is van de Lieder tafel „Oefening en Vermaak", dan krijgt men een indruk welk een ont zaglijken arbeid door hem wordt ge daan. Aan dit onvermoeid werken dankt men dan ook het hooge peil waarop de heer Sars zijne vereeniging heeft weten te brengen. Voor alles wat hij voor TAVENU heeft gedaan, zeggen wij hem harte iijk dank. 1927 Door het bestuur worden thans pogingen gedaan om de plaats van den heer Sars weer aan te vullen. In hoeverre men daarin geslaagd is, weten we nog niet. De vorderingen aan den bouw der nieuwe Gasfabriek. Men was dezer dagen zoo welwil lend ons rond te leiden op de ter reinen van de in aanbouw zijnde nieuwe gasfabriek, waar zich reeds een drukke bedrijvigheid begint te ontplooien. Van de kolenloodsen en andere ge bouwen is nie;s meer te zien. Ook de arbeiderswoning-, n op het van ouds genoemde „Fort" of „Nova-Zembla", zijn reeds door sloopershanden aan den grond gelegd. Met de opruiming van het puin is men druk bezig. In de werkzaamheden der nieuwe fabriek zelve begint ook al eenlge teekening te komen. Begin januari is de firma denTeu- ling aan de zware betonfundeeringen begonnen voor het ovenblok. Door de firma Van Wees, alhier en Hovers Tilburg, wordt geleidelijk het enorme ijzerconstructie-werk aangevoerd en voor een drietal weken is men al begonnen met den bouw van het om vangrijke ijzeren geraamte. De zes hoofdzuilen, die een lengte hebben van ll M en met de over kapping worden uitgebouwd tot een hoogte van 18 M., zijn reeds opge steld. Aan deze hoofdzuilen zijn reeds aangebracht de kortere steunbiokken waar de kamers van het ovenblok op komen te rusten. Uit een zeer practi- sche overweging werden ook zoo spoedig mogelijk de trappen en bor dessen aangebouwd, omdat deze voor den verderen opbouw der fabriek den arbeid zeer in de hand werken. De gewapende betonfundeering voor den 35 M. hoogen fabrieksschoorsteen met een middellijn van 5'/a M. is ook door den heer den Teuling gemaakt. De fabrieksschoorsteenbouw firma Engerath uil Rotterdam heeft met den aanzet reeds een begin gemaakt. Zoodra men met het geheeie sloo- pingswerk gereed is zal de firma Aarts met de machinegebouwen en kolen- loodsen een aanvang maken Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding door den architect den heer Bossaerts alhier, is het verfwerk der gebouwen van het St. Theresia gesticht alhier, opgedragen aan den heer W. van der Heijden, voor de somma van f313 A.l.O. verbinding Waalwijk—Dongen. Naar verluidt zal de dienst der A.TO.-autobussen Dongen—Waalwijk over ongeveer drie weken geopend worden. Militaire Zaken. Naar het bureau van Militaire Zaken ons mededeelt, zal de keuring der ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1929, alsmede voor de tijdelijk ongeschikt verklaarden voor de lichting 1928 plaats hebben te Waalwijk op 26 en 27 April a.s. in de openbare school, Stationsstr. 24. 1928 Hebei t f f f f y 'r Gegund. Het bouwen van een woonhuis met magazijn en paardenstal aan de Haven te Waalwijk voor rekening van den heer G. Millenaar, onder architectuur van den heer H. v. d. Heuvel te Kaatsheuvel is opgedragen aan den heer M. Wijnands, aannemer te Waal wijk voor f 8150. Verkooping Het vastgoed in huur bij dhr. M. v. d. Broek in de le Zeine, hedenmorgen in Hotel Verwiel verkocht door de notarissen Canters en Jansen, is in eigendom overgegaan aan den heer J. C. Klerx voor een bedrag van f 1413. Waalwijks Gemengde Zangvereeniglng. Door Waalwijks Gemengde Zang vereeniglng is in studie genomen de Groote Kaiser messe van Haydn voor gemengd koor, soli en orkest. Aan Heeren Adverteerders in 't „Kerkklokje". Wij deelen mede, dat adver* Met het oog op een a.s. uit breiding van omvang en parochies is dit absoluut noodzakelijk voor tijdige verspreiding. N.V. de Graaff en Co. Automobiel handel. De N V A. de Graaff en Co's Automobielhandel, welke nog slechts sinds September 1927 hier ter plaatse is gevestigd, getuigt weer van ruim inzicht en voortvarendheid, door aan haar moderne reparatie-inrichting een nieuw werktuig toe te voegen, n.l. een kabelwagen met zware kraan een z.g. ambulance-wagen om eventueel langs den weg in nood verkeerende auto's op te halen. Deze kraanwagen voorziet zeer zeker bij het steeds grooter wordend ver keer en de daaruit vloeiende meerdere ongelukken met auto's, in een reeds lang gevoelde behoefteen is de eenlge In deze omgeving. Tevens ziet deze firma door uitbrei ding der zaken zich reeds gedwongen hare ruime garage door verbouwing nog belangrijk te vergrooten. Actie tegen verzwaard en overladen Zoolleer. Volgens „de Schoen" is op de Za- terdag 18 Febr. gehouden bestuurs vergadering van de Vereeniging „Le der—Controle—Stations" besloten tot kostelooze voorlichting aan Schoen- makers inzake Zoolleer. Plaatselijke of gewestelijke Schoen makers—patroons-vereenigingen kun nen op hiervoor te beleggen vergade- /ingen kosteloos een spreker beko men. Hiervoor stelden zich beschikbaar de heeren: H. J. Bogers Utrecht, W Don ker Pzn. Rotterdam, J. Hardenbol Rotterdam. M. D. Lankester Amster dam en A. J. Schlaghecke Arnhem. Ouderlijke woning ontvlucht. Een zoontje van de fam B uitvm. Besoijen, dat de ouderlijke woning ontvlucht was, werd dezer dagen weer door de politie bij zijn ouders teruggebracht. Ongeval. De toestand van den heer Zw. Tr. die 1.1. Woensdag een ernstig ongeval overkwam is, naar wij vernemen op 't oogenblik naar omstandigheden vrij wel. Industrie. Naar wij vernemen zal de nieuwe Meubelfabriek in de le Zeine, die gevestigd wordt in de Hollandia B- fabriek, begin Jnli a s. in werking worden gesteld met een personeel van pl.m. 60 man. 's BOSCH. Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bioscopen te 's Hertogenbosch. Door den heer Burgemeester werd gtïnstalleerd en beéedigd de plaatse lijke commissie van toezicht op de Bioscopen. De oommissie is samengesteld als volgt Mr. Dr. L. J. van Gorkum, voorzitter. L S. J. M. Florie, secretaris. J. Staal, L. de Leijer en F. van Berge. DRUNEN. 1 Maart hield de pluim- veevereeniging van Drunen en om streken haar Algemeene Jaarvergade ring in de zaal der Meisjes—Congre gatie. Ongeveer 7 uur opende de voor zitter de heer L Sikkers, deze bij eenkomst met den gebruikelijken groet en heette de talrijke aanwezigen wel kom. De secretaris L. Pijnenborg, direc teur der Veiling, bracht daarna ver slag uit over het afgeloopen boekjaar 1927, waaruit blijkt dat in 1926 wer den aangevoerd 17793 eenden-eieren en 649300 kippen—eieren, totaal 667093. In 1927 steeg dit tot 43959 eenden eieren en 877071 klppen-eieren, totaal 921030. De opbrengst in 1927 bedroeg f 2426.24 voor eendeneieren en f 52354 44 voor kippen—eieren. To taal bedrag van f 54780,68. Prijs gemiddeld van eend—eieren f 5 51 en kippen eieren 15.97. In 1926 was dit gemiddeld f 5,75 eend-eieren en f 6 kippen —eieren. De ontvangsten bedroegen van eieren f 54780 68, van kippen f 145,50, toeslag op bruine eieren f 183,84. Boete f 95.50. Contributie f 242,40. Diversen f 7,90. Saldo op 31 Decem ber 1926 is f 92,85. Totaal f 55548.67. De uitgaven bedroegen aan eieren f 54610,07, aan kippen f 141,53, aan bruine eieren extra bijbetaling f 183,52. Contributie f 202. Onkosten f 161,70. Totaal der uitgaven f 55298 82. Alzoo blijft op 31 Dec. 1927 in kas f 249,85. Het ledental der pluimveevereeni- ging is in 1927 gestegen van 427 tot 492. De Voorzitter dankte den secretaris voor zijn keurig verslag en zijn finan- tieel beheer. Bij de besluursverkiezing werd M. Veldman met acclamatie herkozen. Daarna werd door den heer L. Pij nenburg directeur der veiling in het kort uiteengezet, hoe voortaan de eieren verpakt moeten worden. Waar het buitenland steeds hooger eischen stelt voor het invoeren van Hollandsche producten, is het nood/g dat men daaraan gevolg geeft. De directie der G. R. E. te Roer mond heeft besloten en voorgeschre ven dat alle leden beginnen met de eieren te sorteeren in drie soorten in kleine tot hoogstens 57 gram.middel- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Mljnhardt'a Hoesttabletten. Doo» 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. a» -1926 215 210 005 200 195 190 185 180 175 170 165 160 155 150 145 140 135 130 125 120 115 110 105 100 Jut! Aug Sept Okt. Nov. Dez. Jaa Febr. H3a April Mai Juni Juli AugJSept Okf. Nov.jDei Jan A -0 -o- >- Hl ideri ory. f O O O Zo ol'cc !erp p.JS -■ - Bo> cait C Ch< vre, IU <5 o Lac <ied er O 3 a o - 3 0 -0 5c >oer prij zen V O 1 0' o' C <S *7— 1 n\ p- 5 O t 0 f p f.' f T+ -f 7 S -r n-°" Yl.r 1 —h p V' -- y »*o» —o 0*0 0"-O •O—Q r 205 200 195 190 185 180 175 170 165 160 155 150 145 140 135 130 125 120 115 110 105 100

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 11